BADHUIS LINDESTRAAT MOGELIJK PAS BEGIN VOLGEND JAAR DICHT Triangelmaling aan de commercie Recordomzet BOVAG-show College bezorgd over woonhuis - monumenten BONAVENTURA VERKOCHT VOOR 2400 GULDEN ROMMEL Daverende Dichters Show bleef iets onder de maat MAANDAG 13 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Verkiezingsbijeenkomst De afdeling Leiden van D'66 belegt in bet kader van de Provinciale Statenverkiezingen op dinsdag 21 maart een regionale verkiezingsbijeenkomst Plaats van handeling is ,JIet Parlement", Nieuw straat 45 te Leiden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Sprekers zijn de nummers 1, 2 en 3 van de D'66-lijst: Piet van Baarsel, Tom Smit en Hans Wessel. Zij zullen bet hebben over zaken op provinciaal terrein. Jan Glastra van Loon zal spreken over landelijke actuele problemen. Speeltuin vergadert De speeltuinvereniging Prinses Beatrix houdt vanavond een algemene ledenvergadering in het pand van de speeltuinver eniging aan de Schubertlaan. Aan de orde komen onder meer de diverse jaarverslagen, de begroting voor 1978 en een bestuursverkiezing. De vergadering begint om 20.15 uur. Taal en teken Het Rijksmuseum voor Volkenkunde organiseert op 22, 23 en 28 tot en met 31 maart een paasprogramma rond de expositie „Taal en Teken binnen Chinese Muren". De ten toonstelling is gratis toegankelijk. Op verzoek draait het museum dagelijks het diaklankbeeld „Taal en Teken". Verder is er een expositie van Moderne Chinese knipkunst; er is een speurtochtboekje voor jongeren en ouderen; men kan zelf Chinese karakters schrijven; Men kan het tangramspel spelen en er bestaat gelegenheid om thee te drinken. Dagelijks wordt er in de filmzaal een film over China gedraaid. Speciaal voor de kinderen is er op de genoemde dagen gelegenheid tot het doen van Koreaanse spelletjes, het maken van vliegers, figuren en lampions. Ook wordt er een schim menspel vertoond en een diaserie van een Chinees kinderver haal. De exacte tijden en de programmaindeling zijn bij de balie van het museum aan de Steenstraat 1 verkrijgbaar. Kleuterscholen Een aantal kleuterscholen en peuterspeelzalen organiseert donderdagavond 16 maart van zeven tot tien uur een infor matiemarkt over het kleuteronderwijs in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33. Alle scholen uit de binnenstad zijn op deze markt vertegenwoordigd. Zij informeren de bezoekers over de kosten, werkwijze, het toelatingsbeleid en de juiste keuze voor welke school de kinderen in aanmerking kunnen komen. In bet artikel in de krant van vorige week over de Pax Cbristi Kinderhulp is belaas een klein maar nogal storend foutje geslopen. In bet artikel wordt namelijk gesproken van kinderhulp aan kinderen van 12 tot 18 jaar, terwijl de hulp is bestemd voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De redactie van All er leids hoopt dat dit gen era tie verschil potentiële pleeggezinnen niet beeft afgeschrokken Herbestrating De herbestrating van de Verdamstraat begint in de loop van deze week. Het werk zal naar schatting vijf weken duren. Gedurende de herbestratingswerkzaamheden zal het verkeer enigszins zijn gestremd. LEIDEN - Het badhuis aan de Lindestraat zal, wanneer de ge meenteraad daarmee akkoord gaat, 1 februari 1979 worden gesloten. Aanvankelijk heeft de gemeenteraad besloten het bad huis met ingang van 1 juli te sluiten. Dit ter financiële dek king van de bouw en inrichting van het gezondheidscentrum in de Meren wijk. B en W geven de raad in overweging het badhuis langer open te houden omdat de badmeester per 1 februari met pensioen gaat en omdat het zwembad aan de Boshuizerlaan later zal worden geopend dan aanvankelijk werd aangeno men. Het in aanbouw zijnde gezondheidscentrum in de Me- renwijk gaat vermoedelijk 1 ju li 1978 open. LEIDEN Henk en Ans Boerwinkel, samen het figuren- theater Triangel, zijn begenadigde kunstenaars. Dat bleek zaterdagavond in het LAK-theater. Bestond hun vorige programma „Metamorfose" voornamelijk uit marionetten spel, nu hadden ze het in de maskers gezocht. „Couples", voor de pauze, bezat nog enige elementen uit .Metamorfose"! De onverwachte, visuele effecten, de verras sende veranderingen, de spiegelingen en groot-klein tegenstel lingen deden nog aan dat marionettenspel denken. Na de pauze speelden Henk en Ans samen een mythisch drieluik „De zoon van moeder aarde". Het accent lag in dat spel meer op het verhaal, hoewel effecten nog steeds een rol speelden. Het soort theater, dat