Sterk deelnemersveld in zestiende Internationale Zilveren Molenloop ijshockey LEIDEN LIONS BOSHUIZERKADECLUBS „VERLIEZEN" TRAININGSVELD RENAULT 4 GTL RIJDT 1 OP 20 Nijssen Trotters vernedert Luba Leidse paardendagen van start Philidor bekert door öti6 bruna Autogrammen KEV-KREFE1D SPORT/REGIO' LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1978 PAGINA 1 SI Tijdig onderhouds beurt voor aanvang vakantie Zoals zovele bedrijven kent ook het autobedrijf zijn extra drukke periodes, namelijk de weken vlak voor het begin van de massale uittocht, tus sen Half juli en eind augustus, wanneer een groot aantal landgenoten met vakantie gaan. Gevolg is, dat garagebedrijven vanaf eind mei tot medio au gustus een record aantal on derhoudsbeurten en reparaties te verwerken krijgen. Vaak moeten lang tevoren afspra ken worden gemaakt en in die periode is het vrijwel onmoge lijk om er nog een opdracht „tussen te schuiven". Om teleurstellingen te voorko men verdient het aanbeveling de nu nog „stille periode" te benutten. Het tijdig laten verrichten van een onderhoudsbeurt heeft nog een tweede voordeel. Soms komt men aan de auto iets tegen dat moet worden verholpen, maar waarvoor men dan op een andere dag een afspraak moet maken. Geen enkel bezwaar, maar dat zou in de drukke periode vlak voor de vakantie waarschijn lijk onmogelijk zijn. Of men komt tot de ontdekking, dat er ondanks de verrichte onder houdsbeurt iets met de auto is dat niet bevalt. Dit kan dan nog royaal vóór de vakantie reis worden verholpen, zodat men met een auto vertrekt die zich in een goede en verkeers veilige conditie bevindt Voor LPG naar vakman Wie met zijn auto heel wat meer kilometers aflegt dan wat als gemiddeld geldt (dus aanzienlijk meer dan 18.000 km per jaar) kan zijn autokos ten verminderen door over te stappen op LPG. Er moet dan wel meer motorrijtuigenbelas ting worden betaald, maar LPG is zoveel goedkoper dan benzine dat er toch een flinke besparing in zit. Hoe meer kilometers per jaar, hoe gro ter de besparing. Vrijwel iedere auto is geschild om op LPG te rijden, zonder dat er veel nadelen tegenover staan. De nadelen zijn een iets hoger verbruik en een iets ge ringer motorvermogen. Dat „iets" hoeft gewoonlijk niet meer dan ongeveer 5 tot 10% te zijn. Ondeskundige ombouw kan echter alle voordelen van LPG weer teniet doen. Van daar, naar de vakman. Bedrij ven die bij de Bovag zijn aan gesloten voldoen aan de vesti gingseisen en beschikken over de vereiste gereedschappen en apparatuur en gaan te werk volgens de voorschriften die de overheid met betrekking tot LPG-installaties heeft uitge vaardigd. Uiter aard levert het gebruik van iedere brandstof risico's op, maar deze zijn bij LPG niet 'groter dan bij benzi ne, mits een aantal voorzorgen bij de opbouw en aanleg van de installatie in acht worden genomen. Leiden - Onder een wat matige publieke belangstelling, wat vooral te wijten was aan de voetbalwedstrijden en de ver kiezingsuitslagen op de televi sie, gingen gisteravond de eer ste springconcoursen van de „Leidse Paardendagen" van start. Met dit evenement hopen de organisatoren de paarden sport in Leiden een naam te bezorgen die over enkele jaren ook de internationale top zal aantrekken. Deze eerste keer moet bewijzen of dit inderdaad mogelijk is. Na de officiële opening door de heer Tesselaar, Leids wethouder Ivan sportzaken, die bestond uit een toespraak en de ontvangst van het wedstrijdprogramma, kwamen de paarden opdraven. 