I Brochure van ISKR informeert over „werk in de kerk" krijgt meer KLM vluchten op V.S. Ford komt met derde Capri-generatie Bonnie en Clyde''''-baby wekt woede franse juryleden Bedevaarten als vervangende straf Opstelwedstrijd met voor ruim 1000gulden aan prijzen kerk wereld COMITÉ „BEDE It DE TROONREDE" OPGERICHT BINNENLAND/ LEIDSE COURANT DINSDAG 14 MAART 1978 Bü Ford heeft de derde generatie van de Capri, het model dat in 1969 zo veel belangstelling trok door zijn opvallende vormge- ving, op de markt gebracht. Die belangstelling zo'n negen iaar geleden was niet zo verbazing wekkend, want de Capri was in die tijd een vooral qua vormge ving zeer progressieve auto die de ogen van velen streelden. Wat bovendien velen een „kick" gaf was het feit dat alle model len aan de buitenkant gelijk waren. Alleen een klein plaatje verried welke kracht bron er onder de motorkap lag, 1300 of 2600 cc. In 1974 kwam dan de Capri II die niet dat grote succes boekte zijn voorganger had. Dat was ook te verklaren want na 1969 bleek dat Ford met de Capri I een gat in de markt had ontdekt, dat anderen tot op dat moment hadden verwaarloosd. Daar werd zeer snel iets aan gedaan. Renault kwam met de R15 en R17, Opel met de Man- ta, Toyota had een sportieve- ling tussen de vele aanbiedin gen staan en Volkswagen ont wikkelde de Scirocco. De klant kon te kust en te keur gaan. Overigens zijn van de Capri I en Capri II in totaal wel 1,3 miljoen eenheden verkocht. Aan de Capri III de taak de twee miljoen vol te maken. Die derde generatie is er dan nu. Kwieker, jonger en fitter dan zijn voorgangers. Ford ziet nog steeds goede mogelijkheden voor dit type wagen, een uit gangspunt waartegen tegen wei nig is in te brengen. De Capri III onderscheidt zich van de II door het nieuwe front, de van speciale lamellen voorziene gril le en de laag geplaatste spoiler onder de van beschermhoeken voorziene bumpers. Door de vernieuwde voorkant is de luchtweerstand van de wagen met zes procent verminderd (en dat komt het verbruik weer ten goede) en de „lift" (zweefnei- ging) volgens een mededeling van de fabriek met maar liefst 18 procent Het interieur kreeg voor de be kleding en afwerking nieuwe kleuren en schakeringen. Het ziet er keurig uit. Op de goed zittende stoelen van huis uit hoofdsteunen in alle modellen. Ook op alle versies sportwielen, radiaalbanden, driespakig stuur, achterruitverwarming en een gelaagde voorruit. De bagageruimte kan worden afgedekt met behulp van een opklapbare hoedenplank. Zijn er zeer grote voorwerpen te ver voeren, de derde opklapbare deur is zeer ruim van afmetin gen, dan kan de gehele achter bank worden omgeklapt. Andere punten die verbeterd dan wel gewijzigd zijn: Aan de achterkant loopt de versterkte bumper door tot om de hoeken, grotere lampenhuizen met een ingebouwde mistlamp, gasgevul- de gasdempers op alle modellen achter, beschermstrips langs de flanken en op de Capri een spoiler op het achterpaneel. De Capri IH behoeft voor een grote onderhoudsbeurt slechts om de 20.000 km naar de garage. Het vermogen van de 1300 cc motor waarmee de serie begin is van 57 DIN pk op 70 DIN pk gebracht, waardoor de topfel- heid van 144 op 157 km p.u. is gekomen. Voor het 1,3 liter mo del moet 16.349 gulden worden betaald. Na de 1300-serie komen de 1600-modellen. De Capri 1600 S kost 19.476 gulden en de duur ste van het gehele stel 26.296 gulden. Dat is de zeer luxueuze Capri Ghia voorzien van een 6 cilinder (2294 cc) V-motor, die een vermogen levert van 