BOMMEN OP AMOCO CADIZ II m IV) ACCENT deTijd Venezuela en Antillen bepalen zeegrens Bestand Z.-Libanon bijna nageleefd HP 11 Geen nieuw spoor naar ontvoerders Caransa Proces wegens 'duivelsuitbanning' in Beieren Belastingontduiking via hypotheken Dreigende sluiting Philips -vestiging JUWELIER DOOR OVERVALLERS THUIS OPGEHAALD d0ENE 'A i BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1978 PAGINA 7 Om laatste olie uit tanker te krijgen (Van onze correspondent) BREST Drie helikopters van de Franse marine hebben gisteren de gestrande cn doormiddenge- broken tanker Amoco Cadiz voor de kust van Bretagne met succes bestookt met dozijnen onder watergranaten. De operatie was bedoeld om de nog resterende olie in de tanks van het schip sneller in zee te laten stromen. Vandaag zou opnieuw een bombardement worden uitgevoerd. Het bombardement was vooral gericht op het voorstuk van de tanker, waar zich naar schatting nog 15 tot 20.000 ton olie bevond. Pas na het bombardement is het zinnig het reinigen van zee en stranden uit alle macht voort te zetten. Aan dat werk nemen 22.000 mensen deel. De besmeurde stranden en rotsen moeten, als waren het stoepen, worden schoongeborsteld. De olie en het slik vormen een massa die soms 15 centimeter dik is, die moet worden opgeschept en weggedragen. Het is een mierenarbeid die enorm veel energie vergt. Maar de Bretonnen zijn vastbe sloten hun kust van rose graniet, hun zandstran den, hun havens en inhammen voor het toeristen- seizoen aanbreekt weer in schone staat te brengen. Met name blijken de gierpompen van de boeren soms een verrassend doeltreffend resultaat te heb- De olievlek op zee heeft zich gisteren niet verder naar de kust verplaatst, maar het gevaar blijft bestaan dat de olie toch weer aanspoelt als de wind draait. Explosies op het voorschip van de Amoco Cadiz. Neurenberg - In het Beierse Aschaffenburg is vandaag een proces begonnen tegen de ouders van een studente die overleed nadat men langdurig had gepoogd "de duivel bij haar uit te bannen". Evenals twee rooms-katholieke geestelijken die daarbij betrokken waren, wordt het ouderpaar dood door schuld ten laste gelegd. De 23-jarige studente in de pedagogie Anneliese Michel overleed op 1 juli 1976 aan zeer sterke vermagering. Volgens de aanklacht hebben de twee geestelijken met instemming van de ouders en in opdracht van bisschop Josef Stangl uit Würzburg van september 1975 tot en met 30 juni 1976 getracht bij het meisje "de duivel uit te bannen". Sinds 1969 leed de studente aan vallende ziekte. Vanaf 1973 leidde deze kwaal tot neerslachtige buien en het waanbeeld dat zij door de duivel bezeten zou zijn. Een van de twee aangeklaagde geestelijken zou kennelijk deze mening hebben gedeeld. In de tenlastelegging wordt gesteld, dat „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de dood van de studente tot een week voor haar overlijden door medisch ingrijpen had kunnen worden voorkomen". VVDM'er veroordeeld wegens smaadschrift ARNHEM „Het zuur ste gedeelte van mijn taak is het telkens kennis moet nemen van „twin tig". In het hele blad klinkt een negatieve toon door. Niets in de krijgs macht bederft de sfeer meer dan dit blad", aldus gisteren auditeur-mili tair mr. H. A. M. Beau mont voor de krijgsraad in Arnhem. Een 26-jarige dienstplichtig sol daat uit Amsterdam moest zich daar verantwoorden wegens een artikel in het WDM-blad „twin tig", waarin hij een sergeant- majoor van de legerplaats Oir- schot zou hebben beledigd. De krijgsraad veroordeelde de man tot voor kort hoofdbestuurslid van de WDM, tot een geldboete van 500 gulden. Geëist was acht dagen onvoorwaardelijk „Nieu- wersluis". De auditeur-militair achtte smaadschrift bewezen. Praktijkstage bepleit voor leerling-agent (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De opleiding van aspirant-politieagenten, (die momenteel een jaar duurt) moet hoognodig worden ver lengd tot minstens