z Zouden ze niet't meeste plezier hebben van kleren die ze zelf kunnen kiezen? Nederland moet achterstand inhalen ook wetenschappelijk P&G Geweldige mode, gezellige sfeer. Am Friendship neergestort in Birma: 48 doden 42r .27- 55.- 17- 13.- Peek&Cloppenburg BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 MAART 1978 PAGINA MINISTER PEIJNENBURG: e worden grote mensen Met een eigen wil en eigen wensen P&C snapt dat maar al gij aankoop gratis stickers te goed ★★★Kijk maar eens naar al die lieve jurkjes ★★★★In de laatste specerijkleurtjes, wel te verstaan ★★Of naar al die fijne en stoere jacks ★Da's allemaal precies hun eigen mode DEN HAAG In het kabinet-Den Uyl was minis ter Trip (Wetenschapsbeleid) de onbekendste van allemaal. Geen aardig vooruitzicht voor zijn opvol ger in het kabinet-Van Agt, drs. M. W. J. M. Peijnenburg. Toch heeft deze minister kans op een grotere bekendheid. Zijn werkterrein zal in de komende jaren aan betekenis winnen. Daar komt bij dat Peijnenburg beschouwd mag worden als een vertrouweling van minister-president Van Agt Hij mag dan minister zonder portefeuille zijn, door zijn nauwe relatie met de minister-president mag zijn invloed niet worden onderschat. Drs. Peijnenburg (50) en de iets jongere premier Van Agt komen beide uit het Brabantse Geldrop. Ook bezochten zij beiden het gymnasium van de Augustijnen in Eindhoven. Daaxna splitsten de wegen zich. Peijnenburg ging economie studeren in Tilburg. Van Agt deed rechten in Nijmegen. Peijnenburg was secretaris van het Ned. Kath. Werkgeversverbond. In oktober 1966 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Bij het werkgeversverbond had hij zich o.a. met de loon politiek beziggehouden. Als kamerlid moest hij meer dan tien jaren aandacht schenken aan een veelheid van onderwerpen. In de Tweede Kamer heeft hij zich vooral met economische zaken in de breedste zin, financiën, milieuzaken en kerne nergie beziggehouden. Hij was vice-voorzitter van de KVP-fractie. Het feit dat hij mr Van Agt, die na zijn studie een aantal jaren op enkele departementen werkte, zoveel jaren kent en zijn brede en langdurige parlementaire ervaring, waarmee hij de CD A-lijst trekker in de verkiezingstijd en tijdens de langdu rige formatie terzijde stond, hebben mede Peijnen burg een plaats in het kabinet bezorgd. Daar komt bij, dat de beminnelijke en voorzichtig manoeuvre rende minister geknipt lijkt voor een coördineren de functie, waarin hij samenspel met verscheidene collega's tot stand moet brengen. En vanuit die functie overziet hij een belangrijk deel van het overheidsbeleid, waardoor hij des te beter zijn vriend Dries van Agt van adviezen kan voorzien. De minister zonder portefeuille voor het weten schapsbeleid is ondergebracht bij Onderwijs en Wetenschappen. Peijnenburg heeft daar vrede mee. Zou hij bij Economische Zaken zitten, dan zou het er te veel op lijken alsof het voornamelijk ging om activiteiten ten behoeve van het bedrijf sleven. Waar het in het takenpakket van de minister van Wetenschapsbeleid om gaat is o.a. het samenspel op het gebied van wetenschappelijk onderzoek. Dat samenspel is nodig tussen bijvoorbeeld ver schillende ministeries die zich met wetenschappe lijk onderzoek bezighouden maar ook tussen rijks overheid en allerlei instituten, tussen overheid en bedrijfsleven. Er moet naar worden gestreefd dat Nederland internationaal gezien op het gebied van speurwerk, technologische ontwikkelingen enz. bij blijft, de boot niet mist Ook moet worden gepro beerd de resultaten van onderzoek boven water te krijgen, zodat ze kunnen worden toegepast. Voor een wetenschapsman mag het privé bijzon der aardig zijn, als hij wat uitvindt of ontdekt, maar als het daarbij blijft, heeft de gemeenschap er niets aan. Van belang is dus de informatie te spreiden. Wat populair gezegd, is het o.a. de taak van minister Peijnenburg om wetenschapsmensen uit hun „ivoren toren" te halen ten behoeve van de gemeenschap. In het wetenschapsbeleid wordt na melijk de dienstbaarheid aan de samenleving steeds meer benadrukt. De minister zegt daarover: „We willen de weten schapsbeoefening dienstbaar maken aan de ver nieuwing van de maatschappij. Dat spreekt bij voorbeeld heel duidelijk bij milieu en energie Onderzoek is nodig om tot een schonere produktie te komen, om de vervuiling van bodem, lucht en water tegen te gaan, om zuinig om te springen met