te genezen Hoge bloeddruk sluipend gevaar, maar goed Particuliere klinieken als dure paddestoelen uit Britse grond t- en vaataandoeningen belangrijke veroorza- van ziekte, invaliditeit terfte. Deze ziekten en niet zomaar uit de vallen; er ligt name- een heel samenstel van aken aan ten grond- Veel van deze oorza- zijn wel bekend en de ■naamste is wel de bloeddruk ofwel de <rtensie, letterlijk >rspanning". Het is dus voor niets dat er een 'ldwijde actie gevoerd it om de schadelijke ilgen van de hoge ddruk te voorkomen m de hoge bloeddruk onder contróle te gen. Bij deze actie de Wereld Gezond- j Organisatie en de rlandse Hartstichting v betrokken. April is troepen als „Wereld irtensie Maand" en de irlandse Hartstichting t voor de campagne de Nederlandse week is van 3 tot en april de slagzin eddruk meten .En acht is het op de A-tv „de nacht van en wel van 19.04 tot 23 uur. Er lopen heel wat mensen rond, die er geen flauw idee van hebben dat hun bloed druk te hoog is. Dat is namelijk het gemene van hoge *bloeddruk: men hoeft geen speci fieke klachten te heb ben en zo gauw men die wel heeft is het al tamelijk te laat. En toch is het vrij een voudig om hoge bloed druk op te sporen, en het onder contróle' houden van de bloed druk is al evenmin een ingewikkelde zaak: er bestaan namelijk uit stekende medicijnen Op de juiste wijze voorgeschreven en ingeno- i gelukt in het overgrote deel van de gevallen" foeddruk normaal te krijgen. ta"a~ lunnen verschillende oorzaken zijn voor te hoge fldruk, zoals bepaalde ziekten of aderverkalking, r heel vaak is er helemaal geen duidelijke oor- er is dan gewoon iets ontregeld in het mechanis- jdat de bloeddruk op het juiste peil moet houden, gevolgen van te hoge bloeddruk kunnen wel sche plend zijn: beschadigingen aan de slagaders en (door vooral ook aan hersenen, hart (vergroot), en nieren. Hoge bloeddruk kan ook mede de lak zijn van hersenbloeding en hartinfarct, waar- ien zich wel voor ogen moet houden dat hartin- len en hersenschuddingen zich ook kunnen voor zonder dat van hoge bloeddruk sprake is. Het rder fout te menen, dat men te hoge bloeddruk |n krijgt door,.zenuwen". Doodbedaarde mensen ken net zo goed last krijgen van een verhoogde ddruk, als wie ook. B gezegd is te hoge bloeddruk gemakkelijk op poren en in het algemeen goed te genezen. En nschappelijk staat het vast dat de behandeling ide meer ernstige vormen van bloeddrukverhogin- ieen duidelijke daling geeft van een aantal gevolg- janden, zoals hersenbloeding of beschadigingen logen en nieren. Het merkwaardige is nu, dat er verhoogde bloeddruk zoveel gedaan kan worden, r dat dit toch onvoldoende gebeurt. Wat dat fft geven de schattingen van de Leidse hoogle- prof. Arntzenius ernstig te denken. Hij schat elijk dat zes van de tien lijders aan verhoogde Idruk onbekend zijn en dat negen van de tien handeld blijven. De vraag; rijst natuurlijk, waar iu wel aan ligt. ijn verschillende omstandigheden aan te wijzen, j het verschijnsel dat hoge bloeddruk zelden iten oplevert voor het te laat is. De arts wordt, leid om klachten te behandelen, maar hij heeft :ht geleerd om geen behandeling in te stellen voor uitend afwijkende wijzeruitslagen van meetappa- i. Hij heeft geleerd de zieke mens in zijn geheel ezien en hij zal dan ook een geïsoleerde hoge Idruk als een toevallige constatering bij iemand eerder geen klachten heeft, gemakkelijker 'naast neerleggen. Daar komt nog bij dat één meting juist beeld geeft. Sommige mensen hebben de dag