Hockeyers in halve finales Peer Maas eerste winnaar Omloop van Glazen Stad Sonnema Connors voor eerste keer in Nederland TOT ZIENS BU U THUIS. w JAQUES MARTIN NAAR VERDIENDE ETAPPEZEGE Nieuwe zege damesploeg Passagier vermist op veerboot INDELING VOOR MADRID Verlies van ruim 59 min voor VMF-Stork vditigchel SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1978 PAGINA 16 Uitslagen Spanje Amerika 0-0; Engeland België 3-0; Nederland Amerika 2-0; Engeland Spanje 2-0. StaAd na twee dagen 1 Engeland, Nederland 2 gespeeld, 8 punten; 3. Spanje 2-1; 4. Verenigde Staten 3-1; 5. België 2-0. Scheidsrechters naar KNVB gepromoveerd DEN HAAG Behoudens de uitslag van de Coopertest die zij nog moeten ondergaan, zullen de volgende veertien scheidsrech- ters uit de Haagse regie volgend seizoen in de KNVB gaan fluiten. Dit zijn: G. Meijer, C. B. Corion, M. Verbeek, Th. Bruyniks, B. J. Martin, L. Wagner, L. P. v.d. Boogert, H. J. v.d. Spek, M. Bouwmees ter, A. Das, B. A. M. van Rossem, A. Wolff, H. Pruis en J. Gandajal. ELSENE De zege in de vierde etappe van de Ronde van België, over 230 kilo meter en daarmee tevens de langste, is gegaan naar één van de renners die het meeste karakter heeft getoond: de Belg Jaques Martin. Dat betekende .tevens het eerste wapenfeit voor de ploeg van C en A die door afwezigheid van toppers als Merckx en Bruyere tot nu toe nauwelijks tegenstand kon bieden aan de formatie van Thureau en Maertens. Diezelfde kopmannen waren er in hoge mate verantwoordelijk voor, dat Martin kon winnen. Geen moment is er in de rit van La Calamine naar Elsene, een buitenwijk van Brussel, door het peloton gekoerst. Bij aankomst bleek het gemid delde maar net boven de 34 kilometer per uur te liggen. Was het daar onder gekomen, dan zou de organisatie het prijzengeld hebben gehalveerd wegens wanprestaties. Die werden, overigens nu ook geleverd. Met uitzondering van een viertal renners. De eerste van die vier, die het verdiende genoemd te worden, was Frans van Vlier- berghe. Deze sprong al na tien kilometer weg. De enige, die er behoefte aan had mee te gaan, was Eric Jaques. Het twee tal bouwde een voorsprong van liefst zeventien minuten op. Later nam ook Marcel Laurens de benen en wachtte1 dertig kilometer lang, op aandringen van zijn ploegleider, op Jaques Martin. Vijf kilometer voor de meet had laatstge noemde nog voldoende kracht voor een demarrage. Zodat hij uiteindelijk nog ruim een minuut eerder aan de eind streep arriveerde dan zijn medevluchters. Van het resterende trio won Van Vlier- berghe de sprint. De laatste heuvels in deze etappe waren verantwoordelijk voor een groot aantal uitvallers onder wie Patrick Serou en Jan Raas. Uitslag vierde etappe: Martin (Be!) 229,7 km in 6 uur, 39 min. en 25 sec Van Vlierberghe (Bel) op 1 min. en 18 sec; Laurens (Bel) z.L; Jaques (BeD z.t; Bracke (Bel) op 1 min. en 58 sec Schepers (Bel) op 2 min. en 3 sec.; Van den Haute (Bel) z.t.; Willy Planckaert (Bel) op 2 min. en 10 sec.; Van Thielen (Bel) z.t; Walter Planckaert (Bel) z.t.; De klasseringen van de Nederlan ders waren: Piet van Katwijk z.t; Jan Aling z.t; Fons van Katwijk z.t.; Cees Priem z.t; Jos Schipper z.t; Ben Koken z.t; André Dierickx bleef op de voorlaat- Maartens (Bel) op 2 min. en 20 sec Thurau (Wdl) op 2 min. en 32 sec., Pollentier (Bel) op 2 min. en 47 sec., Van Looy (Bel) op 2 min. en 52 sec., Aling (Ned) op 3 min. en 18 sec., Priem op 7 min. en 41 sec., Piet van Katwijk op 8 min. en 51 Schipper op 23 min., Koken op 24 min. en 30 sec., Fons van Katwijk op 24 min. en 24 Jan van Katwijk op 24 min. en 28 BUENOS AIRES Het eerste doel is bereikt. Het Nederlands hockey-elftal heeft zich gisteren middels een overwinning van 5-2 op de zwakke Ieren ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de wereld beker in Argentinië. Met tien punten uit zes wedstrijden aan de winnende hand. LEEUWARDEN - In de vijfde ronde