CDA grote winnaar in de Bollenstreek Bekendheid plaatselij ke politici geeft de doorslag Orgel-lp Goede opkomst percentages in Leidse regio WETHOUDER JANSEN VAN NOORDWIJK OVER VERKIEZINGSUITSLAG BOLLENSTREEK: Raad Noordwijk akkoord met verkoop aan oud-politieman College Zoeterwoude keert zich tegen recreatieplannen Biblio-trailer voor Voorhout Verslaving tot diefstal Forse straffen voor verslaafd tweetal Flats voor alleenstaanden opgeleverd REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1978 PAGINA DUIN EN BOLLENSTREEK De op komst bij de provinciale staten verkie- linfjen is in vergelijking met de verkie- lingen in 1974 bijzonder goed. In de meeste bollenstreekgemeenten bevin den de opkomstpercentages zich tussen de 80 en 85 procent. Katwijk vormt hierop een uitzondering. Hier kwam slechts 77 procent van de kiesgerech tigden naar de stembus. Dit is dan altijd nog 5 procent meer dan bij de vorige statenverkiezingen. De verkie- lingsu its lagen in de Bollenstreek ver tonen niet veel meer dan het landelijke beeld. Een verschuiving van de kleine splinterpartijen naar de drie grote fracties, met dien verstande dat het CDA er op alle fronten als duidelijke winnaar uitkomt. De verbetering die D'66 bij de Tweede Kamerverkiezingen van vorig jaar boekte, zet zich door in de provinciale uitslagen. Hier en daar een procentje bij of af, maar geen wezenlijke verschuivingen. In Katwijk wist de SGP haar positie, ondanks de landelijke verliezen te handhaven op bijna 19 procent van de uitgebrachte stemmen. Het aan deze partij verwante GPV deelde niet mee in de feestvreugde. In Rijnsburg behaal de het CDA een winst van 7.5 procent. De WD belandde van 17 op 12 procent van de stemmen. Een ruime helft van de Voorhoutse kiezers koos voor het CDA, dit in contrast met de 40 procent die 1974 geboekt werd. Hetzelfde geldt voor de gemeente Noordwijkerhout. waar de Boerenpartij ook anderhalf procent van de stemmen in de wacht sleepte. Debet hieraan is vermoedelijk het kandidaatschap van de Noordwij- kerhouter Warmerdam op de BP-lijst en de beijveringen van de Boerenpartij inzake ruilverkaveling en de sluiting van de plaatselijke vuilnisbelt. Ook in de woonkern De Zilk behaalde het CDA de helft van de uitgebrachte stemmen. De PvdA is een goede tweede met 16 procent. In Lisse en Sassenheim stemde de helft van het aantal kiesgerechtigden op het CDA. In beide plaatsen bleef de PvdA min of meer gelijk en verloor de WD De SGP handhaafde zijn positie op 5.6 procent van het aantal stemmen. Ook in de randgemeenten van Leiden schommelde het opkomstpercentage rond de tachtig procent met Voorscho ten met een percentage van 82,7 als hoogste. De gemeenten rond Leiden volgden qua uitslag het landelijk gemid delde op de voet. Vergeleken met de Tweede Kamerverkiezingen van het af gelopen jaar was er een lichte verkie zingswinst voor de PvdA. In Warmond en Zoeterwoude, alsmede in Leidschen- dam ging de PvdA zelfs enkele tienden van procenten achteruit. In Wassenaar, Leiderdorp, Voorschoten en Leidschendam stemden tussen de dertig en veertig procent op het CDA. In Zoeterwoude en Warmond is deze partij sterker vertegenwoordigd met respectievelijk 52,1 en 46,9 procent. Het minst aantal CDA kiezers kwam in Leiderdorp naar de stembus getuige het percentage van 30,6. Wassenaar toonde zich zoals vanouds een liberaal bolwerk met maar liefst 45,1 procent van de kiezers die op de VVD stemden. In Wassenaar maakte de WD dan ook bijna één procent winst. In Voorscho ten, Leidschendam, Leiderdorp