Ccidóc0owtamt Molukkers bezetten provinciehuis Assen Libanon in angst voor Israëlische vergelding Uitwijzing RAF leden aangevochten "7>2% LENING 197B PER 19B4/1SBB Sparta zoekt in Engeland VANDAAG TIEN PAGINA'S Jol toch naar Ajax Geen hond Profboksen in Spanje op de wip Vlag gestolen Een Zeeuw Z.-Hollands schaats kampioen Maandag 13 maart 1978,68e jaargang no. 20990 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Verbond Verbond van de haat (1) op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.30 uur De Muppets, om 22.05 uur Brandpunt met Palestijnen en om 22.45 uur In gesprek met bisschop Simonis. Ned. I om 19.55 uur Australisch tv-spel „De dame en de wet" en om 20.45 uur Tekstpierement Zwaar bewolkt en perioden met regen, maar later op de dag ook enkele opklaringen. Krachtige tot stormachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtempera turen ongeveer 4 graden, maxi mumtemperaturen circa 9 gra- Dinsdag: zon 06,57-18.42 maan 09,34-24.00 Hoogwater Scheveningen 6.25- 18.43 Laagwater 2.44-15.03. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Vanmorgen om kwart over tien zijn vermoedelijk zesi Zuidmoluk- kers gewapend met karabijnen in het Provinciehuis aan de Westerbrink in Assen binnengedrongen. Er werd ge schoten. De provinciale ambtenaren ontvluchten massaal het gebouw, ra men werden stukgeslagen en mensen sprongen vanaf de tweede verdieping naar beneden. Een vergadering van de commissie voor sociale zaken die op dat moment in de Statenzaal aan de gang was werd in paniek afgebroken. Staten leden ontvluchtten door een achtertuin deur het gebouw. Ambtenaren lieten zich aan lijnen vanaf hogere verdiepin gen langs het gebouw naar beneden zakken. Verschillende mensen werden daarbij gewond. In en rond het Provin ciehuis heerste grote paniek. Tegen half elf werd er opnieuw geschoten. Onmiddellijk na de overval werd in de provincie Drente groot alarm gegeven. Dit gold ook voor de andere diensten, die belast zijn met de bestrij ding van terroristische activiteiten. Ook minister president Van Agt, minister Wiegel van Binnen landse Zaken en minister De Ruiter van Justitie werden gealarmeerd. Rijkspolitie en mobiele eenheden in de provincie Drente werden in staat van paraatheid-gebracht. In Den Haag en Wassenaar gingen onmiddellijk de daartoe vereiste maatregelen in, zoals extra bewaking van de gebouwen en woningen van de Indonesische ambassade. Om tien uur vanmorgen stopte een taxi voor het provinciehuis. Eén Zuidmolukker stapte uit en prg het provinciehuis met een machinegeweer binnen, waarop hij begon te schieten. Later gingen nog een paar Zuidmolukkers naar binnen. De aanwezige ambtenaren vluchtten het gebouw uit, sommigen via het dak. De politie kon enkele ran hen snel opvangen voor een eerste verhoor. Het provinciehuis te Assen, dat vanmorgen door vermoedelijk zes Zuid-Molukkers bezet is. Op het Asser politiebureau pleegde de commissa- van justitie, mr. Muntendam, kwam vlak na het Hoeveel mensen tijdens de overval en door de ris van de ^koningin in Drente, ^mevrouw A. P. bekend worden van de overval naar het politiebu- schoten gewond zijn kon men rond 12 uur nog Schilthuis, direkt overleg. Ook de hoofdofficier reau. BEIROET (AP/RTR) In der tien Palestijnse vluchtelingen kampen in Libanon is de staat van alarm afgekondigd uit vrees voor een Israëlische ver geldingsactie op de Palestijnse terreuraanval van zaterdag ten noorden van Tel Aviv, waarbij 37 mensen werden gedood en 72 gewond. De bewaking is ver scherpt en de inwoners hebben instructies gekregen voor het zoeken van ondergrondse schuilplaatsen. Palestijnse com mando's zouden de vluchtelin genkampen hebben verlaten en zich schuil houden in Beiroet. Alleen het slechte weer, zware regens en stormen schijnt nu nog de Israëlische luchtmacht aan de grond te houden. In Koeweit heeft de PLO-afge- vaardigde Salim Zanon ver klaard dat de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie, Jasser Arafat, van het Kremlin de verzekering heeft gekregen dat de Sovjet Unie niet met haar armen over elkaar zal blij ven staan als Israël een vergel- dingsaanval opent op de Pales tijnse kampen in het zuiden van Libanon. Bij de laatste Israëli sche vergeldingsactie voor een Palestijnse raketaanval op een Noordisraëlisch dorp vormden Palestijnse vluchtelingenkam pen in Zuid-Libanon het doel wit. Bij de luchtaanval vielen voornamelijk slachtoffers onder de Libanese burgerbevolking. Premier Begin heeft gisteren duidelijk gezinspeeld op de Is raëlische vergeldingsactie. Hij noemde de Palestijnse terreu ractie een gruweldaad die we nooit zullen vergeten. Niemand kan ongestraft joden doden, al dus Begin. Hij zei dat de actie van het Palestijnse commando's het dodelijke gevaar aantoont van een toekomstige Palestijnse staat. Volgens Begin hadden de Palestijnen het plan gijzelaars te maken om die te ruilen tegen terroristen in Israëlische gevan genissen. Begin kondigde aan dat ,jh -eis naar de VS, die gisti ien ex u beginnen, een week is uit e- steld. Hij verwachtte niet dat het vredesoverleg tussen zijn land en Egypte door het gebeur de van zaterdag noodzakelijker wijs zou worden verstoord. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft gisteravond na mens de regering zijn diepste medeleven uitgesproken met de nabestaanden van de slachtof fers van de Palestijnse actie. Ook de fractievoorzitters van WD, CDA, PvdA en PPR spra ken hun medeleven uit met de nabestaanden van de slachtof fers. Zij drongen aan op voort zetting van het vredesoverleg in het Midden Oosten. Zie verder pagina 7. ADVERTENTIE- 11 tlm 19 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; Zalerdag en zondag 10-17 uur, toegang f 6,- kinderen lot 14 jaar f 4- Trein-Toegang-biljelten bij NS-slations AMSTERDAM rai Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI. i Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe-' rier wordt de krant alsnog ge- .bracht. Koopjesjagers bestormen rederij (Van een van onze verslaggevers) AMSTERDAM De telefooncentrale in het Amsterdams telefoon kantoor van Rederij Townsend Thoresen is overbelast door dui zenden koopjesjagers, die willen boeken voor een vijfentwintig gulden overtocht naar Engeland. „Het gekkenhuis is nu wel compleet", meent Henk van der Kooy, die als directeur van Townsend Nederland nauwelijks meer aan zijn normale werkzaamheden toekomt. Toch zijn er van de zesdui zend goedkope tickets, die tot 22 maart beschikbaar zijn nog steeds enkele honderden verkrijgbaar. Wereldbank: bossen binnen 60 jaar weg WASHINGTON (Reuter) Als er geen maatregelen genomen wor den, zullen er in de ontwikkelingslanden over 60 jaar geen bossen en oerwouden meer bestaan. Deze alarmerende mededeling is zaterdag gedaan door de Wereldbank. Dit overkoepelende orgaan heeft dan ook besloten om de komende vijf jaar 500 miljoen dollar meer uit te geven aan projecten die gericht zijn op het beëindigen van de ontbossing in de ontwikke lingslanden. Zwaar gewond bij valpartij Leiden Vanochtend om half acht is op de Europaweg een 46-jarige motorrijder gevallen, waardoor hij ernstig gewond raakte. Het gebeurde toen hij een bestelwagen van achteren raakte, waardoor hij naar links viel en overreden werd door een passerende personenauto. De motorrijder werd in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen met een rechterbovenbeen frac tuur, een schouderbeenfractuur, inwendig letsel en een shock. Wervelfractuur na aanrijding met paard NIEUWKOOP - Een 17-jarige bromfietser uit Langeraar is Sistermiddag vrij ernstig ge wond geraakt toen hij tegen wn paard opreed. De jongeman reed op de Nieuw- veenseweg richting Nieuwkoop. Toen hij het paard en de berijd ster wilde passeren schrok het Paard en maakte een sprong naar rechts waarop de Lange- jaarder tegen het paard opreed. Hij sloeg daarop over de kop en belandde in een naastgelegen sloot. In het Alphense zieken huis Rijnoord werd geconsta teerd dat de jongeman een wer velfractuur had opgelopen. Het paard en de berijdster kwamen met de schrik vrij. Inbraken KATWIJK In het afgelopen weekeinde is in drie scholen in gebroken. Aan de Louise de Co- lignylaan in de LTS en in de basisschool, aan de Stadhou- dersdreef in de Sjaloomschool. Bij alle drie de inbraken werd een lokaalraam aan de achter zijde van de school vernield om toegang te verkrijgen. De LTS mist een radiotoestel. Van de daders ontbreekt elk spoor. Slippartij in Oegstgeest OEGSTGEEST Aan de Laan van Oud Poelgeest is in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over twaalf een perso nenauto van het wegdek geslipt. Hij kwam in de middenberm terecht, waar hij tegen een lan taarnpaal botste. Hierna vloog hij weer naar de rechterkant, .waar hij tegen een andere per sonenauto tot stilstand kwam. De auto werd totaal vernield. Een medepassagier moest met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen; de bestuur der, die onder invloed van alco hol reed, kwam echter met de schrik vrij.' (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Voor de Hoge Raad der Nederlanden is van morgen door de advocaten mr. G. Sprong, mr. J. Th. Duynsteen en mr. A. Willems vernietiging gevraagd van het vonnis, uitge sproken door de Maastrichtse en Haagse