m m m deTijd 3EGIN: TERRORISTËN NOOIT EER AAN ISRAELS GRENS p 1 HP Britse scholier slecht in rekenen en wiskunde Tweede ronde in Frankrijk gaat om 423 zetels d0ENE Buitenland LEIDSE COURAN" 1 DO RDAG 16 MAART 1978 PAGINA 7 11 Israëli- je militair |dt de tht bij |e gebon- ?n- en ge- B. iddoekte estijnen. PARIJS (AFD) In de tweede en beslissende ronde van de verkiezingen voor een nieuwe Franse Nationale Vergadering gaat het zondag om 423 van de 491 zetels. In de eerste ronde, op 12 maart, is het slechts aan 68 kandidaten gelukt de toen vereiste absolute meerderheid te behalen. In 414 kiesdistricten komt het zondag tot een duel tussen de gemeenschappelijke kandidaten van de vier regeringspartijen en de gegadigden die door de drie samengaande linkse partijen worden gesteund. In acht kieskringen staan politici tegenover, elkaar die tot geen van de twee blokken behoren. In het resterende district gaat de strijd tussen drie kandidaten. Aan de tweede ronde mogen kandidaten meedoen die in eerste aanleg tenminste 12,5 pet van de uitgebrachte stemmen op zich hebben verenigd. De partijen van de centrum-rechtse regeringscoa litie hebben reeds lang geleden afgesproken, dat zij de best geplaatste kandidaat uit hun kamp zondag alle steun zullen geven. De drie partijen van de unie van links hebben na de eerste stemronde die teleurstellend voor hen verliep, een soortgelijk besluit genomen. De socialistische leider, Francois Mitterrand, verklaarde gisteren voor de televisie dat de democratie wordt bedreigd, als de huidige regering aan de macht blijft. President Giscard nam woensdag nog eens op niet mis te verstane wijze stelling tegen de linkse oppositie en waarschuwde voor onafzienba re risico's ingeval links zou winnen. qpjlVandalisme COOP hongerige Britse NTjj vhoolkinderen .ONDEN (AP) Op de Britse lagere cholen wordt geen warme maaltijd oeer verstrekt voor de schooljeugd om uur omdat de leraren hier zonder tra betaling niet langer op willen oezicn. schoollokalen zijn nu gesloten tij- s de vroegere lunchpauze en de iugd gaat de straat op, op zoek naar oedsel. Al gauw heeft dit geleid tot ijdig, lawaaiig en baldadig gedrag van lerW e schooljeugd en er zijn al veel berich- >n binnengekomen over daden van op- ettelijke vernielingen aan en in auto's n winkels. In Wolverhampton is in erband daarmee al een aantal aanhou- hari< wgen door de politie verricht. v L Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN - Minister van Onderwijs Shirley Williams laat een onder zoek instellen over het wiskundige onderricht aan alle Britse staats scholen. Een speciale commissie van onder zoek zal niet alleen na gaan wat er geleerd wordt, maar ook hoé dit gebeurt. Het onderzoek geldt voor leerlingen van elke leeftijd in de lagere en middelbare staatsscholen. Deze beslissing van mi nister Williams is onder meer een gevolg van de recente publikatie van ontstellende gegevens over de slechte wiskun dige kennis van de hui dige Britse jeugd. Het „Instituut van Wiskunde en haar Toepassingen" had meer dan achtdui zend 16-jarigen leerlinge onderworpen aan twaalf eenvoudige proeven. Slechts 38,2 procent gaf het juiste antwoord op alle vragen. De rest wist niet hoeveel 14 plus 35 was. Negen honderdelf min hon derdtwee bleek al even moeilijk. Zes maal nege nenzeventig was voor de grote meerderheid van de ondervraagde leerlin gen een compleet raad sel. Nog moeilijker bleek 13,5 gedeeld door 5. Hierna volgden dan nog elf andere eenvoudige vragen zoals: „Op een cheque staat honderdne genenveertig pond en negen pence. Schrijf dit bedrag in cijfers". Meer dan de helft van de 16- jarige leerlingen kon dat niet. Een andere angst wekkende vraag was: „Schrijf veertig procent decimaal". De meeste leerlingen bleven het antwoord schuldig. Zij bleken ook niet in staal te berekenen aan welke prijs „jeans" van vijftien pond verkocht worden als de klant twintig pro cent korting krijgt. Volgens het Britse „In stituut van Wiskunde en haar Toepassingen hadden vrijwel alle leer