over Onenigheid ng VAD binnen kabinet re gelii Duivels drama in Beieren LONDEN NOG STEEDS ZONDER KRANTEN Van Agt spreekt zelf met Schmidt over levering aan Brazilië Kamperen wordt in Nederland een luxe hobby CeidocSommit Dreigend tekort aan groeihormoon voor kinderen CDA GAAT INVLOED OP BELEID VERSTERKEN Vaagheid over onbetaald werk Vannacht: zomertijd Politiek Partij Parlement Driestromenland in de politiek BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 APRIL 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, De Londenaren moesten het deze week weer eens zonder nationale kranten stellen. Het overleg tussen de betrokkenen heeft niets opgele verd, en er is een beroep ge daan op de centrale van vak verenigingen (het TUC) om te bemiddelen en een oplossing te zoeken. De arbeiders van de distributiecentra beletten, dat er kranten in de winkels ko men. Omdat het conflict voor lopig nog uitzichtloos is, wor den voor groot-Londen en zuid oost Engeland geen ochtend kranten meer gedrukt In Fleet Street is het gebruike lijk, dat het distributiepersoneel van de groothandelaren een door de kranten betaalde extra vergoeding krijgt voor over werk. Voor gemiddeld twaalf extra uren per week werd tot nu toe aan iedere betrokkene ongeveer twintig pond betaald. Kortgeleden heeft „Sogat", de vakvereniging van dit personeel, echter een opslag van tien pro cent afgedwongen. De groothan delaren willen die wel betalen, maar zij voeren aan, dat een deel ervan ten laste moet komen van de dagbladuitgevers, als verhoging van de extra vergoe ding voor overwerk ten gevolge van late edities. Het probleem is, dat de uitge vers weigeren over de brug te komen. Zij zeggen, dat een bij drage van hun kant de opslag hoger zou maken dan de tien procent, toegestaan in het kader van het regeringsloonbeleid. De uitgevers weigeren te onderhan delen met „Sogat", omdat het distributiepersoneel niet bij hen in dienst is. In het licht van dit ingewikkelde conflict ziet het er naar uit, dat de Londenaren nog wel enkele dagen geen krant zullen krijgen. Van conservatieve zijde wordt al aangedrongen op een tussen komst van de socialistische min derheidsregering. Hoewel de meeste nationale kranten van Fleet Street hun edities voor Noord-Engeland, Schotland en Noord-Ierland in Manchester la ten drukken, lijden zij nu toch grote finaciële verliezen in het zuiden des lands. Bovendien wordt gevreesd, dat vele Londenaren hun leesge woonte zullen verliezen, wat la ter een ernstige daling van de verkoop tot gevolg zou kunnen hebben. De Londense Times is er het ergste aan toe, want die wordt alleen in de hoofdstad gedrukt. Bovendien worstelt de Times nog met een apart conflict. Sinds vorige week zaterdag wei geren zijn onderhoudsmonteurs te werken, zolang de direktie zich niet bereid verklaart hun een loonsverhoging van twintig procent toe te kennen. Die eis wordt halsstarrig afgewezen met het argument dat de betrok ken arbeiders al geruime tijd de best betaalde werklieden van Fleet Street zijn. Het conflict bij de Times heeft ook tot gevolg, dat niet alleen zijn rijke zondagskrant, de Sun day Times, maar ook de Lon dense editie van de Guardian niet gedrukt kan worden. In middels doet opnieuw het ge rucht de ronde, dat als dit ge schil lang aansleept, de Times het niet zal overleven. Toen de Times zich verleden jaar enkele dagen in dezelfde benarde om standigheden bevond, werd dat ook gesteld. Na de oplossing van het conflict bleek toch weer, dat de Times, die door velen beschouwd wordt als de spreek buis van Engeland, dankzij de zondageditie nog wel tegen een stootje kan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de boezem van het kabinet is onenigheid ontstaan over de wijze waarop de Vermogensaanwasdeling moet worden geregeld. Daarom is de regering er dan ook nog niet in geslaagd reeds een ontwerp openbaar te maken, hoewel van verschillende kanten uit de regering was aangekondigd, dat de zaak voor 1 april rond zou zijn. De afronding zal nog zeker twee weken vergen. De VAD, waarover reeds zoveel te doen is geweest, zal met behulp van twee wetsontwerpen worden geregeld door het thans zittende kabinet. In het ene