PvdA wil Kamer desnoods van paas- reces terugroepen Campagnes Statenverkiezingen langzaam maar zeker op gang Bewindslieden moeten vermogen in beheer overdragen Basisgroepen besluiten tot landelijke raad binnenland Rekenkamer moet belastingopgaven politici controleren 2 Sn 850 LEIDSE COURANT/. MAANDAG 13 MAART 1978 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Langzaam maar zeker komen in de elf provincies de campag nes voor de verkiezingen van de Staten op gang- Op woensdag 29 maart worden immers alle kiesgerechtigde Nederlan ders in het stemlokaal verwacht om de leden van hun provinciaal bestuur aan te wijzen. De belangstelling voor de statenverkie zingen is welhaast per traditie klei ner dan die voor de verkiezingen van de Tweede Kamer en de gemeenteraden. Dat houdt ongetwijfeld verband met de aanzienlijk geringere bekendheid die het werk van het provinciaal bestuur geniet. En dat is weer te verklaren uit het feit dat de discussies in de provinciale staten vele jaren lang veel minder politiek ge prononceerd waren dan die in Kamer(s) en gemeenteraden. In de werkzaamheden van de provincie en de aard van de discussies in de Staten is in de afgelopen tien jaar veel veran derd. Het aantal taken van de provincie is hand over hand toegenomen; was het vroeger zo dat de Staten in het algemeen slechts tweemaal per jaar bijeenkwamen om grotendeels tamelijk technische dis cussies te houden, nu is het zo dat er vrijwel elke maand statenvergaderingen gehouden worden, veelal met ook poli tiek interessante debatten. Men mag vandaag de dag de bevoegdhe den van de provinciale besturen niet onderschatten. De provincie heeft zeer belangrijke taken op gebieden als ruimte lijke ordening (vaststelling streekplan nen, beoordeling gemeentelijke bestem mingsplannen, contacten met de rijks overheid), milieubeheer, waterstaat (we genaanleg, veren, beheer van vaarwegen) en landbouw. Ook wat betreft het toe zicht op gemeentebesturen en waterstaat is de betekenis van de provincie groot. Steeds meer is de provincie zich in de laatste jaren gaan bezighouden met maatschappelijke aangelegenheden en volksgezondheid, onderwijs en werkgele genheid. Het is de bedoeling dat de in vloed van de provinciale besturen op het sociaal-economisch beleid in de komende tijd veel groter wordt; enkele weken gele den werd daarop met nadruk gewezen in een openbare commissievergadering van de Tweede Kamer over het regionaal-eco nomisch beleid. De toeneming van de betekenis van het werk van het provinciaal bestuur heeft ook haar weerslag op het karakter van de discussies in de Staten. Wie regelmatig dé vergaderingen van de Staten bijwoont heeft kunnen opmerken dat de debatten veel minder technisch geworden zijn en de politieke verschillen aanzienlijk meer naar buiten komen, wat de aantrekkelijk heid van de discussies in de Staten uite raard heeft vergroot. De versterking van het politieke element in het statenwerk is in 1974, na de staten verkiezingen, ook gebleken tijdens de besprekingen over de vorming van de colleges van Gedeputeerde Staten (GS). In vrijwel alle provincies werd toen hard gewerkt aan een beleidsplan voor de komende vier jaren. Aangenomen mag worden dat na 29 maart in alle provincie huizen hard aan een provinciaal beleids plan gewerkt zal worden en dat in meni ge provincie felle politieke discussies tus sen de voorzitters van de nieuwe fracties zullen plaatsvinden. Een interessant element is ook dat de leden van provinciale staten de Eerste Kamer kiezen. Als er deze keer grote wijzigingen in de samenstelling van de Staten optreden zullen de politieke ver houdingen in de Senaat in 1980 (als de helft van de Eerste Kamer gekozen moet worden) aanzienlijk kunnen veranderen, wat ook voor de coalitie CDA-.WD (als die in 1980 nog in stand gebleven is) van betekenis is. Zoals bekend beschikt deze coalitie ook in de Eerste Kamer over een slechts geringe meerderheid (39 van de 75 zetels). De hier geschetste ontwikke ling vergroot vanzelfsprekend het belang van de statenverkiezingen