Nieuw overleg kabinet en zware metaal Spoedige hervatting gesprek Israël-Egypte Waals mode Ingrijpende bezuiniging huisvesting ADVIES AMBTENAREN sam ■r SCHORSING GEEIST VAN POLITIECOMMISSARIS fiddle 0oiwcwit® Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) »nnementen: kwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 29 maart 1978,68e Jaargang no. 21003 Voetbal PSV-Barcelona op Ned. II om 19.55 uur. Om 19.04 uur Grieks tv-spel „Het licht". Om 22.15 uur Kenmerk met Rhodesië. Ned. I om 19.45 uur Verkiezin gen Prov. Staten. Plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen. Matig tot krachtig en aan de kust nu en dan harde wind uit zuid tot zuidwest. Maxim umtemp. 12 graden. Morgen zon: 6.20-19.10. Maan: 0.57-9.59. Scheveningen hoogwa ter: 6.39-19.06. Laagwater: 2.30- 14.52. 'olvin rzorgt rdwaald \eisje 1SKOU (DPA) Een meisje in erbeidzjan, de ejarige Mechri- n, blijkt een cht met een Ivin te hebben orgebracht. Het rp Dsjejrantsjel s in rep en roer in zij verdwe- n was. Pas de gende morgen ird zij in een jo f gevonden, [amma, daar een hond die mijn gezicht te", zei ze. Bij derzoek werden ilvensporen ge ilden die naar schuilplaats n een grote wol leidden. Koningin Juliana woonde gister avond in het Con certgebouw in Am sterdam het debuut bij van het Euro pean Community Youth Orchestra, een orkest van jon geren uit de EEG. Na de voorstelling van de zesde sym fonie van Gustav Mahler sprak zij met de dirigenten Claudio Abbado (links) en Edward Heath, de vroegere leider van de Engel se Conservatieven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Van de in totaal 10 miljard aan bezuinigingen, die het kabinet tot en met 1981 wil doorvoeren, zou ruim 3 mil jard voor rekening van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening kunnen komen. Met name het aantal te bouwen woningwetwoningen en premie koopwoningen zou daardoor in de komende drie jaar aanzienlijk moeten dalen. Dit is de kern van een gisteren bekend geworden rapport, waarin de financiële adviseurs van minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) een aantal mogelijkheden hebben opgesomd voor het aandeel van hun ministerie in de komende bezuinigingsoperatie. De voorstellen uit het rapport, op het ministerie aangeduid als een „financiële vingeroefening" komen erop neer, dat het snoeimes het diepst wordt gezet in de sociale woning bouw. Tot 1981 zou op de bouw van woningwetwoningen bijna 1,3 miljard bezuinigd moeten worden. Verder zijn er voorstellen gedaan om het aantal jaarlijks te bouwen premiekoopwoningen met 2500 te verminderen en om deze zomer al de zgn. huurgewenningsbijdragen (subsidies voor mensen die plotseling van een lage naar een veel hogere huur gaan) af te schaffen. Financiële steun en ontslagen hoofdpunten (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM-DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt heeft de vakbonden en de werkgevers in de scheepbouw en de zware metaal uitgenodigd dinsdag 4 april op- nieuw te komen praten over de personele gevolgen van de voorgenomen herstnictuermg van deze bedrijfstak ken. Er staan daar zoals bekend 6.000 van de 46.000 arbeidsplaatsen op het spel. De vakbonden hebben gisteren met de betrokken werkgevers gesproken om na te gaan of nader overleg zinvol is vanuit hun stellingname: niemand mag ontslagen worden. De werk gevers willen zich nog nader beraden, maar in meerder heid lieten zij wel een opening, die door het kabinet thans enigszins is verwijd door nieuwe bedragen in het vooruitzicht te stellen. De bonden spraken gisteren van een positieve ontwikkeling in het overleg. De industriebonden van de drie vakcentrales en de unie BLHP, voor deze gelegenheid samenwerkend, stelden gisteren in de gesprekken met de werkgevers afzonder lijk telkens dezelfde eisen voor de eerstkomende drie jaren: geen gedwongen ontslagen, zonodig inkorting van de dagelijkse arbeidsduur als er onvoldoende werk voorhanden is, mogelijkheid om op 60-jarige leeftijd al met pensioen te gaan, het opstellen van meerjarenplan nen voor de produktie, het verstrekken van informatie over orderpositie