rechbank, die beide hebben bepaald dat uitlevering aan West-Duitsland van de RAF-terroristen Folkerts, Sch neider en Wackernagel toelaat baar is. De verdedigers trachten ander maal aannemelijk te maken dat de delicten waarvan hun èlien- ten verdacht worden een poli tiek karakter hebben. „Als het einddoel dat de requiranten van cassatie voor ogen staat niet politiek van aard zou zijn, zou den de delicten niet gepleegd zijn. Op dit moment valt geens zins te voorspellen of het poli tiek ideaal dat de RAF-leden koesteren haalbaar is. Maar dat viel destijds van nu erkende be vrijdingsbewegingen als bij voorbeeld de Vietcong of het Algerijns Bevrijdings Front ook niet te zeggen. Zo goed als ver zetsdaden van Chilenen en des tijds Grieken werden erkend, zo zullen ook de beweegredenen van de RAF-leden geaccepteerd moeten worden, voortkomend uit de politieke idealen van be trokkenen." De advocaat-generaal, mr. F. C. Kist, vroeg drie weken voor het trekken van zijn conclusies. De Hoge Raad zal 22 mei of zoveel eerder als mogelijk uitspraak doen. STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 14 maart 1978 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) Inschrijving 14 maart a.s. van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten ROTTERDAM Sparta zoekt nog steeds naar een op volger voor Cor Brom die Ajax gaat trainen. Sparta oriënteert zich mo menteel op de Brit se markt. Vijf sei zoenen geleden on dernam Sparta ook al pogingen een Engelsman te con tracteren. Met Adamson en Mac- Garry was al over eenstemming bereikt maar de „transfers" sprongen toch af. Cor Brom trad toen in dienst van Sparta, dat ook doende is (weer) een Engelse voetballer aan te trekken. Het is zo goed als zeker dat spits Ray Clarke zal vertrekken. Hijzelf beweert al rond te zijn met een Nederlandse club. Welke dat is, wil hij "in dit stadium niet zeggen". Sparta is tot nu toe altijd uiterst gelukkig geweest met het contracteren van Britse spelers. DEN HAAG Het is nagenoeg zeker dat Martin Jol aan het eind van het seizoen FC Den Haag zal ruilen voor Ajax. Vorige week gehouden besprekingen zijn dermate succesvol verlopen voor Ajax dat een definitieve overeen komst zeer waarschijnlijk is. Het ligt in de bedoeling dat aan het eind van deze week het contract wordt getekend. Zorgvuldig rondkijkend langs de lijn bij Vredenbur- ch- RKSVM moet dit dier tot de conclusie zijn gekomen dat „er geen hond was". Daartoe had de viervoeter zich op de afrastering bege ven, als een beginnend tra pezewerker door zijn baas MADRID De dood van de Spaanse profbokser Rubie Melero heeft de Madrileense krant El Pais ertoe gebracht een enquete te houden onder de Spaanse politieke partijen om te weten te komen hoe hun standpunt ten opzichte van het profboksen is. Vier partijen Unie van het Democratisch Centrum (regeringspartij). Socialistische Ar beiderspartij. Socialistische Volkspartij en een Baskische Partij zijn voorstander om het profboksen te verbieden. De Communistische Partij wil profboksen niet verbieden maar wel veel strengere veiligheidsvoorschriften. Alle partij en willen niet tornen aan het amateurboksen. wil Ajax, zij het wat laat, nog wel eens flink uithalen. Onderaan gaat de strijd onverwoed voort, al kan Telstar nu wel bij het degradatie spook op schoot gaan zitten. „aan de lijn gehouden". De hond vond waarschijnlijk dat hij al te lang aan de lijn was gehouden want1 alle toeschouwers om hem heen kijken naar links waar wat gebeurt en. eigenwijs als honden kunnen zijn, richt hij de blik naar rechts. Om nog eens tot de conclusie te komen „geen hond langs de lijn, alleen mensen". DEN HAAG Bestuurslid Bink van de schoonspringvereni- ging Morgenstond stond zaterdagmiddag teleurgesteld voor de deur van het zwembad. „Hoe is het mogelijk. Er hangen hier tien vlaggen in masten voor het zwembad. De Schotse vlag is er met touwen en al afgehaald zonder dat iemand, dat gezien heeft". De Schotse ploeg had het in ieder geval niet gedaan, daarvan was de organisatie van de internatio nale schoonspringwedstrijden overtuigd. De Nederlandse vlag hing er nog wel en die ging door de prestatie van José de Frel zondag hoog in top. DEN HAAG Een Zeeuw werd schaatskampioen van Zuid Holland. Arjaan van der Kreek is een van de negen rijders uit Zeeland die regel matig op De Uithof zijn rondjes rijdt met de leden van de schaatsselectie van Zuid Holland. Omdat er maar een gering aantal hard rijders is in Zeeland mogen de Zeeuwen meerijden met het distrikt Zuid Hol land. Dat hebben de Zuidhollanders geweten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1