van 29 maart In de provinciehuizen en de partijen die aan de statenverkiezingen deelnemen wordt in deze weken hard gewerkt aan het verschaffen van informatie over de zaken die in de betrokken provincie aan de orde komen. Met name in de provin cies die met geldzorgen kampen zal het stellen van prioriteiten voor de komende jaren veel aandacht vragen. Een vraag is nog hoelang de provincies in hun huidige gedaante zullen blijven bestaan. Zoals bekend bestaan er uitge werkte plannen om tot een reorganisatie van het binnenlands bestuur te komen. Oud-minister De Gaay Fortman dacht- aan de vorming van 24 provincies-nieu- we-stijl met nog veel meer taken en bevoegdheden dan nu het geval is. Gezien de stand van zaken van dit moment is niet te verwachten dat de statenverkiezin gen van 29 maart de laatste zullen zijn voor de huidige elf provincies; het zal wel ergens in de jaren tachtig worden voor de reorganisatie van het binnenlands be stuur tot stand gekomen zal zijn. In Den Haag wordt aangenomen dat minister Wiegel het voorstel van zijn voorganger om het aantal provincies tot 24 op te voeren zal wijzigen; hij heeft al gezegd aan een kleiner aantal te denken. De Utrechtse commissaris der Koningin mr. Verdam sprak dezer dagen de ver wachting uit dat het aantal nieuwe pro vincies niet boven de twintig komt. Voor Utrecht zou dat volgens hem kunnen inhouden dat deze provincie goeddeels intact blijft. Al met al kan wel aangenomen worden dat de huidige elf provincies de komende vier jaren nog „gewoon" zullen functione ren. Nationaal maal worden ze duidelijk gezien als een graadmeter voor de landelijke politieke verhoudingen. Zowel de regeringspartij en als de oppositie zijn bijzonder beni- wuwd naar de reactie van de kiezers op de roerige gebeurtenissen van 1977, voor al de kabinetsformatie. Niet voor niets gaan tientallen landelijke politici in deze weken het land door om op verkiezings vergaderingen te spreken. Er is volgens recente prognoses een kans dat het CDA een deel van zijn geringe achterstand op de PvdA zal inhalen; in politiek Den Haag wordt een nek-aan- nek-race tussen PvdA en CDA verwacht. Het is van politiek zeer groot belang welke van beide groeperingen op 29 maart als grootste uit de bus zal komen. De WD kijkt eveneens met spanning naar de stembusuitslag, mede in het licht van de veranderde positie van de WD, die van oppositiegroepering regerings partij werd. In politiek Den Haag wordt verwacht dat de PvdA zich in vergelijking met 1977 ongeveer zal havenhaven, het CDA een (geringe) winst boekt en de WD onge veer gelijk blijft Vergeleken met de sta tenverkiezingen van 1974 zal vooral de WD een fikse winst in statenzetels beha len. Zeer florissant ziet het er ook uit voor D'66, dat in 1974 slechts twee staten zetels verwierf (de partij was toen bijna dood), maar nu een veelvoud daarvan zal behalen. Niet onmogelijk is dat D'66 een nog beter resultaat zal behalen dan vorig jaar. Voor een aantal kleine partijen ziet de prognose voor 29 maart er somber uit, vooral voor de PPR, de PSP en de Boerenpartij (die concurrentie krijgt van de Conservatieve Volkspartij, die gedeel telijk uit oud-Boeren bestaat). De campagne voor de statenverkiezingen heeft, landelijk gezien, nog een rustig karakter, maar daarin zal de komende weken wel enige verandering komen! E. J. MATHIES Compliment Zangeres Conny van den Bosch kreeg van de Franse zanger Charles Aznavour complimenten voor haar optreden in het Gouden Stemmen Gala '78 dat morgen op de televisie wordt uitgezonden. Conny van den Bosch zingt daarin uit het repertoire van wijlen Edith Piaf. HILVERSUM (ANP) - De Leidse hoogleraar Victor Hal- berstadt vindt dat de Algemene Rekenkamer toezicht moet gaan uitoefenen op de belas- tingopgaven van politieke ambtsdragers. De rekenkamer zal die opgaven moeten toetsen aan een gedragscode voor fi nanciële handelingen die door de politici zelf dient te worden opgesteld. „Ik voel mij als staatsburger grotelijks belazerd door de hou ding van politici zoals die is gebleken