Jan Poortvliet: spelbreker' bij een afscheidswedstrijd Corsicanen tevreden Schijnwerpers zetten niet Cruijff maar PSV in het hcht Perspectief voor Brugge Dubbel succes voor trainer Leenheer Ans Smulders door PSV ontslagen Spanje oefent ,,als bekend" SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1978 PAGINA 17 TWEEDE GELE KAART NEESKENS Eindhoven Het is zeer de vraag ot Johan Neeskens mag uitkomen in de tweede wedstrijd tussen FC Barce lona en PSV. De middenvelder van de Catalanen liep tegen AZ '67 een gele kaart op in de XJEFA-Cupontmoeting. De strafcommissie van de Eu ropese Voetbal Unie zal, mede aan de hand van de rapporten van de Italiaanse scheidsrechter Gonella en de Westduitse waarnemer Walter Baresel, moeten be slissen of Neeskens na zijn tweede gele kaart geschorst wordt. SENSATIE BIJ GRASSHOPPERS-B ASTIA ZttRICH Aangemoedigd door tienduizend Corsicanen heeft Bastia, de club van Johnny Rep, een uitstekend resultaat behaald in de eerste wedstrijd in de halve eindstrijd van het UEFA-Cup- toernooi. Bastia verloor in Zilrich met 3—2 van Grasshoppers en heeft daardoor uitstekende kansen om de finale te bereiken. Bastia heeft aan overwinningen met 1—0 of 2—1 voldoende om zich voor de twee finalewedstrijden te plaatsen. Zürich beleefde een sensationele wedstrijd. Bastia schuwde, net als in eerdere UEFA-Cupwedstrijden, de aanval niet en was levensgevaarlijk. Tot groot enthousiasme van de meegereisde Corsi canen schoot Krimau Bastia in de 18e minuut naar de leiding. Twee minuten later werd het gelijk door Hermann, waarna Gras- shoppers in het voordeel kwam door Ponte, uit een strafschop. Nog voor de rust werd het weer gelijk door Papi, die eveneens van elf meter inschoot. Op dat moment was Bastia al tevreden en ging in de tweede helft wat meer verdedigend spelen. Grasshoppers kreeg een overwicht en won de wedstrijd verdiend met 3—2. Het derde doelpunt "itstond in de 54e minuut door Montandon. Van der Kuijlen Mjgt rust Eindhoven Willy van der Kuijlen zal in geen ge val zondag in Alkmaar uit komen in de competitie wedstrijd van PSV tegen AZ '67. „Ik heb besloten", aldus Kees Rijvers, „om Willy van der Kuijlen rust te ge ven, afgezien van de uit slag van het medisch on derzoek dat hij vandaag heeft ondergaan. Hij is al weken fysiek niet in staat een hele wedstrijd te spe len. Ik houd hem nu buiten de ploeg in de hoop dat hij volgende week zaterdag in Eindhoven kan uitkomen tegen FC Twente en woensdag daarop in de re turn tegen FC Barcelona". JUVENTUS SCOORT SLECHTS EENMAAL TURIJN FC Brugge gaf Juventus in het Stadio Communale in Turijn met spelend gemak partij en ging bijna nog met een nederlaag van 2—0 terug. Nadat Bettega vier minuten voor tijd voor een niet meer verwacht doelpunt voor Juventus had gezorgd, werd het op slag van tijd nog bijna 2—0 toen Cabrini na een fraaie solo alleen voor Jensen kwam en de bal voor het inschieten had. Cabrini schoot echter naast, zodat de schade voor de ploeg van Happel beperkt bleef. De nederlaag van 1—0 biedt Brugge niet zulke slechte perspectieven voor de return in eigen huis over twee weken. Brugge week in Turijn niet van het normale patroon af en speelde aanvallend voetbal. Al in de eerste minuut brak Sörensen door en moest Benetti een zware overtreding begaan om hem het scoren te beletten. Kansen kreeg Brugge nog genoeg, maar een echte afwerker, zoals Raoul