B 1 I A der wet Gerestaureerde Oranjebrug weer open voor verkeer Veel "groen" voor Alphen JKj| In „Roomburgh-haven werd de boot lang afgehouden maar Van Dijk koerste verder ,,Ik mag er toch wel gewoon naar kijken" Bonaventura kampioen school- basketbal Zuid- Holland AGNESSCHOLENGEMEENSCHAP VOERT ACTIE VOOR SPOEDIGE AANPAK HAARLEMMERTREKVAART Stad/regio LEIDSE COURANT DINSDAG 14 MAART 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Timmerman-laddermaker-botenverhuurder-havenbe- zitter K. van Dijk is een doordouwer. Hij heeft het nooit gemakkelijk gehad, daar aan die Roomburger- weg aan gene zijde van de Nieuwe Vaart ofwel het Rijn- en Schiekanaal. Toen z'n hebben en houden nog op Zoeterwouds grondgebied lag, meer dan tien jaar geleden, was het allemaal nog best te doen. Maar de gemeente Leiden heeft de pik op hem en hij heeft de pik op Leiden. „Ze hebben ons nooit gemogen. Wij waren te min, te gewone jongens. Mijn vader was een gewone jongen, brugwachter op de Wilhelmina- brug zeg maar. Ik ben ook een gewone jongen. Maar ik heb nu toch wat ik hebben wilde. Ondanks alle moeilijkhedën met bouwvergunningen en zo". K. van Dijk „boert" nu te land en op het water met z'n Watersport Roomburgh. Die „h" is bij Roomburg gevoegd, waarschijnlijk om het geheel enig adeldom te verlenen. Maar het is ook de „h" van haven: plaats biedend aan tachtig bootjes. Niet te groot, want dat laat de gammele brug in de Roomburgerweg met z'n doorvaarthoogte van 1.68 meter niet toe. In '40 begon Van Dijk op z'n 21ste met een ladderbedrijf ter plaatse. „Ik bleef de bezetter uit handen, want ik was anti-Duits, maar m'n ladders redden het wel. We doen trouwens nog veel in ladders, we hebben een naam in ladders opgebouwd. Vijftien jaar geleden kwamen de boten erbij, verhuur van kano's en roeiboten. Het bedrijf werd oud ei\ slecht, ik zocht naar nieuw terrein, datin '72 werd gekocht. Je zag alleen maar ouwe broeikassen, vijf jaar eden. Er kwamen moeilijkheden met bouwvergunningen, maar april '74 werd de eerste nieuwe hal geopend, de showroom, een plaatje, voor de verkoop van boten. In '76 kreeg ik grond erbij waar nu de haven is gegraven en de winterberging (voor 120 boten, helemaal hardstikke vol nu) staat. Weer problemen, tot GS, aan toe". Die winterstalling staat in de zomer leeg. Opnieuw een kopzorg van Van Dijk, die dan desnoods een tafeltennisvereniging wil herbergen in die hal van 1200 m2. Boten en ladders en een parkeerruimte voor bijna 50 auto's van vaste gasten. Van Dijks zoals u weet. Ik hoor toekomstmuziek, zeker als je nagaat dat je loon, van 23 jaar, heeft het reparatiedeel voor z'n rekening uit een kippehok-achtige toestand in een modem bedrijf terecht (enomen en hij bedient de aecessoiresafdehng, ankertjes, touw en bent gekomen. We zijn nu zo goed als klaar en ik hoop dat nu dergelijke. De ligging van Watersport Roomburgh is voortreffelijk, de bonjer voorbij is. Dat „de boot afhouden" door Leiden moet aan de rand van de stad vindt Van Dijk. „Voor een groot deel maar eens afgelopen zijn. Te wensen over blijft er altijd wel al fceb ik zelf een meuwbednjf uit de grond gestampt. De belangstel- is het maar die gammele wallekant bij de toegang tot de nieuwe lug ervoor is behoorlijk, tegenwoordig groeit de waterrecreatie, haven. Die blijft maar afkalven; de gemeente zou komen maar ik heb nog niemand gezien". Van Dijk blijft het hoofd in de wind gooien; de zaak heeft hem zweetdruppeltjes genoeg gekost. Hij heeft nu 6000 m2 grond en water en daar moet je wel iets mee kunnen doen, als je rechtlijnig doorredeneert en zolang er geen mensen zijn die moeilijk blijven doen. VISSER RAAPTE GEEN EIEREN LEIDEN Een Warmondse sportvisser werd gisteren op het kantongerecht ten laste ge legd dat hij naast het werken met zijn fuiken in een weiland in een polder zich ook had ver grepen aan kievietseieren. De