Provincie ziet af van zuiveringstaak VOORHOUT STEUNT ACTIE LEIDSE SCHOOLHOOFDEN Inzake Leidse Vaart B39 PvdA tegen, CDA en VVD voor verbreding rijksweg 4 Voorschotense commissie wil dorpskern verfraaien GMELICH MEIJLING BURGEMEESTER VAN CASTRICUM Wethouder Noordwijk interim-statenlid OEGSTGEEST WIL ENQUETE OVER VERKEERSPROBLEMEN Tulip Time Festival staat voor de deur REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 MAART 1978 PAGINA 4 gj/ DEN HAAG Provinciale Sta ten van Zuid-Holland hebben gasteren met 43 tegen 37 stem men voorkomen dat de zorg voor de kwaliteit van het op pervlaktewater in deze provin cie uit handen van de water schappen wordt gehaald en voortaan door de provincie zelf wordt geregeld. De staten gin gen wel akkoord met een voor stel van het dagelijks bestuur van de provincie het oppervlak tewater in het zuiden van Zuid- Holland voortaan te laten behe ren door een op te richten zui veringschap. In de gebieden daarboven zullen de hoogheem raadschappen Delfland (globaal de Haagse regio), Rijnland (de Leidse regio) en Schieland (ten noorden van Rotterdam) die be herende taak blijven verzorgen., Wel zal de mogelijkheid worden WATERSCHAPPEN HOUDEN ZORG VOOR OPPERVLAKTEWATER voegen. De staten namen die beslissing na een debat dat bijna zes uren in beslag had genomen. Pas toen tekende zich voor het rech- terblok in de staten een meer derheid af ten opzichte van de linkerzijde. Een amendement van de PvdA-fractie waarin wij zigingen werden voorgesteld in het vergunningenstelsel voor de lozing van afvalwater, werd ver worpen. Met 41 tegen 38 stem men werd uiteindelijk gekozen voor de instelling van een zui veringschap en behoud van de beherende taak van de hoog heemraadschappen De reorganisatieplannen van het provinciale bestuur leven al sinds 1972. De staten aanvaard den toen een motie waarin werd uitgesproken dat verandering' van de opzet van het kwaliteits beheer van de Zuidhollandse oppervlaktewateren wenselijk was en dat dit beheer zoveel mogelijk moest worden gecon centreerd. Het kwaliteitsbeheer in Zuid-Holland, zo werd toen gezegd, is in handen van een te groot aantal te kleine water schappen. Dat geeft een ver brokkeld beleid, te geringe be stuurskracht, te grote afhanke lijkheid van elkaar en onderling te zeer verschillende heffingen. Op aandrang van de minister heeft het provinciaal bestuur zich toen over dit vraagstuk ge bogen. Tot de schappen waarin het meest veranderingen in de opzet van het kwaliteitsbeheer nood zakelijk werden bevonden be hoorden onder meer de hoog heemraadschappen van Delf land en Schieland. In Rijnland bleken de zaken gunstiger te verlopen. Volgens het provinciaal bestuur moet het beheer van de opper vlaktewateren in handen wor den gegeven van een openbaar lichaam, dat zowel technisch als financieel, bestuurlijk en admi nistratief voldoende is toege rust. Gedeputeerde Staten ren het er in meerderheid ovë eens dat het beheer bij het bi stuur van de provincie moet ki men te liggen. De provincie a dan moeten worden verdeeld twee zuiveringschappen: voor het gebied ten zuiden va de Hollandsche IJssel (neg( hoogheemraadschappen omva tende) en een voor het gebie dat Delfland en Schieland on vat. Ook Rijnland zou dan zi, •beherende taak aan de provii cie moeten overdragen. De staten zijn met dit plan nu akkoord gegaan, mede omd naar de opvatting van de mee derheid de schappen voldoen functioneren. GS zullen nu nenkort met nadere voorstelle komen voor de oprichting v; een zuiveringschap