Lambert die geblesseerd toe keek. was er niet. gemakkelijk op. De buitenspel val werd kundig gehan teerd. Dat maakte de wedstrijd niet gemakkelijk en voor de Italiaanse aanhang op de tribunes zelfs zenuwslopend. Tweemaal scoorde Juventus uit buiten spelpositie, maar de Zwitserse scheidsrechter Dubach deed het uitstekend en keurde de treffers van Bettega en Boninsegna terecht af. In de slotfase vertoonde de niet meer zo jonge Italiaan se ploeg vermoeidheidsverschijnselen. Juist in die pe riode viel toch het enige doelpunt. Tardelli bediende Bettega op maat. De linkerspits schoot de bal ineens langs de kansloze doelman Jensen. Kort voor tijd kreeg invaller Cabrini nog een uitstekende kans op een tweede doelpunt, maar hij schoot rakelings naast het. doel. Juventus: Zoff; Cuccureddu. Morini (Cabrini), Scirea, Gentile; Benetti, Causio, Tardelli; Furino, Bonigsegna, Achter ving Brugge d® FC Brugge: Jensen; Bastijns, Krieger, Leekens, Vol ders; Cools^Courant, Vandereycken; De Cubber, Ver- "«m van Juventus vrij heecke, Sörensen. EINDHOVEN De afscheidswedstrijd van Johan Cruijff is een drama geworden. In het volgepakte stadion van PSV werd FC Barcelona door doelpunten van Olmo (eigen doel), Harry Lubse en Paul Postuma naar een vernederende nederlaag van 3-0 gespeeld. Door het sublieme spel van Jan Poortvliet, die Johan Cruijff moest uitschakelen werd diens afscheid zelfs een dieptepunt in zijn glorierijke carrière. Diep ontgoocheld verliet Cruijff het veld. De schijnwerpers die letterlijk op hem gericht hadden moeten zijn, zetten PSV in eer en glorie. Een ontredderd FC Barcelona keek na een kwartier al tegen een achterstand van 2-0 aan. In de eerste minuten had Willy van der Kuijlen zijn visitekaartje al afgegeven. Met twee keiharde schoten uit de tweede linie probeerde Van der Kuijlen de Spaanse defensie een angstcomplex te bezorgen. Doelman Artola redde fraai, maar was kansloos bij een voorzet van Harry Lubse. De bal werd met het hoofd onderschept door Olmo, die onhoudbaar voor Artola m eigen doel kopte. Het was een knipoog van Vrouwe Fortuna naar het enthousiaste PSV, dat weer niet over pech had te klagen, toen De la Cruz de bal verkeerd afspeelde. Ook bij deze defensiefout stond Harry Lubse klaar om uit te halen. Met de moed der wanhoop greep Migueli naar het shirtje vari de doorgebroken Lubse. De noo drem werkte te laat. FC Barcelona was aangeslagen, In deze moeilijke periode was niet Johan Cruijff de grote dirigent van de Spaanse ploeg, maar Fortes en Rexach probeerden met snelle counters Barcelona uit de moeilijkheden te halen. Uit handen PSV, dat door de snelle voorsprong vleugels had gekregen, raakte echter plotseling vleugellam. Ook PSV kon het spel niet meer maken. De zo goed begonnen ontmoeting verloor de glans van een topduel. PSV gaf het initiatief uit handen en mocht bij de rust zelfs blij zijn dat FC Barcelona niet had gescoord. Na de rust brak de hel pas los. Barcelona combineerde techniek, snelheid en hardheid tot een grimmig geheel waar PSV niets tegenover kon stellen. Vooral linksbuiten Fortes ontpopte zich tot een schopper, tegen wie alleen scheidsrechter Gonella kon optreden. Rinus Michels later: „Ik heb Fortes eruit gehaald voor Esteban omdat ik vreesde, dat hij een rode kaart zou krijgen. Fortes is erg temperamentvol. Dat mag hij wel zijn, maar niet op het voetbalveld". Binnen twee