Warmondse waterpoli tie had immers door een verrekijker kunnen constateren dat ver dachte toet een stok bezig was het weiland te betasten en dat doe je alleen als je illegaal op zoek bent naar eieren, aldus de waterpolitie. De visser was het met deze le zing niet eens. „Ik had daar fuiken uitgezet in dat weiland en met die stok deed ik niets anders dan ze in het water du wen", aldus verdachte. Rechter De Koning wees hem gelijk op zijn verklaring toentertijd tegen over de politie; „Ik wou zien hoeveel eieren er lagen, ik was gewoon nieuwsgierig. Ik wou ze niet oprapen", aldus stond geci teerd in het proces-verbaal dat rechter De Koning inkeek. Ver dachte moest toegeven dat hij bij het beduwen der fuiken in derdaad wel een oog op wat eieren had laten vallen, „maar ach, ik ben natuurliefhebber en het is toch zeker niet verboden om naar eieren te kijken als je door een weiland loopt". Rech ter De Koning meende dat de waterpolitie wel degelijk in staat zou moeten zijn om door een verrekijker waar te nemen of iemand zich met fuikver- schuiverij hetzij met het zich vergrijpen aan andermans be schermde eieren bezighoudt en liet de zaak aanhouden omdat de waterpolitie dat zelf te kun nen laten zeggen, hetgeen dan gaat gebeuren in april als de zaak weer voorkomt. Een wat gedrongen Sassenhei- mer werd op het kantongerecht verweten enige tijd geleden op de Koningin Wilhelmina Boule vard in Noordwijk met zijn auto een verkeersbord aan het oog van de overige weggebruikers te hebben onttrokken. Verdachte zou deze handeling hebben ver richt met de Mini 1000 van zijn moeder, die hij daartoe even had geleend. „Ik beschouw mij zelf maar als gedeeltelijk schul dig", was de reactie van de Sas- senheimer, als student rechten te Leiden in dit soort zaken bepaald niet op zijn achterhoofd gevallen. „Ik zou met mijn Mini een „Verboden in te rijden"- bord aan het oog hebben ont trokken, maar er stond een gro te bestelauto vlakbij die ook voor het bord gestaan moet heb ben, en die heeft geen bon ge kregen. Bovendien was er net een bloemencorso die dag en de zaak was helemaal afgezet met dranghekken, hetgeen het ge heel niet overzichtelijker maakt", redeneerde de Sassen- heimer. Hij kreeg daarin de offi cier van justitie, mr. Van Veen mee want die had al die tijd zitten piekeren hoe je met een Mini een verkeersbord aan het oog kunt onttrekken beseffend dat dit vervoermiddel nauwe lijks boven de stoeprand uit komt Hij eiste niettemin een boete van 15 gulden, omdat de Sassenheimer naar zijn mening toch wel op de verkeerstekens had kunnen letten alvorens zijn auto neer te zetten. Rechter De Koning ging dat zelfs te ver en vonniste vrijspraak. LEIDEN Met het doorknippen van twee oranje linten werd gistermiddag „De Oran- jtbrug" tegenover Het Huis op de Waard gebruik gesteld. Mevrouw V. J. l'Ecluse mocht als eerste bewoonster van het bejaar denhuis midden op het schitterend opge bouwde bruggetje de hand drukken van de wethouder voor stadsvernieuwing, C. Waal. De Oranjebrug is de eerste van nog twee gelijksoortige bouwsels die over niet al te lange tijd de walkanten van de Oranje gracht zullen verbinden, te weten de Wijn- brug en de Meckelenburgbrug. 'Het bruggetje, dat oorspronkelijk in 1885 werd gebouwd, was zo krakkemikkig gewor den, dat een totale vernieuwing wel op zijn plaats was. Tweeënhalve ton is er voor dit karwei uitgetrokken, maar voor dit bedrag heeft de dienst gemeentewerken die speciaal belast is met het bruggenwerk in Leiden, er een „monument" in oude vorm mee herscha pen. Een schitterend staaltje van vakman schap waar de heer Waal bijzonder over te spreken was. In Leiden zijn minstens 150 bruggen, waarvan er tientallen beslist toe zijn aan een grondige opknapbeurt. De ge meente is hier hard mee bezig en bepleit het grootscheepse bruggenherstel tot aan de diverse ministeries in Den Haag toe. Er