108 DIN pk. De Capri III heeft voldoende kwaliteit in „huis" om de in 1969 ingezette koers, een sportieve ,auto tegen een redelijke prijs, voort te zetten. Of succes al bij voorbaat is verzekerd hangt af hoeveel belangstelling het pu bliek voor de derde generatie van de Capri heeft. Technische gegevens: Wielbasis 256 cm, breedte 170 cm, hoogte 135 cm, lengte 437 cm, draaicir- kel 10 meter, bagageruimte 640 liter, inhoud benzinetank 58 li ter. AUTO- GRAMMEN 9 Wat kunnen we de toch mooi versieren, voorbeeld met een specij korte paraplu die in even speciale houder de binnenkant van het tier kan worden bevesl Altijd bij de hand en geslinger in de w s Ideaal, zegt de Engelse' vinder voor dames die naar de kapper zijn weest en het regent. Naaï Carbrella. Prijs (advi sprijs) 41.30. Importen Rietbergen van Hees n\ Van Everdijckstraat Rotterdam. 9 Even nuttig of nuttige althans voor mensen n honden of andere spring de wezens is een hondehi Al lang bekend natuurlj maar er is nu ook een k nere uitvoering bestaai» uit horizontale en vertiea staven en geschikt voor a to's met derde (of vijfd deur. Je zet het op de ai terbank dus het dier zit de bagageruimte. Hoe< plank wel wegnemen ri tuurlijk. Naam: Freelit Een „gemiddelde" autorijder bestaat al evenmin als een gemiddelde mens. Hoe zeer autorijders onderling verschillen, komt duidelijk tot uitdrukking in de hoe veelheid metertjes en lichtjes op het dash board. De een wil een minimum aan infor matie en is heel tevreden met een snel heidsmeter en een brandstofmeter. De an der wil over alles en nog wat geïnfor meerd worden, liefst ook omtrent de sa menstelling van het benzine/luchtmengsel dat naar de motor stroomt. De autofabri kant denkt aan de kosten en houdt het aantal aanwijsmeters beperkt. De veeleisende, ietwat verliefd op meter tjes en lampen, heeft ruime keus. Wat is er alzo op de marlet en wat heeft echt nut?. Wie een toerenteller monteert, kan de mo torprestaties uitbuiten en tegelijk voorko men dat de motor over zijn toeren wordt gedraaid. Een koelwatertemperatuurmeter waarschuwt niet alleen bij oververhitting maar men kan er ook mee voorkomen dat een motor te zwaar wordt belast omdat hij de bedrijfstemperatuur nog niet heeft be reikt Een accu-conditiemeter is in feite een volt meter maar dan met een speciale schaal verdeling. Bij een afwijking wordt men gewaarschuwd als de staat van de accu te wensen overlaat Dit kan aan de accu zelf liggen, aan de dynamo of aan de bedra ding, maar in ieder geval kan men voorko men dat binnenkort de motor niet meeer of heel moeilijk start. Wie het oog wil houden op de toestand van de dynamo en de stroomafname van de verschillende electriciteitsvoorzieningen in de gaten wil houden, zal zeker een amper- meter willen monteren. Wel en wee van de motor hangt voor een groot deel af van de goede werking van het smeer systeem. Op dé meeste auto's treft men wel een waarschuwingslampje Hoe meer metertjes hoe mooier voor te lage oliedruk aan maar als dit gaat branden kan het onheil al zijn gebeurd. Een oliedrukmeter geeft in dit opzicht niet alleen een snellere maar ook meer uitge breide informatie. Hij laat bovendien zien dat bij een lagere temperatuur de normale druk niet zo snel bereikt is zodat men het motor-toerental kan aanpassen aan de si tuatie. Een nuttig instrument, eigenlijk veel te weinig geraadpleegd, is de olietempera tuurmeter. Na een koude start komt de olie veel langzamer op temperatuur dan het koelwater. Ook al wijst de laatste 80 tot 90 