zal worden bepaald hoeveel van de overwinst van bedrijven zal mogen toevloeien naar de werk nemers in de winstmakende ondernemingen, in het andere zal de afroming van een deel van de overwinst ten behoeve van een collectief VAD- fonds worden geformuleerd. De ministers Albeda (Sociale Zaken) en Van Aar- denne (Economische Zaken) hebben reeds voorlo pige wetsteksten opgesteld. Deze zijn voor advies naar de Raad van State gezonden. Dat advies is gisteren bij de ministerraad binnengekomen, maar na afloop van de kabinetsvergadering verklaarde premier Van Agt, dat men dat advies nog niet goed had kunnen bekijken. Zoals reeds eerder bericht wil het huidige kabinet een groter deel van de overwmst - in het kader van de bevordering van bezitsvorming - aan de individuele werknemers beschikbaar stellen dan de vorige regering van plan was. Een omstreden punt, is het beheer van het VAD-fonds. Premier Van Agt beperkte zich gisteren tot de mededeling, dat de vakbonden een zeer belangrijk aandeel in het beheer zullen krijgen. De overheid wil zelf echter, naar verluidt, ook een stem in het kapittel krijgen, terwijl men invloed van de zijde van de werkgevers ook niet geheel wil uitsluiten. Een ander probleem lijkt te zijn of men ondernemers al dan niet moet toestaan om de VAD-afdrachten van de fiscale winst af te trekken. Zou die aftrek wel mogelijk zijn - en men zou daartoe willen overgaan om buitenlanders niet af te schrikken zich in Nederland te vestigen -dan zou veel minder vennootschapsbelasting behoeven te worden be taald. In feite zou dan bijna de helft van de VAD-afdracht voor rekening van het rijk komen. Daartegen bestaan nogal wat bezwaren, ook in het kabinet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president mr. A. Van Agt zal volgende week zelf gaan proberen om de kwestie van de levering van verrijkt uranium aan Brazilië en daarmee van de uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo een voor Nederland gunstige wending te geven. Hij wil proberen met zijn collega's Schmidt (Duitsland) en Callaghan (Engeland) tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Dat zal vrijdag aanstaande gebeuren als de regeringsleiders van de EG-landen in Kopenhagen bijeenkomen voor het regelen van Europese zaken. In de marge van die conferentie, zoals dit formeel heet, wil mr. Van Agt eerst met Schmidt de kwestie doornemen en vervolgens ook Callaghan erbij betrekken. Deze drie premiers vertegenwoordigen de landen, die gezamenlijk het ultracentrifuge- project beheren. De Nederlandse ministerraad heeft gisteren zijn premier machti ging gegeven om met zijn collega's hierover te spreken en eventueel afspraken te maken. Die collega's zijn meteen ingelicht over de tussenkomst van Van Agt. In politieke kringen ziet men Van Agts interventie als een passeren van miniser Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, die de zaak van de UCN tot dusver niet uit het slop heeft weten te halen. DEN HAAG (ANP) Kamperen dreigt een luxe hobby te worden. Dit'schrijft Koopkracht, maandblad van het Konsumentenkontakt na een onderzoek naar campingtarieven in Nederland. In drie jaar tijd zijn kampeertarieven met 25 procent gestegen. Een seizoenplaats voor een caravan kost gemiddeld 823 gulden. De vraag naar vaste staanplaatsen op campings is sterk toegeno men, aldus Koopkracht. Het aanbod van kampeerterreinen is nauwelijks gestegen. De positie van de campinghouder is hiermee nog verder versterkt. Aan een verbetering van de positie van de kampeerder wordt desondanks in de aankomende kampeerwet weinig gedaan, aldus het blad. Volgens Koopkracht heeft de minister van Economische Zaken te weinig greep op kampeerprijzen. Vooral bij het berekenen van bijkomende kosten hebben campinghouders in de praktijk vrij spel. Veel campinghouders hebben subsidie gekregen voor het aanbren gen van riolering. Of de kampeerexploitanten deze verbeteringen daarna niet ook aan de consumenten hebben doorberekend, is volgens het blad niet gecontroleerd. Koopkracht pleit daarom voor vaste prijsvoorschriften voor de doorberekening van sanitaire voorzieningen e.d. De verschillende soorten campings zouden inge deeld naar