KNETEMAN VIERT MET ETAPPEZEGE VERJAARDAG Hellas uitgeschakeld WimMeuleman:"Sportbonden moeten beslissingsbevoegdheid behouden" Spelers Hermes wacht gesprek REMISE TIMMAN Tips voor Nootdorp SPORT LEIDSE COÜRAX7 El DINSDAG 7 MAART 1^78 PAGINA 13 AUXERRE Het gemak waarmee Gerrie Knete- man gisteren zijn witte leiderstrui in de eerste belangrijke etappewed strijd van het nieuwe sei zoen, de klassieker Pa- rijs-Nice verdedigde had een simpele verklaring. Hij vierde namelijk zijn 27e verjaardag en wilde zichzelf een cadeau ge ven in de vorm van een etappe-overwinning. Tij dens de laatste kilome ters was hij de snelste sprinter van een sterke kopgroep. Zoetemelk, die zijn uitstekende vorm zondag bewees met de tweede plaats in een tijdrit die hem eigenlijk niet lag, greep de eerste rit aan om te proberen iets te forceren. De laatste jaren eindigde de etappe naar de tra ditionele etappeplaats Auxerre altijd in een massasprint Daar kwam het vooral onder de im pulsen van de strijdlustige Ne derlanders gisteren niet van. Onder de stralende zon blies een stevige zijwind en boven dien waren tijdens de laatste 50 kilometer in Les Clerimois en Acres twee venijnige heuvel op genomen. Daarna kwam een zeer gevaarlijke doorkomst on der een spoorlijn door, in het dorpje Brienon. Speel; Vooral Joop Zoetemelk wilde voorkomen dat het voltallige peloton (120 renners) door het anderhalve meter brede en bochtige tunneltje zou dende ren. Met zo'n dertig debuteren de profs waren valpartijen denkbeeldig. Met speels gemak, gevolgd door Knetemann ver hoogde Zoetemelk op de tweede heuvel het tempo en schudde het rennersveld uit elkaar. Er ontstonden verschillende groepen, vooraan verzamelden zich de kanshebbers op de eind zege met hun beste helpers in een groep van 29. Het tempo bleef hoog en er gebeurde geen ongelukken. De kopgroep bereikte voltallig Auxerre, waar nog een rondje van drie kilometer moest wor den afgelegd. Jan Raas demar reerde daar drie keer, maar werd telkens teruggepakt Na dat de pogingen van de Zeeuw waren mislukt probeerde Henk Lubberding de opdracht van Peter Post uit te voeren. Tot 150 meter voor de eindstreep had Lubberding de leiding. Op dat i moment „blokkeerden" zijn be nen. In de eindsprint van de groep was Gerrie Kneteman veruit de sterkste. Slim als hij altijd is, liet hij de Belg Van den Brouc- ke in de waan dat hij ging winnen en wipte vervolgens vlak voor de streep langs hem heen om met ruim verschil te zegevieren. Daarmee gaf hij niet alleen zichzelf een fraai cadeau, maar verzachtte hij ook de pijn van Hennie Kuiper die tijdens de eindsprint ten val was geko men. Zoetemelk eindigde op de vier de plaats, terwijl de elfde positie van Leo van Vliet eveneens in drukwekkend was. Meekomen alleen vindt Van Vliet niet vol doende. „Ik wil nog aanvallen", zei hij gisteren. Het maakt het vervolg van Parijs-Nice alleen nog interessanter. Het lijkt wel of er alleen maar Nederlanders meedoen. De uitslag: 1. Kneteman (Ned.), 201 km in 5 uur 29 minuten en 25 secon den, 2. Vandenbroucke (Bel), 3. Sibil le (Fra), 4. Zoetemelk (Ned), 5. Lau rent (Fra), 6. Esclassan (Fra, 7. Bit- tinger (Fra), 8. Thaler (Wdl), 9. Braun (Wal), 10. Kelly (Ier), 11. Van Vliet (Ned), 16. Lubberding (Ned), 24. Den Hertog (Ned), 25. Kuiper (Ned), 