1 Hoewel het wedstrijdprogram- 1 ma nog niet het boeiendste on derdeel bracht, bleek al gauw_ dat de paarden en hun ruiters' voor een boeiende vertoning voor het publiek kunnen zorgen. Enkele spectaculaire valpartijen hoorden hier overigens ook bij. De heer Haak van het organisa tiecomité was redelijk tevreden over de eerste uren van de paar dendagen. „Ondanks de matige belangstelling ben ik toch wel tevreden. De organisatie ver loopt uitstekend en het schouw spel dat paard en ruiter bieden, valt goed bij het publiek", zei hij. De paardendagen blijven voort duren tot zaterdag 1 april. Van daag staat de Groenoordhal in het teken van de pony, maar morgen en zaterdag zijn er weer volop paarden in actie te zien tijdens de Leidse Paardenda gen. Dit jaar wordt opnieuw hetzelf de parcours gelopen. De start en de finish zijn bij de Groenoord- hallen en verder wordt er gelo pen via Hoogmade, Rijpwete- nng en Oud Ade, in totaal twin tig kilometer. De verwachting is dat ook dit keer de klappen gaan vallen na Oud Ade. „Er staat op de wedstrijddag bijna altijd een behoorlijk stevige wind, die de lopers meestal daar pal tegen krijgen. Vorig jaar bijvoorbeeld vielen daar de be slissingen. Daar komt nog bij dat er dan al weer ruim tien kilometer opzit en dan wil wel eens de man met de hamer langs komen". Dit jaar zal het trouwens tot uitdrukking komen dat er steeds meer dames zijn, die zich met het lange afstandslopen be zig gaan houden. De kampioene van het vorige jaar is dan mis schien wel afwezig, er zullen wel weer meer dames een poging doen om de twintig kilometer binnen de gestelde limiet (1.50 uur) te lopen. Het valt voor de organisatoren te hopen dat er volgend jaar ook weer een groei komt in het aantal mannelijke deelnemers. De Zilveren Molen loop blijft namelijk een unieke loop over een zeer fraai par cours, die de belangstelling van de atleten zeer zeker verdiend. FOLKERT JAN GEERTSMA Avanti sterk vertegenwoordigd bij Nederlandse titelstrijd Van onze sportredactie HAZERSWOUDE - De Hazers- woudse tafeltennisvereniging Avanti weet zich sterk vertegen woordigd tijdens de komende weekeinde te houden Neder landse tafeltenniskampioen schappen. Maar liefst elf speel sters en spelers zullen in de Utrechtse Catharijnehal deelne men aan de diverse titelstrijden. Bettme Vriesekoop is vanzelf sprekend aanwezig om haar na tionale titel van vorig jaar te verdedigen en met haar zullen ook Annemiek Smits, Liesbeth Smits, Brigitte Kooter en Irene Schmidt bij de dames-wedstrij den in actie komen. Ronald Rijsdorp, Theo Lou- wers, John van Strien, Jan van Wetten Peter de Groot zijn inge schreven voor de heren-strijd. Bekkering naar VV Rijpwetering Van onze sportredactie RIJPWETERING De voetbalvereniging Rijpwetering heeft dan toch zijn trainer. Na alle verwikkelingen rond oud-UDO-oefenmees- ter Henk Swaak (die na mondelinge contacten alsnog voor LFC besloot) is de Rijpweteringse vierdeklasser nu tot een akkoord gekomen met Jan Bekkering. Bekkering was eerder als trainer onder meer actief bij ARC en Leiden. Van onze basketbalmedewerker LEIDËN De halve finale voor de nationale B-beker zal zonder enige twijfel door Nijssen Trotters gewonnen gaan worden. De Leidse eerste klasser deklasseerde in de Vijf-Meihal stadgenoot Luba met liefst 67—102. Luba, een divisie hoger spelend dan de Trotters, moest vooral in de eerste helft erg diep buigen voor j Nijssen. Al direct veroverden de Trotters een overtuigend re- boundoverwicht. Met Eric Berendsen en Peter Paul Maassen in de hoofdrol liepen de Trotters via 2—10 naar 620. Hierna brak een dieptepunt aan voor Luba. Het schot van de j gebroeders Kallenberg miste elke richting en het jagende Nijssen voorkwam vaak dat Luba de middenlijn wist te passeren. Bij 12—37 I was de zaak al beslist. Na een 22—53 rust kon Luba in de tweede I helft eindelijk iets terug doen. Tegenover de graag scorende j Maassen en Moerer vond het uitzend-team eindelijk in de persoon van Verbeek iemand die regelmatig wist te scoren. Veel mocht het niet baten. Doordat de tweede garnituur van Nijssen niet I opgewassen bleek tegen de tweede divisie-ervaring van Luba bleef het verschil rond de veertig punten hangen. Een wat slordige eindfase voor de Trotters leverde de 67—102 eindstand op. Topsco rers Nijssen: Maassen 20; Moerer 18; Plomp en Kales 16; Berendsen 14. Verbeek verzamelde 22 punten voor