uit de koopsompolis affaire en de zaak-Lubbers. Het is onbegrijpelijk dat in 1978 in dit land, dat pretendeert een volwaardige parlementaire de mocratie te zijn, dit soort zaken zo achterlijk gereld zijn. De po litici van zowel links als rechts moeten zich diep schamen", al dus Halberstadt zaterdae in het LEIDSE HOOGLERAAR: VARA-radioprogramma" In de van de Raad van State, de Hoge Rooie Haan. Raad, van Eerste en Tweede Een gedragscode is volgens de Kamer, van belangrijke advie- hoogleraar Openbare Financiën sorganen van de overheid en de binnen een week op te stellen, ministers en staatssecretarissen) Alle financiële handelingen van dienen erin aan formele regels politieke ambtsdragers (leden te worden gebonden. DAF-werknemers veroordelen staking België EINDHOVEN (ANP) Enkele honderden werknemers van DAF-trucks BV hebben de afge lopen week hun handtekening [oet onder een petitie waarin destaking bij de DAF-vestiging in Oevel (België) wordt veroor deeld. De petitie is aangeboden aan een vakbondsbestuurder. „De oorzaak van de onrust in Oevel moet liggen bij de industriebon den. Een uur korter werken zul len ze in Oevel, evenals in Eind hoven best leuk vinden, maar moet je daarom het voortbe staan van het bedrijf en daar mee de eigen werkgelegenheid op de tocht zetten? De gedachte alleen maakt de mensen in Eindhoven woest. Dit kan geen initiatief van het personeel al leen zijn", zo zeggen de DAF- werknemers uit Eindhoven. Zij veroordelen eveneens de indus triebonden NW en NKV die zich solidair hebben verklaard met de stakers in Oevel. Zij overwegen hun lidmaatschap op "WERF VAN DER VEER POLYMARfM HIS WA Een grote stroom bezoekers heeft het afgelopen weekeinde de HISWA- tentoonstelling in de Amsterdamse RAI bezocht. Vijftigduizend mensen namen tot nu toe een kijkje op deze watersporttentoonstelling. LUBBERS GEEFT VONDELING GELIJK: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Uit het gebeurde trek ik de les dat bewindslieden zichzelf waar schijnlijk alleen nog in hun goede naam kunnen beschermen als zij alle vermogens bestanddelen in beheer overdragen en zo weten te bereiken dat zij gedurende de uitoefening van hun functie nooit krachtens bandtekening enige zakelijke verantwoor delijkheid voor de aanwending van het vermogen hoeven te dragen". Dit schrijft oud-minister Lubbers in een „weerwoord" in NRC-Handelsblad van za terdag naar aanleiding van een ingezonden stuk van Tweede-Kamervoorzitter Vonde ling een dag eerder. Vondeling deelde daarin mee dat hij Lubbers in 1973 (toen deze minister werd) o.m. geadviseerd heeft het beheer van zijn hele vermogen volledig over te dragen aan een notaris, een accountant of een stichting met deskundige bestuursle den en zich er niet mee te bemoeien zolang Lubbers minister zou zijn. „Zo'n kleine in greep geeft volledige bescherming aan ver mogende ministers die zelfs iedere schijn van machtsmisbruik willen vermijden en zich bij voorbaat willen beschermen tegen de geldzuchtige duivel in ons" aldus Vonde- Jongen overleden aan overdosis heroïne Rotterdam ianpi Een 16- Arige Rotterdamse jongen is vrijdagmiddag dood aangetrof fen op een toilet op de tweede verdieping van het Rotterdam se Groothandelsgebouw. Vol gens de politie is hij overleden aan het gebruik van een over dosis heroïne. Naast hem lagen onder andere een lepel, een stuk zilverpapier een injectiespuit, de gebrui kelijke attributen van een heroï- neverslaafde. ling. Lubbers schrijft nu dat Vondeling ge lijk had. Lubbers geeft in hetzelfde weerwoord een uiteenzetting over de beweegredenen van hem en zijn broers om af te zien van investeringsaftrek „die toch legaal verkre gen was en zonder enige oneigenlijke toepas sing van belastingwetgeving". Lubbers: „Als geld gestoken wordt in onroe-r rend goed zijn er fiscaal twee wijzen van benadering, de zogenaamde „zakelijke" en de „niet-zakelijke". In het eerste geval wordt investeringsaftrek genoten maar wordt bij verkoop te realiseren winst belast. In het tweede geval wordt geen investeringsaftrek