an Heumen weinig gelukkig [net rol favoriet Oranje Desmond Douglas dioop op tafeltennisgoud Timman punt te kort voor eerste plaats PA RAD E (de zachtere vieux) param! BN£ PORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 MAART 1978 PAGINA 13 (JUENOS AIRES Wim i Heumen durft er haast t|iet aan te denken. Maar hij er met geen mogelijk- leid omheen. „Zijn" Neder- ndse hockeyteam behoort invveerlegbaar tot de favo rieten tijdens het vierde nooi om de peperdure rereldbeker, dat morgen in uenos Aires begint De ka de bondscoach gaat zelf iiet zo ver te stellen dat (Nederland in Argentinië de jriomf van Amstelveen 1973 India in de finale na }ijf verlengingen en straf- lallen werd teruggewezen) 1 laten herleven. De 49-ja- e docent aan de academie kroor lichamelijke opvoe ding in Den Bosch houdt zich liever wat op de vlakte. „Als je tegen wereldkam pioen India zo fenomenaal speelt als wij hebben ge daan in de interlands in Eindhoven en Amstelveen, en niet te vergeten in de wedstrijd op kunstgras in Rotterdam, ja, dan vraag je gewoon om moeilijkheden", zegt Van Heumen met ge fronste wenkbrauwen. „Begrijp me goed, ik heb toen erg genoten. Het was grote klas se, wat die knapen lieten zien. Zulke demonstraties komen zel den voor. Het bracht evenwel ook nadelen met zich mee. Die overwinningen zijn niet onopge merkt gebleven en de tegenstan ders gaan zich daar op instellen. Dat is een extra zorg." Van Heumen, die sinds zijn aan stelling in mei 1975 een meester is gebleken in tactische snufjes, heeft voor de strijd op de polo- velden aan de Avenida Liberta- dor General San Martin nog enkele wapens achter de hand. De belangrijkste troef is onget wijfeld de strafcorner van Paul Litjens. Na het zware verkeers ongeluk, dat specialist Ties Kruize eind november 1975 voor lange tijd uitschakelde, werd de 30-jarige Utrechter de kanon nier. Hij deed dat met zoveel verve, dat hij sindsdien de straf- corners (aangegeven door Lee- fers en gestopt door Tim Steens) is blijven nemen. Zo kon het ook gebeuren, dat Litjens 5 maart tegen India (overigens via een strafbal) zijn honderdste doelpunt voor het Nederlands elftal liet aantekenen. De concurrerende coaches pie keren zich suf om tegenmaatre gelen te vinden. De Westduitse doelman Schweiss kreeg vorig jaar juni tijdens het vijflanden- toernooi in Amstelveen de op dracht zich zo snel mogelijk naar voren te storten en zo het doelvlak te verkleinen. Een daad van leeuwemoed, gezien de kracht waarmee de bal uit een door Litjens geslagen klap pleegt aan te komen. Inderdaad benutte Litjens geen der vijf straf corners. Wel scoorde hij de drie Nederlandse treffers, twee uit een strafbal en één uit een lange corner. De Indiase coach Gentle had wat anders verzon nen. Doelman Fredericks moest blindelings op één hoek gokken. Litjens vond met gemak het gat en scoorde dat het een lieve lust was. „Ja, onze strafcorner is gevreesd", geeft Van Heumen voldaan toe. „Ze proberen er allemaal wat op te bedenken, maar het is ze nog niet gelukt" Ander wapen Een ander wapen in Van Heu- mens arsenaal is de hoge bal (scoop). Hij heeft in de inter lands in de oefenfase tegen Bel gië en India met opzet de hoog hal zo veel mogelijk buiten beeld gehouden. Tijdens de trainingen werd er echter duch tig op geoefend. „Soms liet ik ze wel vijftig keer een scoop maken", aldus Van Heumen. „Het resultaat is dat sommigen nu een afstand van zeker zeven tig meter kunnen overbruggen. Iemand als Ties Kruize kan de bal van de middenlijn tot bij het doel laten neerkomen." Tegen India maakte Van Heu men met succes gebruik van een soort „magisch vierkant" op het middenveld. Met name Paul Li tjens en Wouter Leefers doken dan geregeld in de op papier