Twee maanden respijt voor Sassenheims bedrijf Leiderdorp bouwt w onin gwe t woniii gen in Van Leeuwenpark Commissie akkoord met maaltijd-subsidie ,Verkeers- circulatieplan in Wassenaar niet nodig" Bezwaarschrift Schutterswei „WETHOUDER MOET PARTIJMAN BLIJVEN" REGIOLEIDSE COURANTDONDERDAG 30 MAART 1978 PAGINA 4 ST> AFVALWATER BETER ZUIVEREN Sassenheim Het emballage bedrijf Wijntjes aan de Sassenheimse Molenstraat krijgt twee maan- den de tijd om een oplossing te vinden voor de zuivering van het door dit bedrijf geproduceerde afvalwater. Vorige week maandag kreeg Wijntjes bericht van burgemeester Kret dat het bedrijf, op grond van het lozen van onzuiver afvalwater op de riolering, op woensdagochtend om tien uur van het rioleringsnet zou worden afgesneden. Een maatregel die het einde van het emballagebedrijl dreigde te betekenen omdat een afvoer voor het bij het reinigen van vaten vrijkomende water voor deze bedrijfstak onontbeerlijk is. Via een AROB-procedure waarvan de uitspraak gisteroch tend bij het kantongerecht in Den Haag werd gedaan, bereikte Wijntjes dat de datum waarop zijn bedrijf van de riolering wordt afgesloten twee maanden wordt uitgesteld. Voor die tijd hoopt het bedrijf dan afvalwater van een dermate zuivere kwaliteit op het riool te lozen dat afslui ting achterwege kan blijven. De heer Wijntjes: „Uiteraard zijn we bijzonder blij met het ons verleende uitstel. In de volgende twee maanden zullen we gaan werken aan maatregelen die haalbaar en betaalbaar zijn om zo zuiver mogelijk afvalwater op het riool te lozen. Daar is zeer goede kans op, want we hebben besprekin gen gevoerd met een collega-bedrijf in Haarlem dat dezelfde moeilijkheden had en dat nu een zeer goed systeem voor de reiniging van het water heeft ontwikkeld. We zijn natuurlijk een klein bedrijf en dat betekent dat we ons niet zulke gigantische reinigingsinstallaties als de AKZO of de SHELL, of zelfs het emballagebedrijf van Van der Zee aan de Sassenheimse Industriekade kunnen permitte ren. Wat we nu echter in Haarlem hebben gezien maakte ons duidelijk dat met betrekkelijk weinig kosten een heel goed resultaat is te bereiken. Het bedrijf in Haarlem werd vorig jaar ook van het rioleringsnet afgesneden en heeft daarna dit sys teem ontwikkeld. Ik heb monsters genomen van het afvalwater daar en ik kan niet anders zeggen dan dat we goede hoop hebben dat we over twee maanden zuiver afvalwater zullen lozen. Dat be schouwen we eigenlijk ook wel als een soort erekwestie tegenover de gemeente, waarmee onze verhouding, behalve deze ene maatregel, goed is". De uitspraak ten gunste van Wijntjes werd door de rechter voornamelijk gedaan vanwege de bij zonder korte periode die de burgemeester het emballagebedrijf gelaten had om maatregelen te nemen. Hoewel het bedrijf al in 1975 de eerste waarschuwing ontving werd nu nauwelijks dertig uur tevoren gezegd dat de definitieve afsluiting plaats zou gaan vinden. Ongeveer een uur na de uitspraak in Den Haag werd de prop in de afvoerbuis van het bedrijf door mensen van de gemeente verwijderd en kon weer met het schoonmaken van vaten begonnen wor den. Over twee maanden zal blijken of de maatre- Directeur Wijntjes met een van zijn schone vaten. Het water was minder fris, maar daar moet binnen twee maanden verandering in komen. PROF. VOLMULLER: 99 Wassenaar Zoals bekend heeft het Wassenaarse gemeentel» stuur medio 1977 aan de verkeersdeskundige, prof. ir. J. R Volmuller verzocht een nota samen te stellen over de eventueh wenselijkheid voor het opstellen van een verkeersplan voor gemeente Wassenaar. Prof. Volmuller komt tot de conclusie, dal een verkeersanalyse en een daaropvolgend verkeersplan voor 4 gemeente Wassenaar niet noodzakelijk is. Zijn voornaamste arg» ment is, dat er wat het inwonertal noch het autobezit in Was» naar betreft, in de toekomst nog spectaculaire groei te verwachtca is en dat er dientengevolge ten aanzien van de vlotte afloop vat het verkeer binnen de gemeente in de toekomst nauwelijki ernstiger problemen verwacht behoeven