Rijvers en Michels hebben geen geheimen voor elkaar Anderlecht weet meer van FC Twente dan andersom' „Ik heb alle vertrouwen in een goede afloop" ELIJKS „BARCELONA AFHANKELIJK VAN VORM JOHAN CRUUFF" Protest tegen deelname van Jaime Fillol DESKUNDIGEN NANNINGA IN SELECTIE ORANJE v va it SPORT LEIDSE COURANT 1 WOENSDAG 29 MAART 1978 PAGINA 11 WeK Argentina'78 EINDHOVEN „PSV sla ik hoger aan dan Barcelona, maar toch zal de ploeg van Kees Rijvers niet in staat zijn vanavond te overheersen." Met deze vriendelijke woorden aan het adres van de Nederlandse deelnemer in het Earopa-cup III toernooi bedoelde Rinus Michels gistermiddag tijdens de pers-bijeenkomst in het PSV-stadion te zeggen, dat de eerste wedstrijd in de halve finale een open strijd zal worden. „PSV is een klassegroep, die met al geen geheimen voor el- geen zwakke plekken kent Het grote verschil tussen PSV en Barcelona is, dat bij ons de individuele klasse te veel ver schilt Bij PSV is het meer een eenheid. Barcelona moet door collectiviteit tot prestaties ko men", aldus Rinus Michels aan de vooravond van de „vermoe delijke afscheidswedstrijd" van Johan Cruijff. „Tegen FC Magdeburg heeft PSV bewezen, dat de ploeg over kwaliteiten beschikt De compe titiewedstrijd PSV-FC Den Haag, die ik heb gezien, was voor mij geen maatstaf. Zo zou Kees Rijvers ook niet veel heb ben gezien bij de Spaanse be kerwedstrijd tussen Barcelona en Real Sociedad. Ik geloof dat we allebei wel weten waar we aan toe zijn". En Kees Rijvers weet dat ook. Hij zegt: „Ik verwacht een be houdend spelend Barcelona, dat met snelle counters en razend snelle dribbels van Johan Cruijff een doelpunt zal probe ren te forceren. PSV zal in ieder geval op de nul moeten spelen. Ik ben al tevreden met een ge lijkspel van 0-0. PSV blijft, on danks de lastige uitwedstrijd in Barcelona, een kans op de fina le behouden als Barcelona in Eindhoven maar niet scoort. Bij PSV lopen voldoende spelers, die aanvallend zijn ingesteld. Ik moet de ploeg er voortdurend op wijzen, dat ook PSV vanuit de defensie moet spelen. Een tegendoelpunt van Barcelo na kan fatale gevolgen hebben. Rijvers maakte gisteren bekend dat hij met dezelfde opstelling als afgelopen zaterdag tegen Sparta zal aantreden: Van Beve- ren, Krijgh, Brandts, Van Kraaij, Stevens, Van der Kuij- len, Willy van de Kerkhof, Poortvliet, Lubse, Deijkers, Re- né van de Kerkhof. Zijn Nederlands-Spaanse tegen stander Rinus Michels maakte ook geen geheim van de opstel ling. FC Barcelona begint met de volgende basis-elf: Artola; Ramos, Miquel; Olmo, De la Cruz; Neeskens; Rexach, Zuver- ia; Cruijff, Asensi; Fortes. Glimlachend voegde Michels daaraan toe dat er enkele spe lers bij zijn die reeds een gele kaart in het UEFA-cup toernooi hebben opgelopen en dat zijn spelers die, met het oog op de ontmoeting in Barcelona, voor zichtig moeten spelen. „Het is jammer, dat de reserves geen gele kaarten kunnen krijgen, want die heb ik genoeg op de bank zitten", grapte Michels. Helaas Rijvers en Michels hadden al Jol wil fors handgeld van Bayern München (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat Martin Jol slechts dan volgend jaar voor Bayern Mün chen zal uitkomen, wanneer de Westduitse club met een vorste lijk handgeld over de bnig komt. Dat kan worden afgeleid uit het feit dat beide partijen nog niet tot overeenstemming zijn gekomen. Bayern München heeft voor Jol een bedrag over, gebaseerd op de vijf ton die de Haagse verde diger middels een clausule in zijn huidige contract moet kos ten op de Nederlandse markt. Inmiddels is gebleken dat die prijs ver beneden de som ligt die FC Den Haag voor Jol wil hebben. De Zuiderparkclub zal Jol echter toch naar verwach ting voor minder (moeten) laten gaan, want aan opbieden tegen een club als Bayern valt niet te denken. Dan zal bepalend zijn voor