Tesselaar in de clinch met minister Gardeniers Sneep en De Lint maken de dienst uit op paasveetentoonstelling REGIO WEIGERT MEE TE BETALEN AAN LEIDS MIDDELBAAR ONDERWIJS Gemeente bindt voorwaarden aan voortbestaan Pedologisch Instituut Werkzaamheden kruising Gangetje/Hogewoerd VRIJDAG 10 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN PvdA-wethouder Dick Tesselaar wil met CDA- minister mevrouw Til Garde- niers-Berendsen (CRM) gaan vechten over de onverwachte bekorting van de min of meer toegezegde subsidie voor de bouw van twee buurthuizen in Leiden-Noord en de Kooi. De wethouder kreeg hiervoor gisteravond het fiat van de leden van de raadscommissie voor samenlevingsopbouw. In het kader van de interim saldoregeling, een rijksrege ling waarbij de tekorten van de stadsvernieuwingsactivitei ten voor rekening van het rijk komen, dacht Leiden aanvan kelijk aanspraak te kunnen maken op 3,2 miljoen gulden voor buurthuizen in de Kooi en Leiden-Noord. In januari kreeg het stadsbestuur echter een brief van de ministeries voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en dat van CRM waarin werd gesteld dat er nog maar 9 ton in petto BUURTHUIZEN IN NOORD OP LOSSE SCHROEVEN was. Daardoor is de uitvoering van de plannen, onder meer voor de vernieuwing van de Zevensprong die dit jaar een aanvang had moeten nemen, op losse schroeven komen te staan. Verscheidene raadsle den toonden zich gisteravond nogal boos over de plotselinge ommezwaai van de ministers. Er werd gesproken van een duidelijke politieke keuze, die men kennelijk van een minis ter van Leidse bodem (me vrouw Gardeniers woont aan de Leidse Kanaalweg) niet had verwacht. Vooralsnog wil de gemeente doorgaan met de voorbereiding van de buurt huizen zoals ze oorspronkelijk waren gepland. Merkwaardig genoeg heeft hetzelfde ministe rie van CRM wel goedkeuring gehecht aan een vergoeding voor de architectenkosten die met de bouwplannen gemoeid zijn, ook al werd er hierbij uitgegaan van de oorspronke lijke ideeën over de beide buurthuizen. Bronkhorststraat De commissie voor samenle vingsopbouw hechtte gister avond in principe haar goed keuring aan het bestemmen van twee door de gemeente gekochte panden in de Bronk horststraat tot ruimten voor welzijnsactiviteiten. Door Plan-Noord en de Zeven sprong was er bij de gemeente op aangedrongen deze panden ter beschikking te stellen van het buurtwerk dat niet meer genoeg heeft aan de bestaande faciliteiten in het Dienstencen trum aan de Van Hoogendorp- straat. In overleg mei volks huisvestingswethouder Ver boom was gebleken dat de be trokken panden die tot medio maart een handel in sanitair huisvesten, niet bij de woning voorraad getrokken hoeven te worden zodat zij voor het door de wijk gevraagde doel be stemd kunnen worden. De vraag is alleen of en hoe een en ander financieel rond te maken valt. Joop Vervoorn re kende namens de mensen uit Leiden-Noord voor dat een huur van 300 gulden per maand het maximum was dat de buurt zou kunnen opbren gen. De gemeente zou daarbij de kosten van het opknappen van de panden voor haar reke ning moeten nemen. Hoeveel deze bedragen is nog niet met zekerheid te zeggen. Binnen een maand zal worden bezien of dit ook voor de gemeente een haalbare kaart is, zodat het sociaal-culturele werk in Noord de uitbreiding kan krij gen die het nodig heeft. ,r&. De algemeen kampioen van het mannelijk vee met zijn begeleider. LEIDEN De jaarlijkse Paasveetentoon stelling, die gisteren gedurende de hele dag in de Leidse Groenoordhallen werd