Leimuiden weert vrouwen op stembureaus I Zoeterwoude tevreden met huidige winkelbestand PPR Voorhout boos op college b en w Goede deelname Molencross Aarlanderveen Sportvissers onderscheiden Noordwijk voor kabeltelevisie in Bollenstreek KORTWEG Wethouder Ted Jansen Plantenboek" STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 MAART 1978 PAGINA 5 £IMUIDEN De inwoners van Leimuiden zul- en bij de komende provinciale staten-verkiezin- en geen vrouw in de stembureaus tegenkomen, lok voor de gemeenteraadsverkiezingen zal dat iet geval zijn. De oorzaak van deze eenzijdige /spiegeling ligt bij burgemeester Van der Kroft zijn beide wethouders Muys en Den Haan. De /deling emancipatiezaken van het ministerie van !RM is inmiddels ingeschakeld om aan dit pa- riarchale optreden van de Leimuidense bestuur- Iers een eind te maken. Bet is in Leimuiden, net als vele andere gemeenten in ons land, gebruikelijk, dat raadsleden en ambte naren als eersten worden aangezocht om zitting Ie nemen in een van de stembureaus. B. en w. van Leimuiden (die het hoofdstembureau vormen) lebben dat dit jaar ook gedaan, maar hoewel alle Leimuidense raadsleden, die kandidaat staan om terug te keren in de nieuwe gemeenteraad zijn uitgenodigd, zijn de twee enige vrouwelijke raad sleden buiten spel gezet. Mevrouw Van Egmond (KVP) en mevrouw Van Puffelen (Leimuiden-2000) niet in de stembureaus gekozen. Mevrouw Van Puffelen staat wel op een reservelijst, waaruit zal worden geput als één van de benoemde leden van de stembureaus zou uitvallen door bijvoorbeeld plotselinge ziekte. Na het bekend worden van het benoemingsbeleid b. en w. van Leimuiden is naar het ministerie CRM een brief uitgegaan waarin het gebeuren aan de staatssecretaris voor emancipatiezaken is gemeld. Op advies van het ministerie zijn daarop drie vragen aan het gemeentebestuur van Leimui den gesteld. De eerste vraag luidde „Zijn er criteria bij het benoemingsbeleid voor de stembu reaus gebruikt?". De andere twee vragen hadden betrekking op het feit, dat tevoren geen overleg met de gemeenteraad had plaats gevonden en informeerden naar de mening van b. en w. over de politieke afspiegeling van stembureaus. Het antwoord van b. en w. toonde duidelijke irritatie. In een zeer korte brief van zeven regels, schreef burgemeester Van der Kroft, dat alle vragen „ontkennend moesten worden beant woord". Twee in de stembureaus benoemde raadsleden (van de fractie Leimuiden 2000) bedankten na deze brief voor hun benoeming in het stembureau. Het doel van de stap was om het volgens hen discrimi nerende benoemingsbeleid van de Leimuidense bestuurders bloot te leggen. B. en w. zouden immers voor hen opvolgers moeten benoemen. Het lag in de lijn der veiwachting, dat daarbij gebruik zou worden gemaakt van de lijst van reservekandi daten en daar stond mevrouw Van Puffelen op. Burgemeester Van der Kroft en wethouder Den Haan (wethouder Muys is ziek) reageerden zoals werd verwacht. Opnieuw werd het vrouwelijke raadslid van Leimuiden-2000 gepasseerd. B. en w. benoemden de gemeentesecretaris en de chef ruimtelijke ordening zonder gebruik te maken van de reservelijst. Inmiddels is het ministerie van binnenlandse za ken ingeschakeld, waar het landelijk hoofdstembu reau is gevestigd. Het word echter onwaarschijn lijk geacht, dat het ministerie nog vóór de provin ciale statenverkiezingen, die volgende