schaarse stoffen. Wetenschappelijk onderzoek is uitermate belangrijk en noodzakelijk. De vraag is dan: hoe bevorderen we dit om tot zo groot mogelijk maatschappelijk rendement te komen. Enerzijds heb je als minister o.a. met onafhankelij ke instituten te maken, anderzijds streef je naar een zo goed mogelijke coo'rdinatie. Dat geeft een zekere spanning, omdat de zelfstandigheid in de wetenschap sterk op prijs wordt gesteld". Het werkterrein van de minister is zodanig, dat hij voor een groot publiek niet met spectaculaire dingen tevoorschijn kan komen. Het is wat ab stract en levert niet gauw concrete resultaten op. Alleen al in woordgebruik, zegt de minister, is er een grote afstand tussen de wetenschapsmensen en de huis-tuin-en-keuken-wereld. Daarbij gaat het om resultaten op de langere termijn. Het is vaak een avontuur zonder dat het eind van de donkere tunnel in zicht is. De minister houdt zich in samenspel met zijn collega's bezig met het stimuleren van onderzoek dat resultaten voor het maatschappelijk leven oplevert Hij is bezig daarvoor een aparte subsidie- pot te krijgen, waarmee nieuwe onderzoeken kun nen worden gestart, of waarmee geholpen kan worden veranderingen in het onderzoekprogram ma aan te brengen. Dat bestrijkt alle terreinen van het maatschappelijk leven: sociaal onderzoek, volksgezondheid, bijzondere groepen in de samen leving. Op dit moment wordt de aandacht nogal getrok ken door de technologische innovatie, de vernieu wing van technische activiteiten in het bedrijfsle ven. Dit is van belang met het oog op de toekom stige werkgelegenheid en de concurrentiepositie van ons land op de internationale markt. Minister Peijnenburg: „Ons land heeft een achterstand opgelopen op een groot aantal terreinen van indus triële toepassing. We zullen kien moeten zijn, willen we de internationale concurrentieslag niet verliezen". De minister wijst erop dat met name Japan en de Verenigde Staten systematisch met technologi sche vernieuwingen bezig zijn. Bij de bouw van mammoet-tankers heeft Japan een duidelijke voor sprong bereikt. De Japanners hebben zich sterk met schaalvergroting beziggehouden en zijn erin geslaagd westerse produktietechnieken in eigen systemen in te passen.. Nu diverse bedrijfssectoren een stagnatie m de groei laten zien, is het te meer nodig dat alles wordt gedaan om tot vernieuwing te komen. Peij nenburg: „We moeten proberen een hoogwaardige produktie tot stand te brengen. Daar zit een toevalstreffer in. De vraag is: wie is het eerst? We hebben gauw de neiging om aan grote zaken te denken, zoals de ontwikkeling van mammoet tankers. Maar ook in vele kleine zaken kunnen technische vernieuwingen waardevol zijn. Zo waardevol dat ze gespecialiseerde bedrijven een goed rendement opleveren. Kleine en middelgrote ondernemingen moeten daarom in het beleid wor den betrokken. Het gaat om vele kleine vernieu wingen. Die zijn nodig, nu de beroepsbevolking in de industrie afneemt De productieve sector zal voldoende moeten kunnen opbrengen om uitbrei ding van het aantal mensen in de verzorgingssec tor mogelijk te maken". Om het beeld niet al te somber te maken, wijst minister Peijnenburg erop dat er in ons land ook hard wordt gedokterd aan technische vernieuwin gen. Een goed voorbeeld daarvan vindt hij de bouw van fregatten. Door bestellingen van de eigen Marine is een nieuw type ontworpen dat internationaal waardering kreeg. Ook de aktivitei- ten van de Fokker-fabrieken en van Nederlandse specialisten in de wereld op het gebied van haven en waterwerken mogen met ere worden genoemd. Wat dit betreft is het weer de vraag hoe zo'n samenspel van bedrijven wordt gegroepeerd dat ze complete haveninstallaties met alle techni sche apparatuur, bebouwing enz. erbij— tot stand kunnen brengen. Het zal dan ook nodig zijn ook het bedrijfsleven de noodzaak van samenspel on der ogen te brengen. Ook voor het midden- en kleinbedrijf acht de minister technologische innovatie van groot be lang. Daarbij is vernieuwing van de produktie van belang, maar ook onderzoek naar de houdbaar heid van produkten, modernisering van de vorm geving. enz. Voor diverse maatschappelijke sectoren worden raden tot stand gebracht, waarin mensen uit ver schillende geledingen hun ervaringen uitwisselen. De raad voor landbouwkundig onderzoek werkt al. In die sector is men trouwens dank zij de jarenlange ervaringen in Wageningen