gehou den is een groot succes geworden. Wederom waren het Neerlands mooiste en gezondste runderen die elkaar beconcurreerden om het algemeen kampioenschap. Maar liefst 280 inzendingen waren er Van de partij en het was voor de jury van vijf bekwame keurmeesters dan ook erg moeilijk om Miss Koe en Mister Stier uit de vele mededingers te kiezen. Ze waren er gisteren allemaal bij: de stieren en ossen, de vaarzen en dikbillen. De hele dag hadden ze geduldig in de r.ij gestaan in afwachting van hun eventuele bekroning. Slachtvee, dat nog even „mooi" mocht we zen. Binnenkort liggen ze echter als karbo- nades en biefstukjes in de vitrines van de stedelijke slagerijen te pronk. Geen schoner lot dan dat van rundHet is dit jaar vroeg Pasen en het rundvee schijnt rond die tijd het malst te zijn. Aan het eind van de middag werd een „super-super vaars", uitverkoren tot alge meen kampioene van het vrouwelijk vee. Vader en zoon Sneep uit Willemstad hebben haar uit hobbyisme gefokt. „Want om de centen hoeven we het niet te doen". Hoe heet het koetje, werd er gevraagd. Zoon Sneep moest het antwoord schuldig blijven. „Sinds verleden jaar hebben we onze koeien geen naam meer gegeven. Namen maken een dier zo menselijk. Met tranen in onze ogen moes ten we eens een beest aan de slager verko pen, alleen omdat we het een naampje had den gegeven". De Sneeps en de gebroeders De Lint uit Zevenbergen wonnen in de Groenoordhallen aardig wat prijzen. Op 15 maart vindt in Den Bosch het klapstuk van de schoonheids wedstrijden plaats. Koeien die men nog nooit aanschouwd heeft komen op die dag de veemarkt opdraven. Gisteren werden de volgende fokkerijen met een zilveren beker beloond: Algemeen kampioen mannelijk vee: Gebroe ders De Lint uit Zevenbergen. Alg. kamp. vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep uit Willemstad. Ie Reserve kampioen mannelijk vee: F. Vissers, Wernhout. 2e Res. kamp: Duineveld-Van Saase, Lisse. Ie Res. kamp. vrouwelijk: Sneep, Willemstad. 2e Res. kamp.: C. Uit den Boogaard, Warmond. Kampioen afd. D. mannelijk vee: C. J. N. v.d. Nouweland, Leidschendam. Kamp. afd. D. vrouwel. vee: Gebr. De Lint, Zevenber gen. Res. kamp. D. mannelijk E. Ultee, Oudewater. Res. kamp. D. vrouwel.: Kooter Handel en Transport B.V., Hazerswoude. Kampioen afd. A. mnl. vee: Gebr. De Lint, Zevenbergen. Kamp. afd. A. vrl. vee: Sneep, Willemstad. Kamp. afd. B. mnl. vee: Duine veld-Van Saase, Lisse. Kamp. afd. B. vrl. vee: C. Uit den Boogaard, Warmond. Kamp. afd. C. mnl. vee: F. Vissers, Werhout. Kamp. Afd. C. vrl.. vee: Sneep, Willemstad. Kamp. Afd. E. Schapen: v.d. Werf-Kooter, Hazers- woude' Peter Viering (Van onze verslaggevers) LEIDEN Ten tweede male hebben de gemeenten in de Leidse regio geweigerd mee te betalen aan de kosten van het middelbaar onderwijs in Leiden. Onderwijswethouder Tesselaar deelde dit gisteravond mee in een vergadering van zijn raadscommisie. De Leidse wethouder had bij de behandeling van de laatste begroting op vragen uit de gemeenteraad toegezegd dat hij met zijn collega's uit de regio zou gaan pratenover een zekere vorm van spreiding van de enorme financiële lasten die hetmiddelbaar onderwijs voor de gemeente Leiden met zich meebrengt en waar- vannet zo goed kinderen uit de regio als uit de stad zelf van profiteren. In ruil voor het meebetalen zouden de regiogemeenten dan ook een zekere vorm van zeggenschap over de scholen moeten knjgen, zo was het idee van de Leidse gemeenteraad. Volgens de mededeling van wethouder Tesselaar hadden al zijn collega's