van het Nederlands jeugdkampioenschap dammen heeft koploper Nico Knoops een puntenverdeling moeten toe staan aan Gert Prinsen. Wereld kampioen Bies en titelhouder Harmsma profiteerden hiervan door via eigen overwinningen op respectievelijk Vermin en Dollekamp de achterstand met één punt te verkleinen. eindigde de formatie van bondscoach Wim van Heumen tenslotte op de tweede plaats in groep B achter het ongeslagen Pakistan. In de halve finales is morgen Australië de nieuwe tegenstan der voor Nederland. De zilver en-medaillewinnaar van de laatstgehouden Olympische Spelen won gisteren met 3-2 van West-Duitsland. In de Argentijn se hoofdstad verloor Australië tot nu toe alleen met 2-0 van het inmiddels uitgeschakelde India. Destijds in Montreal versloeg Nederland de altijd felle Austra liërs in de groepswedstrijden met 2-1. „Misschien dat de Australiërs hier enigszins in het voordeel zijn, gezien het warme weer", aldus Maarten Sikking die dit maal tegen Ierland overigens buiten de ploeg bleef. „Maar verder maakt het niet zo veel uit nf we tegen Australië of tegen West-Duitsland moeten spelen. Vanafde halve finales wordt het toch meestal een soort lote rij". De wedstrijd tegen het opge brande Ierland had niet zo erg veel meer om het lijf. Van Heu men had ditmaal naast doelman Sikking ook de tot nu toe in dit toernooi falende Ties Kruize aan de kant gelaten evenals Van Eijk, Van der Staak en Gun ning. Wouter van den Bergh trad op als rechtervleugelverde diger. Ierland gaf in de beginfa se nog redelijk partij. En in de twintigste minuut werd Neder land plotseling wakker geschud door een treffer van Douglas uit een straf corner: 0-1. BELGRADO De internatio nale skibond zal bij het Interna tionaal Olympisch Comité plei ten voor de Joegoslavische stad Serajewo als Olympische stad in 1984. Concurrent is de Japan se plaats Sapporo. PARIJS Peru, dat bij het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië in dezelfde groep is ingedeeld als Nederland, speelt op 17 april een oefenwed strijd in het Pare des Princes tegen Paris Saint Germain. ROTTERDAM John van der Wiel heeft alleen de leiding ge nomen in het Nederlands kam pioenschap jeugdschaken. Hij won in de vijfde ronde van zijn naaste belager Frits van Dooren en heeft nu een half punt voor sprong op Janssen. Ook tegen Kuif bleef Van der Wiel later FC Den Haag wint in Zeist ZEIST FC Den Haag speelde gisteren op het KNVB-centrum in Zeist een oefenwedstrijd tegen het Nederlands amateurelftal en won met 2-0 door doelpunten van Albertsen en Zondervan. Nieuwe ambassadeur in Brussel DEN HAAG Tot ambassa- ken gisteren meegedeeld. Tot deur in Brussel is benoemd mr voor kort was Insinger ambas- J. H. O. Insinger. Dit heeft het sadeur in Madrid, ministerie van Buitenlandse Za- Plotseling kwam het bericht door bij de volgers dat de dok ter met spoed naar de kopgroep moest komen voor Peer Maas. BEDFORD Het Nederlands dameshockeyteam heeft ook de tweede wedstrijd in het internationale toernooi te Bedford in een overwinning omgezet. Na de wat teleurstellende zege van 2-1 op België eerder deze week werd nu Amerika met 2-0 verslagen. Vooral de eerste helft van de ontmoeting tussen Nederland en Amerika had een aantrekkelijk karakter. Dat leidde tot een velddoelpunt van de ver opgekomen Toos Bax, die daardoor haar vijftigste interland speciale luister bijzette. Kort na de hervatting bepaalde Elsemiek Hillen de eindstand op 2-0 uit een strafslag. i (Van een onzer verslaggevers) .VLISSINGEN De politie in Sheerness stelt een onderzoek in naar de verdwijning van een nog jonge man die op de veer boot Olau-Finn van de Olau Lijn naar Sheerness (Engeland) overboord is geslagen. Wie de man is, heeft Olau-Lijn nog niet kunnen achterhalen. Een Duits echtpaar dat zich betrekkelijk dicht bij de man bevond toen hij van boord verdween, kon de Engelse politie geen duidelijk heid over de juiste