s Parker heeft weinig moeite met Buitoni Formidabele dikbillenparade luidde het Paasfestijn in t Parker, winnaar op punten. Gewichtheffen: een kwestie van rekenen Eerste steen" voor Schoolvereniging Uw handschrift is een Parker waard. Sport moet (geleidelijk) uit de Groenhallen stad/regio LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 MAART 1978 PAGINA 5 Gisteren heerste in de Leidse Groenoordhallen Neerlands roem en Neerlands trots op het gebied van vee: de Paas Vebo stal veler harten en staafde het gevoel van eigen waarde van heel wat veehou ders, mesters en afnemende handelaren. Puik beestenspul, dit jaar. U kunt er elders over lezen. Ik maakte er een parti culiere nasleep van mee. Om dat, min of meer (en het zal wel méér zijn), nog steeds de kat omwille van de smeer de kandeleer likt, werd ik opge trommeld als waarnemer van het Vebo-beste lot van een aantal uiterst fraai gevormde koebeesten-op-weg-naar-het- einde. Rond het begin van het einde van elf dikbillige vaar zen (die ik in m'n schuldige onwetendheid voor best uit ziende beginnende stieren had gehouden), was gistermiddag in Warmond een happening gebouwd. Opzetters van het feest: grootmachten als slager Coen Uit den Boogaard en barbecue-restaurant De Stad Rome. De eerste als verwer kend afnemer, de tweede als afnemend verwerker van een serie van elf ten dode opge schreven formidabele dikbil- len. Het was een trots transport van de Groenoordhallen naar De Stad Rome. Louter kam pioenen die uit de veewagen werden geleid; gewillige slach toffers van en kwaliteitsbe wust en fijnproevend volkje dat bereid is meer geld neer te leggen voor een sublieme entrecote dan voor een krab betje. Het peloton van begelei dende bedwingers was nauwe lijks nodig, want de vaarzen, die van corpulentie nauwelijks konden lopen, waren té door voed om „stènes" te maken. Zo,n kampioensexhibitie was nog nooit eerder vertoond: één slager kocht nog vóór de ten toonstelling en bijkomende keuringen elf dieren en alle elf vielen ze in de prijzen. Onge hoord en nog nooit vertoond, volgens aanvoerder-mester Bert Sneep, die met vader Jan Sneep uit Willemstad de han del naar hier had gebracht. Glanzend en pronkend en on benullig stonden de elf bijna martelaren, ofschoon be kroond in de buurt van War- monds muziektent in de gulle middagzon elkaar tegen de schoften aan te drukken, daar toe „gekieteld" door mensen die van wanten wisten. Geen harddravers. Roodbont, zwart bont, vaalwit, grijs en geheel doorvoed. Het „mesten" ging door en er werd stro aange voerd, vlak vóór de solide toe gangsdeur met klopper van De Stad Rome. „En pès op de ruiten", want die horens ston den voor niets. Nog even af spoelen met sloten water om het achterwerkse geheel zo vlekkeloos mogelijk te maken. Het werd een parade van kapi taal vlees en een paar schreeu wende mannetjes met een krans, rozetten, linten en vere rende getuigschriften in de handen. Waarschijnlijk was tweeduizend jaar geleden een Romeinse pretor met veel ses tertiën net zo groots op een pas gekochte partij Nubische slaven. En slager Coen maar getuigen: „het is wat, alle kam- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. pioensprijzen die er waren hebben we in één keer...". Fo to's van links en rechts, even de dieren in fatsoen douwen, gewillig Paasvee zich niet be wust van de slachtbank die de slager voor hun in petto had. Wat je allemaal niet voor een goed stuk rundvlees over moet hebben. Bert Sneep kreeg een gran dioos idee: „we brengen een kampioen naar binnen en ma ken er een foto van bij de barbecue". Ten behoeve van de sfeervoile prent werd een kampioensdikbil met decora ties naar binnen gedirigeerd. Ik heb nog nooit restaurant- personeel met zoveel kracht gasten naar binnen zien per sen onder het uitdelen van aanmoedigende klappen. Het was een zwartbonte kampioen, wiens uren geteld waren, pose rend bij het roosterend einde van al dit vergankelijke en voedende spek (o wee, dat was geen spek, maar vlees natuur lijk), hammen en lappen. Dik- bilvlees, dat in de „Stad" met wijnen overspoeld gaat wor den, als je de wijnkaart ter harte neemt. Na enig breek werk aan tafeltjes kon de dik bil er in. De emmer bij de hand, maar