Jol zelf om een verbintenis aan te gaan met Bayern München de bereidheid van de Duitse club om de Hagenaar een flink be drag aan tekengeld te verstrek ken. Vorig jaar verkeerde Jol overigens in een identieke situa tie toen FC Luik met een be paald niet onaantrekkelijk voor stel voor hem op de markt was. Jol prefereerde toen bij nader inzien continuering van zijn ver blijf bij FC Den Haag. kaar. Beide trainers zijn vol doende op de hoogte van de kwaliteiten en de mogelijkhe den. Zonder programmaboekje somde Rinus Michels ten behoe ve van de ruim dertig met Bar celona meegekomen Spaanse journalisten de Eindhovense spelers met hun rugnummers op. Hij vergiste zich geen enkele maal. „Ik ken mijn ploeg en daarom zeg ik uitdrukkelijk dat PSV over een beter elftal beschikt. Ik kan helaas geen ander Barcelo na in het veld brengen. Ik ben wel blij dat Johan Neeskens, na een afwezigheid van bijna drie maanden, weer terug is. In twee maanden tijd verloor ik drie middenvelders. Gelukkig is Neeskens voldoende hersteld. Barcelona steunt te veel op Jo han Cruijff". Johan Cruijff (31) heeft zijn ver blijf in Nederland aangegrepen om zich weer onder medische en therapeutische behandeling te stellen van verzorger Ted Troost van AZ'67, die speciaal bij Neeskens, Cruijff en Michels een vertrouwenspositie inneemt. „En niet alleen bij ons", zegt Michels. „Vrijwel al mijn spe lers hebben een groot vertrou wen in Ted Troost. We hebben de Alkmaarse fysio-therapeut al eens naar Spanje laten komen. Uiteraard in overleg met onze masseurs, maar ook hij is erg enthousiast over de goede resul taten van de behandelingstech niek van Ted Troost. Onze eigen mensen hebben er veel van ge leerd. Barcelona strijdt op drie fronten en in deze positie zijn we zelfs bereid om een medi cijnman uit de binnenlanden van Brazilië te halen. „Vooral Johan Cruijff heeft veel contact met Ted Troost Bij Barcelona geldt nog steeds: wat Cruijff doet, moet goed zijn. En daarom stellen de spelers zoveel vertrouwen in Ted Troost". „De ploeg trekt zich helemaal aan Johan Cruijff op, die door zijn spel, houding en gedrag het hele geziqht van Barcelona be paalt Ook ik ben van hem af hankelijk, Johan bepaalt binnen de lijnen zijn eigen tactiek. Het is onzin om over tactische con cepten of taken te praten. Cruijff is een speler die geen taak accepteert. Met dat gege ven moet Barcelona werken", aldus Rinus Michels, die vrijwel zeker aan het eind van het sei zoen de Catalaanse club zal ver laten. Na zes jaar (onderbreking van een jaar door Hennes Weis- weiler) zijn Michels en Barceloa op elkaar uitgekeken. „Een trainer is afhankelijk van prestaties. Voor Barcelona komt daar ook nog de mening van de president bij, die binnen de club erg veel macht heeft Eind mei zullen we aan tafel gaan zitten, wanneer de presidentsverkiezin gen achter de rug zijn om over een nieuw contract te praten. Voor Johan Cruijff, die verza digd is van het voetbal, valt vanavond in Nederland defini tief het doek. Ik ben nog niet verzadigd. Ik ga door, maar of dat bij Barcelona is, dat staat nog in de sterren", zei Michels met zijn bekende geheimzinnige glimlach op het gezicht. Of hij vanavond na de wedstrijd tegen PSV nog steeds kan glimlachen, ook dat staat in de sterren. Wil van der Plas Veel belangstelling in Geldrop voor Johan Cruijff. De vedette van Barcelona stoeiend op een trainingspartijtje met Migueli ROTTERDAM De Chili-beweging Rotterdam heeft in een brief aan de ABN geprotesteerd tegen het feit dat de Chileense tennis speler Jaime Fillol zal deelnemen aan het ABN-toernooi, dat van 3 tot en met 9 april in het sportpaleis Ahoy' wordt gehouden.. In het schrijven wordt onder meer gezegd dat de deelneming van Fillol aan het Westland-Utrecht World Star Tennis-circuit van vorig jaar tal van protesten opriep. „De organisatoren