verrassing nog niet te Fransen hun boven Moorden verstoren procesgang tegen Rode Brigade Samenwerking van links in tweede ronde Staking in Westduitse metaalindustrie buitenland KALMIJNEN ONTKENNEN SCHADE WESTLAND Ogaden bijna veroverd GATT: Vooruitzichten wereldhandel onzeker Kissinger dreigde in 1973 met inmenging zoeken onder lawine Pauselijk reisverbod voor Helder Camara LEÏDSÈ COURANT/. DINSDAG 14 MAART 1978' PAGINA 7 (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Frankrijk is zijn verrassing nog niet te boven dat de definitieve uitslagen van de eerste kiesronde prac- tisch tegengesteld uitgevallen zijn aan de zorgvuldig doorgevoerde opiniepei lingen. In de namiddag bleek dat het verschil in stemmen tussen de linkse oppositie en de regeringspartijen maar 1,4 pet. bedroeg ten gunste van de oppo sitie; dat deze oppositie 49,5 pet. van de stemmen haalde, maar de linkse eenheid daarin slechts 45,1 pet. (de res terende 4,4 pet. gingen naar de extreem linkse bewegingen), terwijl de rege ringspartijen 48,1 pet. behaalden. De oppositie ligt dus inderdaad aan kop, maar is niet, zoals dat enkele uren lang geleken had, een meerderheid in het land. De socialistische partij die de grootste van Fran krijk leek te zijn geworden, blijkt voorbij gestreefd te zijn door de neo-gaullistische beweging van oud-premier Chirac. Omdat de linkse partijen niet minstens 51 pet. van de stemmen in de eerste ronde in de wacht sleepten, is het geenszins zeker dat zij volgende zondag de eindzege zullen beha len, een en ander als gevolg van de merkwaardige kieswet, die de centrum-rechtse coalitie bevoor- deelt. Algemeen schijnt men zelfs te geloven dat rechts het uiteindelijk andermaal zal winnen. De rechtse partijen willen hun krachten mobilise ren en zij zijn het al geruime tijd eens over de zo belangrijke kiesverbintenissen voor de tweede stemronde. De secretaris-generaal van de communistische par tij, Marchais, stelde zondagavond aan zijn voorma lige medestanders Mitterrand (socialistische partij) en Fabre (radicalen) een topbijeenkomst voor om tot kiesovereenkomsten te komen, maar op voor waarde, dat men het vooral eens zou worden over de regeringssamenstelling en de politiek die deze regering zou volgen. De socialisten hadden ver- De drie leiders van de linkse partijen bekrachtigen het bereikte akkoord met een hand druk. Van links naar rechts: Marchais (communisten), Mitterrand (socialisten) en Fabre (radicalen). klaard niet onder druk te zullen onderhandelen, de communisten hadden gezegd niet te zullen, zwichten. De Parijse beurs reageerde op de resultaten van de eerste stemronde enthousiast en alle Franse noteringen vertoonden een ongekende hausse van 9 pet. de franc steeg met 3 pet., terwijl de goudprij- BOTTERDAM (ANP) In hun antwoord op de dagvaarding voor de rechtbank in Rotterdam hebben de Franse kalimijnen ontkend, dat de tuinders in het Westland schade ondervinden van hun lozingen van afvalzout op de Rijn. De Stich ting Reinwater, die de Elzasser kalimijnen voor de rechter daagde, heeft -de argumenten van de onderneming gisteren voor de Rotterdamse recht bank schriftelijk weerlegd. De Franse zoutindustrie, die verantwoordelijk is voor 45 procent van de totale zoutlast van de Rijn, beweert dat de schuld bovendien niet alleen op de kalimijnen geschoven kan worden. Als er scha de aan de tuinbouwgewassen wordt veroorzaakt, gebeurt dit door het totaal van alle zoutlozingen, inclusief die van de soda-fabrieken in Duitsland. De Stichting Reinwater, die de schuld van de andere zoutlozers niet ontkent, staat op het stand punt dat de kalimijnen vergoeding moeten betalen voor hün aandeel in de schadelijke zoutlast van de Rijn. De