uit de regio de Leidse suggestie unaniem en even resoluut van de hand gewezen. „Zodra het gesprek op het geld terecht kJYam' gaven de wethouders van de buurgemeenten niet thuis", aldus een verbitterde wethouder gisteravond. OOK UNIVERSITEIT BETALEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Pedologisch Instituut kan wat de gemeente Leiden betreft blijven voortbestaan, maar dan zal de Rijksuniversiteit zijn eenmalige toezegging om in de kosten van deze bijzondere vorm van buitengewoon onderwijs mee te betalen hard moeten maken en schriftelijk voor de toekomst moeten garanderen. Deze opvatting huldigde de onderwijscommissie van de Leidse gemeen teraad gisteravond toen het voortbestaan van het Instituut aan de orde kwam. Het Pedologisch Instituut ging speelt op de achtergrond dat het m 1962 _van start op initiatief college van bestuur van de van de Leidse universiteit. Het houdt zich bezig met het geven van onderwijs aan en begelei den van kinderen met bijzonde re leer- en opvoedingsmoeilijk heden. Onlangs kwam de vraag aan de orde of deze vorm van onderwijs naast de bestaande L.O.M.-scholen in Leiden nog nodig was. Zowel de Rijksuni versiteit als de gemeente zijn tot de conclusie gekomen dat het voortbestaan van het Instituut een goede zaak zou zijn. De gemeente neemt momenteel 180.000 gulden per jaar aan kos ten van het Instituut voor zijn rekening, maar is bereid om in het kader van het continueren van het Instituut meer geld uit te trekken. Zo zouden onder meer de personeelsleden die nu nog op declaratiebasis werken in gemeentedienst worden geno men. Van de kant van de universiteit heeft de vakgroep onderwijs kunde voorlopig achttiende for matieplaats ter beschikking van het Pedologisch Instituut ge steld, wat neerkomt op zo'n 80.000 gulden per jaar. De uni versiteit heeft echter tot op he den geweigerd deze toezegging voor de komende jaren zwart op wit te garanderen. Daarbij versiteit de financiële kant van de zaak heeft overgelaten aan de faculteit der sociale weten schappen die deze op haar beurt via de subfaculteit voor pedago giek heeft overgelaten aan de vakgroep onderwijskunde. Zoals bekend is dit nu juist een sector waar het bezuinigingsbe leid op de universiteit zich het meest laat voelen en de gemeen te (met name wethouder Tesse laar) is er bang voor dat als volgend jaar de bezuinigingen doorgaan de prioriteiten binnen de vakgroep ook anders gelegd gaan worden en het Pedologisch Instituut wel kan fluiten naar zijn universitaire bijdrage. Daarmee zouden alle kosten op de schouders van het armlastige Leiden terecht komen en de wethouder voelde daar niet zo veel voor. Tesselaar werd daarin gisteren gesteund door een grote meer derheid van zijn raadscommis sie. Afgesproken werd dat bin nen drie maanden opnieuw met de universiteit onderhandeld moet worden opdat er alsnog een schriftelijke garantie voor de universitaire bijdrage aan het voortbestaan van het insti tuut uit de bus komt. LEIDEN In verband met de hers tel werkzaamheden van de marktenroute en het geplande tweerichtingsverkeer in de Bree- straat dient al het verkeer op het kruisput Gangetje, Hoge- woerd, Breestraat, Korevaar- straat en Steenschuur rekening te houden met een gewijzigde verkeerssituatie. Momenteel worden in de lengte richting van het Gangetje en aan de kop van de Hogewoerd nieuwe en vergrote verkeers- druppels aangelegd. In de loop van volgende week zullen deze vluchtheuvels voltooid zijn. De voetgangersoversteekplaats tus sen Hogewoerd en Breestraat/- Gangetje