wordt autoluw Lenigen parkeemood kost jaarlijks 11,6 miljoen gulden m SIHsbSH MEER PARKEERGARAGES Functie m De Breestraat krijgt in ieder geval tussen de Koornbrugsteeg en de Korevaarstraat eenrichtingverkeer. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met uitzondering van enkele hoofd verbindingen wordt de Leidse binnenstad auto- luw gemaakt. Als hoofdroutes zijn aangewezen de Hoge Rijndijk en Lammenschansweg (die aanslui ten op de cityring: Hooigracht/Langegracht), het Noordeinde-Haagweg (aansluitend op de Bree- straat-Kort Rapenburg) en de Kooilaan-Schutters- veld (aansluitend op de singels). De functie van de Breestraat en de Marktenroute staan voorals nog ter discussie, waarbij het streven naar een oitbreiding van het voetgangergebied in deze omgeving een zwaartepunt is. Voor het overige al de Leidse binnenstad in de toekomst een utoluw karakter kunnen krijgen. Dat zijn de voornaamste conclusies van het ver keerscirculatieplan (VCP) dat gisteren is gepubli ceerd. Het gaat hier om een concept-plan dat door een Amersfoorts verkeersbureau voor de gemeen te is opgesteld en dat de komende twee maanden ter discussie zal staan binnen en buiten het stad huis. Op basis van het concept zal in juni door de gemeenteraad een oordeel moeten worden ge veld over de verkeerstoekomst van de stad Leiden. Ondanks het feit dat het verkeerscirculatieplan de mogelijkheid opent de binnenstad rijkelijk te yoor- zien van autoluwe gebieden betekent de invoering van het VCP vooralsnog niet dat de hele stad met uitzondering van de hoofdroutes verboden gebied Wordt voor auto's. Het plan gaat er van uit een beperkte hoeveelheid doorgaand verkeer in de binnenstad toe te laten, hoewel dit verkeer wel met de nodige obstakels rekening zal moeten houden. Op grond van het VCP kan wel in de toekomst het aantal hindernissen voor auto's Iwoonerven, paaltjes, inrijverboden) aanzienlijk .worden uitgebreid voor alle straten die niet als aanloop-, hoofd-, of verdeelroute zijn bestempeld. Ten behoeve van het bedrijfsleven zal een zoge naamd overslagcentrum moeten worden gescha pen, waar de grote vrachtwagens die de binnen stad niet meer door mogen, hun goederen kunnen overladen in kleinere, die wel de binnenstadsbe- drijven kunnen bevoorraden. Waar dit overslag centrum gesticht zou moeten worden wordt niet in het plan gesteld. Veel fietswegen In tegenstelling tot de auto die aan een beperkt aantal wegen gebonden wordt biedt het VCP voor Leiden aan de fietser en voetganger ongekende mogelijkheden. Er zijn maar weinig stegen en sloppen waar zij niet mogen komen. Om het fijnmazig wegennet voor dit langzaam verkeer te optimaliseren zullen in de toekomst zelfs nog extra voorzieningen worden geschapen, waaronder het aanleggen van de Waaghoofdbrug tussen Aal markt en Stille Mare nabij de Waag, een brug bij de Beschuitsteeg over de Nieuwe Rijn voor voet gangers en een brug over de Oude Rijn ter hoogte van de Dullebakkersteeg eveneens voor voetgan gers. Voor fietsers zal de aanleg van de Churchill- brug en de Admiraalsbrug (een verbinding tussen het industrieterrein De Waard en het Utrechts Jaagpad achter de Hoge Rijndijk alleen voor "fietsers en voetgangers) een verbetering beteke nen. Voorts voorziet het plan in een fietspad over het spoorwegemplacement bij de Haagweg en een pad naar het industrieterrein de Grote Polder vanaf de Kanaalweg. Het aantal stallingsruimten in de binnenstad wordt drastisch uitgebreid. Nieuwe buslijn Ook het openbaar vervoer gaat in Leiden na de invoering van het VCP anders rijden. De oude ringlijn (NZH 14 en 13) zal worden opgeheven. De interesse voor deze buslijn is de laatste tijd zoda nig verminderd dat voortzetting niet meer moge lijk is. In de plaats van deze lijn komt een nieuwe verbinding onder het lijnnummer 17. Deze zal gaan lopen van de Merenwijk via de Kooi, Noord, Langegracht en 2e