U KUNTZE NU KOPEN. Thijs Ockersen brengt problematiek van nierpatiënten helder in beeld STAATSLOTEN? Bescherming van veiligheid zware taak Kardinaal Alfrink: nieuwe wereldbrand geen nachtmerrie van pessimisten kerk wereld binnenland „LEVEN MET EEN KUNSTNIER" Opstelwedstrijd met voor ruim 1000 gulden aan prijzen korte metten Nieuw lexicon voor geschiedenis van Nederlands Protestantisme Frans experiment met kerkelijke, niet sacramentele huwelijkssluiting LEIDSE COURANT DINSDAG 7 MAART 1978 PAGINA 7 Leven met een kunstnier. Vier simpele woorden waarachter een wereld schuil gaat met een problematiek die je als buitenstaander hoogstens vermoedt, maar waarvan je de draagwijdte binnen een mensenleven in feite niet beseffen kan. Juist daarom kreeg filmer Thijs Ockersen van de Nier Stichting Neder land de opdracht een film te maken waarin de problemen van nierpatiënten helder worden gemaakt Het is een docu mentaire geworden van iets meer dan een half uur waarin die onbekende we reld zorgvuldig wordt opengelegd. Zon der de minste dramatiek, maar met een verademende nuchterheid, waarbij voor al nierpatiënten zelf een enorme bijdra ge leveren. De feiten: Bij het uitvallen van een nier functie ontstaat een opeenhoping van schadelijke stoffen die de dood ten gevol ge heeft. Er bestaat een remedie voor zulke nierpatiënten. Ten eerste is dat de „dialyse", een zuivering van het bloed via een kunstnier. Een handeling die twee keer in de week moet gebeuren in een ziekenhuis en die vijf tot acht uur in beslag neemt. Ten tweede is dat de trans plantatie van een nier, een uitkomst voor veel nierpatiënten, maar wel een met nieuwe problemen. Wil het lichaam de „vreemde gast" niet afstoten, dan moeten er heel wat medicijnen geslikt worden, die op zichzelf weer allerlei bijverschijn selen met zich meebrengen, zoals dikker worden en haaruitval. Een afdeling in Diatel, Amsterdam, waar patiënten wordt geleerd zelf hun bloed te doen met eigen apparatuur i dialyse te zuiveren, om dat straks thuis Marianne Spierenburg legt in „Leven met een kunstnier" voorbeeldig uit hoe de nier dialyse werkt Ockersen legt in zijn film met alleen die feiten duidelijk uit Hij maakt ze mense lijker door een aantal patiënten te onder vragen en te volgen op hun weg naar het ziekenhuis en door hun leven. In de eerste plaats doet hij dat via Marianne Spierenburg, een zeventienjarig nierpa tiëntje, dat tweemaal per week haar bloed laat zuiveren. Een leuk Een luek en vitaal meisje dat in het ziekenhuis omstandig uitlegt hoe die bloedzuivering in z'n werk gaat. Ze heeft met die handi cap leren leven, is niet van plan zich erbij bij neer te leggen en heeft samen met haar vriend besloten tot transplantatie (die inmiddels is geschied). Voor haar blijkt transplantatie dé oplossing, ook al weet ze dat er risico's aan verbonden zijn. Die transplantatie betekent „nor maal" verder leven, ondanks de medicij nen en verlost zijn van de inbreuk op haar leven die de gang naar het zieken huis twee keer per week uiteraard is. Terwijl haar toekomstverwachtingen ge lukkig positief zijn, laat Ockersen daar naast haar ouders zien bij wie Mariannes probleem meer vraagtekens oproept. Ze zijn weliswaar blij met Mariannes vriend, maar willen hem goed doordringen van de moeilijkheden die haar ziekte met zich meebrengt in haar verdere leven. Niet iedereen kan, of wil voor transplan tatie kiezen. Nederland kent nu ook een Stichting Thuisdialyse, die patiënten leert zelf hun bloed te zuiveren. Dat gebeurt met instructies van verplegers, door film en via video-apparatuur die de handelin gen registreert en terugspeelt opdat fou ten bekeken kunnen worden. Lukt dat eenmaal, dan kan men thuis alle appara tuur krijgen om de dialyse te verrichten. Een andere, unieke oplossing voor het probleem, al moet je wel én de ruimte én de mentaliteit voor bezitten. Thijs Ockersen filmt nierpatiënt Beerse in Hoofddorp, een op het oog ideale doe-het- zelver in de dialyse, die samen met zijn vrouw in alle rust de voorgeschreven handelingen verricht, transplantatie af wijst en zelf-dialyse ingepast lijkt te heb ben in zijn levenspatroon. Koffertje De uitvinder van het dialyse-apparaat is een