in wordt in verband hiermee een stuk opgeschoven in de richting van de Korevaar- straat. Voor het verkeer hebben deze veranderingen tot gevolg, dat men komende uit de Hogewoerd alleen nog maar rechtsaf, rich ting Gangetje mag rijden. Voor lopig mogen fietsers en brom fietsers nog wel linksaf de Kore- vaarsstraat in rijden. Zoals gezegd gelden deze bepa lingen pas als de werkzaamhe den op het kruispunt zijn afge rond. Tot dan toe is voorzichtig heid op dit punt voor alle ver keer natuurlijk wel geboden. Kleuterschool geopend Onder grote belangstelling heeft gistermiddag de officiële ope ning van de nieuwe rooms-kath- olieke kleuterschool Paus Jo hannes XXIII aan de Donizetti- laan la plaatsgevonden. De heer Vos .van gemeentewerken begon met een toespraak waarin hij het schoolgebouw aan wethou der Tesselaar van onderwijs aanbood. Op zijn beurt schonk de heer Tesselaar Oinks op de foto) de school aan het bestuur van de Stichting Katholiek On derwijs Leiden. „Het lijkt wel een doorgeefspelletje", grapte de wethouder. Na de toespraken vond de opening plaats. De heer A. Postma, voorzitter van de oudercommissie van de school, zaagde een houten plank door, waarna de deur van het gebouw opensprong. Hierna kregen de belangstellenden gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichti gen. Amnesty International De Leidse werkgroep van Amnesty International verzorgt in samenwerking met de werkgroep TV-issue van de Studente- necclesia een programma over het werk van Amnesty op maandag 13 maart Daartoe worden er in het trefcentrum van de Studentenecclesia aan het Rapenburg 100 twee TV- programma's vertoond, één over de mensonterende situatie in Paraquay en één over de werkwijze van Amnesty. Ook kunnen er op de avond brieven aan politieke gevangenen worden geschreven. Aanvang 20.00 uur. Iedereen is welkom. Op dinsdag 14 maart organiseert de Leidse werkgroep een informatie-avond over Zuid-Afrika in het Microtheater Impe rium Medewerking wordt verleend door de Haarlemse werk groep die een poëziecollage brengt en een forum dat bestaat uit Esau de Pleisis van de BOA en dr. J. P. Feddema. Voorzitter is Ton van Lieshout Aanvang 20.00 uur. Bejaarden Het Project Gecoördineerd Bejaardenwerk in de Kooi organi seert op maandag 13 maart een bijeenkomst voor de bejaar den over het bestemmingsplan van de Kooi. De ouderen in de wijk kunnen dan vragen stellen en wensen naar voren brengen ten aanzien van de renovatie en alles wat daar mee samenhangt. Deskundigen, zoals de heren Leitner (Geopro- ject) en J. Beemer (Welzijnsraad) zullen aanwezig zijn. De bijeenkomst begint om twee uur en wordt gehouden in de zaal van speeltuin Oosterkwartier. Voor vervoer kan worden gezorgd mits de wens daartoe tijdig kenbaar wordt gemaakt bij het Dienstencentrum, Driftstraat 49a, teL 149726. Alle vogels vliegen Het Amsteltoneel in actie Het Amsteltoneel brengt op zondag 12 maart het kinderthea ter „Alle vogels vliegen" in ht LAK-theater aan het Levendaal 150. Het stuk is geschreven door Mies Bouhuys. Het gaat over mensen op een markt waar iedereen aardig voor elkaar is. Dat verandert echter drastisch als er een vreemde komt, die niet bij het marktwereldje hoort. Dan blijken de mensen opeens niet meer zo vriendelijk te zijn. Aanvang 15.00 uur. Misvers land De directie en docenten van de onderwijsinstelling M.H.