erkenden dat ze met het contracteren van Jaime Fillol geen rekening gehouden hadden met de gevoelens van een groot aantal mensen over de situatie in Chili. Zij hebben toen de bond van tennisprofessionals om advies gevraagd ten aanzien van een eventuele uitsluiting van Jaime Fillol van het circuit. De Chili-beweging wijst er voorts op dat Fillol bekend staat om zijn „weinig kritische houding ten opzichte van het huidige Chileen se militaire regime". De organisatie vraagt de organisatoren Jaime Fillol alsnog van het programma af te voeren. Selectie voor oefeninterland tegen Tunesië ZEIST Dick Nanninga van Roda JC is door bondscoach Ernst Happel geselecteerd voor de oefeninterland tegen Tune sië, die op woensdag 5 april in het „Stade Olympique" in Tu nis wordt gespeeld. Doel: Schrijvers (Ajax), Jong bloed (Roda JC). Verdediging: en middenveld: Suurbier (Schal- ke'04), Krol (Ajax), Dusbaba (Anderlecht), Rijsbergen (Feye- noord), Van Kraaij (PSV), Ho- venkamp (AZ'67), Jansen (Feye- noord), A. Mühren (FC Twente), Willy van de Kerkhof (PSV). Aanval: René van de Kerkhof (PSV), Rep (Bastia), Rensen- brink (Anderlecht), Van Leeu wen (FC Den Haag), Nanninga (Roda JC). In vergelijking met de selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Iraël, die vo rige maand in Tel Aviv een overwinning van 2-1 voor Ne derland opleverde, zijn drie spe lers buiten de boot gevallen. Pe ters en Van Hanegem beiden van AZ'67 en Ling van Ajax rijn ditmaal niet gekozen. Nan ninga, Mühren en Rep nonen hun plaatsen in. INFLATIES De inflatie in Argentinië viert hoogtij. Bijna dagelijks vliegen de prijzen om hoog. Ook de hotelprijzen ontkomen daar niet aan. Een Oostenrijks repor tageteam van het dagblad „Der Ku- rier" ondervond dat aan den lijve. Onlangs moest bij aankomst in een hotel te Buenos Aires voor een kamer met ontbijt een bedrag van tachtig gulden betaald worden. Zes dagen la ter bijna negentig gulden. Navraag leerde, dat een half jaar eerder voor nog altijd dezelfde kamer met hetzelf de ontbijt slechts vijftig gulden be taald moest worden. KENNIS Mejidchetali heeft een grote kennis van het internationale voetbal. De bondscoach van Tunesië behaalde ten slotte rijn trainerslicentie aan de Sportschule Köln zodat hij goed op de hoogte is van met name het Duitse voetbal. Trouwens, ook van het Neder landse, want zoals nog maar weinigen zullen weten, heeft hij tien jaar gele den ooit nog een tijdje voor Roda JC gespeeld. Kennis voldoende, maar het is de vraag of de Tunesische voetbal lers wel voldoende kwaliteit hebben UITVERKOCHT Op 20 mei speelt Schotland, één van de tegenstanders van Nederland in Argentinië, de laatste oefenwedstrijd. Dat gebeurt in Glasgow tegen Enge land. Nu al is de belangstelling voor dat duel verschrikkelijk groot De Schotse voetbalbond heeft al meer dan honderdduizend aanvragen voor toegangsbewijzen ontvangen. De Britse televisie neemt in de equipe, die voor het thuisfront het wereldkam pioenschap gaat verslaan, een tweetal deskundigen mee. Vorige week heb ben Denis Law en Jock Stein een contract getekend, waarin overeenge komen wordt, dat zij na afloop van de televisiebeelden commentaar zullen leveren. Law, oud-speler van Man chester United en het Schotse elftal, zal zich vooral bezig houden met de verrichtingen van Schotland. Stein, de coach van het roemruchte Celtic, maakt analyses over de tegenstanders van Schotland. DOPINGCONTROLE Een groep experts van de faculteit der wetenschappen in Buenos Aires is be last met het opstellen van een regle ment voor de controle op het gebruik van stimulerende middelen tijdens de WK. Vermoedelijk wordt hetzelfde systeem gehanteerd als vier jaar gele den in Duitsland. ENSCHEDE - Anderlecht, in de loop der jaren vakkundig ge kneed en ook minstens even gehard in het bedrijven van voetbal op Europees