War mond en Zoeterwoude ging de WD echter wat achteruit. In Oegstgeest behaalde D'66 een halve procent winst, en kwam op 10,2. Deze partij, die in de statenverkiezingen van 1974 zo slecht uit de bus gekomen was behaalde in de gemeenten rondom Lei den ongeveer hetzelfde resultaat als tij dens de tweede kamerverkiezingen van het afgelopen jaar. Zeer opvallend is de verkiezingswinst die de PPR boekte in Warmond. In de overige randgemeenten schommelde deze partij tussen de één en twee procent, rriaar sinds de laatse tweede kamerverkiezingen kozen in Warmond nu drie procent meer mensen voor de PPR. De lijsttrekker van de PPR, Van Kuijen uit Warmond zal bin nen de provinciale staten een eenmans fractie gaan bezetten. Burgemeester Vis van Lei- den ontving onlangs uit I handen van organist Joop 1 Brons en grammofoonplaat met orgelmuziek van het monumentale orgel van de Pieterskerk. Brons die orga nist van de Hooglandse kerk is, speelde deze lp, waarvan de opbrengst be stemd is voor de geldver slindende restauratie van de Pieterskerk, belangeloos vol. De plaat, waarop wer ken van onder anderen Bach en Sweelinck, kan te gen betaling van 18,50 gul den bij de kosterij van de Pieterskerk, aan de Klok- steeg 6, worden verkregen DEN HAAG „In alle eerlijkheid moet ik zeggen, dat het het landelijk beleid van het CDA is geweest dat de doorslag heeft gegeven bij deze verkie zingen. Ik vind het jammer dat de verkiezingsuitslag uitsluitend is ver oorzaakt door de show die op landelijk terrein door Den Uyl en Van Agt is opgevoerd en dat er niet is gekeken naar datgene wat onze fractie op pro vinciaal niveau heeft gedaan. Dat komt mijns inziens ook doordat de media wel veel aandacht besteden aan wat er op landelijk terrein plaatsvindt, maar .loiet aan wat binnen de provincie ge- J jchiedt. Desondanks ben ik blij met de verkiezingszege van het CDA en ik I geloof dat hieruit blijkt dat onze kie zers het eens zijn met het formatiebe leid wat door het CDA is gevoerd, zowel in de eerste als in de tweede fase". Dit commentaar gaf gedeputeerde Buij- sert op de verkiezingswinst zoals die gisteren door het CDA is behaald. Buij- sert zei verder nog erg blij te zijn met het feit dat de kiezers in de bollenstreek het CDA weer in belangrijke mate ge steund hebben. In vergelijking met Lei den heeft het CDA in de bollenstreek inderdaad een vrij sterke stijging door gemaakt. Voorts deelde Buijsert nog mede dat het CDA zich in komende zittingsperiode in de provinciale staten voornamelijk bezig zal houden met za ken betreffende ruimtelijke ordening. Noordwijk is één der weinige gemeen ten waar de WD verkiezingswinst boekte. De partij steeg in Noordwijk van 23,2 naar 23,9 en wethouder Jansen van Noordwijk, die tevens op de WD verkiezingslijst staat, verklaart dit uit zijn plaatselijke bekendheid in de bad plaats. „Je moet met dit scort uitlatin gen altijd uitermate voorzichtig zijn, maar een feit is wel dat ik veertienhon derd voorkeurstemmen in mijn eigen plaats kreeg", aldus Jansen. De wethou der denkt dat de WD een teruggang heeft doorgemaakt vanwege het feit dat de CDA kiezers die zich van die partij afkeerden toen het CDA met de PvdA regeerde, nu weer bij het CDA terugge komen zijn. De VVD zou aan deze kiezers tijdelijk onderdak hebben gebo- PvdA'er Van der Laan uit Hillegom verklaarde desgevraagd niet teleurge steld te zijn over de resultaten van zijn partij, maar wel minder blij te zijn over de verkiezingswinst van het CDA. Ook hij zag niet dat het provinciaal beleid van enige