IStichting tussen Wal en Schip wil Leidse nood lenigen Muzikaal spectakel in Stadsgehoorzaal VERWARRING OVER INSPRAAK ~3feertekening overheerst hij WHerfst in Riga VASTENACTIE DEKENAAT LEIDEN VOOR BRAZILIË DEZIJL/L.G.B- HZC DE ROBBEN Werkloosheid Leidse regio iets gedaald Economisch wel en wee blJDAG 17 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 DEN De projectgroep r de binnenstad zou in de i met diverse groe- jen uit de bevolking en bedrijfsleven een onjuiste pretatie geven van de door L| gemeenteraad genomen be- liten in het kader van de •eidingen voor het struc- voor de binnenstad. suggereerde het PvdA- slid drs. A. Banner gister- avond in een vergadering van sluiten die naar zijn mening he- dat de verhouding tussen werk- de commissie voor ruimtelijke lemaal niet zo genomen zijn, gelegenheid en wonen daar ordening. zoals ze blijken over te komen. 70—30 moest worden gehan- Het was Ranner opgevallen in Onder meer bestreed Banner teerd. Uit de reactie van met de krant, dat in een aantal reac- dat er bij de bestemming van name de Kamer van Koophan- ties uit de burgerij bezwaren het Schuttersveld met zoveel del had het PvdA-raadslid be- wordt gemaakt tegen raadsbe- woorden zou zijn afgesproken grepen dat de projectgroep wel Drs. Ranner en zijn fractiegeno- een dergelijke draai aan de raadsbeslissing heeft gegeven bij de voorlichting en begelei ding van de inspraak die daar over thans plaatsvindt. te mevrouw Koning pleitten er voor dat de projectgroep voor zij een interpretatie geeft aan dergelijke raadsbesluiten eerst de raad maar in kennis moet stellen van de zienswijze die zij daarop heeft „Anders kunnen we straks nog een keer extra inspraakronde houden over wat we wél besloten hebben en dat lijkt me toch verloren tijd", al dus Ranner. LANECORRIE LELIVELD: „IK BEN EEN DUIZENDPOOT VOOR VELE GEZINNEN" (t de I erdoeit f Heil 5 1 ecial, LEIDEN „Ik word dage lijks geconfronteerd met zo- laamsereel ellende. Ik kom in gezin nen, waar zelfs geen eten neer op de plank is, waar ie kinderen in een piepklein niertje moeten slapen. En dit Leiden is er niemand 18 05P enkele instantie die in lerprogi* soort gevallen hulp biedt ielproraarom ben bezi8:6611 nieu' t kunf* stichting op te richten, die 3oir IStichting tussen wal en al ig^chip" gaat heten". Dit zegt mevrouw Corrie Leli- teld uit de Leidse Roemer ftssscherstraat. Behalve een fPeVuk huishouden en de verzor- n Scoring van haar visueel gehandi- a CCfapte ^htgenoot, zet zij zich °e Volledig in voor de in nood York. ferkerende medemens. Tot roor een paar jaar deed zij dat lis gesprekleidster bij de 2 itichting pensen van Nu". Deze stichting hield zich voor- 18.5^1 bezig met de gevolgen van jeugdtet gebruik van kalmerings- rouw. biddelen als valium, librium uws. ld. Zo'n twee jaar geleden kierf die stichting een vroeg tijdige dood. Mevrouw Leli- szingeield bleef echter betrokken bij TV-spfe gezinnetjes. „Ik ben immid- lels geworden tot een soort lehoeftige duizendpoot voor fo'n veertien gezinnetjes. Ik >ielp en help hen bij het vin den van de juiste instanties om de problemen op te lossen. Ik vind het onaanvaardbaar als er mensen rondlopen die hun problemen niet meer de baas kunnen worden. Als de mensen eenmaal voor bij een bepaald punt zijn, dan zie je vaak hetzelfde. Ze zijn bang geworden