type en grootte aan maximumtarieven gebonden moeten worden, zo schrijft het blad verder. Van de toenemende vraag naar kampeerplaatsen en het gelijkblijvende aanbod dreigen vooral de lage inkomensgroepen de dupe te worden, aldus Koopkracht. Om de recreatiemogelijkheden voor deze mensen veilig te sellen, zou de overheid campings in eigen beheer moeten nemen. Ook het kamperen bij de boer zou volgens koopkracht uitgebreid en gestimuleerd moeten worden dr. F.LLM. Merckelbach. „Morgen zal ik jonger zijn" een boek over de Celttierapievan prof.dr.P.Niehans 15,- „De celtherapie leidt niet alleen tot nieuwe vitaliteit maar zij is ook als preven tieve maatregel te be schouwen" De auteur is de enige Ne derlandse leerling van prof.dr.P.Niehans Dit boek is alleen nog te bestellen via de NL V v.C Th. Postbox nr 41 in Was- Anneliese Michel vóór haar „bezetenheid" GOLF VAN VISIOENEN EN BEZWERINGEN t correspondent Ami van Vree) horen schreeuwen en vloeken. „Ik ben satan, bijna van Würzburg, Josef Stangl, aan twee katholieke i van de Heer." Als zij besprenkeld wordt met gens de eeuwenoude voorschriften van het „Ri- te drinken. Stemmen zeggen haar kniebuigingen tuale Romanum". Negen maanden lang, drie keer te maken, tot wel 500 per dag. In maart van het per week spreken pastoor Ernst Alt en pater volgende jaar begint haar gezondheidstoestand "xacht neemt rs, een hout demonen verzetten zich en bevelen Anneliese in zaagmolen in het Frankische stadje Klingenberg, de herfst alle voedsel en drank te weigeren, waar gaan de duiveluitdrijvingen door, ook als het zij schreeuwend en vloekend gehoor aan geeft, meisje al geheel krankzinnig is geworden. wordt ingewilligd, al is het duidelijk een wendsel. In Klingenberg en verre omgeving doet weken in Aschaffenburg namelijk het gerucht de ronde, al spoedig tot De epiloog wordt ring aan het exorcisme heeft gegeven, is geen opgegraven, onder intense belangstelling van een vervolging ingesteld De officier van justitie beschuldigt de aangeklaag den er van, dat zij het leven van de 23-jarige menigte vooral oudere gelovigen, die vanuit de hele Bondsrepubliek naar Klingenberg is geko- samen met een horde journalisten en fotogra- een week voor haar dood een arts te hulp hadden van het kerkhof de kist geopend, zonder dat er geroepen. De befaamde strafpleiter Schmidt verder iemand bij mag zijn. Ook Annelieses ou- Leichner uit Frankfurt voert daarentegen aan, dat ders worden geweerd, 's Avonds voor de televisie Anneliese zelf elke medische hulp heeft geweigerd verklaren de twee doodgravers, een duo, dat zo uit Shakespeare's Hamlet lijkt te zijn weggelopen, tegenover de verslaggever, dat „het lichaam er op te heffen, is echter niet ingewilligd. precies zo uitzag als dat van u en ons, als het In de loop van 1969 krijgt Anneliese Michel voor anderhalf jaar onder de grond zou hebben gelege- het eerst last van epileptische toevallen. Zij stelt n zich onder behandeling van een zenuwarts, maar In het weekblad „Stern" van deze week staat een zet haar studie pedagogiek met redelijke resulta ten voort. Vanaf 1973 wordt het ziektebeeld echter waarin steeds ernstiger Pastoor Alt staat haar sindsdien tijdens geestelijk bij reportage onder de titel „Tocht naar de hel". reporter zijn ervaringen beschrijft an de talloze bedevaarten, door de zelfde bisschop Stangl overigens verboden, en Hitier. Na de toestemming van de bisschop beginnen de pelgrims, die pastoor Alt en pater Renz met de rituele duivel- demonen omgeven' suitdrijvingen. De laatste neemt de gesprekken op Naar aanleiding van een uitspraak van een van „Ik ben door 560 miljoen schrijft de Sternreporter: geen eenzaam warhoofd, die dat tegen mij zen. Het concordaat met Rome verbiedt „zielzorg- door een golf van helle-visioenen en duivelsbezwe- VOOR wie werkloos is en dus een uitkering ontvangt zijn de regels voor het verrichten van onbetaald werk verruimd. Aan de nieuwe mogelijkheden zijn natuurlijk nogal wat voorwaarden verbonden. Er zijn een aantal zaken die móéten. Men moet o.a. vooraf toestemming vragen aan de bedrijfsvereniging, die de uitkering uitbetaalt. En men moet het te verrichten werk vooraf bij het arbeidsbureau