invloed op de verkiezingsuit slag was geweest, maar veel eerder de landelijke nek aan nek race tussen de PvdA en het CDA. Het feit dat het kabinet Van Agt in zijn regering met de WD in feite de lijn voortzet die onder het kabinet Den Uyl begonnen was, vond hij een bewijs dat de PvdA de goede richting had aangegeven. Van Van Agt zelf vond Van der Laan weinig uitgaan. Niet teleurgesteld ook toonde Wessel (D'66) uit Oegstgeest zich. Hoewel zijn partij in Leiden drie procent achteruit ging, vond hij toch, dat gezien de lande lijke lijn, met drie procent winst voor het CDA, zijn partij niet mocht klagen. In de staten van Zuid Holland krijgt D'66 nu vijf zetels in plaats van de ene zetel die zij reeds bezat. Ook hij vond het jammer dat de landelijke situatie deze verkiezingen overschaduwde. De vijf statenleden van D'66 zullen zich de komende tijd vooral gaan bezig houden met decentralisatie c.q. het ervoor zor gen dat de provincie meer taken over neemt van het rijk. Cees van Kuijen van de PPR toonde zich erg tevreden met de verkiezingsuit slag. In zijn woonplaats Warmond kreeg de PPR vijf procent van de stemmen en dat ligt ver boven het landelijk gemiddelde Van Kuijen: „De gunstige uitslag in Warmond komt waarschijn lijk omdat men mij in Warmond kent. Warmond is een kleine gemeente en ik woon er nu sinds 1965, dus men weet op wie men stemt". Het feit dat Van Kuijen nogal gekant was tegen de Schiphollijn en daarvan ook regelmatig uiting heeft gegeven is volgens hem minder belangrijk". Toen de Schiphol- spóorlijn actueel was, zat ik niet in de provinciale staten en in een later sta dium heb ik daar in de provinciale staten niets meer aan kunnen doen. Ik geloof echt dat het door die bekendheid komt. Wethouder van der Zalm stond op een niet verkiesbare plaats op de PvdA lijst. Desondanks kreeg hij zesen negentig voorkeurstemmen. Die be kendheid in een kleine plaats is erg belangrijk. In de provincie zal ik mij vooral met milieuzaken en het daarmee samenhangende werkgelegenheids- en economisch beleid gaan bezig houden". Rijnsburg wil oudheidskamer RIJNSBURG Burgemeester en wethouders van Rijnsburg willen het pand Oude VI iet weg 5 op korte termijn verbouwen tot een oudheidskamer. De in deling van het pand maakt voor het gebruik als oudheids kamer, ingrijpende verbouwin gen noodzakelijk. In de raadsvergadering van vanavond wordt een krediet van ruim 120.000 gulden hiervoor ge vraagd. Op de begane grond, de kelder en de bovenverdieping van het huis wil het gemeentebestuur drie tentoonstellingsruimten realiseren. Verder wordt ge dacht aan een archief- en biblio theekruimte die ook dienst kan doen als vergaderzaal. Voor ex posities is na de verbouwing een totale ruimte van 125 m2, terwijl de oppervlakte van de vergader zaal 40 m2 groot moet gaan worden. Het pand aan de Oude Vlietweg COLLEGE WILDE WONING NIET KWIJT NOORDWUK De gemeente raad van Noordwijk is zoals werd verwacht in tegenstelling tot wat het college wilde, ak koord gegaan met de verkoop van een aangepaste woning aan de Rembert Dodoenstraat aan oud-politieman J. Huurman. In tegenstelling tot wat het colle- ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude wenst niet langer te participeren in de totstandkoming van een recreatielandschap 's-Gravenwoude. Althans, het college van b en w stelt vanavond de raad voor op het principebesluit genomen in 1968 terug te komen. Het college vindt namelijk, dat bij recreatieve ontwikke lingen in de zogeheten 's-Gravenwoude-stijl, de gemeente Zoeter woude