Mühren: ,,Nog nooit een strafschop gemist bij Twente en dan juist nu. TWENTE STRUIKELT OVER EERSTE ECHTE TEGENSTAND IS RENSENBRINK: „IN BRUSSEL KARWEI AFMAKEN" DOELPUNT VAN LIVERPOOL KANl BORUSSIA M.G. OPBREKEN Austria Wien goede kans op finale ülSPORTLEIDSE COURANTDONDERDAG 30 MAART 1978 x PAGINA 15 Düsseldorf, - Bosussia Mönchen-GIadbach heeft revan che genomen op Liverpool voor de verloren Europese bekerfinale in Rome. De Westduitse kampioen ver sloeg voor 67.000 toeschouwers in het Rheinstadion te Düsseldorf de Engelse bekerhouder met 2-1. Het was de eerste wedstrijd in de halve finales van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. Borussia nam wraak door Liverpool de eerste neder laag in dit Europese bekerseizoen toe te brengen, maar of de score van 2-1 voldoende zal zijn om zich opnieuw finalist te mogen noemen, valt sterk te betwijfelen. Liverpool heeft over twee weken op Anfield Road aan een overwinning van 1-0 voldoende om de finale te Tot drie minuten voor het einde zag het er naar uit dat Borussia met 1-0 zou winnen. Voorstopper Hannes had in de 27e minuut bij een doelworsteling hard ingeschoten. Na een anti-Argentiniëdemonstratie, tien minuten voor het einde, vielen echter nog twee doel punten. Invaller Johnsson kopte in de 87e minuut de gelijkmaker in. Amper een minuut later lanceerde international Rainer Bonhof, die zijn zesentwintigste verjaardag vierde, een van zijn befaamde afstands schoten. Van twintig meter knalde 'hij langs doelman Clemence. Borussia kon juichen om de overwinning, maar moet niettemin uitschakeling vrezen. Het door de Engelsen gescoorde doelpunt in Düsseldorf kan over twee weken wel eens zwaar gaan wegen. Nadeel Een nadeel voor Borussia was het ontbreken van de Deense vleugelspits, Alan Simonsen, de Europese voetballer van het jaar. Hij liep vorige week een zware blessure op. Niettemin begon de thuisclub met en zwaar offensief. Al in de vijfde minuut passeerde Heynckes doelman Clemence. maar verdediger Thompson redde op de lijn. De verdediging van de bekerhouder speelde in de eerste helft -onzeker Borussia kreeg kansen, maar Clemence was in uitstekende vorm. In de 27e minuut was de doelman van het Engelse nationale team echter kansloos toen voorstopper Hannes, die in verdedigend opzicht geen moeite had met Kenny Dalglish, de bal na een doelworsteling hard inschoot, 1-0. Vergeten Gevaarlijk voor de Engelsen was ook Simonsens vervanger, de Belg Del'Haye. Hij deed de Deen met zijn snelle rushes bijna vergeten. Tien minuten voor de rust verprutste Kulik een uitste kende kans. Hij wachtte te lang met de pass naar de vrijstaande Heynckes, die een voortdurend gevaar was. In de 59e minuut passeerde hij Clemence weer, maar zijn geraffineerde kopbal belandde tegen de paal. Aan de andere kant bracht Liverpools linkerspits Steve Heighway terrier Berti Vogts meermalen in verlegen heid. Zo ontstonden ook kansen voor de Britten. (Invaller Johnsson kopte uit een voorzet van Heighway drie minuten voor tijd de gelijkmaker in. Dat gebeurde op het moment dat een deel van het publiek al op weg naar huis was. Onmiddellijk erna richtte de jarige Bonhof zuiver en schonk hij zijn ploeg alsnog de zege: Borussia: Kleff; Wohlers. Vogts. Hannes, Bonhof; Nielsen, Wimmer, Kulik; Del'Haye, Heynckes, Lienen. Liverpool: Clemence; Hughes, Neal, Thompson. Smith; Kenne dy (Johnsson), Case, McDermott; Callaghan. Dalglish, Heigh- Oostduitse scheidsrechter geen amulet ENSCHEDE Nog een re tourtje Brussel en de post bui tenlandse reiskosten op de be groting van FC Twente kan worden afgesloten. Want hoe wel in de voetballerij veel mogelijk en bijna niets onmo gelijk is, moet het toch sinds gisteravond kwart voor tien uitgesloten worden geacht, dat de Enschedese club de trip naar Parijs mag maken om daar op 3 mei de finale van het toernooi om de Euro pese Cup II te spelen. Dat betekent dan, dat