derrie Knetemann waardig winnaar van Parijs-Nice Atletiekploeg voorkomt afgan; Toppers blijven hangen SPORTTRIBUNE Wereldrecord Jatsjenko ONDANKS ACHTTIEN ZWEMRECORDS IN SCHAGEN ZIEKE LELYVELD UITGESCHAKELD OP „1700" METER Htzsch titel kunstrijken a LEIDSE COURANT PAGINA 20 Mirjam van Laar bereikte Klaas Lok reikte naar een met haar 1.88 meter bij het vijfde plaats op cte 3000 hoogspringen een vijfde meter MILAAN De Rus Vladimir Jastsjenko vestigde met 2,35 meter een nieuw (officieus) indoorwereldrecord hoog springen. Eerder haalde hij 2,33 meter, waarmee Jasts jenko het record van de Amerikaan Franklin Jacobs met één centimeter overtrof. Jastsjenko ging in zijn derde poging over 2,35 meter. ten haken. Die opzet lukte, had van het gedrang in het vefcf| dat uit veertien lopers beston( weinig last. Langzaam liet hij zid iets terugzakken. Op het momï, da2-©ij mans uit de staart vani j groep naar voren kwam, nog lucht genoeg mee Intussen had de sterke Markus Ryffel vanuit zijn tie het tempo zodanig opgedreven', dat niemand hem meer kon seren. Puttemans greep het zilver en Lok werd keurig vijfde in 7.51,4. „Deze tijd is bijna net zo mooi als een medaille", zei Lok blij. De Amerikaanse polstokhoogsprin ger Mike Tully heeft tijdens de Amerikaanse indoor studenten kampioenschappen in Detroit zijn eigen indoor wereldrecord verbe terd. Tully sprong zaterdag 5.62 meter, zijn oude record stond op 5.59 meter. Jos Hermens heeft zaterdag zon der al te grote moeite de derde Afcent Brunssum International Cross over tien kilometer op zijn naam gebracht. Evenals twee jaar geleden, toen Hermens ook won, werd de Belg Karei Lismont twee de. De Nederlandse cross-kampioen nam in de tweede ronde een voor sprong van elf seconden, verdub belde dat verschil in de volgende doorkomst en beperkte zich in de laatste ronde tot verdedigend lo pen. Hij werd daartoe enigszins gedwongen omdat hij last had van steken in de zij. De uitslag is: 1. Jos Hermens (KNAU) 31.06, 2. Karei Lismont (Belg) 31.17, 3 Dave Black (Gb) 31.28, 4. Alex Hage- steens (Belg) 31.46, 5. Ray Crubb (Af cent Striders) 32.02, 6. Tonny Luttikhold - - ~uiz(FrJ 32.41, om de medailles mengen. eerste drie ronden liep hij in twee- Klaas Lok (Phoenix), rechtstreeks de positie achter de Belg Paul geplaatst voor de finale van de Thijs, die voor Miel Puttemans als 3000 meter,.maakte zijn uitzending gangmaker fungeerde. Lok wist naar Milaan volledig waar met het van deze afspraak en mocht mee- bereiken van de vijfde plaats. Lok profiteren, als de favoriete West- (23) had een uitstekende start. De duitser Fleshen maar af zou moe (ASV Eiberen) 32.13, 7. Rene Ruiz (Fr) 32.38, 8. Malcolm Connelly (Gbr) 32.41, 9. Leon Bordet (Fr.) 33.02, 10. Jacques Defremont (Fr) 33.06. De Deventer atleet Roelof Veld heeft zaterdag in Alphen aan de Rijn een stratenloop over twintig kilometer ge wonnen. De uitslag: 1. Roelof Veld (Daventria) 1.02.18, 2. Barry Kneppers (Noordkop) 1.02.25, 3. Gerard Mentink (Daventria) 1.02.38, 4. Robert Strik (BAV) 1.02.40, 5. Cees van der Heul (Avantri) 1.03.10. Fred Eefting was een van de weinigen die een goede indruk maakte. SCHAGEN Hwt zwemtoernool om de Nederlandse wintertitels 1978 zal niet de geschiedenis ingaan met het predi kaat „onvergetelijk", ondanks het feit dat dertien senioren- en vijf aspiranten records werden verbeterd. Over het al gemeen bleef de top op enkele uitzonderingen na verwilderd van