twee jaar. Tijdens die verlengde opleiding zouden de cursisten ook een zes maanden durende praktijkstage moeten doorlopen in het korps waar de aspirant is aangesteld. Deze suggestie is gisteren ge daan door de Apeldoornse hoofdcommissaris van Politie, de heer C. W. Keuken, tijdens een discussie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam over het thema „Politie en Samenle ving". Volgens de heer Keuken is de huidige opleidingsduur van de aspirant-agenten nauwelijks vol doende om de cursisten de hoogst noodzakelijke politiële kennis en vaardigheden bij te brengen en tevens te kort voor het verwerven van voldoende sociale vaardigheden. WILLEMSTAD (ANP) De zeegrenzen op het continentale plat tussen Vene zuela en de Nederlands-Antilliaanse ei landen Aruba, Curasao en Bonaire, de drie Benedenwindse ABC-eilanden, zijn afgebakend en worden per verdrag vastgelegd. Morgen sluiten Venezuela en het koninkrijk der Nederlanden hier toe in Willemstad op Curacao een mari tiem akkoord, waarvan de inhoud tot na de ondertekening geheim gehouden wordt. Wel bekend is al dat de beide landen gaan samen werken bij de exploratie en exploitatie van olievel den in zee, voor zover die zich niet aan de vastgestelde grenzen houden en in de wederzijdse territoriale wateren doorlopen. Volgens berichten uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas worden ook visserijkwesties en het recht van de vrije President Perez van Venezuela komt voor de ondertekening van het maritiem akkoord twee dagen naar de Antillen, maar hij zal niet zelf zijn handtekening zetten. Dat doet zijn minister van buitenlandse zaken Consalvi, die met hem mee komt. Premier „Boy" Rozendal van de Nederland se Antillen ondertekent het verdrag namens het koninkrijk. Nederland wordt bij de plechtigheid vertegenwoordigd door staatssecretaris Van der Mei van buitenlandse zaken. De afbakening van de zeegrenzen tussen Venezue la en de Antillen is na jarenlange onderhandelin gen tot stand gekomen. Daarbij heeft het grensge schil een rol gespeeld, dat Venezuela heeft met het buurland Columbia De beide landen zijn het oneens over de verdeling van de GoLfo de Paria, de zeearm tussen de twee landen in, waarvan vaststaat dat er olie en andere bodemschatten te vinden zijn. Kabinetswijziging in Indonesië JAKARTA President Soehar- to van Indonesië heeft gisteren zijn kabinet gewijzigd. De meeste ministers van het vorige zijn in het nieuwe kabinet op genomen. Dat telt nu 17 minis ters met één departement, drie ministers voor coördinatie, vier ministers van staat en zes staatssecretarissen bij bepaalde ministeries. DEN HAAG (ANP) - Het Pv dA Tweede kamerlid A. de Graaf wil dat er iets wordt gedaan aan de mogelijkheid tot belastingvlucht in Canadese hy potheken. In schriftelijke vra gen aan staatssecretaris Noote- boom van financiën stelt hij deze zaak aan de orde. Volgens hem kan een Neder landse belastingplichtige het ge hele bedrag dat hij belegt in een hypotheek in Canada aan de Nederlandse vermogensbelas ting onttrekken. Bovendien werkt het fiscale voordeel nog aantrekkelijker door het in die hypotheken te beleggen geld te financieren met in Nederland geleend geld. Daarbij wordt vaak een besloten vennootschap als tussenschakel gebruikt. De resten van een jeep met VN-militairen, die bij de Litani in zuidelijk Libanon op een tankmijn reed. Van de twee Zweedse inzittenden kwam er een om het leven. De ander werd zwaar gewond. Portugese revolutionair niet naar Russell-tribunaal (Van onze correspondent) FRANKFORT - De Portugese regering heeft de bekende revo lutionair majoor Otelo de Car- valho verboden het land te ver laten om als jurylid deel te nemen aan het derde Russell- tribunaal dat gisteren in Frank fort is begonnen over de situa tie van de mensenrechten in de Bondsrepubliek. Volgens de re gering Soares zou de Carvalho's aanwezigheid niet in overeen stemming zijn met zijn status als militair. De