- N.O., afdeling Interim Algemene Schakelopleiding (INAS), verzoeken al diegenen die denken dat ze door het aanschrij ven van deze instelling in contact komen met de opleiding voor inrichtingsassistent voortaan een andere adressering te gebruiken. Beide instellingen voeren namelijk dezelfde afkorting INAS en dit schijnt nogal wat verwarring met zich mee te brengen. Overigens zo laat de directie van eerder genoemde INAS-instelling weten, is de opleiding voor inrichtingsassistent inmiddels opgeheven. Promotie Aan de Leidse Universiteit promoveerde gisteren de heer A. M. Ledeboer tot doctor in de wiskunde en de natuurweten schappen. De heer Ledeboer is afkomstig uit Koudekerk aan de Rijn. Promotor was prof. dr. ir. A. Rörsch' Gepromoveerd Mevrouw G. Ottevaere-Van Praag, hoogleraar aan het Hoger Rijksinstituut voor vertalers en tolken te Brussel, is woens dag 8 maart aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld „La littérature pour la jeunesse en Europe occidentale". Promo tor was prof. dr. S. Dresden. De heer R. J. Bogers, wetenschappelijk medewerker bij het botanisch laboratorium van de Leidse Universiteit, is woens dag 8 maart gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Investiga tion on the Hormonal induction of Predifferentiation in Higher-Plant Tissues". Promotor was prof. dr. K. R. Libben- ga. N.V.B.S. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden is op 1 januari 1978 de overkoepelende instantie geworden van vier voordien zelfstandig werkende bonden. De afdeling Leiden van de N.V.B.S. hield afgelopen zaterdag 4 maart haar oprichtingsvergadering in het wijkcentrum „Morskwar- tier". Óp deze bijeenkomst werden de namen van het dage lijks bestuur bekend gemaakt. Dat zijn. voorzitter T. Vonk, Bakker Korffstraat 9 in Leiden. Telefoon: 071—143284. Secre taris C. Smit, Van Ostadehof 33 in Voorschoten. Telefoon 01717—2264. Penningsmeester C. Zwanenburg, Pioenhof 22, Katwijk aan Zee. Telefoon 01718—74308. De vier overige bestuursleden zijn mevrouw J. de Rooij te Leiderdorp en de heren J. Hoogenboom te Warmond, P. Buis en W. Monfils te Leiden. Het bestuur heeft voor dit jaar nog een aantal evenementen op het programma staan: een najaarstochtdag in september/oktober, een dagje uit ergens in Nederland, drie ledenvergaderingen en een aantal sociëteitsmiddagen, waarin een gastspreker muziek, cabaret en toneel zullen voorkomen. Voorts ligt het in de bedoeling een aantal commissies in het leven te roepen, die een aantal dringende problemen gaat aanpakken, zoals huisbezoeken afleggen, assistentie verlenen bij aanvragen van hulpmiddelen en het signaleren van bepaalde obstakels in diverse gemeenten. Benoeming Met ingang van 1 maart is de heer ir. M. van Buren aangesteld als directeur van de nederlandsche Electrolasch Maatschappij BV, gevestigd aan de Zoeterwoudseweg 1 in Leiden. De NEM maakt deel uit van de Hollandse Construc tie Groep BV en maakt daarmee tevens deel uit van de Hollandsche Beton Groep NV. De heer Van Buren wordt speciaal belast met de dagelijkse leiding van de sector Pijpleidingen en Montage. Leven na de Dood Het Gesprekscentrum Vrouwenkerkkoorstraat 17 houdt op dinsdag 14 maart de tweede avond in de cyclus over leven na de dood. Ir. H. W. Dunnewolt zal onder de titel „Uittre dingen en Verschijningen" een inleiding uitspreken. Hij vertoont tevens dia's van zijn mediamieke schilderijen. Aanvang 20.00 uur. De gehele maand maart wordt er nog in het gesprekscentrum geëxposeerd door de heer J. C. van der Heide uit Oegstgeest. Zijn schilderijen zijn langs media mieke weg vervaardigd. De expositie is geopend tijdens activiteiten en op de woensdagavond.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3