Nederlander, Dr. Willem Kolff die in 1943 in Kampen een al bestaande theorie aan een' eerste, log, maar bruikbaar in strument hielp waarmee hij een vrouw dialyseerde. Dr. Kolff werkt inmiddels aan de universiteit van de Amerikaanse staat Utah, in Salt Lake City, waar hij aan het hoofd staat van de afdeling kunstorganen. Ockersen zocht hem daar op en laat zien dat Kolff inmiddels niet stil gezeten heeft, maar een draagbare kunstnier heeft ontwikkeld die de patiënt als een soort koffertje met zich mee kan nemen gedurende de dialyse. Hetgeen resulteert in een beeld van een Ameri kaan die in de tuin van het hospitaal de zon opzoekt om daar verder te dialyse- ren. Een grotere mobiliteit dus, en een stap vooruit al brengt de produktie, ver telt Dr. Kolff, problemen met zich mee omdat de enige fabriek die de appara tuur maakte inmiddels verdwenen is bin nen een groter Amerikaans concern, waar blijkbaar andere prioriteiten gel den. De universiteit vervaardigt de draagbare kunstnier nu zelf, maar dat proces gaat langzaam. „Leven met een kunstnier" maakt in elk geval duidelijk dat er geen definitieve oplossingen voor het probleem van nier patiënten bestaat. Zelf-dialyse en trans plantatie zijn de meest vergevorderde antwoorden op die problematiek, maar ook zij brengen hun eigen moeilijkheden mee. Over transplantatie zijn de menin gen zeker nog verdeeld. Dat transplanta tie van een nier in Ockersens film, waar voor de televisie inmiddels belangstelling heeft, toch wat nadruk krijgt, ligt vooral aan de „hoofdpersoon" van de film, Ma rianne Spierenburg, die er uiteindelijk voor kiest en er psychisch het beste mee geholpen is. En daar kan je dan alleen maar gelukkig mee zijn. BERT JANSMA De eerste bijdragen van scholieren die meedoen aan de opstelwedstrijd die deze krant heeft uit geschreven - zie de on- derwijsbijlage Wijzer Worden van 11 februari jl. - zijn binnen. De op roep om mee te doen is wellicht aan de aan dacht van sommigen ontsnapt, daarom nog maals attentie voor de ze wedstrijd, waaraan fantastische prijzen ver bonden zijn met een ge zamenlijke waarde van meer dan duizend gul den. HOE ZIE IK MIJN TOEKOMST? meedoen. Het thema is: Hoe zie ik mijn toekom st? Die vraag is vooral gericht op je plannen en wensen voor je beroep later of op je verdere onderwijsplannen. Een jury zal de inzendingen beoordelen en de win nende opstellen uitkie zen. Het prijzenpakket bestaat nit: Hoofdprijs: draagbaar Tv-toestel, waarde 450 gulden. Tweede prijs: draagbare radio (National GX 300), waarde 225 gulden. Derde prijs: draagbare radio (National GX 280), waarde 146 gulden. Vierde prijs: Prisma verrekijker, waarde 129 gulden. Vijfde prijs: Ko dak Instamatic 130 ca mera, waarde 115 gul den. Inzendingen, die niet langer mogen zijn dan 750 woorden, dienen vóór 10 maart binnen te zijn bij de redactie van deze krant onder ver melding op de envelop pe van het thema: „Mijn toekomst". Vermeld op het zelfde papier als waarop je je opstel schrijft: naam, leeftijd, adres, jongen of meisje, soort onderwijs en naam van je school. Het is uiteraard ook moge lijk per klas of school meerdere opstellen tege lijk in te zenden. Een keuze uit de inzendin gen zal worden gepubli ceerd in onze beroepen- bij la ge, die over enige tijd zal verschijnen. DIENST LUCHTVAART RIJKSPOLITIE: (Van een onzer verslaggevers) Schiphol Eigenlijk is de Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie, die thans vijfentwintig jaar bestaat uit de nood geboren. Een instel ling ook met een wat langere voorgeschiedenis want toen op 1 maart 1953 het officiële besluit van de toenmalige mi nister van Justitie tot instel ling van de dienst werd afge kondigd, harlHfrn de mannen van de rijkspolitie op Schip hol al heel wat werk verricht. De huidige commandant van die speciale tak aan de stam van de rijksplitie-boom, luite nant-kolonel E. E. Gerritsen, die het zilveren feest met zijn mannen overigens op sobere wijze viert, (zelf zijn loopbaan overigens bij de marechausee begonnen) vertelt over de wordingsgeschiedenis van de Dienst Luchtvaart." „Toen in 1946 het luchtvaart bedrijf weer langzamerhand tot ontwikkeling kwam, leef den we in een tijd van schaar ste aan goederen. Er