Middenkader valt tussen wal en schip NCW luidt noodklok over exportpositie Consumentenbond voorziet sterke stijging van luchtvervuiling Dag van computers en vliegende platforms SPANNINGEN TASTEN GEZONDHEID AAN Volgende week nieuw CNV-bestuur maanden cel voor kerkdieven De Gaay Fortman jr. wil nieuwe taak voor Eerste Kamer I Minder dienstweigeraars Stankgolf door lek in Shell-tank Minister Wiegel: Ambtenaren worden niet dubbel gepakt" LILÜÏNNENLAND LEIDSE COURAN'l WOENSDAG 29 MAART 1978 PAGINA 7 Worst race In het Lon- dense Hyde- park sjouw den deze Engels-Ne derlandse meisjes gis teren rond met een gi gantische Gelderse rookworst. De meisjes namen deel aan een worst-race 1 die was georgani seerd tussen winkelbedrij ven in het kader van een liefda digheidsac tie. DEN HAAG ANP De luchtverontreiniging, die veroorzaakt wordt door elektriciteitspro- duktie, verwarming en verkeer, zal de komende jaren sterk toenemen in Nederland, voor be paalde stoffen zelfs tot boven de grens van het toelaatbare. Betwijfeld moet worden of de tech nieken om deze toenemende vervuiling tegen te gaan, op tijd ingevoerd zullen zijn. De Consu mentenbond komt tot deze conclusie in een beschouwing over de luchtverontreiniging, ge publiceerd in de Consumentengids van van daag. Willen we voorkomen, aldus de Consumenten bond, dat het aantal mensen dat min of meer regelmatig hinder heeft van luchtverontreini ging in ons land (momenteel 1,5 tot 2 miljoen mensen) groter wordt, dan zal daar iets aan moeten worden gedaan: de mensen zullen min der elektriciteit en brandstof moeten gebruiken en zij zullen minder moeten autorijden. Daar naast zal de overheid het onderzoek naar nieu we verbrandingstechnieken moeten versnellen en binnen de Europese Gemeenschap meer moeten aandringen op strengere maatregelen tegen de luchtvervuiling. De Consumentenbond meent, dat dit alles zowel van de overheid, het bedrijfsleven als de consumenten veel inzet en veel geld zal vragen. De bond merkt op, dat het de laatste jaren nogal lijkt mee te vallen met de luchtvervuiling in Nederland. Situaties, zoals in de jaren '60 en het begin van de jaren'70, toen de bewoners van het Rijnmondgebied dagenlang geen raam konden openzetten en met zakdoeken voor de mond de straat op moesten, hebben zich de laatste jaren niet meer voorgedaan. Dat de lucht boven Nederland de laatste jaren tamelijk is „opgeklaard", is echter niet alleen te danken aan een scherper beleid tegenover de grote vervuilers, maar de economische teruggang heeft ook een handje geholpen. Sinds de energiecrisis heeft de petrochemische industrie in het Rijnmondgebied bijvoorbeeld niet meer op haar volle vermogen gedraaid. Daarnaast heeft het weer een handje geholpen. We hebben de laatste jaren weinig strenge winters gehad zodat minder gestookt behoefde te worden. De betrekkelijk schone luchtkwali teit van dit moment is volgens de Consumen tenbond veel minder stabiel dan het lijkt Eén strenge winter, een paar maanden met wat minder gunstige windrichtingen, een economi sche opleving en de balans slaat weer om in de verkeerde richting. Dit zou wel eens eerder kunnen gebeuren dan iedereen denkt. De elek triciteitsbedrijven en andere grote gebruikers van aardgas moeten namelijk over enige tijd meer gebruik gaan maken van kolen en olie, die veel vervuiling geven. De bond bestrijdt in zijn beschouwing hier en daar de nogal gerustellende voorspelling, waar toe de overheid is gekomen in het zogenaamde indicatief meerjarenprogramma luchtverontrei, niging 1976-1980, een nota van de vorige minis ter van volksgezondheid en milieuhygiëne, waarin een aantal beleidsvoornemens met be trekking tot de luchtverontreiniging m de ko mende jaren wordt geschetst Het indicatief meerjarenprogramma rekent er bijvoorbeeld