Koel politiek afscheid van Kruisinga Golden Mild £cidócSoivtant Eerste Kamer betwijfelt nut onderwijs-planburea u v°lvansV$ ^AMqinteer binnenland Mr. W. Scholten nieuwe minister Sociale dienstplicht 19-jarigen nodig Niet-rokers komen meer aan hun trekken Nederland verliest terrein in het buitenland Napraten in de Kamer BEZWAARSCHRIFT PPR TEGEN UITBREIDING UC-FABRIEK INGEDIEND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 MAART 1978 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Van Agt is erin geslaagd heel gauw een opvolger te vinden voor de afgetreden dr. R. Kruisinga als minister van Defensie. Mr. W. Scholten, oud-Kamerlid en nu nog lid van de Raad van State, wordt de nieuwe defensieminister. Evenals Kruisinga heeft hij zijn sporen in de CHU verdiend. Willem Scholten is op 1 juni 1927 in Deventer geboren. Na de HBS studeerde hij aan de Belas- tingacademie in Rotterdam, waama hij in de belastingdienst kwam. Na enkele ambtelijke ran- j gen te hebben doorlopen, werd hij belastinginspec- teur en bureauhoofd bij de directie belastingen i van het ministerie van Financiën. Hij was redac teur van het Weekblad voor Fiscaal Recht. 1 Na functies in de christelijk-historische jongeren- 1 groepen te hebben bekleed, werd mr. W. Scholten m 1963 üd van de Tweede Kamer voor de CHU. Als kamerlid hield hij zich o.a. met belastingzaken bezig. Hij is verder landelijk secretaris van de I CHU en lid van het Europees Parlement geweest. Mr. Scholten was staatssecretaris van Financiën i in het kabinet-Biesheuvel (van half juli 1971 tot half mei 1973). Daarna was hij weer lid van de Tweede Kamer voor de CHU tot hij per 1 maart 1976 werd benoemd tot lid van de Raad van State. CNV-JONGEREN IN NOTA UTRECHT (ANP) Verplichte maatschappelijke dienstverlening gedurende een jaar voor 19-jarigen is een mogelijkheid om de bestaande hoeveelheid werk eerlijker te verdelen en een bijdrage te leveren aan de bestrijding van de jeugdwerkloos heid. Dit schrijft de werkende jeugd CNV in een discus sie-nota over de instelling van de maatschappelij ke, sociale dienstplicht. Daaronder wordt begrepen „het gedurende een bepaalde tijd verplicht ver richten van werkzaamheden, die als onaangenaam worden ervaren en/of tot nu toe niet worden verricht ofschoon er maatschappelijke behoeften aan bestaan". Enige jaren geleden hebben de CNV-jongeren al gepleit voor twee „arbeidskrach ten" op één stoel. De 19-jarigen kunnen uitstel van de dienstplicht krijgen als zij nog een bepaalde studie willen afronden. De sociale dienstplicht geldt zowel voor jongens al voor meisjes. Het weigeren van de dienstplicht moet voor de betrokkenen „conse quenties hebben in de strafrechterlijke sfeer", aldus de nota.. Voor de vervulling van de maatschappelijke dienstplicht moeten alleen maar functies in aan merking komen die aantoonbaar niet via de vrije arbeidsmarkt kunnen worden bezet. De dienst plicht mag niet concurrerend werken en er moet een maatschappelijke behoefte bestaan aan de goederen en diensten die worden geproduceerd. Bovendien is het volgens de CNV-jeugd wenselijk, dat de dienstplichtigen gedurende hun diensttijd werkzaamheden verrichten, die niet direct aanslui ten bij hun beroep of de opleiding die ze hebben gevolgd. Als het werk eentonig en eenvoudig is, dan zou het mogelijk moeten zijn om de periode in twee stukken te delen, aldus de nota. Gevolg is wel dat het aantrekken op grote schaal van buitenlandse krachten vermeden moet worden. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Eerste Kamer zal pas op 21 maart een beslissing nemen over het wetsvoor stel tot instelling van een onderwijsplanbureau. Dat bureau zal allerlei studies moeten doen over de ontwikkelingen op het gebied in de toekomst. Het voorstel daartoe was afkomstig van het vorige kabinet. Minister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) heeft het wetsvoorstel gehand haafd. Hij kreeg gisteren in de Eerste Kamer te horen dat het CDA en de WD „grote reserves" en „grote aarzeling" hebben om het wetsvoorstel toch te steunen. Dr. van Hulst (CDA) wees er op dat het sociaal- en cultureelplanbureau zich al intensief met het onderwijs bezighoudt „Nergens heb ik kunnen vinden dat dit planbureau zijn activiteiten in de onderwijssector zal staken", zei Van Hulst Dr. Kopman (PvdA) en Van Waterschoot (PPR) konden zich met de instelling van het planbureau verenigen. Ook dr. Zoutendijk (WD) toonde zijn bedenkin gen. Hij noemde het waardevol dat op het gebied van het onderwijs planning tot stand wordt gebracht. De WD is er echter niet voldoende van overtuigd dat het planbureau voldoende objectief en onafhankelijk zal werken. Vermist jongetje blijkt verdronken ASSEN (ANP) De politie van As sen heeft gisteren tegen middernacht het lijkje gevon den van de 2-jari- ge Laurens Hei- dinga. De jongen werd sinds maan dagmiddag ver mist. Zijn lichaam is gevonden in een vijver, niet ver van de ouderlijke woning in Assen. De bekende zeiler Johnny Kraaykamp presenteert een nieuw model zeilboot; „De Klomp", speciaal bedoeld voor beginners en kinderen. De Klomp is een jol met een breedte van 1,80 meter en een diepgang van 0,80 meter. Het casco is van polyester; de duurste uitvoering kost 8650.—. HOLTEN (ANP) Voor bet eerst is er nu ook een wegrestaurant waar niet-rokers aan hun trekken komen. De be- drijfsleiding van bet restaurant, dat staat aan de E-8 nabij de at- j slag Holten, beeft beslo- I ten om tien tafels te reserveren voor de nico- tine-scbuwende bezoe ker. Dit beeft de Stich ting Volksgezondheid en Roken bekend ge maakt. Volgens de Stichting is het reserveren van rook vrije ruimten in een stroomversnelling geko men. „In steeds meer horeca-bedrijven, zie kenhuizen en andere in stellingen zijn rookloze gedeelten te vinden". Directeur A. H. Pon- foort van de Stichting Volksgezondheid en Ro ken zou graag zien dat de niet-rokers meer op hun rechten gingen staan. „Het wordt nog onvoldoende onderkend dat de ruim 4 miljoen rokers in ons land de 10 miljoen niet-rokende Ne derlanders niet eens vra gen of zij misschien last van hun gewoonte heb ben, ook niet aan de vele honderdduizenden met aandoeningen van de luchtwegen, astma, bronchitis of allergieën", zo schrijft Ponfoort in een persbericht ter gele genheid van de opening van het niet-roken ge deelte in het wegrestau rant. De assistent-manager van het restaurant, zelf een verstokt roker, be sloot tot de instelling j van het rookvrije ge- 1 deelte omdat hij van me ning is dat een restau rant haar klanten servi ce dient te verlenen. Vol gens hem is een prettige atmosfeer daar een on derdeel van. „Voor de niet-roker is dat een at mosfeer zonder rook", zegt hij. MINISTER VAN AARDENNE BEZORGD? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe WD-minister van Economische Zaken, drs. G. van Aardenne, maakt zich zorgen over de ontwikkeling van onze economie. De wereldhandel is, na een aanvankelijk hoopvolle ontwikkeling, vorig jaar slechts weinig toegenomen en van die stijging heeft Nederland niets meegekregen. Integendeel, onze export nam in 1977 af. En als we de te ver doorgeschoten kostenontwikkeling niet te rugdringen, zo zei de minister, dan wordt onze concurrentiepositie nog slechter en zullen we nóg meer terrein verliezen. Deskundigen voorspellen in de loop van 1978 geleidelijk een zekere verbetering van de wereld conjunctuur, maar bij die taxatie gelden vele onzekerheidsmarges. Veel zal bijvoorbeeld af hangen van de mate waarin de huidige onrust op de valutamarkten kan worden bezworen en de toenemende tendenties tot protectionisme kunnen worden ingetoomd. Minister Van Aar- Vandalisme denne maakte zich ernstige zorgen over deze twee zaken. Maar daaraan mag men de teleur stellende ontwikkeling van onze export niet uit sluitend toeschrijven. Eerder moet worden ge dacht aan de verslechtering