£eid6e(Soma/nt Ook overheidssteun voor kleine werven 7 Vakbonden bevreesd voor Ballast-Nedam en Stevin Regering Israël verdeeld Uw NA FINANCIËLE „COUP" VAN IR. HEEREMA PERSOONLIJKE MANTELMODE Plannen voor kanaaltunnel met enkel spoor Handelaren in nep-horloges aangehouden Zeven mille gestolen bij inbraak Vijf gewonden bij ongeluk met zweefmolen PSV'ers naar Tunesië Reps arm in gips Ook Eagles heeft zijn boefjes Van Praag weet van niets Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 3 april 1978, 68e jaargang no. 2H Tatort Wolkenvelden De Duitse politie-serie „Tatort" op Ned. I om 20.10 uur Om 19.48 uur „Simonskoop" met de Pastorale 1943 en om 21.55 uur „Theo Olof presenteert". Ned. II om 21.17 uur „Hij en zij" en om 22.05 uur Brandpunt over het zware metaal. Droog weer met wolkenvelden en ook nu en dan zon. Overwe gend matige noordoostelijke wind. Minimumtemp. 4 graden, maximumtemp. 9 graden in het waddengebied tot circa 13 gra den elders. Morgen zon: 7.0920.18. Maan: 5.42—16.44. Schev hoogwater: 1.22, 13.56. Laagwater: 9.19, 21.56. (Van een onzer verslaggevers) i UTRECHT De vakbonden willen duide lijkheid hebben over de toekomst voor de 22.000 werknemers van Ballast-Nedam en Stevin. De bonden zijn daarover niet ge- Irust, nadat de Antillian Holding BV van de Hagenaar ir. Heerema een groot aantal aandelen van deze ondernemingen heeft overgenomen. De bonden hebben enige tijd geleden al een gesprek met ir. Heere ma aangevraagd, maar deze heeft totnutoe niets laten horen. "De bonden zijn echter niet van plan tot Sint Juttemis met de armen over elkaar af te wachten", aldus voorzitter A. Buys van de federatie bouw- en houtbonden van de FNV vanmorgen in Utrecht. Ballast-Nedam en de Stevingroep voeren grote werken uit in onder meer het mid den-oosten. De bonden vrezen, dat na de overname van een groot aantal aandelen van beide concerns een ander beleid ge voerd gaat worden. Waardoor wellicht* door nieuwe concentraties de werkgelegen heid bij de twee concerns ingekrompen wordt. De bonden willen daarover duide lijkheid, temeer omdat ir. Heerema totnu toe bijzonder zwijgzaam is over zijn plan nen in en met de twee concerns. Voorzitter Buys hekelde in zijn rede van vandaag voor de hout- en bouwbonden ook de wat hij noemde eenzijdige aandacht van de overheid in de steunverlening voor de grote en zeer grote ondernemingen. Vol gens hem moet een duidelijke industriepo litiek van de overheid ook gericht zijn op de kleinere bedrijven. "Vijftig procent van de werkgelegenheid bevindt zich, aldus de heer Buys, in bedrijven met minder dan honderd man personeel". „Hun problemen zijn minder spectaculair, maar het uiteindelijk resultaat is, wanneer het mis gaat, hetzelfde". redesbetoging in Tel Aviv TEL AVIV (Reuter-(Jpi) Er zijn tekenen dat er binnen de Israëlsche regering verwarring heerst over de politiek die jegens Egypte gevolgd dient te worden. Deze tekenen zijn: defensieminister Weizman heeft laten weten, dat hij meer bliksembezoeken aan Cairo zal brengen. Zijn ambtgenoot van landbouw en joodse vestigingen, Sharon, meent dat er meer vestigingen in de Sinai moeten komen en de voorzitter van de commissie buiten landse zaken en veiligheid, prof. Arens zegt, dat Mosje Dajan (buitenlandse zaken) Egypte beloofd heeft de gehele Sinai terug te geven. Dit alles wordt doorkruist door een betoging van vele duizenden in Tel Aviv, tijdens welke betoging van premier Begin geëist werd dat nieuwe concessies gedaan worden om vrede met de Arabische buurlanden mogelijk te maken. Deze „vredesbeweging" is op touw gezet door een uit oudgedienden van het leger bestaande groepering van reserveofficieren, die zich zelf „Vrede nu" noemt.'De betogers eisten voorts dat het oprichten van joodse