de Boerwinkels brengen, moet het vooral van de techniek hebben. De uitgekiende belichting door twee lampen, de zeer fraaie ovaalvormige piste met langzaam oplopend, zwart achterdoek, maar ook de trucjes die uitgevoerd worden met maskers en kleding dragen de voorstelling. Ieder mistasten kan de opgeroepen illusie versto ren. Maar de precisie van Triangel staat er borg voor, dat oneffenheden niet voorkomen, of niet zichtbaar woden, om dat de aandacht van de kijker op een andere plaats is gericht Gelukkig dat er nog altijd artiesen zijn die hun eigen weg gaan, ver weg van commercie en populariteit. Een eigen weg die hen leidt naar gebieden waar niemand hen meer kan volgen. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De Bovag occas- sion-verkoop van automobielen in dc Groenoordhal heeft afge lopen zaterdag een recordomzet gehaaid. Van de 200 tweede hands anto's die op de grote show aanwezig waren werden maar liefst 145 verkocht. Vanaf de opening op donder dagavond tot en met de sluiting op zaterdag heeft de verkoop een enorme belangstelling van het pubhek genoten. Per auto werd een gemiddelde prijs ge maakt van 8900 gulden. In ver gelijking met de lenteverkoop van verleden jaar is de omzet weer een stuk omhoog gegaan. Eveneens spant Bovag-Leiden de kroon in vergelijking met andere steden, waar dergelijke evenementen worden gehouden. Alle automobielen die verkocht zijn, hebben een Bovaggarantie- bewijs en werden vlak voor de verkoop in de Groenoordhallen nog extra gecontroleerd door vakmensen. Duitse belangstelling voor Leidse renovatie Vijf leden van de SPD- vrouwenbond uit het Westduitse Krefeld waren afgelopen zaterdag te gast in Leiden. Het bezoek van de Westduitse dames was met name bedoeld om eens een kijkje te nemen achter de in Leiden niet onbekende renovatie- schermen. Dat geschiedde dan ook van haver tot gort in de gelijknamige (Haver en Gort) buurt, de Heren gracht en de Zijlsingel. De rondleiding, die 's avonds met een bijeenkomst in het Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn eindigde, werd verzorgd door even eens vijf niet onbekende Leidse vrouwen, te weten Marie-Anne Koning (raad slid), Ria van der Lecq (kandidaat-raadslid), Karin Gortzak (Rooie Vrouwen), Cock Kerling (oud-raad slid) en Marietje van der Molen, die kandidaat staat voor de eind deze maand te houden Provinciale Sta tenverkiezingen. Laatstge noemde fungeerde als „leading-lady" in het ge zelschap en gaf dan ook (zoals op de foto te zien is) meermalen deskundige toelichtingen vanaf de steigers. LEIDEN - Het college van b en w maakt zich ernstige zorgen over de voortgang van restauratie van de woonhuismonumenten in Leiden. In een brief aan de rijksdienst van monumentenzorg stelt het college de rijksdienst voor tijdelijk de zoge naamde woonhuispot aan te wenden bij het verle nen van subsidie. De werking van een gecombineerde subsidieregeling voor restauratie en verbetering van woonhuismonu menten van de ministeries van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk stagneert al enige tijd. Het Leids college wijt dit aan het feit dat de rijksdienst voor monumentenzorg van het ministerie van CRM te weinig gelden beschikbaar krijgt. Hierdoor kan de rijksdienst niet naar behoren participeren in de gecombineerde subsidieregeling. Al eerder heeft het gemeentebestuur van Leiden er bij de rijksdienst op aangedrongen de woonhuispost te verhogen. In 1976 had de pot een omvang van 300.000,-. Het Leids college heeft de rijksdienst verzocht de pot in 1977 en 1978 te verhogen tot respectievelijk 500.000,- en 600.000,- voor Leiden. Dit met oog op de aanwezigheid van veel monumen tale objecten in Leiden die in slechte staat verkeren. Door de stagnatie van de subsidieverlening zouden er nog mer monumentale woonhuizen kunnen ver pauperen. Vandaar dat het gemeentebestuur de rijksdienst dringend heeft verzocht tijdelijk gelden uit de woonhuispot voor Leiden te bestemmen, in afwachting van een verhoging van het budget door de minister van CRM. Een overzichtje van de marktwaren en -lieden. LEIDEN - Abbé Pierre, de op richter van de beweging der Emmaüsgangers, zou in zijn handen geknepen hebben, in dien hij geweten had, dat de verkoop op de rommelmarkt, die afgelopen zaterdag door de scholengemeenschap Bonaven- tura Kijckenborg in haar'de pendances werd afgesloten, zo'n succes zou worden. De school hield de rommelmarkt om oud leerling Theo Verstegen, die in Tanzania als fysiotherapeut werkzaam