jury heeft daarop een tele gram naar Soares gestuurd, waarin zij ten scherpste protest tegen deze maatregel aantekent, die volgens haar een aantasting betekent van het recht zich vrij te verplaatsen. De jury be schouwt dit als een schending van de mensenrechten, zoals ge formuleerd door de Verenigde Naties en in de slotakte van Helsinki, die ook door Portugal zijn ondertekend. Veerdienst FelixstoweRotter dam hervat FELIXSTOWE De veerdienst Felixstowe—Zeebrugge en Fe lixstowe—Rotterdam is van daag hervat, nu 600 zeelieden een einde hebben gemaakt aan hun onofficiële staking van der tien dagen. De zeelieden protesteerden te gen het ontslag van een hof meester die was veroordeeld wegens drugsbezit. Behalve de dienst van Townsed—Thoresen op Zeebrugge en Rotterdam, was die van de westkust van Schotland op Larne in Noord- Ierland stil komen te liggen. NA TV-UITZENDING MET HURKOS (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - „De uitzending was uitermate dilettantistisch. Ik ontken weliswaar niet dat Peter Hurkos, die overigens gewoon Piet Hurk heet, een zekere parg- nostische begaafdheid heeft, maar die is vercommerciali- seerd". Dat zegt de Utrechtse oud-hoogleraar in de parapsy chologie Tenhaeff na het zien van de TROS-tv-uitzending waarin geprobeerd werd met hulp van Hurkos de plaats te vinden waar de vorig jaar ont voerde miljonair Caransa zou zijn vastgehouden. Van der Hurk wees Slotervaart aan als het gebied waar Caransa ver borgen werd gehouden. Ook de Amsterdamse politie is niet „kapot" van het resultaat van de uitzending. ,,De Amster damse recherche ziet zulke za ken erg nuchter. Natuurlijk zijn we erg gevoelig voor tips. Zo beschouwen wij de aanwijzin gen van Hurkos ook. Wij heb ben de uitzending uiteraard ook gevolgd maar wat Caransa be leefd heeft tijdens de uitzen ding heeft hij ook ons verteld. Wij hebben na de rit door Am sterdam ook weer met Caransa gepraat en we hebben verschil lende onderzoexjes ingesteld. Maar Slotervaart is zeer groot En we hebben de buurt niet uitgekamd, dat zou een beetje moeilijk zijn trouwens", aldus een Amsterdamse politiewoord voerder. Tenhaeff merkte nog op dat Van der Hurk, zoals hij hem steevast noemt, zich nog nooit zo heeft laten onderzoeken als bijvoorbeeld Croiset dat heeft laten doen. Het is duidelijk dat hij in Amsterdam de politie heeft geholpen, maar om een gelijkenis te gebruiken niet elke politieman kan met een politie hond omgaan". BEIROET (AP-ANP) - Het wankele acht dagen oude bestand in Zuid-Libanon werd gisteren voor het eerst bijna strikt nageleefd, volgend op een belofte gedaan door de Palestijnse leider Jasser Arafat. De rust werd slechts verstoord door een gebeurtenis waardoor de vredesmacht van de Ver enigde Naties in Libanon geconfronteerd werd met de eerste slachtoffers, een officier van het Zweed se onderdeel werd gedood en een ander raakte gewond toen hun jeep in de buurt van een brug op een mijn liep. Majoor Jan Thurstrom, de plaatselijke Zweedse commandant, diep onder de indruk van het ge beurde, vertelde verslaggevers dat de voorgaande dagelijkse vuurgevechten in het gebied tijdens de nacht volkomen waren uitgebleven. Andere berichten geven aan dat het staakt-het-vu- ren over de hele frontlinie van 60 mijl langs de rivier de Litani in acht werd genomen. Een uitzondering betrof een communiqué afkom stig van het "democratische volksfront", een linkse guerrillagroep, die een Israëlische stelling in Ibl Elqamh bij de stad Hasbaya in de Zuidoostelijke hoek van het door Israel bezette Libanon bescho ten zou hebben. Het Nederlandse Rode Kruis verzendt op korte termijn met de KLM 16.600 potjes babymelkvoe- ding voor de vluchtelingen in Libanon. Eerder zijn al drieduizend dekens naar beiroet overgevlogen. Met deze hulpzendingen is een totaalbedrag van 70.000 gulden gemoeid. Dit heeft de organisatie gisteren meegedeeld. VALKENSWAARD - De in dustriebonden van het