lingen, voor wie de schoolplicht bijna afge lopen is, (in Engeland wanneer ze de leeftijd van 16 jaar bereikt heb ben) iedere vraag keurig moeten beantwoorden. Maar slechts 8,3 procent van de jongens en 4.5 procent van de meisjes haalde alle punten. UZALEM/BEIROET ir/UPI/AP) Premier in van Israël heeft iteren verklaard dat de itaire operatie tegen tanon is voltooid, iar dat de troepen van raël in het bezette ge ld zullen blijven totdat »t de Arabieren een ereenkomst is bereikt 1 de guerrillastrijders orgoed uit het grensge- ld met Israël te weren, lat spreekt vanzelf", i hij. Begin rechtvaar- fde de aktie door te rinneren aan de plan- n van de PLO, de Pa- itijnse bevrijdingsorga- latie, om na de aanslag van zaterdag bij Tel Aviv nog meer terreurda den in Israël uit te voe ren. Israël is vastbeslo ten dat dit niet zal ge beuren, aldus Begin. De Israëlische premier wilde Syrië niet uitsluiten als een van de partners in een verdrag over het zuiden van Libanon. Ook met Egypte wil Begin verder onderhandelen. „Als Egypte echt vrede wil, dan staan alle gebeurtenissen van de jongste tijd het bereiken van een vre desverdrag niet in de weg", al dus de premier. Gisteravond, na de actie van Israël, heeft Syrië besloten luchtdoelgeschut ter beschik king te stellen van de Arabische vredesmacht in Libanon ter af wering van eventuele Israëli sche agressie. De Arabische vre desmacht is sinds november 1976 belast met de handhaving van de orde in het door burge roorlog geteisterde Libanon. De troepen zijn rechtstreeks ge plaatst onder het gezag van de Libanese president Sarkis, maar de Syrische troepen vormen de overgrote meerderheid van de vredesmacht. De aktie van Israël, een zuiver- ingsaktie genoemd om voor eens en altijd de Palestijnse bol werken uit te roeien van waar uit aanvallen op Israël worden ondernomen, speelde zich af in het zuiden van Libanon maar strekte zich ook uit tot de voor steden van Beiroet. Daarbij zou den ook niet-militaire Palestijn se kampen zijn gebombardeerd, waarbij tientallen burgers zou den zijn omgekomen. Ook zijn aanvallen uitgevoerd op de ha venstad Tyrus in het zuiden van Libanon. Tyrus is de voornaam ste aanvoerhaven voor wapens en andere goederen van de Pa- lestijnen Israël heeft overigens ontkend dat er aanvallen zijn gedaan op vluchtelingenkampen van burgers. De burgerij uit de gevechtszone in zuidelijk Libanon heeft zijn toevlucht gezocht in schoolge bouwen en moskeeën in Sidon en omgeving. In Beiroet riep een radiozender de bevolking op om bloed af te staan voor de slachtoffers. De Palestijnse guerrillamacht, die het tegen de ruim 20.000 Israëliërs moest op nemen, bestaat naar schatting uit 5000 man. De inval ging gepaard met een bombardement dat zo hevig was dat cameramensen bij het licht van exploderende granaten hun werk konden doen. Het gebied werd binnen enkele uren volle dig door de binnenvallende troe pen bezet, maar in de loop van de dag kon premier Begin, die het zuiden van Libanon bezocht, constateren dat Libanese boe ren op de heuvels gewoon door gingen met hun werk. Tegen het invallen van de duisternis moes ten nog slechts een aantal „ter roristennesten" worden gezui verd. De reacties op de Israëlische inval variëren van gematigd tot fel. Erg fel was de reactie van de Egyptische minister van bui tenlandse zaken Kamel, die de inval een „zeer ernstige agres sie" noemde, die de houding van Egypte zou beïnvloeden. Presi dent Sadat weigerde gisteren evenwel commentaar te geven. Syrië, dat in Libanon zelf niet tot aktie overging, maar Israël alleen waarschuwde dat de bombardementen rond Beiroet moesten worden stopgezet, gaf uiting aan zijn bezorgdheid. De Arabische landen hebben zelfs nog niet gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheids raad. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance verklaarde dat Washington „contact heeft met alle partij en". Het Vatikaanse blad Osser- vatore Roman veroordeelde de „ongerechtvaardigde agressie" van Israël. De Nederlandse re gering heeft van de berichten over de Israëlische aktie in Li banon „met verontrusting" ken nis genomen. „Deze gebeurtenis sen tonen eens temeer aan dat de ene gewelddaad de andere oproept" king en autoriteiten ge waarschuwd dat het aantal wolven in de omgeving van Moskou geweldig is gestegen. Er zijn er nu 12.000. vier tot vijf maal zoveel als de laatste jaren. In andere gebieden, zoals de Oekraïne, Wit-Rusland en de Oostzeelanden is hun aantal wel acht tot tien maal groter geworden. In de Aziatische republiek Kazakstan zijn er volgens hem 30.000. Stopzetten zeehonden jacht gevraagd WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een resolutie aangenomen waarin de Cana dese regering wordt gevraagd een einde te maken aan de jaar lijkse jacht op jonge zeehonden. De resolutie was ingediend door de republikeinse afgevaar digde Jack Kemp. De robbenslachters mogen dit jaar 180.000 pasgeboren zeehon den doden, 10.00 meer dan vorig jaar. De zeehondjes zijn bij sommigen geliefd om hun witte bont Om zo min mogelijk bont te hoeven weggooien, worden de diertjes niet doodgeschoten maar doodgeknuppeld. Vervol gens worden zij met een vlijm scherp •nes gevild, waarna het bloederige restant voor de moe der wordt achtergelaten. Rostropovitsj geen Russisch burger meer O MOSKOU (Reuter) De Sovjet-autori teilen hebben het staatsburgerschap ontnomen aan de bekende cellist Mstis- lav Rostropowitsj (50) en zijn vrouw, de operazangeres Galina Wisjnewskaja (51). Volgens het decreet van het presidium van de Opperste Sowjet, dat in het regeringsblad Izvestja werd gepubli ceerd, kan het echtpaar dat sinds 1974 in het buitenland verblijft, niet naar de Sowjet-Unie terugkeren. Izwestja schreef dat de maatregel is genomen omdat de twee kunstenaars betrokken waren bij een activiteit die schadelijk is voor het prestige van de Sowjet- Rostropovitsj met echtgenote Galina Visj newskaja Unie. neemt toe MOSKOU (AFP) - De Russische jager Michail Krjoekov heeft in Komso- molskaia Prawda bevol- ONTWIKKELINGSWERK Vandaag is de oudstaatssecretaris Van Huiten met zijn vrouw in het Afrikaanse Mali begonnen aan zijn werk: ontwikkelingswerk Daarmee heeft de oudbewindsman van Verkeer en Waterstaat, (speciaal de PTT -spreiding, wat hem niet bepaald in dank is afgenomen) de directe politiek voorlopig de rug toegekeerd. De PTT heeft hij toch niet vergeten Hij schreef tenminste op de valreep een brief naar de Centrale Directie, waarin hij zijn vertrek aankondigde met het verzoek het PTT-blad „Aangetekend" voorlo pig niet meer te sturen. Overigens „met dank, want ik heb het altijd graag gelezen" olvenbestand in Rusland rits koningshuis oet in aan opulariteit NDEN (AP) Iedereen Idt van koningin Elizabeth, steeds vaker blijkt dat de :ten hun sympathie voor de en Anne en Margaret innen te verliezen. 28-jarige prinses Anne, de ste dochter van het Britse stenpaar, is „arrogant, knor- en steeds minder geliefd", woorden zijn van de colom- van de Daily Telegraph, Rook. het nodig dat prinses Marga- gaat zwemmen in Barba- vroeg John Akass, de imnist van de Sun, zich af, duidelijke verwijzing naar bezoeken die de 47-jarige ter van koningin Elizabeth elmatig brengt aan dit zon- rgoten eiland in het gezel- ap van de ex-hippy Roddy wellyn, die een carrière als ister nastreeft. Prins Charles i nog steeds geen kwaad 'n; hem is zelfs gevraagd om bassadeur voor de Britse ex- te worden. ■otest tegen lot in Sjtsjaranski IN HAAG (ANP] - Het Ne- Handse solidariteitscomite *>r de joden heeft woensdag 1 publieke opinie in het land, (regering, het parlement, de fken en andere groeperingen Jgeroepen een protest te laten pren tegen de behandeling van 'Russische dissident Anatoli lsjaranski. 