Italië wenst arrestatie Carlo PontiSofia Loren Portugal kampt met steeds stijgende prijzen Lichtpunten in Duitse metaalstaking PAUS VRAAGT RODE BRIGADES ALDO MORO WEER VRIJ TE LATEN Peetvader internationaal terrorisme overleden Carter wil op korte termijn conferentie over Rhodesïè RUSSELLTRIBUNAAL AFGEROND -imLAND LEIDSE COURAN I\. MAANDAG 3 APRIL 1978 PAGINA 6 (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Tegen de in Parijs wonende filmproducent van Italiaanse origine, Carlo Ponti (65) is door de gerechtelijke autoriteiten in Rome een arrestatiebe- el uitgevaardigd. Ponti zou zich hebben schuldig gemaakt aan frauduleuze kapitaaluitvoer naar Fran krijk, Zwitserland en an dere landen tot een bedrag van tussen de 8 en 10 mil joen gulden. Zijn echtge note Sofia Loren wordt erdacht van medeplich tigheid, maar haar aan houding wordt vooralsnog niet verlangd. Het arrestatiebevel tegen Carlo Ponti vormt het indresultaat van een on derzoek van zeven maan den onder leiding van de rechter van instructie Del- "Anna. De fiscale recher che in Rome kwam de zaak op het spoor, toen Sofia Loren op 6 maart van verleden jaar, reizend onder de naam Mercedes Brentice van de douane op het vliegveld Leonardo da Vinei het verzoek kreeg haar vele koffers, waarmee ze naar Parijs wilde reizen, te openen. Sofia Loren, die in werke lijkheid Maria Scicolone heet, weigerde te voldoen aan dit ongewone verzoek omdat koffercontrole, be halve wanneer wapen smokkel wordt vermoed, meestal alleen bij inreis plaatsvindt. Getuigen ver klaarden naderhand, dat Sofia Loren een der beste rollen van haar leven had gespeeld toen ze met vlam mende ogen de douane beambten uitschold voor alle gemenigheden waar voor de rijke Italiaanse vo cabulaire woorden voorra dig heeft. De douane bleef echter onverstoorbaar. Toen de koffers werden geopend kwamen er ettelij ke kostbare schilderijen te voorschijn. Uit Sofia's handtas kwamen boven dien een opmerkelijke no tariële akte en een stapel bankafrekeningen voor de dag die de fiscale recher che diep aan het denken zette. Het op grond van deze vondsten ingestelde onder zoek heeft geleid tot een beschuldiging, dat Carlo Ponti de wetten waarbij kapitaalvlucht wordt ver boden, heeft overtreden. Insiders betwijfelen echter of Carlo Ponti en zijn vrouw ooit volgens de Ita liaanse wet bestraft kun nen worden. Jaren geleden nam de in Magenta in de buurt van Milaan geboren filmproducent de Franse nationaliteit aan, omdat hij als Italiaan niet kon schei den van zijn eerste vrouw Giuliana Fiastri, waarbij hij twee kinderen heeft. Hij woonde toen al gerui me tijd samen met Sofia Loren in de villa Marina in de deftige Parioli-wijk in Rome. Het huwelijk met Sofia Loren werd in 1958 voltrokken in Ciudad Jua rez in Mexico. Het jonge paar vestigde zich in een duur herenhuis aan de Rue George V in Parijs, waar het tenminste wanneer het thuis is, voor de buitenwe reld zorgvuldig wordt afge schermd door een meute secretarissen en gorilla's. Zijn eerste vrouw liet de geldigheid van het huwe lijk aanvechten. Carlo Pon ti werd beschuldigd van bi gamie, maar zijn advoka- ten bleken in zovere de slimsten te zijn, dat hij niet werd veroordeeld, al blijft het Mexicaanse huwelijk in Italië ongeldig. Weg vrij voor Europese luchtbus in Amerika NEW YORK De makers van de Europese luchtbus hebben door middel van een overeen komst over het gebruik van de Newyorkse luchthaven La Guardia de weg geopend voor de levering van hun gemeen schappelijke produkt aan Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen. Z.aterdag werd in New York bekend dat de bedenkingen van de beheerders van de ge noemde luchthavens waren weggenomen. Zij waren van oordeel dat de luchtbus, de A-300, bij het opstijgen wellicht té zwaar zou zijn voor dat stuk van de startbanen dat op pij lers boven de East river is uit gebouwd. Het probleem werd opgelost, doordat de luchtha vendirectie toezegde de pijlers té zullen versterken, terwijl het Frans-Westduits-Spaanse con cern dat de luchtbus bouwt, heeft beloofd het landingsge stel binnen anderhalf jaar zo danig te wijzigen, dat het ge wicht