sinds 1961, toen voor het eerst een toernooi om de Europacup II werd ingesteld nog geen Ne derlandse club erin is geslaagd om tot de eindstrijd door te dringen. Tot gisteren leek FC Twente een redelijke kans te hebben maar de droom werd wreed verstoord door Ander- lecht, dat twee seizoenen gele den de pompeuze trofee ver overde ten koste van West Ham United, er een jaar later afstand van moest doen ten gunste van Hamburger SV en er nu als eerste in kan slagen om drie keer in successie in de finale te staan. Weliswaar kwalificeerden ook AC Milan, dat als enige twee keer die beker won, en Glasgow Ran gers zich in de loop der jaren driemaal bij de laatste twee, maar dat gebeurde met een onderbreking van enkele sei zoenen. De traditie wilde dat FC Twente onder Oostduitse arbi trage immer tot goede resulta ten kwam. Ook gisteren leek een scheidsrechter uit de DDR voor FC Twente als een soort amulet te fungeren. Adolf Pro- kop kende de thuisclub een strafschop toe die in de cate gorie „geschenken" onderge bracht moet worden. Arnold Mühren, de anders zo trefzekere middenvelder, was de aangewezen man om die unieke mogelijkheid te verzil veren. Terwijl de spelers van Ander- lecht nog in een heftige discus sie gewikkeld waren met de rechtspreker wat doelman Nico de Bree een gele kaart zou opleveren stond Müh ren te overleggen in welke hoek hij de bal zou mikken. Toen na ruim een minuut oponthoud de strafschop geno men kon worden, eindigde de schuiver tegen de paal. Ook kwaliteit Het ontregelen van de Twent se aanval was een van de wapens die Anderlecht han teerde. Een ander was het opereren vanuit een versterk te verdediging. Regelmatig bestond de laatste linie uit vijf man, een aantal dat her haaldelijk uitgebreid werd met enige teruggekomen mid denvelders of aanvallers. Zij wierpen niet alleen door kwantiteit, maar ook door hun kwaliteit Hallvar Thoresen had bijvoorbeeld nagenoeg niets in te brengen tegen Gil bert van Binst, op de andere flank besliste Jean Thissen de meeste duels met Jaap Bos in zijn voordeel en in het cen trum beperkten John Dusbaba en Hugo Broos de speelruimte voor Ab Gritter tot een mini mum een dusdanige barriè re op dat er voor de Ensche- deërs nagenoeg geen doorko men aan was. Het feit, dat de twee doelver- dedigers van alle spelers de minste energie hoefden aan te wenden, kan toegedicht wor den aan de wetenschap, dat beide ploegen toch wel de no dige vrees voor elkaar koester den. Eigenlijk wel verklaar baar, want hun uitgangsstel lingen waren volkomen iden tiek. Zowel FC Twente als An derlecht kunnen geen aan spraak meer maken op de na tionale titel, beide ploegen zijn uitgeschakeld in de vaderland se bekertoernooien, en in de respectieve competities hel> ben ze nagenoeg gelijke resul taten geboekt: FC Twente ver gaarde in 20 duels 42 punten Nico de Bree zet zijn vuisten tegen de bal als Arnold Mühren heeft gekopt. V.l.n.r. Thijssen, Mühren, Nielsen, Oe Bree, Coeck. met de doeicijfers 57 - 21, An derlecht kwam tot een punt minder: 58 - 23. Uitgebreid Ook in de voorgaande drie ronden van dit Europa Cup toernooi hadden de ploegen nog een ding gemeen, een pro- duktie van veertien treffers. Voor FC Twente bleef dat totaal staan, Anderlecht breidde het met één uit. Een doelpunt, dat in de negen de minuut van de tweede helft ontsproot uit een pass van Francois van der Eist. Via Rob Rensenbrink, die overigens door Cees van Ierssel be kwaam geschaduwd werd, be landde de bal voor de voeten van Bennie Nielsen, die na een slimme schijnbeweging scoor de. Pal daarop stond Frans Thijs sen, die met een bandage om het rechterbovenbeen aan de tweede helft begonnen was vlak voor de pauze had hij een trap tegen de dij gekregen zijn plaats af aan Theo Pahl- platz. Met hem in de gelederen slaagde FC Twente er niet in om Anderlecht, dat Nielsen nog wisselde voor de 36-jarige routinier en verdediger Jean