van onze concurren tiepositie in de laatste jaren. „Ons binnenlands kostenniveau is één van de hoogste in de we reld". De stijging van de kosten moet dan ook volgens de minister worden teruggedrukt tot het nulpunt. Wat dit betreft zijn we op de goede weg: voor 1978 lijkt een prijsstijging van beneden de vijf procent binnen de mogelijkheden te liggen. Maar dat mag de strijd tegen de inflatie niet doen verslappen. Terugdringing van kosten- en lastenstijgingen is temeer van belang, aldus de minister tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer, omdat er een ingrijpend structureel aan passingsproces gaande is. Daarbij gaat het niet alleen om de traditionele en vaak zwakke secto ren en regio's maar ook om sectoren en regio's, die tot voor kort als sterk te boek stonden. Er moeten dan ook zodanige uitgangsstellingen wor den gecreëerd, dat ook in de jaren tachtig wel vaart en welzijn worden gewaarborgd en er voldoende arbeidsplaatsen zullen zijn. Met name zal Nederland zich moeten toeleggen op de pro- duktie van hoogwaardige artikelen. De overheid moet daarbij aktief ondersteunend optreden, zo zei de minister, maar niet van bovenaf richtingen voor vraag en aanbod opleggen. Wel moet zij ongewenste ontwikkelingen afgrendelen. De bewindsman wees er nog eens op, dat enkele sectoren en grote bedrijven te maken hebben met zeer grote problemen. „Het laat zich aanzien, dat wij binnen afzienbare tijd voor zware beslissin gen komen te staan om deze problemen het hoofd te bieden". In dit verband noemde de minister onder meer de scheepsbouw, waarvan hij zei dat deze wellicht niet met 50 procent, maar met 70 procent ingekrompen zal moeten worden. Een aanzicht van het in aan bouw zijnde sta tion Minervalaan in Amsterdam. Alle ruiten wer den kapot gesla gen, hetgeen een schade van 11.000 gulden veroorzaakte. De roltrappen wer den voor een to taal bedrag van 10.000 bescha digd. Dierenbescherming getroffen door bestuurscrisis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nadat vorig jaar al de landelijk voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Dierenbescherming Johan van Dijk ontslag had genomen, hebben nu ook de secretaris van het hoofdbestuur I. M. de Klerk, de vice-voorzitter F. J. Tikkemeijer en het lid mevrouw C. Elich hun functie ter beschikking gesteld. Daarmee is de Dierenbescherming in een regelrechte bestuur scrisis beland. Op de komende algemene ledenvergadering van 27 mei zal getracht worden de ontstane vacatures opnieuw te vervullen. De achtergrond van de ontstane moeilijkheden ligt volgens de aftredende secretaris I. de Klerk voor een deel in persoonlijke wrijvingen binnen het hoofdbestuur en voor een deel in zakelijke verschillen van inzicht. TOT diep in de nacht is er langdurig „nagepraat" in de Kamer over het debat van vorige week over de neutronen- granaat. En dat had verrassende gevolgen. Nadat vorige week geen meerderheid gevonden kon worden voor moties van de PvdA en het CDA, waarin het neutronenwapen werd afgewezen, heeft een motie van D'66 het nu wel gehaald. Het neutronenwapen is, aldus de Kamer, ongewenst en de regering wordt gevraagd dit standpunt van de Kamer onder de aandacht te brengen van Amerika en de andere NAVO- bondgenoten. Tevoren had premier Van Agt al toegezegd de NAVO te informeren over de gevoelens van onbehagen in de Kamer. Nu het standpunt van de meerderheid ten overvloede in een motie is vastgelegd, zal de regering daar niet langs willen en kunnen gaan. Formeel heeft de regering de handen nu nog wel vrij voor het overleg binnen de NAVO maar feitelijk is dat natuurlijk niet meer het geval. Hoewel een kleine minderheid in ons land voor invoe ring van de neutronengranaat is kan toch de vraag worden gesteld, of er nu reden is tortevredenheid. De Kamer heeft het de regering in feite onmogelijk gemaakt op zinnige wijze deel te nemen aan het overleg binnen de NAVO. En bij een eventueel