£eiclóc(Bou/ia/rit KSH- bedrijven bezet Tien patiënten slachtoffer van besmetting WETENSCHAP SCHIET INDUSTRIE TE HULP schending mensenrechten in Cambodja St. Franciscus leed aan tbc Ver gevorderde plannen binnen T.H.-Delft Bomans in zes delen dundruk „Levering uranium niet tegen te houden" Russen vragen Chinezen om normalisering Carter verdubbelt voedselhulp Zaterdag 4 maart 1978,68e jaargang no. 20983 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Hollands Glorie Laatste aflevering van „Hol lands Glorie" op Ned. II om 20.55 uur. Ned. I om 19.04 uur „De Zee wolf'. Zondag Ned. I om 19.15 uur „All you need" en om 20.30 uur „El- lery Queen". Ned. II om 20.35 uur „Het is weer zo laat" en om 21.05 uur „Weimar opkomst en ondergang van een republiek". ASSISI (AP) - Sint Franciscus van Assi- si was een kleine en „tere" man die leed aan tbc in het ge- beender te. Dit staat in het rapport over het eerste moderne medische onderzoek van het geraamte van Franciscus, die in 1227 op 46-jarige leeftijd is gestorven.. Eerder deze week had een pauselijke commissie de tombe geopend nadat was gebleken dat de ge heel verroeste afslui tingen moesten wor den vernieuwd. Hie rop onderzocht de commissie bestaan de uit twee kardina len, twee bisschop pen en drie medi sche specialisten van de katholieke universiteit te Rome het geraamte. Het rapport dat na afloop is opgesteld is de paus donder dag overhandigd. Het geraamte be vindt zich in uitste kende staat, zo is vastgesteld. DELFT Binnen de Tech nische Hogeschool in Delft bestaan vergevorderde plannen om de kleine en middelgrote industrie in ons land een krachtige ken nis-impuls te geven. Op kor te termijn wil het College van Bestuur van de hoge school aan de hogeschool- raad een uit drie onderdelen bestaand voorstel voorleg gen dat beoogt de doorstro ming van het technisch ken nen en kunnen binnen dit wetenschaps bolwerk naar de industrie, sterk te bevor deren. De drie onderdelen zijn: het beschikbaar stellen van research-faciliteiten aan de in dustrie tegen kostprijs de aanstelling van verbin- dingsfunctionarissen weten schap/industrie die aan de be drijven duidelijk maken op welke wijze de TA ben behulp zaam kan zijn - stimulering van weten schapsmensen met commerciële feeling om hun baan eraan te geven en self bedrijfjes op te. richten. Volgens prof. ir. B. P. Th. Velt- man, één van de initiatiefne mers van het voorstel, moeten de plannen gezien worden als een concrete uitwerking van de al geruime tijd groeiende be wustwording dat de TJL's in ons land hun activiteiten te weinig afstemmen op de be hoeften van de industrie. Ook bij de Technische Hogescholen in Twente en Eindhoven zijn inmiddels stappen ondernomen om het contact met de industrie nauwer aan te halen. Zij bet dat de initiatieven daar, een nog wat vager karakter hebben. Aan de besprekingen om tot een meer praktijk gerichte TA te komen wordt deelgenomen door bet ministerie van econo mische zaken en door de werk geversorganisaties VNO en NCW. WÊÊÊëem Directie vraagt uitstel van betaling aan (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN/KOOG AAN DE ZAAN Het besluit van de directie van Koninklijke Schol ten Honig NV om uitstel van betaling aan te vragen beeft gisteren bij het ongeveer 3500 man tellende personeel van dit con cern tot angst en paniek geleid. Voor de werknemers van de KSH-vestigin- gen in Koog aan de Zaan, Veendam en Foxhol (Groningen) was deze nieu we ontwikkeling in het KSH-drama aanleiding om tot de bezetting van hun bedrijf over te gaan. In de Utrechtse KSH-onderneming is een actie-comité gevormd dat als op dracht heeft gekregen de verdere gang van zaken in het bedrijf „scherp in de gaten te houden". Achtergrond van de stap om uitstel van betaling aan te vragen, zo deelde president commissaris drs. J. A. Bakker gistermiddag mee in een door doffe berusting gekenmerk te aandeelhoudersvergadering, is de weige ring van de regering om voor de periode 11 februari tot 7 april van dit jaar een overbruggingskrediet te verlenen. Volgens de president-directeur zou het daarbij slechts gaan om een bescheiden bedrag dat' terugbetaald zou worden na afbetaling van de overige schuldeisers. Eerder had de over heid besloten nog tot 7 april de financiering te garanderen. De mede op initiatief van de industrie-bon den van NKV, NW en CNV ondernomen