Bezorgdheid om toekomst V oordorp-terrein Hof van Holland bestaat ruim vierhonderd jaar College Leiderdorp blijft vasthouden aan overdracht AWI lezers Onenigheid over subsidiëring instellingen in Leiderdorp PLEIDOOI VOOR BOOMCHIRURGIE IN WARMOND CDA HELPT KPJ BIJ ZOEKEN NAAR NIEUW ONDERKOMEN KORTWEG Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken,te bekorten. NOORDWUK Voor de heer en me vrouw W. F. J. Oehl-Rodenburg Is het vandaag precies 40 jaar geleden dat ze het hotelbedrijf "Hof van Holland" in de Noordwijkse Voorstraat overnamen van vader Oehl. Het Hof van Holland is zestig Jaar in handen van de familie en werd ongeveer 400 jaar geleden in de oude kom van Noordwijk-binnen gesticht Vanmid dag van vijf tot half zes wordt er een receptie gegeven in het hotelbedrijf van het echtpaar dat tevens het 40-jarig huwe lijk viert Het Hof van Holland is Noordwijks "oud ste huys" een eretitel in de vaderlandse hotellerie. De stichtingsdatum staat niet vast, maar op goede gronden wordt aange nomen dat het pand 400 jaar geleden werd gebouwd als dorpslogement. Doortrekkers konden overnachten of eventueel de paar den verwisselen. Ook was het hotel erg in trek bij deelnemers van jachtpartijen in de omvangrijke bossen van "Noortich en het Langevelt". "Het Moelenshoff', zoals het gebouw destijds naar de gelijknamige bal juw vernoemd was, diende later ook als rechthuis, waar de vierschaar werd ge spannen over tal van criminele zaken. In 1909 werd het Hof van Holland zwaar geteisterd door een brand. Slechts een aantal fraaie eiken binten bleef behouden en sieren thans nog de hal van het hotel. Na de restauratie kwam het gebouw in 1919 in handen van de heer J. Oehl, de vader van de huidige eigenaar. Het Hof van Holland gaat zoals elk inter nationaal bekend hotel prat op het gasten boek. "Na Godfried Bomans zijn "wij" geweest", staat te lezen in het gastenboek dat jubilaris Oehl als een kleinnood be waart. Het "wij" staat voor de anonieme vertegenwoordigers van een schare gasten die hun hart aan het "Hof" hebben ver pand. Onder de bezoekers van het Hof van Holland bevonden zich: "Vader" Willem Drees en Marga Klompé. Ondanks de eeuwenoude historie is het hotel met z'n tijd meegegaan. De hotelka mers zijn gemoderniseerd en van douches voorzien en er zijn al weer nieuwe plannen. De heer en mevrouw Oehl gaan het na de viering van het jubileum wat rustiger aan doen. „Ik hou toch wel een vinger in de pap. Ik kan toch niet de hele dag in m'n flatje naar buiten gaan zitten kijken", al dus de hotelier. WARMOND Leden van de raadscommissie financiën hebben in navolging van hun collega's van de commissie openbare werken gepleit voor het beschikbaar stellen van meer geld voor boomchi rurgie in de gemeente. Zij willen dat er meer geld komt voor het instellen van een onderzoek naar de toestand van de bomen en voor de aanschaf van nieuwe aanplant In de begroting voor het jaar 1978 is hiervoor 3.000,- opgenomen. Het commissielid mevrouw Dalhuizen (PW) drong er gisteravond op aan dit bedrag te verdubbelen. Het subsidiebedrag voor muziek- en toneelvereniging „St. Matthias" zal in verband met de hogere huurkosten voor het Trefpunt met 5.170,- worden verhoogd. De Zijldijk krijgt een betere straatverlichting. Dit „overzees *ge- biedsdeel"i-kampt al enige jaren met een veel te wensen overlatende verlichting. B en w hebben de Zijldijk thans een eerste prioriteit 'gegeven. Ook met de reconstructie van de Dorpsstraat zal dit jaar worden begonnen. De brandweer verhuist in het najaar van 1978 naar het terrein van de dienst gemeentewerken. De huidige garage van de brandweer zal getrokken worden- bij het gemeentehuis, dat dringend uitbreiding behoeft ZOETERWOUDE Het CDA zal de Katholieke Plattelands- Jongeren steunen in hun stre ven een ander onderkomen in Zoeterwoude-dorp te krijgen. Tijdens een vergadering van het CDA hebben de jongeren de politieke partij gisteravond te hulp geroepen. De KPJ met haar gebrekkig on derkomen aan de Noord Aa bin nenkort verlaten. De huidige CDA-wethouder De Jong verze kerde de vertegenwoordigers van de KPJ dat er thans op het gemeentehuis alles in het werk wordt gesteld een onderkomen voor de jongeren te vinden. Hij suggereerde de jongeren de ver-' enigingen in Zoeterwoude bij een te brengen