schade, die de tuinders in het Westland als gevolg van de hoge zoutlast van het rivierwater ondervinden, wordt geschat op ongeveer 30 mil joen per jaar. Als de eis door de rechtbank wordt ETHIOPIE: 'NAIROBI (UPI) - De Ethiopi- sche radio heeft gisteren ver klaard dat Ethiopische troepen vrijwel de hele Ogaden-woestijn hebben heroverd op Somaliërs en dat de oorlog die de afgelo pen maanden in het gebied -heell gewoed, vrijwel voorbij is. De veroveringen zijn voorname lijk te danken aan de massale inzet van tanks, aldus de radio. De enige strategisch belangrijke stad die nog in Somalische han den is, is Gode, waar zich een landingsbaan en een militaire basis bevinden. Volgens inlichtingen uit be trouwbare bronnen in de hoofd stad van Somalië, zou het aantal £-| mensen, dat in verband met de f-ï Ethiopische opmars in de pro- 'vincie Harrarghe en in het zuid- J en van de Ogaden op de vlucht BK is geslagen, meer dan 100.000 bedragen. Kaping van VS-vliegtuig geéndigd DENVER (UPI) De 30-jarige man die gisteren een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij United Airlines heeft gekaapt, heeft zich enkele uren later overgegeven aan de politie. De drie bemanningsle den die hij op dat moment nog gijzelde, konden het toestel on gedeerd verlaten. Generaal Grigoranko verklaart naar zijn land terug te willen keren. Grigorenko wil terecht staan NEW YORK, (UPI) - De Russische ex-generaal Pe ter Grigorenko, de ijveraar voor de mensenrechten, wiens staatsburgerschap hem door president Brezjn- jev is afgenomen, heeft aan het presidium van de Op perste Sowjet gevraagd hem toe te staan naar huis terug te keren, zodat hij terecht kan staan en zich zelf kan zuiveren van de blaam van onvaderland slievend gedrag. GenèveDe omvang van de Het groeitempo van de wereld- wereldhandel is in het afgelo- handel is vooral in de tweede pen jaar met maar ongeveer helft van het afgelopen jaar vier procent toegenomen tegen sterk afgenomen. Volgens de in 1976 met elf procent, zo heeft GATT zijn de vooruitzichten het secretariaat van de GATT voor dit jaar erg onzeker. Pogin- (Algemene Overeenkomst inza- gen de gang van zaken in 1978 ke Tarieven en Handel) in Ge- te voorspellen kunnen nauwe- nève meegedeeld, Bij de GATT lijks meer dan speculatie wor- zijn 83 landen aangesloten. De den genoemd, aldus het secreta- organisatie stelt regels op voor riaat. Voorzichtigheidshalve wil viervijfde van de wereldhandel en ziet toe op de naleving er van. SADAT IN MEMOIRES NEW YORK (AP) De Egyptische president Sadat zegt in zijn deze week verschenen memoires, dat in 1973 de toenmali ge Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer, hem vertelde dat de Verenigde Staten aan de kant van Israël zouden ingrijpen wanneer Egypte zou proberen ingesloten Israëlische troepen te vernietigen. In de memoires die in het laatste nummer van het Amerikaan se weekblad Time worden geciteerd, staat dat Sadat gezegd heeft dat Kissinger hem in Cairo bezocht nadat Egypte de oktoberoorlog van 1973 was begonnen. Sadat zei dat Kissinger hem waarschuwde voor een Amerikaans ingrijpen wanneer Egypte een aanval uitvoerde op de Israëlische troepen die ingesloten waren op de westelijke oever van het Suezkanaal. „Ik ga de ingesloten Israëlische troepen vernietigen. Hoe zal Amerika reageren?" zo herinnerde Sadat zich dat hij op 11 december 1973 in Cairo aan Kissinger had gevraagd. Het Pentagon zal dan ingrijpen, zou Kissinger toen gezegd hebben. Het pentagon zal om een reden ingrijpen en wel omdat Russische wapens al eens eerder de Amerikaanse verslagen hebben en dat kunnen wij gezien onze strategie op wereldni veau niet nog een keer laten gebeuren, zei Kissinger. Sadat zegt in zijn