Binnenvestgracht naar het Station en vervolgens weer via de Valkbrug, Bees tenmarkt, Noordeinde naar de Witte Singel (het toekomstige complex van de universiteit) en van daar via de Telderskade verder naar Zuid-West. Enkele buslijnen die nu nog via de Breestraat lopen en die Leiderdorp als eindbestemming heb ben zullen dan langs het stadskantoor aan de Langegracht gaan. Breestraat De toekomst van de Breestraat en de parallel daaraan lopende Marktenroute is vooralsnog niet helemaal duidelijk. In het concept-verkeerscircula tieplan worden daarvoor enkele varianten gesug gereerd. Verwacht mag worden dat eerst eens zal worden bezien wat de ervaringen zijn met het geheel afsluiten van de Marktenroute waarbij al het verkeer in twee richtingen over de Breestraat moet worden geleid. Deze situatie zal zich noodge dwongen de eerstkomende twee jaar al voordoen omdat de gemeente volgende maand de werkzaam heden aan de Marktenroute (aanleg van riolerin gen en herstel van kademuren) hoopt te beginnen. Na deze twee jaar zal dan als tweede fase worden bezien of het aanbeveling verdient het busverkeer uit de circulatie op de Breestraat te nemen en via de Marktenroute af te wikkelen. Het voordeel hiervan is dat de bus zijn loop redelijk vlot kan afwerken, terwijl er op de Markten toch nog sprake is van een semi-voetgangersgebied doordat de auto's over de Breestraat rijden. Bovendien zou er een optimaal geconcentreerde halteplaats kun nen worden gevormd in het hart van de stad aan de achterzijde van het stadhuis. Als derde mogelijkheid wordt dan nog genoemd het afkappen van het doorgaand verkeer in de Breestraat. De auto zou dan niet verder kunnen komen dan de Koombrugsteeg en van daar via de Marktenroute weer naar het Kort Rapenburg worden geleid. In feite is dit de situatie die de gemeente vorig jaar had willen doorvoeren en waar het LCC via een beroep op de Kroon toen een stokje voor heeft gestoken. Of deze derde fase ook werkelijk zal worden doorgevoerd lijkt niet zo waarschijnlijk gezien de beperkte mate waarin het autoverkeer op de Breestraat ook werkelijk doorgaand verkeer is. Het heeft er vooralsnog alle schijn van dat men ten stadhuize meer nadruk legt op het conflictvrij afwikkelen van het busver keer, waarbij toch een autoluw of autovrij gebied op de Marktenroute kan worden gerealiseerd. Noordeinde Het Noordeinde, dat wordt aangeduid als een van de hoofdroutes waarlangs het verkeer de binnen stad kan bereiken, zal eenrichtingverkeer stad-in krijgen. Al het autoverkeer stad-uit zal na de doorvoering van het VCP via het Galgewater afgewikkeld gaan worden. Achter de Zeevaart school zal dan een aansluiting op het Noordeinde worden gemaakt. Deze oplossing zou de veiligheid van vooral het langzame verkeer op het Noord einde, dat nu dagelijks meer in de verdrukking komt, bevorderen. f In de andere hoek van de binnenstad zal de verkeersafwikkeling uit noordelijke richting ook verbeterd moeten worden. Het gaat hier om de aansluiting op de cityring, die als hoofdroute blijft bestaan, vanuit de stadsdelen Noord, De Kooi en Merenwijk-Oost. Als hpofdaanvoerroute hiervoor dient de Kooilaan, maar de aansluiting op de cityring is hier voor verandering vatbaar. De keuze is tussen een afwikkeling via de singels en de ir. Driessenstraat en een aanpassing (verbre ding) van de Herenpoortsbrug aan het einde van de Langegracht. Eventueel zou hier ook een twee de brugverbinding gemaakt kunnen worden om een aansluiting op de cityring te bewerkstelligen. Deze oplossing betekent een minder grote belas ting van de Zijlsingel die (zeker in de spitsuren) toch al overbelast is. Passie-concert De stichting Orgelfonds Hartebrugkerk organiseert op zon dag 19 maart een passie<oncert. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan deze stichting voor restauratie van bet kerkorgel. Het concert begint om drie uur 's mid dags en de dirigent is Feike Asma. Natuurlijk is bet concert in de Hartebrugkerk. Hitchcock In de serie oude Alfred Hitchcock-films die in het Leids Vrijetijdscentrum gedraaid worden, is donderdag 16 maart „Suspicion" aan de beurt. Dit is dan de laatste in de serie. Deze film dateert uit 1941 en in de hoofdrollen spelen Gary Grant en Joan Fontaine. Het verhaal gaat over een arme jongen die het geluk heeft met een rijke dame te trouwen. Hiermee is hij echter nog niet tevreden. Hij wil wel het geld maar niet de vrouw. Dus probeert hij haar op een slimme manier uit de weg te ruimen. De voorstelling begint om negen uur 's avonds en de toegangsprijs bedraagt f 4.—. Paasvoettocht Voor de zesde achtereenvolgende keer organiseert de regio nale hervormde jeugdraad samen met bet jongerenpastoraat Wassenaar/Voorschoten een paasvoettocht. Behalve gelopen wordt er op deze tocht ook gesproken. Onder het thema „geloot jij er nog in" zullen de deelnemende jongeren hun gevoelens van onvrede en pessimisme over de werkloosheid, de neutronenbom en de milieuverontreiniging kunnen uiten. Deze gevoelens zijn volgens de organisatoren in ruime mate aanwezig. Ook worden er gedichten voorgedragen. De voet tocht wordt gehouden op 25 maart en begint om twee uur 's middags. Er wordt langs het Wassenaarse strand gelopen over een afstand van ongeveer 18 kilometer. Het vertrek punt is in het dorpscentrum van Wassenaar, Schoolstraat 6. Deelnemers moeten f4.— betalen. Moraal Het dispuut „Sint Thomas van Aquino" houdt ter gelegenheid van het Aristotelesjaar een lezing over deze oude Griekse wijsgeer. Professor dr. L. Elders behandelt in deze lezing „de criteria van de morele daad volgens Aristoteles". De grote vraag in deze lezing is of er objectieve normen voor het morele handelen te vinden zijn. De lezing wordt gegeven in de Juffermansstraat 78 te Oegstgeest op 16 maart en begint om acht uur 's avonds. Matthaus Passion De Christelijke Oratoriumvereniging „Ex Animo" voert op dinsdag 21 maart in de Leidse Stadsgehoorzaal de Matthkus Passion uit. Medewerking wordt verleend door Karin Ostar, sopraan, Marianne Dieleman, alt, Chris van Woerkom en Henk Meijer, tenoren, Cor Niessen en Meinard Kraak, bassen, Ben de Ligt, Viola da Gamba, Ada van der Bent, clavecimbel en Joop Brons aan het orgel. Verder wordt het Gemengd Koor en Jongenskoor van „Ex Animo". Herman de Wolff beeft de leiding over het muzikale gebeuren. Het is tevens de laatste keer dat Herman de Wolft „Ex Animo" dirigeert. Na afloop bestaat gelegenheid om afscheid van de beer de Wolff te nemen. Afscheid Mr. N. Hofstee, secretaris van de Leidse Universiteit, zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de universiteit verlaten. Hij doet dit met een afscheidsreceptie, die maandag 29 mei om vier uur 's middags in de universiteit plaatsvindt. Hij verlaat de universiteit met ingang van 1 juni. Het Joods Nationaal Fonds heeft plannen om te komen tot een nederzetting in de Negevwoestijn. Deze plannen zullen met Nederlandse steun ten uitvoer moeten worden gebracht. Daarover houdt een projectleider van het Joods Nationaal Fonds, de heer E. Scharf, op 21 maart een lezing in het Hooglandse Huys aan de Moriaansteeg 3. De lezing wordt opgeluisterd met films en dia's over de plannen voor de nederzetting en de ontginning en bebossing van Israël in t algemeen. De avond begint om 20.00 uur. DINSDAG 14 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN - Het effectief bestrijden van de par keemood in de Leidse binnenstad dreigt abso luut onbetaalbaar te worden. In het gisteren voor publicatie vrijgege ven verkeerscirculatie plan voor de Leidse bin nenstad wordt het jaar lijks terugkerend exploi tatieverlies op 11,6 mil joen gulden geschat (prij speil 1977), waarbij ervan uitgegaan wordt dat in Leiden voldoende par- keercapaciteit aanwezig is tot 1985. Volgens ge meentelijke prognoses zal