URNHU6UIT millimeter heeft attentiewaar de Goede beroepskleding onderdeel van welzijn Beraad i n Amsterdamse Dominicusgemeente over crisis in pastoresteam ENGELSE THEOLOOG HASTINGS: PRIESTER VRIJ OM TETROUWEN' VAN ALLE MARKTEN THUIS Hyacinth lijkt zo eenvoudig HT z/M KORTE METTEN Actie pater Koopman leidt tot protest bij kardinaal BINNENLAND/ LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1978 PAGINA 11 In Nederland wordt door 1.750.000 mensen beroepskle ding gedragen. Een losse greep: verpleegsters, automon teurs, pottenbakkers, chirur gen, kraandrijvers, apotheker sassistenten en hun baas, win keiiers die hun delicatessen zaak een imago willen geven door bijvoorbeeld het hele per soneel een bruin/oranje schort voor te binden, leerlingen van de huishoudschool... Deze be roepskleding, vroeger bedrijfs kleding genoemd, waarbij je dacht aan de stofjas van de boekhouder uit het verhaal van Dickens, is een facet van de samenleving, dat een socia le functie heeft gekregen. Wie het kloffie draagt, wil er goed mee voor de dag komen en er zich - bij sommige beroepen - veilig in voelen. Geen arts stopt zijn stethoscoop graag in een smoezelig witte jaszak en geen machinebankwerker voelt zich safe in de buurt van de grijpvingers van een dage lijks te bedienen machine, wanneer zijn overal scheuren vertoont. Door beschadiging van zijn werkkleding kan hij prooi zijn van vliegwielen of niet altijd voor 100% beveilig de machinerieën. Hier komen raakvlakken met werkgevers- en werknemers organisaties, die in het geval van de elegantere „image"kle- ding (schoonheidsspecialisten, demons tratri ces), welke parti culier wordt aangeschaft dan wel grootschalig bij een Lin- nenverhuurmij door de werk gever gehuurd, minder aan de orde komen. Voor alle be roepskleding echter geldt: ze moet helder, goed gerepareerd en daardoor representatief zijn voor de drager, milieu vriendelijk worden behandeld en geen risico's door slijtage met zich meebrengen in be drijven waar verborgen risi co's aanwezig zija In juni 1977 werd door het toenmalige ka binet bij de 2e Kamer een Wet Arbeidsomstandigheden inge diend met betrekking tot ge zondheid, veiligheid en welzijn van de mens op de „werk plaats". Voor 12 april Minister Boers ma stond sym pathiek tegenover het wetsont werp, dat echter in het slop is geraakt door de kabinetswis seling. De huidige minister van sociale zaken, de heer Al- beda is niet minder geïnteres seerd dan zijn voorganger, maar dient van de Kamer ant woord te krijgen op het indie nen van een aantal artikelen in genoemd ontwerp. En wel vóór 12 april! Dan moet het huiswerk door de Kamer zijn afgemaakt! In afwachting van de beslissingen die genomen worden is thans te Tilburg, alvast officieel gevestigd de „Stichting Doelmatige Be roepskleding", waarin verte genwoordigers van Textiel- Confectie en wasserijindustrie elkaar hebben gevonden met( het doel deskundig voorlich ting te geven over aanschaf, onderhoud en toepassing van beroepskleding. Overheid (waarvan zij gesprekspartner wil zijn), werkgevers en werk nemers kunnen er aankloppen om voorlichting omtrent mate rialen, verzorging, zindelijk heid, maar ook de huisvrouw door het hele land kan er te recht. Een samenwerking dus over concrete zaken in relatie tot het welzijn van werknemer en werkgever, in eerder ge noemde Wet aangedragen. To taal moeten wekelijks twee miljoen stuks beroepskleding door de molen, met andere woorden gereinigd en onder houden worden. Slechts 25% hiervan krijgt professionele behandeling. Anderhalf mil joen stuks beroepskleding wordt thuis door moeder de vrouw in de tobbe flees was machine) gestopt, waarvan overigens niets dan goeds. Maar men kan van haar niet verwachten dat ze een overal met smeer, olie of chemica- liën-resten wekelijks puntgaaf aan haar man teruggeeft, die mogelijk graafwerk doet of als wetenschappelijk medewerker op een lab met bacteriën zit te spelen. Voor beide beroepen (greep uit vele...) hoezeer ui teenliggend, is hygiënische be handeling en veiligheid van de tijdens de werkzaamheden ge dragen kleding, een eerste ver eiste. Slijtage De doelmatigheid van be roepskleding wordt in grote lijnen bepaald door