het peil dat vorig jaar werd bereikt. Bonds- coördinator Sitters: „In de breedte heb ben we echter wel vooruitgang geboekt, het beeld Is dus niet zo ongunstig. Eerlijk gezegd heb ik het schitterende kampioenschappen gevonden, hoewel Ik niet ontken, dat we er nog lang niet zijn, we ,we moeten met belde benen op de grond blijven staan met het oog op de wereldkampioenschappen In Ber lijn". Sitters noemde als hoogtepunten het zwemmen in de estafetteploegen bij de meisjes, maar ook bij de heren. Dat vond hij bijzonder positief, vooral met het oog op de komende wereldtitelstrijd. Hij releveerde ook nog aan de felle strijd die in vele series moest worden geleverd om een finaleplaats te bereiken, maar kon daarbij toch niet om het feit heen dat de toppers waren blijven hangen zoals Enith Brigitha, die beslist beneden de verwachtin gen bleef, maar waarvoor als excuus kon gelden dat ze door een zware kou bijna twee weken niet in staat was geweest zich degelijk op deze wedstrij den voor te bereiden. Wil Storm was in dat licht bezien nog erg tevreden over haar tijd op de sprint van rond de 56 seconden. „Hoewel ik wel had gehoopt dat Enith op de 200 meter op 1.58 had kunnen uitkomen". Opvallend De terugval van Annelies Maas blijft opvallend, vooral op de langere nummers. Haar moeder en tralnster tilde er echter niet zo zwaar aan. „Het is onjuist nu reeds een vergelijking te maken met vorig jaar. Annelies moet nog heel wat trainings- arbeid verzetten, voordat ze het pell van dat jaar weer heeft bereikt Ze Is er nog lang niet", aldus haar moeder. Opvallende was het zelfverzekerde optreden van de pupillen van Marian Oudkerk. „En dan te bedenken dat we in 'feite veel te weinig doen omdat we gewoon te weinig tijd en ruimte hebben", zei de enigszins schorre trainer. „We doen echt niet veel meer dan iedereen in dit land. Fred Eefting is gewoon veel beter gemotiveerd dan vorig jaar. waarbij ik ook wel wil memoreren dat hij toen nog al wat pech heeft gehad. Hij traint de laatste maanden met een geweldig enthousiasme en dat komt ook duidelijk in zijn prestaties tot uitdruk king". Over Monique Bosga.' de frêle Utrechtse zwemster, die opnieuw moeilijkheden heeft met een geheimzinnige virusaandoening: „Dat blijft wat moeilijk natuurlijk, maar ik ben erg blij met haar inzet. Dat kan belangrijk worden met het oog op de trainingsstage die ze in april gaat maken In de Verenigde Staten". Daarover was Marian Oud- kerk zeer te spreken. Met opzet had zij deze maand gekozen omdat zij meende dat juni te laat zou zijn met het oog op het eventuele deelnemen aan de wereldkampioenschappen. „Ik acht juni te laat om dan nog voldoende te kunnen wennen aan de omstandigheden waaronder wij dan moeten trai- Achtergrond De ontdekking van het vorig seizoen op de vlinderslag, de Haarlemse Mathllde Vink, bleef ditmaal op de achtergrond. Op de 100 meter haalde zij niet eens de eindstrijd, op de dubbele afstand haar favoriete moest zij de kracht erkennen van de nog steeds niet te verdrijven Yolanda Weemhoff. Trainer Wim Geurtsen meende dat deze terugval was te wijten aan de gewijzigde omstandigheden waarmee Mathilde is geconfronteerd na haar over gang naar een nieuwe vereniging. „Van eenling over te stappen naar een groep, vraagt tijd en aanpassing", aldus Geurtsen. „Bovendien traint zij veel meer dan zij gewoon was te doen en ook dat bracht problemen mee", zei de onverwoestbare Haarlemmer. Het snelle