PROCES „RODE BRIGADE ONDANKS INTIMIDATIES IN TURIJN BEGONNEN Antillen boos over uitgesteld bezoek Van der Stee Shell helpt Mendès-France doet weer van zich spreken Somalië trekt zich terug uit O gaden Ook onderzoek bij rechter en officier brieven lezers Als het aan ons ligt, komt ernooitmeereen miskoop-van-de-maand. rjj ""Spoor naar ^ontvoerde jaron Empain Mijnwerkers V.S. moeten weer aan de slag Victoria- station is niet te koop PROCES CROISSANT Shell helpt. UITEN LAND LEIDSE COURANTUlE'I IJDAG 10 MAART 1978 PAGINA 11 LYON (AFP) In Fran- crijk heeft een nieuwe ont voeringszaak een spoor op- eleverd van de op 23 janua- i in Parijs ontvoerde groot- üdustrieel, baron Empain. offirj Woensdag zag in Lyon een Dss« touw hoe drie man een arti fierc^e man een za^ over j van loofd gooiden en hem mees- 1 ree eurden in een groene Mer- -edes. publi lagb! an ïkaai» e. i °or rbij van het drietal liet iets val- dat later een kredietkaart baron Empain bleek te zijn, irzien van zijn handtekening, vrouw raapte de kaart op, ierp hem in een brievenbus en ;huwde vervolgens de po lver de ontvoering van de rijke iagbi Jelgische baron Bracht die nenta linsdag verdween, is weinig n> wJnieuw bekend geworden. Wel is -t va duidelijk dat bij de ontvoering zoud geweld moet zijn gebruikt. In de Jdus ndergrondse parkeergarage in intwerpen waar de auto van de taron stond, zijn namelijk iloedvlekken gevonden. Er is r nuLets bekend gemaakt over een an i iventueel gevraagd losgeld. «rp MOGADISCIO (AFP/AP) Somalië heeft gister avond bekend gemaakt dat het bereid is zijn troepen uit de Ethiopische woestijnprovincie Ogaden terug ter trekken, als alle buitenlandse troepen, d.w.z. Russen en Cubanen, uit de Hoorn van Afrika vertrek ken. Ook stelt Somalië als eis dat de Westsomalische nomadenstammen in de ogaden recht krijgen op zelfbeschikking, hetgeen door alle betrokken partijen moet worden erkend. Somalië is de laatste tijd aan de verliezende hand in de Ogaden. Washington maakte gisteren bekend dat het het eisenpakket van Somalië had ontvangen. De grote mogendheden zijn door Somalië gevraagd gezamenlijk te zoeken naar een oplossing van het conflict. Somalië hoopt als tegenprestatie voor de terugtrekking van zijn strijdkrachten dat Amerika het land van wapens zal voorzien. Tot ongeveer een jaar geleden werd Somalië door de Sovjet-Unie van wapens voorzien, in ruil voor ondermeer utigebreide havenfacilitei ten aan de Russen. Vervolgens verbrak Somalië alle banden met de Russen, die hun hulp daarna aan Ethiopië gaven. In verband met de oorlog in de Ogaden heeft Amerika tot nu toe steeds geweigerd Somalië van wapens te voorzien. Washington heeft gisteren ook een beroep op Moskou gedaan om samen met Cuba en Ethopië terughoudendheid te betrachten, waarnemers toe te laten om toezicht te houden op de terugtrekking van het strijdtoneel en mee te werken aan de totstandkoming van een wapenstilstand. WASHINGTON (UPI) - De federale districtsrech- ter Aubrey Robinson heeft de 160.000 Ameri kaanse mijnwerkers ge last hun ruim drie maan den durende staking te beëindigen en vandaag het werk te hervatten. De rechter handelde over eenkomstig de Taft-Hartley- wet die voorziet in een af koelingsperiode van 80 da gen. Zover wilde rechter Ro binson echter niet gaan. De maatregel is voorlopig van kracht tot 17 maart. Op 17 maart zullen opnieuw argumenten van de regering worden gehoord en dan kan de rechter alsnog beslissen dat de volledige afkoelings periode van 80 dagen in acht moeten worden genomen. Een stakende mijnwerker in Norton, wordt weggevoerd nadat hij een werkwillige had belet de fabriekspoort van de mijn binnen te treden. 