Bloedeloos voetbal in het Olympisch stadion d Eerste seizoenzege Fedor den Hertog Elf deelnemers aan EK beroepspikeurs HOOFDROL VOOR BILJARTER ED DE MEIJER is Thevenet in Gold Race Verrassende winst driebandenploeg Leon Spinks geschorst Poolse competitie SPORT LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 10 MAART 1978 PAGINA 13 Al' AMSTERDAM Ze zul len over een paar weken vreemd opkijken in Spanje als er beelden worden uitgezonden op de televisie van de wed strijd FC Amsterda m—FC Den Haag. Waar om deze wedstrijd op de Spaanse tv zult U vragen, terwijl er gisteravond op de vaderlandse buis geen seconde van het inhaal- duel te zien was. Welnu, de verklaring is simpel. Woensdag streek er op Schiphol een camera ploeg uit Madrid neer. De equipe was uit Schot land gekomen, waar film was geschoten van het Schotse voetbal, gesprek jes met enige internatio nals waren opgenomen en wat er zoal meer hoort bij een pakket in formatie over één van de deelnemers aan het we reldkampioenschap voet bal in Argentinië. FC Amsterdam—Den Haag, na een troosteloos duel in 0—0 geëindigd, was de eerste wedstrijd die de Spanjaarden vastlegden. De keus was op het Olympisch stadion geval len, omdat daar de kers verse international Henk van Leeuwen acteerde. Na vijfenveertig minuten hield de Spaanse camera man het voor gezien, er waren genoeg plaatjes geschoten van het bloe deloze duel. Uitgerekend in die eerste helft van het treffen liet Van Leeu wen nog wel enige accep tabele staaltjes zien, na de hervatting kon hij zich nauwelijks meer aan de bewaking van Sweris- sen onttrekken. Zoals gezegd, de ontmoeting in het Olympisch stadion, waar Eén van de schaarse keren dat Henk van Leeuwen kon ,un ,i.i .iii.n... invul,..,,.uithalen voor een schot. Doelman Van der Meeren en aanwezig wain - daar zullen Heini 0tto zien er ech,er 9e6n 9'OOt gevaar Uit VOOrtko- ze in Spanje ook van opkijken men. was er één om maar heel snel Stand Eredivisie te vergeten. FC Amsterdam was tevreden met het ene punt, dat de ploeg weer een klein beetje verder afstand deed nemen van Go Ahead. Maar meer reden tot tevredenheid was er voor de en Otto het spel van hun equipe nog wel enige vorm geven, maar nadat de eerste zich had laten vervangen was vrijwel elk ge- vaar van Amsterdamse zijde ge- ploeg van Van der Meent nau- weken. Dat FC Amsterdam ge- welijks. Het team kon niet aan- durende het hele duel nog wel tonen dat de zege op FC Twente de teste mogelijkheden kreeg --- - - °P een treffer vloeide louter voort uit zwakke momenten van de Haagse verdediging, doelman Hans Galjé en de vervanger van Rob Ouwehand, Dojcin Perazic, in het bijzonder. Maar Stout, Wiggemansen en van afgelopen zondag geen uit schieter was, integendeel er werd keihard aangetoond waar om FC Amsterdam ook dit sei zoen in het hoekje zit waar de klappen gaan vallen. In de eer ste helft konden Van der Merkt De si'iuatie waarin FC Den Haag een strafschop had moeten krijgen. Hoewel Jan Keizer er met zijn neus bovenop stond mocht Koopman Jol ongestraft van de bal zetten. De Leeuw konden die onzekere momenten niet afstraffen. De Leeuw kreeg wel het beste uit zicht, maar de invaller voor Van der Merkt zag geen kans op een meter afstand van de doellijn de van de voet van Galjé wegsprin gende bal over de lijn te wer ken. Zoals even eerder Wigge- mans na een kopbal van Stout uit een hoekschop de bal maar voor het inglijden