genoten maar is winst bij verkoop volledig belastingvrij. Wij kennen in Nederland, ten onrechte, nu eenmaal nog geen vermogensaanwasbelas- ting. Wat uit fiscaal oogpunt gunstiger is wordt uitgemaakt door de hoogte van de investeringsaftrek enerzijds en de inschat ting van de via inflatie te verwachten waar destijging anderzijds. In de praktijk bestaat zowel de ene als de andere vorm. Zo men in ons belastingstelsel al vraagtekens zet kan men dat zeker zo sterk doen bij het feit van de belastingvrije vermogensgroei als bij het effect van de investeringsaftrek, en straks van de Wet op de investeringsrekening". „Toen ik mij akkoord verklaarde, eind 1974, dat ook voor mijn risico geld geïnvesteerd werd in onroerend goed, zag ik dan ook geen reden op fiscaal-morele gronden een duidelijke voorkeur uit te spreken". „Daarnaast stelde ik wel als voorwaarde dat ik, evenmin als met het risicodragend bezit in het bedrijf Hollandia, macht noch verant woordelijkheid, dus enige beheer, zou moe ten kunnen uitoefenen. Feitelijk was aan die voorwaarde voldaan zodra ik niet-beherend vénnoot was. Ook voor een niet-beherend vennoot geldt echter dat hij in fiscale zin „bedrijfsmatig" onroerend goed heeft. Wel nu, waar in het maatschappelijk verkeer en in de publieke beoordeling deze begrippen kennelijk niet goed te onderscheiden zijn had ik ook geen niet-beherend vennoot moe ten en kunnen zijn. De nu ontstane verwar ring bewijst dat ik indertijd onzorgvuldig heb gehandeld. Daarom ook was er eigenlijk indertijd geen keus en was alleen de vorm van zg. privé-belegging mogelijk. Welnu, tot die situatie te geraken, impliceert het afzien van investeringsaftrek. Tot zover oud-mi- nister Lubbers. ONTWIKKELINGEN ROND UC-PROJECT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer zal de Kamer van paasreces laten terugroepen als de ontwikkelin gen met betrekking tot het ultracentrifugeproject daartoe aanleiding geven. Kamerlid Relus ter Beek (PvdA) kondigde dit zaterdag aan in een VARA-radio-uitzending. Het paasreces van de Kamer begint donderdagavond en duurt tot 4 april. Zoals gemeld nam het kabinet vrijdag nog geen beslissing met betrekking tot de recente ontwikke lingen bij Urenco (de gemeenschappelijke Neder- lands-Brits-Westduitse onderneming) en de plan nen voor levering van verrijkt uranium door Uren- co aan Brazilië. Minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) had donderdag de Kamer toegezegd dat hij, als het kabinet afgelopen vrijdag beslissin gen zou nemen, de Kamer of de betrokken Kamer commissies begin deze week zou informeren. Nu het kabinet blijkens mededelingen van premier Van Agt pas komende vrijdag tot conclusies kan komen, kan de Kamer vóór haar paasreces geen vergadering meer aan deze zaak wijden. Ter Beek sprak van een „treurige ontwikkeling" met betrekking tot het UC-project. Volgens hem Dodelijk ongeluk Op de weg langs de Bos baan in het Am sterdamse Bos heeft een auto mobilist in de nacht van zater dag op zondag het leven verlo ren, toen hij met grote snelheid zijn Jaguar te gen een boom te pletter reed. stoffelijk overschot van de man moest worden uitge zaagd. zal Nederland nu onafwendbaar moeten kiezen: of deelneming en levering aan Brazilië op de voorwaarden waarmee ook Groot-Brittannië en West-Duitsland akkoord gaan, of Nederland zal zich uit het project moeten terugtrekken. „Als niet aan de in de motie-Houwelingen vertolkte extra garanties voldaan kan worden, zal Nederland zich terug moeten trekken", aldus Ter Beek. Het PvdA-Kamerlid verwacht dat het kabinet vrij dag een tussenweg zal proberen te vinden, in die zin dat Nederland zal proberen vóór 1981 (het jaar van de eerste levering van verrijkt uranium aan Brazilië) een wereldwijde regeling met goede ga ranties tegen misbruik tot stand te doen brengen. Hij vindt dat niet haalbaar. „Die uitvlucht van het kabinet geef ik geen enkele kans op succes", zei Ter Beek, die de hoop uitsprak dat het CDA „zich" niet met dit kluitje in het riet zal laten sturen". Het PPR-Kamerlid dr. Leo Jansen