Hockeyploeg in finale tegen Pakistan Arbeidsbureau accepteert ontslag Ans Smulders niet Acht dagen Guernsey Boskamp en Vermeulen mee naar Tunesië Nastase maakt het weer bont PSV RAAKT ALLE TOPTURNSTERS KWIJT BON SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 APRIL 1978 PAGINA 9 Fel Australië knap in toom gehouden BUENOS AIRES André Bolhuis haal de zijn gewonde rechterhand uit het ijs van een koele krat limonade en vergat op slag de bijtende pijn. Nog voor het eindsignaal geklonken had, rende de onverzettelijke speler van Kampong die halverwege de tweede helft was uitgevallen nadat hij de bal keihard tegen zijn hand had gekregen met opgeheven armen richting zijlijn. Bol huis wist het reeds zeker: de zo zeer begeerde finaleplaats bij het wereld kampioenschap hockey in Argentinië kon Nederland niet meer ontgaan. En luttele seconden later was de overwin ning (3—2) op Australië inderdaad een feit. Bolhuis jubelde het uit en stapte als eerste naar zijn illustere clubgenoot Paul Litjens toe om deze vervolgens stevig te omhelzen. Beide Utrechtse spelers hadden in de met veel spanning tegemoet geziene ontmoeting met de als fel en hard bekend staande Australiërs hun waarde voor Oranje meer dan bewezen. Bolhuis zette Nederland morgen m de eindstrijd tegenstander van Pakistan dat in de andere halve finale een verlenging nodig had om West-Duitsland te verslaan al pijlsnel op het winnende spoor via een fraaie treffer in de eerste minuut, Litjens hield zijn gemiddelde van exact twee doelpunten per wedstrijd aan en bracht zijn toernooiscore daarmee op een totaal van veertien. Ook bondscoach Wim van Heumen was uiteraard helemaal in de wolken. Al zei hij er wel direct bij: „Ik was er vast van overtuigd dat we van Australië zouden winnen. Immers, we hadden nog nooit in een titeltoernooi van hen verloren. Einde lijk is er ditmaal bijzonder goed uitgekomen waar we al die tijd op hebben geoefend. Vooral in de eerste helft Üep alles perfect". Nederland had het geluk dat binnen zes minuten reeds een voorsprong van twee doelpunten was verkregen. De eerste de beste aanval leverde al direct een treffer op. Litjens schoof de bal door naar Wouter Leefers, die Bolhuis als derde schakel klaar zag staan. Laatstgenoemde gooide zijn hele lichaam achter het schot. De nog amper opgestelde Australische doelman Proctor was kansloos hie rop: 1—0. Nederland profiteerde van de verwarring bij de tegenpartij en zette direct alles op de aanval. In de zesde minuut mocht men de eerste lange corner nemen. Paul Litjens liet in tegenstelling tot zijn gewoonte slechts een tamelijk slap schot los. Tot ieders verbazing echter stuiterde de bal toch.in het Australische doel: 2—0. Massaal Dat betekende natuurlijk een geweldige rugge steun voor Oranje. Maar de Australiërs staan er bepaald niet om bekend snel iets op te zullen geven. Integendeel, „Aussies" plegen er in derge lijke gevallen een schepje boven op te doen om met alle mogelijke middelen te redden wat er nog te redden valt Onder aanvoering van Charles- worth trok men massaal op in de richting van het doel van Maarten Sikking met als gevolg dat het sindsdien lange en korte corners regende. Al in de zevende minuut bleek de onschatbare waarde van de Nederlandse lijnverdediging. Bol huis hield de stick precies in de baan van het door Cooke afgevuurde schot. Dat ontging kennelijk de man van het scorebord. Hij schonk Australië een 1 inplaats van een 0 en herstelde zijn fout pas vijf minuten later. Het kan echter zijn dat hij toch een voorspellende geest had. Australië bleef het initiatief houden en mocht in de 24ste minuut al de zesde strafcorner nemen. Weer voorkwam de stick van Bolhuis erger. Eén minuut later kwam Australië toch op 2—1. Tijdens éen van de vele Australische aanvallen schoot Charlesworth van de rand van de cirkel onbedaarlijk hard in. Nog voor de rust herstelde Nederland de voordeli ge marge van twee treffers. Leefers gleed onna volgbaar langs de Australische defensie, deed Sikking en het bijgeloof BUENOS AIRES Maarten Sikking is erg