had; de bal ging evenwel naast het Haagse doel Tegenover deze wat mindere ogenblikken van de Haagse af weer, die overigens nauwelijks onder druk kwam, omdat FC Amsterdam gaandeweg de ont moeting steeds meer genoegen scheen te scheppen in de stand van 0—0, stonden enige goede acties van Galjé. De Haagse doelman stopte in zetten van Stout en Kamphues, terwijl tussen deze beide spelsi tuaties in Heini Otto een goede mogelijkheid teloor liet gaan door te lang te aarzelen voor hij inschoot. Inmiddels was bij FC Den Haag Romeo Zondervan al vervangen door Martin Toet De donkere Hagenaar werd door Koopman, die zich later ook nog hardhandig zou onderscheiden, tegen het strottehoofd getrapt, waardoor hem de adem werd afgesneden. Hij kan zondag evenwel weer spelen. In de magere ontmoeting lag er een opvallende rol weggelegd voor scheidsrechter Jan Keizer, PSV AZ'67 FC Twente Ajax Sparta Feyenoord Roda JC FC Den Haag25 11 3 NEC 25 10 Volendam 26 10 NAC 25 8 Vitesse 25 6 FC Utrecht 25 6 Haarlem FC VW FC Amsterdam 28-54 Go Ahead Eagles 25 33-48 Telstar 25 2 5 25 15 6 25 15 6 25 13 7 25 11 9 25 9 8 25 9 10 25 6 0 44 63-12 4 36 56-21 4 36 51-20 5 33 54-28 5 31 39-24 8 26 41-34 7 26 29-28 11 25 41-44 10 25 31-37 11 25 37-44 10 23 28-37 9 22 36-47 11 20 28-38 11 19 28-41 12 19 32-53 6 6 13 18 die ooit op de nominatie stond naar het WK in f^gentinië te worden afgevaardigd. De Vo- lendammer vestigde het eerst nadrukkelijk de aandacht op zich door een wel zeer nadruk kelijk strafschopgeval zonder te fluiten te laten passeren. Jol was ver opgerukt en dreigde vlak voor doelman Van der Meeren uit te halen. Libero Koopman zag geen andere op lossing dan zijn opponent met een hardhandige duw van de bal af te zetten en tevens bij kans onder het gras te drukken. Hoewel Keizer er bovenop stond overwoog hij geen moment een strafschop toe te kennen. Een paar minuten later maakte Kei zer hef zo mogelijk nog bonter. Jol had Wiggemansen langs de lijn gevloerd, waarna Keizer een ingooi voor FC Den Haag aan gaf. Terwijl Perazic de bal weer in het spel bracht ging Keizer in een sukkeldrafje op zijn grensrechter af om inlichtingen over de botsing tussen Jol en Wiggemansen. Nadat Keizer kennelijk tevreden was gesteld door zijn assistent wenkte hij dat er verder kon worden ge speeld, waarna een aantal toe kijkende Amsterdammers ij lings naar eigen linies terug moest om het Haagse gevaar te keren. Dat bleek overigens ge ring, want Toet besloot de actie met een naast het doel gericht schot Het bleken de weinige opwin dende momenten te zijn van het duel, dat na de rust op een zeer lag niveau stond. Hoewel FC Den Haag in de meerderheid was bleef het resultaat beperkt tot een schot van Korevaar en een goede poging van Schoen maker. Rechtsachter Swart zet te zijn ploeg vier minuten voor het einde nog bijna op winst maar zijn inzet werd door Galjé stijlvol tot hoekschop verwerkt Een winnaar zou de wedstrijd ook eigenlijk niet hebben ver diend. FRANK WERKMAN Scheidsrechter: Keizer; toeschou wers: 1700. FC AMSTERDAM: Van der Meeren; De Jong, Koopman, Swerissen, Swart; Van der Merkt (De Leeuw), Otto, Kamphues; Wetzel, Stout Wig gemansen. FC DEN HAAG: Galjé; Jol, Perazic, Van Vliet Korevaar. Kila, Schoen maker, Tempelaar. Zondervan (Toet); Hoekema, Van Leeuwen. Voetbalpro gramma rond paasdagen DEN HAAG De eerste we strijden voor de halve finales om de KNVB-beker zullen op 22 maart worden