week woens dag plaatsvinden, nog wijziging zal laten aanbren gen in de .mannelijke" stembureaus in de gemeen te Leimuiden. De start van de atletiekloop. iKKS»cnJOS ï'T teJlV'A^'anHder7e^r^0^",rnVaniS^di teJSLlZLZZor de eerst aabomende KPHers nen door Rob Strik uit Banrn. Rob van Schoten uit uit Langeraar derde. De twee kilometer voor jongens van Egmond bij de heren. Leiderdorp krijg! in april kabeltelevisie LEIDERDORP Bewoners van de flats langs de Engelen- daal (Schansen en Dreven), Me relstraat en Koekoekstraat heb ben een informatiepakket over de Centrale Antenne Leider dorp in de bus gekregen. Daar in wordt het startsein gegeven voor de aansluiting van de be slaande wijken op het kabelnet, fti grote kabel van de Riet schans naar Voorhof is klaar. Begin april kunnen de eerste /latwoningen worden aangeslo ten met behulp van de nood an tenne in Voorhof. Het signaal van de mast in Oegstgeest kan pas worden ont vangen als de PTT de verbin ding gereed heeft. Dit zal waar schijnlijk de derde week van april zijn. Het is de bedoeling dat vanaf de eerste week van april enkele avonden per week een mobiel informatiecentrum wordt inge richt, waar het publiek inlichtin gen over kabeltelevisie kan krij gen. Het centrum wordt ge plaatst aan de Vronkenlaan. Vier sportvissers uit de Leidse regio zijn onlangs onderscheiden door de Irish Specimen Fish Committee. Het comité stelt elk jaar prijzen beschikbaar voor bijzondere visvangsten in Ierland. In 1977 kwamen vierenveertig Nederlandse sportvissers, onder wie twee vrouwen, in aanmerking voor de Ierse onderscheiding. Onder hen bevonden zich (van links naar rechts op de foto) de heren 'J. HOogstraten uit Rijnsburg, F. Veltman en P. Brouwer uit Leiden, en J. Hoek uit Voorhout. Zoeterwoude Veertig procent van de Zoeterwoudse bevolking vindt het huidige winkelbestand ruim voldoende. Dit is ge bleken uit een enquête die onlangs in Zoe terwoude is gehouden. Tweehonderd vijf tien zorgvuldig geselecteerde Zoeterwoudenaren werd naar hun mening gevraagd over welke winkels er nog in Zoeterwoude zouden moe ten komen. Zevenenvijftig procent van de ondervraagden noemde het een gemis dat er geen viswinkel in het dorp is. Achtender tig procent zag gaarne een dames- en heren modezaak in het dorp gevestigd. In mindere mate bestaat er volgens het onderzoek be hoefte aan een drogisterij annex parfume rie, een grammofoonplatenzaak, een bloe men- en plantenzaak Zeven geënquêteerden wilden een Chinees restaurant. Volgens de gemeente moeten er op het braakliggend terrein in de dorpskern win kels komen, dan wel vestigingen, die beho ren tot de dienstverlenende sector, zoals b.v. een postkantoor. De bedoeling was er alleen vestigingen toe te laten uit eigen aanwezige middenstand, eventueel aangevuld met an dere branches die nog niet in Zoeterwoude aanwezig zijn en waaraan behoefte zou be staan. Die behoefte bestaat er dus, zo blijkt uit een enquête. Het is natuurlijk wel de vraag, of b.v. een viswinkel in Zoeterwoude levensvatbaarheid heeft. De gemeente Zoe terwoude ging er destijds vanuit, dat de winkels meer centraal moesten liggen en dat het inwonertal door de bouwlokatie in West einde I en II aanzienlijk zou stijgen. Eén en ander zou dan nieuwe winkelvestigingen een beter bestaansrecht geven. Een saillante uitspraak deed echter de heer J. Blom, hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening en planologie van het Koninklijk Ned. Ondernemers Verbond (KNOV), vorige week tijdens een discussie in „Ons Huis". Volgens de heer Blom heeft de praktijk bewezen, dat centralisatie van winkelbedrij ven geen positieve (15 uitwerking heeft gehad op de koopkrachtbinding. Bovendien stelde hij dat er voor een viswinkel ongeveer 16.000 inwoners nodig zijn om deze rendabel te maken. Niet voor iedere branche is het vereiste aantal inwoners uiteraard hetzelfde. Met de ongeveer 5000 zielen die het dorp -telt, zal echter een van de eerder genoemde en door de geënquêteerden gewenste winkel bedrijven geen lang leven beschoren zijn. Het braakliggend terrein in de dorpskern is volgens de gemeente bij uitstek geschikt om er winkels op te bouwen. Als het terrein thans een andere bestemming krijgt, is het de vraag of er in de toekomst nog mogelijk heden zijn om het huidige winkelbestand uit te breiden. Als het aan de Zoeterwoudse bevolking ligt, krijgt het terrein een andere dan een winkel bestemming. Veertig procent zag het terrein graag ingericht als dorpsplein. Tweëendertig procent van de ondervraagden willen er speelgelegenheid voor kinderen creëren. Een kleiner percentage zou wat meer groen in het dorp willen. Twaalf procent sprak als zijn voorkeur uit het terrein als parkje in te richten met zitbankjes. Anderen wilden weer een dorpspleintje met een vaste stand plaats voor de muziektent, die de gemeente Zoeterwoude van bierbrouwerij Heineken NOORDWIJK Als het aan het college van burgemeester en wethouders ligt zal Noordwijk alle aktiviteiten ten aanzien van kabel-TV richten op een samenwerking in bollenstreekverband. Dit blijkt uit een voorstel waarin de raad verzocht wordt een principe-uitspraak in deze richting te doen. Aansluiting bij de reeds bestaande mast in de regio Leiden geeft enige tijdwinst, zo blijkt uit de toelichting, maar als nadelen worden aangevoerd dat men zich zal moeten neerleggen bij de kwantiteit (aantal TV en FM-programma's) en de kwaliteit van de aanwezige mast, het antennemateriaal en de electronica. De inspraak zal men moeten delen met een 10-tal andere gemeenten. Bij een eigen mast zal de kans op storingen aanmerkelijk kleiner zijn, meent het Noordwijkse college, en bovendien kunnen de meest recente verbe teringen in de apparatuur worden toegepast B. en w. zijn verder van mening dat de kosten van een eigen mast en toevoerkabel in de bollenstreek niet duurder behoeven te zijn dan die van Leiden. Een werkgroep uit de bollenstreekgemeenten heeft, met instemming van de betreffende colleges, aan Kema te Arnhem opdracht gegeven te onderzoeken waar de eventueel op te richten mast in de regio het best kan worden geplaatst en hoe hoog deze zal moeten zijn voor een optimaal beeld- en geluidskwaliteit. B. en w. spreken zich verder uit voor het doen ontwerpen van een regeling, die alle zorg bij het gemeenschappelijk orgaan legt tot en met de contactdoos. ALPHEN AAN DEN RLJN - De popgroep „Himalaya" zal vanavond optreden in het jon gerencentrum „Midas" aan de Saffierstraat Het optreden be gint om 20 uur. SASSENHEIM Drie auto bezitters in Sassenheim zijn in de nacht van zaterdag op zon dag het slachtoffer geworden van een autodief. Circa twee uur werd uit een garage naast een woonhuis aan de Parklaan een personenwagen gereden. De autodiefstal kon door de eigenaar worden verhinderd, doordat