bijge lovig. Door staat de dertig-jarige doelman van bet Nederlandse hockeyteam om bekend. Voor de wedstrijd Nederland-Australië In de halve finales van liet toernooi om de wereldbeker In Argentinië bad de krullebol uit Breokelen speciaal bet shirt aangetrokken, dat bij droeg toen Nederland in 197in Amstelveen zegevierde. „Zie je wel dat het heeft geholpen", riep Sikking triomfantelijk uit, toen Nederland met een zege van 3-2 de finale was binnengestapt. Sikking ver dedigde zijn doel overigens op uitnemende wijze. Zei coach Wim van Heumen: „Ik heb Maarten tevoren onder handen genomen. Ik zei dat hij de wedstrijd voor ons moest maken. Heb je gezien hoe geconcentreerd hij was?". alsof hij wilde schieten, tikte echter bliksemsnel naar de links meegekomen Paul Litjens, die direct inschoot: 3—1. Ook na de hervatting bleven de Australiërs druk ken. Nadat Gunning de onfortuinlijke Bolhuis had vervangen, werd het toch nog spannend. Opnieuw in de 24ste minuut sloeg Ian Cooke eindelijk een strafcorner achter Sikking: 3—2. Van Heumen zei na afloop: „Als André Bolhuis nog op de lijn had gestaan, was het geen doelpunt geworden". Aus tralië probeerde in de slotfase nog van alles om de gelijkmaker en daarmee een verlenging te forceren. Terwijl van de tribune al het bekende wijsje „We zijn er bijna" klonk, moest soms het weg-is-weg systeem uitkomst brengen. Maar de finaleplaats was en bleef voor Nederland. Wim van Heumen zei tegen iedereen die het maar horen wilde: „Mooi, we hebben de finale te pak ken. Grote klasse. Als we de laatste vier niet hadden gehaald, zou ik dat beschamend hebben gevonden. Met een plaats in de eindstrijd zijn we al weer een stap verder. Ik weet zeker dat het zondag een hele mooie wedstrijd gaat worden". Pakistan De wens van de Nederlandse bondscoach om het toernooi om de wereldbeker op de polovelden van Buenos Aires te besluiten met een Europese finale, ging later op de middag niet in vervulling. De overwinning in de wedstrijd tussen Pakistan en West-Duitsland kwam uiteindelijk bij degene terecht die daar het meeste aanspraak op mocht maken. Pakistan was grote gedeelten van het duel in de aanval, maar de Westduitse verdediging met aan het hoofd Michael Peter bleef soms met enig geluk overeind. Na zeventig minuten was het nog altijd 0—0 en moest er tweemaal zeveneneenhalve minuut wor- Dolle vreugde bij het Nederlands hockeyteam na het bereiken van de wereldfinale. Theodor Doyer en doelman Maarten Sikking fungeren hier Sals middelpunt van het feestgedruis. den verlengd. Ook in die extra tijd bleven de snelle en wendbare Pakistani de toon aangeven zonder echter tot scoren te kunnen komen. Aanvoerder Islahuddin kon met nog maar twee minuten te spelen uiteindelijk toch de volkomen verdiende zege voor Pakistan veilig stellen (1—0). Door deze resultaten gaat morgen de eindstrijd tussen Nederland en Pakistan. De strijd om de derde en vierde plaats gaat nu tussen Australië en West-Duitsland. De overige wedstrijden (voor vandaag): om de vijfde en zesde plaats: India—S- panje; om de zevende en achtste plaats: Argenti niëEngeland; om de negende en tiende plaats: MaleisiëPolen; om de elfde en twaalfde plaats: Canada—Ierland en om de dertiende en veertiende plaats: België—Italië. ZEIST Jan Boskamp van RWD Molenbeek en Pierre Vermeulen van Roda JC zijn door bondscoach Ernst Happel toegevoegd aan de selectie voor het Nederlands elftal, dat op woensdag 5 april in Tunis een oefeninterland speelt tegen Tunesië. Deze omzetting werd noodzakelijk omdat Rob Rensenbrink en Johnny Rep voor deze gelegenheid bedankten. Rensenbrink heeft in de wedstrijd met Anderlecht tegen FC Twente een ribblessure opgelopen, terwijl Rep geen toestemming krijgt van Bastia omdat zijn club moet uitkomen in de competitiewedstrijd tegen Lens. Jan Boskamp: bij Oranje. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiii MILAAN De onberekenbare Roemeen Ilie Nas- De als eerste geplaatste Amerikaan Vitas Gerulai- tase heeft gisteravond bij het internationale ten- tis bereikte de halve finales van het herenenkel- nistoernooi te Milaan weer eens voor de nodige spel middels een overwinning met 6-2, 4-6, 6-4 op opschudding gezorgd. Tijdens de kwartfinales de Spanjaard José Higueras. Zijn tegenstander in dubbelspel met de Chileen Jaime Fillol tegen de de halve finales is zijn landgenoot Sandy Mayer, Tsjechen Jan Kodes en Tomas Smid maakte die met 6-4, 6-2 Bob Lutz uitschakelde. De andere Nastase het zelfs zo bont, dat hij bij de stand halve finale gaat tussen Stan Smith - winst met 6-3, 1-1 in het voordeel van de Tsjechen door de 7-6, 6-3 op de Italiaan Gianni Ocleppo - en Björn hoofdscheidsrechter wegens wangedrag werd ge- Borg die Adriani Panatta voor eigen publiek met diskwalificeerd. tweemaal 6-3 klopte. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllll""»"»'" DEN HAAG PSV is sinds gisteren al zijn topturnsters kwijt. De ouders van de kinderen namen en bloc het besluit, om bet lidmaatschap van hun kroost op te zeggen, nadat trainster Ans Smulders—Van Gerven eerder deze week was ontslagen. De ouders hebben inmiddels een zaal tje gehuurd waar hun kinderen de training kun nen voortzetten, waarschijnlijk onder leiding van Cor Smulders, de echtgenoot van Ans. PSV, dat over anderhalve week aan de finale van het nationale clubkampioenschap moest deelnemen, heeft door deze ontwikkeling alleen nog maar recreatie-turnsters over. Bovendien heeft het Ge westelijk Arbeidsbureau het ontslag niet geaccep teerd, waardoor de kans bestaat dat de zaak voor het kantongerecht wordt voortgezet „PSV zal wel een advocaat in de arm nemen", zegt de nog altijd hevig ontstelde Ans Smulders, „maar wat er precies gaat gebeuren, weet ik niet. Voorzitter Van Geel heeft gezegd, dat ik om disciplinaire redenen ben ontslagen. Het gebeurde tijdens de eerste training na Pasen. We waren net bezig, toen hij me apart nam. Ik kon gaan en de kinderen ook. Pedagogisch en psychologisch was dat al helemaal fout, maar ze hadden ook hele maal het recht niet me te ontslaan. Ik ben name lijk in verwachting. Dat wist het bestuur en het is nog te zien ook, dus dat excuus hebben ze in ieder geval niet". „Ik voel me bovendien ontzettend in mijn eer aangetast. Je word ook wel eventjes naar beneden gehaald. Tegenwoordig krijg je alleen op staande voet ontslag na een zedendelict, diefstal, of als je weigert te werken. Ik wist wel dat er wat ontevre denheid heerste. Meneer Van Geet is ongeveer twee maanden geleden voorzitter geworden. Hij volgde de heer Venema op. Ik heb altijd de vrijheid gehad zelf initiatieven te ontplooien. Er zijn in het verleden nooit moeilijkheden geweest Nu worden alle riemen ineens erg hard aangetrok ken. Niet geleidelijk en ook niet na gesprekken. Ik voelde natuurlijk wel dat er. iets niet lekker zat. Maar ik ben aangenomen voor de topsport, en dat heeft consequenties. Ook in de aanpak. Ik heb steeds het idee gehad, te hebben gedaan wat j goed was voor de vereniging. Het gekke is, ik nu nog steeds niet weet waarom ik ontslagen ben". Voorzitter Van Geet heeft daarvoor de volgende verklaring: „Tegenover de ouders van de turn sters, die ze trainde, heeft Ans Smulders zich in het verleden zeer laatdunkend over het bestuur I uitgelaten. Het werd de laatste tijd zelfs steeds erger. Er viel dan ook niet meer samen te werken. In haar contract staat, dat de verbintenis van twee kanten opzegbaar is: met een opzegtermijn van Ans Smulders-van Gerwen: „Ik voel me drie maanden. Dat is ook gebeurd, met dien verstande, dat haar werkzaamheden zijn stil ge- Ontzettend in mijn eer aangetast „Er is nog altijd een weg open. Wanner Ans situatie is ook wel erg vervelend, we hebben van Smulders behoefte heeft aan een gesprek met het te voren getracht tot een andere oplossing te bestuur, dan kan dat altijd. Ik heb echter nog komen, maar dat bleejt onmogelijk", niet gemerkt, dat zij daar iets voor voelt. De DICK HOFLAND Uw krant biedt U een exclusieve reis naar een van de Kanaaleilanden: Na het succes van de vorige trip naar Guernsey organiseert onze krant in samenwerking met het Reisbureau „Metro" in mei,wederom een vakantiereis naar dit Engelse Kanaal eiland. Acht dagen kunt u daar in een bijna subtropisch klimaat luieren op een van de vele beschutte stranden, prachtige wandelingen maken en genieten van het natuur schoon. Daarnaast biedt de reis ruimschoots de gelegenheid letter lijk te profiteren van dit goedkope-eiland. waar de btw nog altijd een onbekend verschijnsel is. Het reisprogramma omvat een eendaagse excursie per boot naar het op 20 minuten van Guernsey gelegen Herm. Een mini-eiland, waar de circa tachtig vaste bewoners het zonder fiets of auto moeten doen omdat deze vervoermid delen er verboden zijn. Maar waardoor de rust er wel bijna overdadig aandoet. De deelnemers maken ook een een daagse excursie naar een ander wonderlijk eiland, Sark. En ook daar - op tractoren na - geen gemotoriseerde vervoermiddelen. Wèl op Sark eveneens een immense stilte met prachtige rotsformaties en vergezichten, die slechts bereikbaar zijn per (gehuurde) fiets, per paard en wagen of lopend. Deze exclusieve reis naar Guernsey begint op zaterdag 13 mei en eindigt zaterdag 20 mei. De haven van St. Peter Port, vanwaar de excursies naar Sark en Herm vertrekken PROGRAMMA: Zaterdag 13 mei 1978: 12.45 Vertrek per NLM City Hopper van Amsterdam Schip hol rechtstreeks naar Guernsey. Aankomst 14.45. Per bus naar hotel Bon Port. Rest van de middag is ter eigen beschikking. Diner in hotel. Zondag 14 mei 1978: Ontbijt. Ochtend vrij. Na de lunch vertrekt de bus om 14.30 voor rondrit over het eiland. Onderweg wordt een typisch Engelse cream-tea gebruikt. Diner in hotel. Maandag 15 mei 1978: Ontbijt. Om 12.00 vertrekt de bus naar de haven van St Peters Port en vandaar per boot naar het eiland Herm. dat op plm. 20 min. varen van Guernsey ligt. Na aankomst lunch in hotel White Horse. Daarna gelegenheid eiland te bezichtigen. Om 16.30 per boot terug naar Guernsey en per bus naar hotel. Diner. Dinsdag 16 mei 1978: Ontbijt. Om 10.00 per bus naar St. Peters Port en vandaar per boot naar eiland Sark. (plm. 40 min. varen). Daar staan rijtuigjes klaar. De rest van de dag is ter beschikking voor verkenning van het eiland. Lunch in Stock's Hotel. Om 17.00 terug naar Guernsey. Diner in hotel. Woensdag 17 mei 1978: Ontbijt. Dag ter eigen beschikking. Diner in hotel Donderdag 18 mei 1978: Ontbijt. Om 10.00 per bus naar St. Peters Port. Bezoek aan Castle Cornet. Daarna vrij om te winkelen en op eigen gelegenheid te lunchen. Om 14.00 bezoek aan Hauteville House, het huis waar Victor Hugo heeft gewoond. Daarna terug naar hotel. Diner, vrijdag 19 mei 1978: Ontbijt. Dag ter eigen beschikking. Diner in hotel Zaterdag 20 mei 1978: Ontbijt. Ochtend ter eigen beschikking. Afscheidslunch in hotel. Om 15.15 vertrek van luchthaven Guernsey. Plm. 17.05 aankomst Amsterdam Schiphol. De reissom voor dit exclusieve arrangement bedraagt 722,— per persoon (basis 2 pers. kamers zonder bad) Toeslag: kamer met douche 15,— p.p.; kamer bad/toilet 30,— p.p. kamer bad/toilet/balkon/zeezicht 50,— p.p.; 1 pers. kamer zonder bad 15.—; 1 pers. kamer douche 30,— p.p., (Kamers met douche hebben geen toilet) Bij de reissom is inbegrepen: Vliegreis Amsterdam-Guern sey v.v hotel en maaltijden als aangegeven; excursies en entreegelden als aangegeven; luchthavenbelasting; transfer luchthaven Guernsey-hotel v.v.; reisverzekering; Nederlands sprekende begeleiding Inlichtingen en boekingen (ook telefonisch) uitsluitend bij Reisbureau METRO. Driehoekjes 25 te Den Haag (tel 070-924401). Reisbureau Metro Driehoekjes 25 2531 AZ 's-Gravenhage Ik ga mee metpersonen naar Guernsey van 13 t/m 20 mei 1978. Naam: Adres: Woonplaats: Tel.: De reissom bedraag 722,— p.p. op basis 2 pers. kamer zonder bad. Ik wens: kamer met douche 15,— toeslag p.p.); kamer bad en toilet (toeslag 30,— p.p.); kamer bad/toile t/balkon/zeezicht (toesl. 50,— p.p.); 1 pers. kamer z. bad (toesl. 15.— p p 1 pers kamer douche (toesl. 30.— p p Kamers met douche hebben geen toilet Doorhalen wat niet verlangd wordt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9