JAMIN JS vragen Israëlische erugtrekking uit Libanon jr Rechtse meerderheid waarschijnlijk Bijenkorf koopt Sporthuis Centrum Prins Charles wordt handelsreiziger Arron: Suriname afhankelijk van buitenland brieven lezers KAMER WIL EINDE PTT-CONTRACT ZUID-AFRIKA 'rui 'INJJITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 MAART 1978 PAGINA 11 ^TERNATIONALE VREDESMACHT IN BEZET GEBIED Én (RTR) De Ver ten hebben Israël op- rich terug te trekken ijk Libanon. Dit is (eravond in Washington be- dgemaakt door woordvoer- Hodding Carter van het mi- lerie van buitenlandse za- l Hij wilde echter niet zeg gen of de VS willen dat Israël zich voorafgaand aan, geljktij- dig met, of na de invoering van nieuwe veiligheidsovereenkom- sten voor het zuiden van Liba non, terugtrekt. Wel zei hij dat Washington voor stander is van het stationeren van een internationale vredes macht onder leiding van de Ver enigde Naties in het gebied dat Israël nu bezet heeft. Een reso lutie die hierover wordt inge diend bij de Veiligheidsraad van de VN, kan rekenen op Ameri kaanse steun, aldus Carter. Hij liet echter doorschemeren dat een resolutie die slechts oproept i Libanese vrouw kijkt naar de ruïnes van haar woning Israëlische luchtmacht op een buitenwijk van Beiroet. na een bombardement van tot Israëlische terugtrekking zonder melding te maken van veiligheidsgaranties, zal worden verworpen. In Arabische diplomatieke krin gen in New York werd gister avond gezegd, dat de landen van de Arabische Liga hebben besloten te vragen omeen spoedzitting van de Veiligheids raad. In Londen werd vernomen dat de Britse regering de instel ling van een VN-vredesmacht in Zuid-Libanon heeft voorgesteld. Het voorstel is gedaan aan de Verenigde Staten en andere le den van de Veiligheidsraad en aan de regeringen van Libanon en Israël, zo werd gezegd. Enge land is deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad. De Israëlische minister van de fensie, Ezer Weizman, zei giste ren dat slechts een „volledige oplossing" van de Palestijnse aanwezigheid in zuidelijk Liba non kan leiden tot duurzame vrede in het Midden-Oosten. Hij zei te hopen dat de Verenigde Staten zullen deelnemen aan po gingen een dergelijke oplossing te bewerkstelligen. Naar zijn mening zal er gemakkelijker en met meer resultaat over vrede kunnen worden gesproken als het probleem van de PLO volle dig uit de weg geruimd is. Israël voerde vandaag opnieuw luchtaanvallen uit op plaatsen waar Palestijnen worden ver moed. De operaties waren be doeld als steun aan het Israëli sche grondoffensief, dat ook gis teren werd voortgezet. Op diver se plaatsen stuitten de Israëliërs op zware tegenstand van Pales tijnse guerrilleros. Niettemin rukken de Israëliërs nog steeds op. Vannacht sloten grondtroepen, gesteund door tanks, een van de weinige over gebleven Palestijnse bolwerken in, het dorp Tebnine. Kosmonauten na 96 dagen op aarde terug MOSKOU (DPA-UPI) - Do twee Russische kosmonauten Joerl Ro- manenko en GeorgI Gretschko zijn gisteren op aarde terugge keerd na een recordverblijf In de ruimte van 96 dagen, aldus het Russische persbureau TASS. Bij een eerste medisch onderzoek bleken de twee hun lange verblijf in de ruimte goed te hebben door staan, zo meldde het Russische persbureau. De Sojoez-capsule maakte een zachte landing in Kazakstan. De Sojoez-27 kosmonauten Georgi Grechko (links) en Joeri Romanenko na hun landing op een afstand van 265 kilometer ten westen van de Tselinograd. TWEEDE RONDE FRANSE VERKIEZINGEN PARIJS De tweede ronde in de parlementsverkiezingen die zondag in 423 kieskringen waar 12 maart niet meteen een kan didaat gekozen werd, zullen plaats hebben, zal volgens de mening van de politicologen waarschijnlijk een overwinning voor de rechtse regeringsmeer