deTijd Duitsers doen mee met betoging tegen UC-project Almelo HP Ontvoeringszaak huisknecht Apers bijna afgerond CHINESE GRONDWET: KLEMTOON OP GROEI IISH&KS deQJbENE K Vaticaan noemt opera Hindemith godlasterlijk Europa bouwt twee nieuwe satellieten BUITENLAND LEIDSE COURANT, DONDERDAG 2 MAART 1978 PAGINA 9 Ravage na bomaanslag Als 'gevolg van een bomaanslag werd in de voorstad Hadar Josef in Tel Aviv (Israël) een huis totaal opgeblazen, waarbij een bejaard echtpaar om het leven is gekomen. Een overzicht van de ravage. BRUSSEL (ANP) In Amsterdam is een 38-jarige Spanjaard aangehouden (Fernandez Herreira Allegrando) die betrokken geweest is bij de ontvoe ring van de Antwerpse huisbewaar der Francois Apers. De Spanjaard zal binnenkort aan België uitgeleverd worden, zo is in Antwerpen bekend geworden. Het onderzoek in de ont voeringszaak-Apers is vrijwel rond. Acht mensen zijn inmiddels aange houden, maar men zoekt nog naar anderen die bij de ontvoering betrok ken "jn. Het onderzoek heeft inmiddels uitge wezen dat de ontvoerders het wel' degelijk begrepen hadden op de scha trijke Antwerpse diamantair Leiser Glass. Toen bleek dat men niet hem, maar diens huisbewaarder had ont voerd, heeft men die „te gelde" willen maken. Met dreigbrieven aan het adres van de diamantair heeft men tenslotte een losprijs van een miljoen gulden (in diamanten) losgekregen. Die diamanten zijn overigens nog niet terecht. Francois Apers, die op 13 januari van dit jaar werd ontvoerd, weet nog steeds niet waar men hem gevangen heeft gehouden. Hij werd op 20 fe bruari losgelaten. Oorspronkelijk vroegen de ontvoerders van Apers een losgeld van zeven miljoen gulden in diamanten. Een buitenstaander, die bereid gevonden werd als onderhan delaar opte treden, heeft die som tot een miljoen kunnen terugbrengen. Een van de inmiddels gearresteerden, zo is vastgesteld, is betrokken geweest bij de ontvoering van de Franse baron Vallet, in augustus 1977 in Parijs. Of de „bepde", waarvan men nu leden heeft aangehouden, betrokken was bij andere ontvoeringen is nog niet be kend. Ongezond werken op hogere etages PABUS (Renter) - Parijzenaars die wer ken ia boge kantoor gebouwen raken ge makkelijker bun baar kwijt, krijgen sneller oogkwalen en vatten vlugger kou dan lager bij de grond werkzame col lega's, aldus een stu die die gisteren in Parijs is verschenen. Zij zijn ook driemaal kwetsbaarder wat keelaandoeningen betreft Voor de studie wer den 1.700 in hoge kantoorgebouwen werkende Parijze- naars gepolst door de vakbondsfederatie. Voornaamste oor zaak van de kwalen, aldus de studie, wa ren slecht geregelde ventilaties en kunst verlichting. De werk nemers maakten het voor elkaar nog moeilijker door te gaan roken, koffie drinken en pillen slikken om het alle maal aan te kunnen. Veertig procent der ondervraagden had oogklachten, waaron der afneming van het (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De organisatoren van de grote demon stratie tegen de uitbreiding van het UC-project in Almelo die zaterdag wordt gehouden, verwach ten ook een groot aantal deelnemers uit West- Duitsland. Hoewel de geschatte cijfers van 3.000 5.000 buitenlanders vermoedelijk wat aan de hoge kant zijn, zullen ongetwijfeld veel milieube wuste Duitsers naar Almelo trekken. Wie uit de aanwezigheid van Westduitse demon stranten echter de conclusie zou trekken dat de kwesties van de uitbreiding van de ultracentrifuge- fabriek in Almelo en de levering van verrijkt uranium aan Brazilië in de Bondsrepubliek een rol van betekenis spelen, slaat de plank falikant mis. Behalve bij een handjevol deskundigen, politi ci en direct betrokkenen is de zaak hier volslagen onbekend door het volstrekt ontbreken van infor matie