memoires dat hij ten volle bereid was geweest om de Israëli's op die plaats te vernietigen, maar rekening had moeten houden met een risicofactor, dat van een mogelijk ingrijpen van de Verenigde Staten. Volgens Time hebben zegslieden van het Amerikaanse ministerie van defen sie ontkend dat er in 1973 plannen hebben bestaan om direkt in het Midden-Oosten in te grijpen. het over de gang van zaken in de eerste helft van het jaar al leen zeggen dat er mogelijk een bescheiden verbetering in zit. Hoewel de omvang van de we reldhandel in het afgelopen jaar dus veel minder is toegenpmen dan in 1976 is de waarde van het internationale goederenver keer in dollars uitgedrukt aan zienlijk gestegen, namelijk met dertien procent (evenveel als in 1978) tot ongeveer 1150 miljard dollar, De dollarwaarde van de goederenhandel steeg in 1977 met ongeveer negen procent te gen in 1976 met twee procent. Dat had te maken met de koers daling van de dollar. De economische bedrijvigheid in de industrielanden is verle den jaar evenals in 1976 toege nomen, maar in een trager tem po. Voor alle industrielanden sa men wordt de groei van het bruto nationaal produkt (de marktwaarde van alle goederen en diensten) reëel (dus na infla tiecorrectie) op 3,5 procent ge raamd tegen 5,5 procent in 1976. De industriële produktie groeide 4,5 procent in omvang tegen in 1976 met negen procent. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse socialisten, communisten en links-radicalen hebben besloten elkaar te steu nen bij de tweede ronde van de verkiezingen a.s. zondag. Na een vergadering die gisteravond rond zes uur was begonnen en drie uur later eindigde, werd officieel meegedeeld dat partijvoorzitters Francois Mitterrand (socialisten), Georges Mar chais (communisten) en Robert Fabre (links-radi calen) een gemeenschappelijke verklaring daartoe hadden ondertekend. Volgens ingelichte kringen zou Marchais op aandringen van Mitterrand hebben ingestemd met samenwerking bij de tweede ronde, in ruil waarvoor Mitterrand zou hebben toegegeven aan communistische eisen ten aanzien van een politiek akkoord. Bij de eerste ronde van afgelopen zondag hadden de drie linkse partijen tegen de voorspelling in een zo kleine voor sprong genomen op de centrum-rechts regeringscoalitie dat het niet zeker was dat zij de tweede ronde zouden kunnen winnen T en aldus de macht in Frankrijk te kunnen overnemen. Door zen kelderden. In politieke kringen in Parijs wees bij de tweede ronde samen te werken pogen zij de nipte men erop dat, terwijl zondag de linkse partijen overwinning in de eerste te vertalen in een zetelmeerderheid de meeste stemmen behaald hebben, de regerings- jn bet nieuwe parlement partijen volgende week zeer goed de meeste zetels In de verklanng legden de partijen vast dat zij bereid zijn kunnen veroveren. Maar, zo schreef het blad Le samen te regeren. Verder werden een aantal politieke intentie- Monde het zal niet gemakkelijk blijken met de verklaringen die reeds in het gemeenschappelijk program van ene helft van* het land tegen de andere te regeren, de drie waren opgenomen bekrachtigd. Een gedetailleerd politiek program zou na de tweede ronde worden uitgewerkt. Bij de samenstelling van een linkse regering zou men de bij de verkiezingen tot uitdrukking gekomen wil van de kiezer respecteren. Voor de verdeling van de ministersposten zou worden uitgegaan van een „gelijkheid van rechten en plich ten". „Geen stem mag verloren gaan voor links. Alles moet in het werk worden gesteld om rechts te verslaan", zo staat in het bijzonder in de verklaring. Eerste taak van een linkse regering zal zijn belangrijke sociale maatregelen te nemen om de levensomstandigheden van de