derheid opleveren. Wiskundig gezien kan de oppositie, die in de eerste ronde relatief teleur stellende resultaten heeft be haald de verkiezingen zeer goed winnen maar de einduitslag zal grotendeels door politieke en psychologische overwegingen bepaald worden. President Giscard d'Estaing heeft de kiezers opnieuw opge roepen „gezond verstand" te ge bruiken. Zonder de oppositie te noemen is het duidelijk dat hij bedoelde dat niet voor de linkse oppositie gestemd behoort te worden. Hij deed deze oproep in een verkla ring nadat de minister van Bin nenlandse Zaken hem de eind resultaten van zondag overhan digd had; daarbij behaalde de oppositie 49,69 pet. en de rege ringspartijen 47,44 pet., terwijl de ecologisten 2,14 pet. behaal den. Gisteren overwogen deze laatsten, die in de tweede stem ronde als zodanig niet meer meedoen, aan wie zij dan hun stemmen zullen geven. Zondag werden er van de 491 zetels in de Nationale Vergadering 68 toegekend, die veroverd werden door kandidaten die toen al de volstrekte meerderheid van stemmen behaald hadden. Zowel de regeringspartijen als de linkse oppositie hebben voor de laatste ronde kiesverbintenis- sen gesloten om geen stemmen verloren te laten gaan. In 414 kringen zal het zondag tot een duel komen tussen kandidaten van de rechtse regeringsforma tie en kandidaten van de opposi tie; in één district zal een zoge heten driekamp plaatshebben (hoewel de derde kandidaat zich daarvoor zondag nog zou kun nen terugtrekken) en in acht kiesdistricten is nog maar één kandidaat over die dus met hon derd procent van de uitgebrach te stemmen gekozen zou kunnen worden. Van de 4.260 kandida ten die 12 maart naar een zetel dongen, zijn er voor de tweede kiesronde nog maar 840 overal degenen, die zondag jl. niet min stens 12% van de stemmen haal den kunnen voor de tweede ron de niet meer meedingen. De beurs rekent op een zege van rechts-en men noemt een meer derheid van ongeveer 15 zetels voor de regeringsformaties. De leider van de neo-gaullisten, oud-premier Chirac, heeft ge waarschuwd dat de overwin ning nog lang niet zeker is, maar men heeft de indruk dat hij daarmee vooral voorkomen wil dat de rechtse kiezers den ken dat alles in kannen en krui ken is en zondag gaat wandelen in plaats van hun stem te gaan uitbrengen. AF-leden in pngerstaking ,ÜRG (UPI) Vier leden de RAF (Rote Armee Frak die in Hamburg gevangen zijn voor onbepaalde tijd [hongerstaking gegaan. De zijn: Wolfgang Beer, Wer- Hoppe, Helmut Pohl en ad Geburtig. gevangenen willen overeen- ïstig de bepalingen van de neefse conventie voor krijgs- ■angenen behandeld worden, willen voorts dat de stukken r hun niet meer in leven ide geestverwanten Andreas ader, Gudrun Ensslin, Jan rl Raspe en Ingrid Schubert die over het nog in leven Ide RAF-lid Irmgard Möller beschikking worden gesteld l een internationale commis- van onderzoek. Baader, Ens- I, Raspe en Schubert zouden J- gevangenissen van Stutt- itammheim en München hebben gepleegd. de gev; tt-Stami ^^noord 9/liegramp in ulgarije: 73 oden Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Kroonprins Charles (29) van Groot Brittanniè, die momenteel een rondreis niaakt door Brazilië, krijgt bij zijn terugkeer een nieuwe baan met een jaarsalaris van 200.000 gulden aangeboden. De prins wordt na Pasen weer in Engeland verwacht. Tenminste zes belangrijke Britse firma's willen een consortium stichten dat prins Charles in dienst zou kunnen nemen als super handelsrei ziger. Met zijn aanzien als kroonprins zal hij als rondreizende ambassadeur veel indruk ma ken in het buitenland, waar Britse fabrikanten een harde strijd moeten leveren tegen hun grootste concurrenten. Iedere handelsmissie van prins Charles zal tot doel hebben buiten landse contacten te leggen