beter wordt verdeeld. De bestelling van 23 luchtbus- sen van circa 25 miljoen dollar (ruim 55 min) per stuk door Eastern Airlines kan nu door gaan Overigens vloog deze maatschappij al sinds decem ber met dit type vliegtuig dat 229 passagiers kan vervoeren, op de lijn New York-Miami W.egens het gewichtsprobleem kon echter geen gebruik wor den gemaakt van La Guardia. In plaats daarvan werden de internationale luchthavens Kennedy en Newark aange daan Eastern Airlines heeft vier luchtbussen op proef Baron Bracht mogelijk vermoord ANTWERPEN (AP) Een anonieme man heeft gisteren de Gazet van Antwerpen opge beld met de mededeling dat de op 7 maart ontvoerde Ant werpse industrieel baron Cbarles-Victor Bracht om het leven is gebracht, zo heeft het blad bekend gemaakt. Volgens het bericht had de man gezegd: „Baron Bracht is ddod, hij is omgebracht. Bel oryniddellijk de politie, het is belangrijk." Volgens de Gazet van Antwerpen sprak de man Engels met een sterk accent. Hij was slecht te verstaan en toen hem gevraagd werd zijn mededeling te herhalen hing hij op. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Na dagen van uitput tende onderhandelingen die vaak tot vroeg in de morgen duurden, zag het er gisteren naar uit dat de partijen in het metaalconflict in Baden Wurt- temberg tot overeenstemming zouden komen. Toen zij gister avond voor de 25ste keer om de tafel gingen zitten, was de kwestie van een loon- en ar- beidsgarantie bij rationalise ringsmaatregelen al rond. Het ging toen nog alleen om de verhoging van de cao-lonen. De werkgevers gingen oor spronkelijk uit van 3,5%, de I.G. Metall vroeg 8. Ook deze week zullen weer nieuwe be drijven, vooral in de automo bielbranche, tot werktijdver korting moeten overgaan als gevolg van de stakingen en de uitsluitingen. In totaal zijn dan circa 125.000 werknemers bui ten Baden Württemberg door werktijdverkorting getroffen. Het aantal stakende en uitge- slotenen in deze deelstaat be draagt ongeveer 240.000. De verliezen als gevolg van de reeds achttien dagen durende acties belopen rond anderhalf miljard DM. Als men in Stuttgart tot een akkoord komt, betekent dat niet dat de acties onmiddellijk beëindigd kunnen worden. Eerst moet namelijk het resul taat bij de vakbondsleden in stemming worden gebracht, waarmee circa twee drie da gen gemoeid zijn. VATIKAANSTAD (UPI-Reuter) Paus Paulus heeft gisteren de Rode Brigades gesmeekt de door hen ontvoerde ex-premier van Italië, Aldo Moro, onmiddellijk vrij te laten, maar hij gaf tevens te kennen dat het Vatikaan nog niet fungeert als bemiddelaar tussen de Italiaanse autoriteiten en de ontvoerders. „Wij kunnen ons niet afzijdig houden van de dramatische gebeurtenissen die Italië hebben geschokt," zo zei de paus tot een menigte van rond 15.000 mensen op het Sint Pietersplein in Rome, „maar we hebben geen speciale aanwij zingen of gegevens over de toestand zoals die op het ogenblik is. De prijs die betaald is met het bloed van vijf mannen en het lijden van hun gezinnen is al te hoog geweest," zo besloot de 80-jarige paus met een van ontroering over slaande stem. Italiaanse kranten die over het algemeen als betrouwbaar worden beschouwd, hebben giste ren melding gemaakt van een nieuwe brief van Aldo Moro waardoor de mening is versterkt dat de Rode Brigades van plan zijn onderhandelin gen te beginnen over de vrijlating van de voor malige premier. Volgens deze kranten heeft Moro een brief, zijn derde, gestuurd naar zijn politieke secretaris, Nicola Rana. De brief zou de vorige week verstuurd zijn uit de volksge vangenis', waar de Rode Brigades Moro al gevonnist zouden hebben. Politie en regerings functionarissen, die op last van het ministerie van binnenlandse zaken het volstrekte stilzwij gen moeten bewaren over deze affaire, wilden vanzelfsprekend niets zeggen over de berichten in de pers. De speurtocht naar de ontvoerders van de Ita liaanse christendemocratische leider, Aldo Mo ro, gaat onverminderd voort. Hier laat een van kogelvrij vest voorziene politieman de achterbak openen van een aangehouden auto, terwijl een gewapende militair de eigenaar onder