Luba, dat zich voor de return geen illusies hoeft te maken. LEIDEN De toch al niet „overdadig" bedeelde voetbalven gingen aan de Leidse Boshuizerkade, hebben begin deze week 1 laatste „trainings-accommodatie" verloren zien gaan. Het o spronkelijk als schoolsportveld bedoelde terreintje nabij de Meihal, dat de clubs in de praktijk als trainingsveld toegewei hadden gekregen, wordt door de gemeente op dit moment „ore bouwd" tot een parkeerterrein. Een functieverandering die lange tijd vast stond, en in het kader past van het nieuw realiseren zwembad naast de Vijfmeihal. Maar ook een veran ring die de verenigingen nog tijdens dit seizoen de Iaat uitwijkmogelijkheid bij slecht weer ontneemt. „De clubs zitten nu in een wat lastig parket", beaamt ook L< sportstichtingsman Edzes. „Maar in het kader van de nieuwbo van het zwembad aan de Boshuizerlaan was al veel eerder beslo dat juist op dat punt een parkeerterrein zou moeten wori gecreëerd. En aan die werkzaamheden moest gewoon dit voorj worden begonnen". Het feit dat Leidse Boys, Unitas Leiden, VNA, Oranje Groen ZLC nu, £ij afkeuring van de velden (waarop normaal gesprol ook wordt getraind) geen enkele uitwijkmogelijkheid meer hebb wordt ook door Edzes als „erg vervelend" gezien. „Maar het 1 eenvoudig niet anders. Daarbij mochten we toch een beetje hoj op meer gunstige weersomstandigheden, waardoor de problem voor de Boshuizerkadeclubs duidelijk kleiner zouden zijn geweei Een stelling waar voorzitter/penningmeester Daaf Holswilder v Oranje Groen het wel enigszins mee eens is. „Normaal gesprok zouden wij het veld al in januari kwijt zijn geraakt, dus dat v eigenlijk nog mee. Afgezien daarvan maakten wij met Orai Groen toch maar weinig gebruik van dat trainingsterrein en het alternatief voor volgend jaar (het huidige Leidse Boys-terr wordt trainingsveld; Leidse Boys verhuist naar het ZLC-veld; re wat problemen nu best wel waard." Iets waar Jan van der Weijden, nu jeugdvoorzitter van Unil Leiden het weer helemaal niet mee eens is. „Je krijgt steeds me de indruk dat er met ons wordt gesold. Als het veld nu woi afgekeurd ontbreekt elk alternatief. Kan je trainen met de select of met de jeugd wel vergeten. Of je moet als club de Kaasmar gaan afhuren. Een belachelijke zaak toch?" Een ontboezemingen. Op elke bladzij 5 data en 5 ruimten voor je diepste gedachten, zodat je dagboek 5 jaar mee- kan. Met een solide slot en goud op snee. Pak mee. 't Is eenBruna Boffer, dus geen 3,95, maar 2,95 zolang de voorraad strekt t/m zater dag 8 april. gis Boeken-Tijdsthriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 Een op twintig. Dat was het verbruik van de Renault 4 GTL na een bijna 400 km lange rit over vaak zeer slechte wegen in het schaars bevolkte, maar met veel zon overgoten Tunesië. Het was een consump tie aan superbensine die gezien het rijge drag de R 4 GTL werd nadrukkelijk aan de tand gevoelt die de stoutste verwachtingen overtrof. Renault heeft de 4 GTL dezelfde motor gegeven als de Renault 5 GTL en die nog eerder de modellen 8- en 10 voortstuwde. De 1103 cc krachtbron doet momenteel naast de 5 GTL ook nog dienst in enkele bestelwagentypen. Het is een viercilinder motor met een slag van 72 mm en een boring van 70 mm. Het maximumvermo gen is teruggebracht voor gebruik in de 4 GTL van 47 DIN pk bij 5300 toeren per minupt tot 34 DIN pk bij slechts 4.000 toeren per minuut. Essentieel in het specia le zuinigheidsrecept van Renault is het opvoeren van de compressieverhouding (nu 9,5 1) en het gebruik van superbenzi- ne. Het maximum vermogen van de 11008 cc motor ligt op hetzelfde niveau als dat van de 845 cc motor van de „gewone" R 4. De topsnelheid van beide modellen ligt rond de 120 km per uur. De topsnelheid LEIDEN De zestiende Internationale Zilveren Molenloop, geor ganiseerd door het Leidse De Bataven, kan opnieuw rekenen op een grote deelname. Verwacht wordt dat niet minder dan 350 deelnemers