Hockeyers verslagen Van Slobbe stuit talent Rijsdorp Breuk tussen Hermes en coach UITSLAGEN: BETTINE VRIESEKOOP BEWIJST SUPERIORITEIT NA BEHALEN LANDSTITEL HANDBAL J LEIDSE COURANT MAANDAG 3 APRIL 1978 PAGINA 20 BUENOS AIRES Uitgeput zon ken de Nederlendee spelers naar het gras. Moegespeeld, murw gebeukt door de steeds maar weer op volle snelheid aanstormende Pakistani. Lange tijd had Oranje in de finale var het toernooi om de vierde we reldbeker standgehouden. De te genvaller van een snelle Pakis taanse treffer werd even flitsend beantwoord. In de eerste helfl bouwden de Nederlanders zelfs een overwicht op, dat kansen, lange en korte corners, maai geen treffers opleverde. Na de pauze was het scoreverloop an dersom. Lftjens schonk neder- land al na vier minuten een voor sprong en zichzelf de titel tops corer van het toernooi (15 tref fers). Nu had Pakistan het antwoord bij de hand. De Aziaten gooiden ei nog een schepje boven op De pupillen van Van Heumen hadder tot dat moment al voortdurend op hun tenen moeten lopen om de snelle en vaardige tegenstanders bij te kunnen benen Nu hadden de Nederlanders bij wijze var spreken zeven-mijlslaarzen nodig om reus Pakistan af te kunner stoppen ,.Toen ik dat zag wist ik dat we niet meer zouden win nenzei Van Heumen later „We hebben lang uitstekend tegen stand geboden en in de eerste helft de beste kansen gehad Toen de Pakistani echter nog sneller gingen lopen had ik ei echt geen vertrouwen meer in" Toch leken de mogelijkheden ten minste een verlenging uit hel vuur te slepen nog aanwezig. Ze ven minuten voor het einde was het echter met Nederland ge beurd. De Nederlandse lijnverde- diging. die in andere wedstrijden heel wat doelpunten tegenhield had geen verweer tegen de slim ingeschoten strafcorner van Eh- sanoellah. De bal kwam tegen de bovenkant van de stick van Jeb- bink en verdween vervolgens in het net (2-3) „Sorry", zei Jebbink na afloop eenvoudig toen Wim van Heumen hem een schouderklopje gaf. De 31-jarige Utrechtse advocaat had in zijn laatste wedstrijd als inter national als geen ander gehoopt op de gouden medaille. Hel mocht niet zo zijn. De wereldbe ker, een kostbare trofee van mas sief goud en zilver, was voor de overgelukkige Pakistani. Voor Ne derland. dat in Bolhuis. Sikking. Litjens. Leefers. Ron Steens en mmm* #*.4 Imbert Jebbink had graag zijn carrière afgesloten met de wereldbeker. Kruize zes spelers telde die in 1973 in Amstelveen de wereldbe ker veroverden, resteerde de bij zonder verdienstelijke tweede plaats. ..Er is niets op af te din gen". aldus van Heumen „Pakistan heeft het eerlijk ver diend. Vooral hun combinaties over rechts waren geweldig". Tim Steens, de meest constante Ne derlandse speler in dit toernooi, had dan ook zijn handen vol aan de geweldig wendbare Islahoed din Deze speelde ook een grote rol in het Pakistaanse verdedi gingsconcept bij Nederlandse corners. Als een tijger wierp Isla- hoeddin zich telkens naar voren om vaak al vlak voor Litjens te arriveren nog voordat de Kam- pongbeul had kunnen slaan. „Are you getting the nerves already?" had Litjens de avond tevoren tij dens het spelersbanket tegen de Pakistaanse doelman Sherwani gezegd. Deze werd wat bleek om zijn neus en moest iets wegslik ken Hij behoefde echter niet bang te zijn. Dank zij het snelle uitlo pen van Islahoeddin werd Neder land een gevaarlijke angel uitge trokken. Alleen in de vierde mi nuut na de rust sloeg Litjens welhaast perfect toe uit een lange corner. Hij smaakte toen het ge noegen net als in Montreal de topscorerspositie te veroveren. Bijzonder zwak Nederland