te worden. Een verkeersplan is ook niet nodig in verband met de eventuek aanleg van de noordelijke Randweg. Uit de nu beschikbare geg* vens blijkt namelijk dat het effect van die weg ten opzichte van het doorgaande verkeer van ondergeschikt belang is en nauwelijks afbreuk zal doen aan de kwaliteit van de verkeersafwikkeling. Verreweg het grootste deel van de verkeersintensiteit op de ge meentelijke wegen wordt veroorzaakt door „Wassenaarse" auto's Het aantal auto's wordt enerzijds bepaald door het aantal inwonen en anderzijds door de z.g. autodichtheid: het aantal auto's per 1000 inwoners. Over die autodichtheid zijn geen gegevens beschikbaar. Er is echter, aldus prof. Volmuller, alle reden om aan te nemen dat die in Wassenaar beduidend hoger ligt dan het landelijke gemiddelde van 300 auto's per 1000 inwoners. De grens waarbij de autodichtheid wel, maar het autogebruik weinig meer zal toenemen ligt rond de 400 auto's per 1000 inwoners. Waarschijnlijk heeft het autobezit in Wassenaar die grens al bijna bereikt. Dat betekent dat iedere volwassen valide ingezetene over een auto beschikken, hetzij als bestuurder hetzij als meerijder. Prof. Volmuller adviseert het gemeentebestuur voorlopig een eerste verkenning te laten uitvoeren of in een verkeersplan voor de wijken Wassenaar-noord en Dorp maatregelen kunnen worden genomen die tot een verbetering van de veiligheid en het milieu zouden kunnen leiden. Voorhoutse scholen tegen plaats van gymnastieklo kaal VOORHOUT Tegen de bouw van een gymnastieklokaal in de Sporthal aan de Jacoba van Beierenweg waarvoor de raad vorig jaar een krediet van 2 miljoen gulden beschikbaar stelde, zijn twee bezwaarschrif ten binnengekomen. De stichting r.k. Onderwijs en de Andreasschool maken be zwaar tegen het feit dat school kinderen straks langs gevaarlij ke verkeerspunten de gymzaal moeten bereiken. In de vergade ring van de commissie Ruimte lijke Ordening worden de beide bezwaarschriften besproken. De vergadering wordt morgen ge houden in de raadszaal en be gint om 8 uur. Een maquette van de nieuwbouw in het Van Leeuwenpark LEIDERDORP - Na de sloop van de woningen in het Van Leeuwenpark waarmee begin mei wordt aangevangen, kan er met de bouw van 21 woning wetwoningen worden begon nen. Tevens zal er één vrije sector koopwoning gebouwd worden. Tien april worden de bewoners van het Van Leeu wenpark uitgenodigd in bet Dorpshuis om over de plannen te praten. In het plan zijn vier bejaardenwoningen opgenomen die driehonderd gulden aan huur zullen doen. De huurprijs van de eengezinswoningen gaat 375 gulden bedragen. Al enkele jaren geleden rijpte bij het gemeentebestuur het plan iets aan de woningen in het Van Leeuwenpark, die uit 1914 dateren te doen. Aanvankelijk werd aan renovatie gedacht maar de te hoge kosten die dit met zich mee zou brengen maakten renovatie echter onmo gelijk. Sloop en nieuwbouw was het alternatief. Er is bij het plan zoveel mogelijk gepoogd het ka rakter van het oude Van Leeu wenpark in de nieuwbouw te handhaven. Ook heeft de archi tect rekening gehouden met de wensen van de bewoners die eventueel weer terug willen ko men. Verschillenden vanhen, tijdelijk ondergebracht in de wijk Voorhof, hebben echter la ten weten geen behoefte te heb ben om terug te keren naar het Van Leeuwenpark. Maar ten- miste zes bewoners willen per se terug komen en enkelen willen zelfs op de plek waar ze eerst gewoond hebben een huis krij gen. Hetgeen volgens de archi tect ook verwezenlijkt kan wor den. De sloop van de huizen zal in twee fasen plaats hebben. De eerste fase bestaat uit de sloop van het park op vijf woningen na en de bebouwing van dit gedeelte, waarna in de tweede fase de rest volgt Begin juni volgend jaar zullen de eerste woningen waarschijnlijk wor den opgeleverd. Het is de bedoe ling dat de geplande bejaarden- woningen het eerst worden op geleverd zodat de oudere bewo ners niet te lang uit hun ver trouwde omgeving hoéven weg te blijven. Tenminste één be jaardenwoning zal worden aan gepast voor het gebruik