in het g bied ten zuiden van Rotterdam VOORHOUT De raad van Voorhout wil de actie die onlangs is door Leidse schoolhoofden in gang gezet ten einde een spoedige aanpak van de Leidse Vaart te bewerkstelligen steunen. Hon derden jeugdige Voorhouters maken dagelijks gebruik van de uiterst ge vaarlijke weg. Burgemeester Van der Wouw deelde gisteravond tijdens de raadsvergadering mee dat Noord wijk en Noerdwijkerhout het voorbeeld van Voorbout zullen volgen om adhesie te betuigen op de dag dat de besprekin gen tussen de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Sassenheim over deze zaak zullen beginnen op het provincie huis. Bibliotheek De exploitatie van een bibliotheek in Voorhout baarde de raad zorgen. Het PPR-raadslid mevrouw Wijling stelde dat de raad een verkeerde beslissing heeft genomen toen hij de miljoenenre serves, die Voorhout in het najaar had in de sporthal heeft gestoken. De CCP- er Borst vroeg zich af of de vestiging Broedershuisjes van een bibliotheek een immense belas tingverhoging voor de bevolking met zich zou meebrengen. Burgemeester Van der Wouw stelde dat dat er wel inzet, maar hij bestreed dat de dertig procent belastingverhoging alleen te wijten is aan de vestiging van een bi bliotheek. „U moet niet een investering de congregatie verhuizen. Hij drong er ophangen aan een onderdeel van de bij het college op aan aanspraak te begroting. Die moet in zijn totaliteit maken op de huisjes ten behoeve van worden bekeken", aldus de burgemees- Ht raadslid voor Gemeentebelangen, J. Warmenhoven bracht de spoedig vrijko mende huisjes van de broeders van de B.N.S. ter sprake. Zoals bekend zullen de huisjes vrijkomen, wanneer de broe ders naar het nieuwe onderkomen van Het CCP-raadslid G. Borst stelde de onlangs door de gedeputeerde Buysert in Noordwijk gedane uitspraken ter dis cussie. De gedeputeerde heeft in Noord- wijk beweerd dat Noordwijkse woning zoekenden door Voorhout dienen te worden opgevangen. Burgemeester Van der Wouw stelde het raadslid gerust door mee te delen dat hij de gedepu teerde hierover zal aanspreken. OEGSTGEEST - De PPR, af deling Oegstgeest, organiseert op dinsdag 21 maart in het Gemeentecentrum aan de Lijt- weg een forumavond met als onderwerp „openbaar vervoer en/of auto". De heer E. H. Glazius, secreta ris van de RAI en organisator van de actie „Blij dat ik rij", en de heer E. Melis, lid van de werkgroep milieuzorg van de Leidse Universiteit zullen een korte inleiding houden, Daarnaast geeft de heer C. J. van Kuijen, lijsttrekker van de Politieke Partij Radikalen in de provincie Zuid-Holland, zijn visie op ons huidige ver voerssysteem. De heer P. Bons zal de forumdiscussie leiden. De avond begint om kwart over acht. DE ZILK De „Een Zilker Partij" houdt maandag 20 maart een openbare ledenver gadering in het Van Nispenge- bouw aan de Sportlaan. Behal ve de gebruikelijke bestuurs zaken komen er bestuursver kiezingen en het verkiezing sprogramma aan de orde. De vergadering begint om half ne gen. POLITIEK CAFE IN LEIDERDORP: LEIDERDORP - Marietje van der Molen, lijsttrekker van de PvdA voor de komende Provinciale-Statenverkiezingen, sprak gister avond eerst in het jeugdcentrum „Sjelter" en daarna in een stampvol politiek café, over het nut van de Statenverkiezingen voor de gemeenten. Marietje van der Molen gaf aan dat vaak ten onrechte de indruk bestaat dat het bij de Statenverkiezingen niet om politieke zaken zou gaan. Zij probeerde deze gedachten- gang te weerleggen door te stellen