Belmondo kan zich uitleven als stuntman Helse machine zaait dood en verderf Aquarellen van Koos Landers GETUFT En verder. Steven Spielberg gelooft aan wezens in de ruimte NIEUW CRONESTEIN Schenkt desgevraagd een glaasje "niks" Bloemenexpositie in het Bollenbad LIDO I: L'Animal met Jean- Paul Belmondo en Raquel Welch. Regie: Claude Zidi Sedert de dageo van Douclas Fairbanks. Harold Lloyd en Buster Keaton, die al hun halsbrekende toeren voor de camera self verrichtten, is men zuinifer geworden op de dure sterren, die zodra er maar enig gevaar voor lichamelijk letsel dreigt vervangen worden door een beroeps-cascadreur. Jean Marais dreef zijn producenten tot wanhoop door - treurend over de dood van zijn vriend Jean Cocteau - er op te staan al het gevaarlijke werk in de „Fantomas"-films zelf te doen. voor Jean Paui Belmondo, die in „L'animal" onvoorstelbare risico's neemt, is het de vervulling van een jongensdroom. Stoeiend met een tijger - wat hem bijna een oor kostte - staand op de vleugels van een vliegtuig, van 80 treden hoge trappen duikelend en als een Tarzan door de ruimte slingerend (om maar een paar voorbeelden te noemen) dartelt hij noncha lant door „L'animal". een film vol vaart, actie en humor, maar net voldoende verhaal voor twee uur ongecompliceerd amusement Belmondo is in „L'animal" de stuntman Michel Bouttier, die zoveel brokken maakt dat de studio hem er uit trapt, totdat deze hem weer nodig heeft voor een actiefilm met de sprekend op Bouttier gelijkende, maar verwijfde acteur Bruno Ferrari (eveneens gespeeld door Belmondo) Voor zover er van verhaal sprake is. bestaat dat daaruit dat Bouttier weer in de gunst tracht te komen bij de Amerikaanse stunt-vrouw Jane Gardner - de niet te versmaden Raquel Welch - maar daarbij een steenrijke graaf, die op groot wild jaagt, en een Italiaanse filmregisseur als rivalen heeft Het feit dat de homofiele Ferrari een ..oogje" heeft op zijn stoere plaatsvervanger zorgt voor nog wat extra dwaze complicaties, maar het is de niets ontziende jacht van Belmondo op Raquel Welch galadiners en bruiloften worden verstoord of het niets is - die de hoofdmoot van de film vormen Regisseur Claude Zidi. die begon met de ongecon troleerde Chariots, met Pierre Richard meer lijn in zijn lawine van visuele grappen wist te brengen en de wat gekalmeerde Louis de Funès toch nog een doldwaze entourage wist te geven, heeft zich met Belmondo helemaal kunnen uitleven en zijn hoofdrolspeler dan ook beslist niet ontzien Belmondo stort zich met verve in de rol van stuntman, maakt en passant ook een heel fraai rolletje van de bangelijke filmacteur, en Raquel Welch is ondanks alle taalbarrières aan hem ge- LUXOR: Close encounters of the first kind (al.) met Richard Dreyfuss, Melinda Dillon en Franqois Truf- faut. Regie: Steven Spiel berg Steven Spielberg's „Close encounters of the third kind" heeft in Amerika de vraag of er leven in de ruimte is weer op ieders lippen gebracht. Overigens laat Spielber g's scenario en dus ook de film daar geen twijfel over bestaan, want hij laat vlie gende schotels door de ruimte suizen en toont ons aan het slot ook de ruimtebewo ners, bleke, iele mannetjes met water hoofden en sprieterige uitschuifbare lede maten, waar je het super-intellect nu niet bepaald vanaf ziet. Maar ze zijn vriende lijk en het aardse team, dat het contact gelegd heeft, kijkt devoot naar de kleine wezentjes. Waar Spielberg in zijn voor de Amerikaan se televisie vervaardigde en in Nederland in de