overleg met Rusland waarbij het al dan niet invoeren van het neutronenwapen zou kunnen worden „ingeruild" tegen ontwapeningsconcessies van het Warschau Pact, zal de NAVO verdeeld en verzwakt zijn. De Kameruitspraak kan uiteraard niet verhinderen dat Amerika de neutronengranaat vervaardigt en dat West- Duitsland het wapwen kan toelaten op zijn grondgebied, dat gezien de aard van het wapen practisch het enige deel van West-Europa is, dat daarvoor in aanmerking komt. Los van dit alles is er vannacht opnieuw een duidelijk verschil van inzicht aan het licht getreden tussen de twee regeringsfracties WD en CDA. En de nieuwe minister van Defensie bevindt zich sinds vannacht in de merkwaardige situatie, dat hij ten opzichte van de neutronengranaat practisch geen andere weg meer kan inslaan dan zijn voorganger Kruisinga zo graag wilde. Een grote uitslaande brand heeft gistermorgen in Rotterdam het bedrijf Levoldt geheel in de as gelegd. Grote hoeveelheden verpakkingsmate riaal en grondstoffen gingen verloren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de schade loopt in de tonnen. Oorzaak van de brand zou een defecte gastank van een vorkheftruck zijn geweest. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Politieke Partij Radikalen heeft gisteren bij de Raad van State het al aangekondigde bezwaarschrift tegen de uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo ingediend. In dit bezwaarschrift wordt gezegd dat deze uitbreiding in strijd is met artikel 19 van de Kernenergiewet. De PPR vindt dat de beschikking van de regering waarin de vergunning tot uitbreiding wordt verleend op enkele punten niet aan de wettelijke voorschriften voldoet. Een van de tekortkomingen zou zijn dat een artikel ontbreekt waarin de controle op het afgevoerde verrijkt uranium geregeld wordt Verder wordt gezegd dat een aan Urenco verleende (ongeclausuleerde) vergunning in strijd zou zijn met het non-proliferatieverdrag dat ook door Neder land ondertekend is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Van Agt heeft gisteren geen enkel woord van waarde ring voor dr. R. Kruisinga laten horen in zijn verklaring voor de Tweede Kamer over het aftreden van de minister van Defensie. Van Agt verwees naar de brief die dr. Kruisinga hem heeft geschreven. „Het is treffend te constateren dat die uitvoerige toelichting (van Kruisinga) niet stelt dat het kabinet zou hebben gehandeld in strijd met wat in het regeerakkoord staat over de bewapening in de wereld in het algemeen en de nucleaire wapens daarin in het bijzon der. Kennelijk is ook de heer Kruisinga van oordeel dat het kabinet in de onderhavige kwestie in overeenstemming met het regeer akkoord heeft gehandeld." Volgens de minister-president doet de mede deling van dr. Kruisinga niet ter zake dat diens „persoonlijke standpunt over de neu tronenbom al voor de vorming van het kabinet aan een ieder bekend was". Van Agt: „Deze mededeling zou alleen dan van belang kunnen zijn, wanneer de heer Krui singa vóór of bij zijn toetreden tot het kabinet een voorbehoud zou hebben ge maakt met betrekking tot deze reeds toen aanhangige kwestie. De heer Kruisinga heeft echter geen voorbehoud gemaakt." In zijn ontslagbrief had Kruisinga gespro ken over: „De ernstige meningsverschillen die zijn gerezen in het kabinet omtrent de produktie en de introductie van de neutro nenbom". De minister-president zei hierover dat in de ministerraad hierover is gesproken met „de zorgvuldigheid die bij de ernst van het vraagstuk der nucleaire bewapening past". Van meningsverschillen, aldus mr. Van Agt, laat staan ernstige, die het kabinet in groepen zou verdelen, is daarbij geen sprake geweest. De regering heeft bij herhaling laten weten dat zij de grote bezwaren verbonden aan de eventuele invoering van de neutronengra naat onderkent. De regering zal die bezwa ren in het NAVO-overleg blijven uiteenzet ten. De minister van Buitenlandse