om met ande re mensen in contact te tre den; ze hebben totaal geen zelfvertrouwen meer, en daar door worden zelfs de kleinste probleempjes onoverkomen- lijk. Als bij mij bijvoorbeeld de kachel kapot gaat, zeg ik „wat jammer" en laat hem repareren. Maar als dit in so ciaal-zwakkere gezinnen ge beurt, dan komen er de groot ste problemen", aldus me vrouw Leliveld. Momenteel is zij in materiële zin vooral werkzaam in drie Leidse gezinnen. „Mijn streven is vooral de kleine probleemp jes niet onoverkomenlijk te la ten worden. Als een gezin met een minimum-inkomen behal ve huur, gas, het licht en de belasting ook nog eens de kin deren moet kleden, dan pro beer ik steun te geven. Ik geef dan adviezen over diverse aan biedingen, ik help met kleren verstellen of als het mogelijk is geef ik financiële steun. „Je beseft niet hoeveel nood er in Leiden is. Ik kan er soms niet eens van slapen". Hiermee wil ik de mensen dan ook het gevoel geven, dat de medemensen toch nog zo rot niet en best wel wat vertrou wen waard zijn, want naast gebrek aan zelfvertrouwen is er ook een groot gebrek aan vertrouwen in de medemens bij de sociaal-zwakkeren". Die financiële steun is het grootste probleem van me vrouw Leliveld. Zelf is zij niet te beroerd om hiervoor te wer ken. „Ik heb zelfs een keer gehaktballen verkocht in een stand op de rommelmarkt in Voorschoten", zegt zij. Maar dit levert natuurlijk niet vol doende op om daadwerkelijke financiële steun te verlenen aan „haar" gezinnen. „Daarom zocht ik een andere oplossing. De radio en televisie besteden tegenwoordig zoveel aandacht aan mensen met pro blemen, dat ik dacht: „Ik pro beer het daar eens". De TROS, die zoveel doet voor de zee honden, verbond mij meteen door met de stichting „Corre latie", die zowat precies het zelfde werk doet als ik! Zij konden mij natuurlijk niet hel pen, want ze zitten met hetzelf de probleem. De TROS vindt zeehonden zeker belangrijker dan mensen. Van de Evangeli sche Omroep kreeg ik het ad vies om wat meer te bidden. Maar wat koop ik daar nou voor. Ik kan moeilijk bij een gezin komen en zeggen: „Als u maar genoeg bidt, krijg u vanzelf een nieuw gasfornuis". Wel wilden zij wat publiciteit aan mijn werk besteden door mijn gezinnen op de televisie te laten komen. Maar daar hou ik helemaal niet van. Dan krijg je van die „betraande- ogen-politiek" die je zo vaak op de televisie ziet. Dat vind ik smakeloos. De enige positie ve omroep was de KRO. Via hun omroeppastoraat kreeg ik 1000 om aan mijn werk te besteden". Mevrouw Leliveld is nog lang niet uitgewerkt „Ik hoop dit werk te blijven doen, zolang het nodig is. En ik zal het doen met alle middelen die tot mijn beschikking staan". Mensen die graag wat willen praten met mevrouw Leliveld kunnen dit gerust doen. Haar telefoon nummer is 761557. Eventuele kleine bijdragen voor haar in teressante werk worden na tuurlijk zeer op prijs gesteld. Dit kan worden overgemaakt op gironummer 3180481 ten name van de stichting „Tussen wal en schip" te Leiden. Herman De Bruin n) in C/ advis i Journ kovera 14.15 j 9? IIDEN Met 'Herfst in Riga' (Alexej Arbusow) laat Joop van n Endes vrije-produktie-bureau zien ook wel iets anders te .30 LiPnen produceren dan boerenkoolkomedies. Met Mary Dressel- ys en Ko van Dijk een hele avond op het toneel van de Leidse