bioscopen vertoonde „Duel" - auto mobilist Dennis Weaver belaagd door een vrachtwagen, waarvan we de chauffeur nooit te zien krijgen - gevaar suggereerde, laat hij in „Close encounters" tenslotte niets aan de verbeelding over. Aanvankelijk wel, want er gebeuren on heilspellende dingen in Wyoming. Het licht valt uit, stofzuigers zitten huisvrouwen achterna, mechanisch speelgoed maakt amok en een vierjarig jongetje verdwijnt letterlijk „in de wolken". De politie maakt jacht op laagovervliegende, helverlichte voorwerpen en ieder die het ziet begint plotseling óf bergen te tekenen, dan wel ze in de huiskamer te boetseren van tuin aarde en afval. Dan blijkt dat de Amerikaanse autoriteiten al lang via piep-geluiden contact hebben met de bovenaardse wezens en een ont moeting voorbereiden, maar die om paniek te voorkomen geheim willen houden. Door dit bericht de wereld in te sturen dat een zenuwgas is ontsnapt, weten zij de bevolking in dat landingsgebied tot eva cuatie te bewegen, maar niet de door het „berg"-syndroom besmette uitverkorenen, die alles in het werk stellen om het ont moetingscentrum binnen te dringen. Alleen de moeder van het verdwenen jon getje en Richard Dreyfuss lukt dit. Laatst genoemde stuurt zelfs vrouw en kinderen naar familie om met de ruimte-mannetjes mee te gaan. De film moet het hebben van de razend- knappe speciale effecten, want „Close en- counters" mist de slim opgebouwde span ning van Jaws" van dezelfde regisseur en wordt na een aan „The exorcist" herinne rende sekwentie vóór de ontvoering van het jongetje zelfs akelig serieus voor de sceptici, die zich ook zullen afvragen wat de Franse regisseur Francois Truffaut nu eigenlijk als eenling in 'n heel Amerikaans gezelschap doet. MTT.O De jongste duivel, die op onze samenleving wordt losgelaten door het filmbedrijf, heeft de vorm van een onheilspellende zwarte limousine. Dit kogel vrije voertuig, zelfs de banden zijn onverwoestbaar, duikt plotseling in de woestijn op en maakt jacht op argeloze toeris ten. Wegversperringen vormen geen obstakel voor de zwarte moordenaar, die zonder ook maar een krasje de meest spectaculaire botsingen over leeft. In veel opzichten doet Elliot Silverstein's „The car" denken aan Steven Spielberg's „Duel", een televisiefilm die in Neder land een bioscooproulement kreeg en waarin de argeloze handelsreiziger Dennis „Mc- Cloud" Weaver op de grote weg zonder aanwijsbare reden naar het leven werd gestaan door een vrachtwagen, waar van we de chauffeur nooit te zien krijgen. Ook in „The car" wordt gesug- LIDO II: The car (16) met James Brolin en CAthleen Lloyd. Regie: Elliot Silyer- stein. gereerd dat er niemand achter het stuur zit, maar Silverstei n's film gaat nog een beetje verder door de grommende li mousine als een soort personi ficatie Vein de duivel voor te stellen. De wagen durft bij- voorbeel een oud kerkhof niet op omdat het gewijde grond is en als aan het slot de dappere sheriff Wade er in slaagt „het monster" in een ravijn onder rotsblokken te bedelven breekt een waar hellevuur los. Elliot Silverstein, die zijn grootste bekendheid kreeg met de westernpersiflage „Cat Bal- lou" die Lee Marvin een Oscar opleverde als dronken scherp schutter, heeft er een gezapige beginnende en later toene mend spannende film van ge- HAZERSWOUDE - De Rotterdammer Koos Lan ders exposeert tot en met 10 april aquarellen in het Hazerswoudse ontmoe tingscentrum Het Anker. Eerder werd het werk van deze in 1914 geboren archi tect tentoongesteld