AZ kan leren van weloverwogen spel PSV ij FC Twente-Sparta spektakel n laatste kwartier samengebald Hevige strijd tegen tweede degradatieplaats Boelend duel in Alkmaarse Hout Feyenoord wil spelersgroep behouden Jol tekent deze week bij Bayern L11 MAANDAG 3 APRIL 1978 (van onze sportredactie) RotterdamZeventien contracten lopen af bij Feyenoord, dat vroeger dan normaal - in verband met Argentinië - de besprekingen zal beginnen. Veel heeft Feyenoord niet te bieden maar veel kunnen de spelers, die voor het tweede seizoen Europees voetbal misten, ook niet eisen. Adjunct-directeur Peter Stephan: „Voor een topclub is Europees voetbal noodzakelijk. We moeten onze inkomsten ge heel afstemmen op de competitie en dan kom je niet ver. We willen de groep bijeen houden en later de nieuwe coach Jezek laten beslissen wie hij wil laten spelen en wie niet. Met Kerstmis zouden we verder kunnen kijken wat er moet gebeuren." Kreuz zal zo goed als zeker vertrekken - hij hoeft volgens een clausule in zijn contract maar vier ton te kosten - hoewel Atletico Madrid met Feyenoord geen contact heeft opgenomen. Kreuz beweert dat de Spaanse ploeg belangstelling heeft. Voor reserve speler Wim van Til heeft het Franse Stade Reims belangstelling. Feyenoord wil alles doen om o.a. Rijsbergen, Nico Jansen, Budding en ook Kreuz te behouden. De ploeg vult de leemte in mei op met een tournee door Noorwegen, waarna een trip door Azië (Syrië en Hongkong) volgt en tenslotte Australië wordt aangedaan. (Van onze sportredactie) HAARLEM Martin Jol gaat definitief naar Bayem Mun- chen. In de loop van deze week tekent de verdediger van FC Den Haag een twee jarig contract met de Beier se Bundesligaclub, die za terdag tot overeenstemming kwam met zijn huidige club. Met de transfer is een be drag van 650 duizend gulden gemoeid, waarmee FC Den Haag anderhalve ton meer incasseert voor Jol dan wanneer hij aan Ajax zou zijn verkocht. „Er moeten nog een paar kleine dingetjes worden gere geld", vertelde Jol gisteren. „Zoals de verzekering en een clausule in mijn contract dat ik voor een bepaald bedrag weer weg kan. Bayern heeft nu nog twee buitenlanders, de Turk Önal en de Joegoslaaf Oblak, van wie er zeker één wordt ver kocht. Dan ontstaan er voor mij tenminste geen proble men." Den Haag-- .Met nog vier - en twee ploegen vijf - wedstrijden voor de boeg woedt de strijd in de eredivisie tegen de tweede degradatieplaats in volle hevigheid. Het programma dat de laagstgeplaatste clubs - Telstar is reeds gedegradeerd - nog moeten verwerken, ziet er als volgt uit: Vitesse thuis tegen NEC en Sparta, uit tegen FC Den Haag en FC VW; Haarlem thuis tegen PSV, en uit tegen AZ, Sparta en FC Twente; FC VW thuis tegen Feyenoord en Vitesse, uit tegen NAC en Roda JC; FC Amsterdam thuis tegen NAC en Roda JC, uit tegen Feyenoord, Go Ahead Eagles en Sparta; Go Ahead thuis tegen FC Amsterdam, AZ, Telstar, uit tegen Volendam. Aan de top is de spanning vrijwel geweken. PSV wordt kampioen en dat kan zaterdag al gebeuren als de ploeg thuis van FC Twente wint. Voor de overige drie plaatsen die recht geven op Europees voetbal komen - afgezien van het bekerresultaat - FC Twente, Ajax. AZ"67 en in mindere mate Sparta in aanmerking. Hun resterend programma luidt: Ajax thuis tegen Sparta en Twente, uit tegen Den Haag en PSV; Sparta thuis tegen Amsterdam, Haarlem en Ut recht, uit tegen Ajax en Vitesse. Llkmaar— PSV heeft al- rast kunnen oefenen voor Ie return over tien dagen egen Barcelona. Mede net het oog op de UEFA/- ïupconfrontatie in Spanje iet oefenmeester Kees Rij- lers zijn manschappen te- jen AZ vanuit een gesloten lefensie opereren om op lie manier te wennen aan iet ritme waarmee straks iet ongetwijfeld verwoed lanvallende Barcelona de- initief uit het Cup-toernooi jestoten moet worden. Af gaande op de prestatie in Jkmaar (1-1) kan PSV het luel in Barcelona vol ver- rouwen tegemoet zien, vant zoals al zo vaak in lit seizoen bewees PSV ladrukkelijk dat de ploeg nans genoeg is om vijan- lelijke stormen over zich leen te laten komen zon- Jer ooit werkelijk in paniek e raken. igenlijk is PSV anno 1978 in die situatie op zijn sterkst. De ploeg jkt te groeien zodra de druk, die de tegenstander uitoefent, zwaar der wordt. Op die momenten stijgt vooral de Eindhovense de fensie met de ijzersterke as Van Beveren-Van Kraay-Brandts boven zichzelf uit, acteert het midden veld