Schager zwembad Te Wiel zou wel eens het afscheid kunnen betekenen van winterkam pioenschappen op de kortebaan. De plannen zijn er om in het vervolg deze kampioenschappen op een 50 meterbaan te gaan houden", maar daarover zal eerst nog eens van gedachten gewisseld wor den met de trainers", vertelde Sitters. „Vele clubs beschikken namelijk niet over een vijftig meterbad en daarom zullen vele trainers niet geporteerd zijn voor een dergelijke, zeer ingrijpende ommezwaai. Bovendien zien we deze wedstrijden nog steeds als een soort toets. De tijden, die bij deze wedstrij den worden gemaakt, moeten ook in het zomersei zoen gerealiseerd worden. Die graadmeter gaan we dan natuurlijk missen". Optimisme, tevredenheid, het waren de twee peilers waarop deze kampioenschappen stoelden. Er was hier niet gestreefd naar een piek, maar aan de andere kant werd er wel op gewezen dat velen tot goede prestatie waren gekomen, zodat de trainingsopbouw juist was geweest. Maar niemand kon er omheen dat enkele sterke ploegen ditmaal geen enkele rol konden spelen, waarbij bovendien nog kwam dat bijvoorbeeld René van der Kuil zich in dit seizoen wel een koning zal voelen in het rijk der blinden. Zijn vier titels op de vrije slagnum mers wijzen in een bedenkelijke richting, te meer daar de Zianzwemmer pas enkele weken de militai re dienst heeft verlaten en pas kort weer een geregelde training ondergaat. Dat zo gemakkelijk triomferen is een vingerwijzing dat het herenzwem- men nog steeds ver verwijderd blijft van internatio naal niveau. Iets dat ook geldt voor Fred Eefting, de reus uit Utrecht. Ook hij zal het helemaal alleen moeten doen, omdat enige tegenstand in eigen land ontbreekt. Voorlopig zijn een Robin Schuit en een Peter Duinmayer, om eens een tweetal zeer talentvolle jongens te noemen, nog lang niet zover dat zij een stimulans kunnen vormen. NICE „Voor een ander zl]n stimulerende middelen een oppepper. Ik ben verslaafd aan tijdritten bergop waarts. Ik krijg echt de hoogte wanneer Ik daar alleen maar aan denk. Omdat Ik er altijd zo'n trek In heb, kan Ik me helemaal total loss rijden. Heerlijk Is dat. Ik krijg dan ook het gevoel dat niets ter wereld me nog tegen kan houden. Het Is hetzelfde als bij een man, die verliefd Is op een mooie vrouw. Die is ook tot alles In staat. Voor mij Is die vrouw een berg In een tijdrit". Zo verklaarde Gerrie Knetemann zaterdag in de stralende Zuidfran se zon zijn eigen krachtexplosies die hem aan het succesvolle slot van Parijs-Nice definitief tot de grootste specialist van het peloton bestempelden. Knetemann droeg in de eerste echte wielerkoers van kaliber in dit nog prille wegseizoen van begin tot eind de witte leider strui. Maar toch won de 27-jarige renner uit Huijbergen de 28ste-uit gave van Parijs-Nice eigenlijk pas in de afsluitende tijdrit op de flan ken van de Col d'Eze. In Nice was Gerrie Knetemann na tuurlijk vol van zijn fraaie triomf. Hij had geen oog meer voor de heerlijke voorjaarszon, die de ter rassen op de Promenade des An glais deed volstromen. Zijn blikken waren gericht op de weg en op zijn horloge, waarop hij zijn secon den voorsprong af kon lezen. Ge dreven door zijn „kick" maalde hij dapper de pedalen rond. Bepaald gemakkelijk werd het hem overigens zeker niet gemaakt. Zijn grootste concurrent Joop Zoete melk, die slechts vijf luttele secon den achterstand in het algemeen klassement had, besloot tot een bliksemstart. Na