onbezette spits op. In iets min dere mate deden André Bolhuis en Ron Steens dat ook. „Het hangt in Argentinië helemaal van de tegenstander af of ik het zal toepassen", zegt Van Heu men. „De jongens hebben bewe zen dat ze het aankunnen en waarom zou ik er dan geen gebruik van maken. De conditie is er in ieder geval." Maandenlang heeft de selectie van zestien spelers aan de con ditie geschaafd, twee keer per week onder leiding van loopspe cialist Cees Koppelaar. Daar naast stond er elk weekeinde een oefenwedstrijd op het pro gramma. Tussendoor trok de groep naar India voor een toer- nee van twee weken in decem ber en naar Barcelona voor een trainingskamp van vier dagen. De resultaten waren in die fase nog niet denderend. Van de vier wedstrijden tegen de Indiërs gingen er twee verloren en eind igden de andere twee onbeslist. Van Spanje werd ternauwer nood met 3—2 gewonnen. „Ge zien de weersomstandigheden Wim van Heumen meent dat zijn team op de best mogelijke manier is voorbereid op het wereldtoernooi dat morgen in Buenos Aires begint. BUENOS AIRES - Argentinië en West- Duitsland hebben gisteren in een oe fenwedstrijd voor het wereldkam pioenschap hockey dat komende week einde in Argentinië begint met 1-1 gelijk gespeeld. was het natuurlijk een ongun stig jaargetijde, waarin we ons moesten voorbereiden", aldus Van Heumen. „Gedurende twee weken hebben we niet op na- tuurgras kunnen trainen. Voor het overige is er bijna alles aan Tweede toernooi De strijd om de wereldbeker (die bondsdirecteur Piet Duin- ker in januari mee naar Buenos Aires nam; Nederland had de trofee na de toernee door India meegenomen) is voor Van Heu men het tweede toernooi, waar in een belangrijke titel op het spel staat. In 1976 begeleidde hij de ploeg ook tijdens de Olympische Spelen in Montreal. Na een serie voortreffeljke prestaties in de voorronde wer den daar de hooggespannen verwachtingen niet waarge maakt. Oranje werd vierde, achter Olympisch kampioen Nieuw Zeeland (wegens gebrek aan geld niet in Argentinië), Australië en Pakistan. Het ziet er naar uit dat Van Heumen zijn langste tijd als coach gehad heeft en niet meer in die functie de Olympische Spelen van 1980 in Moskou zal meemaken. Van Héumen, die in 1975 Cees Tania opvolgde na de matige verrichtingen in het toer nooi om de wereldbeker in Koeala Loempoer (waar Neder land als titelverdediger negende werd), is in het maatschappelijk leven een druk bezet man. Hij is niet alleen docent, maar roert zich ook volop in het politieke leven. In Den Bosch is Van Heu men gemeenteraadslid voor het CDA. „Voor de komende verkie zingen in mei ben ik lijsttrek ker", aldus Van Heumen. „Som migen zouden graag zien dat ik wethouder word. Ik voel daar niet zo erg veel voor. Het zal dan wel fractievoorzitter wor den. Dan blijft er natuurlijk niet zo heel erg veel tijd voor het hockey over. Ik heb me echter voorgenomen dat ik in ieder geval nog in september het toer nooi om het Europees kam pioenschap in Hannover wil meemaken. De hockeybond zal dan wel een assistent-coach moeten aanwijzen. De afspraak is dat we na Argentinië rond de tafel gaan zitten." i figi 'S| ei Wisburg Twintig kilometer uit het centrum van de industrie- en tafeltennisstad Duisburg bereidt fle Engelse tafeltennisploeg zich rustig voor op de dingen, die dit weekend tijdens het EK komen gaan. /Oaches, spelers en speelsters, maken een geheel uitspannen indruk. En dolen noodgedwongen op de rainingsloze donderdag wat rond in de lounge van iet riante Bredeneyhotel. Noodgedwongen, want het veer is in het Roergebied te slecht om een hond te straat op te sturen. Enigszins afzijdig van de uitge- aten groep landgenoten zit Des- jnond Douglas die door iedereen gezien