zaterdagmiddag om twee uur van start zullen gaan op het terrein van de Groenoordhallen. Van daaruit zullen twintig zware kilometers afgelegd moeten worden. De Zilveren Molenloop, die in 1963 over het eerst gelopen werd (er kwamen toen 102 atleten over de streep) trekt dit jaar wel iets minder deelnemers dan de voorgaande twee jaren, maar er zullen vermoedelijk wat meer „grote" namen meedoen. Robert Strik. Roelof Veld, Bert Klop en Cor Vriend (winnaar in 1984) zijn tot nu toe de favorieten. De mogelijkheid bestaat echter dat er voordat het startschot gelost is nog andere sterke lopers besluiten van start te gaan. Tot nu toe heeft de belangrijkste man achter de organisatie, Sjef Rosdorff (hij doet al het werk tesamen met het wedstrijd organisa tie-comité van De Bataven),-bijvoorbeeld nog niets gehoord van titelhouder Hugo van Duysse. „Het zou best kunnen dat hij op het laatste moment toch op komt draven. Er zijn trouwens nog meer lopers die ik toch nog verwacht zoals bijvoorbeeld Peter Kooi en Rob van Schooten, die vorig jaar nog voorin te vinden waren". Zeker is het in elk geval dat Corry Konings (de dameskampioene van vorig jaar) en Wybo Lelieveld (de snelste Leidenaar) niet aan de start verschijnen. „Corry Konings heeft haar beker opgestuurd en Wybo Lelieveld start niet met het oog op zijn voorbereidingen voor het Europese Kampioenschap op de baan dit jaar in Praag", aldus weet Sjef Rosdorff te melden. Het is eigenlijk opvallend dat er alleen maar voor het reizen in elk jaar weer enige bekende na- Nederland". Daar komt nog bij men prijken op de lijst van deel- dat er °°k dit jaar weer concur- nemers. Opvallend daar De Ba- rentie valt te verwachten van de taven er niet over denken om City-Pier-City loop, die op 8 met geld te gaan smijten om aPnl wordt verlopen. Veel men- maar wat topatleten te trekken. sen zUn er van overtuigd dat daar wel in de buidel wordt „Het enige wat wij doen is het getast. Zeker is dit echter niet. ergoeden van het reisgeld van Vorig jaar zorgde de CPC-loop hen die bij de beste tien finis- in elk geval wel voor veel con- hen En dat geldt dan bovendien currentie en wekte toen mede De Zilveren Molenloop van vorig jaar. De molen traditioneel op de achtergrond, de „fietsers" even traditioneel dichtbij de atleten. door toedoen van de „Atletie- kwereld", het bondsorgaan van de KNAU, nogal wat ergernis op. Er werd toen nogal wat kritiek geuit op de Zilveren Mo lenloop, kritiek die door het on juiste karakter in het verkeerde keelgat schoot. De zaak is in middels echter al weer gesust. Van onze schaakmedewerker) LEIDEN De bekerhouder, Philidor Leiden, is ook de ronde van de Nederlandse bekercompetitie zonder kleersch doorgekomen. Stadgenoot LSG werd met niet minder da verslagen. Philidor is dit jaar in de bekercompetitie nog geen bordpunt kwijt geraakt. Philidor heeft echter meer moeite gehad met LSG dan de doet vermoeden. Wel kwamen Theo Piket en Ad van der snel gewonnen te staan, maar Henk van Maaren en Piet B hadden het moeilijk. Theo Piket revancheerde zich evenals A der Berg voor de „afgang" bij het Leidse kampioenschap. Hans Wichers bouwde hij al snel een superieure stelling op. problemen haalde hij daarna het punt binnen. Ad van der liet niets heel van de stelling van Charles Kuijpers. Meer ondervonden Henk van Maaren en Piet Bakker tegen lijk Dirk Sikkel en Joan Baart. Lange tijd heeft het er uit gezien dat de LSG-ers voor een verrassende 2-2 konden zorgen. Toen de tijdnoodfase echter naderde sloegen Bakk Van Maaren meedogenloos toe: 4-0. kan ook als kruissnelheid worden aange houden, omdat bij die snelheid de motor onmogelijk over zijn „toeren" kan raken. Bij een constante snelheid van 120 km per uur levert de krachtbron 3872 omwentelin gen per minuut en dat is bijna 30 procent beneden het toegestane maximum van 5000 omwentelingen per minuut. Met andere woorden, wat men ook probeert de motor van de R 4 GTL kan