Franse plezierboten klaar om te vluchten Levering uranium uit Almelo gesprekspunt Bonn en Brazilië Autonomie-voorstel voor Schotland al zwaar gehavend Carter beveelt werkhervatting in Kolenmijnen Ondanks verlies München SPD niet op retour Met een t spaardeposito van de Nutsspaarbank vangt U - gemakkelijk 8%rente LEIDSE SPAARBANK Franse minister op missie met kamikaze-vliegtuig Nieuwe documenten van Amnesty over misbruik psychiatrie in Rusland 97! BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 MAART 1978 PAGINA 11 (Van onze correspon dent Jan Drummen) PARIJS In de Rfvie- ra-havens wordt een aantal luxe jachten en pleziervaartuigen zee klaar gemaakt om, in geval van een overwin ning van links in de verkiezingen van 12 en 19 maart naar Spanje te kunnen uitwijken. Hun eigenaars verwachten van een links bewind uiterst zware weeldebe lastingen en nemen maatregelen om hun zo genaamde uiterlijke te kenen van rijkdom tij dig in veiligheid te brengen ofwel te ver bergen. Vele overschrij vingen zouden in de laatste weken eveneens plaats gehad hebben en een aantal Franse vaar tuigen zou nu onder vreemde vlag varen, terwijl de kapitaal- vlucht, met name naar Zwitserland, een onge kend hoog niveau be reikt heeft. Het publiceren van opi- nipeilingen is de laatste week voor de verkiezin gen verboden om de kie zers niet te bëinvloeden, maar „onder de toon bank" worden niettemin de jongste resultaten ge colporteerd: volgens de meest recente menings- onderzoeken zou de linkse oppositie volgen de zondag 53 procent van de stemmen halen, en de tegenwoordige re geringsmeerderheid 45 procent. Indien de situa tie in het linkse opposi- tieblok, waar communis ten en socialisten tegen over elkander staan niet voor de tweede kiesron- de van 19 maart veran dert, is het geenszins ze ker dat links ook met deze percentages de ze ge in de wacht zal sle pen. Op de eerste plaats stemmen niet alle kie zers in de tweede ronde zoals zij een week tevo ren gestemd hebben, ter wijl de indeling van de kieskringen de rege ringspartijen voordelen in de schoot werpt. Maar in laatste instantie hangt het al dan niet winnen van de verkie zingen voor links ervan af of communisten en socialisten het voor de tweede stemronde er over eens kunnen wor den om alle linkse stem men op die linkse kandi daten uit te brengen die er dan in elke afzonder lijke kieskring het best voorstaan. Gebeurt dit niet en stemt elke linkse formatie op zijn eigen kandidaat, dan gaat het grootste gedeelte van de ze stemmen verloren en wordt bijna zeker de te genkandidaat, dus in dit geval een kandidaat van rechts, gekozen. De grote vraag is dien tengevolge of de twee grote linkse partijen het tussen de beide Iriesron- den eens kunnen wor den over een kies-allian- tie. De mening dat dit tenslotte gebeuren zal wint zeker enkele dagen veld. Secretaris-generaal Marchais heeft gezegd dat als de communisten in de eerste ronde niet meer dan 21 procent van de uitgebrachte stem men halen „de overwin ning voor een andere keer zal zijn." Zij willen zeer klaarblijkelijk in deze tijd van economi sche crisis niet de twee de viool in de linkse re gering spelen, na de so cialisten. Onder de druk van de zgn. basis en van vele kiezers die communis tisch stemmen zonder lid van de partij te zijn, zou de leiding evenwel toch kunnen beslissen het tussen 12 en 19 maart met de socialisten op een akkoordje te gooien (aangenomen dat de socialisten de voor waarden kunnen aan vaarden). De leider van de kleine maar belang rijke radicalenpartij, Robert Fabre, die even eens tot het linkse oppo- sitieblok behoort, heeft gisteren verklaard voet bij stuk te zullen houden en te weigeren nieuwe nationalisaties, zoals de communisten wensen, te aanvaarden. De breuk in het linkse blok was in september ontstaan, om dat de communistische partij in haar her-aktua- lisering van het geza menlijke linkse pro gramma het aantal na tionaliseringen sterk wil de uitbreiden. WASHINGTON (ÜPI) - Presi dent Carter heeft gisteren een beroep op de wet van Taft en Hartley gedaan