teneinde te ko men tot een multifunctioneel centrum, zoals er ook een aan de Hoge Rijndijk wordt ge bouwd. „Wanneer de noodzaak van een dergelijk centrum door de verenigingen kanf worden aangetoond, zal het CDA zeker niet tegenwerken", aldus de wethouder. De vergadering van het CDA werd gehouden teneinde het programma voor de nieuwe raadsperiode te bespreken. Een van de punten in het program ma is het doortrekken van het voetpad in de dr. Kortmanstraat van de Asschuurbrug tot aan de Dorpsstraat. Het CDA wil ook trachten een zo goed mogelijk onderkomen voor de stichting „Oud Zoeterwoude" te vinden. De leden van het CDA spraken zich uit tegen de vestiging van een of mer supermarkten in de dorpskern. Eventuele uitbrei ding van het winkelapparaat zou alleen mogen geschieden ten gunste van de Zoeterwoudse middenstanders of ten gunste van. een niet-Zoeterwoudenaar wanneer deze in een branche zit, die nog niet is vertegenwoor digd. ZOETERWOUDE De KPJ houdt vanavond de laatste kaartwedstrijd van dit seizoen. Hoewel deze avond niet meer mee telt voor de kompetitie zul len toch de prijzen worden uit gereikt van de gehouden klaver jas- en kruisjascompetitie. Aan vang 20.00 uur in het Don Bos- cohuis. NOORDWIJK Gedeputeerde ir. N. Buysert spreekt maandag in het dorpshuis De Kuip in het kader van de komende provin ciale statenverkiezingen. Verte genwoordigers van Christelijke en Katholieke Vrouwenbonden en groepen in Noordwijk zijn uitgenodigd voor het houden van een discussie. De bijeen komst begint om acht uur. LEIDERDORP Binnen het college van B. en W. is onenig heid over de vraag op welke wijze plaatselijke instellingen moeten worden gesubsidieerd. Het college schrijft aan de raad, dat deze zaak nu de aan dacht heeft gekregen nadat een verzoek is ingekomen van de afdeling Leiderdorp van het Koninklijk Wilhelmina Fonds, voor een subsidie van 242.34, in de kosten van verspreiding van collectezakjes en brieven- leden werf actie. Ook een ver zoek om subsidie in de kosten van de handtekeningenactie van de Leiderdorpse werkgroep „Stop de Neutronenbom" tot een bedrag van 621,- is oor zaak van het verschil van me ning. Met name bestaat er geen een stemmigheid over de vraag of er een plaatselijk belang mee is gediend wanneer een collecte wordt georganiseerd vanwege een vereniging met een landelijk karakter. In het verleden heeft de gemeenteraad bij herhaling subsidie-aanvragen geweigerd te honoreren wanneer niet een specifiek Leiderdorps belang in het geding was. Het college vraagt aan de raad in de raadsvergadering van aan staande maandag een uitspraak over deze kwestie te doen. Politiek in Alkemade (VIII) Hoewel het niet mijn gewoonte is twee keer op een zaak te reageren maken de VGA-heren Van Duijkeren, Kr et en Koek het in hun ingezonden brief in de krant an 7 maart j.l. zo bont dat ik een tweede maal (zij het kort) wil reageren. Je zou er haast een brok van in je keel krijgen als je de poli tieke grafrede van de VGA-he ren Van Duijkeren, Kret a Koek leest: „We hebben een fout gemaakt, maar die boze schrij vers van de pers overdrijven alles enorm". Zou dat soms komen doordat de VGA, die wel met de mond de openbaarheid belijdt, het in de ze zaak volkomen besloten heeft gehouden? Zelfs toen loco-bur gemeester Rietbroek in zijn ar geloosheid opening van een deel van de zaak wilde geven door een verklaring te willen voorle zen in een openbare raadsverga dering, was de heer Van Duijke ren er als de kippen bij om de zaak besloten te houden, tot gro te verbazing van zijn collega- VGA-bestuursleden. Zolang van VGA-zijde géén opening van za ken wordt gegeven kan men het een ander niet kwalijk nemen mogelijk een wellicht wat be perkte mening te hebben. De politieke naïviteit van de VGA- fractie heeft deze partij volko men ongeloofwaardig gemaakt VGA: jewas en bleef onze vriend, maar je kunt je nu beter omvormen tot een damclub, Dan kun je veel meer kanten opschuiven!! Henk van Tol Godfriend Bomanslaan 23 Roelofarendsveen SASSENHEIM De popgroep „Preludium" speelt morgen in jeugdsociëteit Stormbal aan de Sassenheimse Vaartkade. Prelu dium brengt een vorm van symphonisch getinte popmu ziek, zowel vervat in luisterstuk ken als in swingende nummers. Het concert begint om negen uur. Sassenheimers eisen inspraak SASSENHEIM