'Eruit!, Mol ukkers* £cktóc(SouAfMit ACTIE KLAP IN GEZICHT VAN MOLUKKERS EN NEDERLANDERS Oplossing van problemen kan alleen op vreedzame wijze bereikt worden na§TNNENLAND DE EERSTE TUMULTEUZE MINUTEN VAN DE BEZETTING Onmenselijk en uitzichtloos ZWART BOEK VAN UUR TOT UUR Er is see aardigheid meer aan' Woonwijken afgesloten LEIDSE COURANT PAGINA 9 Onze correspon dent Jan van Koo ien was gistermor gen beroepshalve in het Provincie huis te Assen aan wezig (toen de Mo- lukkers met hun actie begonnen. Hierbij geeft hij ajn verhaal van die eerste tumul tueuze minuten. iSEN Maandagmorgen negen uur de rustige statenzaal van bet provin- iehuis in Assen. Een vroeg tijdstip oor het begin van de vergadering van E provinciale commissie voor Sociale dien. Meestal begint die pas om half en, maar vandaag moet Gedeputeerde Hollenbeek Brouwer naar Den Haag. r zijn verzoek begint men een half uiu- Jder dan normaal. Voorzitster van de gmmissie is mevrouw Spijker-Boer. Zij telt de agendapunten aan de orde en lidt de gesprekken. og niet alle commissieleden zijn binnen, wanneer praat wordt over het subsidievoorstel voor een OVIB-veldwerker in Drente. Die veldwerker zelf ag uitleggen dat het NOVIB niet alleen in de itwikkelingslanden bezig is maar ook werkt aan mentaliteitsverandering in Nederland zelf. In t geval dus in Drente. Wanneer dit onderwerp afgehandeld, verdwijnt de veldwerker uit de latenzaal. Ondertussen is er koffie geserveerd en levr. Spijker-Boer stelt het tweede onderwerp de orde: Provinciaal geld voor het project ele vorming van het G.V.O. Ook de heer ybenga vein het G.V.O. mag zijn zegje over het uderwerp doen vanaf de tribune, waar op dat loment alleen hij en ik op zitten. [en is juist nogal lacherig bezig om de vaardig- eid en deskundigheid die sexuele voorlichters enen te bezitten, wanneer plotseling tientallen [ovinciale ambtenaren op het grasveld rond het rovinciehuis zijn. De vergaderende commissiele- tn (voor het grootste deel met hun rug naar het uon) merken niets en gaan door met vergaderen, p de tribune zien we de ambtenaren wel en we ragen ons af wat er aan de hand is. „Een armoefening waarschijnlijk. Al enige tijd gele en is die aangekondigd. Of vals alarm zoals latst", schiet het door mijn hoofd en luister erder naar wat er over sexuele vorming wordt ichoten \m hoor ik de eerste schoten: een stuk of vier iroge knallen die in de gangen van het provincie- iuis tegen de wanden en het plafond weergalmen, hrect daarop het geluid van rinkelend glas en anisch schreeuwen. [et hoofd van de huishoudelijke dienst in het rovinciehuis, dat kort tevoren nog een kijkje in e Statenzaal kwam nemen, komt uit de kantine Rennend steken vluchtende ambtenaren het parkeerterrein bij het provinciehuis over. de zaal binnengerend. „Eruit", roept hij, „Moluk- kers". Hij opent de tuindeur in de zaal, maar de commissieleden geloven het maar nauwelijks. En kelen -staan aarzelend op en zoeken hun stukken bij elkaar en kijken naar buiten en zien de tientallen ambtenaren'rennend voor hun leven. Na een secondenlange doodse stilte waarbij tret lijkt of iedereen zijn adem inhoudt, begint men naar de buitendeur te rennen. Gedeputeerde Hollenbeek Brouwer loopt nog terug ip de richting van de kantine, maakt rechtsomkeer en vlucht ook naar buiten. In de richting van de kunstijsbaan tegen over het provinciehuis waar binnen korte tijd een massa mensen hijgend binnenkomen, huilend en volkomen van streek. Brandslangen Ambtenaren verlaten ondertussen aan alle kanten het grote provinciehuis. Brandladders en nooduit gangen aan de buitenkant van het gebouw breken. Men maakt met grote tegenwoordigheid van geest gebruik van uitgerolde brandslangen. Binnen kor te tijd staat er een ladder om onder meer de mensen van de provinciale planologische dienst, die als ratten in de val zitten, op de eerste verdieping, een kans op ontsnapping te geven. Bij het naar beneden klauteren en springen verstuikt