de behoefte aan par keerplaatsen in de Leidse binnenstad die zich nu al kenmerkt door een dage lijks terugkerende chaos, nog met 32% toenemen. De totale vraag zal in 1985 maximaal 8090 be dragen hetgeen betekent dat de komende deko- mende jaren 3400 par keerplaatsen bij zouden moeten komen. Het herstellen van de woonfunc tie in de binnenstad blijkt de belangrijkste oorzaak te zijn achter de stijgende parkeerbe- hoefte. Zou de woonfunctie in de binnenstad op zijn huidige niveau worden gehandhaafd dan zouden in 1985 850 plaatsen minder nodig zijn. Het vinden van een parkeerplaats voor bin nenstadsbewoners blijkt boven dien het moeilijkst en het duurst te zijn. Dat komt vooral omdat ter bevordering van de leefbaar heid in de bmnenstadswijken deze eigenlijk parkeervrij ge maakt zouden moeten worden. Daartoe is op diverse plaatsen in de binnenstad een stallings garage speciaal voor binnen stadsbewoners noodzakelijk, omdat het ondoenlijk is ook de binnenstadsbewoners het uurta rief van 1 gulden of 1,50 gulden te laten betalen is zo'n garage zeer moeilijk exploitabel te krij gen: hij zal altijd met enorme verliezen draaien. Er mag dan ook worden verwacht dat zon der het bijspringen van de rijks overheid het parkeervraagstuk in de Leidse binnenstad niet zal worden opgelost, zo liet wethou der mr. C. Waal (verkeer) giste ren bij de presentatie van het verkeerscurculatieplan door schemeren. Het is trouwens nog maar de vraag of de gemeente wel zal kiezen voor het totaal oplossen van de parkeerchaos in de Leidse binnenstad. Het ver keerscirculatieplan laat een aantal varianten zien die liggen tussen niets doen en het totaal oplossen van het vraagstuk. Zo is bijvoorbeeld een keuze moge lijk voor het uitbreiden van het aantal plaatsen tot aan de vraag van binnenstadsbewo ners kan worden voldaan. Daarbij moeten er 800 parkeer plaatsen in de binnenstad bij komen, omdat de binnenstads bewoners in 1985 5500 parkeer plaatsen zullen innemen. Deze oplossing stelt de gemeen te echter weer voor nieuwe pro blemen. Op koopavonden en de zaterdag zijn namelijk enorme pieken in de parkeerbehoefte in de binnenstad te zien. Dan zijn immers de bewoners thuis en wordt de binnenstad nog eens bevolkt door tal van winkelende en werkende bezoekers die ook hun auto meenemen. Er ont staat dan hoe dan ook weer een parkeerchaos (de totale vraag op deze tijdstippen is immers 8100), waarvan met name de binnenstadsbewoners (ondanks hun parkeerontheffing) de dupe kunnen worden omdat ze de wijk naar andere verder afgele gen parkeergelegenheid moeten nemen. Ook de variant waarbij de capaciteit wordt afgestemd op de vraag op een werkdag Het pakhuis aan de Van der Werffstraat. naast de studentenflat „Pelikaanhof", dat zal worden gesloopt ten behoeve van de bouw van een parkeergarage. Wil het parkeervraagstuk echt worden opgelost dan zal de ge meente in dit parkeerdilemma moeten kiezen voor de duurste en meest radikale oplossing: het scheppen van 8100 parkeer plaatsen. Daarbij zal aldus het VCP de afstand van de stallingsruimte tot het kernwin- kelapparaat ook voor de klan ten aanvaardbaar kunnen zijn. Om dit doel te bereiken is de bouw van een fiks aantal par keer- en stallingsgarages in de binnenstad noodzakelijk. Het VCP suggereert hiervoor 8 plaatsen: het ir. Driessenplein (dat zou kunnen worden uitge breid van 200 plaatsen tot 640 in drie verdiepingen met een parkeerdak), de Garenmarkt (een uitbreiding van 113 tot 330 'plaatsen) de Kaasmarkt (van 120 naar 320 plaatsen) en een aantal nieuwe voorzieningen in drie bouwlagen met een par keerdak op de plaats van het Sanderscomplex aan het Leven daal (350 auto's), het Krantz- complex aan de Langegracht (1070 auto's) het complex van de firma De Nobel aan de Moriaan- steeg (280 plaatsen), het com plex aan de Van der Werf straat achter de studentenflat aan de Pelikaanstraat (560 plaatsen) en