Defensie subsidieerde Amerikaans kassueees Middenstand dreigt met harde aktie Acupunctuur alleen soms pijnstiller Hartstichting vervangt 5000 bloeddrukmeters Hoge kijkcijfers voor Paul van Vliet Prins bij botsing betrokken ALGEMENE REKENKAMER KWAAD: Overleg in Caïro: geen vooruitgang £eicUe6ouAa/nt ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweo dvertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071T122244 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 31 maart 1918,68e jaargang no. 21005 Peyton Place „Moord in Peyton Place", Ame rikaanse speelfilm op Ned. I om 19.55 uur. Om 23.10 uur laatste aflevering van „Martin Luther King: van Montgomery tot Memphis". Ned. II om 20.25 uur „Soldaat Schwejk" en om 21.30 uur „Dubbelleven". Opklaringen Enkele verspreide opklaringen tot de avond, op de meeste plaatsen droog weer. Matig of vrij krachtige toenemende wind uit het zuid-westen. Maximum- temp. 12 graden. Morgen zon: 6.16-19.13. Maan: 2.48-12.04. Scheveningen hoog water: 8.30, 22.17. Laag water: 3.36, 16.40. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Haagse cabaretier Paul van Vliet heeft verleden jaar een uitstekende beurt gemaakt bij de Nederlandse kijkers. Zijn op oudejaarsavond door de AVRO-tv uitgezon den show in Carré trok zeven miljoen kijkers, die een waardering gaven van 72. De grootste waardering kreeg vorig jaar echter de voetbalwedstrijd Nederland-België met als inzet deelname aan het wereldkampioenschap, nl. 73 punten van 7,5 miljoen kijkers. Op de derde plaats volgden de Mounties, die. van 6,5 miljoen kijkers 72 punten kregen. CARANSA-DUIZENDJE DUIKT OP IN TILBURG (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - Bij een filiaal van de Amrobank in Tilburg is gisteren een briefje van duizend gulden opgedoken dat behoorde tot het losgeld van Caransa. Het duizendje is vermoedelijk gewoon aan de balie ingeleverd. Dat het tot het losgeld1 behoorde werd 's avonds ontdekt in het computercentrum van de bank. De politie van Tilburg stelt een onderzoek in, maar „dat wordt zoeken*naar een naald in een hooiberg", aldus een woordvoerder van de Tilburgse politie. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De auto van Prins Berahard is gisteren in Eindhoven betrokken geraakt bij een botsing. De Prins was op bezoek geweest bij het jubile rende DAF-bedrijf. Onderweg van DAF naar de helikopter die hem naar Soestdijk zou bren gen, opende de secretaris van de Prins tijdens het rijden een portier dat niet goed gesloten was. Een motoragent die de prinselijke auto escorteerde, botste prompt tegen dit portier op. Hij viel van zijn motor, maar raakte niet gewond behoudens een paar schrammen. Zijn motor werd daarentegen ernstig beschadigd, evenals het autoportier. Nadat de Prins zich ervan had overtuigd dat de agent niets ernstigs mankeerde werd de rit met de beschadigde auto voortgezet. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Nederlandse land- en luchtmacht hebben hun medewerking aan de productie van de Amerikaanse Speelfilm „Een brug te ver" veel te weinig kosten in rekening gebracht. Daardoor heeft Defensie en dus de Nederlandse belastingbetaler in feite een zeer forse subsidie verleend aan de makers van „Een brug te ver" dat zoals bekend een enorm kas-succes is geworden. Over deze gang van zaken heeft de Algeme ne Rekenkamer, een neutrale instantie die is belast met het controleren van de finan ciële gedragingen van de overheid zich erg kwaad gemaakt. In het verslag over 1977 van de Rekenkamer wordt gesignaleerd dat het ministerie van defensie op haar nota aan de filmproducen ten alleen de kosten voor de inzet