bezettingen hebben op de eerste plaats tot doel het kabinet ertoe te brengen ruime boedelkredieten te verstrekken. Als die kre dieten voldoende groot zijn bieden ze de mogelijkheid om sluiting van de bedrijven te voorkomen. Daarnaast wordt geëist dat de buitenlandse takken van het concern niet failliet gaan en dat er geen „uitverkoop" van Nederlandse bedrijven mag worden gehou den. Wat dit laatste aangaat deelde de tot gisteren namens de regering als „gedele geerd commissaris" optredende R. F. van Heusden tijdens de aandeelhoudersvergade ring overigens mee dat de besprekingen met Wessanen over de eventuele overdracht van de levensmiddelenpoot van KSH zijn afge broken. Ook de besprekingen met Avebe over de overdracht van de aardappelzet- meel-belangen hangen aan een zijden draad je. Omdat hij het met de regeringsbeslissing oneens is heeft de heer Van Heusden inmid dels zijn functie neergelegd. Een woordvoer der van het ministerie van landbouw heeft gisteravond meegedeeld dat de besprekin gen tussen de overheid en KSH zijn afge sprongen op het feit dat KSH te weinig „dekking" te bieden had voor het gevraagde krediet. Zowel m Groningen als in Noord-Holland reageerden de werknemers op de beslissing van de directie met een bezetting van hun bedrijf Hier enkele personeelsleden van Honig merkartikelen in Koog aan de Zaan die de wacht houden bij de ingang om te voorkomen dat het bedrijf wordt leeggehaald en er productiemachines of voorraden verdwijnen. BLEISWIJK - Enkele honderden Zuidhollandse tuinders hebben gisteravond in een van de hallen van de veiling in Bleis- wijk een demon stratieve bijeen- komst gehouden, waarbij zij uiting gaven aan hun on gerustheid over de voorgenomen toe treding van Grie kenland, Spanje en Portugal tot de EEG en over de bij hen aanwezige zorgen over de groeiende aanvoer van bloemen, groenten en fruit uit de zogenaam de „derde" landen als Israël en Nige ria. Aan het einde van de avond nam men onder luid applaus een motie aan, waarin de minister van land bouw nogmaals met klem werd verzocht om maat regelen, die naar het idee van de tuinders noodza kelijk zijn, in Brussel aan de or de te stellen (zie ook pagina 17). ONGELUK IN ASSER ZIEKENHUIS: (Van een onzer verslaggevers) ASSEN In het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen zijn woensdagavond tien patiënten die aan een infuus lagen plotseling erg ziek geworden. Ze kregen hoge koortsen, vertoonden een lage bloed druk en verkeerden min of meer in een shocktoe stand. Vermoedelijk is het plotseling slechter wordende ziektebeeld te wijten aan een geïnfe- deerd ringer-infuus dat de patiënten na de opera tie is toegediend. Dit infuus is voor nader onder zoek opgezonden naar het Rijks ins tiuut voor de Volksgezondheid in Utrecht en het streeklabora- torium in Groningen. De toestand van zes van de tien patiënten is thans weer redelijk, zo liet directeur-geneesheer dr. H. Pot weten. Twee van hen zijn in allerijl overge bracht naar het Academisch ziekenhuis in Gronin gen. Hun toestand is zorgelijk. Twee andere pa tiënten, die in het Wilhelmina-ziekenhuis zijn ge bleven, zijn er ook ernstig aan toe. Direct na de ontdekking van de vreemde bijko mende verschijnselen bij de patiënten is in het ziekenhuis groot alarm voor de staf gegeven. Men kwam al spoedig tot het vermoeden dat het infuus de schuldige moest zijn omdat de patiënten van verschillende afdelingen en verschillende operatie kamers kwamen en niet door dezelfde chirurg zijn behandeld. „Het systeem is meteen daarop ia beslag genomen voor onderzoek", aldus dr. Pot. Het infuus ringerglucose is al jarenlang beproefd en een goedgekeurd middel. (Van onze kun stredactie) Uitgeverij Else vier gaat alle pro za van Godfried Bomans bundelen in zes delen, die dit en volgend jaar in dundruk verschijnen. Het werk van Bo mans wordt chro nologisch ver werkt en voorzien van inleidingen door auteurs die de schrijver van nabij goed hebben gekend, aldus .Wim Hazeu van ^uitgeverij Else vier.'Voor een ge sprek met Hazëu zie Finale. (Van een onzer verslaggevers) Almelo De reeds van meer dere zijden naar voren gebrach te opvatting dat de opstelling van Nederland de geplande le vering van verrijkt uranium aan Brazilië niet meer kan beïnvloeden is gisteravond nog eens bevestigd in een uitzen ding van de actualiteiten-ru briek Vara-Visie. Daarin