is wat financiële rugdekking te geven. Bij de Emmaüsgangers gaat het voornamelijk om de verkoop van zogenaamde „welvaartres- ten", oude spulletjes dus, die voor een heleboel mensen nog te gebruiken zijn, maar door anderen naast de asemmer ge zet worden. De groep, die een jaar of vijftien geleden naar Ne derland kwam (het centrum is# Haarzuilen) assisteerde de leer-' lingen van het Bona bij de ver koop op de rommelmarkt, die vrijdag en zaterdag werd gehou den. Er werd voor meer dan 240Ó gulden verkocht: een bedrag waar de leerlingen erg tevreden over waren. De gekste spulletjes werden aan de man gebracht, waarvan enkele duidelijk meer dan curiositeitswaarde hadden. Vandaar dat er veel kooplieden en anderssoortige handelaren op de twee marktjes aan het Levendaal en de Marienpoel- straat aanwezig waren om het een en ander van hun gading in te kopen. De leukste dingen die verkocht werden, waren een 20 meter lan ge hotelkapstok, een serie eroti sche schilderijtjes van een niet al te kuise soort, een achtdelige zilveren cassette, die één van de leerlingen van zijn oma had los-' getroggeld voor honderd gulden en voor het drievoudige van de hand werd gedaan, en een uit stekende functionerende fotoco- pieermachine. Theo Verstegen uit Zoeterwou- de gaat van de opbrengst in Tanzania rolstoelen maken. Hij werkt voornamelijk met mensen die nauwelijks of geheel niet kunnen lopen. De rolstoelen worden ter plaatse gemaakt en zijn een speciale uitvinding van de zo energieke en hardwerken de oud-leerling van Bonaventu- ra. Leiden Vier dichters en een pianist tegenover een poëzieminnend publiek traden zaterdag avond op in het L.V.C.-gebouw aan de Breestraat 66. Simon Vinkenoog, de aloude magiër was er; zijn onafscheidelijke metgezel Johnny The Self- kicker in hoog tempo voor de microfoon orerend, maar na afloop van het „Daverende Dichtersfes- tijn" nauwelijks nog in staat om de snelle passen van zijn vriend naar het station bij te benen: „Simon niet zo hard lopen"; Jules Deelder stor machtig applaus oogstend met zijn neo-romanti sche verzen en Rotterdamse straatpoëzie bleef overeind en dichter Hans Plomp wist met aan zijn zijde een al even dichterlijke vriendin zijn luisteraars redelijk te amuseren. Het was er druk en gezellig, maar niet daverend: Vijf heren op een toneel, onderuitgezakt in ge makkelijke crapauds, wisselden elkaar beurte lings af met het voordragen van gedichten en proza. Er was genoeg bier in voorraad en de obligate joint ging van hand tot hand. Gezellig voor de buis, zo leek het en het publiek speelde Peyton Place. Nauwgezet werd de regie over de 200 aanwezigen gevoerd. Eerst lachte er één en daarna lachten ze allemaal. Dit voor zover het de eerste kritiek betreft. Schitterende parodieën op de militaire en anders oortige autoriteiten bracht Jules Deelder in het epos over zijn opkomst voor de militaire dienst naar voren. Als een Rudolf Valentino met een in brillantine badend, strak achterovergekamd kapsel schitterde hij zaterdagavond als de beste der dichters. Applaus. Zijn recent optreden voor de VPRO-televisie had hier wel toe bijgedragen. „Voor deze hele maand is mijn agenda volgeboekt en dat heb ik toch wel een beetje aan die t.v.-uitzending te danken". Hans Plomp, vriendin Plomp ën pianist Misha Mengelberg bleven jam mer genoeg enigszins onder de maat. Johnny The Selfkicker was als vanouds een weergaloze spraakwaterval, zij het een kleintje als die van Schaffhausen en op lange na geen Niagara-val, zoals hij toch dikwijls heeft waargemaakt. Iedere week voor het publiek op pad (naar scho len, clubhuizen enz.) werkt het in de hand, dat het dikwijls niet zo davert als men verwacht zou hebben. Het is hem te vergeven als hij dit beseft. Maar op avondjes dat hij Vinkenoog aan zijn jaspand moet vastgrijpen om de snelle pas van zijn vriend te remmen, kan hij maar beter zijn amusement gratis en voor niks in een of andere kroeg ten uitvoer brengen. Helaas overtrof hij het gezellige cafégepraat, dat dikwijls in priveomstan- digheden met vrienden tot bijzondere hoogten kan oplaaien, net te weinig. Voor Simon Vinke noog geldt hetzelfde. „Het is mijn dertigste optre den van dit jaar alweer. En vanavond vond ik het toch wel echt daveren. Maar misschien heb je wel gelijk, dat het een beetje te routineus werd afgewerkt. Daar doen we de volgende keer beslist wat aan. Peter Viering Selfkicker: (iets beneden de maat) aan het werk

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3