26. Van den Hoek (Ned), 29. Raas (Ned) allen dezelfde tijd als Kneteman, 30.' Priem (Ned) 5.30.16. Algemeen klassement: 1. Kneteman 5 uur 40 minuten en 20 seconden, 2. Vandenbroucke op 5 seconden, 3. Zoetemelk op. 0.05, 4. Hinault op 0.09, 5. Braun op 0.15, 6. Laurent op 0.20, 7. Kuiper op 0.24, 8. Salm (Zwi) op 0.28, 9. Hezard op 0.31, 10. Lubber ding op 0.31, 11. Den Hertog op 0.37, 12. Raas op 0.39. Puntenklassement: 1. Kneteman 30 pnt., 2. Vandenbroucke 22 pnt., 3. Zoetemelk 21 pnt., 4. Laurent 15 pnt., 5. Braun 12 pnt Ploegenklassement: 1. Peugeot 17 uur 4 minuten en 41 seconden, 2. Raleigh 17.04.46, 3. Renault 17.05.26, 4. Miko 17.05.33, 5. Flandria 17.05.48. Gerrie Kneteman pas seert in de eindsprint de Belg van Vanden broucke en bezorgt zichzelf een passend verjaardagscadeau. MENS De drieeënveertigjarige Ferdinand Bi- wersi zal West Duitsland als scheids rechter in Argentinië vertegenwoordi gen. Dat heeft onmiddellijk grote acti viteit ten gevolge gehad. In tientallen talen werd de levensgeschiedenis van Biwersi opgenomen en naar vele lan den gestuurd. Er is ook een film van hem gemaakt die naar tachtig landen zal worden uitgezonden. De titel is: „Ook maar een mens". Iets voor een andere omroep om dat ook met Char les Corver te doen? BESTE Brazilië is helemaal „gek" van ene Arthur Antunes Coimbra die gekozen is als de beste speler van het land en op de nominatie staat om tot beste van geheel Zuid Amerika te worden geko zen. Men zal zijn naam met bij de selectie vinden. Hij staat, zoals zovelen in dergelijke landen wier naam te moeilijk en te lang schijnt te zijn, te boek als Zico. KAISER In Duitsland zijn acties op gang geko men om Franz Beckenbauer in Argen tinië te laten spelen hoewel hij van zijn Amerikaanse bazen niet mag deel nemen aan de voorbereiding. Coach Schön twijfelt hevig. Er is veel voor - Beckenbauer is voor Duitsland wat Cruijff voor ons was - maar ook veel tegen. Voor Schön weegt het zwaarst dat hij geselecteerde spelers zal frus treren als hij hen uitverkiest en later Beckenbauer opstelt Wellicht wordt alsnog wederom een beroep gedaan op Cosmos New York om „der Kai ser" eerder vrij te geven. C0NT(R)ACT Scouts stropen de stadions af waar oefenwedstrijden voor de w.k. worden gespeeld. Zij hebben het oog laten vallen op de linkervleugel van Mexico. Hugo Sanchez, die pas negentien jaar is maar opmerkelijk veel scoort. Nog een linksbuiten trekt veel belangstel ling, Daniel Bertoni van Independien- te (Argentinië). Het Spaanse Valencia heeft hem een contract aangeboden, waarop nog niet is gereageerd GOK De bookmakers zijn al druk in de weer met de w.k. De laatste stand: 1. West Duitsland 7tegen2, 2. Brazilië 4-1, 3. Argentinië 6-1, 4. Nederland 7-1, 5. Schotland 8-1, 6. Polen 10-1 en 7. Italië 12-1. Pelé heeft ook zijn mening gege ven: 1. Brazilië, 2. Argentinië. KASSA Zoals gebruikelijk zal ook Argentinië overstroomd worden met poppetjes, speldjes, tassen, portemonnees, rie men, kalenders, vlaggetjes en dergelij ke spullen die het embleem van de w.k. dragen. Buitenlandse firma's kunnen die artikelen aanschaffen Maar ze moeten wel in Argentinië worden gekocht want, zo zegt het or ganisatiecomité, „alles wat verkocht zal worden, zal eerst onze kassa moe ten passeren". VETERAAN Behalve een aantal