van materieel heeft gezet, zijnde 215.000 gulden. Alle personeelskosten heeft het ministerie voor eigen rekening genomen. Om ophelde ring gevraagd heeft de toenmalige minister van defensie zijn „milde handelen" tegen over de Rekenkamer verklaard door te stel len dat de dienstverlening aan de filmpro ductie gezien moest worden als een stuk public relations voor de krijgsmacht. Dit vanwege de ruime publiciteit die de opna men zowel als de film zelf hebben gekregen. De Algemene Rekenkamer vindt deze uitleg niet overtuigend en sluit haar beschouwing over dit incident dan ook af met de koele opmerking: „De bewindsman van defensie heeft een voor de Nederlandse schatkist ongunstige beslissing genomen". Zie verder pagina Verbod prijsafspraken in discussie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het midden- en kleinbe drijf dreigt met akties, wanneer de rege ring een wetsontwerp indient dat prijsaf spraken tussen ondernemers in deze sec tor wil verbieden. Het wetsontswerp, dat het vorige kabinet al heeft ingediend, wil alle afspraken aan een vergunning bin den, anders zijn zij strafbaar. Thans worden de afspraken toegestaan, om het midden- en kleinbedrijf de kans te geven te kunnen concurreren met het grootwinkelbedrijf. Alleen misbruik ervan wordt gestraft. Voorzitter W. Perquin van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond heeft al laten weten, dat de middenstanders niets zullen nala ten om de Tweede Kamer te bewegen het wetsontwerp niet aan te nemen. De heer Per quin vreest, dat bij aanvaarding van het door hem en zijn organisatie fel omstreden ontwerp, de bestaanszekerheid van de middenstanders in groot gevaart komt. Bovendien brengt het een enorme administratieve rompslomp met zich mee in verband met de noodzaak vergunningen te moeten aanvragen. Opnieuw bommen op gestrande tanker PORTSALL (Reuter) - Helikopters van de Franse marine hebben gisteren opnieuw diep tebommen op de Amoco Cadiz laten vallen om het weglopen van de laatste paar duizend ton olie te bevorderen. Een tiental ladingen van 170 kg per stuk kwam terecht op het gezonken middenstuk van de su pertanker, die twee we ken geleden bij Portsall op de rotsen van de Bre tonse kust is gelopen. In de ochtend hadden duikers geconstateerd dat na een dergelijk bombardement op woensdag nog slechts onbetekenende hoeveel heden olie waren achter gebleven. Vandaag wordt nagegaan of deze olie nu verdwenen is Commissie Gezondheidsraad (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Sommige operatieve ingrepen kunnen worden uitge voerd met behulp van acupunctuur, maar slechts af en toe zal acupunctuur de voorkeur genieten boven normale verdoving. Aldus een commissie van deGezondheidsraad in een advies aan de minister van Volksgezondheid en milieuhygiëne. Om dit advies werd in 1975 gevraagd naar aanleiding van kamervragen. Acupunctuur is een geneeswijze waarbij naalden op bepaalde plaatsen in het lichaam worden gestoken, enerzijds als vorm van verdoving, anderzijds als geneesmiddel voor reumatische pijnen. De commissie meent dat acupunctuur bij chronische aandoeningen een pijnstillend effect kan hebben. Maar acupunctuur heeft volgens de commissie geen aantoonbaar effect op de verschijnselen van duidelijk organische aandoeningen. Als de kwalen psychosomatisch van aard zijn, heeft acupunctuur geen ander effect dan die welke worden bereikt met bestaande methoden. Alle artsen mogen rech tens de wet acupunctuur toepassen. Niet-artsen daarentegen heb ben dat recht niet. Zij zouden zich schuldig maken aan het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. TE VER ~t>AT KOST WEEK EEK ?ABR) U£VE \BElftST/NSCEiUg>ï) De Algemene Rekenkamer ziet met lede ogen aan hoe de Nederlandse regering slordig met geld om springt. Joe Levine heeft maar 215.000 gul den hoeven te betalen voor de legermedewerking van Een brug te ver". Personeelskosten werden hem voor deze gelegenheid niet in re- keping gebracht. Dodelijk ongeval in Zevenhoven ZEVENHOVEN - De 22-jarige verpleegster C. M. Visser uit Amsterdam is gistermiddag om half een in Zevenhoven verongelukt. Drie collega's van het slachtoffer moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. Het dodelijk ongeval gebeurde op het beruchte kruispunt, bij 't Haasje waar de provinciale wegen Nieuwkoop-Nieuwveen en Ter Aar-Zevenhoven elkaar kruisen. De vier verpleegsters werden in hun auto in de flank aangereden door een personen auto bestuurd door een 28-jari- ge inwoner van Ter Aar. Doorgereden na ongeval ALPHEN De Alphense poli-, tie is op zoek naar de bestuur der van een grijse personenau to, die gisteren op de Van Boetselaarstraat doorreed na een jeugdige fietsster te heb ben geschept. Het slachtoffertje, de 12-jarige Trudi Haag, is met verwondin gen aan het linkerbeen opgeno men in het ziekenhuis. Het on geval ontstond toen de auto, rijdende op de Van Boetselaar straat rechtsaf de Van Lennep- straat inreed, terwijl het fiet sende meisje „rechtdoor" wilde gaan. Na het ongeval is de personenauto direct doorgere den. De politie vraagt getuigen zich te melden. Prins Bernhard Met de overdracht van een model van het Rotterdamse Adriaan Volkerhuis heeft Prins Bern hard vanmorgen of ficieel het 26ste sei zoen van Maduro- dam geopend. Een bijzonder seizoen waarschijnlijk want verwacht wordt dat het miniatuur-stadje zijn 25 miljoenste bezoeker kan be groeten. Na de overhandiging van het nieuwe gebouw maakte Prins Bern hard een rondwan deling door Madu- rodam onder meer in gezelschap van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk, de burge meester van Den Haag drs. F. G. L. L. Schols en Mi chael Coers, loco burgemeester van Madurodam. NA ONTDEKKING VAN FOUTEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Waarschijnlijk lopen in Nederland heel wat mensen rond, die ten onrechte menen, dat zij een te hoge bloeddruk hebben. Wellicht is daarvoor het gebruik van medicijnen voorge schreven, die zij niet nodig hebben en die wellicht ongewenste nevenver schijnselen kunnen hebben. Oorzaak is een verkeerd functioneren van veel bloeddrukmeters, die vooral bij dikke mensen een foutieve reactie oproepen. Aldus de Nederlandse Hart stichting. Het komt volgens de direkteur varT de stichting dr. E. Dekker dikwijls voor, dat de manchetten van deze bloeddruk meters te klein en te slap zijn. Vooral bij dikke mensen is dit de oorzaak, dat de meters een verkeerde uitslag geven. Daarom heeft de Hartstichting vijfdui zend bloeddrukmeters in het buitenland aangekocht, die gratis ter beschikking van de huisartsen komen. Hiermee is tevens de aktie ingeluid ter bestrijding van de te hoge bloeddruk. Deze aktie wordt van 3 tot 9 april gehouden. Want mensen met een te hoge bloeddruk hebben veel meer kans op een hartinfarct, een beroerte of aan nieraandoening, aldus de stichting. Een probleem is dat de te hoge bloeddruk pas na enige jaren werkelijk aanleiding tot klachten geeft, maar dan heeft de kwaal al grotere vormen aangenomen. Vandaar de oproep van de stichting, zich regelmatig te laten controleren. Een eenvoudige controle, althans met een goede bloeddrukmeter. waar een pancake naar een pannekoek smaakt Elke zondagmiddag tussen 2 -5 uur PANCAKE PARADE Incl. kinderfilms HOLIDAY INN HAAGSCHE SCHOUWWEG10 LEIDEN* TEL 071-76.93.10 (Van onze correspondent) EINDHOVEN Eerste divisie- vereniging Eindhoven krijgt voor het komende seizoen een subsidie van 250.000.