niveau, heeft de meest recente succes sen voor een aanzienlijk deel te danken aan een select groepje Nederlandse spelers. De Brus selse kern wordt hoofdzakelijk bepaald door een kwartet, dat min of meer de ruggegraat van de zestienvoudige titelhouder van België vormt. Een as, die begint bij de zonder enige twij fel genoegzaam bekende Rob Rensenbrink en die via spelver deler Arie Haan en libero John ny Dusbaba tenslotte uitmondt bij Nico de Bree. De 33-jarige doelman is pas aan rijn eerste seizoen bezig bij de veel gelauwerde formatie, waar over oud-bondscoach Raymond Goethals momenteel de scepter zwaait Nico de Bree werd vlak voor het einde van de competi tie tussen RWD Molenbeek en Anderlecht geruild met Jan Rui ter. Een handeltje dat destijds nogal wat opzien baarde. Het werd echter een transactie, waarvan zowel Nico de Bree als werkgever Anderlecht tot op de dag van vandaag nog geen greintje spijt hebben gekend. De doelman zelf: „Voor mij was het, mede gezien mijn leeftijd, een ontzettend goede zaak. En nog steeds gaat het erg fijn. Ik mag dan ook wel zeggen dat ik er op alle fronten mijn voordeel uit heb gehaald. Niet enkel op het financiële en maatschappe lijke vlak, maar ook op het sportieve. Wat dat laatste be treft: in de afgelopen zes wed strijden voor de Belgische com petitie en vooral ook in de Euro pa Cup heb ik lekker gespeeld. Ga maar na, in negen ontmoe tingen hebben we slechts één treffer tegen gekregen. We heb ben dan ook niet voor niets de minst gepasseerde verdediging van het land". Hoewel Anderlecht en FC Twente elkaar drie jaar geleden al eens ontmoetten in het jubi- leumtoernoi van de Enschedese ploeg, is Nico de Bree de enige die wat meer inricht heeft in de werkelijke kracht van de ploeg, die hij vanavond in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars op zich af zal zien komen. Met RWDM namelijk kwam De Bree in het seizoen 1974/1975, in de tweede ronde van het toer- Anderlecht, vanavond in Enschede tegenstander van FC derde van links naast Johnny Dusbaba doelman Nico de Twente in de eerste wedstrijd van de halve finales in het Bres. toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Staand I Balbezit „Het sterkste punt van FC Twente in die tijd was dat er ontzettend goed op balbezit ge speeld kon worden", aldus Nico de Bree. „Maar ik geloof niet dat deze ploeg nog dezelfde kwaliteiten heeft van drie jaar geleden. Afgaande op de tv- beelden die we in Brussel regel matig te zien krijgen. We mo gen daarom wel zeggen dat An derlecht iets meer van FC Twente af weet dan andersom. We kunnen dus wel zo'n beetje nagaan wat ons te wachten staat". Vervolgens een lofzang van doelman Nico de Bree op het hedendaagse Anderlecht. „We bezitten momenteel zeker een complete ploeg. We hebben van alles wat in huis. Als een Robbie Rensenbrink de bal aan de voet heeft en er staan twee man voor hem, dan kan hij ze allebei pas seren en een schot lossen. Een Francois van der Eist is snel, een Bennie Nielsen erg sterk aan de bal. We hebben verder een Arie Haan en een Ludo Coeck en noem maar op". Het is natuurlijk puur toeval geweest, maar van de vier over gebleven halve finalisten is An derlecht de enige club die tot viermaal toé eerst een uitwed strijd toebedeeld kreeg. Een groot voordeel? Nico de Bree: „Ik dacht het toch wel. Als je eerst uit speelt, leert men de tegenstander voldoende kennen' en dan kun je thuis de nodige maatregelen treffen. In het alge meen kan men wel stellen dat het rijn voordelen heeft eerst een uitwedstrijd te hebben. Zo hebben wij het met Anderlecht zeker ervaren". Rob Rensenbrink, die evenals zijr^ trainer Raymond Goethals niet de indruk wekte 'geïmpo neerd te rijn door de inmiddels toch wel aardig gegroeide naam van FC Twente, denkt als volgt over de naderende confrontatie: „Ik had persoonlijk liever