telde in het centrum van de verdediging een wel bij zonder zwakke stee. Hans Jor- rftsma maakte als voorstopper van het begin af een erg onzeke re indruk. HIJ veroorzaakte in de tweede minuut de strafbal waar uit Pakistan de leiding kon ne men. Daarvoor ai tastte Jorrlts- ma volledig mis. Toen liep de gevaarlijke voorzet van Samioel- lah nog met een sisser af. De 29-jarige gymnastiekleraar bleef een ongelukkige wedstrijd spelen. In. de slotfase van de eerste helft kreeg Jorritsma de Finale: Pakistan-Nederland 3-2 (1-1). Om de derde plaats: Australië-West Duitsland 4-3 (1-2). Om de vijfde plaats: Spanje-lndia 2-0 (2-0) Om de zevende plaats: Engeland-Argentinië 3-1 (2-1) Om de negende plaats: Polen-Maleisië 1-0 (1-0) Om de elfde plaats: Canada-lerland 3-1 (1-0). Om de dertiende plaats: Italië-België 2-1 (2-0). gele kaart voorgehouden nadat hij Samioellah had gehaakt. De vijf minuten rust achter het doel van Sikking gaven Jorritsma niet de noodzakelijke kalmte terug. Hij bleef veel fouten maken. Toen de Pakistani in de tweede helft nog een extra versnelling in reserve bleken te hebben gehouden kon den de medespelers van Jorrits ma de vergissingen niet meer goedmaken. De doorgaans nogal stille Amsterdammer kon het na afloop niet goed meer verwerken, Hij trok zich terug in een stil hoekje en hield zich afzijdig van de sluitingsceremonie, die werd ingeleid toen de Argentijnse pre sident Videla (die kort voor het begin van de wedstrijd onder luid applaus per helicopter was gearri veerd) de glinsterende wereldbe ker op de eretribune aan Isla hoeddin overhandigde. In de vijfde minuut na de rust gebaarde Andr6 Bolhuis naar de kant om vervangen te worden. De tandarts uit Bunnlk was vrij dag in de halve finale tegen Australië met een uherst pijnlijke blessure aan de rechterhand uit gevallen. Met zl|n hand in het verband begon Bolhuis toch aan de finale. „Eigenlijk was het onverantwoor delijk". zei hij later, met een groot blok ijs in zijn hand. „Ik heb het toch gedaan De lijnverdediging was natuurlijk ontzettend belang rijk. Kort na de rust ging het echter niet meer. Ik was al twee keer mijn stick verloren. Mijn hand deed doorlopend pijn en de Hans Jorritsma was een zwakke stee in de Nederlandse defensie. middelvinger bleef stijf' Van Heu men besloot de lijdende, op halve kracht spelende Bolhuis toch te verkiezen boven een fitte vervan ger als Carel van der Staak."An- drè was ontzettend waardevol op de lijn. Ik had gewoon geen ander voor hem", zei Van Heumen. Toch hield Bolhuis vol: „Het was volgens mij veel beter geweest als ik er uit zou zijn gaan". De man met 104 interlands wilde nog niet zeggen of zijn internationale car rière nu ten einde is. „Ik weet het nog niet. Ik moet er nog eens over denken", zei hij. Na het derde Pakistaanse doel punt kreeg Nederland nog een kans op de gelijkmaker en daar mee de verlenging. Wouter Lee fers dook ineens vlak voor Sher wani op. Met een reflexbeweging redde de doelman de overwinning voor zijn team. Nederland kreeg nog een lange corner, maar nog voordat leefers zich klaar kon maken om de bal aan te geven kwam het eindsignaal. Diep teleurgesteld moesten de Nederlanders het feit onder ogen zien dat de wereldbeker aan hun handen was ontglipt, leder droeg de deceptie op zijn eigen manier. Geert van EIJk zat minutenlang starend op de grond en sloeg kwaad met zijn stick een drinkbekertje kapot. Ties Kruize foeterde over het tweede doelpunt van de Pakistani („Die werd er in geschopt", zei hij maar steeds). Alleen Wim van Heumen bleef reëel en gaf toe dat de wereldbeker bij de beste ploeg