gespeeld. Ex celsior zal dan aantreden tegen AZ'67 en Ajax zal „uit" tegen de winnaar van de kwartfinale- wedstrijd Sparta—Vitesse spe len. Deze tweede kwartfinale wedstrijd (Sparta won de eerste met 2—0) zal op 15 maart wor den gespeeld. Vermoedelijk vindt de halve finalewedstrijd van Ajax al op 21 maart plaats. Voorts zijn voor 22 maart twee eredivisieduels vastgesteld na melijk FC Den Haag-FC VW en FC Twente—Telstar. Op Goede Vrijdag 24 maart slaat Vitesse—NAC op het pro gramma en een dag later (paas zaterdag) wordt Haarlem—Go Ahead Eagles, AZ'67-NEC, Sparta—FC Amsterdam, Aja- x-Roda, FC Utrecht—Feye noord en FC Den Haag—FC Twente gespeeld. Op maandag 27 maart worden m de eredivisie acht wedstrijden gespeeld en op 5 april wordt het competitie-weekeinde van 19 fe bruari afgewerkt. Op paaszater dag en op maandag 27 maart kent de eerste divisie een dub belprogramma. Uitslagen basketbal (Van onze sportredactie) DEN HAAG De uitslagen van de gisteravond gespeelde bas ketbalduels in de eredivisie zijn: Falcon Den Bosch-Vastgoed Strijen 136-91 en Parker Leiden- Buitoni Haarlem 97-85. HEERLEN Aan de dertiende Amstel Gold Race, die op 25 maart tussen Heerlen en Meers- sen (bij Maastricht wordt verre den, zal deelgenomen worden door tweevoudig Tour de Fran- ce-winnaar Bernard Thevenet Tevens zullen Jan Raas, Gerrie Knetemann en Hennie Kuiper aan de start verschijnen. De rit start om 10.30 voor het gemeen tehuis in Heerlen en eindigt 230 kilometer verder in de Juliana- laan te Meerssen. Charles Tickner wereldkampioen OTTAWA De Amerikaan cnarles Tickner is in Ottawa wereldkampioen kunstrijden J>«J de heren geworden. Oostduitser Jan Hoffmann eindigde als tweede en de Brit Kobyn Cousins werd derde. PLAN DE „Ik moest wat doen voor Lilian, mijn vrouw. Ze' ligt met longontsteking in het ziekenhuis te Maaseik". Dat waren de eerste woorden van Fedor den Hertog, nadat hij gisteren met een van zijn befaamde soli de vijfde etappe van Parijs—Nice had gewonnen. Het was op deze stralende dag de eerste zege van de Nederlandse kampioen in dit seizoen en ook de eerste in Franse dienst Fedor was weer eens de onver gelijkbare Hertog. Tijdens de laatste 25 kilometer was hij zelfs niet te stuiten door het comple te, nog vrijwel fitte, peloton. Het was tot de finale een hele rusti ge rit geweest. In een brede kluit koersten de renners door het glooiende landschap van de Ardeche, het mooiste stukje Frankrijk. Na de start in La Voulte, waar de renners in de vroege ochtend per trein waren aangekomen, werden er enkele demarrages uitgevoerd. De Fransman Jean-Jacques Fus- sien, die woensdag ook al mee deed aan een vroege en lange ontsnapping, slaagde erin een voorsprong te nemen. Fussien mocht dat rustig doen, want hij had een half uur achterstand op Knetemann. Terwijl het peloton voortpeddelde, fietste de werk lustige Fransman -naar een voorsprong van een kwartier. Bijna 200 kilometer zou hij stand houden. Zijn voorsprong slonk drastisch toen het peloton voor de verde ling van de dagprijzen in het laatste uur het tempo opvoerde. Het was snel met hem gebeurd. Dertig kilometer voor het einde van de etappe, het gigantische winkelcentrum Barneaoud- Plan-de-Campagne, was het verschil tussen vluchter en pe loton nog drie minuten. Op dat moment demarreerde Eugene Plet uit de hoofdmacht Plet nam een kleine voorsprong, maar de ploegen met sprinters in hun midden, haalden hem