de vaars had geen behoefte. Feestelijke presenta tie van een vleselijk bestand van 783 kilo. Nadien gaf Bert Sneep op mijn verzoek een kort college, terwijl de cortège op weg ging naar Coen, de Dorpsstraat door, glibberend en onvast. „Een dikbil die niet door de deur kan is niet normaal". Bert bedoelde te zeggen: „deze dikbil ging amper door de Met man en macht werd de dikbil het smalle deurtje van het restaurant ingeperst deur, maar doorgaans zal dit wel lukken". Dikbillen als die van-de Snepen uit Willemstad' worden helemaal ingefokt en via de keizersnede verlost uit de moeder: 50 tot 60 suks per jaar op het Sneep-bedrijf. „De besten zijn met de besten ge kruist, wat topkwaliteit bees ten oplevert. Sinds een jaar of zeven doen wij in topbeesten. Dit jaar hebben we in Neder land (ook in Antwerpen kre gen we een internationaal be kroonde kampioen), algemeen kampioenen op de markt ge bracht: in Rhenen, in Etten- Leur en nu in Leiden." Bert Sneep liet een fles cham pagne aanrukken (waarschijn lijk de Op het welzijn van sla ger Coen) en vertelde verder dat vaarzen fijn vlees leveren. Fijner dan stieren. „We gaan nu aan embryo-transplantatie doen. Bevruchte eitjes in de moederkoe gaan we overplan ten, zeven dagen na de be vruchting, in een andere dik- bilkoe. Anders kreeg je per jaar één topkoe, in de nabije toekomst is het mogelijk tot 30 per jaar te gaan, volgens deze transplantatiemethode. Vol gens mij moet dat leiden tot een. prijsdaling van vee en vlees. Eén en ander wordt bij ons te bestellen: mannelijk, vrouwelijk en de kleur, alles naar wens, voor honderd pro cent gegarandeerd." Het scheelde geen haar, of Bert had een tweede fles brui sende champagne besteld („jongens, schenk maar in, het staat er voor"). Adeldom ver plicht. Maar slager Uit den Boogaard moest ook nog een scène op touw zetten bij de winkel. Bert Sneep luidde al vast de Paasdagen in: „het i? „rustig" vlees, er stroomt geen bloed doorheen door vervoer na het slachten want deze sla ger slacht nog thuis. Dat ge beurt niet veel meer. Dit is alleen maar kwaliteitbevorde- rend: onbeschadigd vlees, geen onbezonnen en snel vil- werk. Zo'n dikbil is goed voor 55 procent biefstuk. Welke koe lapt 'm dat nog?" Einde van een commerciële doch veel be lovende ode aan de malse en trecote, de riplap en de kogel biefstuk: de specifieke lof der dikbillen zonder weerga. (Van onze basketbal-medewerker) LEIDEN Nog vier overwinningen scheiden Parker van een definitieve kwalificatie bij de hoogste vier teams, die in mei om het landskam pioenschap zullen gaan spelen. Ook het Haarlem se Buitoni, zelf nog spelend voor de vierde plaats, kon de Leidse formatie geen moment in gevaar brengen. Al in de eerste helft speelde Parker dermate sterk, dat Buitoni er niet de minste moeite mee had om zich bij de uiteindelijke 98—85 nederlaag neer te leggen. Door dit resultaat is Parker geheel onverwacht nog in zicht gekomen van de belangrijke tweede plaats. Nationale Nederlanden Donar verloor zo wel zondag tegen Buitoni als dinsdag tegen Trip per Jeans. De achterstand van Parker is daardoor ingelopen tot vier punten. Parker startte overdonderend. De basis Kip-Plaat- Bartolome-Collins en de weer herstelde Sid Bruinsma hanteerde met veel succes het sterkste wapen van de Leidse ploeg: de break. Voeg daar bij het gegeven dat Bartolome zijn eerste plaats in de rebounderstoplijst van Nederland alle eer aan deed en het was duidelijk dat de 2012 voorsprong van Parker volkomen verdiend was. Evenals tegen Amstelveen en Tripper ging de Leidse ploeg in hoog tempo door in die eerste helft. Buitoni wist daar maar weinig toegenover te zetten. Zoals gewoonlijk speelden de mannen van coach Develey hun aanvallen gebaseerd op de 30-secondenregel. Parker wist daar wel raad mee. Mitchell Plaat speelde Emill Hagens weg, Collins had alle ruimte om in één helft 28 punten te scoren en de voor Kip gewisselde Hans van Rooden speelde verdedigend goed op de hoop en glorie van Buitoni, Gary Freeman. Via 32—16 kon Parker met 46—30 gaan rusten. Ook de openingsfase van de tweede helft leverde aanvankelijk het zelfde beeld op. Opvallend waren de wanhopige opmer kingen van de Buitoni-coach Develey. De Haarlem