erover in de media. Terwijl in West-Duitsland aan treinkapingen en activiteiten van RAF-terroristen in Nederland uit voerig aandacht werd besteed en ook bijvoorbeeld over de kabinetsformatie redelijke voorlichting werd gegeven, zijn de discussies over de uitbrei ding van „Almelo" die wekenlang het Binnenhof hebben beheerst en voortdurend de voorpagina's van de Nederlandse kranten hebben gehaald in het buurland volstrekt genegeerd. Bij uitzondering kon men een miniem berichtje aantreffen op een economische pagina met gemengde berichten in een kwaliteitskrant als de Frankfurter Algemeine. Kwaaddenkenden zouden zelfs de indruk kunnen krijgen dat de Duitse media het nieuws over de Nederlandse UC-emoties opzettelijk verzwijgen, zo ze er al het belang van inzien. Van de drie UC-partners Nederland, Duitsland en Engeland is de Bondsrepubliek er het meest aan gelegen dat de commerciële verrijking van ura nium in Almelo zo spoedig mogelijk van de grond komt. Niet alleen omdat zij er het meeste geld in heeft gestoken, maar vooral omdat de levering van dit uranium aan Brazilië onverbrekelijk is verbon den met de transactie waarbij West-Duitsland Brazilië een volledige splijtstofcyclus zal leveren. Veertig procent had verder tenminste een keer per maand een kou of voorhoofdhol- teontsteking dan wel een lopende neus en 46 procent vertoonde verschijnselen van cardio-vasculaire kwalen, zoals hart kloppingen of spata ders. Van 32 procent werd het haar dunner en begon het uit te val len en dertig procent maakte gewag van huidklachten. Volgens de studie hebben de naar schatting 40.000 Par- ijzenaars die in hoge kantoorgebouwen werken, driemaal het gemiddelde aan mi croben in hun keel. Mislukte landing in Los Angeles Een goeddeels uitgebrande DC-10 ligt hier, op het vliegveld van Los Angeles in een bed van schuim. Het toestel had een niet zo geslaagde landing gemaakt en was daarna in brand gevlogen. Van de 193 inzittenden kwamen er twee om het leven. PEKING (AFP) Versterking van de „socialisti sche democratie" tezelfdertijd echter van het staatsapparaat en het „centralisme", maar boven al de „vier moderniseringen", van landbouw, industrie, nationale defensie en wetenschap en techniek. Dit zijn de kernpunten die worden vastgelegd in de .nieuwe" Chinese grondwet met als doel de basis te scheppen om van China nog voor de eeuwwisseling een „grote en machtige socialistische staat" te maken. Dit laatste is het uiteindelijke doel dat de nieuwe Chinese leiders na de uitschakeling van de „bende van vier" voor ogen zeiden te hebben. Het ontwerp voor een daartoe gewijzigde grond wet van 1975 werd gisteren door vice-voorzitter Yeh Tsjien-ying van de communistische partij voorgelegd aan de vijfde vergadering van het nationaal comité van de politieke raadgevende conferentie van het Chinese volk, bijeen in het Paleis van het Volk in de Chinese hoofdstad. Yeh verklaarde volgens het persbureau tegenover 3.444 afgevaardigden dat het ontwerp beoogt de grondwet nieuw op te zetten „voor de nieuwe periode van ontwikkeling in China's socialistische revolutie en socialistische opbouw". De vice-voorzitter, tweede man in de Chinese hiërarchie, zei dat wijzigingen zijn aangebracht om als algemene taak voor het volk vast te leggen „doorgaan met de revolutie onder het dictator schap van het proletariaat, voortzetten van de drie grote revolutionaire bewegingen van klassestrijd, de strijd voor produktie en wetenschappelijke experimenten teneinde van China tegen het einde van de eeuw een groot, machtig socialistisch land te maken metmodeme landbouw, moderne indus trie, modern defensie-apparaat en moderne weten schap en technologie". VATICAANSTAD (UPI) - Het Va ticaan heeft gisteren de romeinse opera