De bewoners van de Floris Schoutenstraat en de Bijdorpstraat zijn kwaad op het Sassenheims college van b en w. In een brief verwijten zij het gemeentebestuur dat xij geen inspraak hebben gekregen bij het maken van plannen voot de verbetering van de straten waarin zij wonen, terwijl hun dat wel was beloofd. Sinds november 1976 is een aan tal bewoners van beide straten bezig met een plan om de stra ten meer leefbaar te maken. Na langdurige briefwisselingen kwam het uiteindelijk tot een gesprek tussen vertegenwoordi gers van bewoners, en de mid denstand uit de straten ener zijds en burgemeester Kret, di recteur openbare werken Van der Merwe en de heer Hogen- boom, ook van de dienst open bare werken anderzijds. Tijdens dit gesprek toonde de burge meester zich verheugd over dit uit de bevolking gekomen initia tief en werd toegezegd dat de rijkspolitie en de verkeerscom- missie zouden worden ingescha keld. Beide instellingen zouden de veiligheid in de betrokken buurt onder de loupe nemen en twee tot drie maanden later zou dan opnieuw een bespreking plaats vinden. De bewoners zouden te vens een afschrift van het on derhoud krijgen. De bewoners van de Floris Schoutenstraat en de Bijdorpstraat hebben echter nog steeds niets gehoord en de buurt is nog even onveilig. Met name voor de kinderen uit beide straten levert de situatie veel risico op. Ten einde raad heeft toen de heer Zwetsloot contact opgeno men met het gemeentehuis, waar hem werd verteld dat het wachten is op de bezinking van de nieuw gelegde riolering in de Julianalaan. De herbestrating van de Floris Schoutenstraat en de verbetering hiervan moet ge beuren in combinatie met de herbestrating van de Juliana laan. De bewoners stellen dat de beloofde inspraak geheel is uit gebleven en dat alles buiten de bewoners is omgegaan. Veront rust vragen ze zich af wat er nu van hun eigen naar voren ge brachte ideeën zal worden ver wezenlijkt. Inmiddels heeft de Sassenheimse WD-fractie schriftelijke vragen ingediend bij het college over deze zaak. Stompwijk houdt eigen bibliotheek LEIDSCHENDAM - In Leid- schendam komt binnen afzien bare tijd één centrale biblio theek met misschien nog een filiaal in Leidschendam-zuid. Het filiaal in Stompwijk blijft gehandhaafd maar als het ge bouwtje (bij het Dorpshuis) moet woden aangepast aan de te verwachten huisvestingsnor men 2al het wat oppervlakte betreft royaal twee maal zo groot moeten worden. B. en W. willen in ieder geval het filiaal in Stompwijk handha ven, vanwege de exentrische lig ging maar ook vanwege het bij zondere karakter van de Stomp- wijkse woongemeenschap. Wat Leidschendam betreft moet ge kozen worden uit een centrale vestiging in Amstelwijk of, zoals het stedebouwkundig bureau OD205 in de centrum-nota heeft aangegeven, in de nabijheid van het raadhuis. Het college heeft voorkeur voor Amstelwijk plus een filiaal in zuid. REGIO VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van hun straat Ten aa^izien van de Oranjekade staat Voorschoten staat vrijwel machteloos tegenover in het beleidsplan dat deze kade een „woonstraat" de grondtransakties op het terrein van het vroe- is, maar de Prinses Margrietlaan heeft een funktie gere kindertehuis „Nieuw-Voordorp" aan de voor het wijkverkeer. WD en CDA willen eerst Leidseweg. De Stichting Haagse Kindertehuizen een verkeerstelling voor de Oranjekade en voor heeft het pand met terrein verkocht aan het de Prinses Margrietlaan zullen andere mogelijkhe- Ingenieursbureau Heerema te Scheveningen. In den gezocht worden om de snelheid van het overleg met dit bureau is een plan vastgesteld verkeer af te remmen. om te komen tot een gedeeltelijke restauratie van De verbouwing van het voormalige hoofdgebouw het oude gebouw en een nieuwbouw. Er zouden van het vroegere Marine Opkomstcentrum tot ongeveer 350 arbeidsplaatsen komen. Thans heeft huisvesting van de gemeentelijke diensten is een het ingenieursbureau Heerema de grond ter ver- kostbare zaak. De commissieleden schrokken van koop aangeboden. Inmiddels is de prijs van de het bedrag voor de zgn. 3de fase. Dit wordt grond in enige jaren driemaal zo hoog geworden, begroot op ruim 700.000,- en dat is bijna De commissie voor openbare werken had weinig 300.000,- meer dan in de beleid nota vermeld goede woorden