en de stakende mijnwerkers bevolen het werk voorlopig te hervatten. De sta king duurt al 91 dagen. Ver wacht wordt dat veel mijnwer kers het bevel, dat door een federale rechtbank zal worden uitgevaardigd, zullen negeren. De wet van Taft en Hartley voorziet in werkhervatting ge durende een afkoelingsperiode van 80 dagen. Carter kondigde de maatregel maandag via de televisie aan. nadat de 160.000 stakers met grote meerderheid het nieuwe arbeidscontract hadden afgewe zen. „Ons land kan het zich niet veroorloven, nog langer te wachten", aldus de Amerikaan se president. Hij wees erop, dat de kolenvoorraden in veel deel staten uitgeput raken. De wet van Taft en Hartley is in 1947 aangenomen. Zij is twee maal in 1948 en eenmaal in 1950 toegepast bij mijnstakingen. De stakers hebben zich er in al die gevallen niet aan gestoord. Volgens die wet moet de presi dent een commissie van onder zoek instellen. Als deze advi seert, dat de staking de „natio nale gezondheid of veiligheid" in gevaar brengt verzoekt de president de minister van justi tie van een federale rechtbank een bevel tot werkhervatting ge durende 80 dagen te vragen. In die tijd proberen bemiddelaars een aanvaardbaar arbeidscon tract tot stand te brengen. Als dat niet lukt, mogen de arbei ders de staking hervatten. Westduitse spionagezaak KARLSRUHE (AP) Het West duitse openbaar ministerie heeft gisteren zes personen we gens verraad in staat van be schuldiging gesteld in wat pro cureur-generaal Kurt Rebmann eerder de grootste naoorlogse spionagezaak in de Bondsrepu bliek had genoemd. De verdachten, die 21 maanden geleden werden aangehouden, worden ervan beschuldigd meer dan 1.000 militaire geheimen van de Navo of de Bondsrepu bliek aan dc- DDR te hebben doorgespeeld. De zogeheten zaak-Lutze vormde een van de aanleidingen voor het aftreden van minister van defensie Georg Leber. De 37-jarige Lothar Lutze zou er in 1960, toen hij nog lid was van de Westduitse strijdkrachten, mee hebben ingestemd voor het oostduitse ministerie voor de staatsveiligheid te spioneren. Als ambtenaar op het ministerie van defensie zou hij vanaf ja nuari 1965 officiële en staatsge heimen aan de Oostduitsers hebben doorgespeeld. lllllllllllllilllllillllllUllllllllllllllllllllllllHIllinilü ADVERTENTIE 0 Minimum inlegFI.OOO7 2,3.4oF5jaar vast Sop bepaalde voorwaarden vervroegde terugbetaling mogaijk.Voor méér rente er even opuit naar de deeluitmakende van de Nutsspaarbank Maxim's niet in Guide Michelin Parijs - Maxim's in Parijs, den van 's werelds beroemdste restaurants, komt niet meer voor in de edltle-1978 van Mlcheilns restaurant-gids voor fijnproevers. Maxim's Is op eigen verzoek geheel geschrapt, om de „schande" van een degradatie van drie naar twee sterren te voorkomen. Radiocontact met Skylab CAPE CANAVERAL (AFP/RTR) - Amerikaanse ruimtevaartfunc tionarissen hebben voor het eerst sedert het ruimtestation Skylab vier jaar geleden zweeg, weer een zwak radiocontact daarmee tot stand gebracht Het 85 ton wegende ruimtelaboratorium, dat drie astronautenbemanningen heeft geherbergd, is sneller in een lagere baan terecht gekomen dan verwacht was. De NASA wü weten of Skylab in een baan kan blijven tot een raket van de ruimteshuttle in oktober 1979 hem naar een grotere hoogte kan brengen of zijn terugkeer in de atmosfeer zo kan richten dat brokstukken in een afgelegen oceaangebied neerkomen. PARIJS (DPA) Slechts hoon en spot had de Franse pers gisteren over voor het avontuur van minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud die met een kennelijk versleten Franse regerings vliegtuig naar Nigeria ging om daar onder andere juist te praten over de levering van een vliegtuig van het type luchtbus waarvan de eindmontage, uitgerekend in Frankrijk geschiedt Vorige week woensdag vertrok de minister met een oude Caravelle van de Franse regering naar het Afrikaanse land om alleen maar in de Franse hoofdstad weibehouden te kunnen terugkeren dankzij de goed functionerende Nigeriaanse luchtvaartmaatschappij. „Een vlucht met afwisseling", (zo