is veel geld nodig voor dit omvangrijke werk flees L.C. van afgelopen zaterdag inzake de restauratie van de Korenbrug). De bewoners van het Huis op "de Waard waren er erg mee in hun schik, dat zij nu niet langer meer hoeven om te lopen, maar thans een regelrechte oversteek hebben naar de andere kant van de Nieuwe Rijn en Oranjegracht. De vele werkzaamheden in het gebied Herengracht/Zijlsingel hebben nog wel eens gezorgd voor verkeersomlei- dingen, maar daar heeft men nu geen last meer van. Wethouder Waal prees aannemer Beljon uit Voorburg voor het snelle en vakkundige werk, dat hij geleverd heeft. Ir. Barendrecht, hoofd van brug- en waterwerken, bracht het bruggetje onder in de klasse 45: een brug dus, waar een tank overheen kan rijden", zo zei de gemeentedeskundige. IR. BUYSERT: "PvdA misleidt" NOORDWIJK - Ir. Buy- sert, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Hol land voor het CDA, heeft tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Noordwijk de Partij van de Arbeid ervan beschuldigd een oneigenlijke verkiezings campagne te voeren. Buy- sert stelde dat het voeren van een foto van oud-mi- nister-president Den Uyl tussen de talloze afbeel dingen van de PvdA-lijst- trekkers voor de verkie zingen van de Provinciale Staten van 29 maart, ui terst misleidend is. „Maar ja, de PvdA-campagne is klaarblijkelijk geschoeid op Amerikaanse leest," besloot Buysert zijn kri tiek. ALPHEN AAN DEN RUN In het kader van de "Nationale Boomfeestdag" zullen morgen in Alphen aan den Rijn, enkele duizenden struiken, heesters en bomen geplant worden. De "eerste spade" zal omstreeks negen uur 's morgens door leden van het college van b. en w. op vier verschillende plaatsen in de gemeente in de grond worden gestoken. Daarna zullen 659 leerlingen, afkomstig uit de vijfde en zesde klas van 25 lagere scholen, het karwei verder afmaken. Als plantplaatsen zijn aangewezen: de Magazijnweg (wethouder Donker) op het industrieterrein in West, in Ridderveld II (wethou der van Leeuwen) op het terrein van de basisschool "De Hobbit- steê"; het sportveldencomplex "De Bijlen" (wethouder Goedhart) en in Zwammerdam (burgemeester Gallas) eveneens op het sport veldencomplex. Het planten zal geschieden onder het toeziend oog van de afdeling "Groen en Recreatieve voorzieningen" van de gemeente. Het is voor het eerst sinds 1973 dat Alphen weer aan de "boomfeestdag" deelneemt. De leerlingen, die net als de scholen een tastbare herinnering zullen overhouden aan het planten, kunnen ook nog deelnemen aan de landelijke affichewedstrijd. Het meest geschikte ontwerp wordt dein volgend jaar als landelijke affiche gebruikt voor de dan te organise ren plantdag. - De ontwerpen moeten voor 1 mei a.s. worden gezonden aan: Landelijk Comité Nationale Boomfeestdag, Postbus 20020, Utrecht. LEIDEN „Het is nu al de vierde keer dat het gesprek tussen Gedeputeerde Staten en de be trokken gemeenten over de verbetering van de verkeersveiligheid op de Haarlemmertrekvaart uitgesteld wordt. Het lijkt wel of ze helemaal geen zin hebben om de situatie te veranderen", aldus de heer E. van der Laar, conrector van de Agnesscholengemeenschap aan de Eymer- spoelstraat. Samen met de schooldecaan, de heer A. Kohlbeck, heeft hij een actiecomité opgericht om vaart te zetten achter de oplossing van de verkeersproblemen van de Haarlemmertrek vaart, in de volksmond Leidse Vaart geheten. Het is niet toevallig dat het juist twee leraren zijn die dit comité hebben opgericht Schoolgaande kinderen lopen namelijk het meeste gevaar op deze weg. „Er gaan per dag honderden kinderen over deze weg naar school, op de fiets of op de brommer. En de weg is net breed genoeg om twee auto's elkaar te laten passeren, er is geen fietspad en aan beide kanten van de weg is water. Dit is veel te gevaarlijk voor de schoolgaande jeugd", aldus de beide heren. Deze