heerste nog veel armoede en de le vensmiddelen die gaandeweg met tal van andere goederen als kleding en grondstoffen voor de industrie beschikbaar kwamen voor de bevolking moesten gedistribueerd wor den. De luchthaven Schiphol was voor veel van die zaken de aanvoerplaats en veelal ook de opslagplaats. Diefstal was aan de orde van de dag, de smokkel nam hand over hand toe en tal van zaken kwamen bovendien op illegale wijze ons land binnen. De platte- landspolitie die orde op zaken moest stellen kon dat toen niet helemaal meer aan. Dat leidde ertoe dat zo'n zes man Rijk spolitie tot een recherche- groep werden geformeerd te neinde een oogje in het zeil te kunnen houden en ter bestrij ding van de misdaad. Dat wa ren naar later bleek mensen die ook in de luchtvaart zelf geïnteresseerd waren. Twee van hen zijn toen op eigen kosten aan vlieglessen begon nen en hebben ook het vlieg brevet gehaald. „Niet alleen de beveiliging van mensen en materiaal te land, maar ook de luchtbeveiliging ging al gauw een rol spelen," weet overste Gerritsen te ver tellen waarbij hij teruggrijpt op de motivatie tot oprichting van de Dienst Luchtvaart die door kolonel jhr. B. W. F. de Beaufort werd gehanteerd. Die had er namelijk al op gewezen dat het toezicht op de militaire vliegvelden wel goed was, maar dat op de grotere vliegvelden, met name die wel ke ingeschakeld waren voor het internationaal verkeer, een stringenter toezicht hard nodig was. Dat gold zij het in wat mindere mate, ook voor vlieg velden als Eelde, Maastricht, Eindhoven, Rotterdam. Er ontstond een behoefte om toezicht te krijgen op het on derhouden van de verkeersre gels in de lucht en men wilde een instantie waar men zich kon beroepen in geval van overtredingen. Men ging in eerste instantie dus naar de politie, maar die zat ook wel eens, bij gebrek aan kennis en ervaring op het gebied van de luchtvaart, met de mond vol tanden. Die ervaring kreeg echter gaandeweg betekenis en zo langzamerhand kregen de rijkspolitiemensen die zelf ook vlogen, verstand van Overste E. E. Gerritsen, commandant van de Dienst Luchtvaart Rijkspo litie luchtvaartzaken. In die tijd ook, zeg maar in de eerste jaren na de opleving van de luchtvaart totdat men met straalvliegtuigen ging lie ven,kwamen nogal eens ernsti ge vliegongevallen voor. De identitificatie van de slachtof fers leverde nog wel eens moeilijkheden op. Dat had dan weer ingewikkelde juridische gevolgen en leverde ook op het gebied van de verzekering pro blemen op. Vandaar dat men daarbij graag de hulp van de politie accepteerde. Daaruit kwam weer voort, dat mensen van de rijkspolitie overal in de wereld op plaatsen waar onge vallen met een Nederlands vliegtuig waren gebeurd, ver schenen. Ook al weer een re den om het groepje politie mannen dat zich met de lucht vaart bemoeide, uit te breiden. En hoewel het aantal ongeluk ken met vliegtuigen, zeker ge meten aan het aantal toestel len dat dagelijks in de lucht is, op spectaculaire wijze is verminderd, toch is er voor de identificatieploeg helaas altijd nog werk. De rampen zijn minder geworden, maar het aantal slachtoffers is per onge val aanzienlijk groter dan vroeger. Een nieuwe ontwikkeling die de noodzaak van luchtvaart- politie onderstreepte deed zich zo'n jaar of tien geleden voor. Toen deed zich de eerste ka ping van een El-Al (Israëlisch) vliegtuig voor - overste Gerrit sen herinnert aan de „zwarte dag" in 1970 toen drie vliegtui gen werden opgeblazen - en kwam de beveiliging tegen de terreur op gang. „Je kunt ge rust stellen dat er op de vlieg velden een oorlogssituatie heerst", aldus overste Gerrit sen die er daarbij op wijst dat Schiphol alleen al door de lig ging aan de rand van het Eu ropese vaste land bijzonder kwetsbaar is. Een situatie die steeds meer mankracht vergt en waaraan voorlopig nog geen eind is te zien. „Onze mensen zijn behoorlijk getraind, op al die crisissitua ties. Ze zijn er nu ook mentaal wel aan gewend ook al legt dat onophoudelijke fouilleren van passagiers en patrouilleren op grotere en kleinere luchtha vens een zware belasting op het personeel." De politiemannen op Schiphol zijn overigens geen pas-afge zwaaide cursisten maar men