houwburg in een zeer gesoigneerd décor van Frank Baven werd t een avondje ouderwets toneel. al zijn voors en zijn tegens. "Herfst in Kiga' is een heel lurkrojditioneel stuk. Je vraagt je af of iemand zo'n stuk in 1975 nog be da« kan schrijven. Vorm en inhoud passen aardig in het burgerlijke yiilaanflisme dat in Rusland veel meer geaccepteerd wordt dan niet-rea- 0I lische kunst. jarbij drijft 'Herfst in Riga' op de sfeertekening. Twee oude Tisen, die al een heel leven geleefd hebben, raken bijna tegen n verstandelijke wil in nog één keer in elkaar verstrikt. Gewend faakt aan hun eenzaamheid, kunnen ze na drieëndertig dagen kien opgetrokken te zijn niet meer uit elkaar. |t dat zich allemaal zo zal ontwikkelen is vanaf het eerste moment [het eerste tafereel (van de negen) direkt duidelijk. De akteurs jnen slechts door hun spel de ontroering in de toeschouwers wekken. e opdracht is aan de twee zeventigers wel toevertrouwd. Door n eigen leeftijd gedwongen tot kalmte, maakt hun ingetogen spel !t kleine uithalen meer indruk dan grotere dramatiek had kunnen n. Toch bevredigde het herfstige Riga me niet volkomen, inelijk waren oude mensen, hun verleden en de sfeer die dat s opriep, niet in staat mijn diepste emoties te raken. Paul van der Plank ritig. d Overleden: M. van der Beek. juli 1883. man; C. A. de Geus. I april 1901. vrouw. geh. gew. J. Bosman; G. de Leen. geb. 1897. man; A. W. Buntsma. geb. 1912. man; A. C. Leupe, geb. 1908. vrouw, geh. gew. met J. J Doorneveld. geb 24 feb. 1890. v. geh. gew. met A. van der Steen; fl(tA W. van Baarle. geb. 24 jan. 1896. "jft; J. F. Witteman. geb. 15 nov. 1908. j^ pjw, geh. met C. G. de Goede; K. <ofTl®- van der Kooy. geb. 28 feb. 1919. irend.fcn; p j geb ju|j 1961 P. J. Döll en J. M. A. van Eerde; [T. K. P Goedknegt. geb. 13 apr. W6. vrouw. geh. gew. met N. Haas- dot. C. J. Lijten. geb 16 feb. 1898. [S) Re j". P J- van der Salm, geb. 20 mei (MS? dóren: Neeltje Kornelia Suzanna, I pjSt -v. H. C. M. Mens en J. S. Zandber- «veten: n; Mart< Jacobus Wilhelmus. Jeroen e 151 hannes Gerardus, Rob Jozef Petrus. I). 16^ "6n va" G- W. J. van de Kooy en h 161 van der Pouw Kraan; Wiron Nan. iv. W W Mostert en P E. Ouwehand; Oènice Chantal Rebecca, dr.v. G. I. Foen-A-Foe en A. I. Biswane; Willemijn, dr.v. A. O. Broek en W. Bouman; Liset- te. dr.v. J. Lens en C. M. de Klerk; Magchiel Alexander, zn.v. M. M. Dierckx en M. W. Snoeij; Martine Alida, dr.v. D. M. de Ruijter en P. J. M. T. Turk; Bianca Gerdiena Cornelia, dr.v. P. van Wieringen en E. Kramer; Guido Rutger Diedenck Volkert, zn.v. F. J. van de ven n J. C. Lok; Cornelia Bastiaantje. dr.- Waasdorp; Dengis, zn.v. G. C. Corterv bach en S. W. M. Kooloos; Raymond, zn.v. P. H. J. Schlegwein en R. G. H. Wansink; Leo Henrik Abram, zn.v. H. J. van Dijk en H. Haasnoot; Frederikus Andreas Caspar, zn.v. T. C. M. van Leeuwen en A. C M Dobbe; Joanne Arenda. dr.v. D. Kromhout en U. van der Wiel; Judith Marianne, dr.v. A. Hoorn en M. J. Paauw; Antboni us Nico- laas Petrus, zn.v. A. C. M. Keijzers en T. Sloterdijk; Allard Diederik Leonard. Verhoog; Erwin. zn.v. P M. S. C. Thie- len en E. van Lind; Petronella Alida Maria, dr.v. H. J. M. Hogervorst en M. A. G. Ruigrok; Rob. zn.v. P. E. Zonder van en E. van der Lem; Miranda Flora, dr.v. M. van Rijn en L. Kuljt; Michaël Gerardus