op, dat in 1980 allerlei nieuwe technieken ont wikkeld zullen zijn om zwavel op grote schaal uit kolen en olie te halen. Gezien de stand van zaken op dit moment betwijfelt de Consumen tenbond het echter of die technieken al toepas baar zijn in dat jaar 1980. De stuurgroep milieubeheer van de stichting milieubeheer van de stichting Europoort-Botlek Belangen meent, dat de Consumentenbond zich met zijn uitspraken baseert op verouderde ge gevens. Het rapport waarop de bond zich ba seert, is in 1971 opgesteld. Ook de nota hierover van het ministerie van volksgezondheid is enke le jaren geleden al samengesteld, aldus deze stuurgroep, die erop wijst, dat daarna al heel wat tegen de luchtverontreiniging ondernomen is. Daartegenover staan de meningen van ge committeerde Van Dijk van Rijnmond en van de vereniging tegen milieubederf in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Zij onderschrijven de opvatting van de Consumentenbond. Op zaterdag 1 april: ontd( fS :et ssen bev< ?1 sch; •ld. m Ftrecht (ANP) Werken in het zogenaamde middenkader" is geen kleinigheid. Het fun- eren als buffer tussen hoog en laag brengt oor de man in het midden vaak spanningen nee die zijn gezondheid aantasten en hem an zijn nachtrust beroven. ten en ander blijkt uit de resultaten van een inderzoek naar de problematiek van het ïiddenkader in de Nederlandse industrie, [et onderzoek is in opdracht van de commis- ie Onderzoek Prodiüctiviteit van de Sociaal Iconomische Raad verricht door het raadge vend bureau Zuidema en het is begeleid door b|en commissie bestaande uit vertegenwoordi- ers van werknemers- en werkgeversorgani- aties en van de ministeries van economische sociale zaken. onderzoek heeft uitgewezen, dat middenkader- iden in bedrijven met 500 tot 2000 werknemers et moeilijker hebben dan hun collega's in grotere edrijven. Dat betreft dan vooral het contact met ndere afdelingen en de sociale en technische roblemen waarmee ze te maken hebben. Induidelijkheid over wat precies van hem wordt erwacht, wat zijn verdere toekomstperspectieven ijn en over de vraag tot welk sociaal niveau hij «hoort, blijkt de meest negatieve invloed uit te oefenen op de geestelijke en lichamelijke gezond heid van het middenkaderlid. Er zijn onder meer verbanden aangetoond met psychosomatische klachten, een hoger cholesterolgehalte, hogere bloeddruk en een hoger ziekteverzuim. De onduidelijkheid hangt naar de mening van de begeleidingscommissie ook samen met een gebrek aan hulpbereidheid bij de directe chef. De onder zoekers zijn in dit verband tot de conclusie geko men dat een grote mate van vrijheid en zelfstan digheid veel voldoening kan geven, maar dat bijvoorbeeld nieuwe ontwikkelingen een extra do sis spanningen teweegbrengen als er geen of wei nig voorschriften of richtlijnen zijn en als er ook niet eens met een chef over kan worden gepraat. Het middenkaderlid moet nogal eens als buffer fungeren tussen botsende belangen, vooral als het gaat om belangen van „zijn" mensen en het pro- duktiebelang. De middenkaderleden nemen vaak een gëisoleerde positie in tussen twee sociale niveaus in de bedrijfsorganisaties. Voorts is gebleken, dat van hen veel werk wordt verwacht. Ze zijn met veel verschillende zaken tegelijk bezig, het werk is inspannend en ze nemen hun problemen mee naar huis. De helft blijft er over doorpiekeren, een kwart kan daardoor niet genoeg tijd en aandacht aan zijn gezin besteden en een op de vijf ligt er soms wakker van. 