hij de diefstal bijtijds bemerkte. Eveneens in de Parklaan Werd uit een perso nenwagen, die in een garage stond een kentekenbewijs ge stolen. De twee garages waren niet afgesloten. In de Elbalaan lukte het de autodief zijn slag te slaan. Hier stond een perso nenwagen geparkeerd naast een woning voor de garage. Het werd de nachtelijke bezoe ker gemakkelijk gemaakt, want de wagen was niet afge sloten. Terwijl de sleutel in het contact zat. ALPHEN AAN DEN RUN - Een koelkast die in een keu ken stond van een woning aan de Nachtegaalstraat is gister middag in vlammen opgegaan. De brand ontstond doordat de bewoonster, een 67-jarige we duwe, bij het ontdooien van de koelkast een brandende kaars gebruikte. Daardoor vatte het plastic van de koelkast vlam. De brand ging gepaard met een zo grote rookontwikkeling dat de brandweer zuurstof maskers nodig had om de wo ning binnen te komen. De brandweer was het vuur snel meester en kon uitbreiding voorkomen. ZOETERWOUDE - In 't Spinneweb wordt binnenkort bij voldoende deelname weer een aantal cursussen georgani seerd. Men is van plan te star ten met volksdansen, potten bakken en macramé. Iedere cursus duurt acht avonden. Men kan zich nog opgeven bij ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse afdeling van het CDA organiseert vanavond vanaf acht uur in verband met de Statenverkiezingen een po litieke bijeenkomst in „Ons Huis". Als spreker is uitgeno digd de heer P. G. J. Bakker uit Voorschoten, lid van de Provinciale Staten, die de be volking van Zoeterwoude wil informeren over de ruimtelij ke ordening. Aan de orde zul len komen actuele onderwer pen zoals de woningproblema- tiek, tracé rijksweg 11 en pro vinciale weg 17. Tot slot is er gelegenheid tot discussie, waarop statenlid Bakker en de lijsttrekker van het CDA Koos van der Geest op gestelde vra gen zullen reageren. ZOETERWOUDE Op initia tief van de Zoeterwoudse ijsl- cub wordt morgen een schaat- strip gehouden voor de jeugd naar de ijshal van Ton Men ken. Onder leiding van enkele bestuursleden van de ijsclub wordt er om 09.00 uur per fiets vertrokken vanaf sportpark Haasbroek. LEIDERDORP - In het Dorpshuis aan de Hoofdstraat wordt morgenavond een ver kiezingscentrum ingericht. Hier zijn dan de verkiezings uitslagen uit eerste hand ver krijgbaar. Er zullen televisie toestellen aanwezig zijn voor de landelijke uitslagen en het voetbalverslag. LEIDEN Geboren: Merula Cather- ijne, dr. v. B. P. Uaselstein en M. I R Oudakker, Jeroen Johannes, zn. v. J. Kok en M. van der Spek, Sara 1 Maria, dr. v. G. M Weel en M. M. G. Krimp, Tartja, dr. v. F. K. C. Schimmel en R Gujjt, Jan, zn. v. J. I van Rijn en A C. van der Meij, Hendrik Jacobus, zn. v. H J. F. van der Pluijm en A Wessels, Dirk Al- I bertus, zn v. D. Hogewoning en M. i J. Nijenhuis, Coen, zn. v. W. M. N. IEggenkamp en M. R Rotteveel Mansveld, Asa Susanne, dr. v. L. E. Hansson en A EL Bobeek, Solange Jeanette Mariannick, dr. v. A H. I Salem en M. E. J. Delteil, Wilhelmus Gerardus zn v. G. J. A Duivenvoor de en M. C. M. van der Hoeven, I Johannes Alexander zn v. B. C. I Weber en J. A C. Gaasbeek, Dieuw- I ke Geerte dr. v. T. Rozema en D. I W. van Duijvenbode, IJsbrand zn. v. G. van Rijn en L. N. Redelijkheid, Patrick Ruben zn v. C. Prins en J. T. R Derksen, Maartje Clazina dr v. A J. van Holstein en C. J. M. Turk, Laura dr. v. P. Ver gunst en