de plaats van de huidige brand weerkazerne aan de Langebrug die plaats zou bieden aan 300 auto's. De laatste drie garages zouden geheel of voor een be langrijk deel louter bestemd moeten worden voor bewoners van de bmnenstadswijken Mare- dorp, de Camp- en de Pieters- en Academiewijk, waar met na me in de toekomst een groot tekort dreigt aan stallingsruimte voor bewoners. Bij het kiezen voor een variant waarbij de parkeemood niet ge heel wordt opgelost geeft het VCP in overweging op de pieku ren (koopavond en zaterdag) een zeer frequente busdienst te laten rijden tussen de binnen stad en de Groenoordhallen die beschikken over een groot par keerterrein, waarop de binnen stadsbezoeker dan zijn auto zou moeten stallen. Het warenhuis Vroom en Dreesmahn heeft in Leiden onlangs de haalbaarheid van zo'n verbinding onderzocht, maar is tot de conclusie geko men dat het voor haar niet haal baar was. Voor welke oplossing de ge meente ook gaat kiezen, wethou der Waal liet er gisteren geen misverstand over bestaan dat wat hem betreft de gemeente een duidelijke taak heeft in het beheren en beheersen van het parkeren in de binnenstad. De wethouder verklaarde zich be reid om samen met de Stichtich- ting Leidse Binnenstad, waarin het bedrijfsleven is georgani seerd een parkeerstichting in het leven te roepen die zich met de exploitatie van de parkeerga rages zou moeten bezighouden en het parkeerbeleid verder ge stalte zou moeten geven. Met de Stichting Leidse Binnenstad is de gemeente al geruime tijd in overleg om tot een oplossing van het nijpende parkeervraag stuk in Leiden te komen. Geen combinatie Een combinatie van een par keergarage met woningbouw wordt door de gemeente niet voorgestaan. Alle gesuggereerde LEIDEN Geboren: Leendert, zn v P. M. Oudshoorn en J. C. Haasnoot. Joop Willem Rento, zn v J. M. Meiz en C. A. S. Oortjes lbo Jan, zn v P Bosma en R. Steenstra. Arie, zn v W. G. Klok en C. A. Kruijt. Stella Rosalinde, dr v H. P. G. Klein Sprokkelhorst en A. A. Boots Leontien. dr v L G. J. Karstens en J. T. T Kriek. Bastiaan, zn v O. Miggels en J Nagtegaal. Margit Christi na dr v H. A. Eggel en C, M. Heinig. Comelis zn v C. van Es en C. Rietdijk. Willemine Arendinne, dr v L. van der Plas en J. D. Hus. Michael zn v A. Boezaard en P Ouwehand Michael Daniël, zn v P. G. Belt en E. Y de Looij. Helena Christina, dr v P. van Velzen en D. Ouwehand. Ondertrouwd: B. B. Rodenburg en M van Vliet. J. H Petiet en J. Honsbeek J M. van Dijk en C N. M. Pelgrim. R Okx en M. M. van Leeuwen. J. Carton en P. J. P. E. van Rijn. B. G. Eldermans en R. Riedmger. J. B. Tabak en G. Pott. S. W. M. Groen en E. H. C. M. Smit. B. C. Vinten en M. Tolsma. M. F. M. Wijers en M. H. C. Blauwkuip. B. W. G. P. Meijs en M. L. G. Bettinger. A Eikelenboom en ft. C. A. Bakker. L. F. Bentveld en E. M. Verhoeven. H. E. J. Berchenkamp en C. J. M. van Leeuwen. W. Mansveld en J M van der Fluit. J. Voskuilen en H. P. Hemelrijk. R. Beek en P Koome K Duijverman en B Gommans R H. Hornes en M. L. C. Peters. R G. M. Droste en C. Pijnakker H. J. M. Gronheid en E. F. Hartog. A. H. te Winkel en M. Brakhoven. A. A. M Winckens en C. Vogelenzang. G. Heijnekamp en M. Dubbelaar. Gehuwd: P A. van Munsteren en L Zandvliet. J. H. M. Weijers en S. Kokke- dee. L. Jonker en M. T B. de Rijk. gafages zijn bovengronds (on dergronds zou twee tot driemaal zo duur worden). Als daar nog een woonlaag bovenop zou ko men wordt de exploitatie van het hele complex wellicht aan trekkelijker, maar het gebouw t neemt voor de historische bin- nenstad een te grote hoogte aan. Bovendien zou er in de garage dan weer stallingsruimte voor de bewoners van het complex erboven nodig zijn, zodat de to taal-capaciteit vermindert En elke vermindering betekent een handhaving van de bestaande problemen die nu juist aange pakt dienen te worden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3