sen met een politie-ervaring van zo'n vijf jaar en een gron dige voorbereiding op hun zware taak. Materieel kan de Dienst Luchtvaart zijn taak ook be hoorlijk aan al is versterking van het thans rond 450 man tellende onderdeel langzamer hand wel noodzakelijk gewor den. Men beschikt nu over vijf Ces- sna-vliegtuigen, en over drie helikopters van het nieuwste type, Bolkow, waarvan er nog twee in bestelling zijn. Neder land heeft in het verleden nooit zo bar veel aan inwendi ge veiligheid gedaan maar ge lukkig beseffen zowel de rege ring als het parlement dat een goede bescherming hard nodig is en extra offers vraagt. Speel eens samen in de Staatsloten] met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. 1 Méérspelers, méérkansen. Kardinaal Alfrink, president van de internationale r.k. vre desbeweging Pax Chris ti, heeft in Münster in West- Duitsland gewaarschuwd voor het gevaar van een nieu we wereldbrand en voor de gevolgen van een negatieve vredestactiek. In zijn toespraak tot de werk groep van katholieke academi ci in West-Duitsland, die we gens ziekte van de kardinaal werd voorgelezen door de se cretaris-generaal Carel ter Maat, wees kardinaal Alfrink erop, dat sedert de afloop van de tweede, wereldoorlog in 1945 er alweer 119 oorlogen zijn gevoerd, waarbij de legers van 81 landen betrokken wa ren. In die oorlogen zijn tien tallen miljoenen doden geval len, al meer dan in de tweede wereldoorlog. Als een groot winstpunt beti telde kardinaal Alfrink het, dat men geleerd heeft gewa pende conflicten gelokaliseerd te houden en daarmee een der de wereldoorlog te vermijden. Dit winstpunt bergt echter ook het gevaar in zich, dat de we reld zich in slaap laat wiegen en gaat dromen van een blij vende vrede in de wereld. Volgens kardinaal Alfrink, die 8 april als president van de internationale Pax Christi af treedt, is het gevaar van een nieuwe wereldbrand beslist geen nachtmerrie van pessi misten. Een nieuwe wereldoor log is integendeel een zeer reëel gevaar, waarvoor de mensheid voortdurend op haar hoede moet zijn. Kardinaal Alfrink herinnert in dit verband aan de zeer explo sieve situatie in Noord-Ierland, Zuidelijk Afrika, het Midden- Oosten, Latijns-Amerika en Azië. Brandstof voor een we reldconflict ziet hij ook in de onderdrukking van de men senrechten in tal van landen. In het bijzonder waarschuwde kardinaal Alfrink voor het ge vaar dat opgesloten ligt in de voortzetting van de militaire inspanningen, vooral op het terrein van de atoomwapenen. Volgens kardinaal Alfrink wordt de internationale onvei ligheid steeds groter als gevolg van de moderne wapenen. Hij noemt het daarom van het grootste belang te zoeken naar andere vormen van verdedi ging. Met name de christenen moeten hun beginselen van verzoening en naastenliefde letterlijk en concreet in daden omzetten, daarnaast moeten zij komen tot een interna tiona- le samenwerking voor de ont wapening. „De tijd is gekomen" aldus kardinaal Alfrink „dat wij dwars door alle fronten heen de gemeenschappelijke op dracht en plicht van alle men sen en alle volkeren van deze tijd erkennen en de menselijke geest rijp maken voor de over winning van het wederzijdse wantrouwen en de wederzijdse vrees en hiervoor een algeme ne ontwapening in de plaats stellen" In Den Bosch wordt op 16 december een franciscaanse dag georganiseerd ter herden- hing van het feit, dat 750 Jaar geleden de eerste volgelingen van de heilige Franciscus zich in Den Bosch en daarmee in Nederland vestigden. Gedacht wordt aan een eucharistievie ring, tentoonstellingen, lezin gen, een presentatie van de franciscaanse samenwerking in Nederland, een historische wandeling door de stad langs oude Franciscaanse centra en een pusel tocht voor de Jeugd. Uit een publikatie van het Chi nese instituut voor maatschap pijwetenschappen blijkt, dat studie van het boeddhisme en andere wereldgodsdiensten in China weer is toegestaan. Het studieprogramma voor docto raal studenten bevat cursus sen in boeddhisme, islam, taoisme en christelijke gods diensten. In de Westduitse kunsthan dels en warenhuizen zijn op het ogenblik honderden iko- nen te koop, afkomstig uit de Sovjet Unie. De ikonen komen via officiële