NVV en het NKV en de ondernemings raad van het Philipsbedrijf El- coma in Valkenswaard, zijn be vreesd dat de onderneming de ze vestiging in de nabije toe komst zal sluiten. Dat is gister middag op een persconferentie in Valkenswaard door vak bondsvertegenwoordigers mee gedeeld. Bij Elcoma Vlakenswaard wer ken nog 195 mensen. Via na tuurlijk verloop zijn er de afge lopen jaren al 230 afgevloeid en dit jaar zullen nog eens 80 ar beidsplaatsen komen te verval- Gisteren presenteerden de In dustriebonden van het FNV sa men met enkele leden van de ondernemingsraad een zwart boek, waarin negen eisen zijn opgenomen. Zo wordt gesteld dat er geen overplaatsingen meer mogen plaatsvinden. Ook eisen de bonden en de onderne mingsraad dat de vestiging in Valkenswaard open blijft, ter wijl gelijktijdig het aantal ar beidsplaatsen moet worden ge garandeerd. Een andere eis is dat er werk wordt overgeheveld naar Valkenswaard. AMSTELVEEN - Terwijl zijn vrouw en twee kinderen geboeid in de woning achterbleven, is gisteren in Amstelveen diamantair M. KI eerekoper door twee overvallers gedwongen naar zijn winkel in de Amsterdamse binnenstad te rijden en de kluis te openen. De twee (Nederlands sprekende) overvallers gingen er vandoor met een grote buit aan sieraden en waardepapieren. De twee mannen hadden gisterochtend gewoon aangebeld bij de Amstelveense woning. Toen de juwelier de deur opende, werd hem een pistool onder de neus gehouden. Vrouw en kinderen werden geboeid en de heer Kleerekoper werd gedwongen in zijn eigen auto naar Amsterdam te rijden, de winkel in te gaan en de kluis te openen. De politie reageerde niet op het stil alarm, omdat de diamantair onder dwang had meegedeeld dat het vals alarm was. Na de heer Kleerekoper te hebben geboeid en opgesloten in het toilet van de zaak gingen de rovers er vandoor in een auto waarvan het kenteken onbekend is. Ook enig ander spoor van de daders ontbreekt. „Bij bepaalde nummers op het album Blonde on Blonde ben ik het dichtste gekomen bij het geluid dat ik in mijn hoofd hoor", zegt de jongeren-profeet van de zestiger en zeventiger jaren Bob Dylan deze week in het omslagverhaal van de Haag se Post. „Het is die ijle, die fantastische kwikzilverachtige sound. Het is metaalachtig en van glanzend goud, wat voor beeld dat ook bij je mag oproe pen ik moet die sound weer te pakken zien te krijgen". De 85-jarige Mae West ontkent min of meer dat ze aan een come-back bezig is („ik ben toch nooit weggeweest9") en de drug verslaafden in Amsterdam zet ten uiteen dat het hoofdstedelij ke opvangcentrum Huk niet meer naar behoren functioneert. In een extra editie heeft de Haagse Post een aantal aan de problematiek van de Zuid-Mo- lukkers gewijde artikelen ge bundeld die al eerder in het blad zijn verschenen. In Vnj Nederland wordt aan dacht besteed aan de problemen waarmee een invalide in Am sterdam te kampen heeft wan neer zij probeert een zodanige woning te krijgen dat het leven wat draaglijker wordt. Mevrouw Tonch is daarmee al negen jaar bezig. Maar. aldus VN, Amster dam is zo langzamerhand een onbestuurde chaos, waar de hulpverlening stikt in de bu reaucratie en bijzonder amateu ristisch te werk gaat. Ook laat VN een lid van de TROS-ondememingsraad aan het woord over de banden tus sen omroep en commercie: „Misschien heb ik er ergens heel in de verte wel principiële be zwaren tegen. Maar zolang er niet op andere manier geld bin nenkomt, heb ik die bezwaren niet, om de doodeenvoudige re den dat het de enige mogelijk heid is om nog programma's te maken". Van de drommen ver slaggevers die straks naar de WK-voetbal in Argentinië gaan verwacht dit weekblad weinig. „Een marsmannetje dat recht van zijn planeet in een Argen tijnse stad wordt gedropt zal niets merken van het regiem in Argentinië. En lopen er niet heel wat marsmannetjes rond onder internationale sportjournalis ten?" Hl oeöeöood Een appel op de massa haalt weinig