terug. Op het moment dat Plet werd achterhaald, plaatste Fe dor den Hertog zijn demarrage. Fedor benutte het juiste mo ment om 100 meter voorsprong te pakken. Weer verhoogde de groep het tempo, maar Fedor was niet meer terug te halen. Er zijn nu eenmaal momenten in het seizoen dat hij door nie mand van de overwinning afge houden kan worden. Jean Jacques Fussien kan Fedor den Hertog na zijn demarrage nog enige tijd volgen. Enige kilometers voor de finish moest deze Fransman echter afhaken Met een simpele demarrage door naar de eindstreep. Daar Peter Thaler, de snelste sprinter werd koploper Tussien afge- bedroeg zijn voorsprong één mi- van het peloton. schud en daverde Fedor alleen nuut en 38 seconden op Klaus- In Barneoud-Plan-de-Campagne hijgde hij amper toen hij van de fiets stapte. Fedor zei simpel: „Ik moest wat doen voor mijn vrouw. Eerst meende ik dat te doen door tiende te worden in het eindklassement. Dat was mogelijk, maar woensdag tij dens de laatste zware beklim ming werd het plotseling zwart voor mijn ogen en verloor ik veel tijd. Dan maar een etappe zege, dacht ik. Dat is tenslotte ook mooier. Er kwam een goed moment, dus knalde ik er maar op los". De uitslag: 1. Den Hertog (Ned.), 231 kilometer in 5 uur 41 minuten en 46 seconden. 2. Thaler (Wdl) 5.43.24. 3. Esclassan (Fra). 4. Sibille (Fra). 5. Bertin (Fra). 6. Tinazzi (Fra). 7. We- semael (Bel.). 8. Kelly (Ier.). 9. Hoban (Eng.). 10. Vandenbroucke (Bel.). 14. Lubberding (Ned.). 18. Zoetemelk (Ned.) en het peloton, allen in dezelf de tijd als Thaler, 5.43.24. Dertien renners staakten de strijd: Van der Veken, Van de Vijver, Van Gastel, Arijs, Dumont, Van Dessel eri Vandenbroucke (Bel.), Yanez, Ci- ma, Pujol, Vabrero en Nazabal (Spa.) en Calsati (Fra.). /Algemeen klassement: 1 Knete mann (Ned.) 22 uur 46 minuten en 54 seconden. 2. Zoetemelk (Ned.) op 5 seconden. 3. Hinault (Fr.) op 0.09 4 Laurent (Fra.) op 0.20. 5. Kuiper (Ned.) op 0.24. 6. Hezard (Fra.) op 0.31. 7. Lubberding (Ned.) op 0.31. 8. Kelly (Ier) op 0.40. 9. Duclos-Lassalle (Fra.) op 0.41. 10. Mesiet (Fra.) op 0 44 22. Raas (Ned.) op 3.40. 27. Van Vliet op 4.03. 37. Den Hertog op 7 11 38. Van den Hoek op 7.12. 62. Priem op 17.31. 81. Smit op 49.45. (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Na vier ronden in het Haags kampioenschap libre-klein hoofdklasse is nog één speler zonder puntenverlies: Ed de Meijer. Hij maakt indruk; met uitzondering dan van zijn prestatie in de tweede ronde. Toen had hij 25 brt nodig om Jacques Poot uit te schakelen. Voor het overige echter fraai tot uitzonderlijk werk: tegen Fons Duivenvoorde 220-39 in 9 brt met een hoogste serie van 134; tegen Henk Wildenberg 220-171 in 11 brt, en tegen Sietze Versteegh 220-141 in 8 brt In die laatste partij scoorde Ed de Meijer na 10 punten in 7 brt de laatste 210 caramboles ineens. Het betekende een nieuw Haags record hoogste serie. Sedert 1974/75 was Aad Jutte recordhouder met 207. Er sneuvelde nog een record; dat van het partijge middelde. Verantwoordelijk hiervoor was Henk Lugters, die het record bracht op het voor deze klasse onwaar schijnlijk hoge gemiddelde van 73.33. Henk Wildenberg was in drie brt. zijn slachtoffer. De partij steunde op een serie van 193. In de derde ronde verging het Lugters minder goed tegen Jacques Poot: ver lies in 22 brt.: 179-220, doch in de vierde ronde volgde een zwaar bevochten zege op Sietse Versteegh: 