spotte het blad l'Aurore) in het „kamikaze-vliegtuig van de republiek zo hoonde Le Matin. Op de heenreis bleken bij een tussenlanding in het zuiden van Algerije de remmen van het toestel nauwelijks te werken. Vijfen veertig minuten na de start gaf het cabinedruksysteem plotseling de geest. Een bemanningslid plus een aantal leden van het gezel schap van de minister vielen al dadelijk in onmacht, maar anderen verloren het bewustzijn pas nadat het toestel een duikvlucht had gemaakt van de vlieghoogte van 9000 meter naar 2000 meter. De piloten gebruikten de drie enige zuurstofmaskers die aan boord waren. Bij de landing in Lagos gaven de remmen het helemaal op. De bleek van de vliegtuigtrap afdalende Guiringaud hoopte vergeefs dat hiermee een einde zou zijn gekomen aan de „luchtacrobatiek,". Maar zaterdag weigerde het toestel opnieuw dienst De Franse minister die met Nigeria overeenkwam dat er op korte termijn een overeenkomst voor technische steun (sic!) moet komen, werd door zijn Nigeriaanse collega Garba getroost met de woorden dat iedereen wel eens pech kdn hebben. Het gezelschap vloog in een Nigeriaans toestel naar Frankrijk terug. (Van onze correspondente Anni van Vree) BONN Tijdens het officiële vijfdaagse bezoek dat president Geisel van Brazilië, vergezeld door een aantal ministers en een omvangrijke delegatie uit het zaken leven aan de Bondsrepubliek brengt, zal ongetwijfeld de levering van verrijkt uranium uit Almelo en de onwillige houding van het Nederlandse parlement in deze kwestie aan de orde komen. Brazilië heeft er geen enkel begrip voor dat er toch weer getornd dreigt te wor den aan het op 12 januari gesloten ver drag en ook de bondsregering betreurt het in hoge mate dat de gemaakte afspra ken nu weer op de tocht zijn komen te staan. Hoewel de bondsrepubliek, zoals een woordvoerder gisteren mededeelde, geen „hoge toon" zal aanslaan en er volgens hem ook geen sprake is van druk uitoefe nen, zal men er tijdens de voortdurende gesprekken in Den Haag alles aan doen om Nederland er toe te bewegen aan het accoord van januari vast te houden. Zo wel Brazilië als West-Duitsland zijn van mening dat dit voldoende waarborgen biedt voor de opslag en de beveiliging van het vrijgekomen plutonium. De Tweede Kamer in Den Haag wil echter aanvullende toezeggingen van Brazilië te gen de tijd dat de eerste hoeveelheid verrijkt uranium in 1981 op de boot gaat richting Zuid-Amerika. In deze kwestie speelt de datum van 1 april een rol wanneer de uitvoerende verdragen zullen worden getekend tussen de commerciële organisaties Urenco (Duitsland, Nederland en Engeland) en Nuclebres (Brazilië). President Walter Scheel (rechts) van de Duitse Bondsrepubliek en zijn Brazi liaanse ambtge noot Ernesto Geisel Van onze correspondent Ami van Vree BONN Sinds gisteren heeft het conflict in de Westduitse krantenwereld zich nog verder toege spitst Behalve meer dan honderd kranten, wat ongeveer neerkomt op ongeveer zeventig procent van het totaal, zullen vanaf vandaag ook tijd schriften en magazines niet meer verschijnen. Nadat gisteren het weekblad Der Spiegel niet was „De werknemers begraven onze ar beidsplaatsen", zo stond te lezen op een meegevoerd bord tijdens een be toging van staken de Duitse grafici in München uitgekomen omdat het wordt gedrukt bij een door een proteststaking getroffen Springer-concern, zul len deze week ook bladen met een miljoenenoplage als Stern of Quick niet of als nooduitgave verschij nen doordat het technisch personeel is uitgesloten. Uitsluitingen zijn sinds gisteren ook toegepast in loondrukkerijen die zelf geen krant of tijdschrift uitgeven. LONDEN (ANP) - Amnesty In ternational heeft onlangs nieu we documenten ontvangen over psychiatrische behandelingen van politieke dissidenten in de Sovjet-Unie, zo heeft het hoofd kantoor van Amnesty in Lon den bekendgemaakt De stuk ken zijn afkomstig van arbei ders die in januari een „vrije vakvereniging" hebben opge richt en van het Comité voor de rechten van de Mens in Mos kou. Een van de stukken, een open