voor w Beeld economie somber Dollarkoers ingestort Sadat noemt I Begin onbuigzaam I Felle brand legt industrieterrein Ontvoerders van Moro akkoord Delft in de as met bemiddeling? Koffie (spoedig) ƒ0,25 goedkoper Vrouw in Utrecht dood aangetroffen Dieselolie en petroleum duurder Speelautomaten worden belast Studentenstops voor elf studies voorgesteld 252 miljoen voor KSH £cid6C0oti4mtt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Lin Chung Zaterdag 1 april 1978,68e jaargang no. 21006 Weinig verandering In het algemeen veel bewolking en mogelijk wat regen. Tot ma tig of vrij krachtig toenemende zuidoostelijke wind. Max. tem peraturen circa 11 gr. Vooruitzicht voor zorïdag en maandag: weinig verandering. Zondag: zon: 07.13-20.15; Maan: 04.42-14.16; hoogwater Scheven.: 11.00,23,54. Maandag: zon: 07.11-20.16; maan: 05.09-15.29; hoogwater Scheven.: 12.43. Deel 11 en 12 van de avonturen- serie „Lin Chung" op Ned. I om 19.50 uur. Om 22.25 uur laatste1 aflevering van „Gast-vrij". Ned. II om 21.00 uur '„Man aan de top". Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor' het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. f°IEE£ mvals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres- woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer redacteuren) ZAANDAM - Koffie zal spoe dig minimaal 25 cent per pakje van 250 gr. goedkoper worden. Dit is de verwachting van het levensmiddelenconcern Albert Heijn. Volgens een woordvoerder van dit concern zet de dalende ten dens in de koffieprijzen zich voort op de internationale markt. De meeste koffiebran- ders houden op het ogenblik kleine voorraden aan, omdat zij verwachten, dat indien zich geen calamiteiten zullen voor doen, de prijzen sterk omlaag zullen gaan. Rotterdam heeft na zijn versierde trams nu ook een ludieke paal. De lichtmast komt voort uit een gedachtenkron- kel van Cor Kraat, een beeldend kunstenaar. De kronkelpaal staat in het centrum. UTRECHT (ANP) Een 33-jarige, alleenwonende vrouw uit Utrecht is gisteravond dood aangetrof fen in haar woning. Ze werd gevonden door haar vader die op bezoek kwam. Volgens de politie zijn er sporen van geweld gevonden in het huis en een misdrijf wordt niet uitgesloten, aldus de Utrechtse politie. DEN HAAG (ANP) Dieselolie voor auto's en huisbrandolie worden per 1 april duurder, zo heeft het ministerie van Economische Zaken gemeld. De prijsverhoging houdt verband met het ingaan van het normale btw-tarief van achttien procent op 1 april i.p.v. het verlaagde tarief van vier procent.. Voor benzine en lpg geldt het tarief van achttien procent al. AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vrijdag op de wisselmarkten in West-Europa omlaag getuimeld nadat in Washington de cijfers over de buitenlandse handel van de Verenig de Staten in februari waren bekendgemaakt. Donderdag was er sprake van enig herstel geweest. Het Amerikaanse ministerie van Economische Zaken maakte vrij dag enige uren voor het sluiten van de valutahandel in Europa een eind aan dit herstel door mee te delen dat in februari een tekort van 4,52 miljard dollar op de handelsbalans van de Verenig de Staten is ontstaan. Dat is het grootste tekort uit de geschiedenis van de VS. Het was bijna tweemaal zo groot dan het nadelige saldo over januari en viel zelfs de grootste pessimisten tegen. Op de wisselmarkt in Frankfort zakte de dollarkoers in korte tijd van ruim 2,20 tot nog maar net boven de 2 mark. De slotnotering was 2,0075 mark. De stemming was nerveus en voor een vrijdag middag was de omzet erg groot. In Zürich zakte de dollarkoers van iets onder de 1,89 tot 1,83 Zwitserse frank. Ten opzichte van het pond sterling zakte het Amerikaanse geld echter niet veel, wat erop wijst dat het ook voor het Britse geld een slechte dag was. Moskou bereid tot gesprek over satellietwapen MOSKOU (UPI) De Sowjet- Unie is bereid tot besprekingen met de Verenigde Staten over een eventueel verbod op satel lietwapens: kunstmanen die ge bruikt kunnen worden om spio nage- en communicatiesatellie ten van de tegenpartij buiten werking te stellen. Die bereid heid was gebleken tijdens een bezoek van Amerikaanse con-- gresleden aan Moskou, en zou ook officieel aan Washington zijn overgebracht, zo is uit Wes terse diplomatieke bron verno men. De Verenigde Staten hebben voorgesteld de kwestie in te brengen in de besprekingen over beperking van de bewape ning in Genève, in de hoop dat uitbreiding van de wapenwed loop tot de ruimte wordt voor komen. DEN HAAG De