Zaken deelde dit mee in zijn verklaring voor de Tweede Kamer op 28 februari. „De minister van Buitenlandse Zaken legde deze verkla ring uiteraard af namens het kabinet, der halve mede namens de heer Kruisinga, toen nog lid van het kabinet, die aan de opstelling van deze verklaring had deelgenomen." Van Agt zei verder niet te zullen ingaan op de brief van de inmiddels afgetreden minis ter. Wel wilde Van Agt een passage „uit drukkelijk weerspreken", waarin het vol gens Kruisinga een onware voorstelling van zaken zou zijn dat de introductie van de neutronenbom een zaak zou zijn van interne N AV O-con sultatie. Het ontslag van de heer Kruisinga heeft in de grondslag en de politieke samenstelling van het kabinet geen wijziging gebracht, aldus de minister-president De Tweede Ka mer heeft na deze verklaring van de premier gisteravond en vannacht gedebatteerd over de kwestie-Kruisinga. Wie gedacht had dat allerlei vaagheden over dat aftreden door dit debat zouden zijn weggenomen, is bedrogen uitgekomen. Minister-president Van Agt bracht ten opzichte van de oud-minister niet de van hem bekende kameraderie op. Er kwam geen woord van erkentelijkheid over zijn lippen. Den Uyl noemde dit „onwaardig en stuitend". Aantjes - christen-democraat evenals Van Agt en Kruisinga - viel Den Uyl op dit punt bij door te betreuren dat hij „een stukje warmte" in de speech van Van Agt had gemist. Maar wat wil men? Van Agt sprak heel duidelijk namens het hele kabinet. Vice-pre mier Wiegel heeft mede zijn VVD-stempel op de verklaring gedrukt en gedemonstreerd dat hij de ex-minister geen enkele loftuiting wilde toebedelen. Het zou aardig geweest zijn, als meer duidelijkheid was geschapen over de vraag wat dr. Kruisinga nu precies heeft bewogen. Waren er andere factoren in het spel dan alleen zijn houding inzake de neutronengvanaat. Is Kruisinga wat over spannen? Voelt de wat eenzame solospeler zich miskend door zijn eigen partij? Voelde hij zijn ambt als een te drukkende last? Wel wist minister-president Van Agt te zeg gen dat er van een „inhoudelijk geschil" tussen Kruisinga en de andere leden van het kabinet geen sprake was. En Aantjes zei dat Kruisinga precies het standpunt van de CDA-fractie had geformuleerd. De regering en de CDA-fractie/Kruisinga verschilden al leen wat betreft procedure en tactiek. Dat kan, zei Aantjes, want de regering heeft een andere verantwoordelijkheid en werkt niet met een absoluut mandaat van de CDA-frac tie. Het debat kreeg al gauw, vooral door oppositieleider Den Uyl, een veel wijdere strekking en werd een voortzetting van het debat over het neutronenwapen van een week geleden. Nu alleen niet de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie achter de regeringstafel, maar de in Marokko uitge ruste en gebruinde minister-president. Lukte het vorige week niet de Kamer tot een uitspraak te brengen, dat was nu wel het geval. Terlouw (D'66) had gezorgd voor een voorzichtige motie, waarin de Kamer uitspreekt dat de produktie van het neutro nenwapen ongewenst is, een uitspraak dié de regering liever niet wil doen. Want, aldus Van Agt, wij hebben alleen te maken met de eventuele invoering van dat wapen in de NAVO. De produktie is een zaak van de Amerikanen. Maar de regering zal wel in gaan op de uitnodiging in de motie, om het kamerstandpunt over te brengen aan de regering van de Ver. Staten en de andere NAVO-bondgenoten. Dat is dan een winstpuntje uit het debat, want de CDA-fractie (op tien leden na) steunde de motie van Terlouw. De WD en de kleine rechtse partijen waren tegen. Ge zien het standpunt dat het CDA begin fe bruari over het neutronenwapen heeft inge nomen - een standpunt dat volgens Aantjes nog recht overeind staat - kon het CDA niet anders. Maar het zal Rietkerk (WD) en vice-premier Wiegel wel enig tandegeknars hebben opgeleverd. wereldbekend aroma f 25/2.60

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13