melden. Daarnaast is bepaald wat niét mag. De werkloze mag geen werk doen in een bedrijf. En het mag ook geen werk zijn, dat doorgaans door een betaalde kracht wordt verricht. Dit zijn slechts enkele van de bepalingen, die staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken voor de nieuwe regeling heeft vastgesteld. Het is begrijpelijk dat er spelregels zijn afgesproken. Voorkomen moet immers worden, dat bij een zó grote werkloosheid gratis werk wordt verricht, dat gewoon in een normaal dienstverband zou kunnen geschieden. Anders zou de werkgelegenheid van anderen in gevaar worden gebracht. De maatregel is voorts begrijpelijk als men bedenkt, dat zovelen, die noodgedwongen werkloos zijn, best hun tijd nuttig voor de samenleving willen besteden. Maar er rijzen toch meer vragen dan waarop de staatssecretaris antwoord geeft. Men kan zich immers afvragen welke mogelijkheden overblijven als men: noch voor een bedrijf, noch voor een gesubsidieerde instelling mag werken indien daar een normale vacature is, noch ook enig onbetaald werk mag verrichten „buiten de normale werkuren van een instelling", terwijl bovendien het werk „moet passen binnen de doelstelling van die instelling". Als we alle voorwaarden op een rijtje zetten, dan blijven er weinig andere mogelijkheden over dan het ophalen van de contributie voor de voetbalclub of de politieke partij, waarvan men lid is. En dat zijn nu juist werkzaamheden, waarvoor men werkelijk geen toestemming vooraf behoeft te vragen. En dit terwijl - vooral door de enorm gestegen kosten in het sociaal-culturele werk - de inschakeling van (onbetaalde) vrijwilligers meer en meer noodzakelijk wordt. We weten nu ongeveer wat moet en wat niet mag. Wil Sociale Zaken tot een bruikbare regeling komen, dan zal toch meer informatie moeten worden verstrekt over wat wél mag. DEN HAAG Om twee uur in de komende nacht zal de zomertijd ingaan Dit houdt in dat .de klok tot 1 oktober een uur 'vooruitgezet moet worden. In enkele landen duurt de zo mertijd even lang als in Neder land: in België, Frankrijk. Lu xemburg en Griekenland Engeland en Ierland is de zo mertijd al ingegaan; in Spanje. Portugal en Italië duurt de zo mertijd korter dan in ons land UTRECHT (ANP) - Er bestaat een kans dat binnenkort slechts een deel van de kinderen met groeistoornissen behandeld kan worden, als gevolg van een te kort aan groeihormonen. Dr. R. Steendijk, lector in de groei en ontwikkeling van het kind aan de universiteit van Amsterdam, schrijft in Medisch Contact dat er een tekort is aan donors van de hypofyse, een hersenaan- hangsel dat de hormonen pro duceert Medisch Contact is de ze week voor een deel gewijd aan een actie om het publiek op te wekken zich als donor beschikbaar te stellen. Het is tot nu toe niet gelukt het groeihormoon langs chemische weg te bereiden. Kinderen die aan een groeistoornis lijden, worden zonder behandeling als volwassene meestal niet langer dan ongeveer anderhalve meter Met het groeihormoon kan de achterstand grotendeels of hele maal worden ingehaald. Voor de behandeling van een kind zijn 75 tot 100 hypofysen nodig. Jaarlijks bestaat er in Neder land behoefte aan ongeveer 20.000 hypofysen, terwijl er slechts 2000 jaarlijks beschik baar komen. Ook de Nederlandse brandwon denstichting, oogklinieken en de Nierstichting doen via Medisch Contact een beroep op de huis artsen hun patiënten te vragen per codicil te laten weten dat zij nu hun dood organen beschik baar willen stellen voor trans plantatie. Via folders zal het publiek volgende week worden voorgelicht. (Van-onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een van de opvallendste kenmer ken van de nagesprekken in politiek Den Haag over de uitleg van de statenverkiezingen was het feit dat er weinig bedroefde mensen waren. Van zelfsprekend heerste in het CDA grote vreugde over zowel de relatief forse stemmenwinst als de „herovering" van de eerste plaats. Maar ook in de PvdA was sprake van een zekere voldaanheid omdat ze erin geslaagd was de grote winst van vorig jaar volledig te handhaven. Datzelfde gevoel heerste in D'66, dat bovendien tevreden is over de terugkeer in de staten van