ministers van Justitie en van Economi sche Zaken hebben een wijzi ging van de wet op de kansspe len in voorbereiding, die het mo gelijk moet maken technische eisen te stellen aan speelauto maten en de exploitanten van die toestellen een belasting op te leggen. De kwestie is gisteren reeds in .eerste aanleg in de ministerraad besproken. Het kabinet bleek het nodig te vinden, gegroeide misstanden ten aanzien van het gebruik van speelautomaten aan te pakken. In de nabije toekomst moet toegelaten auto maten met beperkte winstoge- lijkheden dan ook voldoen aan -nog op te stellen technische ei sen. De dienst voor het IJkwe zen zal worden belast met de technische keuring. Er zullen ei sen worden gesteld met betrek king tot de inworp, de minimum speelduur, het uitkeringspercen tage, de aanwezigheid van het kansspelkarakter, het uitkering spatroon. Om te voorkomen, dat de exploitanten van de automa ten met de volle winst gaan strijken wordt een belasting in gevoerd, die voor alle toestellen gelijk is (een zogenaamde forfai taire belasting). Exportpositie zorgelijkwerkloosheid stijgt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president mr. Van Agt heeft gisteren ver klaard, dat men zich zal moeten voorbereiden op vooruitzichten over de Nederlandse economie, die nog somberder zijn dan het toch al slechte perspectief, dat men tot dus ver meende te moeten hebben. Over. twee weken zal het Centraal Plan bureau met nieuwe vooruitzichten in de openbaarheid komen in de .vorm van het Centraal Economisch Plan 1978. De ministerraad heeft gisteren een eerste beschouwing aan het CEP gewijd en de stemming van de pre mier was na afloop niet opgewekt, toen hij zeer beperkte mededelingen deed over de inhoud. „De prognoses zijn niet best", zei mr. Van Agt, „het enige lichtpunt is, dat de thans reeds zichtbare daling van de inflatie nog wel zal doorgaan". De premier deed zorgelijk over de Nederlandse exportpositie. Niet al leen wil de wereldhandel nog niet redelijk aantrekken, maar ook het Nederlandse aandeel daarin is niet naar verhouding. Somber liet mr. Van Agt zich ook uit over de ontwik keling van de werkloosheid, met na me die in de industrie. „En daaraan kunnen wij niet veel meer doen dan in het beleid het accent leggen op matiging van de produktiekosten. Voor het overige zijn wij sterk af hankelijk van de internationale ont wikkelingen. Wat dit betreft zou er in EG-verband wat meer moeten ge schieden dan de verbale eensgezind heid, waarvan men blijk geeft." Volgens de eerste, voorlopige tellin gen van het ministerie van Sociale Zaken is de voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid eind maart '78 ten opzichte van de voor gaande maand gestegen met 1.800 tot een niveau van 200.500 personen. Het verschil ontstond door een stijging van 700 mannen en 1.100 vrouwen tot resp. 135.000 en 65.500. CAIRO/JERUZA LEM (UPI) - „Premier Begin moet afstappen van de onbuigza me Ujn die hij is gaan volgen en die niemand goed keurt." Dit zei president Sadat van Egypte giste ren volgens radio Cairo, nadat hij eerder op de dag nog had gespro ken met de Isfae- lische minister van defensie Weizman en deze vrijwel onverrich- terzake van zijn tweedaags bezoek aan Cairo naar Jeruzalem was teruggekeerd. Deze heeft direct verslag uitgebracht aan Begin, over zijn falende poging om de impasse ten aanzien van hervatting van vredesoverleg met Egypte te doorbreken. „Geen Arabier kan de halsstarrige politiek van Begin aanvaarden, die tegelijkertijd vrede, gebied en soevereiniteit, kortom alles wü". zo verklaarde president Sadat intussen volgens de radio tegenover een groep bezoekende Amerikaanse zakenlieden. Het overleg om tot vrede te geraken kan, naar de woorden van Sadat, worden hervat „zodra wij dezelfde taal spreken, de Israëli's en wij, opdat de hele wereld niet een nieuwe teleurstelling te verwerken krijgt". Drie kidnappers De Franse politie heeft drie mensen geïdentificeerd die verdacht worden van de ontvoering van de Belgische groot-industrieel, baron Empain. De baron werd dezer dagen, na twee maanden gevangenschap, vrijgelaten Links Marc Legayan, die door de politie is ondervraagd, daarnaast zijn zuster Annick en rechts Georges Bertencini, die beiden na de vrijlating van Empain verdwenen zijn. (van een onzer verslaggevers) DELFT - Zo goed als de hele bebouwing van een industrieterrein aan de Buitenwatersloot in Delft is vanmorgen bij een felle brand volledig in de vlammen opgegaan. De totale schade wordt op enkele miljoenen guldens