men enkels en ontvelt men handen en armen. De commissaris der Koningin in Drente, mevr. A. Schilthuis tegen wie de actie eigenlijk gericht was springt van de eerste verdieping van een richel op ongeveer vijf meter boven de begane grond. Ze wordt opgevangen door een paar ambte naren, maar ze vergeet wel haar handtas mee te nemen. In het provinciehuis zelf wordt nog volop geschoten en geschreeuwd. Koffie De ontvluchte mensen rennen de bungalows in de nabijheid van het provinciehuis binnen. De politie wordt vandaaruit gebeld en men probeert met koffie op verhaal te komen. De commissieleden, die uit de Statenzaal zijn ontsnapt, lopen zonder jassen met hun stukken onder de arm geklemd, een beetje verdwaasd rond. Geregeld wordt vanuit het provinciehuis gevuurd. Afgrijzen vervulde de mensen, die gebio logeerd naar het provinciehuis kijken, wanneer een lichaam vanaf de eerste verdieping naar bene den wdrdt gegooid. Of> dezelfde verdieping hangt een RMS-vlag omlaag. In de middag wordt het stiller vanuit het provinciehuis. Enkele honderden ambtenaren zijn ontkomen aan deze nachtmerrie. De vierde binnen enkele jaren in de geschiedenis van Drente. TERWIJL de Molukse gemeenschap in ons land bezig is met de inspraak, die de bijzondere Kamercommissie uit de Tweede Kamer heeft georganiseerd over de regeringsnota, is een nieuwe terreuractie gepleegd. De groep, die hiervoor verantwoordelijk is, wijst kennelijk het overleg, de samen spraak af. Het is dan nauwelijks meer interessant of hier sprake is van een grote of kleinere minderheid. Immers: dergelijke minderheden zullen er altijd zijn, minderheden, die bereikte oplossingen afwijzen en uitsluitend het eigen gelijk als hoogste doel zien. En voor geen middel terug schrikken om dit doel te bereiken. WlE derhalve gedacht had, dat juist het gesprek tussen volksvertegenwoordiging, regering en Molukse gemeen schap een bijdrage zou kunnen leveren tot een wezenlijke verbetering in de verhoudingen, is wel erg bedrogen uitge komen. De verschillen in opvattingen binnen de Molukse gemeenschap verdragen kennelijk het overleg niet. Dat is zeer betreurenswaardig, omdat het een oplossing welke dan ook verder buiten bereik brengt. Voor alle betrokke nen. De terroristen onder de Zuid-Molukkers hebben nog steeds niet begrepen, dat geweld nimmer een oplossing biedt voor politieke problemen. Het grote verdriet, dat door deze terroristen aan velen is aangedaan, is geen les geweest die heeft geleid tot een andere, meer menselijke benadering om tot aanvaardbare oplossingen te komen. Het geweld, dat thans in Assen wordt toegepast, lijkt van het begin af aan bewust harder en onmenselijker te worden toegepast dan bij vorige acties. Dat blijkt uit het beschieten en verwonden van voorbijgangers, het beschieten van een ambulance-auto, die mensen in nood hulp kon brengen, het onmogelijk maken van het bieden van hulp aan anderen. Het zijn daden, waardoor de terroristen zich buiten de Nederlandse samenleving plaatsen. Daarvoor kan geen be grip worden opgebracht. En ook nu weer en eenieder weet dat zal de Nederland se regering onder alle omstandigheden moeten weigeren Nederlandse gegijzelden met de terroristen waarheen dan ook te laten vertrekken. Een onmenselijke en uitzichtloze actie. ASSEN (ANP) Het Landelijk Comité Zuidmolukkers (LAC) is van plan om na het Kamerde bat over de Zuidmolukse rege ringsnota na het zomerreces een zwartboek te publiceren. De groep van ondermeer ex-gij- zelaars en Zuidmolukkers heb ben de voorbereiding echter op geschort in afwachting van het verloop van de actie in Assen, aldus een woordvoerder van het LAC. Het zwartboek in de Engelse taal zal internationaal ver spreid worden en kritiek moe ten uitlokken op het Nederland se en Indonesische beleid ten aanzien van de Zuidmolukkers. Maandag 13 maart Een taxibedrijf te Assen ontvangt een telefoontje voor „een vrachtje" naar Aet Provinciehuis. 