Twintig procent meer 'alcohol-aanhoudingen' bij landelijke controle Juridische gevolgen ongetrouwd samenleven nog niet te overzien A „Spelen met puzzels" een uitdaging voor iedereen. J r" Dood aangetroffen vrouw gewurgd BADAN PERSATUAN DOET BEROEP OP DE REGERING: BINNENLAND. LEIDSE C0URAN1 MAANDAG 3 APRIL 1978 PAGINA 7 DEN HAAG Bij de landelij ke controle op overmatig alco hol-gebruik door automobilis ten die afgelopen vrijdagnacht is gehouden zijn 21% meer MOORDRECHT - Het zater dag in Moordrecht gehouden congres van de Ba dan Persa- tuan, de Zuidmolukse een heidsbeweging die ongeveer 85 procent van de Zuid-Mo- lukkers in ons land vertegen woordigt, heeft op de Neder landse regering een dringend beroep gedaan om de recht matigheid van het onafhanke lijkheidsstreven van Jiet Zuid molukse volk te erkennen. Het congres sprak de hoop 'uit, dat de Nederlandse rege ring de Zuidmolukse proble matiek aanhangig wil maken bij de Verenigde Naties of het Internationale Hof van Arbi trage. 'Tijdens het druk bezochte congres waar de bewoners van tientallen Zuidmolukse wijken in ons land vertegen woordigd waren, werd een no ta van het bestuur van de Badan Persatuan aanvaard die een reactie is op de in januari bij de Tweede Kamer ingediende nota van de Neder- overtredingen geconstateerd dan bij de vorige landelijke controle op 7 december 1977. Eén op de 36 bestuurders bleek in de nacht van afgelopen vrij- landse regering. De inhoud van deze nota komt in grote trekken overeen met de recen te „tegen-nota's" van de RMS- regering en het inspraakor gaan Welzijn Molukkers, maar gaat iets dieper in op de ge schiedenis van „het drie eeu wen lang politiek onderdrukte Zuidmolukse volk". De nota werd zaterdag ook aan de Ne derlandse regering aangebo den. Na afloop van het congres deelde vice-voorzitter drs. dag op zaterdag dermate onder invloed dat de politie zich ge noodzaakt zag een rijverbod op te leggen. Vorige keer was dat één op de veertig. Tegen eért M.F. Mual mee, dat op het ogenblik hard gewerkt wordt aan de uitvoering van het vo rig jaar in Assen bekendge maakte plan om een Zuidmo- luks politiek forum de „Badan Politik" op te richten. De le den daarvan zullen benoemd worden door een drietal regio nale politieke fora waarvan het noordelijke nu vrijwel is samengesteld. Mual consta teerde dat veel jongeren zich voor het lidmaatschap van een regionaal forum hebben opge- op de 111 bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt; vo rige keer één op de 130. Samen genomen betekent dit dat van de 23.194 bestuurders die afge geven. Overigens heeft het congres zijn afkeuring uitgesproken over de gijzelingsactie die drie Zuidmolukse jongeren on-, langs in het Provinciehuis in Assen uitvoerden. Vice-voorzitter drs. M.F. Mual van de Badan Persatuan, zei zaterdagmiddag na afloop van het congres, dat over de gijze lingsactie tijdens het congres maar kort gesproken is. „Het congres was het er over eens, dat dergelijke acties betreu- lopen vrijdagnacht werden ge controleerd er één op de 28 teveel had gedronken om veilig aan het verkeer deel te nemen. Bij de vorige actie was dat één op de 34. Volgens deskundigen mag uit deze toename niet worden ge concludeerd dat ook het aantal rijders-onder-invloed is toege nomen. De Einhovense politie- voorlichter W. Jongsma bij voorbeeld meent dat de stijging enkel en alleen te wijten is aan de strengere en betere uitvoe ring van de controle. Ook de toenemende ervaring met het gebruik van de blaaspijpjes speelt daarbij naar zijn oordeel een belangrijke rol. Jongsma stelt dat de cijfers met betrek king tot de ongevallen waarbij alcoholgebruik een rol speelt veel meer zeggen over het drankgebruik in het verkeer. In dit verband wijst hij erop dat in Eindhoven het aantal „alcoholgevallen" in 1977 met een kwart is gedaald ten op zichte van 1976. renswaardig zijn. Wij betreu ren ook dat er een dode geval len is", aldus Mual. De Badan Persatuan vindt dat de motieven van de drie jonge ren voor de gijzeling onder zocht moeten worden en dat voorkomen moet worden dat jongeren of groepen jongeren binnen de Zuidmolukse ge meenschap. in een isolement terecht komen, waardoor der gelijke acties