louter nadeel ondervindt. De gemeente Zoeterwoude komt namelijk voor relatief hogere kosten te staan. Bovendien zal er op Zoeterwouds grondgebied een zodanige verkeersintensiteit en concentratie ontstaan, dat van een recreatieve beleving weinig of niets zal overblijven. Tenslotte zal de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaartpolder opgeofferd moeten worden. Het is namelijk de bedoeling dat dit een plassenge- bied wordt. Als alternatief wil het college, gelet op de planologische Kroon-beslissing, het betreffende gebied naar Zoeterwouds inzicht recreatief inrichten. Burgemeester en wethouders van Leidschendam willen de provin cie meedelen dat zij weliswaar positief tegenover het project 's-Gravenwoude staan, maar dat de financiële mogelijkheden om mee te werken aan de realisering zoals de provincie dat wil niet aanwezig zijn. In een nota aan b. en w. werd ondermeer de vraag gesteld of de financiële consequentie van dit „ambitieuze project", de draag kracht van de deelnemende gemeenten niet te boven gaat. Op dit moment wordt voor de kosten van beheer en onderhoud, die voor rekening van de elf deelnemende gemeenten zullen komen, al gesproken over een bijdrage variërend van zeven tot vijftien gulden per inwoner. Het rijk zal, zoals eerder meegedeeld, 75 procent in de investeringskosten bijdragen en de provincie 15 procent. De kapitaallasten van de overige 10 procent komen voor rekening van de deelnemende gemeenten. In Leidschendam vindt men het pro ject een duidelijke bovengemeentelijke aangelegenheid, net als de Vlietlanden dat door de Provincie is gekocht en geëxploiteerd. Bovendien wordt het directe belang van het project voor de Leidschendamse bevolking niet gezien. De Provincie heeft de elf gemeenten gevraagd voor 1 april hun standpunt over de samen werking mee te delen. VOORHOUT De raadscommissie van financiën zal (vanavond) een oordeel moeten vellen over een nieuw type bibliobus dat in september van dit jaar in gebruik wordt genomen. De trekker met oplegger, een zogenaamde bibliotrailer, zou meer ruimte aan de uitleenboeken van de Provinciale Bibliotheekcentrale bieden. De statijd zou kunnen worden uitgebreid met vier en een kwart uur. Nu staat de bus gedurende in totaal drie uur en drie kwartier aan de Kerkweg en de Mauritsstraat. Het uitzoeken van de boeken wordt plezieriger dan nu het geval is in een te kleine ruimte met in het beschikbare tijdsbestek ook te veel mensen. De kosten zouden hierdoor met vijftienhonderd gulden stijgen. De raming voor de begroting 1979 wordt dan dertienduizend gulden. In de begroting van 1977 was een bedrag van zeven en een half duizend gulden geraamd. De openbare vergadering van de raads commissie begint om acht uur in het sous-terrain van het gemeente huis. DEN HAAG/LEIDEN - Een 29- jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden gevagenis- straf waarvan zes maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar en toezicht van het bureau voor alcohol en drugs. De Leidenaar had een groot aantal inbraken en diefstallen gepleegd. Hij had per dag onge veer tweehonderd gulden nodig om aan zijn behoefte aan verdo vende middelen te voldoen. De, Leidenaar zou tevens hebben deelgenomen aan een overval. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een 20- jarige straatmaker uit Leiden veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. Een 22-jarige schilder uit Leiden werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Het duo pleegde een groot aan tal diefstallen waarbij het twee tal het vooral op kassa's van winkels had voorzien. Op een van hun strooptochten werden de Leidenaars betrapt door een winkelierster. Zij trachtten de vrouw af te kopen door haar geld te bieden, wanneer zij de politie niet zou waarschuwen. De Leidenaars kwamen tot hun daden door hun verslaving aan drugs. ge wilde, maar ondanks dat had het college al rekening gehou den met deze visie van de raad en het voorstel tot verkoop op de agenda geplaatst. Oud-politieman Huurman raak te in 1966 bij een motor-ongeluk zo ernstig gewond, dat hij als gevolg daarvan grotendeels ver lamd raakte. Hierdoor kon de Noordwijkse agent niet langer in zijn toenmalige woning blij ven en na enig over en weer gepraat besloot de gemeente de verzekering en het ABP zouden overgaan tot uitbetaling van on dermeer smartegeld. In afwach ting hiervan zou de oud-politie man de woning van de gemeen te huren. Toen de heer Huur man evenwel tot aankoop wilde overgaan, verklaarde het college zulks nooit bedoeld te hebben. B. en w. stelden dat zij de wo ning in gemeentelijk bezit wil den houden om mogelijk in de toekomst andere invaliden van deze aangepaste woning te kun- nen laten genieten. De raad betreffende woning aan de Do- dacht daar evenwel anders over doenstraat voor de heer Huur- zijn gezm aan te kopen. De aspirantbewoners tijdens de rondleiding LEIDEN - Bij de oplevering van de flat met 100 apparte menten voor alleenstaanden aan de Smaragdlaan gistermid dag, werd door Wiima BV Den Haag een rondleiding aangebo den aan de talrijke genodigden. Wilma BV heeft op initiatief van de gemeente Leiden de bouw van deze flat verzorgd. De de tails van de woonruimtes wer den door de Federatie van te Leiden gevestigde woningbouw corporaties, een architectenbu reau en een adviescommissie van de Leidse woningstichting bepaald Deze woningstichting is nu de beheerder van de flat Ongeveer dertig vertegenwoor digers van deze samenwerkende instanties waren gistermiddag aanwezig om het resultaat van hun samenwerking te kunnen aanschouwen. In groepjes van zeven bezochten zij met een des kundige van Wilma een aantal woningen in de flat, die reeds door de bewoners gebruikt wer den. De reacties van zowel de bezoekers als de bewoners wa ren positief over de apparte menten. Erg goed vielen de open slaapkamer en het grote zonneterras aan de westzijde van de flat. Na deze rondleiding volgde de officiële opening in de receptie ruimte van de flat. Omdat de heer A. Verboom, die wethou der van volkshuisvesting is, ver hinderd was, werd deze verricht door de heer Axe van de Leidse woningstichting. maar verwachtte dat hierin ver- volgende raadsvergadering aan andering zou komen zodra de de orde worden gesteld. GEMEENSCHAPSCENTRUM DE ZILK Combinatie met voetbal accommodatie te prijzig DE ZILK Het nieuw te bouwen gemeenschapscentrum in De Zilk wordt niet gebouwd in combinatie met een nieuwe accommo- I datie voor de voetbalvereniging „Van Nispen". De realisatie van j een dergelijk gebouw zou een bedrag van 1,7 miljoen gulden vergen, terwijl het gemeenschapscentrum in de huidige vorm voor 925.000 gulden gebouwd wordt. Bij het ministerie van CRM wordt een subsidieverzoek ingediend. De subsidie zou op basis van het inwonertal van De Zilk een maximaal bedrag van 266.000 gulden kunnen opleveren. De financiële uitvoerbaarheid van het eerste plan in combinatie met Van Nispen werd door het gemeentebestuur van Noordwijker hout niet haalbaar geacht. Op basis van een behoeftepeiling in De Zilk, is besloten om in het