schot houdt. Onder: automonteurs zijn bezig met de bepantsering van een dure limousine. De auto van Aldo Moro was niet gepantserd. De betrok ken garage heeft sedertdien orders ontvangen voor de bepantsering van vijftig auto's. President Carter lacht uitbundig Obasanjo zijn folkloristische kle- staatslieden woonden gisteren als de militaire leider van gast- ding toont bij ht verlaten van de een dienst bij in deze kerk land Nigeria, generaal Olusegun Baptisten kerk in Lagos. Beide LAGOS (RTR) - De Ver enigde Staten en Engeland proberen op zo kort moge lijke termijn een conferen tie te beleggen van alle partijen betrokken bij de kwestie Rhodesië. Dit heeft de Amerikaanse pre sident Carter gisteren in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos medegedeeld na ge sprekken met het Nige riaanse staatshoofd luite nant-generaal Oloesegan Obasanjo. Aan de confe rentie zullen ook deelne men de twee guerrillagroe peringen, gebundeld in het Patriottisch Front en de z.g. Frontlijnstaten. Carter, die al eerder had gepleit voor een zwart meerderheidbewind in Rhodesië en Namibië (Zuidwest/Afrika) en ook kritiek had geleverd op het apartheidssysteem in Zuid Afrika, staat nu van ver schillende zijden onder druk om het niet bij woor den te laten. Bij diverse Afrikaanse groeperingen heerst er in dit opzicht een zeker secpticisme. Uit het gemeenschappelijk Amerikaans-Nigeriaans communiqué dat gisteren werd gepubliceerd blijkt dat Carter en Obasanjo het niet eens zijn geworden over de rol van de Russen en Cubanen in Afrika. Carter heeft meermalen zijn ongerustheid hierover uitgesproken. Nigeria gaat er echter vanuit dat Afri kaanse landen zelf het recht hebben uit te maken welke betrekkingen zij wil len onderhouden met Cuba en de Sovjet Unie. Volgens het conservatieve Britse zondagsblad Sunday Telegraph hebben onder Cubaanse leiding opere rende troepen in Angola naar schatting 70.000 man nen en vrouwen in Angola gedood in een groot scheeps offensief tegen an ticommunistische guerril lastrijders. Ongeluk in goudmijn: negen doden JOHANNESBURG - Bij ee ongeval in de Zuidafrikaans goudmijn in Boksburg te Oosten van Johannesburg zij in totaal negen mensen om he leven gekomen. Zaterdag werden de stoffelijki overschotten van de vier zwar te mijnwerkers gevonden di< nog werden vermist. Motor gestolen: dader gepakt Uit een rijwiel- en motorhandt aan de Noorderbeekdwars straat in Den Haag is het afge lopen weekeinde een motoi met een waarde van 3250 gul den gestolen. Om binnen te komen had men de toegangs deur met een steen vernield De dader van de diefstal, een 19-jarige Haagse chauffeur, kon al enkele uren later wor den aangehouden. Bij een ver keerscontrole in Amsterdam was hij op de gestolen motor aangehouden. Omdat hij niet de vereiste papieren kon laten zien, nam de Amsterdamse po litie contact op met haar Haag se collega's. Specialisten thermische lans gepakt MONSTER De Haagse poli tie heeft zondag een 54-jarige Hagenaar gearresteerd, die er van verdacht wordt meerdere malen brandkasten te hebben gekraakt. Hij zou een van de drie inbrekers zijn die op 19 maart ingebroken hebben bij de Rabobank in Poeldijk De politie hield zondag ook een 36-jarige Haagse bareigenaar aan, die eveneens tot het trio zou behoren. Bij de inbraak in Poeldijk werd al een 46-jarige inwoner van Papendrecht gear resteerd. De mannen opereerden met de thermische lans om de brand kasten open te krijgen. Volgens de politie gaat het om een zeer kundig trio dat in een adem genoemd mag worden met 'meesterkraker' Aage M. De politie van Monster verwacht dat na de arrestaties dit week einde nog een reeks van kra ken uit de afgelopen jaren kun nen worden opgelost. BEIROET (AP) Dr. Waddi Haddad, leider van het Volks front voor de bevrijding van Palestina (PFLP), en ook wel de peetvader van het interna tionale terrorisme genoemd, is afgelopen week in een zieken huis in Oost Berlijn aan kan ker overleden. De Marxisti sche Palestijnse guerrillalei der, zal vandaag in de Iraakse hoofdstad Bagdad, waar hij woonde sinds hij uit het Volksfront van Palestina (PLO) was gezet, worden be