in Rot terdam, Eindhoven en in het Spaanse Alicante. Koos Landers, die als ste- debouwkundige en archi tect zeer nauw was betrok ken bij de wederopbouw van Rotterdam na de twee de wereldoorlog, realiseer de verschillende bouwwer ken. Daarnaast had hij be- langsteling voor de land schappelijke schoonheid, waarvan hij, nog op jeugdi ge leeftijd, heel wat in aquarellen vastlegde. Het maken van reisschetsen be hoorde daarna steeds tot een van zijn' activiteiten. En geleidelijk aan voelde hij, de architect, steeds meer de drang om zich in tensief met het aquarelle ren bezig te houden. Pitto reske onderwerpen uit zijn naaste omgeving en in drukken van buitenlandse reizen werden dan ook aan het papier toevertrouwd. Dorpse taferelen, vissers- havens en andere (vaak landschappelijke) beelden legde hij vast. Koos Lan ders trok elders met dit romantische genre op zijn exposities een grote be langstelling. maakt, maar je vraagt je na afloop toch wel, enigszins bij de neus genomen, af waar je anderhalf uur naar hebt zitten kijken. James Brolin heeft na zijn rol van Clark Gable, z'n snor wat langer laten groeien en ziet er' nu wat ruiger uit als de onver schrokken sherriff, die er in slaagt de .moordenaar" in de val te lokken. Het beste acte ren komt echter van Cathleen Lloyd in een scene op het kerkhof waar ze al haar moed bijeen raapt om het zwarte gevaar uit te dagen en uit te schelden. Zij moet dit helaas met de dood bekopen als de onheilsmachine pardoes haar huis binnenrijdt. „The car" mag misschien een griezelige film zijn voor diege nen, die in de automobiel een duivels instrument zien, scepti ci zullen het niet meer dan een grimmige actiefilm vinden, met een paar geraffineerde shock-effecten. MILO „Nieuw Cronestein" Vlietweg 2, Leiden Open: alle dagen van de week, behalve op maandag, van 's mor gens elf uur tot één of twee uur na middernacht (vrijdag en zater dag); zondags sluit het café om acht uur. Snacks: tosti's, bitterballen, mini- pizza, kaas en schijfjes leverworst. „Nieuw Cronesteijn" is niet ongemerkt te passeren. Het prachtige café ligt aan de rand van alles: nog net in Leiden, aan de zoom van de Oostvlietpolder, aan de oever van de Vliet en zakelijk gezien houdt deze karakteristieke zaak het midden tussen een bar, een restaurant en een café. Een café waar de grenzen zo moeilijk te trekken zijn moet wel iets bijzonders zijn. „Persoonlijk vind ik mijn zaak meer een café dan een restaurant. Ik denk altijd in tienjarenplannen. Vroeger stond het res taurant centraal, de komende jaren het café en over tien jaar ongeveer bouw ik de hele boel wie weet wel om tot bar". Want bouwen is het motto van Piet Over devest, de joviale kastelein van het welbe kende café met zijn riant terras, mooie balkonnetjes en uitnodigend lantaarnlicht. „Ik verfraai voor eigen genot, ik houd van een opgeknapt huis en als ik maar even vrij ben dan ben ik aan het verbouwen. In de verbouwing schuilt de toekomst". 1 Kraken „Ik heb een fijn café. Echt waar, in deze kroeg wil ik oud worden. Allerlei soorten mensen komen hier. 