geschat Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bewoners van een achttal aangrenzende huizen moesten door de politie worden geëvacueerd in verband met het gevaar voor overslaan van het vuur. De brand is vanmorgen om iets over half vier door nog onbekende oorzaak ontstaan. De Delftse brandweer rukte met groot materieel uit en kreeg bovendien nog assistentie van de korpsen uit De Lier, Schipluiden en Den Hoorn. In totaal werden acht wagens ingezet bij de blussingswerkzaamheden. Het vuur is vermoedelijk aan de achterzijde van het industrieterrein ontstaan. Op het terrein waren diverse kleine bedrijven gevestigd en lagen vooral diverse soorten bouwmaterialen opgeslagen. Het nablussen van de brand heeft nog vele uren in beslag genomen. UTRECHT (ANP) De Academische raad gaat minister Pais van onderwijs en wetenschappen adviseren studentenstops in te stellen voor elf studierichtingen en plaatsingscommissies voor nog eens twaalf andere studies. Het besluit werd gisteren genomen in Utrecht, waar de vergadering van de raad, van het overlegorgaan voor alle universiteiten en hogescholen in ons land, grote belangstelling had van studentenorganisaties. Vorig jaar waren er ook elf studentenstops afge kondigd. Voor acht van de betrokken studierich tingen konden toen uiteindelijk alle gegadigden worden geplaatst. Een numerus claus us zal worden aangeraden voor de volgende studies. De getallen erachter geven achtereenvolgens weer: de capaciteit (aantallen te plaatsen eerstejaars) en het aantal berekende ge gadigden. geneeskunde 1955 4279 tandheelkunde 461 540 diergeneeskunde 175 778 lichamelijke oefening 120 129 biologie 945 1226 farmacie 293 402 fysische geografie 97 139 pedagogische en andragogische wetenschappen 1629 1823 geschiedenis 917 1115 engels 618 669 spaans 214 269 ROME (Rtr/AP) - De Rode Brigades in Italië, die beweren verantwoor delijk te zijn voor de ont voering van oud-premier Moro, hebben bekend ge maakt dat zij bereid zijn een bemiddelaar te aan vaarden. Dit zou een priester moeten zijn. Eer der deze week werd het door Moro in een brief geopperde denkbeeld van bemiddeling door het Va- ticaan in de Osservatore Romano verworpen. Gisteravond zouden de ontvoer ders van Aldo Moro in een brief aan het Duitse sensatieblad Bildzeitung hebben laten weten dat Moro al is berecht en ver oordeeld. De brief is overgedra gen aan de Westduitse inlichtin gendienst, die het volgens het blad mogelijk acht dat de brief authentiek is. De tekst wekt de indruk dat het een vertaling uit het Italiaans is. In een eerder schrijven werd gesproken van de aanstaande berechting van Moro door een „volksrecht- Volgens die brief is Moro ont voerd om Italië de „dure schertsvertoning" van Moro's verkiezing tot president te be sparen. Moro gold voor zijn ont voering als een goede kansheb ber voor de opvolging van presi dent Leone. De brief bevat voorts aanvallen op de christen democraten, de communisten en de paus. De huidige paus is volgens de briefschrijvers van geen belang, omdat hij „onge loofwaardig en ziek" is. UTRECHT (ANP) De over heid en de banken zijn het eens geworden over kredietverle ning tot 252 miljoen gulden aan het sinds drie maart in sürsean- ce van betaling verkerende Ko ninklijke Scholten Honig con cern (3600 werknemers). Hier van komt 120 miljoen voor re kening van de banken en 132 miljoen voor rekening van de overheid (inclusief eerder ver leende boedelkredieten). De vakbonden hebben dit vrijdag te horen gekregen van de direc teur-generaal voor de land bouw, de heer De Zeeuw. Jan Schermer van de Industrie bond NW zei na afloop van het gesprek op het ministerie van landbouw, dat dit betekent dat KSH tot 5 mei gewoon kan doordraaien. Wel houdt de over heid vast aan 6 april als de datum waarop er in beginsel een oplossing voor het KSH- concern moet zijn gevonden. Avebe heeft belangstelling voor de aardappelzetmeelbedrijven van KSH, de Centrale Suiker maatschappij voor de merkarti- kelengroep, terwijl Wessanen in de markt is voor de meetbedrij ven. r^W '1 Kronkel- 0 Paal Omroepbijdrage 126 DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren de omroepbijdra getarieven voor het jaar 1979 vastgesteld. De omroepbijdrage voor televisie en radio tezamen wordt volgend jaar 126 gulden (e is nu 120 gulden) en de om roepbijdrage voor degenen, die alleen maar radio bezitten, wordt 37.50. Het kabinetsbe sluit heeft nog de goedkeuring van de Raad van State nodig.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1