over ten aanzien van het bureau wordt. In totaal gaat de hele verbouwing meer dan Heerema. Volgens drs. Van Wijk (PPV) is het 1. miljoen kosten. Na een gedegen uiteenzetting terrein in handen gevallen van de grofste specu- van o.a. de direkteur voor openbare werken Bedet lant Het bureau Heerema is landelijk bekend was de commissie bereid het voorstel te steunen door de aandelenaankoop van oa. de Stevingroep. mits in het voorstel aan de gemeenteraad uitvoerig De commissie voor openbare werken denkt zeer uit de doeken gedaan wordt het waarom van deze verdeeld over de aanleg van verkeersdrempels. De dure en kostbare verbouwing. Volgens wethouder bewoners van de Oranjekade en van de Prinses Eveleens is het altijd nog goedkoper dan nieuw- Margrietlaan zagen graag verkeersdrempels in bouw. LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 MAART 1978 PAGINA De Zoeterwoudenaar Cor Waayer (op de foto rechts) is deze week benoemd tot lid van het Gilde van de Franse Kaa smakers, La Confrérie de Saint ture. Waayer kreeg het fel be- Uguzon. De benoeming ge- geerde lidmaatschap voor zijn schiedde in Parijs tijdens de niet geringe inspanningen om Internationale Salon d'Agricul- de Franse kaassoorten hier in Maitre de fromage Nederland aan de man te bren gen. De Zoeterwoudenaar, die naast zijn bedrijf de Kaasmees ter in Zoeterwoude zelf nog een groot aantal zogeheten kaas-cor ners in diverse supermarkten in den lande runt, kreeg naast het lidmaatschap ook nog een oor konde van de Franse Gilde-pre sident Pierre Androuet (tweede van links) aangeboden. Noordwijkse exposities trokken veel belangstelling NOORDWIJK - De vorig ja» door de Culturele Commissi Noordwijk in de Kapel georn niseerde exposities blijken J totaal bijna negenduizend b» zoekers te hebben getrokken. Zo stond de "Oude Noordwijkj schilders" aan de top met n,w minder dan vierduizend bel: stellenden. "Noordwijks Tal< deed het met ruim 2600 tx kers ook opvallend goed, tei de tentoonstelling "Wad nu' de wat rustiger periode van 1 juni tot begin juli toch nog gc was voor veertienhonderd mi sen, die naar dit milieu-obj< kwamen kijken. De belangst ling voor het werk van Joh: nes Vermeer was met 426 duide lijk minder en de "Plaatjes vai Verkade" sloot de rij met ij totaal 312 bezoekers. In Vie raadscommissie voor cui turele zaken heeft men beslot® voor de maanden april en ma de collectie "Op de foto" aan te vragen en voor de periode vat 1 juni tot 15 juli het obji "Sport". Men denkt dit laat te combineren met de coll< "Het Gegoten Beeld" (b»__ houwtechnieken) of met aktivi, teiten op sportgebied. LEIDERDORP De meerderheid van het college van burgemeester en wethouders blijft vasthou den aan het besluit tot goedkeuring van de overdracht van het woningbezit van de woning stichting "Patrimonium"-aan de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL). Dit on danks het feit dat een onderzoek van de Raad van Toezicht van de woningstichting heeft uitge-, wezen, dat verkoop aan de bewoners althans in de vorm van een coöperatieve vereniging tot de mogelijkheden behoort De koopprijzen variëren van 43.000,- tot 53.000,-. De Raad van Toezicht heeft berekend dat met in achtneming van een premie van hef ministerie van volkshuisvesting de maandelijkse lasten gedurende het eerste jaar liggen tussen 148,- en 195,-. Ter voldoening van de opdracht van de bewoners om alle mogelijkheden op rijtje te zetten heeft de Raad van Toezicht v»1 het bestuur van de AWL de toezegging los gefo gen, dat het bereid is 100.000,- uit te trekh' voor het opknappen van de 60 woningen. Het college van B. en W. met uitzondering wethouder mevr. D. W. Tichler-Moerman (VVji van mening dat door verkoop van woningen j de sociale sector stagnatie in de doorstroming, ontstaan. De bewoners die al een voorlopig stuur hebben benoemd voor de op te richte coöperatieve vereniging hebben inmiddels bij h college officieel een verzoek ingediend de wonii gen te mogen kopen. Men heeft de hulp ingeroepe van het Bouwfonds voor Nederlandse Gemeentel Het beleid van het college, dat in deze het bevoej de orgaan is, zal in de gemeenteraadsvergadc van aanstaande maandag aan de orde komen. Het vier eeuwen oude Hof van Holland EIGENAAR JUBILEERT

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4