Dockx, in paniek te brengen. Daarvoor miste het spel van de Enschedeërs kracht, fanta sie en snelheid. Veel gevaarlij ker was Anderlecht de eer ste echte tegenstander van Twente na Bran Bergen en Vejle met zijn wijd en zijn beruchte counters, die razend snel uitgevoerd werden. Doel punten leverde dit niet meer op, maar op 21 april zal in Brussel wel blijken, dat het de formatie van Raymond Goet- hals toevertrouwd is een der gelijke minimale marge als ba sis te gebruiken om voor de derde keer de finale binnen te marcheren. Kyo Teusink FC Twente - Van Gerwen; Van Ierssel, Drost, Overweg, Wildschut, Van der Vall, Thijssen (Pahlplatz), Mühren; Bos, Gritter, Thoresen. Anderlecht - De Bree; Broos, Van Binst, Dusbaba, Thissen; Van der Eist, Coeck. Haan; Vercauteren, Nielsen (Dockx), Rensenbrink. EUROPA CUP I Ju vent us (Ita)-Club Brugge (Bel) 1-0 (0-0). 81. Bettega 1-0. Scheidsrechter: Dubach (Zwi). Toe schouwers: 65.000. Borussia Mönchengladbach (Wdi)-Liverpool (Eng) 2-L 27. Hannes 1-0,87. Johnson 1-1,88. Bonhof 2-1. Scheids rechter: Muro (Spa). Toeschouwers: 67.000. EUROPA CUP n FC Twente (Ned)-Anderlecht (Bel) 0-1 (0-0). 51. Nielsen 0-1. Scheidsrechter: Propkop (Odl). Toe schouwers: 22.000. Dynamo Moskou (RusKAustria Wien (Oos) 2-1 (0-1). 26. Baumeister 0-1, 84. Tsjereselli 1-1, 85. Gersjkowitsj 2-1. Scheidsrechter: Babacan (Tur). Toeschouwers: 50.000. UEFA CUP PSV (Ned)-CF Barcelona (Spa) 3-0 (2-0) 9. Olmo (eigen doel) 1-0, 17. Lubse 2-0, 70. Postuma 3-0. Scheidsrechter: Gonella (Ita). Toeschouwers 29.000. Grasshoppers (Zwi)-Bastia (Fra) 3-2 (2-2). 18. Krimau 0-1, 20. Hermann 1-1, 31. Ponte (strafschop) 2-1, 33. Papi (strafschop) 2-2, 54. Montandon 3-2. Scheidsrechter: Carpenter (Ier). Toeschouwers 35.000. MOSKOU Ondanks een kleine nederlaag (2-1) tegen Dynamo Moskou in Tiflis beeft de Oostenrijkse beker winnaar Austria Wien een goede kans om de finale van het Europese Cuptoernooi te bereiken. Austria heeft over twee weken in Wenen aan een overwinning met 1-0 genoeg om de eindstrijd te behalen. De Oostenrijkers maakten in Tiflis een uitstekende indruk. Zeker in de eerste helft bepaalden zij het spel. Austria nam in de 26e minuut dan ook verdiend de leiding dogr Baumeister. Technisch was het allemaal verantwoord en de verdediging zat uitstekend in el kaar. Er kwamen in de eerste helft dan ook weinig kansen voor de Russen, die na rust een zwaar offensief inzetten. Austria kwam meermalen in moeilijkheden, maar hield tot de laatste zeven minuten de voorsprong vast. Toch zou Dynamo Moskou nog winnen. Tsjereselli nam de gelijkmaker voor zijn rekening en twee minu ten later produceerde Gersjkowitsj het winnende doel punt Niettemin waren de Oostenrijkers na afloop van de sportieve strijd - de Turkse scheidsrechter Babacan kon de gele kaarten in zijn zak houden - het meest tevreden. (Van onze verslaggever) ENSCHEDE De spelers van F.C. Twente deden alle maal nog wel hun best hun teleurstelling te verbloemen, en te doen geloven dat er nog altijd kansen zijn om de finale van het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars op 3 mei in Parijs te bereiken, maar erg overtuigend klonk het niet. In het bijzonder niet uit de mond van Arnold Mühren, die in de 27ste minuut van F.C. Twente-Anderlecht de omstreden strafschop miste. Nooit eerder faalde hij van elf meter voor de Enschedese club, nu echter schoof hij de bal tegen de linkerpaal. Mühren: „ik wilde wel door de grond zinken. Misschien dat ik er bij Volendam ooit wel eens een niet benut heb, maar voor Twente nog nooit. Dat het nu juist in deze wedstrijd moe gebeuren. Het is erg plezierig dat de trainer en de jongens het zo goed hebben opgevangen en me niks kwalijk nemen, maar ik heb eigenlijk wel voor Anderlecht de beslissing gebracht". Mühren was wel zo eerlijk om te zeggen dat de consternatie rondom de dubieuze strafschop hem niet uit zijn concentratie