'P lil Brieven graag kort en duidelijk geschréven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Witrussen Met belangstelling las ik het ar tikel in de krant van zaterdag 25 februari over de Haagse Wi trussen die het pand aan de Lange Voorhout moeten verla ten. Met nadruk wil ik als echt genoot van een van de Poolse personeelsleden in dat huis wij zen op een onjuistheid in dat verhaal In de derde kolom staat: het drietallige Poolse personeel, ook gevlucht voor de communisten. Hiermee wordt de indruk gewekt dat deze Po len tegen het communisme zijn. Dit is zeker niet het geval, zij hebben destijds vrijwillig het land verlaten en komen nog re gelmatig in hun geboorteland voor bezoek aan familie en ken nissen. Ik hoop hiermee dit mis verstand uit de weg te hebben geruimd. Den Haag M. D J. K Uit vrees voor ontvoering of geweld stonden de verdachte leden van de Rode Brigade terecht in metalen kooien. TURIJN (Reuter-DPA) - In de Noorditaliaanse stad Turijn is gis teren een proces begonnen tegen de leiders van de „Rode Brigade", de meest gevreesde stadsguerrilla- groepering in Italië. De rechtszaak was eerder tweemaal uitgesteld, omdat er niet voldoende leden voor de jury te vinden waren. Circa 125 aangezochte personen kwamen met medische verklarin- en andere excuses om niet zitting te hoeven nemen in de jury. Ondanks een voortdurende intimidatiecam pagne van de kant van de anarchisten heeft de president van de rechtbank, Guido Bar- baro, tenslotte zes juryleden plus acht plaatsvervangers kunnen vinden. Eigenlijk had hij tien „reservisten" willen hebben, maar hij nam genoegen met acht. In totaal staan 49 personen terecht, onder wie de leider van de Rode Brigade, Renato Curcio, en 14 van zijn naaste medewerkers. De overige 34 verdachten, voor het meren deel studenten, worden ervan beschuldigd lid te zijn van de guerrillabeweging. Bij de opening van het proces lieten de verdachten in een verklaring die een van hen voorlas, weten dat zij de rechtszaak beschouwden als „een nieuwe fase in de strijd van het volk tegen de staat". Rondom de kazerne waarin de rechtszittingen worden gehouden stonden honderden leden van de rijkspolitie. In to taal zijn de veiligheidstroepen in Turijn met bijna 4.000 man versterkt. Rechters, advocaten en gezworenen kregen gewapende escorten mee In de zaal is een metalen kooi gebouwd waarin de verdach ten zitten. (Van onze corres pondent) LONDEN "Sorry, mr. Felix, Victoria Station is niet te koop". Deze lakonie- ke mededeling zal dezer dagen in de Amerikaanse stad Seattle door de con sul van Groot-Brit- tannië in naam van de Britse spoorwe gen doorgegeven worden aan mr. Jen nings P. Felix, van het advocatenkan toor Felix and Zim- mer op First Ave nue. Advocaat Felix heeft een rijke cliënt, de antiquair James Russell van Kan sas City, die bereid is een zacht prijsje te betalen voor het Victoria Station van Londen. Russell wil van het ouderwetse spoor wegstation een verkoop hal voor antiek maken. Dat heeft hij de laatste jaren ook gedaan met ver scheidene afgedankte Amerikaanse spoorweg stations. Waar Russell het vandaan heeft gehaald dat Victoria Station te koop zou zijn, is een raadsel (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Wordt de waardigheid van Vrouw Justitia aangetast, wanneer een rechter bij een veiligheidscontrole zijn broek moet openmaken Deze curieuze vraag stond gisteren centraal op de eerste dag van het zwaarbewaakte pro ces tegen de voormalige RAF-advocaat Klaus Croissant in Stuttgart-Stam- heimm. De verdedigers van Croissant weigerden de rechts zaal te betreden omdat zij bij het veiligheidsonder zoek de broek moeten laten zakken, wanneer de metaaldetector uitslaat. De advokaten vinden deze handeling niet alleen vernederend en onwaardig. ook menen zij dat er sprake is van discriminatie ten aanzien van de officier van justitie en de rechters die dit niet hoeven te doen. De officier verklaarde zich daarop bereid zelf ook een dergelijk onderzoek te ondergaan. Hij raakte echter in conflikt met de president van de recht bank, toen deze bepaalde dat ook de rechter zich voortaan aan een onderzoek moet onderwerpen. De officier van justitie noemde dit een „verbijste rende gebeurtenis, uniek in de geschiedenis van het Duitse en internationale recht". Het proces werd tenslotte tot dinsdag verdaagd, in afwachting van een uitspraak van de kamer van beroep over deze precaire kwestie. De 46-jarige advokaat Croissant staat terecht op verdenking van ondersteuning van een criminele vereniging (RAF), waarop een maximale straf van vijf jaar staat. DEN HAAG - Minister Van der Stee van Landbouw, belast met Antilliaanse zaken heeft gisteravond in een telegram aan de Arubaanse eilandsraad medegedeeld dat het uitstel van zijn bezoek aan de Antillen uit sluitend het gevolg is van de