en bedrijfsresultaten en het kritisch beschouwen van de bedrijfsvoering van de concerns. Van VMF-Stork wordt voorts verlangd, dat het natuur lijk verloop (pensionering, vertrek, e.d.) zodanig zal worden aangevuld, dat het personeelsbestand met niet meer dan 5 procent per jaar terugloopt. Voor de betrok ken scheepswerven geldt als eis dat het natuurlijk verloop niet mag lijden tot onderbezetting. De bonden hebben zich dus neergelegd bij een terugval van het aantal arbeidsplaatsen, als er maar geen ontslagen val len. Voor VMF-Stork bleef dat ontslagverbod een moeilijke zaak, zeker als de overheid niet financieel zou bijsprin gen, de andere zaken leken haar bespreekbaar. De RSV beloofde, dat zij zoveel mogelijk arbeidsplaatsen zal handhaven, maar dat ging de bonden niet ver genoeg: ontslagen moeten absolute uitzonderingen blijver.. IHC, het bedrijf dat aanvankelijk op dit moment nog niet wilde praten maar toch kwam om niet als onwillig te boek te staan, stelde vooralsnog dat ontslagen onvermij delijk zullen zijn. De bestuurders van de bedrijven zullen na de informatie over de vakbondseisen, die zij gisteren kregen en nog zullen ontvangen, deze week nagaan of zij een basis zien voor nader overleg. De bonden zagen het donker in voor wat de IHC betreft Aan het eind van de serie besprekingen gisteren kwam bij de partijen een brief binnen van de ministers Albeda (Sociale Zaken) en van Van Aardenne (Economische Zaken). Zij schreven dat in het eerder gesprek, waarin de reconstructie van de bedrijven werd aangekondigd, kennelijk onvoldoende duidelijk was geworden dat het wel degelijk mogelijk is verder met de overheid te overleggen. De regering, aldus de ministers, heeft echter aan continue-overleg met werkgevers en werknemers. Die noodzaak van overleg wilden de bewindslieden nog eens vastleggen, opdat gezamenlijk de reorganisatieplan nen met eventuele alternatieven en de sociale consequen ties kunnen worden uitgewerkt De ministers stellen nadrukkelijk dat wat het economische gedeelte betreft de financiële bijdrage vastligt (900 miljoen gulden), maar dat dit niet het geval is voor de sociale problematiek. Zij maken duidelijk, dat er nog wel mogelijkheden zijn voor overheidsbijdragen voor met name werktijdverkor ting en arbeidsverdeling en het opheffen van arbeids plaatsen in fasen „als de vakbondsleden zelf ook nog een loonbijdrage zouden leveren afzien van een stuk prijscompensatie dan kunnen we de bonden een heel eind tegemoet komen in hun verzet tegen gedwongen ontslagen", aldus minister Albeda. Boedelveiling Henri de Greeve Haarlem (ANP) Op één, drie en vier april zullen in het Haarlemse hotel Land en Bosch van de Bond zonder Naam de eigendommen worden geveild van de in 1974 overleden grondlegger van de bond, pater Henri de Greeve. De opbrengst uit de veiling zal, zo bepaalde de pater in zijn testament, ten goede komen aan hotel Sin Nombre, dat de bond in Spanje beheert Dit hotel, gelegen in Cubellas, wordt uitgebreid met een nieuwe vleugel. De boedelveiling staat in het teken van het 40-jarig bestaan van de bond, dat zondag 2 april in de sporthal in Beverwijk wordt gevierd. Voetbal en verkiezingen flitsen door elkaar HILVERSUM - FC Twen te is alsnog accoord gegaan met het aanbod van de NOS om 65.000 gulden te betalen voor een samen vatting van een half uur van de voetbalwedstrijd tussen Twente en Ander- lecht in de halve finale voor de Europese beker winnaars. Deze samenvat ting komt direct na de uit zending van de wedstrijd tussen PSV en Barcelona. Dat betekent voor de tv vanavond het volgende: De uitzendingen op Neder land 1 zullen voornamelijk zijn gewijd aan de uitsla gen van de provinciale-sta- tenverkiezingen, maar zul len worden onderbroken voor voetbalflitsen van bei de wedstrijden. Nederland 2 is aan voetbal gewijd. Om 19.55 uur be gint de rechtstreekse uit zending van de wedstrijd PSV—Barcelona, om 21.50 uur gevolgd door de sa menvatting TwenteAn- derlecht. De voetbalkijkers zullen op hun beurt op de hoogte worden gehouden van de verkiezingsuitsla gen. „DAT WAS DAT" In de nog stille uurtjes van deze verkiezingsdag