'yTRECHT (ANP) De algeme- e vergadering van het Christ e- ijk Nationaal Vakverbond gaat anstaande maandag drie nieu- 'e bestuurders kiezen. Candidaat voor de portefeuille rbeidsvoorwaardenbeleid is de heer G. H. Terpstra, nu econo misch medewerker van het CNV. De juridisch medewerker van het verbond, de heer D. van' de Kamp, is kandidaat voor de portefeuille medezeggenschap. Voor de portefeuille sociale za ken zijn er twee kandidaten: A. J. Molendijk, secretaris van de industriebond CNV, en J. Hoge- nes, die op het ogenblik mede werker voor volksgezondheid en' sociale verzekering is bij het CNV. kamervragen WD over mopgemerkt riootbezoek lin'°^IEN HAAG (ANP) - De libe- Uyr ale kamerleden Ploeg en ld E( llaauw hebben minister Schol- >ii ha en van defensie gevraagd et5 z, ïaatregelen te nemen tegen im! inopgemerkt" vlootbezoek, liet name als het gaat om sche en uit Oostbloklanden, 'ij herinneren aan het onopge- nerkt binnenvaren in Neder- andse wateren van drie Russi- ;che schepen, waarvan er één >p de marinerede bij Den Hei- Zieke 'er voor an*cer 's gegaan. In (iun schriftelijke vragen infor- neren zij ernaar of er geregeld chepen uit de Oostbloklanden zonder toestemming onze ha-i 'ens binnenvaren. d°svee Vijftien 0171 J UTRECHT (ANP) De recht- ank in Utrecht heeft gisteren wee zwagers uit Velp in Gel- erland voor het lichten van fferblokken veroordeeld tot en gevangenisstraf van vijf- ien maanden met een aftrek an voorarrest. )e eis was twee jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. De nannen (36 en 42 jaar) hadden le laatste twee jaar in meer dan 00 kerken ruim 75.000 gulden ■uitgemaakt. De schade die ze eroorzaakten bedroeg 100.000 ;ulden. )e politie in Mijdrecht maakte 'orig jaar december een einde de nachtelijk? kerkbezoe- toen ze de twee op heter- laad betrapte. Ze konden na en schietpartij worden aange- louden. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) wil dat het kabinet meer maatregelen neemt ter vergroting van de export van Nederlandse produkten naar het buitenland. NCW-secretaris mr. J. P. van Iersel heeft gisteren een klemmend beroep gedaan op het kabinet om samen met het bedrijfsleven tot een grondige herbezinning te komen op de steeds verder ver slechterende Nederlandse exportpositie. „Het overgrote deel van ons bedrijfsleven is sterk aangewezen op de uitvoer. Het is een levensvoor waarde," aldus mr. Van Iersel. Hij toonde zich zeer somber gestemd over het teruglopen van de export en de verslechtering van onze concurren tiepositie tegenover het buitenland. Volgens Van Iersel is het bedrag van 35 miljoen, dat het kabinet voor dit jaar ter beschikking heeft gesteld voor exportbevorderende maatregelen bij lange na niet voldoende om een duidelijk merkba re en blijvende toeneming van de export te kunnen bewerkstelligen. Het NCW vraagt de overheid meer geld te geven voor branchevernieuwing (met name op het gebied van energie en milieu), meer mogelijkheden te scheppen voor uitvoer naar ontwikkelingslanden en geen belemmeringen op te werpen tegen export naar landen als Zuid-Afrika en staten in Zuid- Amerika. Ook wil het NCW dat de overheid financieel bijspringt in het dekken van koersrisi- co's bij handelstransacties met het buitenland. Tenslotte vragen de christelijke werkgevers de overheid, om vanuit de Nederlandse ambassades in het buitenland meer aandacht te besteden aan handelsbevordering. Ten aanzien van de bron, waaruit het extra geld voor de exportbevordering moet worden geput, speelt men in het NCW met de gedachte, om hiervoor de werkgelegenheidsgel den van het ministerie van Sociale Zaken te gebruiken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voor zitter van de vijf man sterke fractie van de PPR in de Eerste Kamer prof. dr. Bas de Gaay Fortman heeft gisteren een suggestie gedaan om de Senaat een nieuwe taak te evèn. Volgens hem zou het vooronder zoek voor belangrijke po litieke zaken in handen kunnen komen van com missies uit de Eerste Ka mer. Op dit ogenblik ge schieden dergelijke on derzoeken, die aan de po litieke