terecht was gekomen. „We heb ben wat ongelukkig gespeeld. Er zijn kansen geweest, vooral in de eerste helft. Maar over het geheel genomen was Pakistan gewoon beter. Het is heel moeilijk van dat team te winnen. Je zag het in feite aankomen. Ze kregen steeds meer ruimte, de mandekking viel weg. Het was op het nippertje, dat wel. Als Litjens nog een cor ner erin knalt hadden we ze te pakken genomen". Het toernooi om de vierde wereld beker in het verre en rumoerige Buenos Aires is voorbij. Neder land heeft met een tweede plaats een uitstekende prestatie gele verd. Jebbink zeker en mogelijk ook Sikking, Litjens, Bolhuis en Van den Bergh beëindigen hun internationale loopbaan. De ande ren wacht in september opnieuw een titeltoernooi, dat om het Eu ropees kampioenschap. Er is wei nig tijd om uit te huilen. Het komend weekeinde staan na de uitzonderlijk lange winterstop weer de eerste hoofdklassewed strijden op het programma. De opvolgers van de oud-gedienden staan te dringen om bij Van Heu men te solliciteren voor een opengevallen plaats. Opstellingen. Nederland: Sikking; Jeb bink; Van Eijk, Jorritsma. Tim Steens; Bolhuis, Ron Steens. Kruize; Litjens, Doyer, Leefers. Pakistan Sherwani, Ehsanoellah, Moe- riSwear Oez Zaman, Said Khan. Akhter Rasoel; Sjafid, Islahoeddin, Hoessein, Hanif Khan, Sjanaz Sjeik, Samioellah. Scheidsrechters waren: Gillet (fra) en Servetto (arg). Er waren 7000 toe schouwers. Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. De heer W. van O. Ie G. "Die kachel had ik niet meer nodig. Ik sta nog maar alleen en ik ga m een verzorgingsflat. Die buiskachel bleef over. Hup. in de krant ermee dacht ik. Dan kun je zien hoe die kleine rubriekadvertenties worden gelezen. Allemaal jonge mensen die óf helemaal net begonnen óf bij hun centrale verwarming een gezellige kolenkachel wilden hebben. Wat zeg je daarvan." Het dagblad is uw dikste kontaktadres. LJ UTRECHT - Hoewel koele cijfers het enigszins verbloemen, kan de finaledag van de Nederlandse kampioenschappen tafeltennis toch gerust betiteld worden als een „bakkerdag". De pupillen van de gebroeders Gerard en Theo Bakker, trainer-coaches van respectievelijk Avanti en Scylla, lieten zien dat er binnen een afzienbare periode een vol ledige overheersing van de Leidse en Hazerswoudse tafeltennisverenigingen te verwachten valt. Aan dameszijde is de suprematie er al. Bettine Vriesekoop en Sandra de Kruiff bewezen het afgelopen weekend in het enkel en het damesduel wederom duide lijk de besten van Nederland te zijn. Van oudsher taaie tegenstanders als Marian ne van der Vliet. Sonja van Weelderen- Heltzel en Judy Williams konden duidelijk niet gelijke pas houden met de twee jonge Nederlandse tafeltennis-talenten. Kritische geluiden, die rond de selectie voor de Europese kampioenschappen in Duisburg gehoord werden, zullen na het afgelopen weekend geheel verstomd zijn. gen boven Sandra de Kruiff werd nu door de kleine pupil van Theo Bakker meteen van de tafel „geslagen". Sandra de Kruiff, die een opmerkelijke vorm manifesteerde gedurende het hele toer nooi. werd in de dames-enkelfinale"geëli mineerd door de ontspannen spelende Vriesekoop. Een Vriesekoop. waarvan je je afvraagt of ze behalve in de competitie ook niet in de titelstrijd bij de heren mee kan gaan spelen. Aan de herenkant kan verwacht worden, dat de scepter binnen enkele jaren (mis schien zelfs volgend jaar al) overgeno men wordt door de jonge vechtjassen uit het district Leiden Gisteren was het al bijna zo ver. Een niet eens zo bijster getalenteerde Ronald Rijsdorp, 17 jaar oud en sinds een jaar lid van