nederzettingen in bezet Arabisch gebied moest worden stop gezet en dat meer territoriale concessies gedaan moesten worden. De „Vrede nu" beweging ontstond vorige maand, toen 300 Israëlische oudgedienden een petitie tekenden, gericht tot Begin, om een wat buigzamer houding aan te nemen. Over zijn beloften aan de Egyptische regering heeft Mosje Dajan bij zijn vertrek naar Roemenië bevestigd, dat hij con tacten met Egypte heeft gehad, maar geen beloften heeft gedaan in strijd met het rege ringsbeleid. ADVERTENTIE DAMESMODE r s LONDEN (Reuter) De spoorwegmaat schappijen van Groot-Brittannië en Frair- krijk willen een tunnel onder het Kanaal gaan bouwen. Drie jaar geleden liet Enge land een dergelijk plan varen vanwege de enorm hoge kosten. Het Britse blad The Times schrijft van daag dat het Brits-Franse pla'n voorziet in een tunnel met een enkel spoor. De kosten zijn begroot op 500 miljoen pond sterling (ruim 2 miljard gulden). Het vorige plan, waarin een tunnel met twee sporen was opgenomen, had viermaal zoveel gekost. Via de tunnel zal de treinreis van Parijs naar Londen ongeveer vier uur duren. Er kunnen dagelijks 120 treinen doorheen. De ovérsteek door de tunnel duurt ongeveer 40 minuten, iets langer dan momenteel met de Hoovercrafts, maar veel korter dan met de veerboten die tussen de Engelse Ka naalhavens en Frankrijk of België varen. Paardendagen een flop De Leidse Paardendagen die tot zaterdag in de Groenoordhallen werden gehouden zijn een financiële flop geworden. De organisatoren hadden tenminste achtduizend betalende bezoekers nodig om de kosten te dekken. Het bezoekersaantal bedroeg echter niet meer dan 4500. Het aanzienlijke tekort komt voor rekening van de stichting „Leidse Paardendagen" „Ondanks de geringe belangstelling is het een geslaagd evenement geworden", meende zaterdag secretaris van de stichting G. Duiker, die er geen twijfel over wilde laten bestaan, dat het evenement ook volgend jaar zal terugkeren. „Maar dan moet het wat minder sober worden", aldus de stichtingwoordvoerder. Deze uitspraak werd onderschreven door voorzitter J. van den Haak. die zaterdag in zijn optimisme nog zo'n 3500 toeschouwers wist te tellen op de nagenoeg ledige tribunes. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De kleinere scheepswer ven kunnen overheidssteun verwach ten, om zoveel mogelijk werkgelegen heid veilig te stellen. Maar evenals bij de grote scheepsbouw zal ook in deze sector een aantal arbeidsplaatsen moeten vervallen. Dit viel zatedag op te maken uit opmerkingen hierover van directeur-generaal J. Molkenboer van Economische Zaken tijdens de te waterlating van een vrachtvaarder in Slikkerveer. Directeur-generaal Molkenboer, op econo mische zaken speciaal belast met de indus trie, wees daarbij op de kansen die de kleinere scheepsbouw heeft, om werk uit het buitenland aan te trekken. Met steun van de overheid kan dit wellicht nog uitge breid worden. Maar ook hier geldt, dar niet alle arbeidsplaatsen gehandhaafd kun nen worden. Bovendien moet de kleinere scheepsbouw er rekening mee houden, dat het werk zoveel mogelijk over het land gespreid wordt. Geruime tijd geleden is uit studies al dui delijk geworden, dat de kleinere scheeps bouw zich niet alleen in Zuid-Holland kan concentreren. Ook noord-Nederland moet hiervan een dee van het werk aan de bouw van kleinere schepen kunnen behouden, aldus de studies van.destijds. Voor wat de grote scheepsbouw betreft gaat de regering morgen verder praten me de vakbonden, zoals bekend heerst in deze sector grote ongerustheid over de plannen, om een aantal arbeidsplaatsen af te stoten. Daarbij zouden ook al volgens eerdere studies enkele werven' moeten sluiten, anderen moeten samengaan. De ongerust heid