wordt als de smaakma ker van deze titelstrijd. De 21-ja- rige van Jamaicaanse afkomst zijnde Douglas, heeft in de lan- penwedstrijden van de afgelo pen week de show gestolen. Ne bentien partijen nu al is de pu bliekslieveling, die hier als lid van TSV Borussia Duisburg bij- ha een thuiswedstrijd speelt, on geslagen. Alle potentiële kans hebbers voor de Europese titel, pie deze donkere atleet tegen-» over zich kregen, konden mees tal na twee sets hun bat weer jopbergen. Bengtsson, Secretin, |Klampar, Jonyer, Gergely, stuk voor stuk torenhoge favorieten, kregen tegen Douglas geen poot aan de grond. Vooral door zijn spel wist hét bij de heren tot nu toe vrijwel onbetekenende En geland (voorlaatste in de super liga) een zilveren plak te be machtigen in de landenstrijd. Teamgenoten Jarvis en Day trokken zich op aan het bezie lende en van zelfvertrouwen ge tuigende spel van Desmond Douglas, en zo stootte, tot ver rassing van alle insiders, Enge land door tot de finale. Zesen dertighonderd mensen zagen daarin Engeland sneuvelen te gen het in de breedte te sterk zijnde Hongarije. Douglas bléek echter wederom niet te kloppen. Reden voor iedereen om aan te nemen, dat Douglas komende zondag wel eens boven op het ereschavot kan belanden. Geen moeite Douglas heeft geen enkele moeite met zijn favorietenrol. Vol zelfvertrouwen stelt de En gelsman: „Ik ben nu al 19 ga mes achter elkaar gemakkelijk ongeslagen gebleven. Nog zes keer dezelfde prestatie en ik heb de titel. Ik zie het wel zitten". De Engelse favoriete bij de da mes, Jil, Hammersley, heeft het zichtbaar moeilijker dan haar landgenoot. De „huisvrouw uit Surrey", zoals ze steevast door de Engelse pers wordt betiteld, heeft in de landenwedstrijden enkele flinke deuken in het an ders zo goed gepoetste zelfver trouwen opgelopen. Als enige van het selecte groepje kansheb bende dames, verloor zij drie partijen. De Hongaarse Magos, de Oosteuropese, onaantrekke lijke Uhlikova, en de Duitse Krüger, waren te sterk voor de nu nog regerende Europese kampioene. Van de Duitse kreeg de 26-jarige Engelse, die bij het EK '76 in Praag haar eerste echte internationale klapper maakte met twee titels, een on genadig pak op haar broek. Hui lend ging ze af, en dat was genoeg aanleiding voor coach Merrett om haar in de laatste klasseringswedstrijd (voor een vijfde en zesde plaats) tegen Joegoslavië naast de basis te Ontwijkend Op de vraag of er sprake is van vormverlies, antwoord de En gelse licht ontwijkend: „Ik dacht niet, dat mijn vorm sinds de Top Twaalf in Praag minder was geworden. Speltechnisch gezien ben ik zeker niet onte vreden". Wat mentaliteit betreft lijkt de Engelse profspeelster („Een best betaalde job", aldus Jill) in Duisburg door de mand te val len. De eens als een koele killer omschreven routinier lijkt een zachtgekookt ei te zijn gewor den. Volgens velen vooral onder invloed van de genadeloze con currentie van de aanstormende Europese jeugd als Popova, Vriesekoop, Uhlokova. Jill Ham mersley daarover: „Men denkt maar wat men wil. Wij Engelsen zijn nu eenmaal iets anders, je kunt het gevoeliger noemen, van Dit was de volgorde tijdens de Top Twaalfwedstrijden enige tijd geleden in Praag Jill Hammersley eerste, Bettine Vriesekoop tweede en Valentina Popova derde. instelling. Meisjes met een men tale hardheid als Bettine Vriese koop kom je niet tegen in Enge- Over Vriesekoop, één van de kandidates voor de troonover- name, wil de om haar verdedi gende spel bekend staande Hammersley nog kwijt, dat „het waanzin is om een dergelijk aantal uren te trainen. Volgens mij heeft mijn twintig uur trai- ningsarbeid met volledige con centratie net zo veel effect als die vijfendertig van Vriesekoop, met een