sociale onrust bij KSH in Ne derland. Het uitgstelde bezoek van Van der Stee heeft nogal wat proble men veroorzaakt. Aanvankelijk zou de bewindsman afgelopen dinsdag vertrekken, daarna vandaag. Maar toen ook deze datum niet haalbaar bleek, daar Van der Stee op 20 maart terug moet zijn in Nederland, werd van Antilliaanse zijde 2 april voorgesteld. Maar die datum kwam de bewindsman ongele gen. De Antilliaanse regering liet Van der Stee daarop weten hem in maart niet te kunnen ontvan gen, in verband met het komen de bezoek van president Perez van Venezuela aan de Antillen. De reis van Van der Stee is nu vastgesteld van 12 tot 21 april. Op Aruba leidde deze gang van zaken tot verontwaardigde reac ties van Betico Croes, leider van de Arubaanse onafhankelijk heidspartij MEP. Hij en de zij nen waren van mening dat het uitstel op langere termijn hoofd zakelijk veroorzaakt was door toedoen van de Antilliaanse pre mier „Boy" Rozendal. In een telegram aan minister Van der .'5tee drong hij aan op een spoe dige komst van de Nederlandse minister naar Aruba. Verder uitstel achten wij onverant woord en druist in tegen de vorig jaar met uw regering ge maakte afspraken, zo liet Croes de Nederlandse bewindsman weten. Hj voegde eraan toe be reid te zijn zelf met een delega tie naar Nederland te komen om verder te praten over een onaf hankelijkheid van Aruba. Van der Stee zond gisteravond het telegram aan de Arubaanse ei landsraad met de mededeling dat uitsluitnd de KSH-proble- men hem in Nederland hielden. We onvoorbereid een tweedehands-auto gaat kopen, neemt flinke risiko's. Als je het slecht treft,kun je zelfs ongewild de hoofdrolspeler in een veel bekeken t.v.-rubriek worden. U kent het wel: ,,de miskoop van de maand',' waarin mensen vertellen hoe ze duizenden guldens hebben besteed aan een auto, die dat bij lange na niet waard was. Dergelijke schrijnende gebeurtenissen zijn eigenlijk helemaal niet nodig. In „Shell helpt, deel 6" hebben we name lijk precies op een rijtje gezet wat je moet doen om zonder al te veel risiko's een tweedehands auto te kopen. Hoe je je thuis voorbereidt, wat je wel en niet mag zeggen tegen een handelaar en waar je verder nog op moet letten. Als u - net als wij - denkt dat dat boekje goed van pas kan komen, let dan even op de brievenbus. Want daar valt het boekje een dezer dagen in. deel 6 Hoe u zonder risiko een tweedehands-auto koopt. PARIJS (AFP) Terwijl de Franse partij en alle zeilen bijzetten om de kiezersgunst te verwerven bij de zondag beginnende parlementsverkiezingen, is onverwacht de gematigd linkse oud-premier Pierre Men dès-France weer op de voorgrond gekomen. In speculaties wordt deze 71-jarige politicus die vooral in het midden van de jaren vijftig een belangrijke rol speelde, genoemd als een mogelijke premier, wanneer de linkse partijen de meerderheid krijgen in de nieuwe nationale vergadering. In een vraaggesprek met het linkse week blad Le Nouvel Observateur verklaarde „PMF", zoals het publiek hem vaak noemt, dat het nog te vroeg was om te praten over zijn eventuele deelneming aan een links kabinet. Hij voegde hier echter aan toe dat hij zich zou laten leiden door „de wil van het land". De speculaties omtrent Mendès-France wer den ook gevoed door Frangois Mitterrand, de leider van de socialistische partij, die in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad Newsweek verklaarde: „Ik heb nooit aanspraak gemaakt op het premier schap bij een linkse overwinning. Degene die op eerlijke wijze links vertegenwoordigt en als premier wordt aangewezen, zal mijn steun hebben" Tot dusver werd algemeen aangenomen dat de 61-jarige Mitterand de leider zou worden van een linkse regering. De premier moet worden aangewezen door de centrum rechtse president Valery Giscard d'Estaing, wiens armbstermijn pas in 1981 afloopt. De speculaties over Mendès-France zijn bij de communisten niet in goede aarde geval len. Zo schreef secretaris-generaal Georges Marchais in het communistische blad"l'Hu- manité dat men, als er mannen worden gezocht die voor vernieuwingen en verande ringen moeten zorgen, beter elders kan kij ken. Mendès-France noemde hij iemand „wiens hele loopbaan gekenmerkt wordl door tegenwerking, in iedere fase, van