graden C. aan de normale koelwa- tertemperatuur dan wil dat nog niet zeggen dat de olie ook zijn normale werk- temperatuur heeft bereikt En omgekeerd: als de motor bij hoge temperaturen zeer grote prestaties moet leveren, wol wil „nor male" aanwijzing van de koelwatertempe- ratuur nog niet zeggen dat de olietempera- tuur in orde is. De olie zorgt voor smering, afdichting en koeling en kan die functies alleen goed vervullen als de temperatuur een bepaalde waarde niet overschrijdt Maar nu er veel automodellen zijn die een opgevoerde versie van het standaardmodel motor hebben, is het zaak de inwendige situatie onder grote belastingen te kunnen beoordelen. Geregelde te hoge olietempera- tuur betekent dat olie aan snelle oxydatie onderhevig is en het smeermiddel vaker moet worden ververst. Wie zo economisch mogelijk wil rijden en toch snel wil opschieten, dient een Va- cuümmeter te hebben. Hiermee wordt de onderdnik in het inlaatspruitstuk gemeten en dit is een maatstaaf voor brandstofeco nomie en motorprestaties. Vaak kan men dan met een oogopslag zien of er een goed compromis is bereikt tussen goede presta tie en zuinig rijden. Daarom heten dergelij ke meters vaak prestatiemeter. De schaal verdeling kan zodanig zijn dat ook tot uitdrukking komt hoe een zo gering moge lijk deel van de motorprestaties wordt benut Dan is het een brandstofverbruiks- meter al is er geen sprake van een recht streekse meting, hoogstens van een indica tie of men zuinig rijdt. Een echte brand- stofverbruiksmeter is een veel gecompli ceerder instrument, meestal electronisch werkend. Kunnen meters bijdragen tot veiliger rij den? In één geval zeker: bij een buiten de auto gemonteerde temperatuurmeter. Als die in de buurt van 0 graden komt men dat er opgepast moet worden vojl gladheid op de weg. Maar veilig rijden is ook een zaak vj tijdig ontvangen van waarschuwingen dom i allerlei verklikkerslampjes (bijv. voor L lage stand van de remvloeistof, slijtage vj de remvoering, het al of niet branden va. j de koplampen, het al of niet bevestigd zi L van de autogordels, een niet-ingedruki I chokeknop of een aangezette handrem). Op het gebied van dit soort instrument zijn grote ontwikkelingen te verwachte Gaat het nu nog mechanisch of electrisdi straks zullen er zeker electronische sysU- men komen, vaak met digitaalaanwijzinji I Waarschuwingssystemen voor te laag oli f peil en een te laag vloeistofpeil in i|| radiateur of ruitesproeiertank zijn al rei teit. Straks behoeft men de motorkap n meer te openen om te zien of het wel goetj is met water en olie. 1 |n iraf (Van onze correspondent Paul Webster) PARIJS Een achttien maan den oude baby is het afgelo pen weekeinde weggehaald van zijn moeder, die in de gevangenis verblijft. Dit heeft de woede gewekt van vier ju ryleden die protest hebben aangetekend bij president Gis- card. Volgens hen werden zij door een rechter overgehaald de vrouw tot een langere ge vangenisstraf te veroordelen dan zij eerst van plan waren geweest. De moeder is Martine Willo- quet De juryleden zeggen dat zij haar op tijd uit de gevange nis hadden willen laten ont slaan om haar zoontje William te kunnen laten verzorgen. Volgens de Franse wet moeten in de gevangenis geboren kin deren na 18 maanden van de moeder weggehaald worden. Het is voor het eerst in 30 jaar dat juryleden met opzet hun eed verbreken en hun beraad slagingen openbaar maken. Zowel de linkse als de rechtse pers had lovende woorden voor hen in dit jongste schan daal in de Franse