Petrus, zn.v. G. M. Lommerse LEIDEN - Katholiek Leiden neemt zoals ieder jaar ook dit jaar weer deel aan de Neder landse Vastenactie. Dit jaar koos de dekenale werkgroep, bestaande uit leden van paro chiële groeperingen, twee pro jecten in Brazilië. De mensen die in deze projecten werkzaam zijn willen trachten in het Amazone-gebied - een zeer on derontwikkeld gebied - wat meer welzijn te brengen door het ontstaan van basisgemeen schappen te bevorderen. Bijdragen kunnen worden gele verd middels het Vastenzakje, de envelop of het spaarbusje (in te leveren bij de kerk of in de brievenbus van de pastorie) of door het overmaken van een bijdrage op giro 9013 ten name van rekeningnummer 56.65.19.038 van de ABN Leiden of omgeving ten name van de dekenale vastenactie. Ook kan geld worden overgemaakt naar de Bisschoppelijke Vastenactie Nederland in Utrecht, giro 5850. A.s. zaterdag waterpolowedstrijd Aanvang 19.15 uur Louis van Dijk LEIDEN Hagenaar Wim Bosman, organisator van diverse muzikale evenementen, komt morgen naar Leiden met „Musica *78", een spektakel, waaraan Nederlands beste artiesten hun mede werking verlenen. Grootheden in het wat smedi ge („soft") genre muziek treden op in de Stadsge hoorzaal aan de Breestraat, te weten: Rogier van Otterloo, Thijs van Leer, Toots Tielemans, Letty de Jong, Lies be th List en Louis van Dijk. Al deze artiesten zullen begeleid worden door een 28- mans orkest, dat uit de bekendste topmusici bestaat. Wim Bosman was al lange tijd van plan een dergelijk evenement in Nederland te organiseren. Hij vertelt hierover: ,Mijn eerste gedachte ging eigenlijk uit naar Thijs van Leer, maar die zat altijd met een volle agenda en was dus moeilijk voor een paar weken toernee te strikken. Drie jaar geleden zijn we al begonnen om dit plan te realiseren en nu is het dan zover. Het bleef niet bij Thijs alleen. Alle artiesten, die in ons land gelden als de vertolkers van de .Middle of the Road-muziek", een combinatie van klassiek en modern, echte luistermuziek dus, hebben hun medewerking toegezegd. In september '76 zijn we begonnen met de try-outs (het uitproberen-red.) in de grote concertgebouwen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het succes was enorm, het publiek bracht staande ovaties aan de arties ten". Toernee Musica '78 is de „grootste" productie in deze soort, die ooit in Nederland werd verzorgd. Het is een toernee, dat 40 plaatsen zal aandoen, waaronder enkele Belgische steden. Op 2 maart is men met dit spec takelstuk van start gegaan en het laatste optreden vindt plaats op 1 mei. Bosman hoopt volgend jaar wederom met een dergelijke show te beginnen, maar dan op inter nationaal niveau; Frankrijk, Duitsland en Enge land krijgen binnenkort de videobanden ervan opgestuurd, waarin een selectie is opgenomen van de mooiste nummers. Dit jaar levert het toernee toch nog een verlies op voor de promotion b.v. van Bosman. Ondanks de volle zalen die we constant trekken, hebben we zoveel moeten investeren in allerlei zaken, dat we dit maal beslist zonder winst over de eind streep zullen gaan. We hebben bijvoorbeeld een speciale licht- en geluidsapparatuur moeten ko pen, die in een grote truck naar de plaats van bestemming wordt gereden. De kosten voor de publiciteit zijn eveneens erg hoog geworden, maar dat had ik er zonder