's Middags is het hier vol met personen uit het zakenleven' die de lunch komen gebruiken. Nou, en voor de rest van de dag krijg ik hier het vaste volk, de echte stamgasten. Ik ken ze alle maal bij naam. Dat is puur Amerikaans, weet je, niet van dat benauwde, maar er direct op af en vragen hoe je heet. Je moet voor dit vak van kastelein veel gevoel hebben. Je moet iedereen op zijn eigen manier te woord staan". Twaalf jaar geleden heeft Piet Nieuw Cro nesteijn van zijn ouders overgekomen. Het café is met deze transactie tegelijkertijd meeverhuisd (zonder te verplaatsen) naar de gemeente Leiden. In 1966 behoorde het namelijk nog bij Zoeterwoude. Vroeger (bouwjaar 1919) was het een echt kaartca- fé. Het alom bekende kaartspel "kraken" (Amsterdams klaverjassen met "beter- gaan") komt hier vandaan: „Een kermis gast heeft het hier ooit geïntroduceerd en nu wordt het in heel Leiden met zijn omstreken in alle kroegen gespeeld". Nieuw Cronesteijn telt overigens nog meer primeurtjes. In dit café staat een van de mooiste biljarts die er maar te vinden zijn. «owPeteptftöfia® Het is een 65-jarig Schepperbiljart uit Gro ningen, dat op een tentoonstelling in Brus sel werd gekocht. „Om de acht maanden vervang ik het laken, je moet zo'n juweel van een biljart blijven vertroetelen", zegt de trotse eigenaar. Het is inderdaad een pronkstuk met zijn schitterend gepolitoerd vlammend mahonie. Niks 's Avonds is deze kroeg erg in trek bij de jeugd. Er komen dan veel stelletjes uit de omliggende gemeenten van Warmond, zelfs uit Boskoop, Waddinxveen en ook wel uit de Merenwijk. Voor de mensen, die nog wel eens willen aarzelen bij het zien van Piets uitstekend bevoorrade drankkast heeft de vrolijke kastelein een uitstekende remedie. Uit zijn met ijs gekoeld buffet haalt hij een fles tevoorschijn. Op het etiket staat met sierletters het woordje "Niks" geschreven, uiteindelijk smaakt al leen .Niks" naar niks „Daar schenk ik altijd een glaasje van als ze niet weten wat ze willen drinken, je kent dat wel, die mensen die dan zeggen van „oh, geef mij maar niks". Maar pas op, ze krijgen wel wat In de fles zit de beste Friese graanjenever, die we hebben", schaterlacht kastelein Piet Overdevest. Piet Overdevest achter zijn prachtige biljart. CAMERA Jesus Christ Superstar (a.l.) De fascinerende verfilming van een roek-opera door het duo Mevyn Bragg en Norman Jewison, dat later ook de roek-opera „Evita" maakte, (reprise). LIDO III La Dentellière (16) Uitstekende en ontroeren de film over een tragisch aflopende verhouding tussen een kapstertje en een student (vijfde week). STUDIO Annie Hall (16) Doe 't zeiver Woody Allen in een autobiografische komedie (tweede week). TRIANON Dr. Vlimmen (16) Nederlandse verfilming van het leven van veearts Pulles. Peter Faber speelt de hoofdrol. De dramatische mogelijkheden van het gegeven worden niet ten volle benut (vijfde week). REX Slavinnen voor gele duivels (16) Het gebruikelijke sexwerk voor de liefhebbers met verschillende onsmake lijke scenes (eerste week). Een van de landschappelijke aquarellen van Koos Landers. NOORD WIJK Tijdens het lange paasweekeinde zal in het „Bollenbad" een tentoonstelling te bewonderen zijn van door scholieren in bloei getrokken hyacinthen. Deze expositie van „geur en' kleur" is te danken aan het initiatief van enkele bedaagde agrariërs, die hun vrije tijd besteden om bij anderen belangstelling te wekken voor het opkweken van bollen in huis en tuin. Het zijn „ome" Dirk van Rijn, in de bollenkwekerswereld alom bekend, en zijn secondanten Henk Koemans en Willem Peschier, die als klein comité een ware kruistocht voeren tot propaganda voor het bollenvak. Met z'n drieën wisten zij de medewerking te krijgen van vrijwel alle Noordwijkse scholen om de jeugd in de gelegenheid te stellen de verstrekte hyacinthenbollen in bloei te trekken. De potten en pannen worden deze week uitgestald in de hal van het Noordwijkse