het verst. De in het onderzoek van allerlei landbouwkundige instituten verkregen kennis reikt ver uit buiten de eigen sector. Die kennis wordt ondermeer dienst baar gemaakt aan de ontwikkelingslanden. Peij nenburg: „Het is een boeiende zaak, dat weten schapsbeleid. Het terrein is zeer breed. Ik zit veel te lezen, over vier jaren heb ik overal verstand van De minister zal over een jaar een nota aan het parlement over de technologische innovatie uit brengen. Verder houdt hij zich o.a. bezig met de herstructurering van TNO. De vorming van secto ren vraagt eveneens zijn aandacht. Verder hoopt Korter werken in Duitse auto-industrie door metaalstaking (Van onze correspondent) BONN Als gevolg van de stakingsakties en uitsluitingen in de metaalindustrie van Ba- den-Württemberg, waarbij in to taal circa 230.000 mensen zijn betrokken, zullen deze week ook alle automobielfabrieken buiten dit gebied (Volkswagen, Ford, BMW, Audi en Opel) alsmede talloze toeleveringsbedrijven (glas, rubber, textiel) tot werk tijdverkorting moeten overgaan. Na drie dagen onderhandelen zijn de partijen zaterdagnacht uit elkaar gegaan, zonder dat een overeenstemming over de nieuwe cao was bereikt. Van daag worden de gesprekken voortgezet. RANGOON (AP) Een Fok- ker-Fri endship van de Birmese luchtv.iartmaatschappij is za terdagochtend kort na het ver trek van de luchthaven Minga- ladon bij Rangoon in een rijst veld neergestort en verbrand. Volgens de autoriteiten zijn alle 48 inuttenden van het toestel bij het ongeluk om het leven geko men. Over de oorzaak van het onge luk met het vliegtuig, dat onge veer 10 km van het vliegveld neerstortte, is nog niets bekend. De friendship was op weg naar Mandalay, 560 km. ten noorden ven Rangoon. Het tweemotorige toestel had 44 passagiers en vier bemanningsleden aan boord. "Jack the Ripper" slaat toe in Engeland BRADFORD (Reuter) De ei gentijdse 'Jack the Ripper* die publieke vrouwen in en rondom de Noordengelse stad Bradford de schrik op het lijf jaagt, lijkt voor de achtste keer te hebben toegeslagen. Zondag is op braakliggend land het verminkte lijk gevonden van een sinds twee maanden vermis te prostituée. Arbeiders zijn da gelijks op een paar meter af stand van het in staat van ont binding verkerende lijk gelopen zonder het op te merken. In de laatste drie jaar zijn in de desolate industriesteden in het oosten van Yorkshire zeven pu blieke vrouwen vermoord en verminkt De politie schrijft de moorden toe aan één en dezelf de man; vandaar de verwijzing naar de Jack the Ripper die in 1888 in Londen zeven prosti- tuées vermoordde en gruwelijk verminkte en die nooit gepakt is. hij basis van de Wet voor vernieuwingen in het baar te kunnen stellen. Te zijner tijd zal hij voorstellen komen om voorzieningen te voor een betere informatieverzorging. Daarbij het erom dat de gevens over onderzoek en werk snel beschikbaar komen, zodat beter dj nog toe bekend is wat er op dit terrein te is. Die gegevens zullen in „data-banken" opgeslagen, waar zij dank zij computers tevoorschijn kunnen worden getoverd. Ook dat betreft heeft een aantal de landen nog een voorsprong. Nylon jack met grote ritsen en race badge In marine'wit QQ of zwart'oranje. O-A™ Katoenen broek met koperen gesp Slank ge sneden en 100% katoen. In kaki-groen en zwart. Mt. 122 (27.) t'm 176(36.-1. Va. 4 Sportief jack van polyester'katoen met tricot boorden. Diverse kleuren. Mt. 122 (41.-)t'm 176 At (50.-). Va. HlZ Gevoerd jack met groffe Safari-jack met opdruk ritsen in polyester katoen. In marine. in kaki en donker-kaki. Polyester/katoen. Mt. 122 beige en kobalt. Mt. 122 (47.-) t/m 176 (42.-) t m 164 (49.-). V.a. Spijkerbroek met Canvas broek met dij- Wijde etage-overgooier in specerijkleuren. 100% Katoen. Mt. 122 (33. t'm 158 (45.-). 22» Crépe blouse met ronde Wijde, geruite overgooier afgezet met bloemetjes motief. Specerijkleuren. Acryl. Mt. 122 (55.-; t/m 146 (63.-) V.a. Wijde overgooier met bloemetjesgarnering Acryl. In specerijkleuren. Mt.146(69.-)t/m£Q 167 (75.-). V.a. O-A" kontraststiksels. Mt. 122 kaki-kleuren. 100% beenzak. In verschillende pas. Katoen. Div. kleuren. (17.-) t/m 176 (26.-). V.a. Katoen Mt. 122122.-» t/m 176 (31.-).22" Mt. 92 (13.-1 t'm 169 <22.-). Va. lurkje met grote Pierrot kraag van 100% katoen. Diverse specerijkleuren. Mt.92(39.-)t/mQQ 128(51.-). Va. Ö-A"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14