jonge talenten als Nawalka en Iwan die in de selectie van Polen zitten, is er ook nog een „veteraan" aan toegevoegd. De eenen- dertigjarige Jerzy Gorgon, die de laat ste tijd was gepasseerd voor het natio nale team, blijkt in zo glanzende vorm te verkeren dat coach Gmoch hem alsnog heeft geselecteerd. wereld waar de voorzitter van de KNVB de belangen van eigen (voetba lland en van de voetbalsport verde digt, steunt, van nieuwe impulsen voorziet of meepraat over problemen. Door zijn vele connecties, opgebouwd tijdens zijn lange periode waarin hij de voorzittershamer van Nederlands grootste sportbond hanteert, is hij ook moeiteloos in staat om met wijde blik te oordelen over hetgeen momenteel zovelen bezig houdt: het wereldtoer- nooi in Argentinië. Op technisch ge bied begeeft Wim Meuleman zich niet. Dat is zijn taak niet. Maar wel op het organisatorische vlak. Hebt u, door uw vele contacten in het buitenland, een indruk hoe men in grote trekken tegenover het toernooi in Argentinië staat? Wim Meuleman: "In grote trekken hul digt men hetzelfde standpunt als in Nederland. Dat wil zeggen: jaren gele den, in 1964, is het toernooi vastge- 4 steld en werd bepaald dat het in Ar gentinië wordt gehouden. Dat heeft men, als lid van de FIFA, aanvaard en daar speel je dan dus ook de wedstrijden, ongeacht het feit hoe sommigen daar nu tegenover staan. Hebt u, mede doordat u onlangs nog hebt gesproken met Joao Havelange, de voorzitter van de FIFA, een idee hoe men tegenover de acties in Neder land staat? Wim Meuleman: "Ik sprak Havelange pas nog in Israel, kort daarvoor in Buenos Aires. Heel weinig landen ma ken zich er druk over dat het wereld- toernooi in Argentinië is. De wereld maakt er geen probleem van Wij, als KNVB, hebben in landen in Europa navraag gedaan hoe erover wordt ge dacht. We kregen overal hetzelfde ant woord: "We zijn lid van de FIFA en we gaan er voetballen." Nee, veel drukte maakt men er in de wereld niet over. Daarmee hoeft men het niet eens te zijn maar het is wel zo. In het buitenland weet men trouwens ook niet of nauwelijks dat er acties in ons land zijn." Is het mogelijk dat de weerstand in sommige landen zal leiden tot wijzigen van de formule dat het wereldtoernooi afwisselend om de vier jaar in Europa en in Zuid Amerika wordt gehouden? Wim Meuleman: "De volgende series staan al vast: Spanje in 1982, Colum bia in 1986, onvoorziene omstandighe den voorbehouden. Maar het is best mogelijk dat op een FIFA-vergadering bijvoorbeeld Afrika zich gaat melden. Dan zou er wijziging in die formule aangebracht kunnen worden. Azië ontwikkelt zich trouwens ook." Nederland heeft, als vooraanstaand voetballand geen zetel in het bestuur van de FIFA. Er kan dus ook minder druk worden uitgeoefend. Wim Meuleman: "Er zijn zo'n kleine honderdenvijftig landen aangesloten bij de FIFA. Elk land wil graag een bestuurszetel hebben maar die worden verdeeld over de continenten, dus de mogelijkheid is gering. Zo zal men een Engelsman, toch ook een gerenom meerd voetballand, hoogstens vinden in de medische commissie. Er zit ook geen Fransman in het bestuur. Wij, als Nederland, zijn trouwens liever verte genwoordigd in de Europese Voetbal Unie, de UEFA. Ik zit wel in het groot-amateurcomité van de FIFA dat zich bezig houdt met het