10.00 De taxi arriveert bij het Provinciehuis. Vermoede lijk vier tot zes Molukse jongeren dringen al schie tend het gebouw binnen. Honderden ambtenaren, onder wie de commissaris van de koningin, mevrouw Schilthuis, weten via aller lei uitgangen het gebouw te verlaten. Vijf mensen raken gewond. .00 In Den Haag en Assen wordt respectievelijk een crisis- en een beleidscen trum ingericht. In Den Haag berust de leiding bij de ministers De Ruiter, Van Agt en Wiegel; in As sen bij procureur-generaal mr. Baron Van der Feltz. .45 Uit een van de ramen van het Provinciehuis wordt een lichaam, naar buiten gegooid. De bezetters staan niet toe dat dit wordt opgehaald en hou den te hulp gesnelde zie kenbroeders met schoten op afstand. De politie heeft de omgeving afgezet. 12.00 Er is een keer telefonisch contact geweest met de bezetters. 1130 In gebouw De Kolk is een opvangcentrum voor fa milieleden ingericht. De eerste reacties uit Zuid molukse kring spreken al len van „verbijstering". 1100 Het ministerie van justitie geeft de eerste persconfe rentie. Gedacht wordt aan ongeveer vijftig gegijzel den. Er wordt bekend ge maakt dat bij het ministe rie een brief binnen is ge komen met eisen. Deze luiden een bus, een vlieg tuig en vrijlating van Zuidmolukse gevangenen. Het ultimatum is gesteld op dinsdag 14 maart 14.00 uur. 22.00 De bezetters houden iede reen op afstand. Er heb ben enkele korte contac ten plaatsgevonden. Ge concludeerd moet worden dat niet vijftig maar waar schijnlijk ruim zeventig mensen worden vastge houden. De eerste nacht gaat in. Dinsdag 14 maart tö-30 Vanuit het Provinciehuis *ordt enkele keren geschoten. Geen bezoek gedetineerde Zuidmolukkers den HAAG (ANP) De Zuid molukkers die wegens vorige PVelingsacties werden veroor- d«ld en een straf uitzitten in verschillende gevangenissen in, ons land mogen geen bezoek ontvangen. Verder zullen hun teen beperkingen worden opge- n?4 yrt heeft een woordvoerder van Justitie "meegedeeld. Het aantal «olukkers dat op het ogenblik vjstzit, is 22. ASSEN - „Er is voor mij geen aar digheid meer aan om Zuidmolukkers te rijden. Het is voor de zoveelste keer dat wij met die mensen last krijgen, in het verleden hebben ze ons vaak bedreigd en ik vind dat we hier aan nu maar eens voorgoed een eind moeten maken". Dit zegt de heer A. de Vries, directeur van het gelijknamige au tobedrijf in Assen, wiens taxi nog steeds voor de ingang van het provinciehuis ge parkeerd staat. De chauffeur. Jakob van der Werff (28), is een van de circa 70 men sen die door de Mo- 1 ukkers in het provin ciehuis worden vast gehouden. Volgens de heer De Vries werd zijn bedrijf om streeks kwart voor tien gistermorgen ge beld voor een taxi naar het provincie huis. Van der Werff- ging er óp af. Pas later kregen we van de politie te horen, dat hij ook werd ge gijzeld. We hadden hem natuurlijk al enige tijd gemist. Op onze oproepen gaf hij geen antwoord", al- dus de heer De Vries. Twee jaar geleden werd Van der Werff volgens de Asser ga ragehouder tijdens een nachtelijke rit ook al eens door Mo- lukkers lastig geval len. Hij werd toen in een onderbeen ge schoten toen hij wei gerde jonge Moluk- kers geld af te geven. Ongeveer anderhalf jaar moest hij hier door worden behan deld. Volgens de heer De Vries kon hij pas een half jaar geleden zijn werk hervatten. ADVERTENTIE Gewonden in ziekenhuis opgenomen ASSEN Bij de bezetting gisterochtend vielen enige gewonden. Een ambtenaar brak zijn enkel toen hij een sprong voor zijn leven uit het raam maakte. Twee ambtenaren werden ge raakt door kogels. De een kreeg een schotwond in zijn bovenbeen, de andere werd in zijn voet geraakt. Op een scholier, die niets vermoedend over het fiet spad het provinciehuis passeerde, werd eveneens een salvo afgevuurd. Hij werd in een long getroffen. Persfotograaf Gieling werd beschoten toen hij probeerde zijn werk te doen. Hij kreeg een schot wond in de buik. De sch olier en de fotograaf moes ten worden geopereerd. Ook