gekapitteld wegens het opvoe ren van de uit 1922 daterende opera van de Duitse componist Paul Hin demith, 'Sancta Susanna' over de erotische fantasieën die een non heeft bij het zien van een kruis beeld. Woordvoerder Romeo Panciroli sprak er schande van dat dit „godlasterlijke en heilig- schennende werk uitgerekend in het centrum van het christelijke Rome" werd uitgevoerd. Hindemith zelf had verboden het werk tijdens zijn leven op het toneel te brengen, nadat de première in Duitsland aanleiding had gegeven tot een storm van protest. Na zijn dood in 1963 werd de opera echter gepubliceerd. Het werk is nu voor het eerst in Italië uitgevoerd. Pausen en andere Vaticaanse hoogwaardig heidsbekleders hebben herhaaldelijk erover geklaagd dat de Italiaanse regering onvol doende doet om het „heilige karater" van Rome te beschermen, zoals zij volgens het uit 1929 daterende concordaat verplicht is. tokslagen !ln Islamabad, de hoofdstad van Pa kistan moest deze jsoldaat in het open baar een dracht stokslagen in ont vangst nemen. Hij had namelijk een minderjarig meisje ontvoerd. De af straffing trok een groot aantal nieuwsgierigen, die het schouwspel van een afstand gades loegen. Achter de beul staat zijn hel per, gereed om in te springen als zijn baas moe zou wor den. Islam tweede religie in Frankrijk PARIJS (Reuter) Door de massa- Ie immigratie uit voormalige Fran se koloniën in Afrika is de islam nu de tweede godsdienst van Frankrijk gewor den na het rooms- katholicisme, zo is uit een gisteren in Parijs gepubli ceerde statistiek gebleken. In Frankrijk wo nen mi werken thans ongeveer twee miljoen mos lims, tweemaal zo veel als er protes tanten en drie maal zoveel als er joden zijn. Huurlingen terug in Angola LISSABON (UPI) In de afgelopen twee weken zijn 200 Britse, Franse en Belgische huursoldaten teruggekeerd in Angola, om er met pro-westerse guerrillastrijders te vechten tegen het door de Sowjet-Unie en Cuba gesteunde MPLA-bewind, zo is gisteren vernomen uit guerrillakringen in Lissabon. De huursoldaten zijn voor het merendeel in Londen geronseld door het in Zaire gevestigde Angolese nationale bevrijdingsfront FLNA, ondanks een recente waarschuwing van de Britse regering dat zij hen, als zij gevangen genomen zouden worden, niet zou kunnen helpen. President Agostinho Neto van Angola heeft onlangs in antwoord op berichten over het ree ruteren van blanke huursoldaten gezegd dat zij, indien zij krijgsgevangen worden gemaakt, ter plaatse zonder vorm van proces zullen worden doodgeschoten. Russische griep goed nieuws Moskou (UPI) De Russische medische onderzoeker dr. Anatoly Smorodintsev, viroloog, meent dat de wereld kan verwachten dat de Russische griep acht tot tien jaar blijft rondhangen. Het feit dat deze griepsoort na 20 jaar is teruggekeerd vindt hij goed nieuws, zo heeft hij in het jeugdblad Moskovsky Komsomolets geschreven. De terugkeer van het type A-l wijst er volgens hem op dat de wereld in de toekomst geen gevaarlijke influenzaverrassingen meer heeft te verwachten. Na een tiental jaren zal de Russische griep weer vervangen worden door een of andere oude favoriet zoals de Honkonggriep, de Texasgriep of de Singaporegriep. „Het onderzoek naar de mogelijkheden van griepvirussen, die zeer elementair van opbouw zijn, leidt mij tot de overtuiging dat zij geen eindeloze variatiemogelijkheid kunnen hébben." Alle voor gaande variaties van de A-groep zijn in laboratoria opgeslagen en er zijn vaccins tegen gemaakt. Daardoor kan tijdig voldoende vaccin gemaakt worden en de bevolking massaal worden ingeent." PARIJS (Reuter) West-Europa heeft gisteren in Parijs besloten twee nieuwe telecommunicatiesatellieten te bouwen maar een besluit een Europese raket voor hun