Dit steunplan betekent oorlog met het kabinet ÊcidócSomcmt Overloop uit steden verder indammen Informatiecentrum natuurbescherming KAMER Industriebonden NVV en NKV 10ERDE DEBAT EET TEGENZIN Minister op toernee 4400 VITfiNKERANDERLEDES Bang&Olufsen 197JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 MAART 1978 PAGINA 1 ran onze parlementaire dactie) en Haag De meerderheid in de Tweede Kamer heeft stermiddag het debat over e dreigende ontslagen in de 'heepsbouw en de zware \etaalindustrie met tegenzin voerd vdA-fractieleider Den Uyl, ie om het bijeenroepen van Kamer had gevraagd, ees op de noodzaak van een Ktedige verheldering van de ibinetsvoornemens met strekking tot de noodlijden- industriële sectoren, smede op de noodzaak van in spoedige uitspraak van Kamer daarover. DA-fractieleider Aantjes zei 'hter, dat er reden was voor gerechtvaardigde twijfel" rer de vraag of het debat op it moment wel zo zinvol zou in. Hij vond dat juist het nderlinge overleg tussen de etrokkenen in de scheeps- ouw en de zware metaalin- ustrie afgewacht moest torden en dat de Kamer &arna pas een uitspraak lent te doen. Hij vroeg zich f, of Den Uyl niet teveel aan e komende Statenverkiezin- kn had gedacht toen hij met et idee kwam om de Kamer ijeen te roepen. Ook mr. Uetkerk (VVD) beschuldigde (en Uyl opnieuw van het ouden van een verkiezings tunt. „De PvdA had zich oorgenomen om koste wat et kost tijdens het paasreces an de Kamer nog een rontale aanval op het kabi- et te doen", aldus Rietkerk. Pe onzekerheid in de theepsbouw en de metaal is iet van vandaag of gisteren", ei hij. ,Maar een zorgvuldi ger voorbereiding voor een lebaf als dit is een absolute oodzaak. )ok D'66-fractieleider Ter- ju w stond (evenals de iacties van PPR, PSP en ',PN) niet te springen om het \ebat te houden. Terlouw chtte het te voorbarig en liet zinvol, maar ging er venals Aantjes van uit, dat hu we er toch zijn" er dan paar iets gedaan moest rorden. Hij bepleitte echter fel, dat het debat een be- erkt karakter zou krijgen en \at er later een uitvoerig hhoudelijk debat zou moeten tiaatsvinden. \ortom: Behalve de PvdA ias niemand gelukkig met et debat op een dergelijk roeg tijdstip. (Van onze sociaai-econo- mische redactie) UTRECHT - De Indus triebonden NW en NKV hebben het giste ren tijdens een massale demonstratie het kabi net de oorlog verklaard als het niet terugkomt op het steunplan voor de zware metaalindustrie en scheepsbouw (kosten 900 miljoen), dat het ver lies van 6000 arbeids plaatsen kan gaan bete kenen. „Wij willen werk, wij willen zekerheid voor onze gezinnen. We willen als mensen be handeld worden en niet als stukken vuil. De werkgevers mogen onge remd potverteren op kosten van de gemeen schap en ten koste van 6000 ontslagen", zo riep Piet Spijkers, voorzitter van de Industriebond NKV, uit bij de opening van de bijeenkomst. De manifestatie speelde zich af in de Margriethal van het Jaar beurscomplex. Met vele tiental len autobussen was een groot aantal werknemers zo'n 6000 uit de scheepsbouw en de VMF-be- drijven in alle delen van het land naar de Domstad gekomen. Doel van de bijeenkomst was vooral, zo zei Piet Spijkers, om een beroep op het parlement te doen zijn verantwoordelijkheid te beseffen. Niet geduld mag en enkele grote concerns, voor worden, dat het kabinet de wie het kapitaal meer telt dan werkgevers alle kansen geeft en het geluk van mensen". Hij zag niet goedschiks kan worden be de werknemers te grazen neemt, het als een minachting van de reikt". De hal riep meteen luid- zo fulmineerde hij. Het zat Spij- regering ten opzichte van de keels Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NVV spreekt de duizenden arbeiders toe. hard gaan. Wij vragen steun van Utrecht, Amsterdam en aan te bieden. Tientallen bussen voor ons streven, ook als het Rotterdam, wier gemeenten met niet demonstranten volgden in een economische teruggang haar kielzog, maar nog geen 200 worden bedreigd. Ook telegra- „Actie, actie"! fisch werden sympathiebetui kers ook hoog, dat de vakbewe- vakbeweging nu het kabinet Die steun werd de industriebon- gingen ontvangen. Minister Al ging buiten het beslissende „met olifantspoten door het den vervolgens toegezegd door beda had ook een telegram ge i -- i i 17- 1 1 de Federatie Nederlandse Vak- stuurd, dat met hoon werd over- beweging bij monde van Her- spoeld. Hij seinde, dat hij de man Bode. Hij beschuldigde de zorgen van de werknemers deelt overleg is gehouden. „En worden wij er weer bij betrok ken. maar alleen om mee te overleg is gelopen". En hij zei minister Albeda, de de overlegeconomie, dat