tegen bijvoorbeeld Dynamo Moskou gespeeld. Dan zouden wij veel gemotiveerder in het veld zijn gekomen. Nu houdt men het gevaar van onderschatting. Maar gelukkig heeft Anderlecht de nodige ervaring gekregen. We hebben al tegen zoveel top- ploegen gespeeld. Ook nu zullen eventueel de zaken wel weer bijtijds recht worden getrok ken". KYOTEUSINK AFSCHEID Björn Nordqvist, Zweeds international en lid van het exclusieve gezelschap voetballers met meer dan honderd interlands achter hun naam, stopt na het komende wereldkampioenschap. De centrumverdediger, die ooit nog voor PSV speelde, verwacht dat rijn afscheid in Argentinië al snel zal ko men want hij heeft weinig vertrouwen in een goede afloop voor Zweden. Bondscoach Ernst Happel kampt twee maanden voor het begin van het werelkampioenschap voetbal in Ar- gentië nog met enkele levensgrote problemen. Eén zeer voorname hier van is zonder enige twijfel de bezet ting van de positie van centrumspits. Nadat eerst Ruud Geels om persoon lijke redenen voor de eer bedankte en vervolgens Kees Kist en Henk van Leeuwen min of meer door de mand vielen, heeft Happel de juiste oplos sing nog altijd niet kunnen vinden. Thans heeft Happel nog één ijzer in het vuur. Dick Nanninga werd giste ren geselecteerd voor de oefeninter land, die Oranje op woensdag 5 april in T^nis tegen Tunesië speelt Het is de eerste keer dat de lange aanvalslei der van Roda JC voor de selectie van het Nederlands elftal is opgeroepen. Sinds enkele weken pas dartelt Nan ninga weer op de vaderlandse voetbal velden rond. Met opvallend gemak heeft hij de trainingsachterstand, op gelopen na een operatie, weer zo goed als ongedaan gemaakt Met deze Dick Nanninga op het moment van ons gesprek nog onwetend van rijn uitver kiezing voor Oranje praten we in deze aflevering van onze wekelijkse WK-rubriek. Hoe gaat het nu met je blessure? Nanninga: „Be heb nergens last meer van. De medische begeleiding was per fect Ook met mijn conditie gaat het en ik wil graag mee naar Argentinië. Ik ben tenslotte profvoetballer en dan wil je als het even kan er bij rijn tijdens zo'n belangrijk evenement Oranje kan dus op me rekenen". Past een speler van jouw type eigen lijk wel binnen bet Nederlands elftal? Nanninga: „Waarom niet. Dat moet Happel maar uit proberen. Ik ben in ieder geval niet bang voor zo'n test wedstrijd. Nee heb je en ja kun je krijgen. Waarom zou ik wel bij Roda JC doelpunten kunnen maken en niet bij het Nederlands elftal? Ik ben in dat soort zaken erg nuchter. Ik ben nu eenmaal niet het type dat staat te trillen van de zenuwen. Daar komt nog bij dat iedereen weet hoe ik speel. Kom ik dus in het Nederlands elftal, dan zal er door de andere spelers rekening moeten worden gehouden met mijn sterke punten. Gebeurt dat inderdaad, dan zie ik geen probleem. Zoveel vertrouwen heb ik wel in mijn eigen capaciteiten". Geen bezwaren tegen Argentinië? Nanninga: „Ik heb wel degelijk een persoonlijke mening over Argentinië, maar die geef ik niet prijs. Wanneer Happel me mee wil nemen, ga ik. Voor een profvoetballer maakt het in prin cipe immers niet uit waar je voetbalt. Trouwens, ik begrijp al die heisa over Argentinië eigenlijk niet zo goed. Al veertien jaar is bekend dat het wereld kampioenschap daar gehouden wordt, dan moet je niet op het laatste mo ment met bezwaren aankomen". Dick Nanninga: „Graag naar Ar gentinië" weer de goede kant op. Daarom heb ik alle vertrouwen in een goede afloop van dit seizoen. Ik mis nog een beetje wedstrijdritme, maar die achterstand haal ik snel in. Vooral omdat ik me gesteund voel door de wetenschap dat ik zowel met koppen als met schieten geen last meer heb van mijn rug". Hoe sta je tegenover de eindronde? Nanninga: „Ik reken voorlopig maar nergens op. Het is afwachten geblazen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11