niet „over de kop" worden gejaagd. Belangrijk in dit concept is ook het groot maximumkoppel van 74,6 Nm (7,6 mkg) bij slechts 2500 toeren per minuut. De motor heeft daardoor een zeer grote soeplesse waardoor ere minder be hoeft te worden geschakeld. Nog een tech nisch detail van deze voor de R 4 interes sante conceptie: de grote trekkracht bij lage toeren heeft het mogelijk gemaakt om de eindoverbrenging van motor naar de aangedreven voorwielen „langer" te ma ken. Dat betekent dat het verschil in toe rental tussen de motor en de voorwielen kleiner is dan bij een gewone (845 cc) Renault. Of, om het andersom te zeggen, het betekent dat bij een gelijke snelheid in dezelfde versnelling de motor van de R GTL veel minder toeren behoeft te maken dan de motor van een gewone R 4. Een ander zeer opmerkelijk aspect van de GTL- motor is, dat er aanzienlijk minder lawaai wordt geproduceerd. Op zich is zulks verklaarbaar, want minder toeren betekent ook minder lawaai. De R 4 GTL weegt slechts 720 kg. Gunstig voor de wegenbelasting. Het verbruik is eveneens gunstig. Ook een voordeel. En de prijs is voor hetgeen de wagen biedt (slaap stoelen, variabele kofferruimte, vijf deu ren, electrisch verwarmde achterruit, drie puntsgordels met oprolautomaat) bepaald niet aan de hoge kant. De R 4 GTL, volgende maand naar alle waarschijnlijk- hèid leverbaar, kost 10.950 gulden. De R 4 GTL heeft om de 15.000 km een onder houdsbeurt nodig, om de 7500 km dient olie te worden ververst. Maar het meest opzienbarend van dit nieuwste Renault- produkt was tijdens onze kennismakingsrit toch wel het verbruik: 1 20. Een auto om in de gaten te houden! HONDA is in navolging van Citroën nu ook met rijklaarprijzen gekomen. Het bedrag dat het „prijskaartje" vermeldt wordt betaald. Het enige extra dat nog in rekening wordt gebracht is de brandstof. Alle overigen afleveringskosten (ook die van de leges voor het kentekenbewijs, de kentekenplaten en het NL-plaatje) zijn in het rijklaarbedrag opgenomen. De goedkoop ste Honda Civic kost thans 12.250 gulden, de goedkoopste uitvoering van de Accord 17.050 gulden. Leyland Nederland heeft de Triumph Dolomite Sprint uit het leveringsprogramma genomen. Ook de Triump 2500 TC wordt niet meer geleverd. Ander Leyland nieuws, de Rover 2600, zal over enkele maanden in ons land te koop zijn. De Westduitse grenspolitie heeft voor ruim drie miljoen gulden Land-Rovers gekocht. Scania Zweden heeft met de regering van Tanzania een overeen komst getekend om genzamelijk een bedrijf op te richten voor de assemblage van Scania-produkten in Tanzania. American Motors, die vierde autofabrikant in de VS, heeft laten weten geïnteresseerd te zijn in samenwerking met een andere autofabrikant. Welke zou dat moeten zijn, is niet bekend ge maakt. Met Peugeot zijn onderhandelingen gevoerd. Peugeot is echter alleen gëlnterseerd in samenwerking op verkoopgebied, terwijl American Motors ook graag zou assembleren. In het op 31 juli geeindigde boekjaar heeft Porsche de omzet vergroot tot een miljard (604 miljoen) mark. Van de omzet werd 74 (66) procent geëxporteerd. Onder auspiciën van Veilig Verkeer Nederland en met mede werking van de Union rijwielfbriek wordt dit voorjaar een landelijke fietskeuringsactie gehouden. Bij de champagne zijn ook vele erkende rijwielhandelaren betrokken. Men kan bij deze bedrijven zijn of haar fiets ter controle aanbieden. In goede staat verkerende of in goede staat gebrachte fietsen worden voorzien van een sticker „Mijn fiets is oké". Bij de deelnemende rijwielzaken, herkenbaar aan een opvallend raamaffiche, zijn folders verkrijgbaar met tips betreffende controle en onderhoud van de fiets. Vrijdag 31 maart tegen Duitsland Vondellaan 41-Leiden-tel. 071-769344 Deze wedstrijd wordt u aangeboden door: Maandblad MUZIEK PARADE - Postbus 173 - Leiden Elke maand bordevol kleurige popinformatie

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14