—. Daar mee is betaald voetbal voor de vereniging weer voor één jaar zeker gesteld. De Eindhovense gemeenteraad ging gisteravond accoord met het subsidievoorstel. Bovendien kwam de gemeenteraad tot de principe-uitspraak om ook de twee daaropvolgende seizoenen een subsidie te verstrekken. CAIRO (Rtr) - Besprekingen van de Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, in Cai ro hebben gisteren niet gleid tot een doorbreken van de impasse in het Egyptisch-Israëlische overleg over een vredesregeling. „Er is geen voortgang gemaakt ten aanzien van de gemeen schappelijke zaak en de toe stand blijft ongewijzigd", zo ver klaarde een woordvoerder van president Anwar Sadat, nadat deze twee uur met Weizman van gedachten had gewisseld. De Egyptische woordvoerder sprak berichten uit Israël tegen, als zou het overleg met de Israë lische minister een hervatting betekenen van de rechtstreekse Egyptisch-Israëlische politieke en militaire onderhandelingen. „Dit werk zal pas worden her vat als er een basis is gevonden om het overleg weer op gang te brengen", aldus de woordvoer der van Sadat. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.30 uur nummer 070-469522 en per spedale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Lelden. Lid Rode Brigades gearresteerd PARIJS (Reuter) - De Franse politie heeft een Italiaan gear resteerd die in Italië gezocht wordt als lid van de „Rode Brigades". Het is de 40-jarige Antonio Bel- lavita, die na de ontvoering van de Italiaanse christen-demo craat Aldo Moro door de auto riteiten wordt gezocht. De Franse politie arresteerde de Italiaan en vijf Franse ex tremisten in verband met een onderzoek naar de moord op de extreem-rechtse Francois Duprat, die op 18 maart bij een bomaanslag in Normandië om het leven is gekomen. Leesgrage Hagenaars LEIDEN - Een 18-jarige en een 19-jarige Hagenaar zijn gister nacht door de Wassenaarse po litie ingerekend op verdenking van inbraak. Uit het verhoor is gebleken dat het duo de afgelopen week in een aantal Leidse boekenwinkels heeft in gebroken. De Hagenaars haalden een groot aantal stripboeken, een encyclopedie en van de Winkler-Prin? uw „Boek en Blad", a - i» P'f straat, „Die Boeckl r" tv i boe- kenkiosk in if ftt'irs De ge stolen goedert.*vrV Oenwoor- digen een waarue van ruim duizend gulden. Kamercommissie niet ingelicht over uitwijzing Russen DEN HAAG - PvdA-fractie- voorxitter Den Uyl vindt het „slordig" van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) dat hij de Tweede-Kamercommissie voor de Inlichtingen- en Veiligheids diensten niet heeft ingelicht over de uitwijzing van drie Russen. Zoals bekend werden de Russen uitgewezen wegens spionage. De oppositieleider heeft gevraagd om nadere informatie, onder meer omdat de kamercommissie (die bestaat uit de fractievoorzit ters van de vier grootste partij en) volgende week over deze kwestie bijeen zal komen. Brommerdieven aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht drie jongens aangehouden die ervan wor den verdacht een aantal brom fietsen te hebben gestolen uit de stalling van Huisman aan de Rijndijk nabij het Haagsche Schouw. Een 18-jarige en een 20-jarige Leidenaar werden rond half drie gesnapt toen zij er op de gestolen bromfietsen vandoor wilden gaan. De derde jonge man wist aanvankelijk te ont snappen, maar werd rond half vier door de politie toch opge pakt. De jongens zitten in voor lopige hechtenis op het bureau.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1