en contracten af te sluiten daar waar de concurrentiestrijd het scherpste is. In het consortium zouden zowel de Britse tex tielsector als scheikundige bedrijven en make laars vertegenwoordigd zijn. De koninklijke handelsreiziger zal een jaarsalaris van 200.000 gulden krijgen. Hij strijkt momenteel al onge veer 800.000 gulden per jaar op als grootgrond bezitter in het hertogdom Cornwal. Kroonprins Charles heeft in Brazilië verklapt, dat zijn moeder, koningin Elisabeth nog niet van plan is aan hem haar troon af te staan. Zoonlief gelooft, dat zijn koninklijke leerschool dertig jaar zou kunnen duren. Zijn moeder zou dan 81 en hijzelf 59 zijn. Koning Edward VII was net zo oud toen hij de 81-jarige koningin Victoria opvolgde. Prins Charles vertelde in Brazilië ook, dat hij werk genoeg heeft. In Britse zakenkringen wordt evenwel verwacht, dat hij het aanbod om een extra 200.000 gulden per jaar te verdienen, niet licht zal afwijzen. Maar men geeft toe, dat de opgave niet gemakkelijk is. Het consortium zal Charles eerst een intensieve commerciële cursus laten volgen. Dat is nodig, want de prins heeft geen handelswetenschap pen gestudeerd. Tot nu toe gebruikte hij alleen zijn gezond verstand om de Britten aan te sporen meer en beter te produceren met het oog op een verhoging van hun export. ADVERTENTIE X hdid ENEN (Renter) In het ordwesten van Bulgarije is Dderdag een Bulgaars vlieg- Ig verongelukt waarbij alle' inzittenden zijn omgekomen, beeft bet officiële persbu- o BTA meegedeeld. de doden blijkt de Poolse derminister van cultuur en ndidaat voor het minister- lap Janusz Wilhelmi te zijn. lhelmi volgde in mei van dit minister van cultuur Jerzy jchma op, maar hij kreeg nog t de titel van minister. Tejch- gold als een liberaal, Wilhel- als een die de orthodoxe nmunistische lijn aanhing, rder zijn onder de doden ee hoge functionarissen van Poolse filmindustrie, Halina cikowska en Jerzy Tabor. Verste verdrag Zfanamakanaal oedgekeurd ASHINGTON (Reuter) De aerikaanse Senaat heeft gis- fen een van de Panamaka- al verdragen goedgekeurd, te eten bet verdrag dat voorziet de permanente neutraliteit o bet et verloop van de stemming as 68 voor en 32 tegen, één Bn meer dan de twee-derde eerderheid die voor ratificatie •dig was. tesident Carter heeft hiermee a belangrijke overwinning op ct stuk van zijn buitenlandse alitiek behaald. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer wil dat de regering het PTT-contract met Zuid-Afrika over het gebruik van girobe taalkaarten snel beëindigd. Een motie van de PvdA daartoe kreeg de steun van PvdA, CDA, D'66, PPR, CPN en PSP. VVD, SGP en GPV waren tegen. Het contract betrof de uitbrei ding van de dienstverlening, zo dat Nederlanders in Zuid,-Afri- ka met girobetaalkaarten geld zouden kunnen opnemen. Het contract was gesloten tussen de postdiensten van beide landen. De Nederlandse regering is pas achteraf ervan op de hoogte ge steld dat de PTT het contract had gesloten. Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft al maatregelen ge nomen om te bereiken dat voor dergelijke contracten eerst het fiat van de regering wordt ge vraagd. Paramaribo Suriname zal bij zijn ontwikkeling in belangrij ke mate afhankelijk blijven van het buitenland. Dit staat in de regeringsverklaring, die pre mier Arron van Suriname woensdag heeft uitgesproken in het parlement in Paramaribo. In het kader van de multilate rale hulpverlening zijn volgens Arron belangrijke contacten gaande met de Wereldbank, bet Internationaal Monetair Fonds, de E.E.G., de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) en de „Inter-American Develop ment Bank'" In het bilaterale vlak speelt Ne derland nog steeds een voorna me rol, zo constateert de Suri naamse regeringsverklaring. In