de- kwamen werkelijk naar het Bin nenhof. In die „acte" wordt geëist, dat het steunplan van de regering moet worden teruge- draaid. De bonden zeggen, niet bereid te zijn de beleidsvoorne mens van de regering uit te helpen de mensen op straat te ze de hand likt van hen, die de in het geding zijnde onderne- en dat hij het uiterste zal doen voeren. „De regering heeft op zetten. We mogen onze éigen liberale zweep hanteren. Hij mingen van het hanteren van om zoveel mogelijk arbeids- j_ i.i :'J"' meende, dat het parlement de chantagemiddelen ten opzichte plaatsen te behouden. Hij toon- regering moet vragen,^waarom van de regering om aan geld te de zich bereid tot elke vorm van gerd de bonden te vragen, wat 1 'J1 u"'"' die ervan vinden. De regering dwingt de bonden de weg van dustriebonden trok vervolgens, harde acties in te slaan, doordat Den Haag om het parle- ze de weg van het overleg blok- ter van de Industriebond NW— het zoveel geld beschikbaar stelt komen. Na die van de FNV overleg. door de duizenden met geroep zonder voorwaarden te stellen, volgden nog veel meer adhesie- Een delegatie van de twee in- „Arie, Arie" begroet zei even- De zaken zullen anders geregeld betuigingen: van vertegenwoor- eens, dat „de vakbeweging voor moeten worden. „In de komen- digers van linkse politieke par- joker is gezet door de regering de weken zal het hard tegen tijen en van de burgemeesters ment een „acte van verweer" keert. De minister van Binnenlandse zaken, de heer Wiegel, stemt zijn verhalen als WD-politicus, kennelijk sterk af op de provincie, waar hij optreedt. Dat is op zichzelf niet te veroordelen, mits het beleid, dat de bewindsman voor ogen heeft, geloofwaardig blijft. De volksvertegenwoordiging wacht, met enige spanning, op de kabinetsbeslissing over de bestuurlijke reorganisatie. Het vorige kabinet heeft daartoe wetsontwerpen ingediend, die in 24 nieuwe mini-provincies, uitmonden. Het kabinet-Van Agt heeft beloofd zo snel mogelijk de eigen visie bekend te maken. De minister van Binnenlandse zaken laat nu op zijn verkiezingstoernee doorschemeren die 24 provincies te veel te achten. En in Limburg verklaart hij dan maar, dat een tweedeling van die provincie (zoals in het wetsontwerp voorkomt) niet in zijn gedachten past. Limburg dus tevre den. In Zuid-Holland mag worden verwacht, dat in ieder geval Rijnmond een nieuwe provincie moet worden. Dus ook Rijnmond voldaan. De nieuwe polders, noch provinciaal noch ook gemeentelijk ingedeeld, mogen - wellicht zegt de minister - ook een eigen provincie gaan vormen. Dit soort verklaringen, geheel aangepast aan de regio, waar de minister meent, dat zijn partij verkiezingswinst kan boeken, moge daar fraai klinken, zij passen een minister niet zolang het kabinet geen beslissing heeft genomen. Zij zijn in feite volstrekt onjuist en dreigen de ministerraad, die als college nog een besluit moet nemen, voor het blok te zetten. Ook minister Wiegel moet wat kieskeuriger zijn en zijn verantwoordelijkheden beter afwegen. Als oppositie leider wist hij precies hoe het hoorde. NOTA D'66 (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De „overloop" uit de grote steden naar middelgro te plaatsen op het platteland moet aanzienlijk worden inge damd. De groei van groeiker nen als Purmerend, Alkmaar en Hoorn moet worden afgerond. Het groene hart van Holland mag niet verder worden aange tast Dit staat in een gisteren door een werkgroep van D'66 gepre senteerde nota („Een pleidooi voor echte verstedelijking") waarvan de inhoud wordt on derschreven door de fractie van D'66 in de Tweede Kamer. Volgens D'66 is, veel meer dan alleen door middel van stads vernieuwing, een stadsinrich- tingsbeleid noodzakelijk waarin alle maatschappelijke sectoren in hun ruimtelijke facetten als geheel worden beoordeeld. Het ontwikkelen van een wervend woonklimaat binnen de stedelij ke agglomeraties moet de con currentie met het wonen op het platteland (groeikernen) ruim schoots kunnen doorstaan. Het Kamerlid Nypels vindt dat, als er nog groeikernen nodig zijn, Almere, Pijnacker-Noot- dorp en de al eerder genoemde lokatie in het noorden van de Haarlemmermeer daarvoor aan gewezen moeten worden. Op de ze wijze worden het groene hart van Holland en Noord-Holland- noord, waar de werkgelegen heidssituatie niet gunstig is, ge spaard. Door bouw in Haarlem mermeer-Noord, Almere en Pij- nacker-Nootdorp kan het groen zoveel mogelijk ontzien worden. Bij Oud-Leusden zijn gisteren door tot nu toe onopgehelderde oorzaak drie persone en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. Hierbij zouden twee