van een rolstoel. KATWUK De Belangengroep Jeugd wo ningnood heeft bij het Katwijkse gemeente bestuur een bezwaarschrift ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan „Schutters wei". De bezwaren van de belangengroepen richten zich voornamelijk tegen het ontbre ken van woningen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens in het plange bied. Tevens merken de appelanten op dat het plan is opgesteld zonder inspraak van de Katwijkse bevolking. De Belangengroep is van mening dat het Katwijkse gemeentebestuur een onrecht vaardig huisvestingsbeleid hanteert dat er alleen op gericht is om gezinnen te huisves ten. Sterk wordt gepleit voor een ander beleid waarin ook plaats is voor nieuwbouw zoals in de „Nota van Dam" en het onlangs uitgebracht „Witboek" wordt voorgesteld. De vestiging van een aantal alleenstaanden en samenwonenden in Schutterswei resul teert volgens de actiegroep in een evenwich tige opbouw van de bevolking. In dit ver band wordt speciaal gedacht aan de realisa tie van woningen in de woningwetsector ten behoeve van de financieel zwakkeren. VOOR „TAFELTJE DEK JE" LEIDERDORP LEIDERDORP - Wethouder C. Gordijn (CDA) weet zich bij voorbaat gesteund door de Raadscommissie maatschappelijk welzijn in zijn voornemen de sterke stijging van de transportkosten van „Tafeltje dek je", te subsidiëren. Door de toenemende belang stelling voor deze uitbrengservice ver warmde maaltijden aan bejaarden en ge handicapten van de Unie van Vrijwilligers (UW) - ook in Leiderdorp is het vrouwelij ke uit de naam verdwenen - worden de kosten van vervoer voor 1978 op 10.000,- begroot. Ten opzichte van vorig jaar bete kent dit een stijging van ruim 3000,-. De heer Gordijn deelde ook mede, dat behal ve het bejaardencentrum De Dillenburg bin nenkort ook het Sint Elisabeth Ziekenhuis zal worden ingeschakeld bij de bereiding van de warme maaltijden. De commissie verklaarde zich ook akkoord met het puntensysteem dat de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) wil gaan hanteren bij de toewijzing van woningen. Vanuit de commissie was enige tijd geleden door de CDA-raadsleden Ver- dier en Reugebrink op een dergelijke rege ling aangedrongen. Ook zal er een beroeps mogelijkheid komen voor teleurgestelde wo ningzoekenden, eveneens bepleit door deze raadsleden. Als beroepsinstantie wordt aan gewezen de commissie Beroep- en Bezwaar schriften. Wethouder Gordijn kreeg vanuit de commissie niet voldoende steun om te komen tot een centraal toewijzingsbeleid, waardoor de gemeente een grotere greep zou krijgen op de toewijzing van particuliere woningen. Ook de makelaars die dit woning- bezit beheren zouden onder een dergelijke regeling moeten vallen. De meeste commis sieleden zagen echter een gemeentelijke ver ordening als een te groot obstakel. Het initiatief van het raadslid J.A.M. Gor dijn (PPR-D'66) voor het instellen van een rookverbod tijdens commissie- en raadsver gadering ondervond veel bijval. De commis sie adviseerde bijna unaniem - alleen het raadslid Willems (PvdA) stribbelde met de sigaret in de hand wat tegen - een dergelijk verbod in te stellen. Het burgerraadslid me vr. Mollee moest spijtig vaststellen, dat het beroep dat zij een jaar geleden op de welle vendheid van de rokende raadsleden had gedaan niets had uitgehaald. Aan de rokers werd nog de concessie gedaan de vergade ring te onderbreken voor een rookpauze. Voorzitter wethouder Gordijn, die zijn vreugde over het advies van de commissie niet onder stoelen of banken stak, verklaar de deze gelegenheid aan te grijpen ook de door de walmen van zijn collega-wethouder Tichler en Drenth geteisterde b. en w.