meer voor over. Soms denk ik wel, wie is er in Nederland zo gek, om een dergelijk programma aan te durven? Maar het is het allemaal dubbel en dwars waard. De arties ten zijn dol-enthousiast en willen niets liever dan volgend jaar weer van de partij te zija Liesbeth List (Madame Mélancholie, zoals ze tegenwoordig in Frankrijk wordt genoemd - red.) zal een aantal Nederlands- en Franstalige liedjes zingen, Toots Tielemans zal er zijn met zijn bekendste mond harmonicavertolkingen, Thijs van Leer speelt werken als Rondo II, Carmen Elyseum en Pava ne, het orkest verzorgt een uitvoering van onder meer Les vieux aments en Rondeau van Puree 11 en Louis van Dijk brengt een improvisatie van onder andere Both sides now en Windmills of your mind. De toegangsprijs voor dit avondvullend program ma komt op 25 gulden per persoon. „Ik kon het helaas niet lager houden", zegt Bosman, „als ik een sponsor gehad zou hebben dan was het entreegeld beslist minder geworden, maar dat zal volgend jaar wel gebeuren als men gezien heeft dat het zo'n succes is geworden. Uiteindelijk vind ik dat de prijs nogal meevalt, want een dergelijke show heeft men in Nederland nog nooit gezien". In de eerstvolgende Vuist van Willem Duys zal er aandacht worden besteed aan Musica 78; Pim Jacobs heeft eveneens enkele artiesten in zijn programma Music Gallery de gelegenheid gege ven om te schitteren en op 27 maart zal het grote orkest van Musica 78 te zien en te beluisteren zijn in Rondje Theater van Hans van Willigenburg op de KRO-televisie. Musica '78 wordt gehouden op zaterdag 18 maart in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Het programma begint om 20.15 uur en het entreegeld is 25 gulden. Indianen Selo Black Crow, medicijnman van de Oglala Sioux India nen en geestelijk leider van de American Indian Movement (AIM) komt morgen naar Leiden, waar hij in de aula van bet Museum voor Volkenkunde (Steenstraat 1) sa! spreken over wat hij noemt de vernietiging van rijn volk en cultuur door de Amerikaanse- en de westerse „beschaving". De lering begint om acht uur. Eucharistieviering De jongerengroep The Lord's Folks" verzorgt zondag 19 maart een eucharistieviering in de Menswordingkerk aan de Burgemeester Gallaslaan te Leiderdorp. Het thema van deze mis die om 7 uur begint, is .Midden onder u". Theo Loevendie De bekende jazz-artiest Theo Loevendie treedt vanavond om tien uur 's avonds met zijn consort op in de jazzaolder van bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. In deze 8-man formatie ligt het accent op de gitaar en de piano, in tegenstelling tot vele andere jao-groepen waar de blazers bet belangrijkst zijn. Grote bekendheid kreeg Theo Loeven die toen hij met zijn kwartet (niet zijn consort) in 1974 een liveelpee liet opnemen tijdens bet jazz-testival in Laren. Deze plaat wordt als een van de beste hedendaagse jazzel- pees beschouwd. Pandorra-ensemble De Amsterdamse muziekgroep Pandorra-ensemble treedt morgen op in het Leids Vrijetijdscentrum Het optreden begint om 8 uur 's avonds. De groep brengt Nederlandse muziek die volgens het Vrijetijdscentrum geen kopie van Engelse of Amerikaanse muziek is. Origineel us. In hun teksten zijn zij sociaal bewogen en schoppen tegen maat schappelijke misstanden aan, aldus het Vrijetijdscentrum. Religieus verzamelpunt De