amateurvoet bal in de wereld en dus o.m. ook met de Olympische Spelen in Moskou". De kosten voor het organiseren van wereldevenementen als Olympische Spelen en wereldtoernooi voetballen zijn enorm hoo^ftn na afloop blijven dikwijls accommodaties over die te uitgebreid zijn voor het land of zelfs nutteloos zijn geworden. Destijds stel de Nederland zich als reserve voor het geval Argentinië niet zou kunnen or- nogal gemeesmuild in vaderlandse kringen. Wim Meuleman: "Inderdaad, hier wel maar in België niet. Het was een serieus plan en we hadden het eenvou dig kunnen houden. Televisie, wegen en vervoer, hotels en stadions, zij het sommige aangepast, zouden geen pro bleem zijn geweest. De communicatie vormt de grootste moeilijkheid, ook straks in Argentinië als al die media hun nieuws kwijt moeten. Ik vind het een wat angstige zaak dat de kosten voor dergelijke evenementen onver antwoord hoog moeten worden opge voerd. Men maakt er inderdaad te veel een prestigezaak van. Organiseren door meer landen zou goedkoper kun nen werken." De KNVB heeft vorige week met de overheid gesproken over Argentinië, o.a. de veiligheid. Neemt de KNVB zelf nog maatregelen nu de overheid dit als KNVB-zaak beschouwt? Wim Meuleman: "We krijgen in Ar gentinië de normale bewaking, zoals die ook in West Duitsland gold. Elke ploeg wordt bewaakt. Dat is helaas al normaal geworden, een behoorlijke beveiliging die voor alle vedetten moet gelden. Trouwens, als je propaganda voor je land wilt maken - en dat doen alle landen, Canada en Mexico deden 't ook - kun je je geen ellende veroor- Politiek en sport raken wel steeds meer met elkaar verweven. Wim Meuleman: "Daar ontkom je nooit meer aan. Via de sport zet men zich tegen de politiek af. En waarom wordt voetbal genomen? Omdat het een sport is die populair is over de hele wereld. Overal heeft men er be langstelling voor. Propaganda maken via de sport is al zo oud. Kijk maar naar de Olympische Spelen in Berlijn, dat was in 1936. Daar komt bij dat de wereld veel kleiner is geworden en de effecten gemakkelijker te bereiken. Bekijk het verschil met het eerste wereldtoernooi, in 1930 in Uruguay Daar ging alleen België naar toe uit Europa. Moest met de boot gebeuren. Wat wist men toen, en ook laster, van politiek in zo'n land. Nu gebeurt er iets in Azië en 's avonds heb je het op de televisie. Zo raakt de zaak verweven. De wereld is kleiner, je weet alles van elkaar. Maar als de sportbonden, en niet alleen voetbal, geen beslissingsbevoegdheid meer zouden hebben, haal je de politiek er nog meer bij." BUGOJNO In de achtste ronde van het internationale groot- meestertoernooi in Joegoslavië heeft Jan Timman remise gespeeld tegen de Joegoslaaf Gligoric. De rus Boris Spasski en de Joegoslaaf Ljubojevic gaan met 5 1/2 punt aan de leiding. Spasski speelde remise tegen de Joegoslaaf Ivkov en Ljubojevic won van de Deen Larsen. De uitslagen: jevic (Joe) 0-1; Portisch (Hon)-Vukic t (Joe) uitg. {vkov (JoeJ-Spasski (Rus) 1/2-1/2; Stand: Karpov (Rus)-Tal (Rus) 1/2-1/2, Ba- 1 Spasski en Ljubojevic 5 1/2, 2. lashov (Rus^Hubner (Did) 1/2-1/2; Hort 5 (1); 3. Tunman 5; 4. Tal 4 1/2; nmman (Ned)-Gligoric 1/2-1/2; Miles 5. Ivkov 4 (1); 6. Hübner 4; 7. Gügoric Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de tien draverijen