rechtspraak. Volgens de juryleden, die op verzoek van de openbare aan klager de strafmaat moesten bepalen, had rechter Uiman binnenskamers tegen hen ge zegd dat een lichte straf niet aanvaard zou worden door „duizenden politiefunctionaris sen". Vervolgens had de rechter hen, met een verkeerde voor stelling van zaken, ervan over tuigd de vrouw te veroordelen tot een gevangenisstraf van 5 jaar volgend op een eerdere straf. De juryleden hadden oorspronkelijk de straf willen laten samenvallen met de eer der uitgesproken veroordeling. De Raad van Beroep en minis ter van justitie Peyrefitte heb ben geweigerd deze zaak nu in behandeling te nemen, die door een groot deel van de pers gezien wordt als het be wijs van de harde houding van de regering ten aanzien van orde en rust De naam Willoquet sprak al tot de verbeelding van de Fransen lang voordat William geboren werd. Zijn moeder werd veroordeeld wegens haar deelname aan een Bonnie en Clyde-achtige escapade met Jean-Charles Willoquet, die voor zijn arrestatie aan ver schillende vuurgevechten had deelgenomen. (Bonnie en Cly de waren in de dertiger jaren de schrik van de Amerikaanse politie) Toen hij voor de rechter ver scheen kwam zijn vrouw de rechtzaal binnen, gekleed in toga waaronder zij een hand granaat en een pistool verbor gen had. Na veel verwarring werden een rechter, een open bare aanklager en een politie agent gegijzeld en een andere agent door een kogel verwond. William werd verwekt terwijl het paar op de loop was voor de wet en zijn vader en moe der trouwden in de gevange nis. Willoquet zei dat hij be reid was zijn hele verdere le ven in de gevangenis te slijten als Martine maar vrijgelaten werd om te zorgen voor hun kind, dat nu bij zijn grootmoe der verblijft. Martine werd in haar eerste proces veroordeeld tot 5 jaar, maar met aftrek zou ze over een paar weken vrijge komen zijn. In een tweede pro ces, wegens ontvoering, zou ze door de jury tot een straf ver oordeeld zijn die samenliep met de eerste. „De rechter was heel duide lijk", zei Jacques Longuet, een van de juryleden. „Hij verze kerde ons dat ze alleen de eerste veroordeling zou moe ten uitzitten en dat de tweede niet zou tellen". Een ander jurylid, Claude Tosi zei:„We geloven dat de eerste straf, met aftrek, al genoeg was, en dat hebben we heel duidelijk gesteld. Ons voor naamste criterium was dat Martine Willoquet voor haar kind kon zorgen. We zijn zeer geschokt door deze houding en minachting voor de juryleden. We werden gemanipuleerd". De juryleden zelf kunnen nu tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld worden we gens het verbreken van hun eed- Copyright The Guardian (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De KLM krijgt behalve New York, Chi cago en Houston twee nieuwe geregelde lijndiensten op de Verenigde Staten: een naar Los Angeles en een naar een nog nader door de Nederlandse au toriteiten aan te wijzen plaats, waarschijnlijk Dallas. De vluchten naar deze plaatsen zullen in de naaste toekomst bovendien goedkoper worden. Los Angeles, waar ongeveer 60.000 Nederlanders of nog sterk aan Nederland gebonden mensen wonen, stond al jaren lang hoog op het KLM-verlan glijstje. Dat zijn de voornaamste conse quenties van een nieuw, lucht vaartverdrag, dat tussen Neder landse en Amerikaanse delega ties in Washington is afgesloten. De leider van de Nederlandse delegatie, mr. R. L. M Schreurs, directeur van de Rijks Lucht vaart Dienst, toonde zich zier tevreden met het bereikte ak