het succes van de volksbeweging" Marchais verbond aan zijn kritiek een nieuwe aanval op zijn linkse bondgenoten, de socialist Mit terrand en de linkse radicaal Robert Fabre. Duidelijk vrezend dat de socialisten en radi calen bereid zijn om na de verkiezingen met de centrum-rechtse partijen samen te gaan, merkte de communistische voorman op, dat er „merkwaardige manoeuvres aan de gang zijn". Hij doelde op berichten in de socialis tisch gezinde pers over de vorming van een mogelijke „regering van nationale eenheid" onder leiding van een links van het midden staande politicus, in welk verband veelvul dig de naam van Mendès-France opduikt. De leider van het vakverbond CGT, de communist Georges Seguy, noemde het „on gebruikelijk" en zelfs „verontrustend" dat „PMF" weer op het politieke toneel is ver schenen. Hij verwijt de oud-premier dat deze een soort leven aanprijst dat „niet zo gemakkelijk is voor de misdeelden". Echter ook van de kant van de regeringscoa litie is men niet ingenomen met de herver schijning van Mendès-France. Daar beschul- digdt men hem van „verkiezingschantage", omdat hij gesteld heeft dat een nederlaag van links zal leiden tot een crisis in het huidige regime. Mendès-France was advocaat totdat hij in 1932 voor de radicaal-socialisten zitting kreeg in de Nationale Vergadering. In 1938 was hij enkele maanden staatssecretaris van financiën in het tweede vuïksfrontkabinet onder Leon Blum. In juni 1940 wist „PMF" die uit een oud-Portugees-joods géslacht stamt, naar Noord-Afrika uit te wijken. We gens „desertie" werd hij echter op bevel van het pro-duitse bewind in Vichy terugge stuurd naar Frankrijk waar hij tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld Het jaar daarop kon hij evenwel ontsnappen en naar Londen reizen. Daar sloot hij zich aan bij generaal De Gaulle. In 1943 benoemde De Gaulle hem tot financieel commissaris van het m Algiers gevestigde Franse bevrijdings comité. Een jaar later werd hij minister van econo mische zaken in het voorlopige kabinet on der De Gaulle. Zakelijke meningsverschillen met zijn collega van financiën, René Pleven, leidde tot zijn aftreden in april 1945. In de volgende jaren vertegenwoordigde hij zijn land in verscheidene internationale financië le organisaties, zoals het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank. In juni 1954 werd hij premier. Hij zorgde voor een wapenstilstand in Indo-China en vervolgens voor het verlenen van autonomie aan Tunesië. In februari 1955 viel zijn kabi net, enige maanden na het begin van het gewapende verzet in Algerije Tegen het eind van de jaren '50 trad hij wegens con flicten met de fractie uit de radicaal-socialis tische partij. Vervolgens maakte hij deel uit van de socialistische eenheidspartij (PSU), totdat hij in 1969 ook deze groepering ver liet. omdat zij zich volgens hem te extreem had opgesteld bij de woelingen van mei 1968 tegen president De Gaulle. In dat jaar had hij zijn zetel in de Nationale Vergadering verloren aan een gaullist Sindsdien heeft hij zich op de achtergrond gehouden Meer „uitstoot" bij Verdugt TIEL Eerst nu is bekend geworden dat maandagmorgen bij Verdugt een chemische stof is ontsnapt, die blauwe en groe ne vlekjes op de lak van in de omgeving geparkeerde auto's veroorzaakte. Het leek erop of er met een soort verstuiver in de-lucht ge spoten was, aldus een van de personeelsleden van het vlak in de buurt van Verdugt gevestig de Rijkstuinbouwconsulent schap. Jongen blijft steken in afzuigkanaal Los Angeles (UPI) In de vroege ochtend van gisteren kwam de kok „Charlie's Ham burgers Diner" in Los Angeles openmaken en de grills opwar men. Naarmate hitte en rook toenamen, werden de schreeu wen ijselijker die uit de afzuig kap kwamen vallen. De kreten bleken afkomstig te zijn van een zestienjarige jon gen die de avond tevoren had willen inbreken maar die in het vettige afzuigkanaal ws blijven steken en daar de hele nacht ondersteboven had moeten blij ven hangen. De jongeman en een maat waren de avond tevo ren op het dak van het restau rant geklommen en hadden een raster en ventilator verwijderd om zo het restaurant te kunnen binnendringen en hun slag te slaan

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11