220-185 in 13 brt. Lugters leidde na 4 brt. zeer ruim met 151-38 maar kon niet doordrukken. Ver steegh kwam zowaar terug door een serie van 101 in de 9e beurt: 177-178, waarna Lugters de partij nog met moei te naar zijn hand zette met series van 18 en 23. Theo van Houten, na drie ronden nog ongeslagen, werd in de vierde ronde geconfronteerd met zijn eerste nederlaag. Jacques Poot won het duel na harde en spannende strijd: 220-204 in 19 brt. De stand na vier ronden luidt: 1. de Meijer 8/16.60; 2. Lugters 6/16.78; 3. v. Houten 6/14.64; 4. v.d. Oetelaar 4/10.01; 5. Poot 4/8.51; 6. Wildenberg 2/13.477. Duivenvoorde 2/9.25; 8 Versteegh 0/11.63. Het toernooi wordt morgen avond in biljartzaal Henk Jorissen voortgezet, waarna zondagmiddag de slotpartijen volgen. Gent In het zesl an den toer nooi driebanden heeft Neder land gisteravond verrassend ge wonnen van België. Van Bracht zegevierde daarbij met 50-48 in 43 beurten over de veelvoudige kampioen Ceulemans. De uitslagen: België A Nederland 0-2 (2-4) België B Frankrijk 0-2 (0-6) Denemarken Oostenrijk 0-2 (0-6) Remise Timman BUGOJNO In de tiende ron de van het internationale groot- meestertoernooi van Bugojno hebben de koplopers Spassky en Timman zich gehandhaafd. Timman kwam remise overeen met Tal en Balasjov Spassky eindigde eveneens onbeslist De uitslagen: Miles (Eng.)-Bukic (Jsl.) afg.; Portisch (Hon.)—Byrne (Am.) afg.; Larsen (Den.)—Hort (Ts- j.sl.) 1—0; Ivkov (Jsl.)—Vukic (Jsl.) 1/2—1/2; Karpov (Rus.)—Ljubojevic (Jsl.) afg.; Balasjov (Rus.)—Spassky (Rus.) 1/2—1/2; Timman (Ned.)—Tal (Rus.) 1/2-1/2; Gligoric (Jsl.)—Hub- ner (Did.) afg. Stand: 1/2. Spassky en Timman bei den 6.5 pnt.; 3. Ljubojevic 6 pnt. en 1 afg.; 4. Hort 6 pnt; 5. Tal 5.5 pnt; 6. Karpov 5 pnt; 7. Ivkov 5 pnt.; 8. Miles 4,5 pnt. en 2 afg.; 9/10. Portisch en Gligoric beiden 4,5 pnt. en 1 afg DEN HAAG Elf rijders uit evenzoveel landen zullen deelnemen aan de strijd om het Europees kampioenschap voor beroepspikeurs, die vrijdag 7 april op de San Sirobaan in Milaan begint. De elfvoudige Nederlandse kampioen Jan Wage naar moet zijn Europese titel verdedigen tegen Nello Bellei uit Italië, Heinz Wewering (West-Duits- land), Jim Frick (Zweden), Ferenc Isto (Hongarije), Preben Kjaersgard (Denemarken), Pekka Allan Korpi (Finland), Pierre Leopold Marie (Frankrijk), Gilbert Martens (België), Konrad Spaderna (Oos tenrijk) en Hans Petter Tholfsen (Noorwegen). De 47-jarige Bellei, die tienmaal Italiaans kampioen was, is met 3600 overwinningen verreweg de suc cesvolste rijder van alle deelnemers. De Europees kampioen 1973 en wereldkampioen van het vorig jaar Ulf Thoresen (Noorwegen) behoort niet tot de deelnemers omdat hij zijn wereldtitel in Amerika gaat verdedigen. Dat toer nooi begint op vrijdag 27 april en eindigt op zondag 7 mei. De drie bestgeplaatste pikeurs uit de strijd om de Europese titel mogen ook deelne men aan de races om het wereldkampioenschap. Overigens is het in tegenstelling tot voorgaande jaren voor de drie gekwalificeerden uit Europa niet meer verplicht gesteld om ook in de koersen om de wereldtitel, waarbij op tien Amerikaanse en Canadese banen wordt gereden, uit te komen LAS VEGAS - Wereldkam pioen zwaargewicht Leon Spinks, die in september zijn titel voor 14 miljoen dollar wil verdedigen tegen de onttroonde titelhouder Muhammad Ali, is door de sportcommissie van de staat Nevada geschorst voor 90 dagen. Dit