ietwat verhoogde bloeddruk en de volgende een normale bloeddruk. Maar het is juist zo igrijk om preventief op te treden voordat de iten komen. En een duidelijke, bij herhaling komende verhoogde bloeddruk, ook al zijn er klachten, vereist, als uitzondering op wat de ersiteiten geleerd hebben, behandeling, irts is, in het algemeen minder goed ingesteld reventie. Zodoende meet hij te weinig bloeddruk- en vindt dan ook te weinig mensen bij wie de ddruk verhoogd is. Daarbij komt nog dat de eskunde lange tijd beheerst is geweest door het beeld dat, ingeval van verhoogde bloeddruk, het noodzakelijk was om, via specialistisch onder- na te gaan of er een van die zeldzame ziekten, ook verhoogde bloeddruk kunnen veroorzaken, !t spel zou kunnen zijn. En voor dat ingewikkelde' rzoek schrikt men terug. Tijwei alle gevallen kan de huisarts zelf de and voldoende onder contróle krijgen en men left echt niet benauwd te zijn om, bij een bezoek de huisarts, tevens te vragen om even de bloed- t op te nemen. En daarmee is het wel duidelijk orden dat weinig gedaan kan worden aan de ndeling en preventie van hoge bloeddruk zonder (ïulp van de huisartsen. De huisarts houdt de el in de hand tot de oplossing van het probleem- i nlijk hoéft hij dat niet eens te doen, want preven- M maatregelen worden door het ziekenfonds niet oed. Hg kan men het volle gewicht wel op de huisartsen P leggen, maar dan moet men zich wel realiseren men daarmee een groep belast, die toch al II belast is. Een groep, die zich bovendien meer jp [etrokken voelt tot de rol van redder in nood en genezer, dan tot de rol van beschermer van de leid met zijn niet zo erg tastbare resultaten. )u men licht op de gedachte komen, dat het ijk moet zijn om, buiten de huisartsen om, De weg terug na een hartinfarct: revalidatie bloeddrukken te gaan meten van grote aantallen mensen. Een soort bevolkingsonderzoek dus. Het resultaat van een dergelijk onderzoek veroor zaakt een plotseling aanbod van grotere aantallen mensen met verhoogde bloeddruk met het gevolg: overbelasting bij de huisartsen. Bovendien is bloed druk een wisselende toestand: de ene dag hoog, de andere dag laag. De kans bestaat, dat iemand bij het bevolkingsonderzoek een verhoogde bloeddruk had, maar bij een latere contróle bij de huisarts een normale, wat het bevolkingsonderzoek weer in discre dit kan brengen. En tenslotte gaat lang niet iedereen, bij wie bij bevolkingsonderzoek hoge bloeddruk is geconstateerd, naar de huisarts. Intussen hebben de Hartstichting en Vrienden van de Hartstichting toch wel iets aan het probleem gedaan. Zij hebben vooreerst de huisartsen schrifte lijk op de hoogte gebracht, dat dit jaar „het jaar van de hoge bloeddruk" is. Aan alle hyisartsen is, op kosten van de Hartstichting, een set richtlijnen toege stuurd voor opsporing, behandeling en voortgezette bewaking van patiënten met hoge bloeddruk. Er is een grote enquête verricht onder de Nederlandse huisartsen naar hun opvattingen over hoge bloeddruk en een aantal andere risicofactoren en tenslotte heeft de Hartstichting een speciale cursus gefinancieerd in de 68 studiecentra voor huisartsen, speciaal over hoge bloeddruk. De artsen alléén kunnen de bestrijding van de hoge bloeddruk niet oplossen. Er is goed samenspel nodig tussen huisartsen en bevolking en daarom moet ook de bevolking weten wat er gedaan kan worden, om hoge bloeddruk te voorkomen of op zijn minst te beperken. Daarom enkele feiten uit de praktijk: 9 Zout is niet goed voor de bloeddruk; het kan dus geen kwaad het met zout wat rustiger aan te doen. Hoge bloeddruk op zichzelf veroorzaakt geen klachten maar kan nare gevolgen hebben, die wél ernstige klachten ten gevolge hebben. Ieder moet weten, dat de bloeddruk gemakkelijk, snel en pijnloos gemeten kan worden. Als u toch bij de dokter bent, moet u toch eens vragen of hij het doet. 9 Hoge bloeddruk kan uitstekend behandeld worden: er zijn goede, werkzame medicijnen. Goede samen werking met de huisarts is van het grootste belang. 