brief ondertekend door 43 arbeiders, verhaalt van 14 men sen die sinds januari 1977 in psychiatrische inrichtingen zijn opgesloten nadat ze een formele klacht over hun chef hadden ingediend. Het informatiebulletin van het Comité voor de Rechten van de Mens vermeldt dat zeven psy chiaters, die zich verzet hebben tegen behandeling van „politie ke" patiënten, zijn ontslagen. Twee van hen zijn gevangen genomen. Amnesty is met name bezorgd over het lot van dr. Anatoli Barabanov, vroeger als psychiater werkzaam in het Sytsjovka-instituut, maar na zijn arrestatie in 1976 zelf opge sloten in een zeer streng be waakt psychiatrisch ziekenhuis bij de Russisch-Chinese grens. Dit bulletin geeft ook bijzonder heden over het toedienen van schadelijke medicijnen, zonder enige medische noodzaak, aan dissidenten in psychiatrische ziekenhuizen. De 52-jarige Boris Evdokimov, journalist uit Le ningrad en sinds 1971 gevangen wegens „anti-sovjet-agitatie" zou er als gevolg van zo'n be handeling zo slecht aan toe zijn dat hij alleen nog maar uit bed kan komen als hij stimulerende middelen krijgt. De artsen zou den hebben toegegeven dat Ev dokimov niet geestesziek is, maar een pschiater van het Serbskiinstituut in Moskou, cen trum van psychiatrisch onder zoek en het politiek misbruik ervan, zou zijn ontslag uit de inrichting hebben verhinderd. De stukken vermelden voorts dat de afgelopen twee maanden acht leden van de „vrije vakver enigingen" zijn gearresteerd. Vier van hen zijn ondergebracht in een psychiatrisch ziekenhuis. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Voor het eerst in dertig jaar hebben de Westduit se sociaal-democraten hun bol werk in het door de CSU be heerste land van Beieren, de hoofdstad Mttnchen, uit handen moeten geven. Bij de gemeente verkiezingen van afgelopen zondag behaalde zoals gisteren gemeld CSU-kandidaat voor het burgermeesterschap, Erich Kiesl, de absolute meerderheid. De kandidaat van de SPD: Max von Heckel, moest genoegen ne men met slechts 39,1 procent van de stemmen. Ook in een aantal andere Beierse steden vond een wisseling van de wacht plaats ten gunste van de CSU. De uiteindelijke uitslagen zullen pas in de loop van de week bekend zijn. Het zou ech ter voorbarig zijn te beweren dat hieruit blijkt dat de SPD op zijn retour is. In de noordelijke deelstaat Sleeswijk-Holstein na melijk, waar zondag 1 gemeenteverkiezinge werden ge houden, boekten de sociaal-de mocraten gemiddeld een winst van 5 procent en daarmee meer dan 40 procent van de stemmen. In enkele plaatsen waaronder Kiel behaalden zij zelfs de abso lute meerderheid. Daar moesten de FDP en vooral de CDU ter rein prijsgeven. Uit deze verkiezingsuitslagewn kunnen nog geen prognoses op gesteld worden voor de parle mentsverkiezingen die dit jaar in de deelstaten Nedersachsen, Hamburg (beide in juni), Hessen en Beieren (in oktober) plaats hebben. Behalve de FDP, die moet zorgen niet onder de 5 procent-drempel terecht te ko men, hoeft geen van de partijen zich al te ernstige zorgen te maken. Het is overigens niet onwaarschijnlijk dat in de CSU de roep naar een opstelling als „vierde partij" in de Bondsrepu bliek weer luider zal worden door het behaalde succes. UlllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllltlllllllllllllUllllllllllllllllllllllll Stemmentelling onderbroken in Guatamala GUATEMALA-STAD - Het tellen van de stemmen, die zon dag zijn uitgebracht voor een nieuwe president in de Midden- Amerikaanse republiek Guate mala, is gisteren voor onbepaal de tijd gestaakt, nadat de kan didaat van de christen-demo craten, die toen in derde positie lag, geëist had dat de verkie zing werd geannuleerd wegens bedrog. Bij de presidentsverkiezingen ^an vier jaar geleden deed zich een soortgelijk schandaal voor. De tegenwoordige president Kjell Laugerud nam toen de macht over onder begeleiding van heftige protesten en be schuldigingen. Ditmaal had de regering „beslist eerlijke verkie zingen" beloofd. NlUIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllUIIIIIIIIIIllllltllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Jim