de elf provincies. Hoewel de WD woensdag enig verlies leed was ook daar van droefenis nauwelijks sprake: welis waar leed deze partij stemmenverlies, maar dat was maar gering in vergelijking met de giganti sche groei van de WD in de afgelopen jaren. Slechts in enkele kleine partijen heerste verslagen heid. Natuurlijk versimpelt men de uitslag van de sta tenverkiezingen wel heel erg als men deze uitslui tend uitlegt als een vertrouwensvotum voor het in december opgetreden kabinet-Van Agt, maar toch is het begrijpelijk dat de leden van dit kabinet gisteren in de wekelijkse vergadering in het Catshuis met tevreden blikken op de stembus- resultaten terugkeken. Had de oppositie in de campagne niet honend geroepen dat de totstand koming van dit CDA-WD-kabinet in strijd was met de uitslag van de Kamerverkiezingen van vorig jaar mei en daarom de kiezers opgeroepen om via hun stembiljet hun afkeuring tot uitdruk king te brengen? Welnu, de coalitie als geheel boekte woensdag een nettowinst van enkele procenten, een mooi presen tje voor het kabinet dat op de verkiezingsdag precies honderd dagen aan het bewind was. Met enige reserve zou men kunnen zeggen dat zeer veel kiezers vinden dat dit kabinet een royale kans gegeven moet worden. Die bevestiging heeft het kabinet hard nodig want het gaat een zeer moeilijke tijd tegemoet. Over een maand of twee moet het kabinet met zijn voorjaarsnota komen; in dat stuk zullen de be windslieden moeten aangeven waar de beoogde en nodige bezuiniging in de overheidsuitgaven aange bracht moet worden. Rond die nota zal de eerste grote krachtmeting tussen kabinet en Tweede Kamer plaatsvinden. Zeker na deze verkiezingsuit slag is er geen twijfel over mogelijk dat het CDA in deze krachtmeting een centrale rol zal spelen. Het zal alles in het werk stellen om PvdA en vakbeweging niet tegen zich in het harnas te jagen. In de politieke verhoudingen in ons land is de versterking van de positie van het CDA een van de opmerkelijkste ontwikkelingen. Jarenlang gin gen KVP, ARP en CHU gebukt onder de afkalving van hun kiezersaanhang. Dat proces verliep op een gegeven moment zo snel dat politicologen de ver wachting uitspreken dat Nederland een politiek tweestromenland zou worden waarin PvdA en WD de lakens zouden uitdelen. De christen-demo cratische parijen zouden tussen socialisten en libe ralen weggedrukt worden, niet het minst door het deconfessionaliseringsproces. De harde cijfers le ken hen gelijk te geven: in 1967 behaalden KVP, ARP en CHU samen nog 66 Kamerzetels, in 1972 waren het er nog maar 48. In diezelfde periode had een flinke groei van PvdA en WD plaats. Men kan het natuurlijk niet bewijzen, maar wel is het aannemelijk dat de totstandkoming van het CDA het afkalvingsproces van de christen-demo cratie een halt heeft toegeroepen. Dat bleek al bij de statenverkiezingen van 1974 toen in een aantal provincies voor het eerst CDA-lijsten werden inge diend. Vorig jaar bij de Kamerverkiezingen ging het CDA al iets vooruit, maar ditmaal kwam deze groepering echt terug. De samenwerkingsoperatie is geslaagd en niets lijkt meer de volledige organisatorische eenwor ding van de drie partijen van het CDA in de weg te staan. Een kleine domper op de vreugde in het CDA is wel dat onderzoek heeft uitgewezen dat de aantrekkingskracht van het CDA op de jonge kiezers relatief nog gering is. Eén van de eerste zaken die het CDA zal moeten aanpakken is het verschijnsel van de vergrijzing. De statenverkiezingen van woensdag hebben ook aangetoond dat Nederland niet een twee-, maar een driestromenland aan het worden is. CDA, PvdA en WD behaalden samen 86 procent van de stemmen. Slechts D'66 speelt nog een meer dan geringe rol naast dff grote drie. Voor de Neder land^ politiek is het een ronduit positieve ontwik keling dat aan de enorme verbrokkeling (via, met name, afsplitsingen) van de zestiger jaren een eind gekomen is. In het begin van de zeventiger jaren waren er in de Tweede Kamer nog vijftien frac ties. Waren de verkiezingen van woensdag Kamer verkiezingen geweest dan zouden we nog „slechts" negen fracties hebben overgehouden. Voor het parlementaire werk is deze afneming van