dat de provincie een aantal taken heeft, zoals het vaststellen van streekplannen, uitvoering van milieuwetten en de aanleg van wegen, die meer invloed hebben op het woon- en leefklimaat dan men doorgaans vermoedt. „Een socialist zou nooit op het idee voor verbreding van Rijksweg 4 komen. Vooral als je weet wat dit dan voor gevolgen heeft voor de bebouwing in Leiderdorp. De PvdA wil het gebruik van openbaar vervoer bevorderen en dan ga je niet over een verbreding van deze weg praten. Zo'n verbreding is trouwens slechts een verplaatsing van het probleem, want al maak je van rijksweg 4 een achtbaansweg, deze weg eindigt toch ook in de haven van Amsterdam en dan zou je daar weer met verkeersproblemen zitten." Mevrouw Koenen Statenlid voor de WD en de heer Spaan voor het CDA die ook in het politiek café aanwezig waren konden zich niet geheel met de gedachtengang van de PvdA-lijsttrekster vereni gen. Zij stelden dat, als uit gegevens zou blijken dat verbreding De heer J. v.d. Marei overhandigt op symbolische wijze de prijzen namens het bestu van de Rabobank aan de heer W. Hoogenboom. WASSENAAR De Rabobank heeft aan de Floraliavereniging driehonderd prijzen beschik baar gesteld voor de dezer da gen te houden bollenkeuring. De voorzitter van Floralia, de heer W. J. Hoogenboom nam onlangs symbolisch de prijzen in ontvangst. Dit schooljaar heeft Floralia Prijzen voor bollenkeuring honderden bloembollenpakket ten uitgedeeld op twaalf kleuter scholen en twaalf basisscholen. Het is traditie dat de vereniging en de verenigde bollenkweke een groot aantal prijzen b schikbaar stellen voor kinden die de bollen het best hebbi verzorgd. Floralia moet evenw rondkomen van een bescheidi gemeentesubsidie. Het geba van de Rabobank, die dit jai zijn 75-jarig jubileum viert, m daarom zeer welkom. De heer Spaan (CDA), mevrouw Koenen (WD) en Marietje van der Molen (PvdA) van Rijksweg 4 noodzakelijk was, zij met de uitvoering akkoord zouden gaan. Marietje van der Molen is met de PvdA yerder van mening dat de schaarse ruimte in'Zuid-Holland het best gebruikt wordt als je absolute voorrang geeft aan de stadsvernieuwingen en de groei van kleine kernen remt. Hierdoor wordt ook de noodzaak van vervoer per auto verminderd omdat de woon-werkafstand dan veel kleiner is. De uitbreiding in Leiderdorp met Voorhof en Buitenhof kon zij daarom ook toejuichen, omdat Leiderdorp als randgemeente van Leiden hiermee in een grote woonbehoefte voorziet. Wel zag zij liever dat het Leiderdorpse uitbreidingsgebied Buitenhof nog niet werd bebouwd om deze grond open te laten om aan de, toenemende vraag naar woningen in de toekomst te kunnen voldoen. Na haar uiteenzettingen omtrent het programma van de PvdA bij de Statenverkiezingen luisterde zij de avond op door met haar man wat liedjes 'ten gehore te brengen, die met een daverend applaus van de cafébezoekers werden beloond. VOORSCHOTEN - De raads commissie voor Cultuur wil komen tot een praktische ver fraaiing van het dorp. Het ou de centrum is door de aanpas sing aan de moderne bedrijfs voering en bedrijfsuitoefening op tal van plaatsen gemoderni seerd. Zonder een open oog te hebben voor de noodzaak tot verbouwing van winkelpan den, moet er gewaakt worden voor een vrijwel totale af braak vooral in de omgeving van de Schoolstraat van histo rische gebouwen. De commissie voor cultuur ziet een aanpak om te komen tot behoud en verfraaiing door de inschakeling van de gehele bur gerij. Iedere burger krijgt de gelegenheid om zijn „eigen" hoekje onder de aandacht van de commissie te brengen. Veel „hoekjes" en karakteristieke plekjes zijn veelal zonder erg veel kosten aantrekkelijker te maken door bijvoorbeeld een bepaalde groenvoorziening. Bo men en struiken kunnen een natuurlijke afscheiding vormen tussen modern en oud. De com missie is met name ernstig ver ontrust over de bouwplannen bij het Kerkplein. Het ziet er ditmaal naar uit dat bij de opening van de paarden markt het beeld van het paard onthuld kan worden. Vier jaar geleden kreeg de burgerij de gelegenheid om een paard te kiezen aan de hand van enige voorbeelden. De vervaardiging van het beeld en ook de plaats bepaling hebben de realisatie vertraagd. Het beeld is bijl gereed en de plaats van h beeld wordt het Kerkplein vo< de historische dorpstoren. De commissie kon geen advi uitbrengen over de plaats vj een beeldje voorstellende di vrouwtjes. Het beeldje is hoog en moet op een komen, maar mag niet in open lucht staan. Als suggesti kwam de binnenplaats van hl winkelcentrum Noord-Hoflan of eventueel de binnenplaai van „De Voorhof' in de Schoo straat. Getracht zal worden onderzoeken of eventueel ee ander beeldje gevonden worden dat wel in de buitel lucht mag en indien dat nk mogelijk is het in te ruilen voo beeldjes, die in openbare bouwen geplaatst kunnen woi den. Nu nog wethouder in Oegstgeest Oegstgeest Wethouder drs. J. C. Gmelich Meijling (WD) wordt binnenkort benoemd tot burgemeester van Castricum. De 42-jarige wethouder beheert sedert 1974 de portefeuille van onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden in Oegstgeest, daarvoor had hij vier jaar zitting in de raad van Oegstgeest. Op het moment is hij plaatsvervangend hoofd van de afdeling sociaal-wetenschap pelijk onderzoek bij de Marine in Oegstgeest. De heer Gmelich Meijling is geboren in Heemstede en volgde de officiersopleiding bij de Marine in Den Helder. Daarna is hij twee jaar in Nieuw Guinea geweest om vervolgens commandant te worden op een mijnenveger van de marine. In 1968 kwam hij naar Oegstgeest voor een studie pedagogie die hij in 1974 aan de Leidse universiteit afrondde. Als voormalig voorzitter van K. en O. Leiden en secretaris van de stichting „Vrienden van de Pieterskerk" is de heer Gmelich Meijling erg actief geweest op het maatschappelijke vlak. Ook was hij secretaris van de Oegstgeester regionale afdeling van de WD. De heer Meijling is getrouwd en heeft twee kinderen van 11 en 13 jaar. De wethouder is een voorstander van een „zo open mogelijk" bestuur. „De deur'is altijd open. Een burgemeester moet een figuur zijn waar de mensen bij aan kunnen kloppen. Ik hoop dit voorne men in mijn nieuwe ambt waar te kunnen maken", aldus de toekomstige eerste burger van Castricum. Noordwijk VVD-wethouder Ted Jansen van Noordwijk is gisteren inderhaast beëdigd als lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Hoewel hij als „invaller" tot aan de nieuwe statenverkiezingen van eind de ze maand zal fungeren, is het niet ondenkbaar dat Jansen ook daarna weer als statenlid zal terugkeren, gezien zijn gunstige plaats op de WD-kieslijst. Het invallen van Jansen was noodzakelijk geworden door het vertrek van een der WD-staten- leden. Jansen, die bij de vorige statenverkiezingen net de boot miste, werd derhalve alsnog sta tenlid, zij het voorlopig voor een kleine twee weken. Als wethou der van Noordwijk beheert hij de portefeuilles van financiën, bedrijven en sport- en jeugdza ken. Het gemeentebestuur van Oegst geest