koord: „Wij hebben onze positie als toegangspoort naar Europa niet alleen kunnen handhaven, maar zelfs niet onbelangrijk kunnen verbeteren", aldus de heer Schreurs, die zaterdag na vijf dagen onderhandelen terug keerde naar Nederland. Volgens mr. Schreurs is er spra ke van een historische door braak, mede als gevolg van de door de regering Carter geïntro duceerde meer liberale lucht- vaartpolitiek. In dat kader gaf de Amerikaanse regering on langs vier Amerikaanse maat schappijen toestemming voor Transatlantische vluchten. Tot dan waren deze vluchten voor behouden aan Panam en TWA. Nederland, dat vanwege zijn doorvoerpositie in Europa altijd voorstander is geweest van een minder strak geregelde lucht- vaartpolitiek, heeft van de nieu we Amerikaanse koers kunnen profiteren. „Nederland dreigde in Europa omspeeld te worden vanwege strak geregelde ak koorden, die de Verenigde Sta ten met andere Europese landen eenkomst over een half jaar (o.a. Engeland en België) heb- nader technisch worden ben gesloten", aldus de heer werkt. Schreurs. Die dreiging is i gens hem door het nieuwe koord afgewend. Een belangrijk element van nieuwe akkoord is volgens Nederlandse delegatieleider, het charterverkeer tussen be landen veel grotere vrijhd krijgt en dat de lijndiensten concurrerend te kunnen bhp "daarvan mede profiteren. V de consument betekent dati alleen meer mogelij khed maar ook lagere prijzen, y - mr. Schreurs. Het akkoord zal volgens de!» Schreurs voorlopig geen ff gevolgen hebben voor de» citeit van Schiphol, i De ova komst moet nu nog dooi beide regeringen worden gi gekeurd. Bovendien zal de s HOE ZIE IK MIJS TOEKOMST? De eerste bijdragen van den. radio (National GX melding op de envt scholieren die meedoen Scholieren van 14 tot en 300), waarde 225 gulden, pe van het thema: J aan de opstelwedstrijd met 18 jaar kunnen Derde prijs: draagbare toekomst". Vermeld die deze krant heeft uit- meedoen. Het thema is: radio (Nationaal GX het zelfde papier geschreven - zie de on- Hoe zie ik mijn toekom- 280), waarde 146 gulden, waarop je je oi derwijsbijlage Wijzer st? Die vraag is vooral Vierde prijs: Primsa schrijft: naam, leef Worden van 11 februari gericht op je plannen en verrekijker, waarde 129 adres, jongen of me jl. - zijn binnen. De op- wensen voor je beroep gulden. Vijfde prijs: Ko- soort onderwijs roep om mee te doen is later of op je verdere dak Instamatic 130 ca- naam van je school wellicht aan de aan- onderwijsplannen. Een mera, waarde 115 gul- is uiteraard ook n dacht van sommigen jury zal de inzendingen den. lijk per klas of se' ontsnapt, daarom nog- beoordelen en de win- meerdere opstellen I maals attentie voor de- nende opstellen uitkie- Inzendingen, die niet lijk in te zenden, ze wedstrijd, waaraan zen. Het prijzenpakket langer mogen zijn dan keuze uit de inzen fantastische prijzen ver- bestaat uit: Hoofdprijs: 750 woorden, dienen gen zal worden gepi bonden zijn met een ge- draagbaar TV-toestel, vóór 20 maart binnen te ceerd in onze berot! zamenlijke waarde van waarde 450 gulden, zijn bij de redactie van bijlage, die over t meer dan duizend gul- Tweede prijs: draagbare deze krant onder ver- tijd zal verschijnen. ■JK De Interdiocesane Stichting voor Ker kelijke Roeping (ISKR) heeft een spe ciale uitgave van „1-2-1", het informa tiebulletin van de kerkprovincie, sa mengesteld, waarin informatie wordt gegeven over de mogelijkheden om in de kerk te werken. Deze informatie wordt aangevuld met enkele concrete voorbeelden van „mensen, die