de anderen zijn voor behandeling in het Asser ziekenhuis opgenomen. (Van onze speciale verslaggevers) DEN HAAG/ASSEN Verbijstering en diepe teleurstelling heeft de gijzelingsactie in Assen teweeg gebracht bij zowel Zuid molukkers als Nederlanders. Ds. Metiary: „Verschrikkelijk, dit had ik beslist niet verwacht. Wij van de Bed an Persatuan (de Zuidmolukse eenheidspartij) proberen op alle mogelijke manier dit soort terreuracties tegen te gaan. Het is verschrik kelijk dat dit steeds weer in Drente moet gebeuren", aldus de Molukse predikant. „Ik begrijp niet waarom de jongeren ons en de Nederlandse bevolking dit steeds weer moe ten aandoen". De heer L. Ch. Mantouw, medevoorzitter van de Commissie van Overleg Zuidmoluk- kers-Nederlanders voelt zich machteloos. „Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg toen ik het nieuws hoorde. Volgens Mantouw, die vorige week terugkwam van een reis naar Indonesië, is de actie het werk van een „ongrijpbare minderheid". Volgens hem is er verband tussen deze groep en de jongeren die rond kerstmis van een actie konden worden afgehouden. Ook in de Tweede Kamer heerst grote te leurstelling. De actie vindt juist plaats op een moment dat de Kamer de parlementaire behandeling voorbereidt van de onlangs in gediende Molukkennota. „Juist nu hebben de Molukkers de gelegenheid om hun wen sen en grieven in een hoorzitting, in gesprek ken of brieven aan ons kenbaar te maken waardoor wij des te beter voorbereid de nota kunnen behandelen", aldus kamerle den. Oppositieleider Den Uyl zei gisteravond ge schokt te zijn maar benadrukte dat deze actie niet de gehele Zuidmolukse gemeen schap in ons land mag worden aangerekend. Drs. G. van Leijenhorst (CDA) die vorige week van een reis naar Ambon is terugge keerd: „We hadden toch weer hoop gekregen na alles wat in de afgelopen tijd op gang gekomen is, zoals de dialoog tussen Neder landers en Zuidmolukkers. Ook binnen de Zuidmolukse gemeenschap is grote ontstel tenis over de actie en ik hoop van harte dat de Nederlandse bevolking niet zal zeggen: Daar heb je die Zuidmolukkers (als hele groep) weer". Een gewonde ambtenaar wordt afgevoerd naar het zieken huis. Bij een sprong uit het raam brak hij een enkel. (Van onze speciale verslaggevers) ASSEN De woonwijken rondom het bezette provinciehuis in Assen zijn door de politie hermetisch afgesloten. Bewoners kunnen slechts op vertoon van een pasje, dat zij gisteren op het gemeentehuis konden krijgen, hun woonwijk in en uit. Naast dat pasje moet men ook nog een identiteitsbewijs tonen. Op alle invalswegen naar de woonwijken zijn de wegen afgezet door bewapende politiemensen. In een straal van ongeveer vijfhonderd meter is door de politie een cordon rondom het provinciehuis gelegd. Belangstellenden en ook mensen van de pers worden binnen deze kring niet toegelaten. De Rijkspolitie houdt het verkeer richting Assen nauwlettend in de gaten. Men tracht, zonder dat men daarbij de automobi listen daadwerkelijk aanhoudt, een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de inzittenden van alle voertuigen, die zich in de richting van de Drentse hoofdstad begeven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Groot, zeer groot was gisteren de ontsteltenis bij allen die kennis namen van het nieuws over de bezettingsactie die een aantal Zuidmo lukse jongeren in Assen uitvoerde. In de eerste plaats ontsteltenis over de actie zelf, die tientallen onschuldigen in het Drentse provinciehuis en allen die hen na staan direct treft, maar ook over het feit dat opnieuw een gewelddadige actie de relatie tussen de Zuidmolukse samen leving en de Nederlanders dreigt te scha den. Zonder tekort te willen doen aan wat vroegere regeringen al deden dan een verbetering van de relatie tussen Zuid molukkers en Nederlanders kan men stellen dat in 1976 het gesprek pas goed gestructureerd werd toen onder het kabi net-Den Uyl een commissie van overleg