die woensdag middag (14.30 uur) op de dra- versbaan van Nootdorp worden gehouden. Kesterenprijs (eerste afdeling): Peer Spencer, Octave D en Pau la del Sol. Horssenprijs: Peter Boy, Rebec ca Baker en Pascal Volann. Steenderenprijs: Pronto Dear, Puskas Mendel en Pablo D. Lichtenvoordeprijs: Oranje bloesem, Pareltje en Oplooper B. Overasseltprijs: Lord Easter, Martin Tefka en Karper K. Brakelprijs: Nappie, Mexicali Rose en Lion Victory. Vordenprijs (eerste afdeling): Monte S, Perino S en Nangy Hagheweyde. Beuningenprijs: Koncorde, Les ter Kandia en Jupiter D. Vordenprijs: Orly Norton, Omar en Nora Nimble. Kesterenprijs: Pronto Laguna, Pamina Kandia en O. Marie. BERLIJN De 20-jarige bok- UTRECHT Vier roeiers van ser Jörg Eipel, die vorig jaar in de Utrechtse vereniging Viking een partij knock-out werd gesla- willen in april proberen het Ka gen en 25 dagen in coma ver- naai tussen Calais en Folkesto- bleef is gisteren uit het zieken- ne over te steken, huis ontslagen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De damesploeg van Idem Hellas heeft gisteravond ook haar tweede wedstrijd in de kwartfinales van het Europacup toernooi tegen het Poolse Ruch Chorzow verloren. Na een nederlaag van 23-17 in de Vliegermolen te Voorburg werd het in Polen 26-14 waardoor Hellas is uitgeschakeld voor de Europacup. Ruch Chorzow ontmoet in de volgende ronde het Hongaarse Vasas Boedapest. Deze wedstrijd die voor zondag morgen elf uur op het program ma stond werd eerst gisteren gespeeld daar Hellas met meer dan 24 uur vertraging arriveer de. Vanwege de mist had het vliegtuig naar Oost-Berlijn moe ten uitwijken en heeft de ploeg de verdere reis per trein afge legd. Zondagavond om zes uur arriveerde het team. Met de reis nog in de benen traden de Haagse handbalsters gistermiddag aan tegen een su perieur Ruch Chorzow. Na een kleine voorsprong van 1-0 en 3-2 voor Hellas namen de Poolse dames in een uitverkochte sporthal het initiatief over en via tussenstanden van 4-3, 8-4 en 11-8 werd een ruststand van 16-8 bereikt. Bij de Polen werd Anna Kos- towska door een persoonlijke dekking uitgeschakeld, maar haar hoofdrol werd overgeno men door Lowczynska, die zes treffers op haar naam bracht. Een voortdurende dreiging vormde ook Ilona Nawa, die vooral vanuit de tweede lijn doeltreffend schoot. Na rust lie pen de Poolse dames, hevig aan gemoedigd door hun supporters verder uit en via 20-10 en 24-11 werd een eindstand van 26-14 bereikt. Topscoorster bij Hellas werd Hannie de Kok met zes doelpunten gevolgd door Mieke Pottuyt (4) en Marja Noldus, Ingrid van Koppen, Jolanda van Dongen en Maja van Kapel ie der een. Bij Hellas stonden San dra en Arja Reinders ieder één helft in het doel. Vanavond rond negen uur wordt de ploeg op Schiphol terugverwacht. De resultaten van de gistermor gen gehouden loting voor de volgende ronde van de Europa cup toernooien zijn: Heren landskampioenen: Honved Boedapest (Hon) - SC Mag deburg (Odl) BBC Alicante (Spa) - WSK Slaak Wroclaw (Pol) Sao Paulo kampioen BELO HORIZONTE - Sao Paulo is Braziliaans voetbal kampioen geworden. De finalewedstrijd tegen Atleti- co eindigde zonder dat er werd gescoord. Ook in de verlenging vielen geen treffers. Strafschop pen moesten toen de beslissing brengen. Sao Paulo benutte er