onderling overleg zou naar een fundamentele oplossing moeten worden gezocht voor de me ningsverschillen tussen Surina me en Nederland over het func tioneren van de ontwikkelings samenwerking. In het kader van die samenwerking behoudt Su riname zich het recht voor zelf te bepalen, welk ontwikkelings model wordt gehanteerd. Het belangrijkste doel van de regering-AÏron is het realiseren van een economisch zelfstandig Suriname. Ze vindt, dat de hele Surinaamse bevolking moet worden betrokken bij de ont wikkelingsactiviteiten. Overheid en sociaal-economische groepe ringen moeten samenwerken bij de ontwikkeling van Suriname. In verband hiermee streeft de regering-Arron naar een regio nale spreiding van het ontwik kelingswerk. Verder zal worden bekeken in hoeverre een decen tralisatie van het bestuur zou kunnen bijdragen aan een effi ciëntere uitvoering van projec ten en een grotere betrokken heid van de bevolking. Een goed remigratiebeleid, al- •dus de Surinaamse regerings verklaring, kan alleen worden uitgevoerd door Nederland en Suriname samen. De regering- Arron vindt, dat alleen die Suri- namers in Nederland zouden moeten terugkeren die werke lijk bereid zijn zich aan te pas sen aan de omstandigheden in een ontwikkelingsland. ADVERTENTIE BELANGRIJK BERICHT VOOR BESTUURSLEDEN VAN VERENIGINGEN EN STICHTINGEN Sinds 26 juli 1976 is er wat veranderd in de wettelijke regeling voor verenigingen en stichtingen. In een groot aantal gevallen zal het nodig zijn statuten van bestaande verenigingen en stich tingen aan te passen. In het algemeen geldt daarvoor een termijn tot 26 juli 1979. Met statutenwijziging is nogal wat tijd gemoeid. Het is dus 't best nog vandaag met de voorbereidingen te beginnen. U kunt in ieder geval één van de folders „Het nieuwe verenigingsrecht" of „De stichting" aanvragen bij het Stafbureau Voorlichting van het Ministerie van Justitie, Plein 2b, Den Haag, of bij een Kamer van Koophandel en Fabrieken. Publikatie van het ministerie van Justitie Ik wil 'n unieke zwerf-vakantie met j 'n echte kampeer-auto. - Die kan ik huren v.a. Qff- isèar 5 595.-i»week- 1 Stuur mij daarom alle informatie over de Marco Polo Ford Autohome. Deze kampeer-auto heeft alle ruimte voor vijf personen. Alle luxe en komfort is g ingebouwd. Bovendien; het is een Ford. Dus hij rijdt -o net zo veilig en soepel als een luxe personenauto. Ik «I kan 'm nu al huren vanaf maar 595.- per week. Nogmaals: stuur mij alle informatie. Gratis en vrijblijvend. c t: I Mijn telefoonnummer is: Mijn naam:I Straat: Plaats: Vul in en stuur op. in 'n envelop zonder postzegels erop. aan: y I Marco Polo Zwerlautobv Antwoordnummer 1047 Den Haag. M Showroom: Prinses Margnetplantsoen 10. Den Haag JL U kunt ook bellen 070 -63 16 60 v D Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Geestelijke verzorging krijgsmacht Het kamerlid Verburgh (GPV) heeft de hoop uitgesproken, dat het aantal uren geestelijke ver zorging in de krijgsmacht niet zal worden verminderd. Staats secretaris Van Lent heeft geant woord, dat dit vraagstuk vooral de landmacht aangaat, waar als gevolg van de diensttijdverkor ting de opleidingstijd een steeds groter knelpunt wordt. Een proef bij het eerste legerkorps medio dit jaar zal uitwijzen of de diensttijdverkorting ook zijn weerslag zal moeten vinden in het aantal uren geestelijke ver zorging (gevo), aldus de be windsman. Ik vind het juist dat de defensie leiding de periode gedurende welke jongemannen door dienst plicht het werken a^n hun posi tie in de maatschappij moeten onderbreken zo kort mogelijk houdt. Maar ik begrijp niet, hoe een christelijke staatssecretaris de minimalisering van de diensttijd kan koppelen aan de uren gewijd aan gevo. Ik wil niet ingaan op de principiële vraag of gevo in de