Zuidmolukkers-Nederlanders werd opge richt met als voorzitters de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. A. F. J. Kobben en de Zuidmolukse opbouwwerker L. Ch. Mantouw. Tweeërlei opdracht kreeg deze commissie: een onderzoek instellen naar de gebeurtenissen in de jaren na de tweede wereldoorlog die leidden tot het Molukse probleem, en het aangeven van wegen om tot verbetering van de verhou ding tussen Nederlanders en Zuidmoluk kers in ons land te geraken. Irritatie De commissie, die niet zonder grote moei te kon worden samengesteld, stond voor een gigantische taak. Gezien de urgentie en de flinke spanningen die bestonden was er al heel snel irritatie over het feit dat de commissie ook maanden nadat zij aan het werk gegaan was nog nauwelijks iets van zich had laten horen. Ze kon echter geen ijzer met handen breken. Toen kwamen de gijzelingsacties in De Punt en Bovensmilde in mei en juni 1977. De commissie Köbben-Mantouw versnel de haar werk, maar na de acties kwamen ook allerlei andere gesprekken op gang. Het werd vorige zomer steeds duidelijker dat ook in de Nederlandse samenleving heel veel behoefte bestond aan gesprek ken met de Molukkers, van wie er onge veer 35.000 in ons land verblijven. In het Tweede Kamerdebat van juni 1977 over de gijzelingsacties in Drenthe deed de regering de toezegging dat ze een nota over het Molukse vraagstuk zou uitbren gen waarin allerlei aspecten van de pro blematiek belicht zouden worden. Verdeeldheid In Molukse kring werd hard gewerkt om de eenheid te herstellen, want het was heel duidelijk gebleken dat de verdeeld heid onder de Molukkers bijzonder groot was. In allerlei plaatsen werden ge spreksbijeenkomsten tussen Zuidmoluk kers en Nederlanders georganiseerd; ook op de scholen en universiteiten bleek de belangstelling bijzonder groot te zijn. Ook op andere niveaus was de activiteit groot. De interesse voor door de Indone sische ambassade in Den Haag en het Nederlandse ministerie van CRM georga niseerde oriëntatiereizen van Zuidmoluk kers uit Nederland naar de Molukken nam hand over hand toe; in de afgelopen maanden namen ook vooraanstaande Zuidmolukkers zoals de jongeren Noes Solissa en Theo Thenu en ouderen als Kuhuwael, Mantouw en Metekohy aan deze informatiereizen deel. Kortom: de dialoog was volop gaande. Maar deze positieve ontwikkeling had ook een keerzijde. Als gevolg van de oriëntatiereizen (en de daarmee gepaard gaande contacten met Indonesische auto riteiten in Jakarta en op de Molukken) kwam er ook verwarring in de Zuidmo lukse gemeenschap. Manusama bijvoor beeld noemde de reilen „indoctrinatie reizen" en enkele radicale jongeren ver oordeelden deze bezoeken op heftige toon. Eind januari verscheen de door de lang durige kabinetsformatie vertraagde rege ringsnota over de Zuidmolukse minder heid in ons land. Duidelijker dan ooit tevoren zei de regering daarin dat zij om juridische, historische en feitelijke rede nen, zowel in de internationale als in de nationale sfeer, het staatkundig streven naar een onafhankelijke of in vergaande mate autonome Republiek der Zuid-Mo- lukken niet kan erkennen, laat staan steunen. Dat was een hard gelag voor de RMS-aanh angers. Zowel in deze nota als in de in februari door de RMS-regering gepubliceerde „te- gennota" werd de nadruk gelegd op de eerbiediging van de Nederlandse rechts orde. Ook Manusama accentueerde de noodzaak van een vreedzame oplossing van de problematiek en in die mening werd en wordt hij gesteund door de andere (oudere en jongeren) Zuidmoluk se leiders in ons land. Nu die dialoog zo intensief plaatsvindt komt een klap als die van de actie in Assen wel bijzonder hard aan, maar de overgrote meerderheid van zowel de Zuidmolukkers als de Nederlanders is zich ervan bewust dat een oplossing van het probleem slechts vreedzaam kan wor den bereikt. Daaraan zal intensief verder gewerkt worden. Evert Mathies

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9