1 comitë wil tevens dat bij de ^jet-autoriteiten wordt aan drongen op onmiddellijke in- Uheidstelling of, indien nood- ftelijk, openbare berechting Wbij Sjtsjaranski over advo- len moet kunnen beschikken door zijn familie zelf zijn Mij nwerkerlei ders akkoord met ontwerp-cao WASHINGTON (UPI) - De on- derhandelingsraad van de ver enigde Amerikaanse mijnwer- kersbond heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een ontwerp- cao die onderhandelaars van de bond onlangs overeen zijn geko men met een werkgeversdelega tie. Het ontwerp werd met 22 tegen 17 goedgekeurd na een vergadering van 4,5 uur. De ontwerpregeling zal nu wor den voorgelegd aan de 160.000 vakbondsleden die al 100 dagen in staking zijn in verband met de weigering van de werkgevers op bepaalde punten hun eisen, in te willigen. Het vorige ontwerp, dat werd aangenomen met 25 tegen 13 stemmen door de onderhande- lingsraad, werd verworpen door de leden FU-x M.ig.i/iru- analyseert in >j». ••m>lag\ifhaal van deze vk.^-k Int jongste Zuidmolukse ,;.j/.lingNdrama als oen wraa- k.n1n' gericht U-gen vooral jon gt Zindrnolukse leiders „De gij- /i-hogen van 1977". aldus het Mad. ..wan-n gericht legen RMS-president Manusama Maar nu werd het wantrouwen gewekt door jonge leiders, jon gens als Solissa die op grond van hun militante ijver voor „de zaak" tot voor kort werden ver trouwd Aan die ijver ontbrak het Solissa ook na zijn Indonesi sche reis niet, maar plotseling sprak hij als een vreemde. Vele jonge Molukkers begrepen hem niet als ze heni hoorden zeggen „dat het volk op de Molukkën zelf moest beslissen of er al dan niet een RMS moest komen." De Nederlandse Urenco-direc- teur Asyee legt in een reportage over de problemen rond de uit voer van verrijkt uranium uit waarom de principiële houding die Nederland aanneemt éën miljard gulden kan kosten. De uitgerangeerde oud-commis saris van KSH dr. E. Honig klaagt zijn nood over het wan beleid en de vriendjespolitiek in de top van het bedrijf dat is opgericht door zijn overgrootva- De Haagse Post geeft voor de deze week uitgevoerde Zuidmo- lukse tereuractie een veel min der radicale verklaring dan El sevier. De recente verschijning van de regeringsnota over de problematic van de Molukse minderheid in Nederland" ziet het blad als eerste reden. In die nota wordt immers de rechtma tigheid van de RMS-proclamatie in 1950 opnieuw afgewezen. De aanleiding is hoogstwaarschijn lijk geweest, aldus HP. het op treden van de Zuidmolukse on derwijzer D. Sahalessy die zon dagavond voor de televisie zei, dat de Indonesische regering be zig is de Zuidmolukse cultuur te vernietigen. Een verhaal, dat zich kenmerkt door begrip en mededogen, pu bliceert het blad over het onder werp pedofilie. Op de vraag, of een voortijdig sexueel partner schap het groeiproces van een kind niet uit zijn voegen kan rukken, antwoordt één van de geïnterviewde betrokkenen: „Hoor eens, je weet natuurlijk nooit zeker dat deze relatie okay is, je kunt alleen maar je intuitie laten spreken". De ondernemer ir. P.S. Heere- ma, die onlangs enorme belan gen kocht in de bedrijven Stevin en Ballast Nedam wordt geschil derd als een ex-SS'er met frus traties. De Groene vindt dat er bij een volgend kamerdebat over de Zuidmolukse kwestie „meer de nadruk" moet liggen „op een opvallend aantal afwezigen in het beleids- en crisiscentrum, het ministerie van CRM." Het is immers dit departement dat met zijn grillige, kortzichtige en au toritaire beleid op zijn zachtst gezegd geen enkele bijdrage van betekenis heeft geleverd aan de oplossing van het Molukse pro bleem, hoewel het daarvoor zo'n 25 jaar de tijd heeft gehad". We moeten eindelijk eens zien te vernemen „waarom bijvoor beeld het inspraakorgaan, het enige vertegenwoordigende li chaam van alle Molukse groepe ringen in Nederland, noch de gemengde commissie Koebben enige inspraak van betekenis hebben gehad op de toekomsti ge regeringsbeleid zoals dat in de nota voor de Molukse proble matiek is uitgestippeld". De Groene verder ovewr „multi nationals in de bijstand", zoals Volvo, KSH. VMF, AKZOen wie volgt, vraagt het blad zich af. Een bijtend stuk voorts over de bejaardenhulp en de bezuini- gingsrecht van twee ministeries (CRM en Volksgezondheid). De Tijd praat met premier Van Agt. Over de crisis rond dr. Kruisinga, de