graven. Aan Haddad wordt de invoe ring van de vliegtuigkaping als middel in de strijd in het Mid den-Oosten toegeschreven. Dit soort acties begin in 1968. Zijn meest opzienbarende daad in dit opzicht zou zijn geweest de kaping van vier westerse straalpassagiersvliegtuigen die binnen 24 uur van Europa naar het Midden-Oosten werden ont voerd. Een Amerikaanse jum bojet werd op het vliegveld van Cairo opgeblazen nadat alle passagiers en bemanningsleden dit toestel hadden verlaten. Drie andere toestellen werden enkele dagen later op een vlieg veld in de woestijn in Jordanië opgeblazen Alle gijzelaars bij deze kapingen werden onge deerd vrijgelaten. Ook een spectaculaire aan Haddad toegeschreven actie was de ontvoering op klaarlich te dag in 1975 van de ministers van oliezaken van de O pec die in Wenen vergaderden. Drie bewakers werdn bij die actie gedood maar alle ministers werden ongedeerd vrijgelaten na een vlucht die in Libië eind igde. De banden van Haddad met het Japanse Rode leger kwa men in 1972 aan het licht bij de moordpartij op het vliegveld van Lod bij Tel Aviv waar drie Japanse terroristen 29 mensen Waddie Haddad. met machinepistolen in de aan komsthal doodschoten. Haddad was ook het brein achter de kaping van twee Lufthansa vliegtuigen, de laatste in okto ber vorig jaar. FRANKFORT (AFP) De derde zitting van het Russell-tribu- naal, gewijd aan „de eerbiediging van de mensenrechten in de Bondsrepubliek" is gisteren in Frankfort afgesloten. De jury heeft twaalf gevallen aangehoord van mensen die door een „berufsverbot" waren getroffen. Morgen zal de jury een uitspraak doen over de resultaten van de zitting. In januari volgend jaar komt het Russell-tribunaal opnieuw bijeen, waarna een „algemeen oordeel" over de situatie van de mensenrechten zal worden geveld. Tijdens de nu afgelopen zitting hebben verscheidene leden van het tribunaal meermalen beklemtoond dat zij de Bondsrepubliek beschouwen als een democratische staat, maar dat zij in de praktijk van de „berufsverbote" wwn aantasting van de rechten van de mens zien. (Van onze correspondent Robert McLoughlin) LISSABON Soberheid bestaat blijk baar in verscheidene maten en vormen. Premier Soares had in een vraaggesprek gezegd, althans zo leek het, dat het nieuwe economische beleid van zijn regering als een grote schok zou komen voor Portugal, „met enorme gevolgen voor de samenle ving". Soares schrok de volgende morgen van de krantenkoppen. Zo sensationeel was het allemaal niet wat hij gezegd had, zo liet hij gauw bekend maken. Men had hem verkeerd begrepen. Of men hem nu verkeerd begrepen had of'met, vónden veel Portugezen echter van weinig belang. Als Soares niet gezegd had dat de nieuwe soberheid als een schok zou komen, dan hèd hij moeten zeggen. Onder de socialisten zijn veel levensmiddelen twee maal zo duur geworden. Camera's, radio-cassetterecorders en wasmachines zijn bijna onbetaalbaar geworden, zelfs als ze gesmokkeld zijn en dat is in veel geval len zo. Reserveonderdelen zijn vaak niet te krijgen. Lange rijen ontstaan uit het niets wanneer er ergens kabeljauw verkocht wordt, wat vroeger een alledaagse vis was. Na tienen is er nergens meer melk te vinden. Het publiek heeft tot nu toe alles goed opgevangen. In de straten van Lissabon staat het nog altijd vol dure buitenlandse auto's, ondanks de peperdure benzine. Huisvrouwen hebben het erg moeilijk ge kregen, maar toch liggen in de etalages nog altijd mooie dingen die er om schreeu wen gekocht te worden, er is een zwarte markt voor buitenlandse luxe-artikelen. Zou het Portugese volk, vraagt de regering zich af, de strak aangehaalde broekriem nog niet voelen? Zelfs als dat zo is, dan zal Portugal na de nieuwe maatregelen de broekriem toch wel gaan voelen. De muren van Lissabon, die net weer zichtbaar begonnen te worden onder de vervagende revolutionaire kreten, worden nu weer volgekladderd met leuzen als „weg met Pakket Drie". Pakket Drie is de derde poging van de regering om binnen één jaar de economie weer op poten te zetten en behelst grote nieuwe prijsverhogingen. De prijzen voor een bus- of treinkaartje worden met de