hierover ontstond, zoals bekend, toen uitlekte, dat de regering de grote scheeps bouw, onder bepaalde voorwaarden, met een miljard gulden zou willen steunen. De vakbonden willen daarover eerst een diepgaand overleg met de regering, voor dat zij zich uitspreken over wat in de grote scheepsbouw en de andere zware indus trie, zoals bij VMF, moet gebeuren. De Tweede Kamer heeft uitgesproken, dat niet eerder beslissingen genomen mogen worden, voordat hierover een zo uitvoerig mogelijk overleg met het bedrijfsleven ge voerd is. LEIDEN De Leidse politie kreeg echter de kans de 22-jari- koper werd gesteund door een heeft zaterdagmiddag twee ge en 34-jarige kooplui op te vriend. De hulp baatte niet, handelaren in nep-gouden of; pakken, toen een van de onte-i want beiden liepen lichte ver zilveren horloges opgepakt, vreden klanten zijn geld pro- wondingen op. De inmiddels Beiden waren al geruime tijd beerde terug, te halen. Dit on- gearriveerde politie kon wel actief op de Beestenmarkt, zon- taardde in een vechtpartij, het andere duo inrekenen, der dat de politie het wist. Deze waarin de ontevreden horloge- KATWIJK Bij een inbraak een kast in de woonkamer een spaarbankboekje en wat in een pand aan de Liguster-' werd een vakantiebonnenboek- goederen vermist ter waarde straat in Katwijk is vrijdag- je ontvreemd met een waarde van vierduizend gulden. De da- nacht voor ongeveer zevendui- van drieduizend gulden. Uit an- ders zijn via de achtertuin door zend gulden ontvreemd. Vanuit dere kasten in het huis worden een tuindeur het huis binnen gedrongen. AMSTERDAM (ANP) Op de kermis op het Amsterdamse Stadionplein zijn gisteren vijf mensen gewond geraakt toen de cabine van een zweefmolen door ombekende oorzaak uit zijn hengsels raakte en het publiek werd ingeslingerd. De inzittenden van de cabine waren de 33-jarige Amsterdammer H. Klijnman en zijn twee dochtertjes van zes en acht jaar. Alle drie liepen, zij het lichte, verwondingen op. Ook de 32-jarige Amsterdammer L. Rekers en zijn 22-jarige echtgenote raakten licht gewond. Zij werden door de cabine geraakt toen zij een kaartje kochten. Dat de gevolgen niet ernstiger waren is te danken aan het feit dat de cabines nog niet in de lucht zweefden toen het ongeluk gebeurde. Nu schoot het karretje alleen van het platform af. Volgens de politie is het ongeluk niet te wijten aan nalatigheid van de exploitant. De attractie was daags tevoren volgens de voorschriften gekeurd. ADVERTENTIE Vreugdevol tafereel toen Oranje met 32 van Australië had gewonnen en de finale had bereikt. BUENOS AIRES Op het mo ment dat Wouter Leefers een lan ge corner wilde aangeven, floot de scheidsrechter bij de finale Pa kistan—Neder land in het toer nooi om de we reldtitel hockey in Buenos Aires af. De laatste kans om gelijk te ma ken werd Oranje daardoor ontno men. Niettemin werd door het hockeyteam een uitstekende pres tatie geleverd. Een tweede plaats in een we- reldtoernooi met steeds meer lan den die zich naar de top van het wereldhockey werken, is magni fiek. Nederland heeft zelfs met 21 voorgestaan. De Pakistani ver hoogden het toch al hoge tempo en dat leverde de winst van 32 op Financieel werd het toernooi een succes. De organisatie had al quitte gespeeld met vijftigduizend bezoekers. Er kwamen er zeventigduizend. Van de straffe organisatie ondervond Nederland voor de finale iets. De warming- up op een bijveld moest worden onderbroken en de spelers moesten zich verwijderen. De president moest met een helikopter precies landen op het gedeelte waar Oranje zich voorbereidde. EINDHOVEN Af en toe komt PSV's trainer Kees Rijvers ineens met een uitspraak die verwarring wekt. Voor AZPSV onderbrak hij zijn tacktische bespreking en liet weten dat hij het zeer