hadden kiezers en „bemanning" van de stembureaus nog gelegenheid elkaar opgewekt te begroeten. Later op de dag werd het hiervoor meermalen te druk. Of dacht deze kiezeres: „gelukkig, dat zit er weer op?" WIE WINT? ~\A*)i» féHJü mARR NARR^ Er moeten nu al vast duidelijke afspraken gemaakt worden. JERUZALEM (AP-Reuter) De Israëlische minister van de fensie, Weizman, zal binnen af zienbare tijd gesprekken voeren met Egyptische regeringsfunc tionarissen, zo heeft een mede werker van premier Begin gis teren medegedeeld. Daarmee zal het directe vredesoverleg tussen Egypte en Israël na een pauze van tien weken hervat worden. Vandaag zou premier Begin een verklaring in het Is raëlische parlement afleggen. Over de inhoud van die verkla ring is niets bekend gemaakt. De Palestijnse PLO-leider Jas- ser Arafat heeft de comman dant van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, de Ghanese gene raal Erskine laten weten, dat hij alles zal doen om de VN-macht een kans te geven haar taak uit te voeren, maar de militaire groepering van de PLO heeft, via een woordvoerder in Parijs bekend gemaakt, dat de PLO -troepen het vuur zullen openen op de VN-troepen, als deze een Palestijnse terugkeer naar de bases in Zuid-Libanon zouden proberen te verhinderen. Gisteren slaagden Zweedse mili tairen er in eerste instantie niet in een brug over de rivier de Litani te bezetten. Zij werden door Palestijnen onder vuur ge nomen. Nadat Israëlische straal jagers tussenbeide waren geko men, kon de brug genomen wor den. Er is nog een brug over de Litani in Palestijnse handen. Syrië heeft verklaard, dat de 30.000 man sterke Syrische troe penmacht in Libanon op haar plaats zal blijven en niet zal WEIZMAN MORGEN NAAR CAIRO optrekken naar de Litani om non 1200 man VN-troepen gesta- Premier Begin zal eind april of ganisaties in de VS en mogelijk aldus de Palestijnen te verhin- tioneerd: Noren, Zweden, Fran- begin mei weer een bezoek aan ook een met president Carter, deren de rivier over te steken, sen en Iraniërs. Het moeten er de VS brengen. Hij heeft daar Washington sluit althans die Momenteel zijn er in Zuid-Liba- in totaal 4000 worden. ontmoetingen met de joodse or- laatste mogelijkheid niet uit. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge- .bracht. ADVERTENTIE WIJ VAN WAALS Met name de direktie, willen langs deze weg onze dank en waardering betuigen voor de grote inzet die wij gedurende de rookschade-periode van onze vaste en part-time mede werkers ondervonden. Ook alle anderen die zo spontaan hun hulp hebben ver leend willen wij in deze hulde betrekken. Aan onze klanten vragen wij begrip voor de moeilijke om standigheden waaronder wij werken. Vergeef ons de onvoorziene foutjes en een eventueel tekort aan service. Wij hopen u dit na afloop weer ruimschoots te vergoeden. GRONINGEN (ANP) Zes vooraanstaande Groningers hebben de onmiddellijke schorsing geëist van de Groninger commissaris van politie L. Wit wegens anti-Joodse uitlatingen. De commissaris zou, doelend op de joodse PvdA-politici Ed van Thijn en Jacques Wallage, gezegd hebben, dat „ze in de oorlog vergeten hadden er een paar te vergassen". Burgemeester H. G. Buiter van Groningen heeft vorige week de rijksrecherche verzocht een onderzoek in te stellen naar de uitlatin gen vein de commissaris. De zes Groningers, onder wie landelijk PPR-voorzitter Herman Verbeek en de hoogleraar wijsbegeerte prof. dr. B. Delfgaauw, menen dat de commissaris onmiddellijk moet worden geschorst, in afwachting van een uitspraak van de justitie. Extraatje voor DE-personeel UTRECHT - Als de aandeel- Deze wtkenng is mogelijk dank- houders accoord gaan met de aj een gunsüge transactie die plannen, krijgt het personeel 'P vorig jaar aanging met het van Douwe Egberts (4700 man) bednjf Consolida- binnenkort een extraatje van Food Corporation, ongeveer duizend gulden. OOO Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaarl ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres - woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam:- adres- woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1