drie, Atletico twee. Voor Sao Paulo schoorden Pjez, Antenor en Bezerra, voor Atletico Ziza en Alves. Ook in de eerste wedstrijd werd Hannie de Kok topscoorster. Haar zes doelpunten waren nu echter te weinig om een eervol resultaat te behalen. Bekerwinnaars: Dame# landskampioenen: Zeheznicar Nisch (Joe) - Vigdimitrov Sofia (Bul) Vasas Boedapest (Hon) - KS Ruch VFL Gummersbach (Wdl) - KS Ani- (Polen) lana Lodz (Pol) II Vestar (Noo) - TSC Berlin (Odl) Bekerwinnaars. Svendborg KH (Den) - SC Leipzig (Odl) Inter Bratislava (Tsj) - Ferencvaros Boedapest (hon) (Van onze sportredactie) DEN HAAG De spelers Ron de Jonge, Hans Beugel, Arie Pottuyt, Nanne Prevo en Martin Beringer zullen binnen afzienbare tijd een gesprek hebben met het bestuur van het handbalverbond. Dit in verband met het voortijdig verlaten van de training van de nationale selectie afgelo pen vrijdag. Gezien het belangrijke compe titieduel tegen De Gazellen uit Enschede vonden deze spelers, na ruggespraak met clubtrai ner Dick Stam, het verstandi ger reeds vrijdag inplaats van in de loop van zaterdag hun centrale training te Beëindi gen. Alleen Bert Bouwer van Hermes, die destijds aan de afspraken over het volgen van de centrale trainingen op Pa pendal had deelgenomen, bleef in het trainingskamp. Voorzitter Loek Kielhorn van de BBW (Bondscommissie wedstrijdwezen) verwacht ech ter dat na dit optreden geen sancties zullen volgen. „Ik vind zo'n houding alleen getui gen van onvolwassenheid en onbegrip. Het is jammer dat de clubs hun eigen belang la ten prevaleren boven dat van. het nationale team. We zullen zeker een gesprek met deze spelers en eventueel met hun bestuur voeren, waarin we ho pelijk de problemen kunnen uitpraten." Joe Frazier terug in ring JOHANNESBURG - De voor malige wereldkampioen in het zwaargewicht, Joe Frazier, heeft aangekondigd terug te zullen keren in de ring. Frazier, 34 jaar oud, zal op 15 april in Johannesburg, vijf jaar na zijn nederlaag tegen Fore man tegen de Zuidafrikaan Ger rie Coetzer aantreden. Frazier zal als gage een bedrag van 575.000 dollar (ongeveer 1.265.000 gulden) ontvangen. Hij wordt op 1 april in Zuid Afrika verwacht. Dick Decloe topscorer DÜSSELDORP - D» ijshoe- keyspeler Dick Decloe, die in het verleden bij de Nederlandse j vereniging HYS heeft gespeeld, is in West-Duitsland topscorer j in de ijshockey-Bundesliga. j De Canadese Nederlander, nu spelend voor Krefeld, heeft tot nu toe 67 keer gescoord. Daar- i mee heeft hij het record van 61 treffers, dat ook op zijn naam stond, al gebroken. Jan van Soest naar Bemardus j Van onze sportredactie 1HAZERSWOUDE - Opvolger van trainer Piet Valent, die op 1 1 juni vertrekt bij de Hazers- I woudse voetbalvierdeklasser Bernardus, wordt Jan van j Soest. Het bestuur van genoem de vereniging en de Leimuide- I naar zijn een overeenkomst voor een jaar aangegaan. I Jan van Soest (42) is in dit seizoen bij geen enkele club ac tief. Eerder was hij werkzaam I bij ARC uit Alphen aan den j Rijn, waar hij de jeugdselectie trainde, en bij vierdeklasser Alphense Boys, dat toen nog in de Leidse afdeling uitkwam. Jan van Soest gaat bij Bemar- I dus niet alleen de seniorenselec tie van het zondagvoetbal, maar ook de jeugdselectie trainen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13