B. C. Termeulen. Dona dr. v. G. L. ter Horst en H. G. Kres. Eva L. H dr. v. D. Gdrtz en EL M. L. v. Steven- mek, Daniël K. zn v. M. J. Noort en J. W. Snijder, David J. zn v. J. E. Deinum en N. G. Mak, Jan J. zn. J. Schneider en W. L Lemoine, Overleden: P. T. Oosterhoff, geb. 30 mrt 1904, man, S. A Bisschop, geb. 6 feb 1936. man, H J. Strijk, geb 17 i okt 1896 gehgew. met D. P. Weijers, C. Janssen geb. 5 febr. 1908, man' A. J. Dam geb. 1910 man J- Kukler, ~*)b. 28 mei 1895, man, P. C. W. C. lts geb 1911, man F. L. Hoog- ewerff geb. 1909, man, C. J. Marijt geb. 1888 gehgew. met J. J. Kapaan Gehuwd: J. Van den Bos en M van Drie, J. A Nijssen en M. A W. Walter, L. M. J. Ammerlaan en J. M. Speel, F. E. Malachowski en A Groenendijk, A G. Nievelstein en M J. J. de Tombe, S. P. N. van Kampen en C. E. van Niekerk, J. A van der Meer en C. J. M. Witsenburg, R H. Sieraad en P. Stouten. D. v. Schoon- derwoerd den Bezemer en G. van Es, S. B. J. Menken en EL van Leerdam, A Vermeulen en G. C. Scheltens, G. A. van Noort en C. Wortman, R L. van Veen en M A Voerman. A R te Winkel en M Brakhoven, W. Schreuder en M. J. Verhoog, D. J. Derksen en M R Neuteboom, B I. Vargas Martinez en G. van Omme ren, F. L. Sanavro en G. van Omme ren, A J. M. van der Harg en J. M. A Verhoogt, J. D Hoogendorp en J. E. in 't Hout. „Vertrouwen is geschaad" VOORHOUT - De PPR-fractie in de Voorhoutse gemeenteraad is boos op het college van b en w omdat het naar haar zeggen informatie heeft achtergehou den. In een brief aan de collega raadsleden, stelt de PPR-fractie dat haar vertrouwen in het col lege ernstig is geschaad. De aanleiding tot het schrijven van de brief is de winstuitkering over 1977 van het Energiebe drijf Rijnland. Deze zou volgens een schrijven van het college van beheer van dat bedrijf de helft van het over 1976 uitge keerde bedrag bedragen. Voor hout zou dus niet op tweehon derdenvijftien duizend gulden maar op honderdzeven en een half duizend gulden moeten re kenen. De tegenvaller werd het Voor houtse college gemeld op 22 no vember, enkele dagen nadat de gemeenteraad zijn fiat heeft ge geven aan de bouw van een sporthal, waarvoor de reserves van Voorhout moeten worden aangesproken. Het renteverlies zou dan worden gedekt door de „structurele" uitkering van „Rijnland". De PPR-fractie ver wijt de burgemeester dat hij tijdens deze vergadering niets heeft gezegd over de te ver wachten tegenvaller, hij is im mers plaatsvervangend lid van het dagelijks bestuur en kon derhalve weten dat de winstui- terking van Rijnland gehalveerd zou worden. Ernstig ongeval in j Wassenaar WASSENAAR Op de Wasse- naarse Van der Oudermeulen- 1 I laan had le paasdag een ernstig verkeersongeval plaats. Een 17- jarige inwoner van Wassenaar I belandde na een inhaalmanoe- vre in een slip en botste tegen een langs de weg staande boom. Naast de jongen zat zijn 18-jari- i ge vriend van wiens vader de I beide jongens de auto even „ge- leend" hadden. De 17-jarige M. j H. M. werd ernstig letsel overge- i bracht naar de Ursulakliniek en is later vervoerd naar het Haag se Westeindeziekenhuis, nadat i inwendig letsel was geconsta teerd. De 18-jarige J. W. S. kwam met de schrik vrij. Onze Regio kandidaat lid Provinciale Staten voor een realistisch beleid Steun ons, stem op 29 maart Dj Loosterweg 39A Voorhout 02522 - 11048

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5