bescher mende werking. Dus geen po lyester overal repareren met katoenen garen, dat in de was machine aan slijtage onderhe vig is (zodat plotseling tijdens het werk scheuren kunnen ontstaan), draagcomfort en in bepaalde gevallen ontsmetting. Of het industriële ondernemin gen betreft, dienstverlenende bedrijven, ziekenhuizen of het knappe meisje in de parfume riezaak, de chauffeur van de bus of die van de staatssecre taris (uniformen vallen ook Grootscheepse en profes sionele aanpak vereist voor behandeling kwets bare beroepskleding. onder „beroepskleding"), de kleren die de betrokken werk nemers dragen, hebben speci fieke eisen. De Stichting, die heden van start ging, werkt samen met het Institutt voor Reinigingstechnieken TNO te Delft, onder welks auspiciën ze opereert. De Stichting pleit voor een wettelijke regeling met betrekking tot beroepskle ding (zoals deze reeds in Bel gië en Engeland functioneert) en wijst erop dat door profes sionele verzorging 2000 nieuwe arbeidsplaatsen in wasserijen ontstaan. Volgens TNO zou er dan 62% water, 86% zuurstof en 87% fosfaten minder wor den verbruikt omdat de reini ging op brede basis wordt ver richt. Een consulente, Me vrouw K. Parche zal zich met voorlichting aan betrokkenen (ook huisvrouwen) bezighou den met betrekking tot mate riaalkeuze, slijtage en andere wetenswaardige zaken. De voorzitter van het Stichtings bestuur, de heer G. L. Croo nen: „in de naaste toekomst zal de Stichting er zeker toe overgaan om ten overvloede een keurmerk als waarborg te voeren voor diegenen met be roepskleding, die specifieke aandacht verlangt. •Trouwen is toch al een dure business en dan komen er nog de niet geringe kosten van het kaartjes drukken bij... In Atelier „De Schape- kop" in Veere is niet alleen schapewol, eike houten jflanken-kaas- kasten en dergelijke in de „natuursector" te koop, maar op bestelling leverbaar zijn ook (dub bele) trouwkaarten met toepasselijk knipwerk van de silhouetkunste naar W. Th. Lever, wiens werk hangt in het Museum van Knipkunst te Westerbork (Gr.). Op de witte kant van de kaart kunnen Jan Dub beldam en Mieke Tiere lier met zwarte pen schrijven dat ze gaan huwen (zie links). Hon derd kaarten met enve loppe 40,-. •Heel wat anders: in Den Haag werden er in 1977 alleen al 4,820 fiet sen gestolen, waarvan er 906 werden achterhaald. Goede beveiliging dus noodzakelijk. Geheel nieuw onbreekbaar fietsslot „Assa" van ge hard staal, dat zelfs een moker weerstaat (zie fo to) voor 24.50 (alle er kende rijwielhande laars). •Om van top tot teen bruin te worden: een „zonnedivan" waarvan de „matras" bestaat uit buizen, die Ultra-Violet te stralen A uitzenden en de gevaarlijke stralen B hebben uitgezeefd. Wie wil kan er drie da gen op liggen zonder te verbranden, maar is wel gebronsd! Dure grap: 2995,-. Tekst: Tiny Francis De hyacinth is een bolgewas, aldus beschreven door Wim Ouds- hoom in zijn boekje „126 bollen en knollen in kleur": „Een bol bestaat uit een korte stengel (de bolschijf of bolbodem en uit dikke, vlezige bladeren - de bolrokken of bolschubben -). Een bol is dus eigenlijk een stengel met bladeren. Op de top van de bolschijf bevindt zich een eindknop die uitgroeit tot een plant boven de grond. De bol wordt leeggezogen jen behoeve van de uit de plant voortkomende bladeren en bloemen. Bij de tulp is de bol in één groeiseizoen verbruikt. De bol van de hyacinth blijft meerdere jaren bestaan. Niet de hele bol wordt „opgegeten", aldus Ouds- hoom,, ,/naar alleen de buitenste rokken of schubben worden leeggezogen, terwijl er van binnenuit steeds nieuwe bijkomen". De hyacinth, die zo verrukkelijk geurt is er in vele, vele tinten. De oorspronkelijke hyacinthus hybride (wit) ontstond al eeuwen gele den, terwijl de Hyacinthus oriëntalis, gevonden in de omgeving van Bagdag al omstreeks 1560 als bol naar West-Europa is gereisd. De in het wild voorkomende soort heeft maar 6-12 bloemetjes of nageltjes per tros. Apart zijn gele hyacinthen, die maar weinig gekweekt worden, trouwens echt geel zien ze niet, meer écru zouden we in modeterm zeggen. De „Jan Bos" is een veel voorkomende rode hyacinth, die echter niet zo kleurvast is. Bovendien komen