heeft de rege ring telegrafisch vragen gesteld naar aanleiding van de uitspraak van de directeur van Uranit, de Duitse partner in Urenco, dat Uranit in Gronau, even over de Nederlandse grens, zelf een UC-fa- briek wil laten bouwen. Volgens Jansen zou dat in strijd zijn met het indertijd gesloten „verdrag van Almelo". PvdA in geweer tegen j Glimmerveen AMSTERDAM (ANP) - Het da gelijks bestuur van het gewest Amsterdam van de Partij van de Arbeid gaat bij de kiesraad in beroep tegen de beslissing van het centraal stembureau in Amsterdam, een lijst-Glimmer- veen toe te laten bij de gemeen teraadsverkiezingen. Het bestuur vindt het onaan vaardbaar dat een kortgeleden door de rechter verboden orga nisatie, als de racistische Neder landse Volksunie in de gelegen heid gesteld zou worden onder de naam van de als voorman van de NVU bekendstaande Glimmerveen aan de verkiezin gen deel te nemen. Het bestuur twijfelt er niet aan, dat de Am sterdamse kiezers zo'n lijst geen steun zouden geven, maar vindt het onverdraaglijk dat een der gelijke lijst van racisten op de stembiljetten van de verkiezin gen voor de Amsterdamse raad zou komen onder welke naam dan ook. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In een over volle Dominicuskerk te Am. sterdam, waar basisgroepen en kritische gemeenten uit heel Nederland de gehele dag in een ongedwongen sfeer congresseer den, is zaterdag de „Basisbewe ging van kritische groepen en gemeenten in Nederland" opge richt. Tevens werd besloten tot instelling van een landelijke raad, waarin een kleine veertig vertegenwoordigers van groe pen deel zullen hebben en die tot het volgend congres in de eerste helft van volgend jaar het beleidsorgaan van de bewe ging zal zijn. De globale en voorlopige doel stelling van dit hechter verband na tien jaar voorbereiding is t komen tot betere communicatie en steunverlening onderling het stimuleren van basisbewe gingen waar deze nog niet zijn, het onderhouden van internatio naal contact en het scheppen van een podium om landelijk publiekelijk op allerlei zaken te reageren. De nieuwe landelijke raad zal ook een organisatorisch en juri disch model voor de beweging moeten ontwerpen. Hij zal daar bij rekening moeten houden met enerzijds de huiver, ter vergade ring uitgesproken, voor nieuwe structuren en anderzijds met de zeer uiteenlopende samenstel ling in getal en aard van de deelnemende groepen en ge meenten. Ook de richting, waarin de ba sisbeweging moet gaan zal in de komende tijd een onderwerp van discussie vormen. Een van de inleiders, de industriepredi kant Roel Pomp bepleitte een „zich mentaal en daadwerkelijk losmaken van de middengroe pen en meedoen in de beweging van de basis, van de onderkant van de samenleving". Zijn stelling, dat de ervaring en de praktijk van de socialistische beweging daarbij als voorbeeld en richtsnoer moest dienen dat de basisgemeenten in hun maat schappelijke opstelling de „oe cumene binnen links" dienden te bevorderen, werd niet door iedereen onderschreven. In een resolutie van de kritische ge meente IJmond en de Studente- necclesia Amsterdam werd wel uitgesproken om aan dit onder werp de hoogste prioriteit te geven en het op het volgende congres aan de orde te stellen. Verkeerd medicijn: patiënt overleden LOCHEM (ANP) - De 37-jarige Marokkaan B. is 16 februari in het ziekenhuis in Lochem over leden nadat hij bij een operatie in plaats van bitterzout cocaine had gekregen. Een gerechtelijk onderzoek heeft dat aan het licht gebracht. In verband hiermee is zuster H. J. C., hoofd van de afdeling chirurgie van het ziekenhuis, ge schorst. Binnen een week zal mr. P. H. Cremers, officier van justitie in Zutphen, beslissen of zij wordt gedagvaard. Het wach ten is op het rapport van het toxicologisch onderzoek. Zuster C wil dinsdag middels een kort geding voor de president van de rechtbank in Zutphen proberen de schorsing ongedaan te krij- hun zorg? DEEL NUN ZORG- DEEL MEE'! VASTENAKTiE GIRO UTRECHT

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5