lancering te ontwerpen uitgesteld. De eerste van de twee nieuwe satellieten, voor het telefoon-, telex en televisieverkeer binnen Europa, zal in 1981 worden gelanceerd. Een voorloper van de twee satellieten die vorig jaar werd gelan ceerd door een Amerikaanse raket, is uit zijn koers geraakt en ontploft. Een tweede proefsatelliet wordt in april gelanceerd met een Amerikaanse raket. De kwestie van de Europese raket wordt op de volgende ESA-bij- eenkomst op 6 en 7 april diepgaander besproken. Plannen nederzettingen prullenmand in TEL AVIV (UPI) In overeenstemming met een recente regerings verklaring, heeft de Israëlische minister van defensie gisteren definitief opdracht gegeven alle plannen voor nieuwe joodse neder zettingen in de Sinaï-woestijn, in de prullenbak te gooien. Op bevel van Weizman zou de militaire gouverneur van El Arish een groep kolonisten hebben tegengehouden die een stuk grond wilden bezetten bij Jabel Halal, 55 kilometer ten zuiden van El Arish. Elsevier praat met Fons van der Stee, de nestor van de CDA-mi- nisters. „Ik zie geen enkele aan leiding om te verwachten dat dit kabinet zijn periode niet zou kunnen volmaken. Het zal wel lukken. Het is algemeen bekend, dat het CDA met de PvdA pro grammatisch misschien wat ge makkelijker overweg kan, maar met de WD kun je in de prak tijk soepeler werken". Voorts een reportage over Al melo, dat de adem inhoudt. „Hoe loopt deze zaterdag de in ternationale demonstratie tegen de Ultra Centrifugefabriek af? Eén ding is duidelijk: de anti's trekken van nu af aan volgens internationaal plan ten strijde, en bestrijken daarbij een actie radius van 500 kilometer." Ook aandacht voor Jo Vincent, de „mooiste stem van Neder land", die 80 jaar wordt, „ge zond en zelfs in het volle bezit van al haar middelen". Over de belastingvoorstellen van prof. Hofstra tenslotte: „Het ziet er niet naar uit, dat ze onder leiding van dit kabinet werkelijkheid worden. Zo dit ooit het geval zal zijn". Het blad geeft een uitvoerige boekenbijlage. In de Haagse Post aandacht voor de Phüips-c.a.o.: „De bon den zullen weinig kansen ma ken". Want: „Otten, dat is de kroonprins, de voorbestemde, die moet eens president worden. Onderhandelen is riskant". Voorts deze kanttekening bij het rapport-Hofstra: „Men laat de kraan van de belastingverlich ting lopen zonder een idee te hebben waar het water heen- stroomt". Het omslagartikel vraagt zich af, wie bang is voor een halve baan. „Het is nu niet ideaal geregeld, maar wel duidelijk. Ie der kent zijn plaats: werkers, officiële werklozen, en verbor gen werklozen, in die volgorde. Als je daaraan gaat tornen, gooi je alles weg". Ook in dit blad veel aandacht voor literatuur. In Accent veel sport. De geva ren van de wintersport, ijs- speedway, marathonschaatsen in Finland, maar ook hete-zaal- sport: boksende vrouwen. „De mannen komen er in drommen naar kijken. Het is een kwestie van geheim sexueel-fanatisme van de man". DE NIEUWE UWE De Nieuwe Linie interviewt oud- minister De Gaay Fortman. „Ik denk, dat we met de sociale verzekeringen de zaak over spannen hebben. Met behoud van het zegenrijke zouden we moeten bekijken, of we de rand verschijnselen zoal niet hele maal wegwerken, dan toch tot bescheiden proporties terug brengen kunnen." En: „Ik ben een fervent tegenstander van een apart corps terroristenbe strijders. Dat worden verknipte mensen. Het moeten zitten wachten op een terroristische activiteit, terwijl je verder niet 'o verschrikkelijk veel te doen hebt, is natuurlijk niet goed voor een mens." Voorts in het blad de vraag, hoeveel terreur de nieuwe wet geving in de Duitse Bondsrepu bliek brengt „Het masker van, een vriend is erger dan elke andere vijand." Fidel Castro wordt