minuten kregen Fortes en Neeskens een gele kaart. Door deze gele kaarten is de score voor Barcelona opgelopen tot vijf: Olmo, Zuviria en Migueli staan al op het bureau van de UEFFA in Zürich genoteerd. Barcelona bleef jagen en zette PSV onder zware druk. Toch was het succes voor de Eindhovenaars. Paul Postuma. ingeval len voor de niet fitte Willy van der Kuijlen, strafte verkeerd uitverdedigen Olmo af: 3-0. PSV waande zich al in de finale, schakelde over op defensief spel en gaf daarmee de sterkste troeven uit handen.. FC Barcelona herstelde zich. Neeskens kreeg meer bewegingsvrij heid op het middenveld en probeerde zijn ploeg tot acties te inspireren. Ook Cruijff werd meer in het spel betrokken. Acht minuten voor het einde kopte Migueli bij de enige kans op een tegendoelpunt rakelings over. Het drama Barcelona en de vernedering van Johan Cruijff. die in Eindhoven glorieus afscheid van het Nederlandse publiek had willen nemen, waren een feit. Zonder de PSV'ers een hand te geven, verliet de meest getalenteerde voetballer, die Nederland ooit heeft gekend, het veld. PSV - Van Beveren; Krijgh; Van Kraaij, Brandts, Stevens. Willy van de Kerkhof, Van der Kuijlen (Postuma), Poortvliet, René van de Kerkhof. Lubse, Deijkers. Barcelona - Artola; Ramos, Migueli. Olmo. De la Cruz; Neeskens, Fortes (Esteban). Asensi; Rexach, Cruijff. Zuviria. WIL VAN DER PLAS WASSENAAR Voor de tweedejaars beroepstrainer Henk Leenheer, die een nieuwe behoorlijke stal vol bloeds op Duindigt heeft en de leerling-jockey Toni Bentley was het gisteren een goede dag op Duindigt. Twee van de drie rennen werden door dit duo in winst omgezet. Eerst zegevierde men met de nieuwe Ierse import, de driejarige merrie Don Hat en een paar uur later met een oude getrouwe op Duindigt, Orion. De derde ren werd gewonnen door Dieter Weiss met Dusty. De middag was van start gegaan met sensatie aan de totalisator. De eerste koers kon als uitslag 1. Nallastar V. 2. Plenty Speed en 3. Olke Oostwijck, goed voor een trio-uitbetaling van ruim vijf mille. Winnend bracht Nallastar V in handen van Ruud Pools maar liefst 162 tegen één. De uitslagen: Speedy Crownprijs 2040 m: 1. Nalias ter V (R. Pools) km.tijd: 1.26.2. 2. Plenty Speed, 3. Olke Oostwijck. Winn. 162,— pl. 8,60 2,70 2,80 kopp. 516,70 trio 5136,10. Niet gestart: Nancy TerTaise, Pronto Dear. Lady Fitprijs 2150 m: 1. Don Hat (Ier) (A Bentley) 2.25.0, 2. Travelers Aide (VS), 3. Lolly Red (Ier). Winn. 7,60, pl. 1,70 1,40 7,50 kopp. 11,20. Star Castleprijs 2520 m: 1. Partner (C. Imming) 1.26.5, 2 Norman Bronstee, 3. Nicole d'Or. Winn. 4,80 pl. 2,80 1,70 6,80 kopp. 4,40 trio 537,90. Niet gestart: Olga Rozenhout, Menno Surprise. Noble Swingerprijs 2100 m: 1. Rusty Rustburcht H. Langeweg) 3.06.9 1.29.0, 2. Ramerentia, 3. Rimini. Winn. 2, pl. 1,10 1,60 kopp. 7,—. Noble Darbyprijs 1600 m: 1. Kondor Fez (C. Hetteling) 1.23.1. 2. King Buitenzorg, 3. Margo G. Winn. 10.80 pl. 5,50 5,40 2,50 kopp. 194,60 trio 1202.80. Niet gestart: Nappie, Manus Hanover. Kris Spencer. Abitourprijs 1800 m: 1. Dusty (D. F. Weiss) 2.02.5,2. Remember. 3. King of Honesty. Winn. 10.90 pl. 1,60 1,10 1,20 kopp. 19,50. Niet gestart: Grey Run, Royal Enfield. Speed Modelprijs 2100 m.: 1. Mai Regina (J. H. M van der Pijl) 1.23.9, 2. Lazuur, 3. Marjon Hess. Winn. 2,90 pl. 1,30 2,60 2,70 kopp. 8,20 trio 67,30. Niet gestart: Kameleon V High Noonprijs 1300 m: 1. Orion (A. Bentley) 1.23.1, 2. Moon River, 3. Ribo Night Winn. 3,40 pl. 1.40 1,30 1,70 kopp. 4- Summer Madoessprijs 2040 m.: 1 Maxi H (Q. Joosen) 1.22.2. 