werd duidelijk dat binnen Urenco Ltd (waarin Nederland, Enge land en Duitsland samenwer ken) een plan is ontwikkeld om de levering ongestoord door gang te doen vinden als de Bra zilianen aan de Nederlandse ei sen terzake veiligheidsgaran ties niet wensen te voldoen. Dit plan voorziet ondermeer in een verplaatsing van de produc-' tie van verrijkt uranium van Almelo naar Capenhurst in Groot-Brittannië. Volgens een woordvoerder van Export Cre dits Guarantee Department (ECGD) in Londen heeft de En- gelse regering al overeenstem ming bereikt over een krediet garantie die dat land bij de ECGD heeft aangevraagd. Inmiddels wachtte Almelo van morgen gespannen en niet zon der zorg het verloop af van de demonstratie tegen het ura- nium-project. Achter het hek werk rond de UC-fabriek was prikkeldraad aangebracht en op de vliegbasis Twente stond een contingent militairen gereed om bij moeilijkheden in te kunnen grijpen. KPANNEKOEKENjW PARADE J/J Elke zondag vanaf 14.00-17.00 uur ;l. gezellige kinderfilms in het DUTCH MILL RESTAURANT civwv, HOLIDAY INN 10 JAAR MARATHON 18 MAART-Inschrijving: Joop Riethoven Tel. 071 -14.47.32 TOKIO (UPI) - De Sowjet- Unie heeft een boodschap ge richt tot bet Chinese nationale volkscongres in Peking bijeen, waarin wordt gevraagd om „normalisering van de betrek kingen", aldus bet Japanse persbureau Kyodo in een be richt uit Peking. De Russische boodschap werd verstuurd via de Chinese am bassade in Moskou. Volgens Kyodo hebben Russi sche diplomaten in de Chinese hoofdstad tegen buitenlandse diplomaten gezegd dat de in houd van de Russische bood schap nu door de Chinese rege ring wordt bestudeerd. Een positief Chinees antwoord is niet waarschijnlijk. Voorzitter Hwa Kwo-Feng heeft de Chine se ruzie met Moskou geërfd en er zijn geen tekenen geweest dat hij een verandering zou wensen. Vliegtuigongeluk Venezuela: twintig doden CARACAS (AFP) - Een Vene- zolaans passagiersvliegtuig met 47 inzittenden aan boord is gis teravond in de C&raïbische Zee verongelukt Er zijn minstens 20 doden onder de 43 passagiers en 4 bemanningsleden. Het ongeluk gebeurde op ruim drie kilometer uit de kust, enke le minuten na vertrek van de internationale luchthaven Mai- quetia bij Caracas. Het verongelukte toestel was op een binnenlandse vlucht naar Cum ana op 450 kilometer ten oosten van de hoofdstad. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer' 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld naam: adres: woonplaats. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Nederlander in Argentinië tot acht jaar veroordeeld BABILOCHE (AFP) - De in Argentinië wonende Nederlan der Sijbrand Maris is door een Argentijnse rechtbank in hoger beroep Hot acht en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank achtte hem schul dig aan moord op een andere Nederlander, wiens, lijk twee jaar geleden door de Argentijn se politie was gevonden. Maris was enige tijd geleden voor dit feit tot drie en een half jaar veroordeeld en tegen deze straf in hoger beroep gegaan. ADVERTENTIE Haal nu de nieuwe gratis Tumgids '78 Lcidschendam lm li bc:Ö Winkelcentrum |Wlüb' Leidsenhage Brittaiwiè: GfOVe GENEVE (AP) Door Groot- Brittannië is de Cambodjaanse regering gisteren beschuldigd van „de ernstigste schending der mensenrechten van het ogenblik in welk land ter we reld ook". Dit gebeurde door de Britse parlementaire onderstaatssecre taris Ewan Luard, die zei dat Cambodja schuldig was aan „het op grote schaal vermoor den van mensen en vaak om de geringste redenen". „Als ik alle landen ter wereld bezag waar de schending der mensenrech ten het grootst is, dan zou- ik zeggen dat dit het ergst was in Cambodja". Luard zei dit tot journalisten voor hij in een commissie voor de mensenrechten der V.N. een eerste ontwerp-resolutie indien de waarin de commissie wordt opgeroepen een grondig onder zoek in te stellen naar de situa tie in Cambodja. Washington (Rtr) President het Witte Huis gisteren bekend- Carter heeft besloten de hoe- gemaakt, veelheid voedsel die zijn land Het voedsel wordt op zeer ge- per jaar verstrekt aan landen in makkelijke voorwaarden gege- de derde wereld, te verdubbe- ven en met de waarborg dat de letr tot vijf miljoen ton, zo heeft stroom in tijd van schaarste niet noemenswaard zal ophouden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1