Cal- lag han en zijn socialistische minderheidsregering zijn erg in hun schik met de meerder heid van veertig stemmen, die ze in het Lagerhuis gehaald hebben na de derde lezing van het controversiële en zwaar gehavende wetsontwerp inza ke de toekenning van een rui me mate van autonomie aan Schotland. De behandeling van dit ontwerp is erg moei zaam verlopen. Bovendien heeft de regering enkele sma delijke nederlagen geleden. Nu gaat het decentralisatieont- werp naar het Hogerhuis dat het op 14 en 15 maart zal behandelen. In het Hogerhuis zetelt een conservatieve meer derheid. Schotse decentralisa tie stemt de meeste Conserva tieven niet erg enthousiast, maar als het Hogerhuis dit ontwerp zal proberen tegen te houden veroorzaakt dat me teen een constitutionele crisis. De Lords zullen zich derhalve beperken tot het aanbrengen van zoveel mogelijk amende menten, ook al werd het de- centralisatieontwerp bijna 700 maal geamendeerd door het Lagerhuis. Wanneer het ont werp in juni of juli terugkeert naar het Lagerhuis, zal de minderheidsregering het al leen niet gemakkelijk hebben om de amendementen van de Lords ongedaan te maken. Toch kan het decentralisa- tieontwerp kracht van wet krijgen tegen het aanbreken van de Britse parlementaire zomervakantie. Wanneer zal dat beperkte Schotse zelfbe stuur met een eigen parlement en zelfs een regering, die over vrij ruime bevoegdheden zal beschikken, in werking kun nen treden? De goedkeuring van het bewuste wetsontwerp betekent nog lang niet, dat het ooit zo ver zal komen, want een van de vele amendemen ten, ingediend door een anti decentralisatie-gezinde socia list, bepaalt dat de Schotten er zelf over moeten beslissen door middel van een referen dum. Een tweede belangrijk amen dement heeft de vooruitzich ten nog onzekerder gemaakt Het bepaalt, dat in het Schotse referendum tenminste 40 per cent van het totale aantal kie zers ja moet stemmen. Ge beurt dit niet, dan kan er niets komen van een Schots zelfbe stuur. Als dus bijvoorbeeld 60 percent van de Schotse kiezers deelneemt aan die volksraad pleging, zullen er twee ja stem-' men nodig zijn voor elke nee- stem. Nog een ander amendement heeft ervoor gezorgd, dat de Orkney- en Shetlandeilanden ten noorden van Schotland, die er biter weinig voor voelen om door Edinburgh bestuurd te worden (ze hebben er name lijk niets bij te winnen en ta melijk veel bij te verliezen) een apart referendum zullen kunnen houden. Tussen de Schotse volksraadpleging over zelfbestuur en nieuwe Britse parlementaire verkiezingen, die ook in de lucht hangen, moet tenminste drie maanden verlopen, wat het voor alle politieke partijen onmogelijk maakt dubbele campagnes op touw te zetten. De socialistische minderheids regering was het helemaal an ders van plan. Ze werd door een deel van haar eigen partij leden, sommige conservatie ven en de Schotse nationalis ten gedwongen deze ernstige wijzigingen van haar wetsont werp te accepteren. Voor de regering-Callaghan komt het er op aan Schotland zo gauw mogelijk zelfbestuur te schen ken om een dramatisch zetel verlies te voorkomen in de parlementaire verkiezingen. Schotland is altijd overwegend Labour-gezind geweest Toe kenning van autonomie werd beloofd in het laatste socialis tische verkiezingsmanifest Tegenstanders van decentrali satie voorspellen, dat deze be slissing het begin is van de verbrokkeling van het Britse Rijk. Hun partijleiders bewe ren dat alleen zelfbestuur Schotland kan redden uit de klauwen van de nationalisten, die hen onafhankelijk willen maken, en dat zou het einde betekenen van de eeuwenoude eenheid van Groot-Brittannië. Beide kampen zullen hun pro's en contra's verkondigen in het Schotse referendum, waarvoor nog geen datum be paald is. In afwachting daar van begint het Lagerhuis vol gende week de behandeling van het socialistische wetsont werp tot decentralisatie van Wales, dat veel minder autono mie zal krijgen dan Schotland.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11