het aantal fracties een positieve ontwikkeling. Dat laatste geldt trouwens ook voor de colleges waarom het woensdag in de eerste plaats te doen was: de provinciale staten. Ook de statenvergade ringen „leden" onder de veelheid van fracties die langademige discussies zeer in de hand werkte en de publieke belangstelling voor het statenwerk zeker niet ten goede kwam. Ter herinnering nog één keer de avond van woens dag 29 maart. De verkiezingsuitslagen zijn binnen. Het landelijke beeld tekent zich overduidelijk af. Het CDA juicht en de vertegenwoordigers van de PvdA laten niet af, te zeggen hoe tevreden ze zijn. Men heeft immers, ondanks het feit dat de kiezer sopkomst acht procent minder was dan bij de Kamerverkiezingen van vorig jaar, de toen ge boekte gigantische winst weten vast te houden? Inderdaad, op zich een opmerkelijke en knappe prestatie. Maar voor de goede kijker en verstaan der klonk er toch in de tevreden commentaren der socialisten een duidelijke gevoel van teleurstel ling door. Want hoe men het achteraf ook wendde of keerde, de PvdA had zich aanvankelijk toch een andere voorstelling gemaakt van de verkie zingsuitslag. Ten opzichte van vorig jaar had de PvdA haar positie nog meer moeten versterken en het CDA had er van langs moeten krijgen. Aldus zag de droom van de PvdA-aanhang eruit. En wat gebeurt er? Het CDA, de in de ogen der progressieven zo „grijze en middelmatige spil van ons partijstelsel, voor het merendeel bestaande uit draaitollen en opportunisten", dat CDA boèkte een overduidelijke winst en beroofde de PvdA ook nog eens van de titel „grootste partij van Nederland". De innerlijke teleurstelling over de verstoring van het droombeeld werd door de PvdA-politici niet geheel onder stoelen en banken gestoken. „Zorg wekkend", „onbegrijpelijk", „triest" en nog een heleboel andere zwaarmoedige omschrijvingen klonken woensdagavond uit de monden van socia listen, die spraken over de winst van het CDA en het daarmee samenhangende „vertrouwensvo tum" een het kabinet-Van Agt. De PvdA heeft moeten toegeven, dat de belastingaffaires rond CDA-politici, door de oppositie hard aan de kaak gesteld als schandalen van de eerste orde, geen enkele merkbare invloed hebben uitgeoefend op het stemgedrag van de kiezers. Dat de potentiële CDA-stemmer in zulke incidenten geen aanleiding ziet om spontaan tot inkeer te komen en in het stemboekje de CDA-lijst ongemoeid te laten. Teke nend is het resultaat van een op de verkiezingsdag gehouden enquête van het onderzoekbureau Into- mart, waaruit blijkt dat slechts drie procent van de PvdA-stemmers bewust de PvdA heeft gekozen vanwege de belastingperikelen CDA-politici. De PvdA heeft ook moeten toegeven, dat de winst van het CDA zonder meer kan worden gezien als een steun in de rug van het kabinet-Van Agt. Akkoord, een niet onaanzienlijk deel van de CDA- winst is afkomstig van de op verlies gezette WD. Bureau Intomart heeft vastgesteld, dat veel CDA- aanhangers, die vorig jaar uit onvrede met de regeringssamenwerking tussen christen-democra ten en progressieven WD hebben gestemd, afgelo pen woensdag weer zijn teruggekeerd tot het CDA. Ook aardig wat mensen die vorig jaar nog Boeren partij of (nou, nog één keertje dan) DS'70 hebben gestemd, zijn nu naar het CDA overgestapt. Maar dat neemt niet weg, dat het CDA ook heeft gewonnen ten koste van de PvdA. Volgens Into mart is hat verlies dat de PvdA hier en daar ten opzichte van vorig jaar heeft geleden, voor 40 procent veroorzaakt door PvdA-stemmers die ver huisden naar het CDA. Omgekeerd vond er welis waar ook een verhuizing plaats, maar het aantal stemmen dat de PvdA van het CDA heeft afges noept was stukken minder. Het lijdt geen twijfel, dat de PvdA er meer uit had kunnen halen, meer stemmen had kunnen vasthouden en meer stemmen had kunnen trek- kea Wellicht had dat gekund als de socialisten in de afgelopen drie maanden een minder gefrus treerde, meer degelijke en redelijke oppositie had gevoerd, een oppositie die niet onnodig tot irrita ties aanleiding geeft Wat dat betreft zou de PvdA' de hand eens in eigen boezem moeten steken. *-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7