krijgsmacht een heilig moeten is, maar als eenmaal die principiële beslis sing is genomen, moet men ook consequent zijn en aalmoeze niers, veldpredikers en raadslie den de ruimte geven die zij heb ben gekregen. Als staatssecreta ris-personeel mag je nimmer je verantwoordelijkheid voor de dienstplichtige als mens afwe gen tegenover je veantwoorde- lijkheid voor de dienstplichtige als voldoende geoefend militair. Hebben militairen die enkele maanden korter dienen minder geestelijke begeleiding nodig? Nogmaals, Van Lent's verant woordelijkheid tegenover de dienstplichtige als mens is num mer één. En als hij vanuit zijn verantwoordelijkheid tegenover de dienstplichtige als geoefend militair in verband met de ver korte diensttijd moeilijk komt te zitten, dan is die verkorting on verantwoord. Dan moet die diensttijd een paar (gevo) uren langer worden. Den haag S.F. Breuer. Vijf doden na bomaanslag in Istanboel ISTANBOEL (AFP) - Vijf stu denten zijn gisteren om het le ven gekomen en 45 gewond ge raakt toen een bom werd gewor pen op het terrein van de uni versiteit van Istanboel, aldus de politie. Veertien gewonden zijn er ern stig aan toe. De bom werd naar een groep linkse studenten geworpen toen deze na de lunch de universiteit wilde binnengaan. Ruimte pendelaars HOUSTON (AP) Door de Amerikaanse dienst voor de ruimtevaart (NASA) is bekend gemaakt dat de eerste piloten zijn aangewezen voor de ko mende "pendeldiensten" in de ruimte. Het eerste duo zal bestaan uit John Young, een van de 12 Apollo-"maanwandelaars", en Robert Croppen, een nieuweling in het vak. Zij zullen vliegen in het ruimteschip dat dan door de pendelaar wordt bezocht Voor de pendelmachines zijn drie ploegen van twee man elk aan gewezen: Joe Engle (45) en Ri chard Truly (40), Fred Haise (45) en Jack Lousma (42), Vance Brand (46) en Charles Fullerton AMSTELVEEN—ROTTERDAM Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB heeft met Sporthuis Cen trum overeenstemming bereikt over de toevoe ging van elf zaken van Sporthuis Centrum met 200 medewerkers aan die van de tien winkels van Perry van der Kar, een dochteronderneming van KBB. De samenvoeging, waardoor een keten van 21 filialen in sport- en campingartikelen met 350 medewerkers in vaste dienst ontstaat, zal per 1 september worden uitgevoerd. De nieuwe keten gaat Perry Sport heten en zal onder de huidige leiding van Perry van der Kar worden geëxploi teerd. Het is de bedoeling dat alle zaken op den duur zoveel mogelijk gelijk zullen zijn in winkelin richting, prestatie en assortiment KBB zal de-bestaande financiering, in het bijzon der van de bedrijfspanden overnemen en voortzet ten. Dit betekent dat KBB per saldo slechts 18 min. voor deze transactie moet financieren. Over de wijze van financiering moet KBB nog een beslissing nemen. Binnen enkele maanden zal het concern daarover nadere mededelingen doen. De zes Nederlandse recreatiecentra van Sporthuis Centrum blijven buiten de toevoeging alsmede de vier centra, waaronder enkele in het buitenland, die in een vergevorderd stadium van voorberei ding zijn. Wel zullen de thans in de winkels van Sporthuis Centrum aanwezige reisbureaus (tevens boekings kantoren voor de recreatiecentra) worden gehand haafd. Voorts zullen deze faciliteiten in de toe komst ook in de huidige zaken van Perry van der Kar worden gevestigd, aldus de mededeling. De ondernemingsraad van Perry van der Kar heeft positief over de samenvoeging geadviseerd. Ok de betrokken vakorganisaties hebben zich positief uitgesproken. Vorig jaar bedroeg de omzet van de winkels van Sporthuis Centrum 38 min. en voor Perry van der Kar wordt het op 31 januari geëindigde boek jaar 1977—1978 een omzet van ca 24 min. verwacht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11