op prijs zou stellen indien de geselecteerden voor het oefenduel tegen Tunesië (woens dag) de KNVB zouden berichten de reis niet mee te maken in verband met het zware programma dat PSV wacht. Rijvers heeft bakzeil gehaald. Alle drie PSV'ers (gebroeders v. d. Kerkhof en Van Kraay) vertrekken morgen wel degelijk naar Tunis met de Oranje-selectie. Van Kraay vindt wel dat het oefenduel ongelegen komt maar hij vindt ook dat hij verplicht is mee te gaan omdat hij nooit tegen selectie is geweest. Ook namens broer Renè zei Willy v. d. Kerkhof: „Ik ben prof dus ik speel. In Engeland spelen ze wel drie wedstrijden in een week. Wij moeten dat ook kunnen opbrengen. Bovendien is met PSV in het verleden afge sproken dat we zouden worden vrijgelaten in wel of niet spelen vóór Oranje. Dan moet er nu niet gezeurd worden". Het ziet er naar uit dat Rijvers, die het beste wil voor PSV, een weinig taktische zet heeft gedaan, temeer omdat hij niet voor het eerst in de clinch ligt met de broers v. d. Kerkhof. KERKRADE Het niet onaanzienlijke legioen supporters dat zich misdraagt Ajax, FC Den Haag, FC Utrecht. NEC, Feyenoord o.a. is gisteren uitgebreid met de boefjes van Go Ahead Eagles. Met veertien bussen werd de aanhang voor de fancy prijs van twee gulden naar Kerkrade gebracht, waar tegen Roda JC moest worden gespeeld. Onderweg, bij het Noordlimburgse plaatsje Vel den, werd een sanitaire stop gehouden die door een tiental jeugdige vandalen werd aangegrepen om een kerk in te gaan en daar scrabeuze teksten te uiten en de kerkgangers tot een gevecht uit te dagen. BASTIA Voor Johnny Rep ligt het voetballen voorlopig stil.. Gisteren speelde Bastia een inhaalwedstrijd tegen Troyes (6—0, waarbij een treffer van Rep) waarin Rep bij het passeren van een tegenstander onder uit werd gehaald. In het ziekenhuis bleek dat hij een zware kneuzing aan spaakbeen en ellepijp had opgelopen. Reps arm moet acht dagen In het gips. HAMBURG Sankt Pauli staat in de Duitse Bun- desliga onderaan en is gedoemd te degraderen. Nadat eerst Munchen 1860 een na laatst had geïnformeerd naar Sankt Pauli's middenvelder Franz Gerber heeft ook Ajax informaties getrokken. Jaap van Praag ontkent dat maar dat heft hij al meer gedaan. In Hamburg weet men te vertellen dat Ajax een miljoen wil betalen voor de talentvolle Gerber. NOSgrsp mot boze reacties Hilversum Lang niet alle luisteraars hebben een 1 aprilgrap van de NOS gewaardeerd. Tientallen telefoon tjes van boze luisteraars zijn zaterdag bij de NOS binnengekomen nadat In het Hilversum programma „De rock and roll methode,, het „nieuws;; bekend was ge- maakt dat het Nederlands etftsl niet zou deelnemen aan het wereldkampioenschap voetbal In Argentinië. Volgens reportages zouden na Cruyff, Van Beveren, Geels. Treijtel en Van der Kuijlen nu ook Van Hanegem en Wim Jansen hebben geweigerd naar Arentiriie te gaan en zou naar aanleiding daarvan ook de rest van de selectie hebben besloten er de brui aan te geven In ingelaste reprtages werd voorgesteld alsof het bestuur van de KNVB in spoedvergadering in Zeist bijeen was en hadden Theo Koomen en Klaas Samplonius gefingeerde interviews met KNVB-bestuurders, spelers, hun vrouwen, sportjournalisten, officials in het buitenland en zelfs met Havalange. de Braziliaanse voorzitter van de*FIFA. Van de protesterende luisteraars dreigde een televisiehan delaar de NOS een proces te zullen aandoen, omdat nog tijdens de uitzending klanten, met het oog op de komende wereldkampioenschap door hen gedane bestestellingen van kleurentelevisieotestellen annuleerden Waarschijnlijk zijn ze wat later, toen bleek dat de hele zaak een grap was geweest, op hun overhaaste besluit terug gekomen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1