9 Vaakmoet een eenmaal begonnen behandeling onbeperkt worden voortgezet. Statistisch bekeken is^het een feit dat voeding, samenstelling van het voeden en te veel eten in verband kunnen staan met bloeddruk, hart- en vaatziekten en te zwaar gewicht. Het is niet hélemaal ten onrechte als men zegt dat „men zich een graf graaft met vork, lepel en mes". Matigheid met zout, zoet en cholesterolwekkend eten is nooit weggegooid, maar het is ook geen sluitende garantie voor een langer leven. Erfelijkheid en predispositie (voorbeschiktheid) spelen hun eiaen rol. evenals de zoge heten „stress"..Maar als een van deze componenten in de „rode zóne" komt, kunnen de gevolgen, geheel of gedeeltelijk, fataal zjjn. 9 Een normale of tot normale gebrachte bloeddruk is een stuk levensverzekering: bloeddruk omlaag? Het loont de moeite.TOON VAN GRINSVEN LONDEN Dr. John Cozens-Hardy (55), een orthopedische chirurg van het Good Hope Hospital te Sutten Cold- field bij Birmingham, heeft 127 patiën ten op zijn wachtlijst. Hij zegt, dat het 36 jaar zal duren om ze allemaal te kunnen behandelen. Deze arts spoort zijn patiënten aan een protest campagne te beginnen tegen de wraakroepende tekortkomingen van de kosteloze Britse nationale gezondheidsdienst. De regering van Groot-Brit- tannië heeft dezer dagen zelf toegegeven, dat in Engeland alleen al 591.000 namen voorkomen op de wachtlijst van de openbare ziekenhuizen. Die patiëten wachten op niet urgente operaties. Hoe wel er overal veel ziekenhuisbedden leeg staan en de operatiezalen lang niet doorlopend in gebruik zijn, kan het jaren duren eer zij aan de beurt komen. De meeste ziekenhuizen worstelen met een ern stig tekort aan geld. Er zijn niet genoeg verpleeg sters. Ziekenzalen worden gesloten wegens ge brek aan de nodige fondsen. Geldgebrek verhin dert het gebruik van nieuwe chirurgische tech nieken. Het komt herhaaldelijk tot stakingen. De Britse medische vereniging noemt deze situatie „een schandaal zonder precendent, vooral omdat Groot-Brittannië toch technisch sterk ontwikkeld is". Dure Steeds meer Britten sluiten dure particuliere ziektekostenverzekeringen af. In geval van ziekte kunnen zij zich dan laten verzorgen in dure privé ziekenhuizen. Alle kosten worden dan betaald door een verzekeringsorganisatie, gesticht en be stuurd door dokters. Talrijke grote firma's gaan speciale groepsverzekeringen aan voor hun per soneel, terwijl toch elke Brit recht heeft op gratis verpleging is een „openbaar ziekenhuis". Vele ziekenhuizen van de nationale gezondheids dienst zijn antiek en bouwvallig. De overheid doet weinig of niets om deze op te knappen. De 'laatste tijd worden echter voortdurend meer nieuwe particuliere klinieken opgericht. In Lon den zijn die niet alleen zeer modern en luxueus maar ook bijzonder efficiënt. Ze hebben tot doel geld op te brengen en schijnen dat helemaal niet moeilijk te vinden. Deskundigen beweren, dat het gewoon een kwestie is van efficiënt bestuur, wat in de meeste gevallen neerkomt op Amerikaans geld en Amerikaanse managers. De duurste private ziekenhuizen van Londen bevinden zich in Amerikaanse handen. Het „Wel lington Hospital" wordt geëxploiteerd door de „Humana Inc."