volgens mij verzwakte concentratie". Op de vraag „hoe het dan te verklaren is, dat Vriesekoop met haar zestiende al op de Europese top is gearriveerd en zij pas op haar vierentwintig ste", legt Hammersley uit, dat dat in het verschil in speltype ligt. „Vriesekoop is en aanval- ster, jeugdig enthousiast is daar belangrijk in. Ik ben verdedig ster. Dan is het een kwestie van routine opdoen en geduld leren uitoefenen. Dat komt pas met de jaren..Voordeel is echter, dat je in deze spelstijl jarenlang aan de top kunt blijven". Over de kansen op prolongatie van de Europese titel reageert Jill Hammersley als een echte Engelse. „Ik schat mijn kansen op vijf tegen één". Volgens ken ners zijn er echter dames, die beter genoteerd staan. Geen re den voor de Engelsen om te treuren. Desmond Douglas staat voor hen immers „één tegen een genoteerd. De Europese titel strijd kan voor de Engelsen niet meer kapot. Hammersley of géén Hammersley. JOHN VOLKERS «„KNVB kan moeilijk sponsors krijgen" gg AMSTERDAM - De Ko- ninhlijhe Nederlandse Voetbal- _bond kan als gevolg van de boycot-actie Argentinië van Freek de Jonge en Bram Ver- —*meulen moeilijk sponsors vin den voor het wereldkampioen schap voetbal. Het KNVB-be- stuur heeft dat-volgens De Jon ge en Vermeulen onlangs mee gedeeld in het gesprek met de acht kamerleden, die de voet balbond schriftelijk hadden ge vraagd af te zien van deelname van het Nederlands elftal aan het WK. De boycot-actie Argentinië is zes weken geleden op gang ge komen onder het motto „Oranje kan iets bereiken in Argentinië, door niet te gaan". Op het actie bureau in Amsterdam zijn tot nu toe ruim 10.000 adhesiebetui gingen en 75.000 gulden binnen gekomen. Het geld zal worden gegeven aan organisaties, die opkomen voor de onderdrukten in Argentinië, zoals het solidari- teitscomité Argentinië—Neder land (SKAN). ADVERTENTIE In het piepkleine plaatsje Vaesrade, Placht een Pa gaarne pootje te baden, Waarbij hij dan zat, Op de rand. van het bad, En dan pakte die Pa een Parade. Doe mee aan de limerick- wedstrijd. BUGOJNO De huidige wereldkampioen schaken, Anatoli Karpov, en de voormalige wereldkampioen Boris Spasski hebben het sterk bezette grootmeester- toernooi in de Joegoslavische stad Bugojno op hun naam geschreven. Beide grootmeesters hebben 10 punten verzameld uit 15 partijen. Overwinning en „gedeeltelijk tevreden" met zijn vertoonde spel. Hij vond het een goede voorbereiding voor de tweekamp met Kortsjnoi om het wereldkampioenschap. Jan Timman leverdè een knappe prestatie door achter het Russische duo derde te worden met negen punten. Uitslagen 15de en laatste ronde: Spassky—Miles 1—0, Ljubojevic—Tal 1/2—1/2, Vukic—Huebner 1—0, Hort—Gligoric 1/2—1/2, Byrne—Timman 1/2—1/2, Bukic—Ba- lashov 1/2—1/2, Portisch—Karpov 0—1, Larsen—Ivkov 1—0. De uitslagen van de in de veertiende ronde afgebroken partijen zijn: Spasski—Tal 1/2—1/2, Hilbner—Ljubojevic 1—0, Miles—Larsen 1/2—1/2. Buki- c—Ivkov 1—0. Eindstand Rus) Jan Timman bereikte een fraaie derde plaats. Mansveld twee duels straf DEN HAAG De tuchtcoro- missie van de K.N.V.B. heeft deze week volop werk gehad. Tegen niet minder dan 28 spe lers diende corrigerend te wor den opgetreden. Daarbij waren twaalf A-spelers betrokken. De zwaarst gestrafte is de Hel mond Sportspeler M. Vardic. Wegens het slaan van een tegen stander in de wedstrijd tegen Willem II moet hij vier wedstrij den aan de kant blijven. Feyenoorder Aad Mansveld en Ajacied Sören Lerby hebben elk twee wedstrijden onvoorwaar delijk gekregen. Mansveld moet daarenboven voor de ruwe wij ze, waarop hij Hovenkamp (A.Z. *67) onderuithaalde, tweehon derd vijftig gulden boete beta len. Lerby komt er af met hon derd gulden. Jan Peters