sportfondsenbad, dat directeur Timmermans graag voor dit fleurige evenement beschikbaar stelde. De kleuterscholen delen later in de bloemenvreugd. Het trio Van Rijn cs. heeft namelijk in het afgelopen najaar de tuinen van deze scholen met bollen beplant Over enkele weken zullen deze bollen in bloei staan. Koffieconcert in Artemis LISSE In sociëteit Artemis aan de Lissese Heereweg wordt tweede paasdag (27 maart) een koffieconcert gegeven door een blokfluit-ensemble onder leiding van Gé van der Steen (clave- cimbel). Erik en Mirjam van der Steen maken met dwarsfluit en cello deel uit van ensemble. In verschillende samenstelling brengen de musici werken van Handel, Bac, Telemann en Corelli ten gehore. Tevens zal de zanger/gitarist Matthijs Witmans met Nederlandse luisterliedjes optreden. Het concert begint om twaalf uur. De toegangsprijs bedraagt twee gulden, kinderen tot 16 jaar betalen een gulden. Bovendien wordt tijdens de paasdagen een expositie gehouden van pentekeningen van Jan Pekelder, etsen van Marjon Clay en foto's van Andre Snel. De tentoonstelling is van 25 tot eh met 27 maart geopend van twee tot vijf uur. De toegang is gratis. Jazzconcert in Camphuys" OEGSTGEEST De bekende pianist Monty Alexander speelt morgen in de serie jazzconcerten vanaf tien uur 's avonds in 't Camphuys te Oegstgeest. Monty Alexander wordt, evenals onlangs in het live programma Sesjun, begeleid door Steve Robby (bass) en Frank Gant (drums). In deze serie jazzconcerten welke worden georganiseerd door de „Jazz-Club Oegstgeest", zullen binnenkort nog optreden The New Orleans Syncopaters op 7 april. The Old Black Horse Saloon Band op 21 april en het bekende trio Wim Overgauw op 28 april. De concerten beginnen alle om tien uur. LAK houdt Grafuit II feestelijk ten doop LEIDEN De Literaire Workshop van het Leids Academisch Kunstcentrum zal op 8 april officieel de bundel Grafuit II aan het literair geïnteresseerde publiek aanbieden. Op deze zaterdag zal vanaf kwart over acht een hele avond rond de geboorte van het tweede nummer worden, georganiseerd in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Toegang is gratis. Grafuit is'een jaarlijkse uitgave van het LAK en bevat proza en poëzie van schrijvers die nog niet eerder in boekvorm van zich hebben laten horen. De niet-commerciële Literaire Work shop wil in de toekomst behalve verzamelbundels zoals Grafuit ook individuele bundels uitgeven, maar zover is het nog niet. Grafuit 1978 is de tweede publicatie van de workshop waarin 25 debutanten uit de regio Leiden zich presenteren. Grafuit vertegenwoordigt geen bepaalde stroming, heeft geen van tevo ren vastgelegde richtlijnen wat betreft het opnemen van bepaal de genre's proza of poëzie. Grafuit H verschijnt in een oplage van 350 exemplaren. Bij het boekje is een bijlage gevoegd van 30 pagina's waarin de redactie zich verantwoordt ten aanzien van de selectie. Grafuit II is te verkrijgen door het overmaken van zes gulden op gironummer 11859 ten name van het COS, onder vermelding van LAK-Grafuit 1978. Ook kan het boekje worden gekocht op de avond van 8 april. ALPHEN EUROCINEMA I De Reddertjes (a.l.) Het nieuwste produkt uit de Disney-studio's (eerste week). EUROCINEMA II Dr. Vlimmen (16) zie Trianon. EUROCINEMA III Starwars (a.l.) Een luxe science fiction met de nodige spectaculaire scenes (zevende week). EUROCINEMA IV The Gauntlet (16) Volop actie in de nieuwste film van Clint Eastwood (eerste week).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7