gebeurde op verzoek van dr Donald J. Romeo, die beide bok sers onderzocht voor hun ge vecht van 15 februari in Las Vegas. Hij deed dat omdat de 24-jarige Spinks hem er niet van op de hoogste had gesteld, dal deze een novacaine-injectie had gekregen voor een eerder opge lopen rib-blessure. Als Nevada een bokser schorst nemen de beide boksorganisa- ties WBC en NABF die beslis sing meestal over. Twee wedstrijden Willy v.d. Kerkhof ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft Willy van de Kerkhof van PSV twee wed strijden onvoorwaardelijk ge schorst Voorts dient de PSV- er, die zondag een gele kaart kreeg in de wedstrijd tegen FC VVV, een boete van 300 gulden te betalen. De opgelegde straffen in het betaalde voetbal zijn onder an dere: Bonfrere (MW): 1 wedstrijd on voorwaardelijk en een boete van 150 gulden. W A v.d. Kerkhof (PSV). 2 wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 300 gulden. P. Francken (FC VVV): 2 wed strijden onvoorwaardelijk en een boete van 100 gulden. M. Jovanovic (FC VW): 1 wed strijd onvoorwaardelijk en 1 wedstrijd voorwaardelijk mei een proeftijd van 1 jaar en een boete van 150 gulden. A. Kila (FC Den Haag) en jeugdspeler J. Bos (Veendam) werden vrijgesproken WARSCHAU - In de Poolse competitie heeft lijstaanvoer der Slask Krakow met 1—9 ge wonnen van Zaglebie Sosno- wiec. Nummer twee van de ran glijst Lech Poznan leed een ver rassend verlies van 40 in de uitwedstrijd tegen Arka Gdynia. Slask Wroclaw maakte van deze misstap geen gebruik en speelde gelijk (0—0) tegen Stal Mielec. De stand in de Poolse competi tie: 1. Wisla Krakow 31 punten. 2. Lech Poznan 28 en 3. Slask Wroclaw 27 punten. Schalke haalt recordomzet GELSENKIRCHEN - De bun desliga-club Schalke '04 heeft over 1977 een omzet van 12.334.770,51 mark gemaakt, een nieuw record in het Westduitse voetbal. Na aftrek van de BTW blijft een bedrag van 11.530.486,50 mark over. Dit is 4,3 miljoen mark meer dan in 1976. Ondanks de grote omzet toont de balans van Schalke toch een verlies van 122.124,75 mark. Als oorzaak van het verlies noemde het bestuur gisteren op de jaar lijkse algemene ledenvergade ring de 1,9 miljoen, die aan re serveringen opzij gelegd moest worden, voornamelijk om ach terstallige betasting te betalen Geen winnaar in toto en lotto DEN HAAG In de toto en de lotto van het afgelopen weekeinde hebben zich geen eerste prijswinnaars gemeld. In totaal vielen in toto en lotto 16.277 prijzen, waarvan 16.189 in de lotto en 88 in de toto. De lottocijfers Inleg: 3.655.215,00. Prijzenbe- drag: 1.736.227,13. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat voor éénvijfde deel naar de jackpot van zondag 12 maart, viervijfde deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: twee winnaars, die ieder bruto 147.579,30 ont vangen. Derde prijs: 95 winnaars, die ieder bruto 4020,70 ontvangen. Vierde prijs: 6767 winnaars, uit kering/ 69,20. Vijfde prijs: 93,25 winnaars, uit kering/ 50,20. Toto Inleg: 710.935,00. Prijzenbe- drag: 381 281.65. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prjs gaat éénderde deel naar de jackpot van toto 10 van zondag 12 maart, het overige tweederde deel wordt in gelijke delen ver deeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: twee winnaars, die ieder bruto 71.989,20 ont vangen. Derde prijs: 86 winnaars, die ieder bruto 2066.80 ontvangen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13