toedracht van het gebeurde verschaffen. Direct na het incident in de nacht van dinsdag op woensdag keerde de kapitein van de veerboot om op zoek naar de man, maar het zoeken leverde geen resultaat op. Ook twee andere schepen die bij het on derzoek assisteerden, konden de man niet meer vinden. Het viel gelukkig voor de strijdlustige Maas erg mee. Hij had alleen wat last van kramp en stapte niet af. Met nog tien kilometer kwam er bij deze kopgroep van elf een tweede groep van vijftien renners en bijna gelijktijdig sprongen er De drie renners, die in Naaldwijk elkaar de overwinning in de eerste Omloop van de Glazen Stad zouden betwisten, gezamenlijk op weg naar de finish. John Verbeek rijdt nog aan de leiding voor winnaar Peer Maas en nummer drie Henk Mutsaers. Binnen zeven minuten was de achterstand omgezet in een voorsprong. Tweemaal scoorde Paul Litjens - met twaalf doel punten uit zes wedstrijden op de gedeelde eerste plaats van het topscorersklassement in Buenos Aires - uit een strafcorner. Pas .na de hervatting hield Neder land de vaart er enigszins in. Tim Steens, Paul Litjens en Tommy van 't Hek voerden de score tot 5-1 op. Gregg bepaalde de eindstand vervolgens op 5-2. Blessure Voor Imbert Jebbink had de strijd tegen Ierland een minder plezierige bijsmaak. De altijd koelbloedige speler van Kam pong bleek na afloop een tame lijk ernstige spierblessure aan een dij te hebben opgelopen. Fysio-therapeut Ed van Breuke len zag het voor Jebbink ten aanzien van de wedstrijd mor gen tegen Australië somber in. Ook West-Duitsland kwam ge havend uit de strijd tegen de harde Australiërs. De laatste vijftien minuten moest men zelfs met tien man uitspelen omdat Ralf Lauruschkat met een gapende hoofdwond en een vermoedelijke hersenschudding het veld moest verlaten. Pakistan werd ongeslagen win naar in groep B door een niet mis te verstane overwinning op gastheer Argentinië: 7-0. In groep A eindigde Australië als eerste gezien de behaalde zege op West-Duitsland dat als twee de uit de bus kwam. Paul Litjens bezet na zijn drie treffers in de wedstrijd tegen Ierland de gedeelde eerste plaats op de topscorer- slijst van het wereldkampioenschap hockey in Argentinië. Uitslagen groep A: Australie-West- Duitsland 3-2, Polen-Canada 2-1, Bei- 5. Canada gië-Engeland 1-0. 6- Belgir Uitslagen groep B: Nederland-Ier- 7. Polen Land „Pakistan-Argentinië 7-0, Eindstand groep B: Spanje-Italiê 3-0. Pakistan 2. Nederland Eindstand groep A 3. Spanje 1. Australië 6 5 0 1 10 18—7 4. Argentinië 2. West-Duitsland 6 3 2 1 8 5. Maleisië 25—13 6. Ierland 3. India 6 3 1 2 7 8-12 7. Italië Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. —-3 Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde^ Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. Herenh Het Nederlandse damesteam is voor het toernooi om de wereldbe ker hockey, dat van 16 tot 24 september in Madrid wordt gehouden, in groep B ingedeeld met Argentinië, India, Canada of Mexico en Oostenrijk, Frankrijk of Tsjechoslowakije. In groep A spelen bekerhouder West-Duitsland, België, Spanje, Japan en Nigeria of Ghana. ROTTERDAM Ahoy' lijkt eindelijk de „grote vis" aan de haak te hebben geslagen. Lijkt, want met Jimmy Con nors weet je eigenlijk pas ze ker dat hij komt als de Ameri kaan goed en wel op de baan staat. Veel toernooidirecties hebben in het verleden slape loze nachten gehad over ^lim bo", die achteloos links en rechts toezeggingen deed om een evenement op de luiste ren, maar als puntje bij paal tje kwam bleef het „enfant terrible" van de internationa le tenniswereld liever thuis. Inmiddels lijkt Connors zijn leven wat gebeterd te hebben, mede onder druk wellicht van de spclersvakbond ATP die op ongeoorloofd wegblijven een stevige boete stelde. Tegenwoordig kunnen spelers slechts bericht van verhinde ring sturen als die vergezeld gaat van een medische verkla ring. Iemand, die