problemen bestaan al jaren Het actiecomité is echter opgericht omdat de leraren geloven Gedeputeerde Gedeputererde Staten en betrokken gemeenten een duwtje in de rug nodig hebben. „De gemeenten doen niets. De weg is niet opgenomen in het provinciale fietspa denplan en van onderhoud valt ook mets te merken. De weg loopt nu zelfs 10 centimeter naar beneden af. Dus er bestaat ook nog de mogelijk heid dat de fietsers het water in glijden bij gladheid. De druppel die de emmer deed overlo pen was het ongeluk op deze weg afgelopen vrijdag, waarbij twee fietsers in het water terecht kwamen. De eerste stap van de twee leraren is het verstu ren van een telegram aan Gedeputeerde Staten. Hierin dringen zij aan op een spoedige bemidde ling tussen de betrokken gemeenten om tot een goede oplossing te komen. Het telegram is ge stuurd namens de directeuren en rectoren van de negen in het Houtkwartier gevestigde scholea Zij hopen dat dit voldoende zal zijn om Gedeputeerde Staten op de ernst van de problemen te wijzen. Mocht dit niet helpen dan zal het comité zich beraden over verdere stappen. .Misschien dat we dan de ouders van de leerlingen erin kunnen betrekkea We hebben namelijk al veel contact met hen over deze zaak". Definitieve oplossingen geeft het comité niet in zijn telegram. Hiervoor acht het comité zich niet deskundig genoeg. „Er zitten bij de gemeenten genoeg mensen die een bevredigende oplossing voor alle betrokken par tijen kunnen bedenken, als ze zich maar met deze zaak bezig houden en dat willen we nu bereiken", aldus de beide leraren. Donderdag 16 maart 1978 - 20.00 uur Avifauna Statenvarkiezingbelangriikardanudankl Sprekers; RUUD LUBBERS N. BUYSERT ,Ged Staten) N.W.D.BRINK WADDINX VEEN/LEIDEN Het team van de scho lengemeenschap Bonaven- tura-Kijckenborg heeft voor de zevende achtereen volgende maal beslag ge legd op het kampioenschap schoolbasketbal van Zuid- Holland. Na een eerste plaats in de poule te hebben bereikt en via een duidelijke winst op scholengemeenschap Oud- Beijerland in de kruisfina le, kwam Bonaventura in de finale tegenover de alou de rivaal, scholengemeen schap Hugo de Groot uit Rotterdam uit. Tussen bei de teams, voornamelijk be staande uit spelers van Lu- ba en Musette, ontspon zich een felle strijd. Reeds na drie minuten vluchtte coach Kallenberg in een ti me-out om zijn verdediging aan te passen aan het spel van international Jelle Es- veld. Toen Ton Kallenberg kwistig met gave passes ging strooien en Jef Men- tink van elke afstand raak schoot, kregen de Rotter dammers het erg moeilijk. Lodewijk Devilee tenslotte was steeds op de juiste plaats in de aanval om het karwei af te maken. Het meisjesteam van Bona ventura moest genoegen nemen met een vierde plaats. Het voornamelijk uit Parkermeisjes bestaan de team had slechts de be schikking over vijf speel sters. Het team moest in de kruisfinales al het onder spit delven. Van der Meij lijsttrekker reformatorische combinatie Wan een onzer verslaggevers) LEIDEN De heer H. H. van ^er Meij, zittend raadslid voor w combinatie SGP/GPV en lid van het Gereformeerd Politiek crbond is de lijsttrekker van c® nieuwe combinatie van Partij (SGP), GPV en RPF, de Reformatorische Politieke Fe deratie, voortgekomen uit CHU en ARP na de totstandkoming van het CDA. Tweede op de lijst van SGP/GP- V/RFP is het voormalig raadslid Hij wordt gevolgd door een tweede SGP-er A. P. Hakken berg. Nummer 4 op de gecombi neerde lijst voor de gemeente raadsverkiezingen van mei aan staande is de heer J. Boelema, lid van de RPF lijst ziet er als volgt uit: 5. J. Flach (GPV), 6. L. Hoogstraten (SGP), 7. C.W. Kistemaker (RPF), 8. L. Wielhouwer (GPV), 9. J. G. Boudewijk (SGP). 10. P. M. Sjardijn (RPF), 11. J. L. van der Wei j (GPV)M2. J. Robbers Mevrouw 'Ecluse knipt het oranje lint door-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5