Russische han delsorganisaties, voorzien van een certificaat van echtheid en een verklaring, dat zij af komstig zijn uit bet kunstbe zit van de staat Geconsta teerd is echter, dat er ook ikonen bij zijn uit de zoge naamde „ikonostasen", dat wil zeggen, dat zij uit kerke lijk bezit komen. Volgens des kundigen zijn deze ikonen dan ook afkomstig uit onteigende of voor andere doeleinden om gebouwde kerken. Onder de titel „christenen voor ontwapening" zal op 18 maart in Frankfurt een con gres worden gehouden op in stigatie van een aantal predi kanten en kerkelijke mede werkers. Wegen zullen worden gezocht langs welke christe nen, zowel gemeenten als ker ken, voor de gedachte van ont wapening kunnen worden ge vonden. Een der inleiders is Leopold Nilius, directeur van de commissie voor internatio nale zaken van de Wereldraad van Kerken. Van Nederlandse zijde zal het congres worden bijgewoond door de voorzitter van het Interkerkelijk Vredes beraad, drs. Ben Terveer. Tijdens een bijeenkomst aan de rijksuniversiteit van Ut recht zullen vrijdag 10 maart de eerste exemplaren worden aangeboden van het „Biogra fisch Lexicon voor de Ge schiedenis van het Neder lands Protestantisme". Het werk bevat vijfhonderd bij dragen van ruim veertig au teurs. In totaal zullen vijf de len verschijnen met rond drie duizend artikelen. Het werk staat onder redactie van prof. dr. D. Nauta (voor zitter), dr. A. de Groot (secre taris), prof. dr. G. H. M. Post humus Meyjes, prof. dr. O. J. de Jong en prof. dr. S. van der Linde. De uitgave wordt ge- subsideerd door de Nederland se Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek en is een onderzoekproject van de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Ut recht. Via het Kerkhistorisch Gezelschap in Nederland be staat er nauwe samenwerking met de kerkhistorici aan ande re faculteiten. Het werk knooDt aan bij de tradities van onpartijdigheid en wetenschappelijkheid van de groots opgezette uitgave van het „Biografisch Woorden boek van protestantse Godge leerden in Nederland", dat in 1949 moest worden afgebro ken. Men heeft wel gekozen voor een andere, meer be knopte opzet om binnen af zienbare tijd het gehele lexi con te kunnen voltooien, mede met het oog op de grote be hoefte aan een bijgewerkt na slagwerk. Het bisdom Autun in Frankrijk is begonnen met het experi ment van een kerkelijke maar niet-sacramentele huwelijks sluiting. Deze vorm van huwelijkssluiting is bestemd voor katholieken, die niet met de kerk willen breken maar zich toch niet in staat voelen een sacramanteel huwelijk te sluiten. Bisschop Armand Le bourgeois van Autun heeft hiervoor de toestemming van het Vatikaan. In dit experiment, dat door verschillende bisdommen in Frankrijk al is overgenomen maar door andere wordt afge wezen, benadert de kerk op positieve wijze de drie vormen van huwelijkssluiting: het burgelijke huwelijk, het kerkelijke, maar niet sacramentele huwelijk en tenslotte de sacramentele huwelijkssluiting. De bisschop van Autun is tot dit experiment overgegaan, omdat zijn bisdom een bijzonder laag percentage van prakti serende katholieken heeft. Het experiment wordt door de bisschop bedoeld als een „serieuze poging om begrip te krijgen voor de kwestie van de symboliek van de sacramente le dimensie van het huwelijk" Echtparen, die wel kerkelijk maar niet sacramenteel trouwen, hebben toegang tot de communie. Het is de bedoeling van de bisschop, dat zij geleidelijk toegroeien naar een sacramen tele inzegening van hun huwelijk. De bisschop wijst er in dit verband op, dat een dergelijke sacramentele inzegening geen „tweede huwelijkssluiting" voor het echtpaar betekent, wel een verdieping van de christelijke dimensie van hun huwelijk. Achtergrond van het experiment is onder meer het feit, dat het besef van het huwelijk als sacrament slechts geleidelijk in de kerk is gegroeid. Het kerkelijke huwelijk ontstond eigenlijk pas in de negende eeuw. Voordien sloten alleen priesters een kerkelijk huwelijk. Leken trouwden voor God. Hun huwelijks was meer gebasseerd op het feit, dat zij gedoopt waren dan op een of andere kerkelijke plechtigheid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7