youth-for-Christ-beweging beeft een nieuw onderkomen. Dit bevindt zich aan de Morsweg 114. De opening van dit religieuze verzamelpunt zal 31 maart om 8 uur 's avonds plaatsvinden en zal verricht worden door ds. Pie ter Booms- Music Garden De in 1977 opgerichte Nederlandse popgroep Music Garden treedt vrijdag 17 maart op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep bestaat uit ThéLau, gitarist en zanger (bekend van Neerlands hoop), Arie en Jan de Hont, beiden zanger en gitarist, Michel Marion, ook zanger en gitarist en Kin Ha worth, drummer. Ondanks zijn korte bestaan heeft de groep toch al een aardige reputatie weten op te bouwen. Het optreden begint om 8 uur 's avonds en bezoekers betalen f 6,—. Leden van het Vrijetijdscentrum betalen f 4,—. Kevin Koyne De Engelse zanger/gitarist Kevin Koyne treedt woensdag 22 maart op in de Stadsgehoorzaal van Leiden aan de Breestraat. Deze artiest, die geboren is in 1944, heeft in de loop der jaren al heel wat sporen achtergelaten in de Britse popwereld. Grote bekendheid kreeg hij daar met zijn groep Zoot Money. Door allerlei moeilijkheden gingen Kevin en Zoot Money in 1977 uit elkaar. Toch is deze groep ook op 22 maart te zien, namelijk in bet voorprogramma. Het optreden begint om kwart over acht 's avonds. De toegang sprijs bedraagt f 7,50. Benoeming Universiteit fir. L- f- Dooren, lector in de algemene kindergeneeskunde aan de Leidse Universiteit is bij Koninklijk Besluit be noemd tot gewoon hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de universiteit LEIDEN - De werkloosheid in de regio Leiden is in februari iets gedaald. Aan het eind van de maand stonden 2312 mannen en 736 vrouwen ingeschreven als werkzoekend bij het gewestelijk arbeidsbureau. Eind januari waren er nog 2357 mannen en 784 vrouwen geregistreerd. Met name de jeugdige werklozen kwamen in februari goed aan de slag. In vergelijking met eind februari vorig jaar staan er thans 112 mannen tot en met 22 jaar minder ingeschreven bij het arbeidsbureau, 44 mannelijke schoolverlaters en 9 vrouwelijke schoolverlaters minder. De situatie bij de jeugdige vrouwen tot en met 22 jaar is minder rooskleurig. Het arbeidsbureau heeft 21 vrouwen in deze categorie meer ingeregistreerd staan dan vórig jaar. Ook met de werkgelegenheid voor vrouwen boven 22 jaar is het slechter gesteld. Vergeleken met vorig jaar staan er 116 meer geregistreerd. Aan de Kaasmarkt 6 is de Antiekhandel „De Vier Wieken" gevestigd. Aan de Paulus Buysstraat is thans het leegstaande v.m. schoolgebouw gesloopt. Aan de Hooigracht 32 is het Architecten Bureau Hendriks- Duinker gevestigd. Aan de Hooigracht 32 is de praktijdk van Rotteveel, Mas seur en Heilgymnastiek, opgehe ven. Aan de Stationsweg 21 is in een leegstaand v.m. bedrijf spand de Israëlische broodjes shoarma Jerusalem" geopend. Aan de Maredijk 71 is per 1-9-77 het Techn. Bureau J. Se- lier v/h N. Kloots, wikkelinrich ting van electr. motoren opgehe ven. Aan de Stellingmolen 1 is de bestuurskamer gevestigd van de woningbouwvereniging „De Goede Woning". Aan het Gangetje 6 wordt de damesmodezaak „Lady Wind sor" geopend. Eerder was op dit adres de herenmodezaak „Wind sor" gevestigd. Aan de Mussenplaats 3 is door „Kok Makelaardij BV" een 2e Leidse vestiging geopend.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3