doden gewonden zijn gevallen. Op de foto een beeld van de ernorme ravage. Drie weken geëist tegen Amsterdamse hoofdagent AMSTERDAM (ANP) - De pro cureur-generaal bij de recht bank in Amsterdam heeft giste ren drie weken onvoorwaarde lijk geëist tegen de 26-jarige Amsterdamse hoofdagent Henri v.d. H. Deze straf zal voor de agent, die zich schuldig ver klaarde aan wat hij zelf noemt „een uit de hand gelopen spelle tje hoertje pesten", oneervol ontslag uit de dienst ten gevol ge hebben. Samen met drie collega's be trapte v.d. H». vorig jaar een prostituée met een klant in een geparkeerde auto. Hoewel nor maal in dergelijke gevallen geen proces-verbaal wordt opge maakt werd de vrouw meegeno men door de agenten. Ze „fouil leerde" haar. Na deze fouille ring klaagde de vrouw 250 gul den kwijt was, waarop v.d. H. haar dreigde te arresteren we gens deze „valse beschuldiging". Maar zo had hij haar ook ge zegd, de zaak kon natuurlijk ook in natura worden geregeld waarna hij haar heeft aange rand. De collega's waren toen al vertrokken. Twee van hen trof fen later de vrouw huilend aan. „Ik proef in dit incident een achtergrond van sexueel sadis me", aldus gisteren de procu reur-generaal. ,;Deze verdachte is dan ook voor mij niet aanvaardbaar als poli tieagent". Nodeloos doden proefdieren ROTTERDAM (ANP) De Ne derlandse Bond tot bestrijding van de Vivisectie wil weten of het juist is dat op de medische faculteit van de Rotterdamse Erasmus-Universiteit 2500 proefdieren zijn verbrand om dat deze ongeschikt bleken voor onderzoek. In een brief aan het bestuur van de universiteit vraagt de bond of het ook juist is dat vorig jaar acht procent van de ratten onge bruikt de verbrandingsoven zijn ingegaan. „En of dat komt door het ontbreken van een overzich telijke administratie van het rat- tenbestand", aldus de nbbv (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het eerste re gionale informatiecentrum voor natuur- en milieu-educatie in ons land is gisteren door direc teur-generaal dr. J. Verhoeve van CRM officieel geopend. Het centrum dat aan de Plantage Middenlaan op het terrein van Artis is gevestigd, is opgericht op initiatief van Artis en het IVN, het Instituut voor Natuur beschermingseducatie Het IVN en Artis hopen dat dit project elders in het land navol ging vindt en dat er in de toe komst meer natuur-educatiecen- tra geopend worden. Het een- trum in Amsterdam is, zo vertel- vooral ingericht in de hoop IVN-man zijn er miljoenen Ne-, de IVN-directeur P. J. Steltman mensen te bereiken die nu niet derlanders die nog nauwelijks gisteren tijdens de opening, natuurbewust zijn. Volgens de in kontakt zijn geweest met de natuurbescherming. Op het ogenblik, meent Steltmans, wordt er alleen een kleine groep burgers bereikt, terwijl een bij zonder groot deel nog steeds ongemotiveerd is. Daarom is het centrum volgens hem juist zo goed gesitueerd. In Artis im mers komen veel dagjesmensen, zoals hij dat uitdrukte, „apies kijken". Dat oppervlakkige ge noegen kan verdiept worden door een bezoek aan het cen trum, waarbij onmiddellijk wordt gewezen op de gevaren die de apies en al het andere levende goed bedreigen. Beosystem wij denken anders Wij denken anders over de werkelijk heid; we gaan de realiteit niet uit de weg Die realiteit is. dat ook bij de meest geraffineerde apparatuur het geluid altijd zal afwijken van de werkelijk heid. De kwaliteit van band. plaat en F.V1 stations hebben we niet altijd in de hand. De kunst is dat in te kalku- leren. op te vangen en zo mogelijk bij te "sturen". Daar slagen we zo goed in, dat onze geluidsweergave frappant veel lijkt op de oorspronkelijke geluidsbron Het Beosystem 4400 is er een uitste kend voorbeeld van. De tuner versterker binnen dit systeem is de krachtigste uit ons programma. Professioneel genieten, zonder eerst een kursus bedienen te moeten volgen! Bijzonder is ook de platen speler met tangentiale arm en de cassette-recorder, een prestige object van B&O. juist omdat de toe komst aan dit soort recorders van hoge kwaliteit zal zijn Stap eens binnen bij uw B&O dealer Een bij zondere ervaring! Beosystem 4400: Beomaster4400- FM stereo tuner-versterker. 2 x 75 W continue vermogen Beogram 4002. Beocord 5000 en twee Beovox Uni- Phase M100-2 luidsprekers. De Deense vormgevers van beeld engeluid Firma Nic. de Tombe Pieterskerkchoorsteeg 11, Tel. 071-122184 Peltenburg van 1793 b.v. Breestraat 109, Tel. 071-120802 Techn. Bureau van Cleef Botermarkt 25, Tel. 071-122669 Voorschoten TV/Radio de Ru Voorstraat 25. Tel. 01717-2616

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13