Avanti. wist louter op basis van vechterskwaliteiten de finale te bereiken. Ter illustratie, vorig jaar werd hij in de tweede ronde van de b-kampioenschappen uitgeschakeld. Zelfs tienvoudig Nederlands kampioen Bert van der Helm werd het slachtoffer van de verrassende Rijsdorp. In de halve finale pakte deze coryfee een goede 2-1 voorsprong, maar in de laatste twee games moest hij zijn meerdere erkennen in de hardnekkige terugvechtende Ro nald Rijsdorp en zijn hartstochtelijk mee levende supporters. Het werd 3-2 en de grootste verrassing van het tweedaagse kampioenschap was een feit. In de laatste finale van de dag kwam outsider Rijsdorp. die met antitopspin- rubber speelde, in de ring tegen de op nationaal niveau toch weer verrassend sterke Nico van Slobbe, ledereen ver wachtte eigenlijk dat de geestelijk labiele Van Slobbe weinig kans zou hebben tegen de keiharde Rijsdorp. maar dat pakte anders uit. Van Slobbe speelde geïnspireerd en gevarieerd en gaf de nieuwkomer uit Hazerswoude weinig kans in zijn spel te komen. Met enig geluk voor Nico van Slobbe (een paar kantballen op beslissende momenten) werd de partij in vier games (3-1) beslist. Van Slobbe had zijn in 1975 gewonnen titel heroverd. Uiteraard was de 26-jarige speler tevre den: „Nationaal heb ik dit seizoen hon derd procent gespeeld. De NTTB-cup en de Nationale zijn mooie successen. Duis burg (EK) is tegen gevallen. Ik zou Rijs dorp willen aanraden als verdediger eerst zijn defensieve slagen te vervolmaken. Vanuit die basis kan hij dan aan een meer aanvallende kracht werken. Alleen op die manier kan hij internationaal ge zien misschien ooit een klein kansje maken. Ik geloof er echter niet in". Dat heeft Van Slobbe waarschijnlijk goed gezien. Ondanks zijn vele arbeid („Ik train elke dag") zal Rijsdorp waarschijn lijk nooit verder komen dan het niveau, waarop hij nu nationaal gezien een potje kan breken. Zijn bas is kwaliteiten zijn,, ondanks zijn Oosteuropees aandoende maniertjes, te gering. De Joegoslaaf Sur- dek leerde hem op dat gebied een aardig lesje, twee weken geleden in Duisburg. Door onder tafel te kijken, waar dat mannetje uit Nederland nou wel bleef, intimideerde hij de tot op dat moment parmantige Rijsdorp volledia. Over het „waarom" van zijn snelle ont wikkeling wijst Rijsdorp op de invloed van trainer/mentor Gerard Bakker. „An ders was ik in een jaar nooit zo ver gekomen", aldus de scholier uit Hazers woude. Uit die regio diende zich nog een groot talent aan. Patrick Swier, lid van Scylla. vijftien jaar oud en beste .adspi- rant van Nederland. Met Bettine Vriese koop haalde deze dreumes de gemengde dubbelfinale waarin ze met 2-1 verloren. Op routine voornamelijk. Gerard Bakker werd bijkans lyrisch over dit jonge heren talent. die qua speelstijl erg veel aan Vriesekoop doet denken. Buiten kijf het grootste talent van Nederland, volgens Bakker, die het naar zijn zeggen volgend jaar minder „gek" wil gaan doen dan de afgelopen twaalf maanden. JOHN VOLKERS De uitslagen: Heren enkelspel: kwartfinales Bert van der Helm - Anne Vlieg 21-4. 21-18, 21-8; Ronald Rijsdorp - Hans Lingen 21-19. 21-16, 21-19; René Hijne - Jaap van Spanje 21-9. 21-16, 23-21; Nico van Slobbe - Han Gootzen 22-20. 21-18. 15-21, 21-15; halve fina les: Rijsdorp - Van der Helm 13-21. 21-15. 7-21. 22-20. 21-19; Van Slobbe - Hijne 21-19, 21-9, 14-21, 21-18; finale: Van Slobbe - Rijsdorp 21-8, 21-18, 18-21. 21-17 Dames enkelspel: kwartfinales: Bettine Vriese koop - Ellen Bakker 21-12, 21-13. 21-9; Sonja van Weelderen - Brigitte Kooter 21-15, 22-20, 10-21, 21-16; Sandra de Kruiff - Marja van der Vliet 21-17, 16-21. 