-verga deringen rookvrij te zien te krii" PvdA-Leidschendam: LEIDSCHENDAM - Een Pv- dA-wethouder moet op de eer ste plaats fractielid zijn en zich ook zo gedragen en dan pas lid van het college van burgemees ter en wethouders zijn. Dit heeft de ledenraad van de Leid- schendamse PvdA op een ver gadering waarin ook het ge meenteprogramma werd be sproken, vastgesteld. Het voor stel van voorzitter Wim Meere om bij minder dan 5 zetels niet aan het bestuurscollege deel te nemen kreeg bij de stemming alleen de stem van de indiener. De vergadering was wel van mening dat niet onder alle om standigheden aan het bestuurs college een PvdA-wethouder dient te worden geleverd. Het programma van de PvdA dient duidelijk herkend te worden in het programma van b en w. Verder moet de PvdA op basis van gelijkheid aan de porte feuilleverdeling kunnen deelne men en tenslotte moet een Pv- dA-wethouder zijn minder heidsstandpunt openbaar kun nen maken. CDA Naar aanleiding van het me ningsverschil met het CDA over een eventueel programcollege zegt secretaris Overgauw in het Uchendamse partijblad dat het landelijk model van het CDA voor een gemeentepro gram de vorming van een colle ge zonder program onverenigb- zar vindt met de gedachte van een goed functioneren vap de locale democratie. CDA-voorzit- ter M. G. W. Hallmans heeft echter meegedeeld dat in het Leidschendamse gemeentepro gramma van het CDA geen pro gramcollege voorkomt. Secreta ris Overgauw trekt hieruit de conclusie dat het Leidschen damse CDA er „een van een erg conservatieve soort blijkt te zijn", het landelijke CDA zou meer blijk geven van een realis tische visie op de gemeentepoli tiek. Mgr. Kramer viert 50-jarig priesterfeest KATWIJK Mgr. Cons tans Kramer o.f ju. (74) viert morgen in „De Wilbert" het feti dat hij vijftig jaar geleden tot priester werd gewijd. Om half drie be gint er in het Katwijkse ver pleeghuis een eucharistievie ring; daarna, van kwart voor vier tot half zes wordt hem een feestelijke receptie aangeboden. Mgr. Kramer woont sinds 1953 in „De Wilbert" (het voormalig WillibrordcoUege), een jaar na de verbanning uit zijn missie land China als bisschop van Luanfu. De in Friesland geboren pater Franciscaan ging na zijn pries ter-opleiding in Alverna en Weert en een jaar aanvullende studie in Rome in 1929 naar China. Daar werd hij van 1937 tot 1949 geconfronteerd met de Schooltandverzorging Oegstgeest naar Katwijk OEGSTGEEST De Stichting ter bevordering van de schooltand verzorging wordt per 1 september aanstaande opgeheven in de gemeenten Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim en Warmond. De schooltandartsendienst Katwijk en omstreken zal de vier ge meenten opnemen in haar dienst, zodat de tandverzorging van de schoolkinderen uit Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim en Warmond gewoon door kan gaan. De deelnemende gemeenten moeten dan echter wel voor 1 juli instemmen met de voorwaarden, waaronder tot de dienst Katwijk kan worden toegetreden. Oorzaak van de opheffing van de Stichting is het teruglopende aantal leerlingen dat van de dienst gebruik maakt. slepende oorlog tussen de toen malige Japanse bezetters en de Chinese guerrilla's. In maart 1943 kwam hij tenslotte in een Japans interneringskamp te recht In maart 1946 volgde de wijding tot bisschop van Luanfu, een bisdom met de afmetingen als van Nederland. De onrust in China werd inmiddels groter. De communistische legers maakten het de paters in hun missie-gebied steeds moeilijker en in 1952 werd Mgr. Kramer in een proces een hele rij mis drijven ten laste gelegd, zoals verzet, spionage en contact met de vijand en werd tot verban ning veroordeeld. Ondanks deze verbanning en terugkeer in Ne derland bleef hij en is hij tot op de dag van vandaag bisschop van het Chinese Luanfu. Na zijn terugkeer in zijn moe derland hield hij zich op veler verzoek bezig met lezingen over China en het begeleiden van retraite-groepen. Bovendien deden de Nederland se bisschoppen een beroep op hem om hun overvolle program ma van wijdingen en vormen wat te verlichten. Mgr. Kramer nam zo jaarlijks ruim 80 tot 100 parochies voor zijn rekening om aan de leerlingen van de lagere scholen het H. Vormsel toe te dienen. Van 1965 tot 1975 was hij rector van „de Wilbert" en als zodanig belast met de zielzorg voor de ongeveer 240 bejaarden in dit Katwijkse verpleeghuis.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4