zal mogelijk binnenkort huis aan huis en- quete-formulieren met betrekking tot de Oegst geester verkeersproblematiek bezorgen. In combi natie met de onlangs gehouden en nog te houden vergadering van de verkeerscommissie. alleen op grond van verkeerstellingen zullen de wensen van de Oegst- Voor men zich definitief op de uitwerking van het naai tot een eindconclusie geestenaren ten aanzien van de verkeersveilig- rapport dat ondermeer een aantal suggesties voor beid worden verwerkt in een mogelijk oktober het oplossen van bepaalde verkeersknelpunten zal, Ook met de gevMlsmatigete^envande mie al te presenteren verkeersplan. Een en ander bevatten, zal storten, zal eerst nog een hearing duele Oegstgeestenaren zal m het uit te brenja stelde wethouder Thorn gisteravond tijdens de worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dat met eindrapport rekening worden gehouden. Het Joliet East High School Choir uit de V.S. dat een Europese tournee maakt en behalve in Katwijk ook op diverse plaatsen in Duitsland zal optreden. KATWIJK Het zesde Tulip Time International Music Fes tival, georganiseerd door VW- Katwijk, start dit jaar op maandag 27 maart om acht uur in de grote zaal van de sporthal Cleyn Duin. Op die avond van tweede paasdag zullen een High School Band uit Montreal (Ca nada), een college-koor uit Te xas (V.S.) een orkest uit Schon- kirchen (W. Duitslanden een High School Band uit Georgia (V.S.) optreden. Toespraken worden gehouden door de Ca nadese ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland en burgemeester Bos van Katwijk. Het festival zal vrijdag 31 maart worden afgesloten met een bij- eenkosmt die om 19 uur begint in Cleyn Duin. Daar zal ook de prijsuitreiking plaatsvinden. In de week die tussen de openings- en sluitingsavond ligt zullen ruim vijftig groepen uit buiten en binnenland - waaronder vele uit de Leidse regio - optreden voor een jury. De jurermgscon- certen van koren, harmoniever enigingen en schoolbands vin den plaats op dinsdag-, woens dag- en donderdagavond in Tri podia. Aanvang steeds 19 uur. De tamboer- en trompetterkorp sen, mini- en majorettenpelo- tons, drumbands e.d. geven op woensdag 29 maart openlucht- voorstellingen op het Katwijkse marktplein. Dit optreden telt eveneens mee voor de jurerini de eerste korpsen treden aa om 18.30 uur. De toegangskosten voor de opt nings- en sluitingsavond bedn gen f 5,- per avond, die voor di concerten in Tripodia fl,- pe avond. Wie alle avonden wil bij wonen kan een passe-partoii kopen voor f 10,-. Kaarten zijl verkrijgbaar bij de VW aan Boulevard en aan de kassa van Cleyn Duin en Tripodia. Op donderdag 30 maart is er i Cleyn Duin van 20 tot 23 utfl een dansinstuif voor buitenlant se deelnemers aan het festiva deputaties van Nederland» groepen en eventuele introdii cé's. De muziek wordt daar ver zorgd door de deelnemers zeII en door The Traditional Dixie land Company uit Noordwijk. Hoogtepunten tijdens de siui tingsavond zijn een optrede» van het opera- en operettekoct Belcanto uit Volendam (in tradi tioneel kostuum) en van eet .jnassed band": drie school bands uit Canada en de V.S. dit nooit eerder samen speeldet zullen in de feestweek een med ley instuderen onder leiding vat de voorzitter van de jury, Henl van Lijnschoten. Deze .jnassei band" zal bestaan uit 231 jon gens en meisjes. Zowel de opt nings- als de sluitingsavond zul len aan elkaar worden gepraal door Dik Bikker van de NCRV radio.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4