gemeenschapscentrum aan de Sportlaan geen ruimte te reserveren voor de sportclub. Het centrum krijgt een centrale hal of ontmoetingsruimte die bij een zaal kan worden betrokken en ruimte biedt aan 200 personen. In de hal is een bar geprojecteerd en een uitschuifbaar podium voor toneeluitvoeringen en grote vergaderingen. Ook komt er nog een kleinere vergaderzaal en een recreatieruimte. In de stichtings- kosten is een bedrag van 40.000 gulden inbegrepen voor de inventaris. Bij de realisering van het ontmoetingscentrum zal behalve het herbestraten van de Sportlaan ook het aanleggen van parkeerplaatsen nodig zijn. Hiervoor wil het gemeentebestuur een bedrag van 151 duizend gulden uittrekken. Volgens de subsidieregeling Samenlevingsopbouw moet het ge meenschapscentrum worden gesticht en beheerd door een privaat rechtelijke instelling. De al bestaande stichting Wassenaar is bereid gevonden het centrum te beheren. De gemeenteraad van Noordwij kerhout zal zich m de vergadering van vanavond over de bouwplan nen van architect J. Brandt uit Noordwijk buigen. KORTWEG Wassenaar De personeelsver eniging „Gemeentebedrijven" viert morgenavond haar 25-jarig bestaan. Van vier tot zes uur 's-middags is er een receptie van het bestuur in de kantine op het magazijnterrein aan de Haven. Vrijdagavond 7 april is er een feest voor de leden en de geno digden in het Jeroenshuis, naar .aanleiding van het jubileum. Wassenaar De Wassenaar se carnavalsvereniging de „Deyl- knotsen" gaat binnenkort dui zend gulden aanbieden aan het Reumafonds, de Hartstichting en de Astmabestrijding. Het is de opbrengst van de jaarlijkse rommelmarkt. Wassenaar De Wassenaarse Hengelsportvereniging WHSV die morgenavond in het Je roenshuis haar jaarvergadering houdt, zal bij de bestuurswisse ling afscheid nemen van secre taris F. de Jong, die gedurende 27 jaar deze functie heeft ver vuld. Hij acht nu de tijd geko men zijn werk aan een ander over te dragen. Tijdens de jaar vergadering worden ook de in het vorige seizoen gewonnen prijzen uitgereikt en zal het wedstrijd-programma voor het komende jaar worden bespro- Sassenheim In socie'teit De Stormbal aan de Vaartkade wordt morgenavond een volks- da-\»avond gehouden. Onder lei ding van Yvonne Knijnenburg wordt aandacht besteed aan dansen uit Oost-Europa, Grie kenland en Israël. De bijeen komst begint om negen uur. Voorhout In het kader van het 25-jarig bestaan van de Voorhoutse Tennisclub SW ko men de bekende spelers Loek Sanders en Wouter Fok zater dag naar Voorhout. De te spelen wedstrijden bestaan uit een sin gle tussen Loek Sanders en Wouter Fok, gevolgd door een heren-dubbel, waarin ook de SVr-trainer Henk Emnes en het oud-lid Ted van der Bruggen zullen uitkomen. De wedstrijden beginnen om half twee in het stadsorganisatie Albert de Klerk besluit morgenavond een serie Goldtfusz-concerten in de Gemeentelijke Sportpark aan Hervormde kerk in Sassenheim de Leidsevaart. De aanvang is bepaald op acht De Zilk De oud-papier com missie van Van Nispen houdt zich zaterdag bezig met het op halen van oud-papier in De Zilk. Vanaf half tien worden zoveel mogelijk gebundelde pakken, dozen of plastic zakken opge haald. Sasse>heim De Haarlemse Zoeterwoude De K.P.J. afde ling Zoeterwoude organiseert morgen een filmavond in Ons Huis. Naast de hoofdfilm, „Vier is teveel" van Georges Feijdeau, zullen enige tekenfilms worden vertoond. Na afloop van de voorstelling zal er kunnen wor den gedanst. Aanvang 20.00 uur

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5