nog koelbloediger dan nor maal en loert de vuurlinie nog waakzamer op een buitenkansje dan gebruikelijk. Zo ging het ook bij AZ-PSV. Voor de argeloze toeschouwer leek het (Van onze sportredactie) iNSCHEDE Te lang ontbeerde C TWenteSparta de glans, die ir toch redelijkerwijs van een opduel verwacht mocht worden, 'ot diep in de tweede helft slaag- len de nummers twee en vijf er lan de eredivisie, die beide nog op twee fronten in de slag zijn Dm zich voor het komende sei nen te verzekeren van voetbal ip Europees niveau, er niet in om ets effectiefs te ondernemen. Veliswaar hadden de Ensche- leërs enige aantrekkelijke kan- len gekregen om de score te ipenen, en hadden aan de ande- e kant Valke en. Van Zoest paal in lat getroffen, maar tot de '3ste minuut kon er eigenlijk nau- velijks van hoogtepunten worden lesproken. Toen was het ineens en erg fortuinlijk, raak voor de thuisclub door Piet Wildschut, waarna de toeschouwers toch nog de nodi ge sensatie beleefden. Sparta gooide alles op de aanval, maar zo massaal doelman Pim Doesburg scharrelde tenslotte in het Twentse strafschopgebied rond dat de, Enschedeërs met counters, eindelijk snel en zuiver uitgevoerde, nog kansen kregen' op een hogere score. Een van de beste kansen was voor Thore- sen, die alleen op Doesburg afstevende. Hij plaatste de bal langs zijn op dat moment nog enige tegenstander, maar werd vervol gens door Doesburg omver gekegeld. Scheidsrechter Thomas trok daavoor, in de voorlaatste minuut, de gele kaart en dat leverde heftige taferelen en na afloop de nodige discussies op. Pim Doesburg: „Ik ging die speler van Twente tegemoet, heb hem ook wegge duwd maar persé niet met mijn schoen geraakt. Ik heb hem dus niet onderuit- geschopt. Oké, het was een overtreding, maar als je daarvoor al een gele kaart krijgt. Ik wond me daarover op. De scheids rechter geslagen? Neen, zeker niet. Ik heb wel driftig staan te gebaren met handen en voeten. Het kan best zijn dat ik hem daarbij aangeraakt heb, maar nogmaals, ik heb hem geen klap gegeven. Die beheer sing kan ik nog wel opbrengen, al ben ik nog zo opgewonden". Emotioneel Over de gele kaart was scheidsrechter Thomas, die het als vervanger van de oorspronkelijk aangewezen Jan Keizer, goed deed, heel kort: „Het was een geval van het neerleggen van de tegenstander en op die overtreding staat de gele kaart". En over het tumult dat daarna ontstond liet hij zich vergoellijkend uit met: „Ach, daar geef ik geen rode kaart voor. Doesburg is nu eenmaal een beetje emotioneel, dat weet je". „Slachtoffer" Thoressen: „Zo erg was het niet, het valt best mee. hoor". De veelbe sproken gele kaart en de treffer van Piet erop dat AZ na de rust over PSV heenwalste, maar dat was ge zichtsbedrog, want PSV bleef tot de allerlaatste seconde de strijd in de Alkmaarse Hout beheersen. Hoewel AZ na een matige eerste helft in het tweede bedrijf knap terugvocht, bleef PSV het duel vakkundig controleren. Echt be dreigt werd de ploeg dan ook niet, ondanks het enorme veld- overwicht van AZ. AZ - PSV was een boeiend spek takel. Een leerzaam duel ook, vooral voor de technische leiding van AZ. Want hoewel een remise het bevredigende resultaat werd. zal het de Alkmaarse technische staf niet ontgaan zijn dat er nog een hemelsbreed verschil ligt tus sen het weloverwogen voetbal van PSV en het misschien iets spectaculairder maar bepaald niet nuttiger spel van AZ. AZ is en blijft een ploeg die moeite heeft om de luiste balans in het elftal te vinden. Het zal trouwens ook niet meevallen dat evenwicht te krijgen zolang er zoveel kwalltletsverschll tussen de linies Is, vooral de kloof tus sen de defensie en het midden veld is zo ontzettend groot dat AZ nog ver verwilderd Is van een uitgebalanceerde eenheid. Die verdediging van AZ maakte er tegen PSV opnieuw een potje van, speciaal het dies Metgod- Spelbos. Al eerder heeft dat duo punten gekost. Juist tegen frontli nies met kwaliteit - en dat heeft PSV in ruime mate - valt het centrum van AZ ongenadig door de mand. Tegen PSV betekende dat een aaneenschakeling van fouten, die overigens door PSV onvoldoende werden afgestraft, mede door het excellerende werk van doelman Meskovic. AZ had het geluk dat Willem van Hanegem na wekenlang tobben eindelijk weer eens de oude was. De Kromme corrigeerde als va nouds en zag ook nog kans AZ in offensief opzicht te dirigeren. PSV kent die problemen