doorgelicht over zijn op vattingen aangaande het chris tendom. „De Cubaanse revolutie is nooit tegen de godsdienst ge richt geweest." Vrij Nederland praat met Koos Postema. Hij noemt zichzelf een beroepsouwehoer, en zou graag in Londen willen wonen, omdat Nederland eigenlijk zo'n klein ouwehoerderig land is. Mies Bouwman noemt hij spottend „majesteit". Voorts ziet hij niet in, waarom Nederland niet zou gaan voetballen in Argentinië. De actie van Bram en Freek vindt hij ongenuanceerd. Name lijk: als wij dan niet gaan voet ballen, schieten de gevangenen er niks mee op. Het blad legt voorts uit, hoe handig vicce-premier Wiegel erin is geslaagd, Kruisinga te isoleren van het CDA-kamp, waardoor hij een breuk in het kabinet heeft voorkomen. De Groene Amsterdammer ana lyseert hoe Andriessen de belas tingwetgeving misbruikt. „Rond de rentevoorstellen van Hofstra dreigt een mistige doelstellin genvermenging op te treden. Andriessen heeft zijn steentje daartoe al bijgedragen, en de eigen-huis-pressiegroepen zullen wel voor de rest zorgen." Het dubbelartikel gaat over de korte arm van de Nederlandse ontwikkelingshulp, toegespitst op het concentratieland Colom bia. „Het is héél moeilijk de mensen erbij te betrekken voor dat je eigenlijk zelf weet wat er aan de hand is." Voorts een gesprek met vreem delingenexpert Bert Swart. „De kloof tussen Nederlanders en vreemdeling wordt steeds die-» per." Een artikel ook over de grauw sluier, die het stakingsrecht van journalisten bedekt. „Er zijn re dactiestatuten gekomen, maar die veranderen niet wezenlijk de bevoegdheden van de directie." Een gesprek tenslotte met schrijver-filmer Peter Handke: „Ik geloof niet in geplande soli dariteit." De Tijdvraagt zich af hoe reëel onze radicalen zijn. „Er wordt de laatste paar jaar een stroom van toekomstverwachtingen ge produceerd, die maar zelden pa rallel loopt". Ook aandacht voor het pro bleem Kruisinga. „Het is de vraag hoe lang hij zo door kan warm pleidooi voor samenwerk ing tussen liberalen en socialis ten. „Het is van belang dat nu ook de liberalen terzake enig initiatief tonen en de problemen serieus aan de orde stellen. We praten over een somber beeld. Voor de parlementaire demo cratie ziet het er niet best uit". Een commentaar tenslotte over het Cubaans vreemdelingenle gioen. „Cuba - niet een indivi duele arts op het Cubaanse plat teland - is de Sovjet Unie be hulpzaam bij het inleiden van een Westers economisch coma. Waarschijnlijk mag dat voor ons geen aanleiding zijn de uit spraak te doen, dat Castro dient op te krassen, maar het is even min een reden zijn bewind te subsidiëren. Hervormd Nederland praat met Anton Koejemans. in de bezet tingsjaren en daarna hoofdre dacteur van De Waarheid. Hij stelt, dat met de verdwijning van erevoorzitter Paul de Groot uit de eerste gelederen van de communistische partij, de CPN van zijn kwade genius is verlost Koejemans rept over de sfeer in de partij en over zijn pogingen, christenen en marxisten met el kaar in gesprek te krijgen. „Ik hoop dat de kerken zich steeds meer bewust worden van hun taak in de wereld als vredes macht en als vertegenwoordi gers van Hem, die altijd solidair was met alle verdrukten en lij dende mensen". Predikant Klaas van der Sluijs tenslotte, voorzitter van het ini tiatiefcomité van de Evangeli sche Progressieve Volkspartij. Hij wil absoluut geen CDA-er zijn. Hij ziet een eigen politieke taak en functie voor zijn partij, maar „als het CDA zichzelf op heft, heffen wij onszelf ook op". Hij denkt, dat de invloed van kritische ARP-ers in het CDA voorbij is, en dat het CDA zal opschuiven naar rechts. „Wij kunnen onszelf pas bewijzen, als er verkiezingen zijn".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9