-groep van Kentucky. De „Harley Street Clinic", „the Princess Grace" en het goled- kopere „St. Anthony's" (met ziekenzusters van een Belgische congregatie) horen toe aan „Ameri can Medical International" van Los Angeles, een maatschappij die in de Verenigde Staten niet minder dan 60 ziekenhuizen exploiteert. „Ameri can Medical" is van plan in Engeland nog twee klinieken te bouwen, waarvan een in Windsor en de andere in centraal Londen. „The Princess Grace"werd pas afgelopen juli officieel geopend door prinses Grace van Mona co. Hoewel deze particuliere kliniek vijf miljoen pond gekost heeft, hoopt „American Medical" dat kapitaal in minder dan vijf jaar terug te winnen. Een kamer in „The Princess Grace" kost 85 tot 175 pond per dag. (400-800 gld). Arabieren Een ziekenhuis kan uiteraard alleen winstgevend gemaakt worden door de patiëntendubbel en dik te laten betalen. De belangrijkste klanten van dergelijke klinieken zijn Arabieren, die - en het zijn lang niet allemaal oliesjeiks - er letterlijk worden geplukt. Ongeveer tachtig percent van de 2ieken in „The Wellington" bestaat uit Arabieren. Sinds kort vraagt dit ziekenhuis minimum 115 pond (525 gld) per dag voor een eenpersoons kamer. Ko ning Chaled van Saoedie-Arabië heeft er in 1977 geruime tijd doorgebracht. Hij had een hele verdieping afgehuurd. Zijn verblijf in het Wel lington ziekenhuis kostte hem naar verluidt 1.000.000 pond (ruim 4,5 miljoen gulden) inclusief de doktersrekeningen. Voor 115 pond per dag krijg je natuurlijk een kleurentelevisie in je kamer en gourmet maaltij den la carte. Maar zelfs de Arabieren beginnen het te prijzig te vinden. De Wellington tarieven werden verleden jaar tweemaal sterk verhoogd. Diplomatieke vertegenwoordigers van de Arabi sche staten trachten nu gezamenlijk druk uit te oefenen, om te voorkomen dat het Wellington-zie kenhuis te ver gaat. Koeweit heeft in 1977 zowat vijf miljoen pond uitgegeven voor de medische behandeling in Engeland van meer dan 1500 van zijn burgers en ambtenaren. Arabische ambassades in Lon den houden er tegenwoordig medische attachés op na, die alles regelen. De Libische ambassade bracht afgelopen jaar bijna 3.000 patiënten naar Londen. Hun verblijf en behandeling kostte om streeks 5 miljoen pond. Goudmijn Slechts een klein deel van de duizenden Arabie ren, die zich in Engeland laten behandelen door specialisten, zijn personen van koninklijke bloe de, politici of zakenmensen. De anderen komen naar Londen omdat hun land alle kosten betaalt, inclusief de reis en zelfs het verblijf van gezonde familieleden, die hen vergezellen. Hoewel de meeste Arabieren tevreden zijn over de geneeskundige zorgen in particuliere zieken huizen, beseffen zij wel, dat de dokters en vooral de tandartsen hen proberen uit te melken, onder meer met behandelingen die niet dringend of zelfs niet noodzakelijk zijn. Zo werd een Arabier met een hartkwaal door .zijn Londense specialist naar een tandarts ge stuurd die tweeduizend pond vroeg voor het trekken en vervangen van vier kiezen. Een ande re Londense tandarts, die de mond van een Arabische staatspatiënt verzorgde en meende dat hij een goudmijn aangeboord had, stuurde ach teraf een rekening van 10.000 pond naar diens ambassade. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17