besluitvorming voorafgaan, door ambte lijke commissies. De Gaay Fortman noemde als eerste voorbeeld de komende bezuigingsoperatie. „Onderzoek door een Eerste Kamercommis sie zou het politieke karakter van dit soort zaken meer ge wicht geven zonder dat het me teen in de partijpolitieke sfeer wordt getrokken", aldus de PPR-fractieleider, die hiermee doelde op het feit dat de politie ke verhoudingen in de Eerste Kamer aanzienlijk milder zijn dan die aan de overzijde van het> Binnenhof. De Gaay Fortman jr. vindt dat het geven van een nieuwe taak als hierboven aangegeven, aan, de Senaat veel zinvoller is dan het doubleren van de beleidsde batten van de Tweede Kamer in de Eerste. Verder zei hij dat de Eerste Kamer naar zijn mening recht streeks door de kiezers zal moe ten worden gekozen; zoals be kend vormen nu de leden van provinciale staten de kiezers van de Eerste Kamer. Bonden dreigen met staking in bierbrouwerij AMSTERDAM (ANP) Heine- ken- en Amstelbierdrinkers zul len het binnenkort mogelijk zonder de vertrouwde merken moeten doen. De leden van de industriebonden NW en NKV die bij Heinekep werken heb ben namelijk gedreigd de pro- duktie te laten staken als de directie niet de gevraagde ze kerheid voor 5000 arbeidsplaat sen garandeert. De bonden schrijven dit in een muurkrant die in een aantal ca- fé's is verspreid. Volgens de bonden gaat het erg goed bij Heineken en zij vinden dan ook dat het concern de garantie best kan geven. De bonden beraden zich nog over te starten acties en het kan zeker betekenen, al dus de industriebonden, dat de bierproduktie wordt gestaakt. DEN HAAG Het aantal jon- gens dat vorig jaar vrijstelling van militaire dienst heeft aan gevraagd om wille van gewe tensbezwaren is ten opzichte van 1976 licht gedaald. In 1977 bedroeg dit aantal 1999 tegen over een aantal van 2227 in 1976. Dit blijkt uit een over zicht dat staatssecretaris Van Lent (Defensie) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Verreweg de meeste gewetens- I bezwaarden komen uit de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en in het bijzonder uit de plaat sen Amsterdam (169), Rotter dam (112) en Den Haag (79). In Zeeland kwamen m totaal slechts 35 gewetensbezwaarden VLAARDINGEN (ANP) - Een lek in een tank voor afvalgas bij Shell-Pernis heeft in Vlaardin- gen gisteravond nogal wat stankhinder veroorzaakt. Bij de milieudienst van Rijnmond, kwamen zeker vijftig Wachten binnen over deze stank. Nadat het lek gedicht was verdween ook de stank en daarmee kwam tevens een einde aan de klach ten. Zeeman per ongeluk doodgeschoten ROTTERDAM (ANP) - Op verzoek van de Engelse politie heeft de rivierpolitie in Rotter dam gisteren een onderzoek in gesteld naar de dood van een Griekse zeeman in het Kanaal. Het ging om de 39-jarige Mi chael Zervakis, die als tweede machinist voer aan boord van het Griekse zeeschip Kappa Champion. De man was afgelo pen zondag geraakt door een kogel uit een geweer, dat zich i op dat moment bevond in de handen van de kapitein. De machinist had er even daar voor mee geschoten op meeu wen en het teruggegeven in de mening, dat het volledig afge vuurd was. Volgens de Rotter damse politie heeft de kapitein door de deining zijn evenwicht verloren, waardoor het geweer afging. De machinist, ie ge raakt werd in het hoofd, werd per helikopter overgevlogen naar een ziekenhuis in Londen, waar hij de volgende dag over leed. Acht ton schade aan Provinciehuis in Assen ASSEN (ANP) De schade die is toegebracht aan het Provin ciehuis in Assen bij de bezet tingsactie van drie Zuidmoluk- kers op 12 en 13 maart bedraagt ongeveer 800.000 gulden. Aldus een schatting van de af deling voorlichting van de pro vincie Drenthe. Het herstel is momenteel in volle gang maar kan nog wel enkele weken