twee kilometer had Knetemann dan ook een ach terstand van niet minder dan acht tien seconden op Zoetemelk. „De Kneet" hoorde dit van ploegleider Peter Post. Hij schrok er geenszins van. „Joop zal daar nog wel een klap van krijgen", redeneerde hij simpel. Zelfvertrouwen Knetemann, die vooraf rustig had getraind op het parcours, reed zijn eigen koers. Vol zelfvertrou wen voelde hij zijn benen en de zwaarte van het traject nleL „In een tijdrit wil ik alleen maar har der, harder en nog eens harder rijden". Halverwege de 9,5 kilo meter was Kentemann al bij zijn doel. Daar had hl] namelijk reeds de beste tijd, één seconde sneller dan Joop Zoetemelk en twee se conden beter dan de Franse out sider Bernard HinaulL Waar alle andere renners Inzinkingen kre gen, ging Knetemann onverdroten voort. Hij voelde immers geen pijn. Terwijl zijn hele lichaam droop van het zweet, denderde hij maar door. Het uiteindelijke resul taat wus een winst van tien se conden op Hinault en niet minder dan zesentwintig seconden op Zoetemelk. Die zichtzelf voor de start overigens nog tachtig pro cent kans op de zege had gege ven. OTTAWA De Oostduitse Annett Pötzsch heeft bij het wereldkam pioenschap kunstrijden op de schaats in Ottawa de titel veroverd. De wereldkampioene van vorig jaar, de zeventienjarige Amerikaan se Linda Fratiana, won nog wel de Kür, maar dat was niet genoeg om de vroege voorsprong die Pötzsch had opgebouwd nog teniet te doen. De Italiaanse Susanna Dria- no werd derde op grote afstand. Vierde werd de Westduitse Dagmar Lutz en vijfde de Zwitserse Denise Biellmann. De schrik staat op de ge zichten van Irina Moiseva en Andrei Minenkov nadat zij aan het einde van hun optreden ten val zijn geko men. Desondanks behaalde het Russische ijsdanspaar een tweede plaats. MILAAN Zonder de uit gesproken topper Ruud Wielart heeft de Neder landse atletiekploeg In de strijd om de Europese in- doortitels in Milaan geen medailles veroverd, maar ook niet gefaald. Op een enkele uitzondering na haalden de vijf heren en twee dames hun persoon lijke topniveau. Drie deel nemers kwamen daar zelfs boven en vestigden nieu we Nederlandse records. Een behoorlijke prestatie in de breedte en een stuk beter dan de laatste laren gebruikelijk. Hoogspringster Mirjam van Laar (Achilles/TOP) sprong 1,88 meter. Eén centimeter hoger dan vijf we- i ken geleden in Zwolle bij de natio nale titelstrijd, waar de Limburgse boerendochter het record op 1,87 meter bracht. Het indoorrecord staat nu op dezelfde hoogte als het buitenrecord op haar naam en die van Mieke van Doorn (De Spar- taan). Mirjam van Laar werd met deze prestatie vijfde. Het tweede Nederlandse record kwam op naam van Amo Korme- ling (SISU). Op de 800 meter liet hij zaterdag 1.49,2 afdrukken. Dat was tweetiende seconde sneller dan Wybo Lelieveld (De Bataven) op 19 februari van dit jaar in Dortmund. Gisteravond bracht Klaas Lok (Phoenix) het nationale record op de drie kilometer op 7.51,4. Het oude record stond op naam van Egbert Nijstad (DOS Dwingelo) met 7.54,6 (sinds 11 maart 1973). Lok werd vijfde, kor-, i meling haalde de finales niet. Hij leverde in de series van de 800 meter de derde beste tijd af. De pech van Körmeling was dat hij j was ingedeeld in de sterkste serie. Het hoogspringen voor dames was het hoogtepunt van de eerste dag. Nederland was met Mirjam van Gerrie Knetemann boekte na zijn triomf in de Ronde van de Middellandse