21-18. 21-17; Judy Williams - Jolanda Noordam 16-21, 21-15. 21-9, 21-18; halve finales: Vriesekoop - Van Weelderen 21-10. 21-10, 18-21. 21-8; De Kruiff - Williams 19-21. 21-12. 21-10. 21-17, finale: Vriesekoop - De Kruiff 21-14, 21-12, 21-16. Gemengd dubbelspel: finale Hijne/Van Weel- deren- Swier/Vriesekoop 18-21. 21-19. 21-19 Heren dubbelspel: finale: Van der Helm/Van Slobbe - Van der Broek/Lingen 15-21, 21-15. Dames dubbelspel: finale: De Kruiff/Vriesekoop - Wagemakers/Williams 21-9. 21-16 Bettine Vriesekoop bewees haar superioriteit. Nico van- Slobbe, die tijdens de Europese kampioenschappen ernstig teleurstelde, toonde zich wel nationaal de sterkste. jac Ko oei DEN HAAG Een dissonant op het kampioensfeest van D.W. Hermes, na afloop van de gewonnen competitiewedstrijd tegen PSV (18—12), vormde het bericht dat trainer/coach Dick Stam de selectie gaat verlaten. Hoewel er in het verleden dikwijls meningsverschillen waren met de selectie over de coaching, kwam het vertrek, vooral na het bereiken van deze mijlpaal, toch vrij onverwacht. Wie de opvolger van Dick Stam moet worden is nog niet bekend. Op een speciale persconferentie na afloop van de wedstrijd tegen PSV vertelde Dick Stam. dat hij deze beslissing reeds enkele maanden geleden had genomen, maar gezien de kampioenskansen van zijn team niet naar buiten had gebracht. „Het kampioenschap ging voor alles", vertelde de trainer, die Hermes in zeven jaar van de eerste klasse naar de top van de eredivisie bracht. Als opvolger van Bram Obbes stelde hij het jarenplan op dat Hermes de top bracht. Dit weekeinde werd de kroon op het werk gezet door het behalen van het landskampioenschap. Toch was de kritiek op het beleid van Dick Stam tijdens de persconferentie niet van de lucht. Vooral het feit dat het team het moet hebben van de individuele kwaliteiten van enkele internationals zonder dat de trainer er een hecht team van had weten te maken werd hem min of meer kwalijk genomen. Dick Stam hierover: „We hebben de problemen i zoveel mogelijk van ons af gezet. Het team is wat betreft de collectiviteit beperkt en daaruit volgden problemen met de spelers. We hebben echter gesteld, dat het kampioenschap voor alles ging", aldus Dick Stam, die al oriënterende gesprekken met nieuwe Werkgevers heeft gehad, maar nog geen keuze heeft gemaakt. Voor een nieuwe trainer wordt een profielschets door de selectie gemaakt. Het bestuur wil dan een keus maken, maar reeds tijdens de persconferentie bleek dat de woordvoerders (Kees Kooy namens de niet-internationals en 'Hans Beugel namens de Nederlands teamspelers van Hermes het nog lang niet eens zijn. Een eventueel vertrek van enkele spelers werd niet uitgesloten geacht, maar dat was afhankelijk van het feit wie de opvolger van Dick Stam wordt. Naast het probleem van deze opvolging is ook het vinden van een nieuwe sponsor één van de hoofdbrekens van het bestuur. Vooral nu een nieuw Europa cupavontuur in het verschiet ligt. zoekt de club een gulle geldschieter. Duijvestein Wintersport heeft definitief besloten geen geld meer in de vereniging te pompen, maar de club is nog in onderhandeling met Hans Petiet. Deze coach van het herenveldteam van Animo en oud-speler van Hermes heeft zich bereid verklaard de vereniging te sponsoren. De hoogte van het bedrag dat deze plasticzakkenfabrikant wil geven is nog niet bekend. Feit is wel, dat landskampioen Hermes door het Europa cuptoernooi en het aantrekken van een nieuwe trainer/coach een flink bedrag nodig zal hebben.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20