neutronenbom en natuurlijk ook over de financië le handel en wandel van de CDA-politici. Het omslagverhaal is de weer slag van een interessant inter view met Huub Oosterhuis. Cen trale vraag: Is er een te grote afstand gegroeid tussen Ooster huis zelf, de revolutionaire woordvoerder van de Amster damse Studentenekklesia en de zangers van zijn liederen, die immers in kerken in heel Neder land gezongen'' „Je moet", zegt Oosterhuis onder meer, „met te beducht zijn te doen wat je doet. Wie zichzelf als een klungel ziet. geeft zich gewonnen aan het systeem. Een dergelijk neerkij ken op jezelf bevrijdt niet". Aan het verhaal over het CNU verbindt De Tijd de opmerkelij ke conclusie dat nu Jan Lanser weggaat de kans op eenheid in de Nederlandse vakbeweging groter wordt. Verder een heel specialistisch verhaal over het culturele leven in Egypte. In een commentaar over de Zuidmolukkers wordt gewaar schuwd: „Het ergste van alles zou zijn, als ons geduld uitgeput raakt en de publieke opinie tot de conclusie zou komen, dat het nu maar eens afgelopen moet zijn en dat er tot harde maatre gelen - hoe ingrijpend ook - moet worden overgegaan. VRU NKOUtLANO Vrij Nederland plaatst de jong ste gijzeling net als Elsevier te gen de achtergrond van de hevi ge psychologische en sociale spanningen onder de in Neder land verblijvende sociale span ningen onder de in Nederland verblijvende Molukkers zelf Volgens VN lijkt het erop dat we terug zijn in de jaren vijftig. Ook toen deden zich gigantische ruzies voor tussen Molukkers in de jaren vijftig de zaak liever onder elkaar uitvochten en dat ze het nu doen met provoceren de aanslagen op leiders, aansla gen die wel bedoeld lijken als een waarschuwing aan alle Ne derlanders, dat leiders van nu af gewantrouwd moéten wor den". Op de voorpagina van het blad wordt oud-minister Lubbers nog maar eens over de hekel ge haald, terwijl één pagina verde rop CDA-voorzitter Piet Steen kamp de hand in eigen boezem steekt met de uitspraak „het eigen geweten is bij ons kath olieken niet voldoende ontwik keld". Het wekelijks kleurenbijvoegsel is gewijd aan „Het Indonesië van de generaals" had liever een onderzoek gehad Voorts een uitgebreid interview met de theoloog Bert ter Scheg- get, momenteel in het nieuws vanwege zijn omstreden kandi datuur voor de opvolging van prof. dr. K. Strijd aan de theolo gische faculteit van de universi teit van Amsterdam. De docent-jeugdkunde. drs. G de Haas, schrijft over het kleine gezin, „dat een ander soort mens oplevert". Hij constateert, dat jonge mensen tegenwoordig er erg lang over doen om werke lijk volwassen te worden en er tegelijkertijd bestaat al heel vroeg volwassen willen zijn. „Maar ze peinzen er niet over meteen zelf kinderen te willen hebben. Want ze moeten eerst hun eigen kind-zijn afmaken, voordat ze hun Opgedane erva ringen en wijsheid kunnen over dragen op hun eigen kinderen." Hervormd Nederland heeft in een commentaar „geen excuses voor Lubbers". Immers: „De ex cuses die in de affaire-Lubbers zijn te bedenken snijden geen hout. Want recht overeind blijft staan, dat Ruud Lubbers tegelij kertijd minister en ondernemer is geweest, hoewel hij drommels goed besefte, dat dit een onac ceptabele combinatie is". HN Accent blijft het zoeken in de luchtige krenten uit het wereld nieuws. Het blad opent met een reportage over N'Zara ofwel Sa ra, de hond van koningin Julia na. „Sara heeft", zo weet Ac cent, „een aantal eigenschappen die je normaal gesproken met van een hond verwacht Net als haar soortgenootjes is ze uiter mate schoon ingesteld. Ze likt zich van top tot teen, waarbij zelfs de nagels niet worden ver geten. Ook eventueel andere aanwezigen huisdieren, bij dc koningin is dat met het geval, worden ongevraagd op een ui termate onverwachtse poets beurt vergast". De aantrekkelij ke karaktertrekken van Sara worden voor het grootste deel in verband gebracht met de om standigheid dat het dier een zo genaamde basenji is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7