zijn be gonnen, die hun plaats en taak weten binnen de kerk en er ook iets van maken". voorzitter van deze interdiocesane stich ting is, dat het bewustzijn, dat alle gelovigen geroepen zijn zich vöor de kerk in te zetten, op alle niveaus van de kerk doordringt. Ontdekt wordt, dat „ieder op zijn terrein samen met de ander aan het bouwen is aan het huis van de kerk, dat open en gastvrij moet zijn voor alle mensen. In de brochure wordt die gezamenlijke verantwoordelijkheid nader bekeken. Aan deze beschouwingen zijn vragen toegevoegd, die men onderling kan be spreken. Het resultaat daarvan kan worden opgestuurd aan de verantwoor delijke persoon van ieder bisdom of naar de stichting, van de betreffende religieuzen. Het is de bedoeling, dat de brochure bij zoveel mogelijk mensen komt, ongeacht of zij actief of geïnteres seerd zijn in de kerk of niet. In enkele „verhalen" wordt weergege ven hoe enkele groepen of personen bezig zijn met de kerkopbouw in con crete situaties. Aandacht wordt daarbij besteed aan de bekende gezinskateche- se van pater W. Saris sdb, deken van Amsterdam-Zuid, aan de Zusters van Liefde van Schijndel, die hun huis in Delft hebben opengesteld voor mensen, die hulp nodig hebben en aan het toene mend bezoek aan abdijen en priorijen, kloosters waar monniken en monialen hun beschouwend leven leiden. Ook wordt het dekenaat Nijmegen on der de loep genomen in werkwijze en initiatieven. Voorts vertellen twee be- drijfsaalmoezeniers over het bedrijf- spastoraat in de IJmond en tenslotte komt het groepswerk aan de orde, zoals dat in de parochie St. Vitus in Winscho ten vorm heeft gekregen. De bestuursleden van het Nederlands Comité tegen Godslastering heeft het initiatief geno men tot oprichting van het comité „Bede in de Troonrede". Dit in samenwerking met de Nederlandse her vormde gemeente in Katwijk. Het comité tegen Godslastering (in Vlaardingen) onder andere en het comité Nationaal Reveil (te Dordrecht) heb ben destijds geprotesteerd toen tijdens de rege ringsperiode van het kabinet-Den Uyl het gebed uit de troonrede werd geschrapt Dat deed ook de hervormde gemeente van katwijk, die in februari van dit jaar een schrijven aan de kerkeraden van de hervormde gemeenten in Nederland stuurde met het verzoek acties te organiseren. Het nieUwe comité nu wil een aantal activitei ten ontplooien. Zo wil het zijn bestaan en doel algemeen bekend maken. Ook gaat een met een verzoek om adhesiebetuigingen richten aan onder andere de dagelijkse besturen van de Nederlandse hervormde kerk en de gerefor meerde kerken, de Raad van Kerken in Neder land en aan de besturen van diverse christelijke mannen-, vrouwen-, en jeugdbonden. Ook wordt een landelijke handtekeningenactie georganiseerd: immers premier Van Agt heeft laten weten, dat wanneer de Nederlandse bevol king massaal daarom verzoekt, de bede weer in de Troonrede zal worden opgenomen, aldus het comité. Het is van nationaal belang Gods zege af te smeken over het doen en laten van de regering, aldus het comité „de motivering van deze ac Prinses en prins bij afscheid van kardinaal Alfrink van Pax Christi Prinses Beatrix en prins Claus zullen aanwezig zijn bij het afscheid van kardinaal Alfrink als internationaal president van de internationa le katholieke vredesbeweging „Pax Christi". Dit afscheid zal zijn op zater dag 8 april tijdens een officiële bijeenkomst, die wordt gehou den in. de Ridderzaal te Den Haag. Ongeveer tienduizend rooms- kathoüeken uit het gehele land hebben