helft verhoogd en een zware omzetbelas ting zal waarschijnlijk alle prijzen omhoog duwen. De bescheiden uitbreiding in de industrie van vorig jaar zal zonder pardon stopgezet worden en duizenden schoolver laters die sinds de zomer geen baan heb ben kunnen vinden, zullen ook in 1978 niets te doen hebben. Afgezien van de democratie zelf is een van de meest blijvende vruchten van de revolu tie een bijna onlesbare dorst naar alles wat met de buitenwereld te maken heeft. Nu hebben de Portugezen veel te goed na de lange jaren van Salazer, die niet alleen een isolatie-beleid voerde, maar ook door ande re landen geïsoleerd werd vanwege zijn koloniale oorlogen. Er gaat nauwelijks een week voorbij zonder dat er weer een han delsovereenkomst of een cultureel verdrag getekend wordt. Reizen naar het buitenland is veel te duur voor de meeste Portugezen, nu hun escudo blijft kelderen. Maar in gedachten gaan ze met hun regeringsleiders mee, die een uitgesproken smaak voor buitenlandse uit stapjes ontwikkeld hebben. Soares zelf is vaak in het buitenland. Deze veranderde houding ten opzichte van andere landen wordt ten dele verklaard door de noodzaak van financiële steun. Maar ook maken de Portugezen zich erg druk over wat men in de rest van de wereld over hun land denkt. Sommige kranten houden er dure buitenlandse cor respondenten op na die alleen tot taak hebben dit buitenlandse oordeel te ver slaan. De landen waar ze toevallig over schrijven worden vaak niet eens genoemd. Verder wil Portugal door iedereen aan vaard worden, wat soms lachwekkende situaties tot gevolg heeft gehad. De minis ter van buitenlandse zaken heeft zich in duizenden bochten moeten wringen om zowel de Israëliërs als de Arabieren te vriend te houden en niemand weet eigen lijk of hij daarin geslaagd is. Staatsiebezoeken aan Portugal zijn bijna aan de orde van de dag. Tito bracht hier een week door die zowat uit een groot diner bestond. Luis Gabral, eens de gehate leider van de onafhankelijkheidsbeweging van Guinee-Bissau, kreeg een duur ont haal, waarmee alles vergeven en vergeten was. De Noorse koning Olaf is pas geweest en Juan Carlos van Spanje wordt binnen kort verwacht. Er valt bij dergelijke gebeurtenissen veel te leren. Eindeloze TV-documentaires over het -land waar de gast vandaan komt, vertellen werkelijk alles wat er te vertellen valt. Wat de gemiddelde inwoner van Lis sabon niet weet over Joegoslavië, Noorwe gen of Guinee-Bissau, dat is het weten waarschijnlijk niet waard. „O Retornado" is een wekelijkse krant voor Angolese vluchtelingen. Op de muur van het kantoor van de hoofdredacteur van de krant staat een indrukwekkende tekening geschilderd. Het stelt een betove rend meisje voor, wier zwarte haren haar naakte en glanzend lichaam bedekken. Ze ligt achterover op een kaart van Angola. In een hoek van de kaart laten grote zwarte laarzen met hamers en sikkels op de zolen een bloedig spoor achter. Dit is typerend voor wat de krant voor schotelt aan de „Retornados," - zij die terug zijn gekomen. De krant ziet zichzelf als de grote striider te^eo dn i-nr—Hr»-" die de koloniën op een presenteerblaadje overhandigd hebben aan de communisten en tegen de regering die de slachtoffers van diezelfde verraders in Portugal discri mineert. Hoofdredacteur Arthur Ligne, een zachtaardig man, is verschillende ma len gearresteerd wegens belediging van de hoge commissaris voor vluchtelingenza ken, maar de krant vecht door. Als er een oorlog aan de gang is, lijkt de regering die te winnen. De Retornados boeren nu vrij goed en men maakt zich er nu meer zorgen over dat de economi sche impuls waar zij voor gezorgd hebben de economie als geheel zal schaden. Het grapje over verbannen Afrikaanse kolonis ten die nu Portugal aan het koloniseren zijn is allang zo leuk niet meer. De Retornados worden er wel nog steeds, en zelfs meer dan ooit van beschuldigd misdaad en drugs naar Salazars schone land gebracht te hebben. Toch is er aan beide zijden weinig haat in de harten, misschien het mooiste bewijs van het goe daardige Portugese karakter.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6