houdt aan het duel met Feyenoord een wedstrijd onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk over plus een boete van 250, Eerste zege volleybalsters PALMA (MALLORCA) - Het Nederlandse dames volleybal team heeft in Palma de eerste wedstrijd in groep twee van het toernooi om de lentebeker te gen Oostenrijk met 3—8 gewon nen. De setstanden waren 15—7, 15-8 en 15-5. De Oostenrijke meisjes, die vo rig jaar in Denemarken op de tiende plaats eindigden, hadden met de Nederlandse opslag en de gevarieerde, wat snellere aanval de grootste problemen. Bondscoach Akkerhuis, die geen enkele speelsterswisseling toepaste, hoefde slechts een keer van zijn recht op time-outs gebruik te maken. Dat was bij een voorsprong van 9—3 in de derde set, toen Oostenrijk dreig de terug te komen. Akkerhuis bracht de gehele wedstrijd zijn tweede zestal bin nen de lijnen. Italië, dat in dezelfde groep uit komt als Nederland, won, even eens met 3—0, van Israël (15—8, 15-10,15-5). Dammer Jansen aan leiding ZEVENAAR In de tweede ronde van het toernooi om de nationale damtitel werden vier van de zes partijen omgezet in winst. Vier spelers delen de eerste plaats. Daarbij is Hans Jansen, die toch wel lichtelijk als favoriet moet worden aan gemerkt. Geert van Aalten ver sloeg Gerrrit Boom, die in de eerste ronde als enige tot winst was gekomen. Weliswaar bouwde Boom een fraaie centrumpositie op, maar Van Aaltcn paste een omsinge lingsstrategie toe. De ex-jeugd wereldkampioen kwam in het voordeel en Boom raakte in he vige tijdnood. In die fase miste de Almeloër enkele keren de juiste voortzetting, waardoor Van Aalten niet al te veel moei te had om de zege veilig te stellen. Uitslagen tweede ronde: Van Harte n—Jansen 0—2, Drost—Van der Wal 11, ScholmaVisser 11, De Boe r—Van der Borst 2—0, Van Tilbor- g-Bastiaannet 0—2, Van Aalten— oom 2-0. stand: l. Jansen, De Boer, Bastiaan- net en Van Aalten 3 pnt., 5. Boom, Dorst, Van der Wal, Scholma en Visser 2 pnt, 10. Van Harten en Van der Borst 1 pnt., 12. Van Tilborg 0 pnt Zwakke start v.d. Smissen STRAATSBURG Christ van der Smissen is weinig gelukkig begonnen in zijn eerste Europe se toernooi anker kader 71/2. Nadat hij in de eerste ronde nog had gewonnen van de Oostenrij ker Stenzei moest hij een duel later diep het hoofd buigen voor de Belg Corin: 300-30. Uitslagen (eerste ronde:) v.d. Smis- sen-Stenzel (Oos) 300-129/9; Hose (Wdl)-Corin(Bel) 300-12/2; Arenaza (Spa)-MuUer (Wdl) 109-300/6; Arnau- d(Fra)-Connessen (Fra) 6-300/3; (tweede ronde:) v.d. Smissen-Corin 30-300/6: Stenzel-Hose 107-300/4; Ar- naud-Muller 52-300/3; Connesson- Arenaza 300-86/3; (stand) 1. Hose 4-100.00; 2 Connesson 4-100,00; 3. Muller 4-66,66; 4. Corin 2-39,00; 5. v.d. Smissen 2-22.00; 6. Stenzei 2-24,38; 7 Arenaza 0-21,66. Lotto/toto DEN HAAG Lotto 10, van het afgelopen weekeinde, heeft een winnaar van de hoofdprijs, die een half miljoen gulden net to ontvangt. In de toto was het aantal prijs winnaars groter. Dertien men sen delen de hoofdprijs en ont vangen elk, bruto, ruim 14500 gulden. De resultaten van lotto en tot in het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 10 Prijzenbedrag 1.863.408,88 gul den bij een inleg van 3.667.101 gulden. eerste prijs: De prijzen zijn als volgt verdeeld: winnaar, bruto 666.666,67; tweede prijs: 11 winnaars, bruto 15.835,20; der de prijs: 254 winnaars, bruto 1.028,60; vierde prijs: 10842 winnaars, 32,10; vijfde prijs; 12058 winnaars, 28,80. Toto 10 De inleg was 681.124 gulden, de prijzenpot bedraagt 383.0808,95 gulden. De prijzen zijn: eerste prijs: 13 winnaars, bruto 14.536,00; tweede prijs: 233 winnaars, 347,10; derde prijs: 2306 winnaars, 49,10.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13