uit, vinden Bram Ver meulen en Freek de Jonge in Hervormd Nederland, naar aan leiding van hun actie om het Nederlands elftal uit Argentinië te houden. Er is geen solidariteit meer in onze industriële samen leving, vinden zij. „Het begrip solidariteit is vervaagd, zodat de mensen niet meer primair als mens reageren, maar als voet baller of als kunstenaar of noem maar op. Ik moet toch voetballen, hoor je dan, maar wie zegt dat dat moet?" Voorts een beklemmend inter view met Daniël Ellsberg, advi seur van verscheidenen Ameri kaanse presidenten voor nu cleaire strategieën, over de neu tronenbom: „Mijn mening is, dat als dit wapen eenmaal ge bruikt is, het afgelopen is met de menselijke hoop. Dan zijn we de drempel over. De neutronen bom is het lucifertje, dat een oven kan aansteken waarin de hele mensheid zal verbranden. Dat lucifertje moet niet alleen nooit aangestoken worden, het zal nooit mogen bestaan". In Accent van deze week uit Nederlands populairste voor lichter mevrouw mr. Toos Fa- ber de voorzichtige veronder stelling, dat dr. R. Kruisinga op dit moment nog minister van Defensie was geweest als zij zijn staatssecretaris was geworden. „Persoonlijk ben ik ervan over tuigd dat de zaak niet zo was gelopen als ik er gezeten had rk had hem gesteund als hij uit de rails dreigde te gaan" Vol gens mevrouw Faber pleit het niettemin voor de WD dat deze partij met de wens van Kruisin ga om haar als staatssecretaris naast zich te hebben, niet ak koord is gegaan, want: „Men wenste een waakhond. Nou, dat was ik niet, ik zou als een tevre den langharige windhond naast mijn baas hebben gelopen". Accent brengt verder een groot verhaal over Heintje die tien jaar geleden alom beloofde „Ich bau dir ein Schloss" en tegen woordig via de luidsprekers uit legt: „Und das alles weil wir uns lieben". Mr. G. B. J. Hiltermann gaat in op het fenomeen Fidel Castro en de Cubaanse inmenging in Afrika. De Tijd analyseert de proble men in de metaal en komt tot de conclusie dat bij de huidige stand van zaken de kans op stakingen of bedrijfsbezettingen gering is: „Het scenario van de industriebonden wijst naar ver bale acties". Voorts reportages over homosexualiteit in Ameri ka („God houdt van iedereen, dus ook van homosexuelen"), de auto als kunstwerk en de klein ste uitgeverij van Nederland, waar directeur Cees Harts te vens als jongste bediende werkt. Het omslagverhaal is een vraag gesprek met de voorzitter van de Beierse CSU Franz Josef Strauss die de. interviewer Ton Cnjnen onder meer laat weten: „Het moet er bij u daarboven wel erg verward uitzien laat het u voor eens en altijd duide lijk zijn: In dit land bestaan geen zogenaamde Berufsverbo- te. We zijn alleen niet van plan ons ambtelijk- en politie-appa- raat door de communisten te laten uithollen". Scheepsbouw is ook zonder ont slagen te redden, schrijft De Groene in een analyse van de taktiek van de vakbonden, die eerst speelden op tijdwinst en nu op arbeidstijdverkorting. De kosten daarvan zouden slechts een paar honderd miljoen per jaar zijn, die de ondernemer en de regering wel zouden kunnen vinden. Maar dan wordt het wel tijd dat de arbeiders van de met sluiting bedreigde bedrijven in actie komen. Een reportage over de mijnsta king in Amerika leert dat het daar gaat om meer dan alleen geld en kolen. Namelijk ook om grotere veiligheid (cijfers over doden en gewonden zijn schrik barend), betere gezondheidszorg en milieubescherming bij de dagbouw (even gevaarlijk voor de gezondheid als onder de grond). Met het oog op de eerste Europese verkiezingen volgend jaar, als de regeringsleiders vol gende week het daarover eens worden, begint het blad met een reeks artikelen over wegen en betekenissen van de Europese Gemeenschap. (Elsevier's Magazine was van morgen niet tijdig genoeg be schikbaar om een bespreking in deze editie van de krant mee te nemen, red.)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7