se tactiek in die fase behelsde slechts het aanspe len van Freeman, die vervolgens zou dienen te scoren. Freeman deed dat niet, Sid Bruinsma wel.. De weer herstelde Fries speelde zijn tweede perio de voortreffelijk. Scoorde veel binnen de bucket, maar moest het rebounderswerk nog aan Kip en Bartolome overlaten. Bij 74—52 was de strijd gestreden en ging de wedstrijd als een nachtkaars uit. Coach Henny Blom: „Dat is het probleem bij elke teamsport. Je staat 24 punten voor en de ploeg verliest zijn aggressie. Daar kan ik best inkomen. Voeg daarbij dat Buitoni wat meer greep op de wedstrijd kreeg en dat de wissel met van Rooden nog altijd enige aanpassing vereist voor het team". Parker kwam helaas niet meer los. Collins wilde teveel solo, waardoor het teamver band wegebde. Desondanks kwam de zege, 98—85 geen moment in gevaar. Topscorers Parker: Col lins 41Bruinsma 26Plaat 18. Buitoni: Freeman 27—Lammen 22—Lagemaat 12. Stand eredivisie: Falcon 24—44; Donar 26—40; Parker 26-36; Tripper 26-28; Arke 26-24; Buito ni 25—22; Vastgoed 25—22; Delta Lloyd 26—20; Musette 26—20; Amstelveen 26—0. 11 LEIDEN De heer G.J. Prevo, hoofd van de Eerste Leidse Schoolvereniging (kleuter- en lager onderwijs) legde gisteren onder grote belangstelling de eerste steen voor het nieuwe onder komen van de Schoolvereniging aan de P.C. Hooftlaan, hoek Vondellaan. Het was eigenlijk wat laat om van "eerste steen" te spreken, omdat de nieuwe school reeds half afgebouwd is en het precieze steennummer waarschijnlijk dichter bij de 10.000 dan de 0 lag. Dat mocht gisteren de feestelijke stemming waarin leerlingen, ouders en onderwijzend personeel verkeerden niet drukken. Mo menteel is de Eerste Leidse Schoolvereniging namelijk gehuisvest in een totaal ongeschikt pand aan het Noordeinde, dat oorspronke lijk niet eens als school bedoeld was. Veertien jaar heeft het geduurd, voordat aan de bouw van het nieuwe onderkomen kon worden begonnen. De Eerste Steen-legging, die onder meer werd bijgewoond door Burgemeester Vis en zijn vrouw ging gepaard met vrolijk gekleurde optochten van de kinderen uit de lagere klassen en draaiorgelmu- ziek. Aansluitend volgde een geanimeerde receptie in de nabij gelegen Bedrijfstechnische School, waar in de aula een drankje kon worden genuttigd. Parker heeft de vulpen met de juiste penpunt en de juiste penverankering. Voor uw hoogstpersoonlijke handschrift. Importeur: Fortress Handelsmaatschappij BV, Energiestraat 29, Naarden. Tel. 02159 41055. LKV DE SPARTAAN KAN ZEVENDE NATIONALE TITEL PAKKEN Thomas-Brandt; Scheidsrechter, spion, coach (Van onze sportredactie) LEIDEN Zaterdag moet het gebeuren. Hij heeft het al helemaal op papier staan. Thomas Brandt, coach van LKV De Spartaan, heeft zijn berekeningen al weken klaar. En op basis daarvan moet zijn vijftal de nationale titel voor clubteams bijeen trekken en stoten. Niet zo'n lichtvaardige opdracht zou je als een leek denken, Tv\T ^omas Brandt weet al bijna exact met hoeveel kilo verschil LKV De Spartaan' wint. Geen kwestie van hoogmoed, maar van simpel rekenen. Want als je onverwachte gebeurtenissen even uitsluit kun je een gewichthefwedstrijd van de voren uitstippelen. hersen^e^en 'S a^een een SP0]T voor spieren maar ook voor Nijmegen staat LKV De Spartaan tegenover De Bredase Uewichthefvereniging en Atlas uit Maastricht, teams die dan We' van „ver" komen, maar die voor Thomas Brandt geen ge heimen hebben. „Ik reken Bre da niet eens mee", aldus de Leidse coach. „Daar kan ons B-team nog wel tegenop. Als ze. een totaal van 800 kilo halen is- dat veel". De tweede tegenstander neemt Brandt wat serieuzer. Atlas heeft in de competitie de titel afgesnoept van Simpelveld, de kampioen van vorig jaar. Dat gebeurde in een beslissingsduel op 11 februari en aangezien Brandt er toch moest zijn om als scheidsrechter te fungeren, speelde hij en passant de rol van spion en noteerde het een en ander over de tegenstand die De Spartaan zou ondervinden. En dat betekende dat hij met alleen namen onthield, maar ook het gewicht van de respec tievelijke gewichtheffers, hun series en hun totaal-score. Op basis daarvan kwam de slimme coach tot een prognose van het kilo-totaal, dat de Maastrichtse