Zee ook een fraaie zege in Pa rijs-Nice. Gerrie Kentemann werd een uitste kend winnaar van Parijs-Nice 1978. Hij was met drie etappe-overwin ningen op afstand de beste. Joop Zoetemelk werd gestraft voor zijn oude fout: een te afwachtende houding aannemen. Geen enkele keer na de openingstijdrit in No- gent-sur-Marne deed hij een aan- De openingsklassieker van de amateurs, de achttiende Ster van Zwolle, eindigde zaterdag in een overwin ning voor Jan Spijker uit Kampen na een massa sprint. Voorts waren Neder landse wielrenners ook suc cesvol in West Duitsland. Gerrit Möhlman won de wedstrijd „Rund urn Kampt Lintfort" en Herman Snoeij- ink kwam als eerste binnen in een wedstrijd in Syke bii Bremen. En ook in België triomfen voor Nederlanders. Ad Tak won een wedstrijd in Gooik. Laar en Ria van Steenpaal-Ahlers goed vertegenwoordigd. De Lim burgse was met haar nieuwe natio nale recordsprong goed voor de vijfde plaats. Nummer drie, de Poolse Ursula Kielan, kwam ook niet hoger dan 1,88 meter. Zij begon pas te springen op 1,80 meter en haalde alle sprongen in de eerste poging. Mirjam van Laar had zowel op de 1,80 meter, de 1,85, als de 1,88 een foutsprong. Ria van Steenpaal eindigde met 1,85 meter op de tiende plaats. De 22-jarige atlete van De Sperwers verbeterde haar beste seizoenpres tatie met één centimeter. Het hoogspringen werd gewonnen door de italiaanse favoriete Sara Simeoni met 1,94 meter, een centi meter van het wereldrecord verwij derd, dat mede op haar naam staat. Nederland schreef drie atleten in op de 1500 meter heren. Cor Louws (AV NOP), Joost Borm (Phoenix) en Wybo Lelieveld (De Bataven). Van dit trio haalde alleen Borm de finale. Hij werd in de tweede serie vierde in 3.42,2. In de eerste serie weerde de nog onerva ren Cor Louws zich gedurende de race uitstekend, maar op het mo ment, dat de finaleplaatsen werden verdeeld, was hij uitgeblust: zesde in 3.52,7. PROTESTEN De derda serie van de 1500 meter was een verhaal apart. De lopers zagen twee keer het bordje „nog drie ronden", zodat zij niet 1500, maar 1700 meter aflegden. De tij den werden daardoor van geen enkele waarde en na diverse pro testen gingen de eerste drie lopers naar de finale. Wybo Lelieveld, dit indoorseizoen uitstekend in vorm, was daar echter niet bij. Hij werd zesde en dat was nog niet eens zo slecht. Lelieveld zat nog vol antibiotica, waarmee een vlak voor de wedstrijd opkomende griep was bestreden. De finale van de 1500 meter werd voor Joost Borm een zware opga ve. Hij kon zich niet in de strijd val op de positie van Gerrie Knet- temann, die dat na zijn huldiging niet kon begrijpen. „Zoetemelk liet zich weer in de kaart kijken. Hij heeft nergens van geprofiteerd. Weer het oude liedje". Knetemann was gewoon de sterk ste uit de sterkste ploeg. Hij won Parijs-Nice op tijd en op punten, ten/vijl zijn ploeg eerste werd in het ploegenklassement. Beter kon het eenvoudig niet. Kentemann had het in ieder geval zo goed nooit verwacht. „Mijn eerste plaats in de openingsrit was een enorme mee valler. Ik had ook met een paar seconden kunnen verliezen, zeker na mijn vertoning in de Omloop van het Volk. Ik was wat verkou den geweest, waardoor ik tijdens de omloop va het Volk volkomen uitgeput was en de wereld voor een oliebol aan zag". Jan Spijker grijpt in een eindsprint van een grote groep de eerste plaats in de Ster van Zwolle.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20