in de nacht van zater dag op zondag deelgenomen aan de Jaarlijkse Stille Omgang in Amsterdam. Bij de deelne mers bevonden zich mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haar lem en mgr. J. Möller, bisschop van Groningen. Het aantal deelnemers was even groot als vorig jaar. Zij die niet met de eigen auto kwamen, zijn ver voerd met tweehonderd bussen en twee extra treinen. Ook wanneer zij niet de opvat ting van de kerk in actuele vraagstukken delen, praktiseren vele Amerikaanse katholieken toch. Een Gallup-enquête wees uit, dat 69 procent van de daar bij ondervraagde katholieken meent, dat ook gesche-idenen recht op een nieuw kerkelijk huwelijk moeten hebben, 73 procent spreekt zich uit voor een verandering in de houding van de kerk in de kwestie van de geboortecontrole en 44 pro cent wil een minder strakke op stelling tegenover abortus. Maar allen gaven tevens te kennen, dat deze verschillen van opvat ting hun geloof en hun geloof spraktijk niet beïnvloeden. De katholieke hogeschool in Tilburg houdt op 4 april een forumdiscussie over „confessio- naliteit en organisatie". Behal ve W. J. L. Spit (FNV/NKV) en p. Damming (FNV/NYV), die een uiteenzetting sullen geven, maken van het forum deel uit de journalist dn. J. v.dL Pluym, prof. dr. W. Goddijn van de theologische faculteit Tilburg, J. P. M. Hendriks, voorzitter van de KRO, drs. R. Lubbers, lid van de Tweede Kamer voor het CDA, prof. dr. A. G. M. van Melsen van de katholieke uni versiteit Nihnegen en ir. J. de Wit, voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond. Van de Portugese katholieken bezoekt 32,5 procent geregeld de zondagsmis. De cijfers, afkom stig van de bisschoppenconfe rentie, wijzen uit, dat 61 procent- van de praktikanten vrouwen zijn en 39 procent mannen. De meeste van de praktiserende katholieken worden in het noorden aangetroffen. In de Zuidportugese bisdommen ligt het kerkbezoek aanzienlijk la ger. Volgens een onderzoek, ge publiceerd in het blad „Temoig- nage Chretien" gaat 14 procent van de Fransen elke zondag naar de kerk, terwijl 52 procent nooit de mis bijwoont. De praktijk, met name in de stedelijke rechtspraak, in de Nederlanden gedurende de la te middeleeuwen, van het op leggen van bedevaarten als manier van bestraffen, is het onderwerp, waarop drs. J. van Herwaarden (37) uit Nieuwer- kerk aan de Ussel aan de universiteit van Groningen is gepromoveerd tot doctor in de letteren. In zijn proefschrift „Opgeleg de bedevaarten" constateert drs. Van Herwaarden, dat in de periode 1300-1550 tal van steden steeds meer de bede vaart als manier van bestraf fen gaan toepassen om op die manier de strenge landsheer lijke overheidsjustitie te om zeilen. Dat kwam ook voor in Zwitserland en Duitsland. Er bestonden lijsten van bede vaartsplaatsen waar gestraf ten heen gezonden konden worden, wel 525 oorden in 440' plaatsen, verspreid over de Benelux, Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje, Portugal, het Heilige Land, de Sinai en Tur kije. Allerlei delicten en overtredin gen konden met bedevaarten worden bestraft, maar het wa ren vooral die tegen de per soon (van belediging tot dood slag), die door de stedelijke rechters in vonnissen als re den worden opgegeven Rond de zestiende eeuw werden dé ze straffen, die in feite golden als een uiting van clementie ten opzichte van de delinquent in verhouding tot de gebruikt lijke lijfstraffen, voor een be langrijk gedeelte afgeschaft

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10