heffers omhoog zullen brengen. Rekening houdend met een han dicapfactor (vanwege het ver schil in lichaamsgewicht van de ^atleten), wist Brandt aldus pre- "cies wat zijn jongens achtereen volgens moeten trekken en sto ten. „Omdat onze jongens veel zwaarder zijn, starten we met een achterstand van 200 kilo. We gaan weg op een totaal van 858, maar we kunnen eventueel 875 maken. (Het nationaal re cord staat op 888 kilo, red.) Maar als er gemaakt wordt wat er op papier staat, is het voor mij genoeg", stelt Brandt, die geen enkel risico wil lopen. In zijn achterhoofd speelt namelijk nog de titelstrijd van vorig sei zoen, toen de eerste plaats aan Simpelveld „cadeau werd ge daan", zoals hij het zelf zegt Daarom is er niets aan het toe val overgetlaten, staat het wed- /^trijdschema (met uitwijkmoge lijkheden) vast moet LKV De Spartaan na de tweede beurt de titel al binnen hebben en kan de derde ronde gebruikt worden voor eventuele recordpogingen. J[ohn ten Brinken, Herman Fi- lippo, Sam Holswilder, Dirk van 't Riet en Theo Sanders (voor een geblesseerde Arie Swagers) en Joop Marijt als reserve zul len de berekeningen van hun coach in daden om moeten gaan zetten. Wanneer die zevende landstitel dan binnen is, gaat LKV de Spartaan geen uitbundig feest vieren. „We drinken er wel een bakkie op", aldus Brandt. „Maar ze gaan weer op tijd naar huis, want eind april komen al weer de individuele kampioen schappen in Dordrecht". ROEN VAN DER GEEST OM EXPLOITATIE RENDABEL TE KRIJGEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De dagen van de sportactiviteiten in de Groe noordhallen zijn langzamer hand geteld. De commissie voor sportzaken van de Leidse ge meenteraad schaarde zich gis teravond in grote trekken ach ter de opvatting van de direc teur van deze gemeentelijke evenementen- en veemarkthal len, dat terwille van een renda beler exploitatie van de hal de sportactiviteiten de komende jaren zullen moeten worden af gebouwd. Bezien zal worden of met de meeropbrengsten aan evene menten die daardoor mogelijk worden wellicht een nieuwe sporthal voor indoorsporten in Leiden kan worden gebouwd. Voor het overige wordt als stel regel gehanteerd dat die clubs die hun zetel buiten de stad 'Leiden hebben dan ook maar bij hun eigen gemeente om sportaccommidatie zullen moe ten aankloppen. Al enige tijd geleden lanceerde dyjfcteur De Jong van de Groe noordhallen het idee dat de sport beter uit de Groenoordhal kon verdwijnen om de hal een beter exploitatieresultaat te la ten boeken. Jaarlijks legt de gemeente Leiden zo'n 6,5 ton toe op de sport in de Groenoordhal, terwijl het juist de veemarkt en met name de evenementen zijn, die geld in het laadje brengen. Mogelijk zou - aldus het idee van directeur De Jong - met het geld dat door het vertrek van de sport meer binnenkomt zelfs een nieuwe sporthal kunnen worden gefinancierd. Zover ging men in de sportcommissie van de gemeenteraad gisteren echter nog niet. Op aandrang van het CDA-raadslid Bosch werd besloten eerst eens een inventarisatie te maken van de behoefte aan indoorsportgele- genheid onder de specifiek Leidse clubs: de niet-Leidenaars zullen in principe voortaan on derdak moeten vinden in hun eigen gemeente. De verschillen de verenigingen die nu nog we kelijks van de Groenoordhal ge bruik maken, zullen van de di rectie een schrijven ontvangen waarin het streven naar een be perking van het aantal sportda gen tot een geleidelijke afbouw van de sportactiviteiten in de Groenoordhallen met ingang van het volgend seizoen zal wor den aangekondigd. Trail toch in Leiden LEIDEN Trail, de Leidse popgroep die woensdag rijn de buut maakte voor de KR O-ra dio is deze week toch nog on verwacht te zien en te horen in haar eigen woonplaats. Het viertal treedt zaterdagnacht op j in het KWJ gebouw aan het Noordeinde ter gelegenheid van het ze ven-jarig bestaan van de Witte Platenkiosk aan de Hoge Woerd. Na een disko en een jamsession komt Trial kort na middernacht op de bühne, halsoverkop uit het Amsterdamse Paradiso, waar daarvoor een optreden plaats heeft. Kaarten voor de avond zijn verkrijgbaar bij de Wittg- Platenkiosk en aan zaal.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5