mogelijk wor den, zei Mual tenslotte. EVERT MATHIES (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als het beste middel tegen geestelijk vastroesten het oplossen van puzzels en denkproblemen is -en dat is bet- dan moeten degenen die hun geest soepel willen houden, hun vernuft willen prikkelen, de kans niet voorbij laten gaan het nieuwe boek van de maand „Spelen met puzzels" in hun bezit te krijgen. Het ligt bijna voor de hand dat dit door Pieter van Delft en Jack Botermans samenge stelde boek een geweldige aftrek zal vinden; het is immers een menselijke behoefte het vernuft te toetsen aan tot de verbeel ding sprekende mysteries, waartoe puzzels ongetwijfeld behoren. Noem het een aangeboren prikkeling: het rivaliteitsgevoel. Niet willen onderdoen voor anderen; juist datgene willen oplossen wat andere mensen hebben bestempeld als „Hersenbre- ker". Je geen brevet van geestelijk onvermogen laten opspelden. Reeds het kind raakt gefascineerd door puzzels. „Spelen met puzzels" bevat meer dan 1000 puzzels van allerlei soort en met een zeer wisselende moeilijkheidsfac tor, zoals tangrams, meet kundige legpuzzels, polyvor- men, luciferpuzzels, magische vierkanten, ring-touw-en-bal- puzzels, doolhoven en laby rinten, touwpuzzels, draad puzzels, getallenpuzzels en verplaatsproblemen. „Spelen met puzzels" is in meerdere opzichten leer zaam. Iedere puzzelsoort wordt immers ook uitvoerig beschreven in een inleiding bij elk hoofdstuk. Aan de orde komen ontstaan, ge schiedenis en variaties van de puzzels. Daarbij zal men ontdekken dat vele nu nog overbekende puzzels een eeuwenoude geschiedenis hebben en over de hele wereld de menselijke geest hebben beziggehouden en nog houden. Men moet bedenken, dat er momenteel computers aan te pas komen om uit te rekenen hoeveel en welke oplossingen er bestaan van sommige ogenschijnlijk eenvoudige puzzels. Het is zelfs mogelijk, dat de mens anno 1978 een oplossing ontdekt, die door de eeuwen heen nog niet gevonden is. Boeiende bezigheid, stimule rend voor de geest Na de inleiding volgen de K'.~ 1 v '1.* opgaven, waaronder zeer eenvoudige, moeilijke en uiterst ingewikkelde, zodat de amateur èn de specialist aan hun trekken komen. Wat dit boek van de maand bovendien zeer aanlokkelijk maakt is het feit, dat bij meer dan 100 puzzels aanwij zingen worden gegeven hoe men ze zelf kan maken. Benodigde materialen en gereedschappen worden vermeld. Een beginnende doe-het-zelver of een handige knutselaar, iedereen kan aan de hand van de duidelijke instructies in dit boek zijn eigen puzzel-verzameling aanleggen, zoals: - puzzels van lasdraad, die in elkaar en uit elkaar geschoven kunnen worden; Chinese en Afrikaanse puzzels waar touw, ballen en ringen aan te pas komen: - een model spoorwegwissel, waarmee men leert om rangeerproblemen op te lossen: een drie dimensionaal labyrint in een houten blok: een eigen mini-computer; - allerlei variaties op de tangram-puzzel van karton, hout of plexiglas. Het is zonneklaar, dat er, in gezelschap of alleen, aan dit nieuwe boek van de maand enorm veel genoegen valt te beleven. Voor jaren. Ideaal ook voor degenen, die het iedere avond geamuseerd of bezig gehouden worden begint te vervelen. De zelf werkzaamheid, waartoe dit IÈËÊÈI^M boek noodzaakt, heeft de prettige bijkomstigheid dat het de geest scherpt, dat het geestelijk vastroesten voor komt. Dat het zeer ontspan nend werkt. Dit laatste ontdekten de mensen eeuwen geleden reeds. Een goede puzzel vraagt de volledige inzet van iemands vernuft en vindingrijkheid, Kennis van wiskunde en een zekere bekendheid met de regels van de logica kunnen dikwijls van nut zijn. Maar laten degenen voor wie wiskunde en logica reeds een puzzel zijn, zich dasurdoor niet laten weerhouden „Spelen met puzzels" aan te schaffen. Veel problemen kunnen immers niet met „school-methoden" worden opgelost, maar vragen juist originele denkwijzen, een natuurlijk gevoel voor en inzicht in de materie. En dat is voor wiskundig geschool den vaak weer een puzzel. Kortom: „spelen met puz zels" is een uitdaging voor iedereen. En wie zijn vondst wil controleren of er na uren lang zwoegen helemaal niet meer uitkomt, achterin het boek