had gehaald. „Dat mag niet als je al een jaar of twaalf voetbalt. Dan moet je daar boven staan. Ik sneed de bal gewoon een beetje te veel. Triest, want we hadden bij de rust met 2—0 voor moeten staan. Door dat ik die strafschop miste, gaf ik Ander lecht moed en kregen wij een tik". Geraakt Hallvar Thoresen was bet niet met alle Belgen eens dat de strafschop ten onrech te door Prokop werd toegekend. De jonge Noor, die van Gilbert van Binst nauwe lijks kansen kreeg: „Dusbaba raakte me wel degelijk. En de ene scheidsrechter geeft voor zo'n overtreding een strafschop en een ander niet". Epi Drost was van mening dat F.C. Twente wat te gespannen had gespeeld in vergelij king met de Belgen. De aanvoerder: .An derlecht voetbalde wat koeler dan wij. Vergeet echter niet, dat wij tegenover een ploeg stonden die voor de helft uit het Nederlands en de andere helft uit het Belgisch elftal elftal bestaat. Het klinkt misschien een beetje afgezaagd maar dit was óok onze tiende wedstrijd in zesen twintig dagen. Dat gaat je toch niet in de koude kleren zitten. Ik vind dat de K.N.- Klasse Over de Belgische treffer zei Drost: „ik moest Cees van Ierssel in de rug dekken. Nielsen zette ons allebei op het verkeerde been omdat ik dacht dat hij meteen zou schieten toen Cees was uitgespeeld. Daar wachtte hij echter even mee. Dat was gewoon een klasse doelpunt". Drost erkende voorts, maar dat was geen verrassing, dat het resultaat aanzienlijk minder was dan hij had verwacht Deson danks: „Je mag een partij nooit verloren geven zonder ervoor te spelea Maar dat dit geen gunstige uitgangspositie voor de return is, is duidelijk". En Arnold Mühren: „Die 1—0 is natuurlijk niet zo best, maar misschien dat wij toch nog voor een ver rassing kunnen zorgen als we in Brussel net zo spelen als Anderlecht hier. Wij kunnen toch ook per ongeluk een doelpunt maken?" Wellicht dat het F.C. Twente een klein beetje houvast kan bieden, dat de ploeg nooit eerder op Europees niveau werd uitgeschakeld als eerst een thuiswedstrijd werd gedeeld. Veel meer dan een kleine ruggesteun kan dat historische gegeven echter nauwelijks zijn. Heel verschil In het Belgische kamp verbaasde Johnny Dusbaba zich er nog steeds over hoe zijn redding tot hoekschop een strafschop kon opleveren. Ik moest overnemen toen Arie Haan gepas seerd was en dacht die bal even hoekschop te tikken. Prokop floot en iedereen dacht dat Twente een hoekschop moest nemen. Krijg ik een strafschop tegen. Gelukkig liep het nu goed af, maar ik kan je wel vertellen dat ik in de rats zat. Want 1—0 thuis was volgens mij voor dit Twente genoeg geweest. Nu is het 1—0 voor ons en dat is een heel verschil. Maar we zijn er nog niet. We moeten thuis het spel maken en Twente blijft dan gevaarlijk. Als wij in Brussel niet aanvallen, fluit het publiek ons alle kanten uit". Rob Rensenbrink vond dat Anderlecht cle ver had gespeeld. Vooral nadat we voor waren gekomen hebben we gemakkelijk gevoetbald. Niet zo onlogisch, want Twente kreeg natuurlijk een tik, terwijl bij ons juist het vertrouwen in een goede afloop steeg. We moeten het over veertien dagen op eigen veld kunnen afmaken". Te hard De Bree lakoniek ondanks zijn gele kaart: ,Jk was hartstikke blij dat die bal er niet in ging. Volgens mij dwong ik Mühren de andere hoek te kiezen dan hij zich had voorgenomen door wat te vroeg naar rechte te gaan. Daarom gaf hij te veel draai aan de bal mee. Maar ik was wat blij dat het voor mekaar was met die strafschop. Daarom wilde ik de scheids rechter een hand geven. Blijkbaar heb ik toen wat te hard geknepen. Het moment waarvan Thoresen ver klaarde dat Dusbaba hem had ge raakt terwijl de speler van Anderlecht zich van niets bewust was en meen de dat FC Twente een hoekschop zou krijgen. Het werd een strafschop, de eerste die Arnold Mühren voor FC Twente miste.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15