arbeiders en hun gezinnen te verbeteren, zo onder andere door verhoging van het miniumloon tot 2.400 franc per maand en van de kinderbijslag. Verder zullen volgens de verklaring in de nieuwe zitting van het parlement allereerst wetsontwerpen worden ingediend voor de nationalisatie van het bank- en financieringswezen en bepaalde industriële bedrijfstakken alsmede voor belastingher vorming. toegekend, zal de stichting de juiste hoogte van de schadevergoeding vaststellen. Op grond van de vele beschikbare gegevens weer legt de stichting de ontkenningen van de gedaag den. De kalimijnen hebben thans de gelegenheid voor dupliek. Het zal daardoor nog enige tijd duren voordat de rechtbank in Rotterdam tot een uitspraak komt. BONN In de metaalindustrie van Baaden-Wartenberg zal om middernacht een nog onbekend aantal bedrijven plat gaan als gevolg van doelgerichte sta- kingsakties van de metaalvak bond. Het zwaartepunt zal in Stuttgart liggen, waar enkele belangrijke automobielfabrie ken en hun toeleveringsbedrij ven zijn gevestigd- Velen vre zen, dat het de grootste naoor logse stakingsgolf in de Bonds republiek zal worden. Een laatste poging om alsnog een akkoord te bereiken ten aanzien van een nieuwe metaal cao is gisteren in Frankfurt op niets uitgelopen. De onderhan delingsdelegaties zijn na drie dagen besprekingen onverrich- terzake uit elkaar gegaan. In Noordrijnwestfalen, waar het overgrote deel van de vakbond sleden eveneens voor staking heeft gestemd, neemt het be stuur van de metaalvakbond vandaag een beslissing over tijdstip .en omvang van eventue le stakingen. De werkgevers hebben aange kondigd het massale uitsluitin gen op de akties te reageren. In bovengenoemde deelstaten zijn circa 1,8 miljoen mensen in de metaal werkzaam. De voorzitter van de metaalvakbond, Loderer, verklaarde gisteren te betreuren dat de werkgevers niet verder dan een vier voor de komma wilden gaan. De bond wil min stens vijf a vijfeneenhalf pro cent loonsverhoging. De werk gevers vinden zelfs meer dan vier procent eigenlijk al onaan vaardbaar. Doodstraffen in Zaïre KINSJASA, (UPI) Een mili- taire aanklager in Kinsjasa heeft gisteren de doodstraf geëist tegen 28 Zaïrese soldaten en burgers die ervan zijn be schuldigd dat zij hebben samen gezworen tegen president Mo- boetoe Sese Seko met het doel hem te vervangen door een ver bannen leider van een in Brus sel gevestigde oppositiebewe ging. Soldaten van het Zwitserse leger hebben gisteren de hele dag gezocht naar over levenden in de sneeuw na de lawines die zondag bij Les Mosses een aantal skiërs hebben bedolven. Voor zover bekend worden vijf mensen vermist. DEN HAAG (ANP) Mgr Helder Camara, de r.k. buitenland te reizen. Ondanks een reactie van de aartsbisschop van Recife in Brazilië, bekend om aartsbisschop bewaarde het Vaticaan het stilzwij- rijn inzet voor meer rechtvaardigheid en eerlijker gen. Mgr Helder Camara vat dit stilzwijgen op als verdeling van de rijkdommen, mag van paus een bevestiging van het pauselijk besluit waarbij Paulus niet meer naar het buitenland reizen, hij zich neerlegt Kennelijk wil de paus niet dat zijn politiek op sociaal terrein en op het gebied van de mensen- Wellicht bestaat er verband tussen dit verbod en rechten door het optreden van mgr Helder Cama- de zeer omstreden theologie van de bevrijding die ra doorkruist wordt. in Zuid-Amerika gestalte kreeg. In oktober zal de De aartsbisschop heeft zelf melding gemaakt van CELAM, de raad van Latijns-Amerikaanse bis- dit verbod in brieven aan organisaties die hem schoppen, deze theologie bespreken. Het is zeker hadden uitgenodigd. In 1977 ontving hij via kardi- niet uitgesloten dat het reisverbod van de paus naai Lorscheider, de