2. Lex Areta, 3. Kid D. ffina 30,70 pl. 2,50 5,40 1,50 kopp 110,40 trio 3188,70. Niet gestart: Loes Areta. Santiamprijs 2040 m: 1. Pepyn Bush (J. van Dooyeweerd) 1.25.0, 2. Postduif je, 3. Pronto Laguna. Winn. 1,90 pl. 1.20 2,80 1,50 kopp. 17,60. TOTALISATOROMZET 366.670.— NOTTINGHAM GELIJK Londen - De koploper in de Engelse League, Notting ham Forest, heeft gisteren tegen Middlesbrough ver rassend gelijkgespeeld: 2-2. Nottingham blijft leider. De uitslagen: Manchester United - Aston Villa 1-1, Norwich City - Derby County 0-0, Newcastle United - Manchester City 2-2, Middlesbrough - Nottingham Forest 2-2. Voor de Schotse eredivisie zijn gisteravond de volgende wed strijden gespeeld: Dundee United - Motherwell 1-1, Hibernian - Glasgow Rangers 1-1, Partick Thistle - Celtic 0-4, St Mirren - Aberdeen 1-2. Sportartsen beschuldigd van doodslag PERUGIA - Een officier van justitie in Italië heeft drie doktoren beschuldigd van poging tot doodslag wegens het feit dat zij voetballer Renato Curi van Perugia geen speelverbod hebben opgelegd op 30 oktober van het vorige jaar. Curi overleed na de wedstrijd tegen Juventus aan de gevolgen van een hartaanval. Pasqualino de Franciscis, de officier van justitie, zei dat de artsen Mario Tomma- sini, Fino Fini en Giancarlo Branzi bewijzen achter de hand hebben gehouden van Curi's gezondheidstoe stand. Volgens de officier had de voetballer al langer last van hartklachten. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - De veelvoudig Nederlands turnkam- pioene Ans Smulders-van Gerwen is na anderhalf jaar met onmiddellijke ingang ontslagen als trains ter van de keurt urns ters van PSV. Het bestuur van PSV twijfelt niet aan de technische capaciteiten van Ans Smulders maar geeft als officiële ontslaggrond op „organisatorische redenen". Er was al meermalen kritiek geleverd op de vrij harde aanpak, die Ans Smulders voorstond Er is haar officieel meegedeeld, dat het ontslag is gegeven op disciplinaire gronden. .Aleer weet ik ook niet", aldus een teleurgestelde Ans Smulders, die zich niet zonder meer bij het ontslag neerlegt. „Ik wil het werk afmaken waaraan ik begon nen ben. Het eerste dat ik nu ga doen, is overleggen met de oudercommissie, die altijd achter me gestaan heeft". Gijon Het Spaanse nationale elftal, zonder Asensi en Migueli (Barcelona), is gisteravond in Gijon de oefencampagne voor Argentinië begonnen met een overwinning van 3-0 op Noorwegen. Het Spaanse elftal, waarin drie debutanten opgesteld waren, heeft de 20.000 toeschouwers het bekende, zuidelijke spelletje getoond: weinig tempo, de bal van voet naar voet, technisch aanvaardbaar maar nauwe lijks of geen spektakel. Noorwegen had er in de eerste minuten toch grote moeite mee. In de zesde minuut opende Quini de score en vijftien minuten later werd het door Villar 2-0, wat ook de ruststand was. Na de hervatting hadden de Noren het beste van het spel. Spanje kreeg op het middenveld alle kans de geliefde speelwijze te demonstreren, maar werd niet echt gevaarlijk meer Nadat de Noren diverse riante mogelijkheden op treffers hadden laten lopen, kwam Spanje door een uitval toch nog aan het derde doel punt, door Dani. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Jan Poortvliet, die vijf seizoenen geleden zijn entree maakte bij PSV, werd gisteravond gekroond tot de held van Eindhoven. De tweeëntwintigjarige Zeeuw had, onder het toeziend oog van assistentbondscoach Jan Zwartkruis, Johan Cruijff uitge schakeld. Hij was al een week op de hooge van zijn zware taak. Vorige week dinsdag riep trainer Kees Rijvers hem apart op de training en ontvouwde zijn strijdplan. Toen al, zelfs voordat hij Barcelona—Real Sociedad de dag erop had bekeken. Rijvers was ervan overtuigd dat Poortvliet zijn taak aan zou kunnen. Door zijn sublieme spel stelde Poortvliet zijn kandidatuur voor het wereld- toernooi. Aanvankelijk had hij geweigerd naar Argentinië te gaan maar onder druk van familieleden heeft hij die beslissing herzien. Johan Cruijff had zich zijn afscheidswedstrijd op Nederlandse bodem anders voorgesteld. Hij moest diep buigen. Voor Jan Poortvliet die hem ook ditmaal „onder zich houdt. ..Ik heb er geen moment wakker van gelegen", zei Poortvliet na afloop van het duel. „Ik dacht steeds: ik kan van Johan Cruijff niet verliezen want als hest moest durde ik tegen hem af te gaan, ook voor eigen publiek. Daarom kon ik zonder zorgen aan mijn zware taak beginnen. Het was voor mij geen psychi sche belasting". ..In het veld heb ik van Cruyff geen moment last gehad Af en toe praatte hij wat tegen me, maar ook tegen de scheids rechter Dat werd hem noodlottig De Italiaan riep hem regelmatig op het matje en dat maakte Johan Cruijff onzeker. Dat was m mijn voordeel". ..Ik was nog amateur toen Johan Cruijff aan de top kwam. Hij was voor mij geen voorbeeld. Ik had meer respect voor Jo han Neeskens, ook vanavond", aldus een triomfantelijke Jan Poortvliet, de grote spelbreker op het afscheidsfeest van Cruijff. GranHioo* Ook de aangeslagen trainer van Barcelo na, Rinus Michels was vol lof over het spel van de PSV-er. „Poortvliet speelde een grandioze wedstrijd. Hij heeft Johan Cruijff volledig uitgeschakeld. Ik kan me voorstellen dat Cruijff de naam Poortvliet nooit meer zal vergeten". R'nus Michels bleef, ondanks de neder laag. glimlachen. Wanhopen is er niet bij. Hij ziet nog een kleine kans om de finale van het UEFA Cuptoernooi te bereiken ..Ipswich Town won op eigen terrein ook met 3—0, maar ging in Barcelona toch door de knièen. Maar PSV is wel béter dan Ipswich Town. De moeilijkheden lie gen er, en we zullen door moeten gaan. Normaal gesproken zit PSV al in de finale, maar wat is tegenwoordig npr- Fortes windt zich op, nadat hij Van Kraay heeft getorpedeerd. Willy van de Kerkhof roept de Spanjaard ter verantwoording en Zuviria komt sussend tussenbeide. Neeskens buigt zich over Van Kraay en Gonella kijkt toe terwijl Krijgh zich verwijdert. maai in het internationale voetbal? De tweede wedstrijd kan een heel ander beeld geven" Rinus Michels verder: „PSV is een totale ploeg. Dat kan ik van Barcelona niet zeggen. Mijn ploeg heeft veel problemen, vooral met middenveld en verdediging. We kunnen de bal niet in de ploeg hou den en als er druk wordt uitgeoefend, gaan we defensief fouten maken. PSV is attent genoeg om die af te straffen". Visie van PSV's trainer Kees Rijvers „De score was goed, de wedstrijd moe lijk. In Barcelona moeten we het hoof erbij blijven houden, want die ploeg ka op eigen terrein voor grote verrassinge: zorgen"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17