du ren. Ambassadeur in Argentinië uit erecomité DEN HAAG (ANP) - De Twee de-Kamerfractie van de PPR heeft telegrafisch bij minister Van der Klaauw van buiten landse zaken geprotesteerd te gen de deelname van de Neder landse ambassadeur iu Argenti nië in het erecomité voor het wereldkampioenschap hockey. De PPR vindt de aanwezigheid van de Nederlandse ambassa deur in dit erecomité strijdig met toezeggingen die de minis-- ter in de Tweede Kamer heeft graaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zaterdag aanstaande kondigt zich nu al aan als de dag, dat de nieuwe maand begint. En dat nog wel op 1 april. Daarover is op de Amsterdamse universiteit al grote onrust ontstaan, vooral onder de zogenaamde wetenschappelijke thuiswerkers. Deze thuiswerker zullen zaterdag telefonisch aan een centrale computer van de universiteit moeten melden, dat zij met hun thuiswerk beginnen. Na afloop ervan moeten zij zich opnieuw bij de computer melden. Zoals bekend heerst er nogal verdeeldheid in universitaire kringen over het al of niet toe staan van steeds meer thuiswerk-uren van het wetenschappelijk personeel. Vandaar deze maatregel En dat nog wel op 1 april. Zaterdag staat ook in het teken van de lucht vaart, in dit geval van de zilveren Rijkspolitie Luchtvaartdienst Want aldus het maandblad van dit korps, zaterdag worden op diverse vliegvelden in Nederland demonstraties gege ven met het zogenaamde vliegende platform. Dit Amerikaanse toestel, aldus het blad, ver- De Aeroplat in actie... voert op zijn platform een helikopter, die direkt ingezet kan worden bij bosbranden en dergelij ke. „De „Aeroplat", zoals het toestel in fraai Amerikaans genoemd wordt, geeft er vier vlieg velden demonstraties, ook op Zestienhoven-Rot terdam van 11.30 tot 12.30 uur. En dat allemaal op zaterdag 1 april aanstaande. Waar of niet waar? Men kan het zelf controleren. (Van onze parlementaire redactie) 1DEN HAAG Bij de komende bezuinigingsoperatie van het ':abinet-Van Agt zullen de ambtenaren niet „dubbel gepakt wor- len". Dit heeft minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) gisteravond' gezegd tijdens een verkiezingstoespraak in Poeldijk. Volgens Wiegel zullen ambtenarensalarissen een gelijke behande ling krijgen als andere salarissen. „De belangen van het overheid spersoneel en die van andere groepen in de samenleving zullen s-gen nauw6ezet tegen elkaar worden afgewogen", aldus de bewindsman. In een verkiezingstoespraak in Eindhoven beklemtoonde premier j^Van Agt gisteravond dat het kabinet evenmin van plan is om de sociaal zwakken en minst draagkrachtigen de dupe te laten worden van de bezuinigingsoperatie. Hij wilde niet garanderen dat „er in de middengroepen geen spaanders zullen vallen" maar beloofde dat de regering zou trachten ook die groep bij de bezuinigingen* Jack zoveel mogelijk buiten schot te laten. De Boer (AR) vertegenwoordigt christen-democraten T" tI HAAG ARP-voorzitter Hans de Boer is benoemd tot koon voorzitter van de Nederlandse equipe bij de Europese Volkspartij cteeri en bij de Europese Unie van Christen-Democraten. Hij volgt in is th die functie oud-minister dr. R. J. H. Kruisinga op. De Boer was rorttrf a] vice-voorzitter van de Nederlandse equipe. Tot de benoeming van De Boer werd gistermorgen besloten na overleg tussen KVP ARPenCHU Terwijl in het hele land aanplakbiljetten hangen van overbekende politieke partijen waarop vandaag een stem kan worden uitgebracht, doen ze het in Den Briel een beetje anders. „Stem op Alva" heet het daar. Deze verkiezingsleus houdt verband met de alternatieve verkiezin-' gen die de Briellenaren op 1 en 2 April houden in het kader van de feestelijkheden ter herdenking van het\)ntzet van Den Briel.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7