er soms groene nagels in de top voor, wat niet door de kwekers wordt gewaardeerd. De groep paarse hyacinthen is belangrijk omdat ze leuk is te combine ren, hoewel de kweker ze qua produkt van minder betekenis acht dan de blauwe hyacinth (donker-midden-blauw en lichtblauw). (Middenblauw lijkt in kleur op Delfts blauw.) Tot de beste in deze groep behoren Marie" en ,JBlue Jacket": Roze hyacinthen zijn romantisch; er zijn uitstekende soorten in deze groep, bijvoorbeeld de Marconi" (donkerrose) en „Pink Lady". Gevuldbloemige hya cinthen kan maar een enkele kweker leveren. Het is misschien wel leuk om te weten dat er in de 18e eeuw f J00,- tot 600,- per stuk voor deze bloemen werd besteed, een prijs alleen voor de „happy few". Tegenwoordig kan geen voorjaar het zonder hyacinthen in de tuin of van de bol gesneden bloemen in de kamer doen. Zet ze stevig in een vaas, want ze klappen eerder om als ze onderling geen verband houden. Gelukkig helpt het blad een beetje bij het schikken. VAS OORT ERPLA In de Dominicus-gemeente in Amsterdam be raadt zich op het ogenblik een vijftiental werkgroepen over de toekomst van deze ge meente, die elke zondag honderden belangstel lenden uit Amsterdam zelf en uit vele plaatsen in West - en Midden-Nederland trekt. Aanleiding tot dit beraad is het conflict, dat is ontstaan binnen het vier man tellende team van pastores, met name tussen de teamleider pater Nico Versluis en de pastores Henk Hille- naar. Jan Nieuwenhuis en Pieter van der Ven. Dit conflict, dat meer een kwestie is van samen werking van personen dan van theologische onenigheid, is voor Nico Versluis aanleiding geweest zijn ontslag aan te bieden. Dit ontslag is overigens nog niet aanvaard. Nico Versluis heeft in plaats daarvan een studiever lof gekregen van zes maanden. Ondertussen is het de bedoeling van de werkgroepen om uit te maken of de Dominicus-gemeente haar tot dusver gevoerd beleid zal voortzetten of dat zij meer het karakter zal krijgen van een gemeente met eigen verantwoordelijkheid. Het is de bedoeling dat de werkgroepen de resultaten van hun overleg in mei inbrengen en voorstellen zullen doen voor eventuele reor ganisatie van het team van pastores. Ondertus sen heeft Nico Versluis zich wel teruggetrokken uit het teamoverleg der pastores. Het blad „De Stad In" van de r.k. city-kerk van Amsterdam besteedt uitvoerig aandacht aan de ontwikkelingen binnen de Dominicus- gemeente. De redactie meent dat er fouten zijn gemaakt, toen in 1976 de opvolging van pater Wim Tepe, (degene, die de Dominicus-gemeente heeft opgebouwd.) werd geregeld. De redactie spreekt van een regeling „met niet de nodige zorgvuldigheid". Het blad is van mening, dat dit de eigenlijke reden is, waarom Nico Versluis „de mist is ingegaan". „De stad in" is ook van mening, dat het binnen het team ontbroken heeft aan goede communi catie en dat er binnen het team te weinig gedaan is om de dichtgeslibde kanalen weer open te krijgen. Het blad betreurt dit, zowel voor Nico Versluis als voor de Dominicus-ge meente als geheel. Het blad noemt de Dominicus-gemeente „een vitaal stuk kerk in de Amsterdamse binnen stad". Het zou doodjammer zijn, aldus het blad, wanneer deze gemeente op korter of langer termijn uit elkaar zou vallen. „De Stad In" sluit zich aan bij de wens van de teampastores Nieuwenhuis, Van der Ven en Hillenaar, dat „de gemeente de veerkracht zal hebben om door deze crisis heen te leven en als gemeente te slagen waar wij (pastores) als team hebben gefaald". De bekende Engelse theoloog, Adrian Hastings heeft medegedeeld, dat hij voornemens is zich van de kerkelijke celibaatswetgeving voor priesters en religieuzen niets aan te trekken. „Na veel nadenken en gebed ben ik tot de oeslissing gekomen, dat ik als kath oliek priester vrij ben om te trouwen", schrijft hij in het blad „New Black- friars". Pater Hastings heeft overigens voorlo pig geen plannen om in het huwelijk te treden. Hij is ook geen tegenstander van het ongehuwd blijven om gods dienstige motieven. Hij schrijft daar zelfs zeer grote waarde aan te hechten, maar hij verklaart zich beslist te verzet ten tegen de verplichte koppeling van celibaat en priesterwijding. Adrian