niet. Het elftal vloeit zo ontzettend gemak kelijk in elkaar over dat er nauwe lijks haperingen zijn. Daarom ook was het helemaal niet zo'n ramp, dat het Eindhovense middenrif bij vlagen volkomen uit de wedstrijd werd gespeeld door AZ. Conse quenties had het immers niet, want ook in die situaties staat het centrale trio Stevens-Van Kraay- Brandts zijn mannetje, waardoor nauwelijks averij werd opgelopen. In de eerste helft leek PSV op een eenvoudige overwinning af te ste venen. Want ondanks het per soonlijk falen van Willy van der Wildschut zorgden voor een rumoerig slot van FC TwenteSparta, dat in de eerste helft op niet al te hoog niveau stond. Matig voetbal, weinig spektakel. Dat werd na de rust anders. Voordat een minuut verstreken was, kopte Michel Valke tegen de paal. Hij talmde later met schieten na een slordige pass van Frans Thijssen. Van Gerven moest nog een inzet van Van Staveren met een been keren en Van Zoest kogelde tegen de lat. Maar Wildschut tekende voor de enige treffer. FC TWente's zesde hoek schop werd door Doesburg gedeeltelijk onderschept, waarna hij de bal voor de voeten van Van der Vall schopte die Piet Wildschut bereikte. Via het been van Bal- kestein zeilde de bal met een boog tegen het net. Scoreverloop: 73. Wildschut 1—0. Scheidsrech ter: Thomas. Toeschouwers: 6300. FC Twente: Van Gerven; Van lerssel. Overweg. Drost, Wildschut; Thijssen, Van der Vall, Mühren; Bos (Bruggink), Gritter, Thorssen. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkestein, Marijt,.' Meutstege; Valke. De Goey, Henson (Verbeek); Van Zoest. Clarke. Van Staveren. De enige treffer bij FC Twente-Sparta die ook nog laat tot stand kwam. Wildschut scoort langs Balkestein en Jansen (2). en van de weinige keren dat Kees Kist ,,los" is van Ernie Brandts. Ook ditmaal onder succesvol'vervolg. René van de Kerkhof ziet de bal in het Alkmaarse doel verdwijnen. Achter hem Hovenkamp en rechts Kist die (te laat) komt toesnellen. Kuylen, eigenlijk niet fit genoeg om te kunnen spelen, toverde PSV een aantal combinaties te voorschijn die veel te moeilijk waren voor het allerminst intelli gent spelende Alkmaarse verdedi- gingsblok. Terecht Slechts één maal was ook Nes- kovlc kansloos. Een onbenullige actie van Metgod en Spelbos bracht een kwartier voor de rust Del|kers op de rechtervleugel vrij. De daarop volgende blokka de van Hugo Hovenkamp misluk te waarna Renó van de Kerkhof ongehinderd van dichtbij kon scoren. Een op dat moment te rechte stand, want verder dan schoten van Kiste en Peters uit de tweede linie kwam AZ niet AZ vocht na de rust knap terug, mede door een ingreep van Cor van der Hart die Metgod verbande naar de rechtervleugel en Arntz naast Spelbos in het centrum van de verdediging posteerde. Het kwam de organisatie ten goede, want hoewel Arntz op die plaats ook zijn tekortkomingen heeft, valt hij toch altijd nog te preferen boven Metgod. Die vebeterde organisatie ontlast te ook Van Hanegem. Met de minuut nadrukkelijker kon hij zich met de vuurlinie bemoeien. En dat deed hij goed, want gesteund door vooral Jan Peters bracht hij de hechte verdediging van PSV nu en dan toch in problemen. Vooral ook zodra Hovenkamp vanaf de linkervleugel oprukte naar het front. Juweeltje Het tekent echter de klasse van PSV dat de ploeg er toen niet onderdoor ging. Brandts bleef Kist de baas, Krljgh bleef zich ontdoen van Van Marwijk en Poortvliet had geen kind aan Metgod. Toch kwam de, niet on verdiende, gelijkmaker. Een ju weeltje van een doelpunt. Gees telijk vader van de treffer was Van Hanegem. Hij was het die een hoekschop van Medgod uit stekend terugkopte op Spelbos, die met een ziedend schot Van Beveren machteloos maakte. AZ bleef aandringen maar PSV groeide steeds sterker in de rol die het ongetwijfeld straks in Bar celona ook opgedrongen krijgt. Veel kans op meer succes kreeg AZ dan ook niet. want ondanks het enorme veldoverwicht hield PSV zijn tegenstander in de houdgreep. Scoreverloop: 31. Renè van de Kerkhof 0-1, 60 Spel bos 1-1 Scheidsrechter: Corver Toe schouwers: 24.000. AZ: Meskovic; Van Rijnsoever, Met god. Spelbos. Hovenkamp. Peters. Van Hanegem. Nygaard, Ursem (Arntz). Kist. Van Marwijk PSV: Van Beveren, Krijgh, Van Kraay, Brandts, Poortvliet, Stevens, Van der Kuylen, W van de Kerkhof. Deykers. Lubse, Renè van de Kerkhof Rob Hartog

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11