staan alle oplossingen. Spelen met puzzels. Samen stelling: Pieter van Delft en Jack Botermans. Auteurs: Chris Cooper en Charmian Murley. Ui tg. De Bezige Bij. Amsterdam. Prijs t/m 6 mei f 21,50, na 6 mei f 34.50. Verschijningsdatum 6 april. Leiden Twee jonge mensen, laten we ze Marian en Chris noemen, wonen al bijna anderhalf jaar samen. Zij is secre taresse, even in de twintig en hij is een beginnend leraar, iets ouder dan zijn vriendin. Chris moet nog afstuderen, maar hij maakt daar niet al te veel haast mee. Heel in de verte gloren trouwplannen: hoe je het ook wendt of keert, dat is toch uiteindelijk het doel van zo'n relatie. In het vorig najaar hebben ze een niet onaardige flat be trokken in een buitenwijk van Leiden. Financieel levert dat hun geen enkel probleem op. Want als secretraresse verdient Marian jaarlijks tegen de 15.000 gulden, terwijl Chris, met twintig lessen geschiedenis aan een middelbare school in Leiden een inkomen geniet dat al een flink stuk boven dat van Marian uitschiet. Plotseling treedt er echter een grote verandering op in het leven van het meisje: bij een auto-ongeluk komt haar vriend om het leven. Bij alle droef enis die deze tragische geheel onver wachte gebeurtenis in het leven van Marian teweeg brengt, komen proble men om de hoek kijken waar zij nim mer bij stil gestaan hebben. Net zomin als trouwens de Nederlandse wetgever. Wie komt er in aanmerking voor het kleurentelevisie-toestel van Chris, wat gebeurt er met zijn spaarkapitaaltje en zovoort? Juridisch gesproken heeft het meisje geen been om op te staan. Zij kan niet zo maar erven, want voor de wet bestaat de relatie niet tussen Ma rian en Chris. Door de wet wordt zij als een vreemde behandeld met alle nare gevolgen van dien. Relaties als tussen genoemde tweetal komen in Nederland steeds vaker voor. Absoluut gesproken neemt het aantal huwelijken weliswaar niet af, maar de alternatieve samenlevingsvormen, waarbij een man of vrouw, of twee mannen of twee vrouwen bij elkaar wonen zonder getrouwd te zijn, nemen hand over hand toe. Daarmee komen deze mensen in een rechtskundig va cuum terecht. Het Fiscaal en Notarieel instituut van de Leidse Universiteit besloot er iets aan te doen en organiseerde afgelopen week een speciaal congres over samen leven, waarbij men vooral inzicht pro beerde te krijgen in de vele juridische haken en ogen waarmee samenlevenden worden geconfronteerd. De organisato ren constateerden dat in het recht een exclusieve plaats wordt toegekend aan het huwelijk. Dit betekent dat gehuw den meestal beter af zijn. Men kan denken aan de gunstiger opbouw van de ziekenfondspremie, de toewijzing van huizen, het nalaten van vermogen enz. Aan de andere kant zijn er echter ook schaduwzijden. Wanneer een ge huwde man en vrouw beiden werken, wordt het inkomen van de vrouw bij dat van de man opgeteld, hetgeen mees tal een heel wat ongunstiger resultaat oplevert dan wanneer zij ongehuwd sa menleven. De oud-belastingconsulent H. Mobach gaf daarvan sterke voorbeel den. Een man en vrouw die ongetrouwd samenwonen en een kind hebben, heb ben jaarlijks een voordeel van 14.000 gulden ten opzichte van een gehuwd paar. Bovendien kan zo'n paar gezins hulp als buitengewone last opvoeren, omdat concubinaat door de fiscus wordt» aangemerkt als een onvolledig gezin. Een gehuwd echtpaar waarvan de man en vrouw buiten de deur werken, mag de kosten voor gezinshulp echter niet aftrekken. Mobach vond dat de keuze voor al dan niet samenwonen in ieder geval niet gebaseerd mocht worden op fiscale overwegingen of voordelen vanuit de sociale verzekering. Hij pleitte voor een individuele heffing van de fiscus zowel ten aanzien van gehuwden als ongehuw- den. Maar zonder problemen is dit niet: de lastenverzwaring bijvoorbeeld voor een getrouwde man wiens vrouw niet werkt, is aanzienlijk. Hoewel veel jonge mensen veel minder dan vroeger happig zijn om meteen wanneer ze een relatie hebben in het huwelijksbootje te stappen, lijkt de on gebreidelde vrijheid ook haar langste tijd gehad te hebben. Om aan de buite nechtelijke relatie een wettelijke basis te verschaffen - die nu eenmaal onver mijdelijk een beperking van de vrijheid veronderstelt - ontwierp de Leidse hoog leraar Van Mourik met zijn studenten het zogenaamde Leidse model. Daarin staat aangegeven hoe vermogenskwest ies tussen de samenwonenden kunnen worden geregeld. Net als zijn collega Mobach pleit hij ervoor dat de relatie tot het privéterrein wordt teruggedron gen en dat de samenwonende partners individueel verantwoordelijk zijn. De Amsterdamse hoogleraar Moltmaker kwam met een aantal aanpassingen op het gebied van het erf- en successie recht, die de achterblijvende ongehuw de partner minder rechteloos moet ma ken dan hij nu is. Kritiek van een andere jurist: de voorgestelde aanpas singen zijn surrogaatoplossingen, lap werk waarbij men uiteindelijk als men alle zekerheden wil hebben die gehuw den bezitten, moet teruggrijpen naar het huwelijk zelf. Wat geldt voor Moltmaker, gold ook voor Mobach: zijn voorstellen ten aan zien van geïndividualiseerde belasting heffing staan nog heel ver van realise ring af. En wel om de doodeenvoudige reden dat een dergelijke individualise ring de staat handenvol geld zou gaan kosten. Alleen de financiële positie van de gehuwde vrouw gaat er misschien op korte termijn op vooruit. Die moet eerst rond zijn alvorens begonnen kan worden aan de juridische onderbou wing van de buitenechtelijke relatie, een zaak van nog heel lange adem. Ondertussen blijft het huwelijk, zoals prof. Van Mourik zei, door de grotere gebondenheid en verantwoordelijkheid die de partners ten opzichte van elkaar moeten betrachten, in dubbele zin een zaak van liefhebbers. PAUL VAN VELTHOVEN ADVERTENTIE Het leven is duur. Edahniet. T - '339Q 9 ZEGETOCHT Prins Bernhard is morgen de gast op het succesvolle jacht Flyer dat winnaar werd van een wereldomspannende zeilrace. Gisteren werden schipper Van Rietschoten en zijn mannen door een enthousiaste menigte in de Zeeuwse haven Breskens verwelkomd. De elf zeilers krijgen in de Rotterdamse Veerhaven een groots onthaal na en een zegetocht over de Nieuwe Waterweg waarbij de prins aanwezig zal zijn. Vervolgens treedt de Koninklijke Marinierskapel aan en is er een ontvangst op het stadhuis. Op de foto: De Flyer vlak voor het binnenlopen in de haven van Breskens. UTRECHT - De 33-jarige Judith die vrijdagavond door haar vader dood in haar woning aan de Ibisdreef in Utrecht werd aangetroffen, is die dag door wurging om het leven gekomen. Dit is de voorlopige conclusie van de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust, die zaterdag de gerechtelijke sectie heeft verricht. Hij trof verder een aantal verwondingen aan. Volgens de politie is aan het misdrijf vermoedelijk en vechtpartij voorafgegaan, men sluit een zedenmisdrijf of poging daartoe niet uit. De vrouw die in de antiekhandel zat, woonde alleen. Ze zou vrijdag met een zakenrelatie naar een antiekbeurs in Zuid-Laren gaan. Toen ze zich niet aan de afspraak hield, waarschuwde deze relatie haar vader. Hij ging tegen achten naar het huis van zijn dochter en trof haar dood op de grond liggend aan. De sectie heeft uitgewezen dat het misdrijf diezelfde dag was gepleegd. De Utrechtse recherche is een uitgebreid onderzoek begonnen. Minister Albeda: „Collectieve deel van VAD in handen vakbeweging" HILVERSUM (ANP) De vakbeweging moet het beheer krijgen over het collectieve deel van de vermogensaanwasdeling. de overheid kan bij dat beheer betrokken worden, voor de werkge vers ligt dat niet zo voor de hand. Dit vindt minister Albeda van sociale zaken. Hij heeft dat zaterdag gezegd in een radio-uitzending van Tros- Aktua. Het kabinet Van Agt komt binnenkort met een gewijzigd wetsvoorstel van de vermogensaanwasdeling (VAD). De ondernemingsraden van de betreffende bedrijven houden in het nieuwe ontwerp recht van spreken over de besteding van het individuele VAD-deel, aldus de bewindsman. Hij noemde het nieuwe ontwerp sociaal meer aanvaardbaar en collectieve fonds een restk arak ter heeft ten opzichte van het individuele deel, dat het te zeer afhankelijk is van de winst in één onderneming en dat banken en verzekeringsmaatschappijen er buiten gevallen wegens de omschrijving van „overwinst" in het oude ontwerp. BOEK VAN DE MAAND

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7