Hastings is hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Aber deen m Engeland. Hij heeft lang in Afrika gewerkt. Grote bekendheid kreeg hij indertijd door de publikatie van een gedetailleerd rapport over de massamoord door Portugezen in Wi- riyamu (Mozambique). Vorig jaar werd Hastings verboden om in het openbaar de mis op te dragen, omdat hij had gepleit voor geïntegreerd onderwijs in Noord-Ierland en had ge weigerd voor te gaan in de eucharistie. wanneer bij het communiceren van de gelovigen niet tevens de kelk kon rond gaan. Dit jaar pleitte hij in de r.k. kathedraal van Westminster voor we derzijdse erkenning van het prieste rambt in de Anglikaanse en de rk kerk en 'voor intercommunie. Hastings wijst er in zijn artikel op, dat het celibaat de priester veel handiger te hanteren maakt voor degenen, aan wie hij gehoorzaamheid heeft beloofd. Een huwelijk maakt een priester veel honkvaster, aldus Hastings, die verder als zijn mening geeft, dat het clericalis- me „het celibaat boven de ambtsbedie ning plaatst" en daardoor de kerk wurgt. Er is volgens hem geen zinnig theologisch argument te vinden om het celibaat algemeen verplicht te stellen. Uiteindelijk is de celibaatswetgeving aldus Hastings de uitdrukking van een Zuideuropees clericalisme en van de macht van de kerk over mannen en vrouwen, van geestelijkheid over leken, van Rome over alles. In de celibaatswetgeving gaat het meer om macht dan om iets anders, aldus Hastings, die de Romeinse centralisatie er verantwoordelijk voor stelt, dat het celibaat zo absoluut wordt gehandhaafd als op het ogenblik het geval is. Het episcopaat van Kenia viert zondag 9 april de vijfentwintig ste verjaardag van de oprichting van de hiërarchie met een plechtige concelebratie in de kathedraal te Nairobi. Een kwart eeuw geleden waren er drie bisdommen. Tegenwoordig telt Kenia veertien bisdommen, waarvan er acht zijn toevertrouwd aan Keniase bisschoppen. Bijna achttien procent van de bevol king is katholiek. De twee vrouwelijke religieuzen van Franse afkomst, Alice Domon en Leonie Duquet, die begin december werden ontvoerd in Buenos Aires, Argentinië, zijn vermoord. Dit zegt het „collec tief voor de boycot van de organisatie door Argentinië van het wereldkampioenschap voetballen", de COBA, die zich beroept op „Zweedse bronnen". Volgens deze zijn de lijken van de twee religieuzen geïdentificeerd, tussen anderen gedeponeerd, op de stranden bij Bahia Blanca in het zuiden van Argentinië. De identificatie zou al eind januari zijn verricht door een militair met een hoge rang, die op zijn beurt een groep vrouwen ervan op de hoogte stelde, die met de religieuzen samenwerkten. De twee zusters waren actief in de beweging voor de mensenrech ten. De actiegroep Man-Vrouw- Maatschappij (MVM), heeft in een brief aan kardinaal Wille- brands haar verontwaardi ging uitgesproken over de jongste anti-abortusactie van pater Koopman. Zij vraagt zich af hoe het „fa natisme" van de groep-Koop- man valt te rijmen met het „bodemloze arsenaal van lief de, dat de r.k. kerk preten deert te willen zijn". MVM vraagt de voorzitter van de* Nederlandse bisschoppencon ferentie „ook deze zoon van de kerk Gods tót de orde te roe pen en hem erop te wijzen dat geen enkele motivatie ooit het recht geeft tot a-sociaal en in humaan gedrag". Op 22 maart bezetten zoals gemeld enkele tientallen mede standers van pater Koopman de abortusklinieken in Utrecht en Bergen op Zoom. In Bergen op Zoom richtten de demon stranten vernielingen aan en drongen de behandelkamer binnen terwijl de arts P. Hou- dijk met een ingreep bezig was. De demonstranten moes ten door de politie worden ver wijderd. De actiegroep MVM noemt een dergelijke actie daadwerkelij ke terreur. Dit naast de geeste lijke terreur van de gebruike lijke „smakeloze, seksistische kleuren-folders inzake abor- tus-provocatus met vervalst fotomateriaal en met uit hun verband gelichte citaten - pro ducten van de geest van pater Koopman", die „beogen vrou wen te „bewerken" en mannen buiten schot laten, alsof de verwekker van de vrucht niet even verantwoordelijk zou zijn," aldus MVM

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11