voor een be paald toernooi inschrijft, ver plicht zich daarmee ook te ver schijnen. Hoewel, vorig jaar had Björn Borg zich voor Rot terdam aangemeld, maar bleek later in dezelfde week ergens anders te moeten spe len. Borg kwam niet, Ahoy' zat met de brokken, diende een schadeclaim in, maar zag daar later weer van af Het ziet er nu evenwel naar uit dat 's werelds sterkste tennis ser, Connors, voor de eerste keer ons land zal aandoen, tot groot ongenoegen waarschijn lijk van de organisatoren van het andere profevenement in ons land. Die hadden komend najahr de primeur van Con nors willen hebben, maar vis sen nu achter het net. Overi gens had de Amerikaan aan vankelijk niet voor Rotterdam ingeschreven, maar liet zich pas strikken na aandrang van de heren McDonald en Davies van World Championship Ten nis (WCT). Toen Ahoy' enige dagen geleden telefonisch bij de familie Connors informeer de in casu bij moeder/ma nager Gloria bleek toch wel tot verrassing van de toernooi- Jimmy Connors: de grote attractie van het interna tionale tennistoernooi in Rotterdam. leiding bereidheid te bestaan om naar Nederland te komen. Dinsdag werd de zaak monde ling tot overeenstemming ge bracht. Het betekent dat Con nors voor één toernooi het overstapje naar Europa maakt, want zondagavond ver trekt de miljonair spoorslags terug naar Dallas. Twee dagen later wordt hij namelijk in Ohio verwacht. Recht Om Connors, ondanks het feit dat hij niet had ingeschreven voor Rotterdam toch in de piste van Ahoy' te krijgen, maakte de organisatie ge bruik van haar recht om zelf drie spelers voor het toernooi aan te wijzen. De tweede is Louk Sanders, die het overi gens met de loting voor de eerste ronde wel erg slecht trof. De Leidenaar dient het volgende week op te nemen tegen niemand minder dan Björn Borg, de Wimbledon- winnaar van vorig jaar die achter Connors als tweede is geplaatst. „Ik tref het wel zeer ongeluk kig", verklaarde Sanders giste ren nadat zijn naam aan die van de Zweed was gekoppeld. „Ik had graag één of twee ronden overleefd, maar daar is nu natuurlijk weinig kans op. Terwijl er in het veld wel een aantal spelers is te vinden dat ik redelijkerwijs gespro ken moet kunnen verslaan". Sanders heeft overigens al re kening gehouden met een vroegtijdige uitschakeling. Vanaf volgende week donder dag neemt hij deel aan een zogenoemd satelliettoernooi in Italië, waar hij twintig ATP- punten kan verdienen. „De mogelijkheid bestaat dat ik wel word toegelaten tot het Grand Prixtoernooi van Nice dat twee weken na Rotterdam wordt gehouden. Ik zit er we liswaar niet rechtstreeks in, maar als er wat vaak ge beurt drie spelers afzeggen, speel ik daar. Het is wel verve lend dat er op dit ogenblik in Europa zeer weinig te doen is". Tom Okker, de tweede en laat ste Nederlander de organisa tie: „De nog openstaande plaatsen er heeft zich een aantal spelers afgemeld onder wie Alexander, Pecci, Mot tram worden zeker niet door Nederlandse spelers inge nomen") ontmoet in de eerste ronde de Indiër Vijay Amri- tray en bij eventuele winst stuit de ex-Haarlemmer waar schijnlijk op de Mexicaan Ra mirez. Okker speelt in het dubbelspel met de Pool Fibak. Of ook Sanders in dit onder deel uitkomt is nog niet zeker. De organisatie is nog doende enige dubbelcombinaties te strikken. Het toernooi begint maandag om 12.00 uur en wordt om 18.30 uur hervat. FRANK WERKMAN voorsprong van een kleine halve minuut op en Henk Mutsaers deed nog een poging om alleen weg te gaan, maar dat mislukte. Piet van der Kruys uit de ploeg van Henk Mutsaers deed een poging om nog bij de drie lei ders te komen, maar Toine van de Bunder stond dit niet toe. Voor, het Naaldwijkse sportcen trum De Pijl, ging Peer Maas met gering verschil als eerste over de eindstreep. De uitslag: 1. Peer Maas (Huij- bergen) in 3.21.24, 2. John Ver- beke (IJzendijke), 3. Henk Mut saers (Schijndel), 4 Theo de Rooij (Utrecht) op drie secon den, 5. Peter Koppert (Monster) op 26 seconden, 6. Egon van Kessel (Velddriel), 7. Martin Ta verne (Amsterdam), 8. Aad de Groot (Gouda), 9. Guus Bi^rings (Uden), 10. Frits Pirard (Breda). ARTHUR VAN RIJSWIJK AMSTERDAM VFM-Stork heeft over 1977 een geconsoli deerd operationeel verlies gele den van ƒ59,3 min tegen een verlies van ƒ13,8 min in het voorgaande jaar. Daarenboven is in verband met herstructure ring een bedrag van 73,6 min ten laste gebracht van de reser ves. De in dit bedrag begrepen boekverliezen van 41,7 min hebben geen liquiditeitsgevol gen, aldus het concern. Het grote operationele verlies over 1977 is voornamelijk te wij ten aan de voortdurende reces sie in de kapitaalgoederenindus- trie, die vooral zijn volle invloed deed gelden op de resultaten van Stork-Werkspoor Diesel waarvan de omzet voor een be langrijk deel afhankelijk is van de gang van zaken in de scheepsbouw en van de appa- ratenfabrieken van Bronswerk Ketel- en Apparatenbouw en Stork Velsen. Het gezamenlijke verlies van deze ondernemingen overtreft het concernverlies. De vooruitzichten voor 1978 zijn volgens het bestuur, mede in verband met het uitblijven van de opleving van.de vraag naar kapitaalgoederen zodanig, dat het jaar met een verlies zal wor den afgesloten. De omvang van het verlies zal mede afhangen van het tempo, waarin voorge nomen reorganisaties ten uit voer kunnen worden gebracht. De overheid heeft VMF-Stork op 20 maart een financierings aanbod gedaan van in totaal 235 min, vrijwel geheel m de risicodragende sfeer, en waar van in de komende jaren 155 min rentevrij. Het financieringsaanbod zal vol gens VMF-Stork een belangrijke positieve invloed hebben op de ■toekomstige balanspositie van het concern. Ondanks de verlie zen blijft het risicodragend ver mogen ten opzichte van 1976 op peil. Daarnaast wordt een be langrijk onderdeel van het con cern gedeconsolideerd door deelneming van de overheid in Stork Werkspoor Diesel. NAALDWIJK Toine van de Bunder had er giste ren vrede mee dat zijn ploeggenoot van Gazelle, Peer Maas, in Naaldwijk de eerste Omloop van de Glazen Stad op zijn naam bracht. De tweede nederlaag in dit seizoen voor Van de Bunder uit IJzendijke. Hijzelf over de prachtige overwinning van Peer Maas: „Toen hij in een groepje van drie zo'n tien kilometer voor de eindstreep wegsprong, remde ik de zaak een beetje af. Peer Maas is een uitstekende renner en de klassieke winst komt hem toe". Maas zegevierde in de tijd van 3.21,24 voor John Verbeke en Jan van Erp. -ww^-wwww* vooralleö wat met zeilen en windsurfen te maken heeft IN HET CENTRUM - SPUI 262 DEN HM6 -TEL. 070-605G2O VVLtLVVtViUAV Zo'n honderdtwintig renners gingen gistermorgen voor de ruim 140 kilometer in Naaldwijk van start. De Omloop van de Glazen Stad deed bijna elk plaatsje in het Westland tot tweemaal toe aan. Streekfavo- rieten zoals Joop van Vliet (Honselersdijk), Peter Koppert (Monster), Nick Toussaint (Naaldwijk) en Frans van den Enden (Monster) mochten het eerste gedeelte van de omloop dikwijls op kop rijden. Feitelijk gebeurde er toen nog niets. De eerste werkelijk grote ontsnap ping was na 72 kilometer. Zeven renners hadden toen een voor sprong genomen van vijfender tig seconden. Dat werd later terug gebracht en vervolgens kreeg de groep nog gezelschap van vier renners. Dit groepje van elf bestond uit: Maas, De Rooij, Van de Bunder, Koppert, Mutsaers, Snoeiijink, Hogervor- st, Schipper, Brandse, Kamer ling en De Groot. Met nog vij fendertig kilometer voor de boeg had deze kopgroep een voorsprong genomen van ander halve minuut. vier man uit de nu groep van 26 man weg. Dit kwartet nam een voorsprong van achttien se conden. Later viel de Gazelle-renner Theo de Rooy terug en gingen Peer Maas, Henk Mutsaers en John Verbeke op de finish af. De drie renners bouwden een

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16