voorzitter van de Braziliaanse ten doel heeft de braziliaanse bisschoppen ervan bisschoppenconferentie, een - niet met redenen te weerhouden mgr Camara* naar de CELAM-con- omkleed - verzoek van de paus niet meer naar het ferentie af te vaardigen. (Van onze correspondent P. Tummers) TURIJN Met welk een verbetenheid de strijd tussen de stadsguerrilla „Rode Brigade" en de gerechtelijke autoriteiten in de Fiat-stad Turijn wordt uitgevochten, blijkt opnieuw uit de koel bloedige moord op de 53-jarige politiebeambte Rosario Bernardi. De moord had tot doel de berechting van 49 leden der Rode Brigade, de Italiaanse evenknie van de Duitse „Rote Armee Fraktion" maar zo mogelijk nog driester in haar optreden, voor de derde keer te verstoren. Ditmaal zijn de gerechtelijke autoriteiten echter niet van plan toe te geven aan de verlangens van de Rode Brigade. Zij willen de berechting haar gewone loep laten en dat is de reden, waarom nieuwe incidenten en moorden worden gevreesd. De barak in het kamp buiten de stad, waar de berechting plaats heeft, wordt bewaakt door 2000 officieren en scherpschutters. Al tweemaal eerder hebben de bondgenoten van de gevangen genomen Roda Brigadisten uitstel van berechting weten te forceren. In 1976 riep de thans 37-jarige leider der Rode Brigade, Renato Curcio, in de rechtszaal uit dat de enkele dagen eerder gepleegde moord op de openbare aanklager Francesco Coco in Genua het werk was geweest van Curcio's vrienden. De berechting werd daarop uitgesteld. In 1977, toen Curcio en de zijnen opnieuw terecht zouden staan, eiste de Rode Brigade de verant woordelijkheid voor de moord op Fulvio Croce, de 76-jarige voorzitter van de orde van advokaten in Turijn, omdat hij, tegen de wens van de Rode Brigade in, toch verdedigers voor de verdachten had aangewezen. Ook de plaatsvervangend chef- redakteur van het dagblad La Stampa, Carlo Casalegna, werd neergeschoten wegens zijn open lijke veroordeling van het optreden der Rode Brigadisten. Opnieuw werd de berechting uitgesteld. Intussen groeit in Turijn een sfeer van angst en paniek, waardoor het onmogelijk werd om voor de derde ronde van het proces burgers te vinden, die als juryleden het schuldig of onschuldig zouden moe ten uitspreken. De meesten van de 104 burgers, die aangezocht werden, meldden zich ziek. Ande ren zeiden, dat ze sinds kort verhuisd waren uit Turijn. Een jong meisje ontsprong de dans door inderhaast te trouwen. Weer anderen weigerden zonder enige reden op te geven en betaalden liever de boete, die hun dat opleverde. Toen eindelijk een aantal burgers bereid was gevonden om het erebaantje van jurylid te vervul len en de zitting kon worden heropend, moest deze binnen het kwartier weer worden afgebroken, omdat de drie toegewezen advokaten zich ziek hadden gemeld. Intussen is telefonisch een nieuwe anonieme be dreiging geuit tegen Adelaide Agtietta, secretares se van de kleine uiterst links radikale partij, omdat zij bereid is geweest om als jurylid op te treden. „Zij is de volgende die er aan gaat", aldus de anonieme bedreiging. Het proces is thans opnieuw uitgesteld. Joelend verdwenen de aan elkaar geketende Rode Brigade leden in de politie-auto's, die hen naar verschillen de zwaar bewaakte gevangenissen afvoerden. De meesten gingen naar de gloednieuwe gevangenis op het miniscule eilandje Asinara, even ten noord en van Sardinië. Deze gevangenis is speciaal ge bouwd om een herhaling te voorkomen van een bevrijdingsaktie zoals die in 1975 werd georgani seerd door Curcio's vrouw Margherita. De bevrij dingsaktie mislukte en Margherita werd doorzeefd door kogels uit de geweren van de politie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7